Emigracija u Ameriku

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Emigracija u Ameriku

PostPostao/la asmirkole dana 09/08/2012 14:08

Pozdrav svima, znam da je ova tema prežvakana milion puta, pa nista ne fali jos jednom. :) Nedavno sam se odlučio da pokušam preko okeana da živim sa porodicom u SAD. Naime, ta me je ideja proganjala dugo ali supruga nije baš saglasna bila. Sada kad imamo kćerku od 4 godine vidimo da je nekako sve manje nade da će ovdje biti bolje... Moja situacija je malo specifična. Ja već u Americi imam tetku koja bi bila spremna sve uraditi da me prebaci (financije, zalaganje itd.) Negdje sam u nekom od foruma pročitao da to može biti olakšavajuća okolnost ako imam familiju u Americi, ali ja ne znam kako? Molim sve koji poznaju ovu materiju da mi odgovore, sta trebam raditi da bi najlakše presao u SAD? Hvala svima :-D
asmirkole

Re: Emigracija u Ameriku

PostPostao/la melb26sa dana 09/08/2012 16:19

asmirkole je napisao/la:Pozdrav svima, znam da je ova tema prežvakana milion puta, pa nista ne fali jos jednom. :) Nedavno sam se odlučio da pokušam preko okeana da živim sa porodicom u SAD. Naime, ta me je ideja proganjala dugo ali supruga nije baš saglasna bila. Sada kad imamo kćerku od 4 godine vidimo da je nekako sve manje nade da će ovdje biti bolje... Moja situacija je malo specifična. Ja već u Americi imam tetku koja bi bila spremna sve uraditi da me prebaci (financije, zalaganje itd.) Negdje sam u nekom od foruma pročitao da to može biti olakšavajuća okolnost ako imam familiju u Americi, ali ja ne znam kako? Molim sve koji poznaju ovu materiju da mi odgovore, sta trebam raditi da bi najlakše presao u SAD? Hvala svima :-D

Preko tetke bi vrlo dugo trebalo - tetka salje I-130 peticiju za brata ili sestru (tvog oca ili mamu), onda ceka 11 godina da peticija bude odobrena i broj imigrantske vize dostupan - F4 kategorija - sibling of US citizen. Nakon sto roditelji dobiju imigrantsku vizu, treba bar 5 godina da postanu drzavljani da mogu sponzorisati ozenjeno dijete. Treba barem 10 godina da ta peticija prodje proces i dobije broj imigrantske vize - F3 kategorija, married child of US citizen.* Sva navedena vremena prema trenutnom visa biltenu.
Viza za necaka/necaku ne postoji, samo kako je vise navedeno moze.

Ovdje je visa bulletin sa objasnjenjima pa vidi: http://www.travel.state.gov/visa/bullet ... _5749.html

Moj savjet - prijavite se i ti i supruga na Diversity Visa Lottery: http://www.dvlottery.state.gov

DV 2014 Program: Online registration for the DV-2014 Program will begin on Tuesday, October 2, 2012 at 12:00 noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), and conclude on Saturday, November 3, 2012 at 12:00 noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4). Instructions for the DV 2014 Program are not yet available, so please check back later.
melb26sa

PostPostao/la karanana dana 09/08/2012 16:25

uh. ako je DVL bolja i sigurnija opcija od tetke, onda bogami male su sanse za bilo kakvu emigraciju.
melb26, imas li informaciju koliko lottery prijava dodje iz bosne i koji je otprilike procenat koji se odobri? znam odobravanje zavisi i od drugih stvari, ali siguran sam da je procenat veoma mali. a i proces je isto neke 3-4 godine dug jelde? aha, ovo se sad u jesen popunjava za 2014. znaci 2 godine. e jedino sto je prozor za prijave svega mjesec dana pa mozda neko od zainteresovane raje fuli taj rok.
karanana

PostPostao/la mušema dana 09/08/2012 16:45

I mene zanima ova tema... Moj otac je u Americi vec 20 godina i dobio je njihovo drzavljanstvo. Ja sam pokusavala nekoliko puta turisticku vizu da dobijem, i nisam uspjela. prije 2,5 godina sam predala za useljenicku vizu, i jos nisam dobila odgovor :? Ima li sanse da dobijem vizu? I zna li iko u cemu je problem? Hvala unaprijed..
mušema

PostPostao/la Catala Cule dana 09/08/2012 17:01

mušema je napisao/la:I mene zanima ova tema... Moj otac je u Americi vec 20 godina i dobio je njihovo drzavljanstvo. Ja sam pokusavala nekoliko puta turisticku vizu da dobijem, i nisam uspjela. prije 2,5 godina sam predala za useljenicku vizu, i jos nisam dobila odgovor :? Ima li sanse da dobijem vizu? I zna li iko u cemu je problem? Hvala unaprijed..

