Džemaludinova školska pjesmica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Džemaludinova školska pjesmica

PostPostao/la softi dana 25/03/2013 17:15

Za ovu pjesmu sam ja čula, i to starije tete (preko 60 godina) je pjevaju djeci kada ih cucaju na krilu (vjerovatno su njih tako zabavljali :-? )... To je neka narodna kojoj se ja takođe ne mogu načuditi, najvise ovim vukovima... ali nije ju Latic izmislio... Mozda je cilj da se djeca samo upoznaju sa narodnom dječijom poezijom prošlog vremena :-D :run:
softi

PostPostao/la uglavnomja dana 25/03/2013 18:01

bolje bi bilo da se latici upoznaju sa obicajima sadasnjeg vremna, sa kompjuterom, internetom, sms-rjecnikom, LOL-ovima, wow-ima, smajlijima, avatarima, fb-ovima, like-ima itd.
i sa likovima koji su djeci blizi i normalniji od vuka, cuj zaklace mu vuk mater. usred grada. :roll:
a 11-godisnjaci se furaju na bibera, nake hannah montana, imaju svoje americke idolcice, u minjacima i sa silikonima, cija se popularnost mjeri milionima posjeta web stranici.

i nama su ispirali mozak partizanskim pjesmicama i pricama, ali smo bar znali da je to bilo nekad, davno, a kod ovog :cry:

i ne samo latici, nego citava prosvjetno-pedagoska klika koja se nije mrdnula od 45.(=92.) naovamo :cry:
uglavnomja

PostPostao/la sheilak dana 25/03/2013 21:25

kakvo god objašnjenje postojalo u korist te pjesme poput vrijednost narodnog nasljedja i ostalih (gluposti), riječi poput "zaklaće", "sisa", itd. nemaju šta tražiti u udžbeniku za osnovnu školu.

cjelokupni obrazovni sistem temelji se kod nas na srcedrapateljskom kvazipatriotizmu, nepotizmu, ruskoj "efikasnosti", promicanjima nekih ruralnih i religioznih vrijednosti & podobnosti. haos i odredjenu dozu izgubljenosti da i ne spominjem.
sheilak

PostPostao/la sinuhe dana 25/03/2013 21:30

Ovo je kao ono: spava k'o zaklan :D
sinuhe

PostPostao/la It_is_a_Leclerc dana 25/03/2013 21:38

Ja sam, da malo offtopičim, kao dijete pjevao neku pjesmicu koja je išla ovako - "Pošla Anka na vodu, pregazila Koranu, za njom idu tri žendara, sva naoružana. Jedan nosi nožOve, drugi nosi topove, treći nosi malu sablju, da zakolje malu Anku. Anka ih je molila, ruke svoje lomila, nemojte me braćo klati, možda ću vam zatrebati".

Ne znam ko me je to naučio, ali evo i danas je znam.. Pjesma je teška brutala jer je na kraju ovi žendari roknu, pa onda krv teče niz Koranu.. Teški crnjak.

Pa eto, ako neko zna porijeklo pjesmice, bio bih zahvalan. :)
It_is_a_Leclerc

PostPostao/la sheilak dana 25/03/2013 21:43

ok, ne znam porijeklo pjesmice, sorry :D , ali htjela sam spomenuti ove i ovakve pjesmice u vezi sa našom prošlošću. ovdje mislim na prošlost svih nas, Balkanaca. pa, ove se pjesmice pjevaju djeci pred spavanje, uci ih se kao molitve, automatski bez razmišljanja (o njima, o značenju) one se pohranjuju u podsvijest i recitiraju kasnije poput "Zdravo, Marijo" ili "Euzu Bismillah...". :-)
sheilak

PostPostao/la hAZNADAR dana 25/03/2013 22:15

Kako ono bjese u mojoj mladosti.

Izasao bijeli Mjesec, u Mjesecu krv i voda, zivio Tito i sloboda,

Pusti puzu rogove, ako neces pustiti, lupicu te sikirom po glavi, na zelenoj travi,..

Marijana skida gace, a na nju Sandokan skace,

Tiho noci moje zlato spava, na jastuku prosuta joj glava,.

O broju pobijenih Nijemaca, janjicara,.. u skolskoj lektiri ne vrijedi raspravljati,...

Licno ne volim Latica zbog izjava o nemuslimanima koji ga citaju:"Onaj ko bazdi krmetinom, rakijom i bijelim lukom nema sposobnost citati poeziju, nastalu iz humusa islamske kulture". Kao sto ne mogu svariti njegove kritike djeci mijesanih brakova koji ispadose neki zli produkti, zalosni ostaci, oruzje, glavice kupusa,...

Medjutim - knjizevnik, pjesnik,.. se ne smije ocjenjivati iskljucivo na osnovu podobnosti - ako govorimo o lektiri. Vec na osnovu kvalitete i jacine opisa zemlje, naroda, stanja duse,... pa ako ima mjesta za Andrica, Selimovica, Dizdara, Catica, Basagica, Kulenovica,... i ine komunjare, srbofile, hrvatofile, monarhiste, desnicare,.. ima i za Latica.

Ne vidim nista lose u pjesmi, to je odraz nase kulture, a ovo je usput receno Balkan gdje nema potrebe kriti sise i narav vukova od djece.
hAZNADAR

PostPostao/la uglavnomja dana 25/03/2013 22:43

hAZNADAR je napisao/la:

jel ti ovo lektira bila :lol: :lol:
uglavnomja

PostPostao/la hAZNADAR dana 25/03/2013 23:16

uglavnomja je napisao/la:
hAZNADAR je napisao/la:

jel ti ovo lektira bila :lol: :lol:

ups,.. izletilo :D
hAZNADAR

PostPostao/la drugi_profil dana 25/03/2013 23:44

Sjecam se i ja ba te lektire iz SFRJ i malo si to iskarikirao.
U SFRJ je u poeziji bilo krvavih slika u NOB tematici i u djelima starijih autora koji su se odnosili na seljacke bune, ustanke i sl.
Sve vrlo razlozno i primjereno dogadjajima. O Kozari, Sutjesci, Kragujevcu, Jasenovcu neces pisati pjesme prepune sunca i leptira.

A kakvva je svrha stavljati klanje majke u uspavanku? Bogami bolesnik cuci tu.
drugi_profil

PostPostao/la Sezam dana 25/03/2013 23:51

Ovo se Djemo na suptilan nacin bavi problemom zlostavljanja zena u nasim porodicama. :oops:
Sezam

Prethodna

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.