drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: drzavni ispit

PostPostao/la manda dana 11/10/2012 19:36

Estrella je napisao/la:Danas sam polagala javni ispit u okviru konkursne procedure na adsbih i moram reci da sam poprilicno razocarana...nisam polozila a pitanja su bila poprilicno teska,bar meni:(
postavit cu do veceras ona kojih se sjetim...
sretno svima...

žao mi je što nisi položila !!! :sad:

ali molim te piši nešto, pojest ću se od čekanja na pitanja...
mada ja polažem u adsfbih, zanimaju me i tvoja pitanja
manda

PostPostao/la Estrella dana 11/10/2012 20:30

Evo mojih pitanja, nadam se da ce nekom' biti od pomoći.
Ali prije svega moram napomenuti svima koji namjeravaju polagati javni ispit,da dobro pročitaju sve ponuđene odgovore jer je sve veoma slično formulisano.
Ja sam prilikom spremanja ovog ispita sebi napravila skriptu i najviše sam se posvetila EU ali samo jedno pitanje je bilo '' normalno'' iz te oblasti:):)Naravno da je do mene,jer ja sam sad stekla dojam da se sav materijal koji se nalazi na stranici za Državnu agenciju treba dobro dobro iščitati.

1.Ustav BiH određuju (po preambuli Ustava): Bošnjaci, Srbi, Hrvati kao konstitutivni narodi (zajedno sa ostalima) i građani BiH
2. Ministre u Vijeću ministara BiH imenuje: Predsjedavajući Vijeća ministara BiH;
3.Broj članova centralne banke u prvom sazivu je:
4. Institucije RS finansiraju se isključivo:
5. Odnos RS i BiH po svim pitanjima ( tako nekako) regulisano je:
6. Ko bira članove Ustavnog Suda Federacije: ( bilo ponuđeno nešto kao Predstavnički dom FbiH većinom prisutnih,2/3 Dom naroda FbiH, Parlamentarna skupština i većinom glasova Doma naroda ...)
7.Potvrda Imenovanje Vijeća Ministara mora biti: 30 dana od dana imenovanja,15 dana,8 dana i 45 dana ( mislim da sam zaokružila 30 dana ali ne znam da li je tačno)
8. Šta ne spada u načelo transparentnosti: Načelo zakonitosti
9.Koliko tijela je u sastavu Vijeća Ministara: 6,7,5 i 4 ( bilo ponuđeno)
10. Odnosi Vijeća ministara sa Parlamentarnom skupštinom BiH određeni su: zakonom, odlukom,pravilnikom i Poslovnikom o radu Vijeća ministara BiH i poslovnicima oba doma Parlamentarne skupštine BiH
11.Rješenje sadrži:
12.Poravnanje je:
13. Prvostepeno rješenje u upravnom postupku postaje izvršno: Dostavom stranci rješenja kojim se žalba odbacuje ili odbija a bilo je još dostavom rješenja stranci, istekom roka za žalbu i kad žalba nije izjavljena
14. Na koju od dole navedenih naknada državni službenik nema pravo: Troškove obrazovanja člana uže porodice
15. Zaposlenik, odnosno radnik, koji ima najmanje šest mjeseci neprekidnog rada ima pravo na godišnji odmor u trajanju od najmanje: 18
( ali pitanje je bilo formulisano kao 18 dana g.o ima državni službenik nakon neprekidnog rada od 6 mjeseci)
16. Otkazni rok počinje da teće od: Dana urućenja otkaza radniku ( zaposleniku) odnosno poslodavcu
17.Ko odlučuje po zahtjevu za diskvalifikaciju člana Komisije za izbor: . Odbor državne službe za žalbe
18. Ko odobrava izradu pečata institucija BiH,oblik i namjenju:
19.Nešto tipa: šta ne sadrži upustvo o predaji završenih predmeta:
20. Ko je odgovoran za razvrstavanje pošte:
21.Djelovodnik predmeta i akata se: ponuđeni odgovori su bili: ne zaljučuje,svakih 6 mjeseci,31.12 svake godine i kad se popune svi listovi
22.Pravo na naplatu takse zastarijeva: ja sam zaokružila dvije godine od dana kad je taksu trebalo platitii mislim da je to ispravno
23. Sjedište Vijeća Europe je u
24.Evropski parlamen je:
25.Nešto vezano za zemlje kandidate kako ide procedura tipa da li prvo jednoglasno odbri Vijeće Evrope pa to proslijedi Evropskom vijeću koje takođe daje saglasnot pa onda E.Komisija nešto nešto...malo je zakomplikovano jer su 4 ponuđena odgovora,pominje se i Evropski parlament u jednom od njih
26.Bilo je nešto za ugovor iz Lisabona,nešto šta se promijenilo
26.Zatim neko pitanje ne znam ga tačno formulisati ali tipa šta znači pravda,sigurnost i ljudska prava...pa se tu mislim pominjala neka bivša trostupna struktura, nemam blage veze...ja sam zaokruzila nesto za zajednicku vanjsku i sigurnostnu politiku
27.Bilo je cini mi se dva pitanja iz oblasti javnih nabavki ali ne mgou se sjetiti
28.Pitanje neko kao Agencija za izradu i izdavanje uvjerenja o obrazovanju je: samostalna upravna organizacija.organ uprave, upravna organizacija u sastavu ministarstva i ne znam šta je bilo četvrtone zamjerite
28. Najviši žalbeni sud FbiH je: Vrhovni Sud
27. Agencija za forenzička ispitivanja i vještačenja je u sastavu: Ministarstva Sigurnosti.
28.Bilo je nešto oko disciplinskog postupka za tešku povredu,tako nešto, kad zastarijeva?
Estrella