Nek ti SDA pomogne.
Catala Cule

PostPostao/la melb26sa dana 09/08/2012 17:05

karanana je napisao/la:uh. ako je DVL bolja i sigurnija opcija od tetke, onda bogami male su sanse za bilo kakvu emigraciju.
melb26, imas li informaciju koliko lottery prijava dodje iz bosne i koji je otprilike procenat koji se odobri? znam odobravanje zavisi i od drugih stvari, ali siguran sam da je procenat veoma mali. a i proces je isto neke 3-4 godine dug jelde? aha, ovo se sad u jesen popunjava za 2014. znaci 2 godine. e jedino sto je prozor za prijave svega mjesec dana pa mozda neko od zainteresovane raje fuli taj rok.

Pa ne bas 3-4 godine. Americka vlada je sada u fiskalnoj godini 2012 do kraja septembra. FY 2013 pocinje 1 oktobra. U periodu od oktobra do novembra se prijavljuje za FY 2014 DV lutriju a vec u maju 2014 (a mozda i oktobru 2014) se zna da li je neko dobitnik ili ne. Zvuci podaleko vremenski ali zbog nacina kako oni racunaju godine to nije tako dugo.

Za brojeve - BiH nema puno ni prijavljenih a ni dobitnika, cak ni u poredjenju sa Srbijom ili Hrvatskom. Nisam detaljno gledala, ali evo linkova ispod:

http://travel.state.gov/pdf/DV_Applican ... 7-2013.pdf >> broj prijavljenih

Izvuceni DV 2013: http://travel.state.gov/visa/immigrants ... _5715.html
Izvuceni DV 2012: http://travel.state.gov/visa/immigrants ... _5561.html
Izvuceni DV 2011: http://travel.state.gov/visa/immigrants ... _5073.html

Broj izdatih viza: http://www.travel.state.gov/pdf/MultiYearTableVII.pdf

Broj izvucenih ce uvijek biti veci od broja izdatih viza jer se ljudi prijavljuju bez da u detalje potvrde da im je struka na listi DOL: http://travel.state.gov/visa/immigrants ... _1319.html
Posao mora biti u zoni 4 ili 5 inace se odbija viza. Neki iako znaju da ne zadovoljavaju uslove i dalje idu na intervju i onda se cude sto je viza odbijena.
melb26sa

PostPostao/la melb26sa dana 09/08/2012 17:11

mušema je napisao/la:I mene zanima ova tema... Moj otac je u Americi vec 20 godina i dobio je njihovo drzavljanstvo. Ja sam pokusavala nekoliko puta turisticku vizu da dobijem, i nisam uspjela. prije 2,5 godina sam predala za useljenicku vizu, i jos nisam dobila odgovor :? Ima li sanse da dobijem vizu? I zna li iko u cemu je problem? Hvala unaprijed..

Nema problema, samo red drugih ljudi ispred tebe koji takodjer cekaju na vizu a cije su peticije prije poslane.

Ok, nisi ti mogla predati za useljenicku vizu ako otac nije predao I-130 peticiju za tebe. Znaci, da li je poslao peticiju i koji ti je priority date (PD), jesi li udata ili ne? Na osnovu toga zavisi koja ti je kategorija - F1- neudata kci USC ili F3 udata kci USC? Dostupnost viza zavisi od statusa: za F1 sada izdaju vize za peticije poslane 01 AUG 2005 (znaci 7 godina cekanja) a za F3 je datum 15 FEB 2001 - oko 11 godina cekanja.

