Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: Fakultet Političkih nauka, Sarajevo

PostPostao/la Ineedamiracle dana 14/04/2013 11:32

number_one je napisao/la:Je li moguce na prvom roku aplicirati za RS? Na kojem smjeru je najmanja gužva? Pomagajte,kontam se prebacit na ovaj faks..

Moguće je. Najmanja je gužva na sociologiji, ali ako upišeš RS, bit ćeš primljen/a na koji god hoćeš smjer :)
Ineedamiracle

PostPostao/la number_one dana 15/04/2013 10:07

Ineedamiracle je napisao/la:
number_one je napisao/la:Je li moguce na prvom roku aplicirati za RS? Na kojem smjeru je najmanja gužva? Pomagajte,kontam se prebacit na ovaj faks..

Moguće je. Najmanja je gužva na sociologiji, ali ako upišeš RS, bit ćeš primljen/a na koji god hoćeš smjer :)

Ok. Hvala ti. :)
number_one

PostPostao/la zulfikar2 dana 24/05/2013 16:28

Ima li neko ispitna pitanja ili primjerak ispita iz Uvoda u filozofiju?

Hvala
zulfikar2

PostPostao/la tanja_23 dana 24/05/2013 16:40

zlajapravaraja je napisao/la:Na zapadu su Politicke Nauke poznate i kao "kraljevska disciplina", a za to sigurno postoji neki razlog :wink: :D

Ipak, velika je greska zaletiti se na ovaj fakultet misleci da on nuzno vodi karijeri politicara ili pak nekoj profesiji vezanoj za politiku kao savjetnik ili nedajBoze analiticar :D . Politika se vodi i u privredi, poljoprivredi, ugostiteljstvu, turizmu, vezama, brakovima :D - na svim mogucim mikro i makro nivoima.

Ovo je nesto samo za probranu raju, za rodjene vodje :D , ali ne moze biti oslonac u planiranju karijere, niti se smije zivjeti u zabludi da ce ova diploma kasnije potpomoci karijeri u politici ili drzavnoj sluzbi. Onaj ko se ozbiljnije prihvati materije i knjige, uz tzv. "the right kind of mind", bi trebao izaci sa fakulteta kao natprosjecno formirana licnost, koja shvata procese, kontekste i bilo kakve odnose na mikro i makro nivou koje malo ko drugi u drustvu shvata, no to mu ipak nece pomoci da dobije posao..

Stoga je uz politicke nauke veoma preporucljiv i paralelni studij necega iz oblasti ekonomije, ali i drugih nauka po zelji (potrebi), pa sve to onda zaciniti jednim MBA-om ili sl.

Ne znam o kojem Zapadu ti pricas...Evo konkretno ovdje u Njemackoj je to olicenje neperspektivnog ali izuzetno laganog fakulteta. Ako znas njemacki mozes posjetiti i uniju studenata politologije www.spaeter-mal-taxifahrer.de Sam URL govori dovoljno o "cijenjenosti" politickih nauka i kraljevskoj disciplini :D
tanja_23

PostPostao/la bwin dana 27/05/2013 10:53

Je li stvarno nema prijemnog na ovom faksu??
I sta znaci biti varedni student, je li moguce iz drugog grada studirati vanredno, tj, ima li previse obaveza tako da je nemoguce ih ispuniti ako nisi iz sarajeva?
bwin

PostPostao/la skafiskafsnjak dana 27/05/2013 10:57

bwin je napisao/la:Je li stvarno nema prijemnog na ovom faksu??
I sta znaci biti varedni student, je li moguce iz drugog grada studirati vanredno, tj, ima li previse obaveza tako da je nemoguce ih ispuniti ako nisi iz sarajeva?

Ima prijemnog, odkud to da nema ?

ahmmm ja sam vandredan i ne zivim u Sa.

Imas mjesecno jedan vikend predavanje :)
skafiskafsnjak

PostPostao/la bwin dana 27/05/2013 11:11

skafiskafsnjak je napisao/la:

Neko je napisao na prvim stranicama ove teme da nema, ocigledno se glupira.
Iz kojih predmeta je prijemni i koliko se prima ucenika kao vanredni, kakve su sanse da me prime, tj. je li velika navala peticara na taj faks, sobzirom da sam ja bio prosjecan ucenik?
bwin

PostPostao/la skafiskafsnjak dana 27/05/2013 12:59

A ja sam davno upisao ... mozda sad i nema. Vrlo je moguce....
skafiskafsnjak

PostPostao/la bwin dana 27/05/2013 13:47

Ako neko zna nesto vise o ovom faksu neka napise. Hvala
bwin

PostPostao/la Individualism18 dana 27/05/2013 14:43

bwin je napisao/la:
skafiskafsnjak je napisao/la:

Neko je napisao na prvim stranicama ove teme da nema, ocigledno se glupira.
Iz kojih predmeta je prijemni i koliko se prima ucenika kao vanredni, kakve su sanse da me prime, tj. je li velika navala peticara na taj faks, sobzirom da sam ja bio prosjecan ucenik?