PostPostao/la manda dana 12/10/2012 17:26

nek mi netko objasni razliku između polaganja u adsbih i adsfbih, ova estrellina pitanja su me zbunila dibidus, sad tek ništa ne znam :?
manda

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 12/10/2012 17:38

Na državnom nivou obavezno dobiješ pitanja iz financiranja institucija (dobro nauči zakon o akcizama, mene zakačiše 3 pitanja iz toga) i VM. Na federalnom nivou, kako ovdje pročitah tih pitanja nema. Mada ispit jednom položen, jednako vrijedi...
KatarinaKosaca

PostPostao/la Estrella dana 13/10/2012 00:05

manda je napisao/la:nek mi netko objasni razliku između polaganja u adsbih i adsfbih, ova estrellina pitanja su me zbunila dibidus, sad tek ništa ne znam :?

Ja sam bila poprilično sigurna da cu poloziti i smatrala sam da sam dovoljno spremna za javni,...međutim kad sam dobila test razočarala sam se...naravno ponajviše u sebe:(
Dosta ponuđenih odgovora je izmjenjeno od onih testova preko kojih većina i spremamao...hocu reci nekako su drugačije formulisani odgovori...
Ja sam imala 24 tačna, a za prolaz treba 28...
Više sreće drugi put...ali fakat se mora sve detaljno preći i što je najvažnije zapamtiti....
Estrella

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 13/10/2012 03:06

Estrella je napisao/la:Ja sam bila poprilično sigurna da cu poloziti i smatrala sam da sam dovoljno spremna za javni,...međutim kad sam dobila test razočarala sam se...naravno ponajviše u sebe:(
Dosta ponuđenih odgovora je izmjenjeno od onih testova preko kojih većina i spremamao...hocu reci nekako su drugačije formulisani odgovori...
Ja sam imala 24 tačna, a za prolaz treba 28...
Više sreće drugi put...ali fakat se mora sve detaljno preći i što je najvažnije zapamtiti....

Ona pitanja ničemu ne služe za državni nivo. Meni niti jedno nije došlo. zapale me akcize :-) :-) , onda o VM nekoliko pitanja... koliko dana od ovog do prođe, pa do onog ... , o EU neka jako čudna pitanja... tako da za državni nivo se mora preći sve ono sa njihove stranice. Priručnik i pitanja.. slaba vajda.
Od moje grupe je samo jedna cura položila i to jedva...
Netko je poslije mene ovdje pisao da je polagao na federalnom nivou i da su pitanja sa interneta bila sasvim dovoljna za prolaz.
KatarinaKosaca

PostPostao/la manda dana 13/10/2012 16:39

ma sve je to super, a kad se ljosne na ispitu, kad opet se mogu prijaviti, tj. nakon koliko vremena mogu ponovno polagati????????
manda

PostPostao/la artist321 dana 16/10/2012 23:14

ima li neko da je danas bio na ispitu opceg znanja ads.gov - za konkurs FIPA-e ?!

