Đurđevdan

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Đurđevdan

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 06/05/2010 16:52

REFRESHED! REFRESHED-II!

Svima koji slave 6. maj Đurđevdan, Jurjevo,......čestitam ovaj praznik!
Posebno braći Romima, sve najbolje!

Dervo Sejdić - ZAKON!
Zadnja izmjena: PipiDugaDevetka; 05/05/2012 21:32; ukupno mijenjano 3 put/a.
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Re: Đurđevdan

PostPostao/la Jara dana 06/05/2010 17:14

PipiDugaDevetka je napisao/la:Svima koji slave 6. maj Đurđevdan, Jurjevo,...čestitam ovaj praznik!
Posebno braći Romima, sve najbolje!
Dervo Sejdić - ZAKON!

Đurđevak iliti đurđice :)

slika
Jara

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 06/05/2010 17:52

Gledam stru majku, sestre kako plaču
Njihova mi tuga stvara tugu jaču
Majka i ne spava, za tebe se brine
Novac kune ona, vrati nam se sine

Prokleta je Amerika
I zlato što sja
Šta mi vredi tvoja slika
Kada oca nemam ja

Tvoj drug danas dođe, sreća nas obuze
Pitamo za tebe dok on lije suze
Što te kući nema, cijela vječnost prođe
Boslestan si reče, ni neceš da dođeš

Prokleta je Amerika
I zlato što sja
Šta mi vredi tvoja slika
Kada oca nemam ja

Ja te znam sa slika, nemam uspomena
A ja ličim na tebe i ja sam k'o sjena
Prodao si dušu zbog prokletog novca
Vrati nam se kući da imamo oca
http://www.youtube.com/watch?v=7V7lsQ5mH98
Zadnja izmjena: PipiDugaDevetka; 05/05/2012 08:45; ukupno mijenjano 1 put/a.
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la matorakobila dana 06/05/2010 18:06

E, moj Pipi,

Trebalo je jutros poraniti, pa na omahu...
matorakobila

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 06/05/2010 18:11

Pa, poraniše li žene da se umiju na vrelu ljepote radi?
I za Vrelo Bosne ima legenda u vezi sa umivanjem za Đurđevdan.
PipiDugaDevetka

PostPostao/la matorakobila dana 06/05/2010 20:29

U noći prije Đurđevdana, djevojke (od svakog zakona, iliti danas rečeno svake etničke skupine) bi u ibrike (ili kakvu drugu posudu) zahvatile omahe - vode kraj vodenice i to one vode koju mlinski točak odbaci, "omahne" - kažu naročite vode, bistre, sa kapima onim što čuvaju, da vjerujemo Rumiju, sunce u sebi, čak i kad se smrkne. Potom bi u tu vodu metnule raznovrsno bilje (najčešće ono za koje se zna da ima "čudesne" moći). Prije svanuća, prije nego sunce grane, na Đurđevdan, vodom iz ibrika, kojoj su biljke već predale svoje "moći" one bi se umivale. Nekad se, doduše, sve dešavalo netom prije svanuća - pa bi se kraj vodenica prskale tom vodom i kupale (neke, bogme i gole :-D 8-) ). E, to je omaha... Ja bila jednom, davno, mlada, na jednoj onda bistroj rječici, umivala se (kupala se nisam :D ) i prskala. Da, još i ovo: djevojke bi se mogle umiti i u noći prije Đuđevdana, pa usniti suđenog.