Niko se ne glupira, nema prijemnog. Primit će te vanredno kakav god da si učenik i nije nikakva navala "petičara" na ovaj fakultet...
Individualism18

PostPostao/la bwin dana 27/05/2013 14:50

Individualism18 je napisao/la:
Niko se ne glupira, nema prijemnog. Primit će te vanredno kakav god da si učenik i nije nikakva navala "petičara" na ovaj fakultet...

Sigurno ce me primiti? Evo gledam rang listu od prosle godine, na nekim smjerovima po 7 vanrednih, to znaci da ih se vise nije ni prijavilo jel tako? Imas li savjet koji je smjer najbolji?
bwin

PostPostao/la 600 dana 02/06/2013 15:48

bwin je napisao/la:
Individualism18 je napisao/la:

Sigurno ce me primiti? Evo gledam rang listu od prosle godine, na nekim smjerovima po 7 vanrednih, to znaci da ih se vise nije ni prijavilo jel tako? Imas li savjet koji je smjer najbolji?

Zurnalistika,Sigurnosne i mirovne studije i Politologija su najbolji smjerovi po mom utisku, sada kakve ti imas planove za buducnost je druga stvar...
600

PostPostao/la hercegovac789456 dana 04/06/2013 20:29

Eh ovako moze li mi neko dati adekavtne odgovore na moja pitanja bio bih mu mnogo zahvalan :-D (bez prepucavanja o fakultetima koji je jaci koji je bezveze jer svaki fax je prica za sebe i stvar izbora)
Poslovna komunikacija da li je to smijer ili odsjek sto je ustavari to jer me to interesuje?
Koji od odsijeka na FPN je najlaksi za upasti u redoven ?
Oni koji nisu zavrsili gimnaziju nego tehnicku srednju sta se njima za bodovanje uzima u obzir ? Hvala unapsijed ko ce mi pomoci jer sam zbunjen vise totalno :skoljka:
hercegovac789456

PostPostao/la crazyMADRFAKER dana 04/06/2013 21:04

a zanima me spektar poslova tj. gdje se zaposliti nakon završenog studija na odsjeku Sigurnosne i mirovne studije? :)
crazyMADRFAKER

PostPostao/la zulfikar2 dana 09/06/2013 14:24

hercegovac789456 je napisao/la:Eh ovako moze li mi neko dati adekavtne odgovore na moja pitanja bio bih mu mnogo zahvalan :-D (bez prepucavanja o fakultetima koji je jaci koji je bezveze jer svaki fax je prica za sebe i stvar izbora)
Poslovna komunikacija da li je to smijer ili odsjek sto je ustavari to jer me to interesuje?
Koji od odsijeka na FPN je najlaksi za upasti u redoven ?
Oni koji nisu zavrsili gimnaziju nego tehnicku srednju sta se njima za bodovanje uzima u obzir ? Hvala unapsijed ko ce mi pomoci jer sam zbunjen vise totalno :skoljka:

Ako nisi u stanju otvoriti web stranicu fakulteta i provjeriti takve stvari onda nemoj ništa upisivat.
zulfikar2

PostPostao/la hercegovac789456 dana 10/06/2013 04:40

Ha nebi bas reko da sve ima na stranicu npr . da ce staviti koji je najlaksi smijer za upasti u redovne . zar ne i o tome kako se boduju oni iz gimnazije ili ti tehnickih srednji . jel da ako nisi imao sta pametnije reci pametnije bi bilo da si sutio :zzzz: . pitam nekog iz iskustva . koji je proso ovo sve pa da me uputi :-D
hercegovac789456

PostPostao/la skafiskafsnjak dana 10/06/2013 09:16

hercegovac789456 je napisao/la:Ha nebi bas reko da sve ima na stranicu npr . da ce staviti koji je najlaksi smijer za upasti u redovne . zar ne i o tome kako se boduju oni iz gimnazije ili ti tehnickih srednji . jel da ako nisi imao sta pametnije reci pametnije bi bilo da si sutio :zzzz: . pitam nekog iz iskustva . koji je proso ovo sve pa da me uputi :-D