Link za visa bulletin je u jednom od mojih postova na ovoj temi.
melb26sa

PostPostao/la mušema dana 09/08/2012 17:17

melb26sa je napisao/la:

Nema problema, samo red drugih ljudi ispred tebe koji takodjer cekaju na vizu a cije su peticije prije poslane.

Ok, nisi ti mogla predati za useljenicku vizu ako otac nije predao I-130 peticiju za tebe. Znaci, da li je poslao peticiju i koji ti je priority date (PD), jesi li udata ili ne? Na osnovu toga zavisi koja ti je kategorija - F1- neudata kci USC ili F3 udata kci USC? Dostupnost viza zavisi od statusa: za F1 sada izdaju vize za peticije poslane 01 AUG 2005 (znaci 7 godina cekanja) a za F3 je datum 15 FEB 2001 - oko 11 godina cekanja.

Neudata sam jos uvijek.. Zaista ne znam za ovu peticiju, znam da sam morala vaditi pasos i sl. A najnovije je da je njemu nedavno stigao mail da uplati 400 dolara da se nastavi proces, tako nekako :?
Hvala puno za ovaj odgovor :)
mušema

PostPostao/la melb26sa dana 09/08/2012 17:27

mušema je napisao/la:
melb26sa je napisao/la:

Neudata sam jos uvijek.. Zaista ne znam za ovu peticiju, znam da sam morala vaditi pasos i sl. A najnovije je da je njemu nedavno stigao mail da uplati 400 dolara da se nastavi proces, tako nekako :?
Hvala puno za ovaj odgovor :)

[email protected] je odakle dolaze informacije za daljnje procesuiranje. Vrlo je moguce da sve platis i onda jos cekas godinu dvije do intervjua tako da ne mora zuriti sa placanjem - uputstva su u emailu koji je dobio. Za tebe je najvaznije da ostanes neudata dok ne aktiviras vizu. Udaja cak i nakon dobivanja vize a prije aktiviranja iste (ulazak u USA na POE) moze biti veoma problematicna - oduzimanje zelene karte/statusa i zabrana ulaska u zemlju, tako da imas to na umu.

I za tebe vazi kao i za druge - DV lutrija je realna opcija ako imas diplomu srednje skole i radno iskustvo u bar zoni 4-5. Nista ne zabranjuje da imas vise od jedne opcije za odlazak u USA (roditelj i DV lutrija).
melb26sa

PostPostao/la Entropio dana 09/08/2012 18:26

.
Entropio

PostPostao/la Modest Musorgski dana 09/08/2012 18:49

.
Modest Musorgski

PostPostao/la agent_zero dana 09/08/2012 19:28

melb26sa je napisao/la:Moj savjet - prijavite se i ti i supruga na Diversity Visa Lottery: http://www.dvlottery.state.gov

DV 2014 Program: Online registration for the DV-2014 Program will begin on Tuesday, October 2, 2012 at 12:00 noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), and conclude on Saturday, November 3, 2012 at 12:00 noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4). Instructions for the DV 2014 Program are not yet available, so please check back later.

A gdje dobije ovaj code za prijavu? Mislio sam da komplet prijava ide preko ovog online formulara.
agent_zero

PostPostao/la melb26sa dana 09/08/2012 19:40

agent_zero je napisao/la:
melb26sa je napisao/la:Moj savjet - prijavite se i ti i supruga na Diversity Visa Lottery: http://www.dvlottery.state.gov

A gdje dobije ovaj code za prijavu? Mislio sam da komplet prijava ide preko ovog online formulara.

Sve je online - kad ispunis formular i kliknes na "submit" dobijes taj prijavni code s kojim kasnije u maju provjeravas jesi izvucen. Najbolje print screen kad ti se code pojavi, spasiti kao pdf i cak isprintati za svaki slucaj. Bez njega nema sanse da provjeris.
melb26sa

