Duša !?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator/ica: NIN

Re: Duša !?

PostPostao/la apsurdina dana 12/08/2008 09:58

Kad tijelo umre postane lakse za tih nekih 200 grama i neki to zovu "dusa", a meni je logicno da posto prestaje sva energija i krvotok , masa postaje laksa. Nema dokaza ni za , ni protiv duse, to ti je isto ko religija, ili vjerujes ,ili ne vjerujes. Ja se najezim na ove bjerske dijaloge i "poredjenja " sto oni nazivaju logicko zakljucivanje.
apsurdina

PostPostao/la apsurdina dana 12/08/2008 10:00

apsurdina je napisao/la:Kad tijelo umre postane lakse za tih nekih 200 grama i neki to zovu "dusa", a meni je logicno da posto prestaje sva energija i krvotok , masa postaje laksa. Nema dokaza ni za , ni protiv duse, to ti je isto ko religija, ili vjerujes ,ili ne vjerujes. Ja se najezim na ove vjerske dijaloge i "poredjenja " sto oni nazivaju logicko zakljucivanje.
apsurdina

PostPostao/la sheilak dana 12/08/2008 12:56

Pa, svi cemo na kraju saznati sve. Just wait and see! :-D
sheilak

PostPostao/la turban dana 12/08/2008 21:22

ovo_malo_duse je napisao/la:
potres_mozga je napisao/la:Duša !?

Sta podrazumjevate pod dušom, gdje se ona nalazi, kako "izgleda" itd..
Medicinski "duša" ne postoji, ljudi su je "izmislili" i ona je jedina koja "napusta" tijelo poslije smrti :-?
Zanima me vase misljenje o tom pojmu???

Ja licno ne vjerujem u "Dušu" u tom smislu, ja je samo spominjem u kontekstu "Dusa od co'eka ili zene" :D
Ateista sam i ne vjerujem u zivot poslije smrti, ali se ta dusa toliko spominje da me zanima vase misljenje o tome...

Nemam vremena da ti trazim link sad ali radzene su studije po tom pitanju i upravo medicinski je dokazano.. ljudi su vagani precizno prije smrti i nekoliko minuta nakon. Znaci nista u tjelu umrlog se nije promjenilo krv je jos tu i sve ostalo ali tjelo je lakse za cinimi se 321 ili 621 gram. Neznam tacno nesjecam se ali je tacno da je tijelo lakse iz nebojasnjivih razloga..Studija postoji 100% , uradzena je na velikom broju primjeraka u jednoj Americkoj bolnici... A ta studija je potekla od NACISTA koji su ma kako to moralno ili eticki ili neljudski zvucalo dali veliki doprinos u medicini izivljavajuci se na jevrejima i ostalima...

Na jednom brodu u sjevernom moru su radili eksperimente na hiljadama i hiljadama ljudi bukvalno mjereci visinu tezinu obim i odsjecali djelove tjela da bi ih vagali (ovo pojednostavljeno) i postavili temelje ERGONIMIJI kao nauci. (nemoj da bi me neko pogresno shvatio da ja sad pdrzavam taj nacin kojim su oni dosli do rezultata). Iz ovih rezultata kojih su se naravno Ameri docepali je izbila na povrsinu ta teza u razlici u tezini minut prije smrti i minut poslije..et.

I da zakljucim, ja vjerujem da DUSA postoji ...i ovo gore navedeno mi nije trebalo kao dokaz al je zanimljivo.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
turban

PostPostao/la jOFLA dana 12/08/2008 21:41

.
Zadnja izmjena: jOFLA; 14/07/2010 18:45; ukupno mijenjano 1 put/a.
jOFLA

PostPostao/la tranquil dana 13/08/2008 01:04

turban je napisao/la:
ovo_malo_duse je napisao/la:
potres_mozga je napisao/la:Duša !?

Sta podrazumjevate pod dušom, gdje se ona nalazi, kako "izgleda" itd..
Medicinski "duša" ne postoji, ljudi su je "izmislili" i ona je jedina koja "napusta" tijelo poslije smrti :-?
Zanima me vase misljenje o tom pojmu???

Ja licno ne vjerujem u "Dušu" u tom smislu, ja je samo spominjem u kontekstu "Dusa od co'eka ili zene" :D
Ateista sam i ne vjerujem u zivot poslije smrti, ali se ta dusa toliko spominje da me zanima vase misljenje o tome...

