Dug u Islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Dug u Islamu

PostPostao/la skafiskafsnjak dana 02/08/2013 22:57

Prije godinu posudio sam neki novac jednom covjeku. Prevario sam se za njega, bestidnik je samo takav.
Nece da vrati, a u gradu prodje kraj mene da se ne javi ...

Moje pitanje glasi, kakav je stav Islama prema ovome ?
Znaci, znam kako ide kada sam ja duzan ...ali kada su tebi duzni, a nece da vrate.

Da li je grijeh da mu prosbusim gume na autu :D
skafiskafsnjak

Re: Dug u Islamu

PostPostao/la TheMule dana 02/08/2013 23:00

skafiskafsnjak je napisao/la:Prije godinu posudio sam neki novac jednom covjeku. Prevario sam se za njega, bestidnik je samo takav.

Znaci, znam kako ide kada sam ja duzan ...ali kada su tebi duzni, a nece da vrate.

Kolko god si posudio, toliko te je kostalo da se rijesis tog gubitnika.
TheMule

PostPostao/la skafiskafsnjak dana 02/08/2013 23:02

ma koliki je to bezobraznik... u zivotu nisam upoznao takvo sto. Znaci, da nisam sta jesam, da sam neki mazlum kao on, noge bih mu polomio davno.

Da covjek kaze nema i tako to ... ne moze. NEgo taj bezobrazluk. Ubi me u pojam :shock:
skafiskafsnjak

PostPostao/la NIN dana 02/08/2013 23:05

TheMule je napisao/la:
skafiskafsnjak je napisao/la:Prije godinu posudio sam neki novac jednom covjeku. Prevario sam se za njega, bestidnik je samo takav.

Kolko god si posudio, toliko te je kostalo da se rijesis tog gubitnika.

:thumbup:
NIN
Globalni moderator

PostPostao/la TheMule dana 02/08/2013 23:05

skafiskafsnjak je napisao/la:ma koliki je to bezobraznik... u zivotu nisam upoznao takvo sto. Znaci, da nisam sta jesam, da sam neki mazlum kao on, noge bih mu polomio davno.

Da covjek kaze nema i tako to ... ne moze. NEgo taj bezobrazluk. Ubi me u pojam :shock:

Ako se dobro sjecam, sa Islamskog gledista si moro napisati ugovor, a sad ga tuziti kadiji. Al posto nisu, nemas sta. Svi smo mi posudili nekom, pa bili pokradene. Tako je to...
TheMule

PostPostao/la seksan dana 03/08/2013 13:54

Nema mu dzenneta dok ti ne vrati dug, ili dok mu to ne halalis.c :)

Cak ce i sehidima biti upitan dzennet zbog duga. ako su ga imali.
seksan

PostPostao/la Eatpraynlove dana 05/08/2013 16:38

A i da imas pismeni ugovor i 2 svjedoka da si mu posudio novac, sve dok to nije ovjereno kod notara ne mozes ga tuziti. A kadije nema na dunjaluku, znaci ostaje ahiret i ne-halalenje i tvoja radost na dan obracuna. ;-)
Eatpraynlove

PostPostao/la Optimus Prime dana 05/08/2013 18:15

Eatpraynlove je napisao/la:A i da imas pismeni ugovor i 2 svjedoka da si mu posudio novac, sve dok to nije ovjereno kod notara ne mozes ga tuziti. A kadije nema na dunjaluku, znaci ostaje ahiret i ne-halalenje i tvoja radost na dan obracuna. ;-)

Ja ne vjerujem u boga i prilicno sam siguran da pakao ne postoji, ali ono sto me u ovom kontekstu interesuje je to, da li vi smatrate da je taj covjek zasluzio da cijelu vjecnost provede na rostilju zbog jedne odredjene sume novca koju nije vratio.