Đurađ, Juraj, a kod muslimana je to Zeleni Hidr, figura je koju svetkuju svi - u njemu ima nečeg iskonskog, a Romi su to, zbog svojeg nomadskog života ponajbolje naslućivali. I ja im čestitam praznik. A čestitam i svima nama, jer je Juraj nekako zajednički, a poznato je da se smatrao svecem-zaštitnikom Bosne. Danas više ničeg nema, "pretrla su Jurina kola", Hidr se više ne zeleni tako, na Đurđevdansko svanuće svi hrčemo. Sve je prekrio ne snijeg, nego zaborav.
matorakobila

PostPostao/la Onjegin dana 06/05/2010 20:33

matorakobila je napisao/la:U noći prije Đurđevdana, djevojke (od svakog zakona, iliti danas rečeno svake etničke skupine) bi u ibrike (ili kakvu drugu posudu) zahvatile omahe - vode kraj vodenice i to one vode koju mlinski točak odbaci, "omahne" - kažu naročite vode, bistre, sa kapima onim što čuvaju, da vjerujemo Rumiju, sunce u sebi, čak i kad se smrkne. Potom bi u tu vodu metnule raznovrsno bilje (najčešće ono za koje se zna da ima "čudesne" moći). Prije svanuća, prije nego sunce grane, na Đurđevdan, vodom iz ibrika, kojoj su biljke već predale svoje "moći" one bi se umivale. Nekad se, doduše, sve dešavalo netom prije svanuća - pa bi se kraj vodenica prskale tom vodom i kupale (neke, bogme i gole :-D 8-) ). E, to je omaha... Ja bila jednom, davno, mlada, na jednoj onda bistroj rječici, umivala se (kupala se nisam :D ) i prskala. Da, još i ovo: djevojke bi se mogle umiti i u noći prije Đuđevdana, pa usniti suđenog.

Đurađ, Juraj, a kod muslimana je to Zeleni Hidr, figura je koju svetkuju svi - u njemu ima nečeg iskonskog, a Romi su to, zbog svojeg nomadskog života ponajbolje naslućivali. I ja im čestitam praznik. A čestitam i svima nama, jer je Juraj nekako zajednički, a poznato je da se smatrao svecem-zaštitnikom Bosne. Danas više ničeg nema, "pretrla su Jurina kola", Hidr se više ne zeleni tako, na Đurđevdansko svanuće svi hrčemo. Sve je prekrio ne snijeg, nego zaborav.

Sorry zbog offtopica, ali zar nije sv. Ilija zaštitinik ovog domicila?
Onjegin

PostPostao/la BiH-x dana 06/05/2010 21:09

Cestitam svim Romima i Srbima :thumbup:
BiH-x

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 06/05/2010 21:40

Onjegin je napisao/la: Sorry zbog offtopica, ali zar nije sv. Ilija zaštitinik ovog domicila?

Proguglah keyword ''zaštitnik bosne'' i ispade hiljade stranica o Iliji Gromovniku Proroku,...

Stvarno i Arapi slave Haderija=Zelenog,...
http://hr.wikipedia.org/wiki/Jurjevo je napisao/la:Jurjevo (srp. Đurđevdan) je blagdan svetog Jurja, 6. svibnja, koji Pravoslavna crkva obilježava 23. travnja prema julijanskom kalendaru.

Usto, to je i najveći romski blagdan (romski: Ederlezi) kojim se slavi povratak proljeća. Mnoge tradicije koje su uz njega povezane potječu iz zajedničke tradicije mnogih naroda istočnog Sredozemlja. Na taj dan Romi se osobito svečano odijevaju, stavlja se nakit, odjekuje romska glazba i pleše se romsko kolo. Domovi se ukrašavaju cvijećem i raspupanim grančicama u znak dobrodošlice proljeću. Obredi ovog praznika uključuju kupanje u vodi s cvjetovima, a ponegdje se i zidovi kuća peru vodom. Obično се na ovaj dan jede janje. Kao tradicionalno nomadski narod Romi su ovim blagdanom obilježavali prekid zimovanja i, pokrećući svoje čerge, ponovno polazili na put.

Slična predaja sačuvala se i među Arapima, kako kršćanima, tako i muslimanima na Bliskom istoku, a potječe od štovanja poganskoga božanstva proljeća i plodnosti koje se arapski naziva Hader, što znači "Zeleni."