:x
ako da, kakva su pitanja bila ....

pozd
artist321

PostPostao/la maskota dana 18/10/2012 14:28

Moze li mi neko reci kakva ptianja budu na pismenom i usmenom,a vezano za strucni ispit i jel se na osnovu te provjere kandidati primaju na odredjeno radno mjesto?
maskota

PostPostao/la artist321 dana 18/10/2012 19:49

i mene isto interesuje, odekle se uci, kako, sta...

pozd
artist321

PostPostao/la manda dana 19/10/2012 08:17

jutro ljudi, položila sam jučer ispit općeg znanja, eto samo da se pohvalim,pozz
manda

PostPostao/la Chuckie dana 19/10/2012 12:20

Svaka cast i ja sam ima godina dana pa se ne hvalim. :) Sala mala.
Chuckie

PostPostao/la artist321 dana 19/10/2012 22:27

ima li neko da je polagao strucni? kako ide taj dio, sta da se uci... hajte ljudi help
artist321

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 19/10/2012 22:33

artist321 je napisao/la:ima li neko da je polagao strucni? kako ide taj dio, sta da se uci... hajte ljudi help

Pročitaj cijelu temu, objašnjeno je. Za stručni nema konkretne literature i zavisi od konkretnog radnog mjesta. Dakle, ako polažeš za inspektora hortikulture , nađeš zakone koji se odnose na inspektorate i hortikulturu, sankcije i sve što smatraš da ima sa tim veze. Imaš pravo ponijeti literaturu na ispit i koristiti je. Netko je pisao da mu je došlo jedno pitanje da piše , a nekome više pitanja.
Znam da je nekome (mislim da je na ovoj temi) u MVP bilo 3-4 pitanja od kojih je jedno bilo koji su koraci pri primopredaji ambasade...
KatarinaKosaca

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 19/10/2012 22:33

manda je napisao/la:jutro ljudi, položila sam jučer ispit općeg znanja, eto samo da se pohvalim,pozz

Čestitam. Možeš li napisati neko pitanje kojeg se sjećaš?
KatarinaKosaca

PostPostao/la Chuckie dana 20/10/2012 00:27

artist321 je napisao/la:ima li neko da je polagao strucni? kako ide taj dio, sta da se uci... hajte ljudi help

Tu ti niko ne moze nista konkretno reci jer je na svakom radnom mjestu drugacije, tematika konkretnog radnog mjesta. Test je, 10 pitanja, 70% moras uraditi za prolaz na intervju, tj. 7 komada. Uglavnom budu 2-3 pitanja iz drzavne sluzbe kao na Javnom/Ispitu opceg znanja, ostala su vezana za radno mjesto na koje konkurises.
Chuckie

PostPostao/la LeonardoAC dana 20/10/2012 22:31

Ja sam polagao prošle sedmice. Iskreno, nisam niti jednom pročitao nikakvu ni skriptu ni zakon. Od 41/42 ne sjećam se tačno koliko pitanja - možda 3 da sam znao iz prve odgovoriti bez razmišljanja. Ispit (bar meni) nije bio nimalo lagan. Iz "priče" onih koji su ga nekad polagali, očekivao sam puno puno lakše. Na kraju sam ipak položio tu glupost koja ionako mnogo ne znači - al' eto nek' se nađe i taj papir. Ko malo više prati političku scenu ili redovno gleda dnevnik i da je bar nekad u životu pročitao ustav vjerujem da može položiti bez većih problema. :-D
LeonardoAC

PostPostao/la artist321 dana 21/10/2012 21:59

Chuckie je napisao/la:

Tu ti niko ne moze nista konkretno reci jer je na svakom radnom mjestu drugacije, tematika konkretnog radnog mjesta. Test je, 10 pitanja, 70% moras uraditi za prolaz na intervju, tj. 7 komada. Uglavnom budu 2-3 pitanja iz drzavne sluzbe kao na Javnom/Ispitu opceg znanja, ostala su vezana za radno mjesto na koje konkurises.

ljudi, hvala na odgovorima.
chuckie, polozili ti taj stucni onda ikada!?
a sta je sa ta 2-3 pitanja kao na ioz-u? ako se sjecas pisi pitanja cisto da znam formu pitanja - jesu li lekcijska ili onako blic pitanja..

pozdrav!
artist321

PostPostao/la Chuckie dana 21/10/2012 22:13

artist321 je napisao/la:ljudi, hvala na odgovorima.
a sta je sa ta 2-3 pitanja kao na ioz-u? ako se sjecas pisi pitanja cisto da znam formu pitanja - jesu li lekcijska ili onako blic pitanja..

pozdrav!

