drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: drzavni ispit

PostPostao/la swirl dana 15/05/2009 15:49

mikilauda76 je napisao/la:
lelica je napisao/la:e i ja sam u fazi kada trebam polagati taj ispit (državni ispit ili ispit općreg znanja ili stručni upravni ispit)........... koliko sam ja upoznata sa procedurom to ide ovako: ako je riječ o federaciji bih (adsfbih - agencija za državnu službu fbih) onda se ispit polaže po izlasku nekog konkursa u kojem se traži tvoja stručna sprema........regularno se prijaviš na ispit, navedeš da nemaš položen ispit općeg znanja i onda čekaš da se završi konkursna procedura i da te zovu na ispit.........u međuvremenu učiš ako nisi ranije pripremio ispit :D ...............ali ako hoćeš da polažeš bez konkursa onada se prijaviš u ministarstvo pravde bih (državni nivo) izletiš 400 km i opet polažeš ispit..........kod njih čak imaš i popravni koji košta 100km.............sve imaš na web stranici min. pravde bih ili na adsbih (agencija za državnu službu bih).......tu imaš i priručnik koji možeš sebi skinuti i po kojem se uči..........za polaganje na federalnom nivo se koristi priručnik za polaganje ispita općeg znanja za državne službenike u organima državne službe u fbih (ovo je ono što se tiče vss a za sss nisam upoznata).........e to je ono koliko ja znam
sada mi treba pomoć nekoga ko je već konkurisao na neki konkurs.........kada se u konkursu kaže da je potrebno dostaviti uvjerenje o poznavanju stranog jezika i rada na računaru koja uvjerenja su validna i koji stepen.........ako ima neko da zna odgovor molim da mi javi hitno mi je........

Molim vas pitanje jedno....
Znaci sa jedne strane ima javni ispit za drzavni nivo i sa druge ispit opceg znanja za federalni nivo. E sad, prirucnik za polaganje javnog ispita se moze skinuti sa internet stranice ADS BiH, dok prirucnik za polaganje ispita opceg znanja za federalni nivo se uopste ne moze skinuti. Sad sam zvao ADS Federacije BiH i kazu mi da se mora kupiti taj prirucnik koji kosta 70KM.

Isto tako sam i pitao gdjicu. koja mi se javila na telefon, da li je prirucnik isti i za drzavni i za federalni nivo (jer sto bi bezveze placao ako imam na internetu), i ona mi jednostavno nije znala odgovoriti.

Da li mi ko moze reci ista o tome? Hvala

Pa logicki je da nije isti. Za drzavni ispit se polazu i uce drzavni zakon, a za federalni - federalni zakoni. Raspitaj se malo, sigurno neko vec ima taj prirucnik, to je bas puno para.
swirl

PostPostao/la IN VIVO dana 19/07/2009 22:24

Da li je neko polagao stručni upravni ispit u Ministarstvu pravde bih nedavno ,da li je teško i šta konkretno sadrži pismeni dio ispita?
IN VIVO

PostPostao/la pčela dana 01/11/2009 02:53

Pozz... imam jedan specifičan problem...naime, završila sam tehnički fakultet, nagurala dvije god radnog staža (u privatnoj firmi) i položila stručni (državni) ispit u banja luci... nedavno sam se prijavila na jedan konkurs (preko agencije za drž. službu FBiH) i naravno priložila sve dokumente (diploma,radni staž i uvjerenje o položenom stručnom ispitu) da bi me genijalci iz agencije za državnu službu FBiH pozvali na "ispit općeg znanja" ( a kao u konkursu je navedeno da kandidati koji dostave dokaz o položenom stručnom-upravnom ispitu, javnom ili pravosudnom da su oslobođeni polaganja ispita općeg znanja)... da li mi neko može nešto reći o tome, je li došlo do greške, jer sam već u tom "stručnom ili državnom" polagala tu oblast - zakoni i te zezancije... i zapravo koja je razlika između "ispita općeg znanja" i "javnog ispita"...
totalno sam zbunjena
pčela