To objašnjava i naziv "zeleni" što ga svetom Jurju daje hrvatska narodna pjesma (npr. "Prešel je prešel pisani Vuzem, došel je došel Jura zeleni"), te mnogobrojne jurjevske običaje vezane uz zelenilo i plodnost, osobito na sjeverozapadu Hrvatske.

Dobavljeno iz "http://hr.wikipedia.org/wiki/Jurjevo"
PipiDugaDevetka

PostPostao/la matorakobila dana 07/05/2010 11:01

Eeeee... Pa, kad se googla... :-D

Pošto sad ne mogu naći "Naše starine" ili GZM, evo ovo najdoh, stanovitog Vidovića (i Vid je tu, zanimljivo, jer su svi ti sveti likovi prilično izmiješani, što je jedna posebna odlika našeg religijsko-historijskog galimatijasa): "Štovanje je svetoga Jurja na nekim hrvatskim područjima nadomještalo štovanje Peruna Gromovnika, a u krajevima istočno od Neretve češće je Perunov kult zamjenjivan štovanjem svetog Ilije. Čini se da se ta dva kulta na ovim prostorima (a poglavito u neumskome zaleđu) prožimlju."

Ovo gdje sam čitala, a što nije na Internetu, bogme kaže i u cijeloj Bosni: sv. Juraj i sv. Ilija nekad su se štovali "interchangeably".

Ali, eto... Ako Sveti Google kaže drugačije... :D A mi danas svi poštivamo Sv. Googleta... :-)
matorakobila

PostPostao/la theTruePath dana 07/05/2010 17:46

svim srbima i romima sretan djurdjevdan
theTruePath

PostPostao/la michio dana 07/05/2010 19:54

Evo zakasnio sam. Cestitacu im za Mitrovdan kad se vrate iz sume.
michio

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 07/05/2010 21:45

michio je napisao/la:Evo zakasnio sam. Cestitacu im za Mitrovdan kad se vrate iz sume.

Pa, ja čim gora zazeleni,...100 000 lovaca,... :D
PipiDugaDevetka

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 05/05/2011 12:42

REFRESHED!

Sretan Đurđevdan 2011.g. svima koji slave ovaj dan. Posebno mojoj braći Romima, a i pravoslavnim čestitam!

Nisam znao da je ovaj davnašnji svjetski mega hit o prijateljima ciganska.

PipiDugaDevetka

PostPostao/la nellington dana 05/05/2011 12:50

PipiDugaDevetka je napisao/la:Nisam znao da je ovaj davnašnji svjetski mega hit o prijateljima ciganska.

Evo meni drage verzije:

nellington

PostPostao/la JoseMujica dana 05/05/2011 12:59

svim svojim Romima čestitam Đurđevdan :thumbup:
JoseMujica

PostPostao/la Pera Trta dana 05/05/2011 14:02

A zna li se zbog čega Cigani slave ovaj pravoslavni praznik? Mislim, zašto baš ovaj, a ne neki drugi?
Pera Trta

Lokacija: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 05/05/2011 18:05

Pera Trta je napisao/la:A zna li se zbog čega Cigani slave ovaj pravoslavni praznik? Mislim, zašto baš ovaj, a ne neki drugi?

Ne bih ja rekao da je samo pravoslavni praznik:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Jurjevo je napisao/la:Jurjevo (srp. Đurđevdan) je blagdan svetog Jurja, 6. svibnja, koji Pravoslavna crkva obilježava 23. travnja prema julijanskom kalendaru.

Usto, to je i najveći romski blagdan (romski: Ederlezi) kojim se slavi povratak proljeća. Mnoge tradicije koje su uz njega povezane potječu iz zajedničke tradicije mnogih naroda istočnog Sredozemlja. Na taj dan Romi se osobito svečano odijevaju, stavlja se nakit, odjekuje romska glazba i pleše se romsko kolo. Domovi se ukrašavaju cvijećem i raspupanim grančicama u znak dobrodošlice proljeću. Obredi ovog praznika uključuju kupanje u vodi s cvjetovima, a ponegdje se i zidovi kuća peru vodom. Obično се na ovaj dan jede janje. Kao tradicionalno nomadski narod Romi su ovim blagdanom obilježavali prekid zimovanja i, pokrećući svoje čerge, ponovno polazili na put.