Ja ne znam o kojoj je cifri rijec, ali sumnjam da se radi o nekoliko hiljada KM. Ali taman da se radi i o milionima.
Optimus Prime

PostPostao/la seksan dana 05/08/2013 19:15

Optimus Prime je napisao/la:
Eatpraynlove je napisao/la:A i da imas pismeni ugovor i 2 svjedoka da si mu posudio novac, sve dok to nije ovjereno kod notara ne mozes ga tuziti. A kadije nema na dunjaluku, znaci ostaje ahiret i ne-halalenje i tvoja radost na dan obracuna. ;-)

Ja ne vjerujem u boga i prilicno sam siguran da pakao ne postoji, ali ono sto me u ovom kontekstu interesuje je to, da li vi smatrate da je taj covjek zasluzio da cijelu vjecnost provede na rostilju zbog jedne odredjene sume novca koju nije vratio.

Ja ne znam o kojoj je cifri rijec, ali sumnjam da se radi o nekoliko hiljada KM. Ali taman da se radi i o milionima.

ne radi se o tome, radi se o principu Zasto ja moram trckarati okolo, pisati traziti svjedoke, uvlaciti druge u nasu pricu ako smo se npr nas dvoje dgovorili da ces ti meni ili ja tebi odredjenu sumu novca vratiti do prvog. ili za 6.mjeseci ili godinu dana. Iako da po serijatskom praivlu mora biti svjedoka. Iako opet kazem i ako nema svjedoka to ne znaci da doticni covjek nema obaveze da vrati dug! I ima hadisa koji ukazuju na to da ce cak sehidima biti sve oprosteno sem duga! :) A Allah najbolje zna zbog cega je to tako. :)
seksan

PostPostao/la TheHound dana 05/08/2013 19:42

Optimus Prime je napisao/la:Ja ne vjerujem u boga i prilicno sam siguran da pakao ne postoji, ali ono sto me u ovom kontekstu interesuje je to, da li vi smatrate da je taj covjek zasluzio da cijelu vjecnost provede na rostilju zbog jedne odredjene sume novca koju nije vratio.

Naravno da je zasluzio. Moraju postojati neka pravila inace zamisli kakav bi haos vladao kad bi svako od svakog tako krao.

Ako nista druze bar znas da nisi sam :) ima nas dosta koji smo bili u takvoj situaciji, nadam se da nije neka prevelika suma u pitanju.
Uvijek je bilo ako posudjujes pare nekome ko ti nije blizi rod, posudjuj onoliko koliko mozes halalit.

From Tapatalk4 Beta
TheHound

PostPostao/la Optimus Prime dana 05/08/2013 20:06

TheHound je napisao/la:
Optimus Prime je napisao/la:Ja ne vjerujem u boga i prilicno sam siguran da pakao ne postoji, ali ono sto me u ovom kontekstu interesuje je to, da li vi smatrate da je taj covjek zasluzio da cijelu vjecnost provede na rostilju zbog jedne odredjene sume novca koju nije vratio.

Naravno da je zasluzio. Moraju postojati neka pravila inace zamisli kakav bi haos vladao kad bi svako od svakog tako krao.

Ako nista druze bar znas da nisi sam :) ima nas dosta koji smo bili u takvoj situaciji, nadam se da nije neka prevelika suma u pitanju.
Uvijek je bilo ako posudjujes pare nekome ko ti nije blizi rod, posudjuj onoliko koliko mozes halalit.

From Tapatalk4 Beta

Nisam ni ja za anarhiju. Naravno da moraju da postoje pravila kao i sankcionisanje neprimjerenog ponasanja.
Ali vjecnost na rostilju nije zasluzio ni Hitler, a kamoli neko ko je zdipio par stotina maraka.

My five cents. :D
Optimus Prime

PostPostao/la TheMule dana 06/08/2013 01:27

TheHound je napisao/la:

From Tapatalk4 Beta

Nisam ni ja za anarhiju. Naravno da moraju da postoje pravila kao i sankcionisanje neprimjerenog ponasanja.
Ali vjecnost na rostilju nije zasluzio ni Hitler, a kamoli neko ko je zdipio par stotina maraka.