PostPostao/la asmirkole dana 10/08/2012 01:46

melb26sa je napisao/la:
asmirkole je napisao/la:Pozdrav svima, znam da je ova tema prežvakana milion puta, pa nista ne fali jos jednom. :) Nedavno sam se odlučio da pokušam preko okeana da živim sa porodicom u SAD. Naime, ta me je ideja proganjala dugo ali supruga nije baš saglasna bila. Sada kad imamo kćerku od 4 godine vidimo da je nekako sve manje nade da će ovdje biti bolje... Moja situacija je malo specifična. Ja već u Americi imam tetku koja bi bila spremna sve uraditi da me prebaci (financije, zalaganje itd.) Negdje sam u nekom od foruma pročitao da to može biti olakšavajuća okolnost ako imam familiju u Americi, ali ja ne znam kako? Molim sve koji poznaju ovu materiju da mi odgovore, sta trebam raditi da bi najlakše presao u SAD? Hvala svima :-D

Preko tetke bi vrlo dugo trebalo - tetka salje I-130 peticiju za brata ili sestru (tvog oca ili mamu), onda ceka 11 godina da peticija bude odobrena i broj imigrantske vize dostupan - F4 kategorija - sibling of US citizen. Nakon sto roditelji dobiju imigrantsku vizu, treba bar 5 godina da postanu drzavljani da mogu sponzorisati ozenjeno dijete. Treba barem 10 godina da ta peticija prodje proces i dobije broj imigrantske vize - F3 kategorija, married child of US citizen.* Sva navedena vremena prema trenutnom visa biltenu.
Viza za necaka/necaku ne postoji, samo kako je vise navedeno moze.

Ovdje je visa bulletin sa objasnjenjima pa vidi: http://www.travel.state.gov/visa/bullet ... _5749.html

Moj savjet - prijavite se i ti i supruga na Diversity Visa Lottery: http://www.dvlottery.state.gov

Ej, hvala na odgovoru, mada sam znao da proces oko dobivanja vize od strane rodbine traje uuužasno dugo. Čuo sam, također da je olakšavajuća okolnost ako imaš nekog svoga tamo da ti pošalje garantno pismo pa možeš preći kao turista i uz malo sreće i ostati, kažu da ima dosta "načina". Ne znam koliko je to istina. Još jedno pitanje, inače po struci sam vjerski službenik (imam), i čuo sam da se lako dobija viza za vjerske službenike. Na internetu sam prečešljao sve stranice koje o tome pišu, i kako sam shvatio, najbolji način je preći tamo kao turista, pa pronaći radno mjesto i onda aplicirati za vizu. Ima li iko kakvih informacija vezanih za ovu temu?
asmirkole

PostPostao/la agent_zero dana 10/08/2012 08:01

melb26sa je napisao/la:
agent_zero je napisao/la:

Sve je online - kad ispunis formular i kliknes na "submit" dobijes taj prijavni code s kojim kasnije u maju provjeravas jesi izvucen. Najbolje print screen kad ti se code pojavi, spasiti kao pdf i cak isprintati za svaki slucaj. Bez njega nema sanse da provjeris.

Mislim da me nisi shvatila. Nakon drugog klika na ovo linku, dobije se box u kojem piše da se unese neki kod koji smo ranije dobili. E sad ne znam gdje se to moglo dobiti i kako. Nije valjda da treba prvo u ambasadu po taj neki kod da bi se ispunio formular?
agent_zero

PostPostao/la karanana dana 10/08/2012 08:10

koliko sam ja skontao, na ovom linku su ti trenutno informacije za lutrije 2012 i 2013. znaci, pretpostavljam da te je drugi klik odveo na stranicu gdje dolaze oni koji su lutriju vec popunili za 2012 i 2013 i vjerovatno nakon popunjavanja dobili neki kod sa kojim se mogu vratiti da provjere svoj status ili tako nesto.
dakle, 2014 jos nije izasla niti je postavljena za popunjavanje. meni tako izgleda, ali javice se melba za koju imam i pitanje, a mislim da sam vec negdje i pitao ali ne mogu naci temu:
imam vizu udarenu u americkoj ambasadi u sarajevu na 10 godina. bio sam jednom 3 sedmice i vratio se. kad budem isao opet, jeli moram sta raditi u ambasadi ovdje ili je ta visa validna i pored mog jednog ulaza i izlaza? kako prenesem vizu na novi pasos kad mi stari istekne? jeli nosim stari sa sobom ili u ambasadi udare novu u novi pasos?
karanana