Nemam vremena da ti trazim link sad ali radzene su studije po tom pitanju i upravo medicinski je dokazano.. ljudi su vagani precizno prije smrti i nekoliko minuta nakon. Znaci nista u tjelu umrlog se nije promjenilo krv je jos tu i sve ostalo ali tjelo je lakse za cinimi se 321 ili 621 gram. Neznam tacno nesjecam se ali je tacno da je tijelo lakse iz nebojasnjivih razloga..Studija postoji 100% , uradzena je na velikom broju primjeraka u jednoj Americkoj bolnici... A ta studija je potekla od NACISTA koji su ma kako to moralno ili eticki ili neljudski zvucalo dali veliki doprinos u medicini izivljavajuci se na jevrejima i ostalima...

Na jednom brodu u sjevernom moru su radili eksperimente na hiljadama i hiljadama ljudi bukvalno mjereci visinu tezinu obim i odsjecali djelove tjela da bi ih vagali (ovo pojednostavljeno) i postavili temelje ERGONIMIJI kao nauci. (nemoj da bi me neko pogresno shvatio da ja sad pdrzavam taj nacin kojim su oni dosli do rezultata). Iz ovih rezultata kojih su se naravno Ameri docepali je izbila na povrsinu ta teza u razlici u tezini minut prije smrti i minut poslije..et.

I da zakljucim, ja vjerujem da DUSA postoji ...i ovo gore navedeno mi nije trebalo kao dokaz al je zanimljivo.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Nisu nacisti nego Duncan MacDougall, bilo je puno prije nacista i prilično neprecizno, tako da je tih 21 gram više neka srednja vrijednost nekoliko mjerenja. Ovo sa 321 i 621 je malo pretjerano, ode pola kile pa to bi već neko primjetio :)

Nije nigdje prihvaćeno u naučnoj zajednici jer je navlačio rezultate. Da su bili tačni neko bi ih već ponovio.

Naravno, kao i svaki mit, i ovom se dodaje kao što se vidi iz gornjih citata.

I da zaključim, to što vjeruješ da duša postoji, ne mora značiti da moraš povjerovati u svaku priču koja potvrđuje tvoje vjerovanje, bez obzira koliko ona netačna i neprovjerena bila.
tranquil

PostPostao/la Kjajević Majko dana 13/08/2008 10:29

Moraš, to je religija, slijepo vjerovat šta god ti neko napiše. :D
Kjajević Majko

PostPostao/la Aduu dana 13/08/2008 16:55

Kjajević Majko je napisao/la:Moraš, to je religija, slijepo vjerovat šta god ti neko napiše. :D

I naravno, pokoravati se :D
Aduu

PostPostao/la shalaedin dana 14/08/2008 12:10

omar little je napisao/la:
shalaedin je napisao/la:Pustimo se iracionalnih brojeva nije im dzabe naziv takav... 0 nije broj. 1 i -1 su brojevi. samo su jedni racionalni drugi iracionalni. Cuj ti matematicara :)

Aaajj sta rece to?? Nula je itekako broj. Cijeli, racionalan i realan broj. Nula je broj po definiciji i pravilima aritmetike.

Ne znam gdje se spominju iracionalni brojevi? I zasto? bj d vej, 1 i -1 su racionalni brojevi. Iracionalni brojevi su brojevi koji se ne mogu napisati u obliku razlomka.

da nula je broj s kojim kad saberes neki broj dobijes taj drugi broj, kad oduzmes dobijes taj isti broj, kad pomnozis dobijes jedan, a kad podijelis nulu... napomeni me ako grijesim ... onda koji je smisao toga broja da napravi razliku izmedju 9 i 10 :)
shalaedin

PostPostao/la shalaedin dana 14/08/2008 12:12

Kjajević Majko je napisao/la:Moraš, to je religija, slijepo vjerovat šta god ti neko napiše. :D

Nemoras ... zaboravio si slobodnu volju...
shalaedin

PostPostao/la jOFLA dana 14/08/2008 12:52

.
Zadnja izmjena: jOFLA; 14/07/2010 18:43; ukupno mijenjano 2 put/a.
jOFLA

PostPostao/la Kjajević Majko dana 14/08/2008 14:45

shalaedin je napisao/la:Nemoras ... zaboravio si slobodnu volju...