Ja mislim da je "seksan" pogrijesio, al mozda i ja grijesim? :? Kolko se sjecam, oduzece mu se od dobrih djela na Sudnjem Danu i dati ovom kome duguje -na danu kad ce jedino vrijediti dobra djela i kad majka djetetu nece davati zbog ogromnog straha? Nek me neko ispravi.
TheMule

PostPostao/la SugarCookie dana 06/08/2013 02:26

TheHound je napisao/la:

From Tapatalk4 Beta

Donekle se slažem. Koncept vječnosti je nepojmljiv ljudskom razumu. Znam kako je meni kad se opržim na vrelo ulje ili vrelu vodu, a to ne traje nekad ni sekundu/dvije, a nekome priželjkivati vječnost u ognju.. Čudi me inače, onako hladan i direktan odgovor gore. Očekivao sam da će se svi ograditi tezom da nije u našoj ovlasti da o tome odlučujemo. Međutim, možda bi pitanje bilo bolje i samim tim i odgovori kada bi se usmjerilo ljudima, koji su doživjeli i preživjeli ogromno zlo, zbog kojeg i dan danas pate. Sigurno nemamo ista mjerila, ti, ja, ili židov/židovkinja, koji ispaštaše radi Hitlerovih naređenja (ne ograničavam(o) se samo na ovom primjeru, ovo mi samo bi na ruku, jer si ti dotičnog spomenuo).
SugarCookie

PostPostao/la seksan dana 06/08/2013 12:02

TheMule je napisao/la:

Ja mislim da je "seksan" pogrijesio, al mozda i ja grijesim? :? Kolko se sjecam, oduzece mu se od dobrih djela na Sudnjem Danu i dati ovom kome duguje -na danu kad ce jedino vrijediti dobra djela i kad majka djetetu nece davati zbog ogromnog straha? Nek me neko ispravi.
Ne znam, za to ja znam za tu pricu jeste ono kada te neko gibeti ili nemimeti, ili bilo koje zlo i nepravda da ces dobivati njegova dobra djela, kada nestanu dobra tvoja ce losa prelaziti na njega. :)

Za dug ne znam..mozda si u pravu, iako kazem prvi put cujem. :)
seksan

PostPostao/la Legollas dana 22/08/2013 01:02

U islamu se velika pažnja posvećuje zaduživanju. Poslanik s.a.w.s. je bio poznat po svojoj iskrenosti i poštenju (njegov nadimak El-Emin = povjerljivi), tako da su ashabi, pa čak i nevjernici kod njega ostavljali svoj novac, nakit i druge vrijedne stvari kada idu u rat, na put i sl. Naravno, poslanik bi im uvijek vraćao u gram onoliko koliko su mu povjerili na čuvanje.

“O vjernici, zapišite kada jedan od dru­gog pozajmljujete do određenog roka... l navedite dva svjedoka, dva muškarca vaša, ako nema dvojice muškaraca, onda jednog muškarca i dvije žene koje prihvatite kao svjedoke; ... l neka vam ne bude mrsko da ga utanačite pisme­no, bio mali ili veliki sa naznakom roka vraćanja. To vam je kod Allaha isprav­nije i prilikom svjedočenja jače, i da ne sumnjate - bolje.” (EI-Bekare, 282.)

“A ako je dužnik u nevolji, onda pričekajte da mu bude lakše; a da to date kao milostinju bolje vam je, ako znate!” (EI-Bekare, 280.)

“Onaj ko svom dužniku odloži plaćanje duga, ili mu ga oprosti, biće na Sudnjem danu u hladu Allahovog Arša.” (HADIS: Muslim, Ahmed-sahih) (Arš je Allahovo dž.š. prestolje)

Također važno je napomenuti da je u islamu kamata zabranjena!

„I zato što su kamatu uzimali, a bilo im je zabra­njeno, i zato što su tuđe imetke na nedo­zvoljen način jeli. A za nevjernike među njima Mi smo kaznu bolnu pripremili.” (En-Nisa', 161.)
Legollas

PostPostao/la Legollas dana 22/08/2013 01:04

seksan je napisao/la:I ima hadisa koji ukazuju na to da ce cak sehidima biti sve oprosteno sem duga! :) A Allah najbolje zna zbog cega je to tako. :)

Istina.

