Duša !?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator/ica: NIN

Duša !?

PostPostao/la Ripicipi dana 08/07/2008 18:21

Duša !?

Sta podrazumjevate pod dušom, gdje se ona nalazi, kako "izgleda" itd..
Medicinski "duša" ne postoji, ljudi su je "izmislili" i ona je jedina koja "napusta" tijelo poslije smrti :-?
Zanima me vase misljenje o tom pojmu???

Ja licno ne vjerujem u "Dušu" u tom smislu, ja je samo spominjem u kontekstu "Dusa od co'eka ili zene" :D
Ateista sam i ne vjerujem u zivot poslije smrti, ali se ta dusa toliko spominje da me zanima vase misljenje o tome...
Ripicipi

Re: Duša !?

PostPostao/la CiCiban dana 08/07/2008 21:45

je li vam se ikada nametnula razlika u izrazu lica covjeka koji spava i covjeka koji je mrtav.. u ovom prvom slucaju kao da postoji nesto slicno sjenci unutra.. a nije grc misica izazvan emocijama
nije vezano za temu..vise 1000 zasto 1000 zato parking
CiCiban

PostPostao/la Irelevantan dana 09/07/2008 09:03

potres_mozga je napisao/la:Duša !?

Medicinski "duša" ne postoji, ljudi su je "izmislili" i ona je jedina koja "napusta" tijelo poslije smrti :-?

Ja licno ne vjerujem u "Dušu" u tom smislu, ja je samo spominjem u kontekstu "Dusa od co'eka ili zene" :D
Ateista sam i ne vjerujem u zivot poslije smrti, ali se ta dusa toliko spominje da me zanima vase misljenje o tome...

Ma stari moj ti imaš potres mozga.....čim postavljaš ovakvu temu..... :-)
Irelevantan

PostPostao/la sojka dana 09/07/2008 10:32

I dusa je zenskoga roda. :) :-)
sojka

PostPostao/la pustopoljina dana 09/07/2008 10:35

u svasta sumnjam,ali u dusu ne mogu. koliko je ono teska- 21 gram? :)
pustopoljina

PostPostao/la sojka dana 09/07/2008 10:38

da -i ima boju... :)
pa i miris...
sojka

PostPostao/la Sharam dana 09/07/2008 10:47

Tesko ti je to shvatiti zato sto si bas ateista, nemoj me shvatit sad da te napadam svak ima pravo da vjeruje ili ne vjeruje, ali da si pripadnik bilo koje vjere mozda bi lakse shvatio njeno postojanje.Naravno da postoji!
Sharam

PostPostao/la ovo_malo_duse dana 09/07/2008 11:43

Nemam vremena da ti trazim link sad ali radzene su studije po tom pitanju i upravo medicinski je dokazano.. ljudi su vagani precizno prije smrti i nekoliko minuta nakon. Znaci nista u tjelu umrlog se nije promjenilo krv je jos tu i sve ostalo ali tjelo je lakse za cinimi se 321 ili 621 gram. Neznam tacno nesjecam se ali je tacno da je tijelo lakse iz nebojasnjivih razloga..Studija postoji 100% , uradzena je na velikom broju primjeraka u jednoj Americkoj bolnici... A ta studija je potekla od NACISTA koji su ma kako to moralno ili eticki ili neljudski zvucalo dali veliki doprinos u medicini izivljavajuci se na jevrejima i ostalima...

Na jednom brodu u sjevernom moru su radili eksperimente na hiljadama i hiljadama ljudi bukvalno mjereci visinu tezinu obim i odsjecali djelove tjela da bi ih vagali (ovo pojednostavljeno) i postavili temelje ERGONIMIJI kao nauci. (nemoj da bi me neko pogresno shvatio da ja sad pdrzavam taj nacin kojim su oni dosli do rezultata). Iz ovih rezultata kojih su se naravno Ameri docepali je izbila na povrsinu ta teza u razlici u tezini minut prije smrti i minut poslije..et.