Da je slobodne volje ne bi ni bilo religija.
Kjajević Majko

PostPostao/la omar little dana 14/08/2008 16:29

shalaedin je napisao/la:
omar little je napisao/la:
shalaedin je napisao/la:Pustimo se iracionalnih brojeva nije im dzabe naziv takav... 0 nije broj. 1 i -1 su brojevi. samo su jedni racionalni drugi iracionalni. Cuj ti matematicara :)

Aaajj sta rece to?? Nula je itekako broj. Cijeli, racionalan i realan broj. Nula je broj po definiciji i pravilima aritmetike.

Ne znam gdje se spominju iracionalni brojevi? I zasto? bj d vej, 1 i -1 su racionalni brojevi. Iracionalni brojevi su brojevi koji se ne mogu napisati u obliku razlomka.

da nula je broj s kojim kad saberes neki broj dobijes taj drugi broj, kad oduzmes dobijes taj isti broj, kad pomnozis dobijes jedan, a kad podijelis nulu... napomeni me ako grijesim ... onda koji je smisao toga broja da napravi razliku izmedju 9 i 10 :)

Hocu, napomenucu te. :D Vjerojatno si napravio gresku u tipkanju jer kad se neki broj pomnozi sa nulom dobije se nula. Bilo koji broj na nultu potenciju je jedan, ako si na to mozda mislio. A tjerajuci mak na konac i teoretski govoreci, podjela s nulom nije definirana.
Ne znam na sta mislis kad kazes smisao broja da napravi razliku izmedju 9 i 10 (vidi je i vidi joj smisla :D)? Vaznost nule seze daleko vise od jednostavnih aritmetickih operacija i primjena, na koje mozda ti mislis, i apsolutno je nemjerljiva u polju modernih nauka.

Nula predstavlja prazan skup i kao broj i koncept ima centralnu funkciju u matematici i matematickim sistemima koji, za uzvrat, imaju nevjerojatnu vaznost u, recimo, fizici koja objasnjava (u isto vrijeme matematicki dokazujuci) pojave u prirodi.

Nije mi bas najjasnije zashto neko dovoditi u pitanje koncept koji je rijesen prije nekih dvije tisuce godina (a u decimalnom sistemu nekih 700) i od tada do danas, moglo bi se reci, kreirao revoluciju u ljudskom napretku. Zato sto neki Ebu Hanife koji kaze? I kao sto @Jofla napomenu Izmedju 0 i 1 postoji beskonacno mnogo brojeva.
omar little

PostPostao/la clav dana 14/08/2008 19:11

cuj medicinski dusa ne postoji :lol:
onda ne postoje ni klinike za lijecenje dusevnih bolesti?? dusa sigurno postoji u istoj mjeri koliko postojimo i mi, samo je fazon sto se na razlicit nacin dozivljava taj pojam od strane teologa, naucnika, filozofa i nadriprofesija.
clav

PostPostao/la polumasni dana 14/08/2008 19:24

Kod nas je pojam "dusevna bolest" politicki korektna verzija pojma "mentalna bolest." Po tome dakle tvoja psiha je u stvari dusa. A psiha je nesto sto potice iz organske materije (nervnog sistema) i nesto sto se lijekovima i drugim metodama moze manipulisati, tretirati, itd. Emocije koje dozivljavamo su takodjer produkt hemijskih reakcija nervnog sistema. Dakle, "dusa" nema veze ni s tim. U sta ljudi sve vjeruju, za nepovjerovat je :evil:
polumasni

PostPostao/la clav dana 14/08/2008 19:40

polumasni je napisao/la:Kod nas je pojam "dusevna bolest" politicki korektna verzija pojma "mentalna bolest." Po tome dakle tvoja psiha je u stvari dusa. A psiha je nesto sto potice iz organske materije (nervnog sistema) i nesto sto se lijekovima i drugim metodama moze manipulisati, tretirati, itd. Emocije koje dozivljavamo su takodjer produkt hemijskih reakcija nervnog sistema. Dakle, "dusa" nema veze ni s tim. U sta ljudi sve vjeruju, za nepovjerovat je :evil:
ekvivalent duse u naucnom svijetu je mind, dakle ima veze :evil: to sto razlicito neko dozivljava dusu ne dokazuje njeno postojanje, odnosno nepostojanje. Sve sto dokazuje je irelevantnost dokazivanja iste. :evil:
clav