Brate, nepismen si da ni na FPN ne mozes bez stele upasti :lol:
skafiskafsnjak

PostPostao/la Desnik dana 10/06/2013 10:29

crazyMADRFAKER je napisao/la:a zanima me spektar poslova tj. gdje se zaposliti nakon završenog studija na odsjeku Sigurnosne i mirovne studije? :)

Možeš i bez tog fakulteta nastaviti šaltati daljinski na tatinom trosjedu,

isto ti je, zašto bacati pare, bolje pogledaj History channel pa nauči nešto korisno. :D
Desnik

PostPostao/la Ebru dana 10/06/2013 11:36

Pozdrav svima, ako bi mi neko mogao reci kakvi su kriteriji upisa na žurnalistiku, tj. koje predmete konkretno boduju. Unaprijed hvala :)
Ebru

PostPostao/la zulfikar2 dana 10/06/2013 18:34

hercegovac789456 je napisao/la:Ha nebi bas reko da sve ima na stranicu npr . da ce staviti koji je najlaksi smijer za upasti u redovne . zar ne i o tome kako se boduju oni iz gimnazije ili ti tehnickih srednji . jel da ako nisi imao sta pametnije reci pametnije bi bilo da si sutio :zzzz: . pitam nekog iz iskustva . koji je proso ovo sve pa da me uputi :-D

Ma sve ima na stranici ali treba znati povezati neke stvari. Pogledš fino lijepo koliko je primljeno studenata u zadnje dvije-tri godine po smjerovima, koliko redovnih, vanrednih, samofinansirajućih i DL ... prema tome možeš zaključiti gdje je najlakše upasti. Ali eto lakše je postaviti pitanje na forumu, nego pokušati sam nešto naučiti i skontati.

Ja ove godine planiram upisati politologiju kao vanredan student. Upisujem čisto iz razloga što me to interesuje i imao sam uvijek želju to studirati. Do sada nisam imao uslove za to. Danas imam i nije me briga šta ko misli o tom fakultetu i toj nauci. Ja upisujem radi sebe.
zulfikar2

PostPostao/la mad mike dana 10/06/2013 21:28

Moze li se upisati na fakultet u augustu ili sept. kao vanredan student ?
mad mike

PostPostao/la crazyMADRFAKER dana 11/06/2013 01:06

Desnik je napisao/la:
crazyMADRFAKER je napisao/la:a zanima me spektar poslova tj. gdje se zaposliti nakon završenog studija na odsjeku Sigurnosne i mirovne studije? :)

isto ti je, zašto bacati pare, bolje pogledaj History channel pa nauči nešto korisno. :D

Ma ja, ti znaš da ja šaltam kanale sa "tatinog" tj. babinog trosjeda. A to što u mene babo radi za minimalac, to nema nikakve veze. Pito sam ozbiljno, ko čovjek čovjeka. Hoću da upišem fakultet, treba mi informacija znači, jel toliko teško odgovoriti?Zašto se svi danas prave nešto posebno pametni?
crazyMADRFAKER

PostPostao/la ufff dana 11/06/2013 01:29

crazyMADRFAKER je napisao/la:
Desnik je napisao/la:

Ma ja, ti znaš da ja šaltam kanale sa "tatinog" tj. babinog trosjeda. A to što u mene babo radi za minimalac, to nema nikakve veze. Pito sam ozbiljno, ko čovjek čovjeka. Hoću da upišem fakultet, treba mi informacija znači, jel toliko teško odgovoriti?Zašto se svi danas prave nešto posebno pametni?

ja se kladim da si ti jedva zavrsio srednju i sad ti krivo sto jarani ti zavrsavaju faks a ti ga moras blatiti , fino ga upises i zavrsis a posto sjedis u trosjedu ne mozes ni kurs u travniku zavrsiti
ufff

PostPostao/la sabanss dana 11/06/2013 08:00

crazyMADRFAKER je napisao/la:
Desnik je napisao/la:

Mozes se baviti nicim - pogotovo ako ti Babo radi za minimalac - sto implicira da nemas stelu. Bolje ti je lijepi plocice ili razvodi struju i postani dobar elektricar ili keramicar. Sigurnije ti je da ces naci posao.
sabanss

PostPostao/la anonimnaosoba dana 12/06/2013 09:39

Nemoj ni upisivati, zajebaćeš ih pravo :run:
anonimnaosoba

PrethodnaSljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.