I da zakljucim, ja vjerujem da DUSA postoji ...i ovo gore navedeno mi nije trebalo kao dokaz al je zanimljivo.
ovo_malo_duse

PostPostao/la DaysleepeR dana 09/07/2008 11:55

ovo_malo_duse je napisao/la:

Nemam vremena da ti trazim link sad ali radzene su studije po tom pitanju i upravo medicinski je dokazano.. ljudi su vagani precizno prije smrti i nekoliko minuta nakon. Znaci nista u tjelu umrlog se nije promjenilo krv je jos tu i sve ostalo ali tjelo je lakse za cinimi se 321 ili 621 gram. Neznam tacno nesjecam se ali je tacno da je tijelo lakse iz nebojasnjivih razloga..Studija postoji 100% , uradzena je na velikom broju primjeraka u jednoj Americkoj bolnici... A ta studija je potekla od NACISTA koji su ma kako to moralno ili eticki ili neljudski zvucalo dali veliki doprinos u medicini izivljavajuci se na jevrejima i ostalima...

Na jednom brodu u sjevernom moru su radili eksperimente na hiljadama i hiljadama ljudi bukvalno mjereci visinu tezinu obim i odsjecali djelove tjela da bi ih vagali (ovo pojednostavljeno) i postavili temelje ERGONIMIJI kao nauci. (nemoj da bi me neko pogresno shvatio da ja sad pdrzavam taj nacin kojim su oni dosli do rezultata). Iz ovih rezultata kojih su se naravno Ameri docepali je izbila na povrsinu ta teza u razlici u tezini minut prije smrti i minut poslije..et.

I da zakljucim, ja vjerujem da DUSA postoji ...i ovo gore navedeno mi nije trebalo kao dokaz al je zanimljivo.

cca 21 gram je težak zrak prilikom udisaja prosječnog čovjeka, kakva duša
DaysleepeR

PostPostao/la dr.gog dana 09/07/2008 11:57

Dopustite da čovjek iznese svoje razmišljanje i dobije bar nekoliko smislenih odgovora :) .
Hvala.
dr.gog

PostPostao/la DaysleepeR dana 09/07/2008 11:59

duša ti je naučno gledano onaj unutrašnji glas kojeg čuješ u glavi kada razmišljaš, to ti je ono tvoje "ja" koje zna koje stvari voli a koje ne, ono "ja" koje se zaljubi ili mrzi, koje se naljuti ili obraduje

to "ja" je upravljač tvoja tijela i bez tog "ja" nema ničega isto kao što bez tijela "ja" nemože da preživi

to ljudi zovu "dušom" - "duhom"
DaysleepeR

PostPostao/la pustopoljina dana 09/07/2008 12:05

cca 21 gram je težak zrak prilikom udisaja prosječnog čovjeka, kakva duša

http://www.pflegewiki.de/wiki/Atemvolumen

http://de.answers.yahoo.com/question/index?qid=20070114011943AAN2Oh2

kao sto vidimo iz prilozenih linkova- prosjecan udisaj/izdisaj je 500 ml,a to je 0,6-0,7 grama zraka
maksimalni vitalni kapacitet je do tri litra-i to bi iznosilo oko 3,74 grama.
tako da...
grrr :x
pustopoljina

PostPostao/la pustopoljina dana 09/07/2008 12:09

ja sam se malo salila:))
21 gram je film (inaritu), a ideja o 21 gramu potice od doktora koje jeste vrsio mjerenja, oko 1900.te godine.i nije to bilo ni tako precizno ni tako tacno...evo malo o tome:
http://en.wikipedia.org/wiki/21_Grams
pustopoljina

PostPostao/la sojka dana 09/07/2008 12:33

duh i dusa nisu isto. znate li razliku?
sojka

PostPostao/la pustopoljina dana 09/07/2008 12:47

ne znam da li znam :lol: samo ti pisi, procitace se.
pustopoljina

PostPostao/la sojka dana 09/07/2008 13:17

Dusa je "fino" tijelo sa svim svojim culima (citaj fluidno, astralno tijelo), a duh ga "kontrolise", pogon je.
Dakle duh je pogon duse, a zajedno su pogon tijela.
sojka