Polozio sam ga više puta, bar jedno 5 komada, prođem i intervju dobro, ali džaba. Nemam štelu. :D

Na svakom konkursu ponovo polažeš stručni, jedino javni/IOZ ostaje uvijek položen. :-D

Ta 2-3 pitanja budu ono kao na IOZ, a,b,c,d bla bla, nisu lekcijska. Svih 10 pitanja su takva.
Chuckie

PostPostao/la artist321 dana 21/10/2012 23:52

Chuckie je napisao/la:

pozdrav!

Polozio sam ga više puta, bar jedno 5 komada, prođem i intervju dobro, ali džaba. Nemam štelu. :D

Na svakom konkursu ponovo polažeš stručni, jedino javni/IOZ ostaje uvijek položen. :-D

Ta 2-3 pitanja budu ono kao na IOZ, a,b,c,d bla bla, nisu lekcijska. Svih 10 pitanja su takva.

javašluk! ma jašta, đabe nam sve bez 'glavnog ispita' hehe
artist321

PostPostao/la blesava dana 22/10/2012 11:10

polagala strucni u ads federacije, konkurs bio za kadrovsku sluzbu pravnik. Od nas tridesetak polozilo nas 4, samo jedna je osoba imala 100%, a mi ostali po 70%.

Pitanja bude 10 iz zakona o drzavnoj sluzbi, upravni postupak i nesto malo iz zakona za to radno mjesto, konkretno kod naz iz zakona o statistici fedeacije. Pitanja su prilicno teska, znaci puno teza nego na ispitu opceg znanja, bilo je cak i nekih trik pitanja, konkretno ova tri zbog koji smo nas troje imali po 70% .

Nakon toga odmah ide interviu. Na interviu te pitaju da kazes nesto o sebi, kazu da vide rjecitost, pa onda su pitali kako se donose zakoni u FBiH, da se objasni procedura, i jos neka usputna pitanja. Svima su nam postavili ista pitanja. Na kraju je na listu uspijesnih kandidata proslo troje, a zavrsna im je recenica bila da direktorica statistike ima pravo da izabere bilo koga se te liste, bez obzira na bodove.

Na kraju dobijes obavijest o svemu tome na kucnu adresu.
blesava

PostPostao/la blesava dana 22/10/2012 11:11

Chuckie je napisao/la:

pozdrav!

ako mozes da mi odgovoris, kakva je procedura prijave na konkurs kada imas polozen ispit opceg znanja? da li moras uvijek slati sve one papricine ponovo ili je dovoljno da se ispuni samo onaj njihov obrazac za prijavu?

Hvala
blesava

PostPostao/la Chuckie dana 22/10/2012 12:00

Popunis obrazac i uz njega zakacis ovjerene kopije svih papirina koje traze konkursom, ukljucujuci i onu od Uvjerenja o polozenom IOZ.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Chuckie

PostPostao/la begzad dana 23/10/2012 11:32

Elvedin29 je napisao/la:Prijtelju, koliko sam upoznat, razlika federalnog i drzavnog nivoa, pri polaganju javnog ispita, je u pitanjima o evropskim integracijama, navodno na federalnom nivou toga nema, a na drzavnom ima. Javi kada položiš. I ja ću učiti po pitanjima sa ove stranice, koja je za fede.nivo, samo dodati pitanja o evropskim integracijama. žalosno što agencija ne objavljuje pitanja koja su nova, makar ih bilo 5000, stavlja nas u neravnopravan položaj sa kolegama koji su polagali ranije, ovo je kao na slijepo. Sretno.

Da
begzad

PostPostao/la begzad dana 23/10/2012 11:37

manda je napisao/la:jutro ljudi, položila sam jučer ispit općeg znanja, eto samo da se pohvalim,pozz

hahahahahhahahaa
begzad

PrethodnaSljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.