Slična predaja sačuvala se i među Arapima, kako kršćanima, tako i muslimanima na Bliskom istoku, a potječe od štovanja poganskoga božanstva proljeća i plodnosti koje se arapski naziva Hader, što znači "Zeleni."

To objašnjava i naziv "zeleni" što ga svetom Jurju daje hrvatska narodna pjesma (npr. "Prešel je prešel pisani Vuzem, došel je došel Jura zeleni"), te mnogobrojne jurjevske običaje vezane uz zelenilo i plodnost, osobito na sjeverozapadu Hrvatske.

Dobavljeno iz "http://hr.wikipedia.org/wiki/Jurjevo"

matorakobila je napisao/la:U noći prije Đurđevdana, djevojke (od svakog zakona, iliti danas rečeno svake etničke skupine) bi u ibrike (ili kakvu drugu posudu) zahvatile omahe - vode kraj vodenice i to one vode koju mlinski točak odbaci, "omahne" - kažu naročite vode, bistre, sa kapima onim što čuvaju, da vjerujemo Rumiju, sunce u sebi, čak i kad se smrkne. Potom bi u tu vodu metnule raznovrsno bilje (najčešće ono za koje se zna da ima "čudesne" moći). Prije svanuća, prije nego sunce grane, na Đurđevdan, vodom iz ibrika, kojoj su biljke već predale svoje "moći" one bi se umivale. Nekad se, doduše, sve dešavalo netom prije svanuća - pa bi se kraj vodenica prskale tom vodom i kupale (neke, bogme i gole :-D 8-) ). E, to je omaha... Ja bila jednom, davno, mlada, na jednoj onda bistroj rječici, umivala se (kupala se nisam :D ) i prskala. Da, još i ovo: djevojke bi se mogle umiti i u noći prije Đuđevdana, pa usniti suđenog.

PipiDugaDevetka

PostPostao/la poznanik dana 05/05/2011 18:17

matorakobila je napisao/la:E, moj Pipi,

Trebalo je jutros poraniti, pa na omahu...

Sjećam se da me je mati vodila na omahu na Vasin Han, sjećam se velike gužve na cesti (mislim da je to negdje u blizini današnje osnovne škole, ispod Hladivoda) :D
poznanik

PostPostao/la potočanka dana 05/05/2011 20:26

čestitam im i ja, pogotovo što ne radim sutra zbog đurđevdana :D
potočanka

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 06/05/2011 09:46

SEJDIĆA za predsjednika, braćo ROmi!
PipiDugaDevetka

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 06/05/2011 14:28

Proljeće na moje rame slijeće...": Danas je "Đurđevdan

Izvor vijesti: http://www.24sata.info/lifestyle/kultura/32015-Proljece-moje-rame-slijece-Danas-Djurdjevdan.html#ixzz1LZguH7iQ + VIDEO
*** SPAM *** - "Kali Sara" Romski informativni centar saopštio je da Romi svake godine 6. maja proslavljaju svoj tradicionalni praznik Đurđevdan. Đurđevdan se, kako se navodi, smatra danom proljeća i ljeta, danom kada se slavi život i priroda.

"Ovim povodom donosi se izvorska voda u koju se potapaju jaja, cvijeće, grančice mlade vrbe koje služe za jutarnje kupanje i umivanje. Vjeruje se da se ovim činom odbacuju negativnosti koje su se desile u protekloj godini", kaže se u saopštenju.

Dodaje se da nakon obrednog kupanja slijedi posebno svečano oblačenje, stavlja se nakit, svira romska muzika i pleše romsko kolo.