PostPostao/la mensurbh dana 09/07/2008 13:31

Pročitao sam da se deklarišeš kao ateista. Svjestan sam te činjenice, te nadam se da se nećeš naći "uvrijeđen" ako ti ponudim da pročitaš knjigu "Život poslije smrti", autora Ebu Haimd Muhammed el-Gazalija, koja će ti, nadam se, dati informaciju o nekim islamskim pogledima na dušu, život poslije smrti itd. Također, tu je još jedna knjiga "Knjiga o duši" Ibn Kajjim el-Dževzijje, koju nažalost nemam u elektronskoj formi.

"Život poslije smrti", Ebu Hamid Muhammed el-Gazali

http://www.4shared.com/file/54479386/9a10e8ea/Zivot_poslije_smrti_El-Gazali.html?dirPwdVerified=1394194
mensurbh

PostPostao/la sojka dana 09/07/2008 13:34

Primjer za pocetak: podsjetiti se recimo osjecaja griznje savjesti, razlikuje se od tuge, ljutnje, srece..svih osjecaja koje mozemo osjecati, po tom sto ima "gorak" ukus. Popracen je kajanjem- po nalogu duha-koji opominje na revidiranje nekog postupka.
Zastane u grlu-kao kost.I boli cak. ;-) To nesto -zove se dusa. Cudno mi je da vi takvih iskustava nemate. :shock: :?:
sojka

PostPostao/la pustopoljina dana 09/07/2008 14:01

mogu reci da sam vrlo oprezna sa objasnjenjima stvari koje nisu lako dokazive...astralna tijela, astralno letenje...su stvari koje mi "vuku" na arku i trece oko...mada osjecam da nesto postoji...puno mi je lakse balansirati sa mjerljivim,konkretnim...
sto se tice griznje savjesti...rado bih rekla da ne znam sta je to i da spavam (balkanski slatko receno) k'o zaklana :-) ,ali to bi bila laz...
-da li se duh po svojim osobinama razlikuje kod religioznih/nereligioznih? ili se kod svakoga pojedinacno razlikuje?
nekako mi se cini da dusu svi imamo i da je ona ono sto nas cini bracom i sestrama..dio neceg od cega smo svi potekli i cemu se svi vracamo....a duh mi se cini kao nesto sto cesto zaluta i nesto manipulativno (ne znam naci rijec) i nesto svjesno...opet kod krscana ima taj sveti duh,za muslimane opet-besmisleno izvucen iz pojma Bog...i taj sveti duh (dio bozanskog) se nalazi i u svakom covjeku (krscanski)...ne znam kako je tok od drugih?taoizam? je li kod njih duh ili jednostavno bog u svemu? u stvari cini mi se da smatram da je duh=svijest.
ali dok se prica o razlici duha i duse-znaci da smatras da postoji i dusa i duh?
(to i ja mislim...vjerujem :? ) samo,ne znam bas objasniti kvalitete...
koji sam ja nepoznavatelj ezotericnih nivoa! :( :run:
pustopoljina

PostPostao/la sojka dana 09/07/2008 14:20

Moze i dusa da zaluta.;)Nuzan joj je duh...kao nadzor, svijest.

Nazvala sam ono astralnim, fludnim..jer nisam nasla adekvantniju rijec. Sa tim oprez- tema mi je za sebe.;)

U psihologiji bi dusu vjerovatno nazvali vidom emotivnog centra, a duh svijescu. Mozda je ovaj pristup opisu
"ozbiljniji"...