PostPostao/la melb26sa dana 10/08/2012 08:55

karanana je napisao/la:koliko sam ja skontao, na ovom linku su ti trenutno informacije za lutrije 2012 i 2013. znaci, pretpostavljam da te je drugi klik odveo na stranicu gdje dolaze oni koji su lutriju vec popunili za 2012 i 2013 i vjerovatno nakon popunjavanja dobili neki kod sa kojim se mogu vratiti da provjere svoj status ili tako nesto.
dakle, 2014 jos nije izasla niti je postavljena za popunjavanje. meni tako izgleda, ali javice se melba za koju imam i pitanje, a mislim da sam vec negdje i pitao ali ne mogu naci temu:
imam vizu udarenu u americkoj ambasadi u sarajevu na 10 godina. bio sam jednom 3 sedmice i vratio se. kad budem isao opet, jeli moram sta raditi u ambasadi ovdje ili je ta visa validna i pored mog jednog ulaza i izlaza? kako prenesem vizu na novi pasos kad mi stari istekne? jeli nosim stari sa sobom ili u ambasadi udare novu u novi pasos?

Tacno za kodove - oni koji su se prije prijavili imaju kodove i mogu provjeriti svoj status. Ovi koji ce se tek prijaviti u oktobru ce tada dobiti kodove.

@karanana - viza je validna bez obzira sto je pasos istekao. Samo nosis novi pasos i stari pasos sa vizom i ulazis bez problema.

@vjerski sluzbenik - R viza - mora te neka vjerska ustanova sponzorisati, ne znam detalje jer nije cesta viza.
melb26sa

PostPostao/la Melami dana 10/08/2012 10:21

Draga, ti ne bi trebala imati problema i toliko cekati samo treba on tamo nazvati i sve se lijepo raspitati i on tamo pokrenuti postupak. Znaci, postoji procedura i papiri koji su potrebni, sve se treba lijepo prikupiti i kako traze, sve ce dobiti u detalje ako nazove i raspita se. Naravno, mora imati odredjena primanja, nece te drzava prihvatiti pa da te izdrzavaju oni.
Melami

PostPostao/la poznanik dana 10/08/2012 11:38

melb26sa je napisao/la:...Moj savjet ...

Vjerujem da si sama dala više informacija o USA vizama i životnim uslovima BiH građana u USA nego kompletan poslijeratni konzularni odjel BiH u Chikagu i Washingtonu. Za razliku od zvaničnih, tvoje informacije su sadržajnije i ispravnije. Država BiH ti duguje... Da iko u Ministarstvu ima sluha, bila bi i nagrađena i zvanično angažirana :(

Sve čestitke za nesebičnu pomoć! :thumbup: :thumbup:
poznanik

PostPostao/la karanana dana 10/08/2012 11:54

nesumnjivo je da zna vise i od ambasade bih i od svih konzulata zajedno. ali ovo i nisu poslovi drzave BiH ni bilo kojeg bh ministarstva. ona odgovara na pitanja koja bi trebala da budu upucena drzavi SAD. prema tome nema se sta BiH zahvaljivati posebno jer u vecini slucajeva njeni gradjani odlaze iz nje. Neka joj immigration office Amerike posalje zahvalnicu i nagradu. ali ja i mislim da je ona zvanicno i angazirana od njih. zato cura i zna sve i svaka joj cast.
karanana

PostPostao/la melb26sa dana 10/08/2012 12:23

Melami je napisao/la:

Draga, ti ne bi trebala imati problema i toliko cekati samo treba on tamo nazvati i sve se lijepo raspitati i on tamo pokrenuti postupak. Znaci, postoji procedura i papiri koji su potrebni, sve se treba lijepo prikupiti i kako traze, sve ce dobiti u detalje ako nazove i raspita se. Naravno, mora imati odredjena primanja, nece te drzava prihvatiti pa da te izdrzavaju oni.

@Melami - samo za djecu ispod 21 i supruznike te roditelje americkih drzavljana je broj imigracione vize odmah dostupan te nema numerickih godisnjih limita. Za djecu drzavljana preko 21 godine, za udatu djecu drzavljana kao i za supruznike i djecu osoba koje imaju zelenu kartu CEKANJE I RED je neminovan. Molim lijepo pogledati visa bulletin navedene u ranijim postovima - sve objasnjava.