PostPostao/la polumasni dana 14/08/2008 20:21

mind = um, soul = dusa. Mislim da opasno mijesas pojmove. Slazem se sa irelevatnoscu dokazivanja... nemoguce je dokazati nepostojece :mrgreen:
polumasni

PostPostao/la clav dana 14/08/2008 20:52

polumasni je napisao/la:mind = um, soul = dusa. Mislim da opasno mijesas pojmove. Slazem se sa irelevatnoscu dokazivanja... nemoguce je dokazati nepostojece :mrgreen:

Ne mijesam ja nista, radi se o razlicitom vidjenu tog pojma i sta taj pojam oznacava. Neko ce ga pokusati vagati, a neko ce reci da nema veze s materijalnim svijetom. mind=soul, psiha,svijest,um=dusa, sa stajalista pametnih ljudi izmedju ostalog i nobelovaca. Dobra knjiga za citat pred spavanje The Astonishing Hypothesis - Francis Crick, a i procitaj jos jednom u rijecniku sta sve oznacava mind.
clav

PostPostao/la jOFLA dana 14/08/2008 22:44

.
Zadnja izmjena: jOFLA; 14/07/2010 18:42; ukupno mijenjano 2 put/a.
jOFLA

PostPostao/la Aduu dana 15/08/2008 00:01

clav je napisao/la:cuj medicinski dusa ne postoji :lol:
onda ne postoje ni klinike za lijecenje dusevnih bolesti?? dusa sigurno postoji u istoj mjeri koliko postojimo i mi, samo je fazon sto se na razlicit nacin dozivljava taj pojam od strane teologa, naucnika, filozofa i nadriprofesija.

jok eto postoji :lol:
Aduu

PostPostao/la Aduu dana 15/08/2008 02:45

polumasni je napisao/la:Kod nas je pojam "dusevna bolest" politicki korektna verzija pojma "mentalna bolest." Po tome dakle tvoja psiha je u stvari dusa. A psiha je nesto sto potice iz organske materije (nervnog sistema) i nesto sto se lijekovima i drugim metodama moze manipulisati, tretirati, itd. Emocije koje dozivljavamo su takodjer produkt hemijskih reakcija nervnog sistema. Dakle, "dusa" nema veze ni s tim. U sta ljudi sve vjeruju, za nepovjerovat je :evil:

:thumbup:
Aduu

PostPostao/la clav dana 15/08/2008 02:58

Aduu je napisao/la:
clav je napisao/la:cuj medicinski dusa ne postoji :lol:

jok eto postoji :lol:

:zzzz: :zzzz: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez tipkaj soul
nego ateisti s dogmatskim svjetonazorom su u trendu izgleda!?
clav

PostPostao/la xfacktor dana 15/08/2008 02:59

Dusa je software tijela koji je hardware. Kad se kod hardvera batali neka komponenta ko srce recimo, onda dusa ide na mjesto u kojem moze da egzistira priblizno kao i u prvobitnom hardveru u kojem je nastala. To objasnjava duhove
.....nidje veze,,,
xfacktor

PostPostao/la jOFLA dana 15/08/2008 03:24

.
Zadnja izmjena: jOFLA; 14/07/2010 18:42; ukupno mijenjano 2 put/a.
jOFLA

PostPostao/la clav dana 15/08/2008 03:55

jOFLA je napisao/la:
clav je napisao/la:nego ateisti s dogmatskim svjetonazorom su u trendu izgleda!?

Za razliku od ateista - agnostike koji religiji najviše smetaju ne može se optužiti za bilo kakav dogmatski svjetonazor, niti ih se može optužiti za bilo kakvu herezu, niti ih religija uspjeva privoliti sebi. Nek crknu zbog ovog što nisu podložni dogmama :-D

Stvarni trend je zapravo: podvij rep pod kakvom-takvom dogmom, bilo kakvom, inače te prozivamo i javno pljujemo.

:-) to je bila vise ironicna kritika na nacin rezonovanja, nego na ateizam, teizam, ili jos manje agnosticizam. opet ja sam optimisticniji i smatram da je sve veci broj ljudi koji se oslobadjaju dogmi.
clav

PrethodnaSljedeća

Natrag na Filozofija

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.