[youtube]http://de.youtube.com/watch?v=kFPebe7Tgg0&feature=related[/youtube]
sojka

PostPostao/la pustopoljina dana 09/07/2008 14:34

koja scena...saram po netu i saxu (nije da nemam sta raditi),tamanim sladoled-otvorim ovaj link...vidim tose...slusam pjesmu i suze posle na oci :shock:
sladoled umjesto rucka...suze zbog pjesme...pa ako ovo nije skolski primjer PMS-a, ne znam sta je :-)
pustopoljina

PostPostao/la Kjajević Majko dana 09/07/2008 14:45

Dušu doživljavam kao nevidljivu energiju koja se konstantno nalazi u svim porama tijela. Ne kruži okolo po tijelu nego je uvijek prisutna, svugdje. :)

Vjerujem da Dušu (tu "energiju") dobijamo po rođenju, začeću zapravo. Sad od osobe do osobe je kako će vjerovati da je dobila, od Boga ili od prirode, meni totalno nebitno. Bitno je da je svi dobijamo, imamo i da je možemo potisnuti ali nikada izgubiti. Sad, kad nastupi smrt ta energija se kao i sva ostala energija od tijela vrati u prirodu, ili ode Bogu opet zavisi kako ko to doživljava. Ja mislim da ta energija, prije nego je dobijemo, stalno kruži, miješa se, spaja i razdvaja, zato i jesmo tako slični i različiti istovremeno. :)

Duh doživljavam kao "Dušu sa razumom". Unutarnje razumno biće koje smo zapravo mi sami i s kojim moramo doći u dodir, upoznati taj Duh, same sebe.

Sama duša nije dovoljna u tijelu, osoba se čini prazna iako to nije. Sa duhom kao pokretačem i glasom razuma, volje, želje duša više dolazi do izražaja, kompletna osoba.

Teško je to staviti u riječi a da ima nekog smisla. :D
Kjajević Majko

PostPostao/la DaysleepeR dana 09/07/2008 14:54

mensurbh je napisao/la:Pročitao sam da se deklarišeš kao ateista. Svjestan sam te činjenice, te nadam se da se nećeš naći "uvrijeđen" ako ti ponudim da pročitaš knjigu "Život poslije smrti", autora Ebu Haimd Muhammed el-Gazalija, koja će ti, nadam se, dati informaciju o nekim islamskim pogledima na dušu, život poslije smrti itd. Također, tu je još jedna knjiga "Knjiga o duši" Ibn Kajjim el-Dževzijje, koju nažalost nemam u elektronskoj formi.

"Život poslije smrti", Ebu Hamid Muhammed el-Gazali

http://www.4shared.com/file/54479386/9a10e8ea/Zivot_poslije_smrti_El-Gazali.html?dirPwdVerified=1394194

čitao, preporučujem

"da se naježiš"

:D
DaysleepeR

PostPostao/la sojka dana 09/07/2008 14:56

pustopoljina je napisao/la:koja scena...saram po netu i saxu (nije da nemam sta raditi),tamanim sladoled-otvorim ovaj link...vidim tose...slusam pjesmu i suze posle na oci :shock:
sladoled umjesto rucka...suze zbog pjesme...pa ako ovo nije skolski primjer PMS-a, ne znam sta je :-)

:( :roll:

caj od majcine dusice ;)

slika

Moja me dusa poucavala te me naucila te me naucila da ne ogranicavam prostor rijecima: Ovdje, tu i tamo. Prije nego me sto me dusa tome naucila, kada bih se nasao na jednom mjestu na Zemlji, mislio sam da sam daleko od svakog drugog mjesta. Sada znam da mjesto koje zauzimam obuhvaca sva druga mjesta, da prostor u kome sam sadrzi sve druge prostore.

Halil Dzubran

pozzz :)
sojka

PostPostao/la pustopoljina dana 09/07/2008 15:12

i balasevic je dokaz da dusa postoji :)
zasto se sve to desava,dal' covek ista resava. il' smo samo tu zbog ravnoteze medju zvezdama...
slovenska dusa...slavenska dusa...da ne budemo slovenci :-) postoji li i to? ili je to samo rakija connecting people? moram priznati da se jako lako skontam sa ex-yu ljudima...ali ne i sa rusima,cesima...
pustopoljina

Sljedeća

Natrag na Filozofija

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.