„Poginuti na Allahovom putu u borbi pokriva svaki grijeh osim duga.“ (Hadis; Mu­slim, Tirmizi-sahih)
Legollas

PostPostao/la art vandeley dana 12/09/2013 16:01

seksan je napisao/la:I ima hadisa koji ukazuju na to da ce cak sehidima biti sve oprosteno sem duga! :) A Allah najbolje zna zbog cega je to tako. :)

Zato jer je Allah pravedan, i sebi je zabranio nepravdu, a to jedino sto je Gospodar sebi zabranio.
Dug je prema nekome trecem a ne prema Allahu.
art vandeley

PostPostao/la Kroksica dana 12/09/2013 17:46

Legollas je napisao/la:
“A ako je dužnik u nevolji, onda pričekajte da mu bude lakše; a da to date kao milostinju bolje vam je, ako znate!” (EI-Bekare, 280.)

^^ Ovo.

Ako je bezobrazluk u pitanju, k'o sto kazes...a kud ce mu veca nevolja. Nego, halali ti to, bice tebi ljepse. ;)
Kroksica

PostPostao/la bogumila dana 12/09/2013 20:20

Kroksica je napisao/la:
Legollas je napisao/la:

^^ Ovo.

Ako je bezobrazluk u pitanju, k'o sto kazes...a kud ce mu veca nevolja. Nego, halali ti to, bice tebi ljepse. ;)

bogumila

PostPostao/la ekonomistica78 dana 26/09/2013 09:05

TheHound je napisao/la:

From Tapatalk4 Beta

Ovo si u pravu 100 %
Prije nekoliko godina moj rođak tražio od mog brata da mu posudi određenu sumu novca da bi ovaj mogao kupiti auto. Kao vratiće tad i tad bla, bla bla...
Međutim, moj brat je znao njegovu situaciju, da ne može vratiti i posudi mu 1/3 tražene sume, i naravno ovaj nikad više nije ni spomenuo vraćanje, a brat mu je svakako halalio.
ekonomistica78

PostPostao/la ekonomistica78 dana 26/09/2013 09:07

bogumila je napisao/la:
Kroksica je napisao/la:
Legollas je napisao/la:

^^ Ovo.

Neki ljudi kad im posudiš pare, počnu te izbjegavati, kao stide se, vjerovatno ne mogu da vrate, a nemaju hrabrosti da to kažu.
ekonomistica78

PostPostao/la Baby Jane dana 26/09/2013 09:30

Ne kaze se dzaba u narodu: "posudi koliko mozes halaliti"
Baby Jane

PostPostao/la dragonz dana 08/10/2013 12:02

Zahvali Bogu što si dao/posudio te pare drugom i halali jer si preživio bez tih para godinu dana, a trebao bi biti svjestan da bi te pare mogle biti iskušenje da skreneš na put loših djela.
Ashabi Božijeg poslanika su mrzili posuđivanje para jer su to smatrali kao početak škrtosti i kao povod za ne činjenje dobrih djela na Allah-ovom putu.
dragonz

PostPostao/la sour cherry dana 09/10/2013 23:04

Postidili ste me ovim odgovorima :( Ja bih mu se osvetila.Nije dobro,znam,ali tako je.Nemoj ovo uzeti kao savjet.Ako nije siromaštvo u pitanju nego čisti bezobrazluk,ne bi se izvukao baš tako. :D Nema halala.
sour cherry

PostPostao/la CaneBos dana 09/10/2013 23:13

dragonz je napisao/la:

Zahvali Bogu što si dao/posudio te pare drugom i halali jer si preživio bez tih para godinu dana, a trebao bi biti svjestan da bi te pare mogle biti iskušenje da skreneš na put loših djela.
Ashabi Božijeg poslanika su mrzili posuđivanje para jer su to smatrali kao početak škrtosti i kao povod za ne činjenje dobrih djela na Allah-ovom putu.

Ako mozes pojasniti ovo jer bojim se da ne shvatim pogresno sta si mislio reci.
Na koji nacin je novac koji je on posudio/dao nekome, mogao biti iskusenje da on skrene na put losih djela?
I za koga je posudjivanje bilo pocetak skrtosti i necinjenja dobrih djela, onoga ko posudjuje nekome??! ili onoga ko je uzeo od nekoga na posudbu? Pokusavam shvatiti logicnost ovog gore napisanog, ali ne vidim je..sorry
CaneBos

Sljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: MJAU - da i 4 gostiju.