Ne znam zasto tvrdis da nema potrebe za cekanjem za musemu - procedura je objasnjena davno.
melb26sa

PostPostao/la melb26sa dana 10/08/2012 12:26

karanana je napisao/la:nesumnjivo je da zna vise i od ambasade bih i od svih konzulata zajedno. ali ovo i nisu poslovi drzave BiH ni bilo kojeg bh ministarstva. ona odgovara na pitanja koja bi trebala da budu upucena drzavi SAD. prema tome nema se sta BiH zahvaljivati posebno jer u vecini slucajeva njeni gradjani odlaze iz nje. Neka joj immigration office Amerike posalje zahvalnicu i nagradu. ali ja i mislim da je ona zvanicno i angazirana od njih. zato cura i zna sve i svaka joj cast.

Ne, ja sve ovo znam jer sam i sama nedavno bila imigrant pa sam detaljno proucila zakone i procedure. Apsolutno nisam konzularni sluzbenik ambasade. Ako kome mogu pomoci, rado pomazem, ali ovo nije moj posao.
melb26sa

PostPostao/la Lounge Act dana 10/08/2012 12:55

ja sam se dugo raspitivala oko toga kako da s porodicom odem u USA, gledala sam i po EU, ali koliko sam shvatila ovdje je puno teze nego u USA. Prijavila sam se i na Diversity Visa Lottery, ali kako vidjeh u maju nismo imali srece, medjutim pise da je novo izvlacenje cini mi se u oktobru pa eto da tad provjerim mada se ne nadam uopce. od rodbine tamo nemam nikog, ali imam jednu prijateljicu koja je predala neke papire s nasim informacijama u crkvu da pokusamo doci na radnu vizu preko sponzora s tim da bismo bili obavezni raditi za njih 9 mjeseci. od toga izgleda isto nema nista,pricala je i s nekim nasim advokatom tamo i navodno najlakse je da odemo tamo i trazimo azil (u tom slucaju moramo imati nekog tu ko nam garantuje posao) ili da ovdje predamo papire za azil sto je nepovoljnije jer zivimo ovdje, a placali bi sve po americkim cijenama. meni nije bilo jasno kako mozemo traziti azil kad je rat ovdje odavno zavrsen, ali kaze nema veze sto je rat zavrsen, ako se uzme azil odrice se svih prava sto bi ti drzava mogla nuditi kao npr ne moze se dobijati socijala, ne moze se imati drzavno osiguranje u slucaju da se izgubi posao i ne moze se primati nikakva novcana pomoc od njih, sto je njima u biti i najbitnije - mozes doci, ali od drzave nista ne trazi. jos mi to sve nije jasno, ali trebam se uskoro cuti s njom pa valjda ce mi tad biti sta jasnije.
nadam se da ce se javiti neko ko je pokusao otici ili cak otisao na ovaj nacin :)
Lounge Act

PostPostao/la karanana dana 10/08/2012 15:41

melb26sa je napisao/la:
karanana je napisao/la:nesumnjivo je da zna vise i od ambasade bih i od svih konzulata zajedno. ali ovo i nisu poslovi drzave BiH ni bilo kojeg bh ministarstva. ona odgovara na pitanja koja bi trebala da budu upucena drzavi SAD. prema tome nema se sta BiH zahvaljivati posebno jer u vecini slucajeva njeni gradjani odlaze iz nje. Neka joj immigration office Amerike posalje zahvalnicu i nagradu. ali ja i mislim da je ona zvanicno i angazirana od njih. zato cura i zna sve i svaka joj cast.

Ne, ja sve ovo znam jer sam i sama nedavno bila imigrant pa sam detaljno proucila zakone i procedure. Apsolutno nisam konzularni sluzbenik ambasade. Ako kome mogu pomoci, rado pomazem, ali ovo nije moj posao.

ne znam zasto sam ja konto da radis u nekom u.s. immigration officu u americi. kao da sam negdje na nekoj temi to procitao. ali nije bitno, to nije tema.
karanana

PostPostao/la miki.ba dana 10/08/2012 21:57

Lakse cini mi se otici na mjesec :D
miki.ba

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: Tarik Dzaka i 3 gostiju.