Izvor vijesti:
VIDEO:
http://www.24sata.info/lifestyle/kultura/32015-Proljece-moje-rame-slijece-Danas-Djurdjevdan.html#ixzz1LZgWhfJH
PipiDugaDevetka

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 06/05/2011 15:07

Prijedorski Romi i obredno đurđevdansko kupanje

Prijedorski Romi rano jutros su na ušću Gomjenice u rijeku Sanu obavili obredno đurđevdansko kupanje kojim, po vjerovanju ovoga naroda, sa sebe sapiru grijehe.

slika

Na tradicionali uranak i kupanje u rijeci kolona od tridesetak Roma, okićenih sa vijencima cvijeća, krenula je ispred zgrade Udruženja ove manjinske zajednice, da bi, nakon spuštanja vijenaca cvijeća u Sanu, najhrabriji među njima zaplivali u vodi čija je temperatura bila 11 stepeni Celzijusovih, dok je temperatura vazduha bila tri stepena.

Prema kazivanju Roma, ovaj drevni običaj obnovili su posljednjih sedam godina, želeći da ga sačuvaju kao dio bogate običajne tradicije svog naroda.

slika
Predsjednik Udruženja Roma Prijedor Ramo Salešević rekao je da ga posebno raduje što je ove godine na jutarnjem kupanju bilo Roma svih generacija.

"Voda je hladna, ali to nama ne smeta jer je đurđevdansko kupanje dio bogate tradicije romskog naroda i običaj koji želimo sačuvati. Tako skidamo sve naše muke i grijehe i želimo da ih voda odnese, a da nam ova godina donese više sreće i radosti u životu", rekao je Salešević.

Dejan Mašić jedan je od kupača koji se na hladnoću vode nije žalio i koji se unazad sedam godina redovno kupa u Sani na Đurđevdan.

"Običaj je da ovog jutra ustanemo veoma rano, u četiri sata, i da nakon umivanja ispletemo vijenac od cvijeća kojim kitimo naše domove, a jedan vijenac nosimo na rijeku gdje ćemo se kupati. Tako ostavimo sve loše iza sebe i krećemo u jednu novu, bolju godinu", kazao je Mašić.

Sa svojim sugrađanima romske nacionalnosti u Sani je zaplivao i direktor prijedorske Filijale Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske Zdravko Suvajac.

"U dekadi Roma svako treba da doprinese pobošljanju položaja i približavanju ovom narodu i njihovim obijačima. Romi su fin narod koji ne želi nikome zlo, narod koji ne zna ni za kakvu politiku i koji treba pomoć", rekao je Suvajac.

U romskom naselju, u Rudničkoj ulici, na Đurđevdan je posebno veselo jer se za zajedničkom prazničnom trpezom, na kojoj je obavezno jagnje i prase na ražnju, okupe stanovnici ovog naselja i uz muziku uživo slave do kasno u noć.

Interesantne i lijepe đurđevdanske obrede, koji vuku korijene iz paganskih vremena, imaju i potkozarski Srbi.

U nekim potkozarskim selima mještani se okupljaju oko vodenica na omaju.

U vodu zahvaćenu pod vodeničkimg točkom stavljaju poljsko cvijeće i njome se umivaju na Đurđevdan.

Običaj je da se okupljeni oko seoske vodenice pršću vodom i žare koprivom radi dobrog zdravlja.

Od ljeskovih grana prave krstove koje bacaju u vodu zajedno sa vijencima ispletenim od vrbovih grana, a kultna tradicija je i da ljeskove krstove zabadaju u polja kako bi žito dobro rodilo, dok se bukovim ili grabovim granam kite kuće.
(SRNA)
PipiDugaDevetka

PostPostao/la Mannequin dana 06/05/2011 20:07

pohvala za prijedorske rome :D

iiii sretan praznik svima koji slave 8-)
Mannequin

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 06/05/2011 21:13

Mannequin je napisao/la:pohvala za prijedorske rome :D

iiii sretan praznik svima koji slave 8-)

Hvala, ja ne slavim, ali u duši sam Rom, pa se zahvaljujem na čestitki.
PipiDugaDevetka

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: paladinka i 6 gostiju.