PostPostao/la wendy dana 28/11/2009 00:28

Pitanje u vezi ovih online testova na http://www.ads.gov.ba : Je li neko skontao da ima jedan broj netacnih odgovora koje program izbacuje kao tacne? Da li se samo ova pitanja ponavljaju na stvarnom ispitu, ili je ovo samo vid vjezbe? I zna li neko kako komisija pregleda ispite? Nadam se da ih ne ispravljaju po ovom programu jer mi je fakat glupo uciti da je nesto tacno kad nije :? Da, jos jedno pitanje, u prosjeku kada vas pozivaju da polazete javni ispit od momenta isteka konkursa???
wendy

PostPostao/la kuma dana 08/12/2009 10:46

Neko je napisao da se moze pristupiti polaganju strucnog upravnog ispita (javnog) preko konkursa i na taj nacin ustediti 400 KM koliko kosta inace pristupanje ovom ispitu zvanicno i samostalno. Medjutim, u konkursima za posao uglavnom je navedeno da je polozeni strucni upravni ispit jedan od uslova konkursa, i dalje u tekstu konkursa nigdje ne vidim opciju da se istom moze pristupiti u okviru tog koknursa, kao npr. sto se moze i treba sa strucnim ispitom vezanim za to konkretno mjesto! Dakle kako to hoda?
I vidjela sam u pravilniku da ukoliko je neko magistar oslobodjen je od polaganja javnog ispita, eh sad jel' neko ima iskustva o provodljivosti ove činjenice! Postoji li kod nas termin "overqualified" pri zaposljavanju u drzavnim sluzbama?
kuma

PostPostao/la wendy dana 08/12/2009 12:17

U principu, ako ADS provodi konkursnu proceduru, to te ne bi trebalo zabrinjavati, jer se podrazumijeva da ce organizovati javni ispit prije polaganja strucnog dijela. To za magistarski ne znam, ali protabiri malo odluku o polaganju i ostale akte na ads.gov.ba pa vidi da li si oslobodjena.
wendy

PostPostao/la jazmin dana 21/12/2009 10:55

Pozdrav
E dragi moji mene interesuje da li neko od vas zna, da li ispit općeg znanja tj.stručni ispit koji se položi na državnom nivou vrijedi i na federalnom, dajte molim vas riješi te me brige, da znam :| , hvala
jazmin

PostPostao/la Divljanerka dana 21/12/2009 23:03

Zna li neko kako se polaze drzavni (strucni) ispit za doktore medicine u Banja Luci i priznaje li se na nasim prostorima?
U slucaju da se ne priznaje, zasto je to tako kada smo jedna drzava?
Unaprijed hvala na odgovoru svima koji znaju nesto konkretno
Divljanerka

PostPostao/la Pera Trta dana 21/12/2009 23:39

Divljanerka je napisao/la:Zna li neko kako se polaze drzavni (strucni) ispit za doktore medicine u Banja Luci i priznaje li se na nasim prostorima?

To bi ti bez stažiranja da državni polažeš i odmah bez dana iskustva nečije zdravlje i život u ruke da dobiješ :roll:
Nije ni čudo što nam je etika i znanje u struci na "nivou" :roll:
Pera Trta

Lokacija: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

PostPostao/la Divljanerka dana 21/12/2009 23:51

Pera Trta je napisao/la:
Divljanerka je napisao/la:Zna li neko kako se polaze drzavni (strucni) ispit za doktore medicine u Banja Luci i priznaje li se na nasim prostorima?

To bi ti bez stažiranja da državni polažeš i odmah bez dana iskustva nečije zdravlje i život u ruke da dobiješ :roll:

Trebaju mi informacije, a ne da mi neko drzi ders o stvarima koje ja vec znam. Svog znanja se ne stidim ni sad niti ikad i odakle ti znas jesam li vec radila neko vrijeme, pa se sad sjetila polagat drzavni i koji su moji razlozi za to :?

Sav moj komentar na tvoj post je, prvo dobro razmisli, pa tek onda napisi odgovor (koji ocito u ovom slucaju ne znas) :lol: :lol: :lol: :lol:
Divljanerka

PostPostao/la Pera Trta dana 22/12/2009 00:08

Divljanerka je napisao/la:
Pera Trta je napisao/la:

Trebaju mi informacije, a ne da mi neko drzi ders o stvarima koje ja vec znam. Svog znanja se ne stidim ni sad niti ikad i odakle ti znas jesam li vec radila neko vrijeme, pa se sad sjetila polagat drzavni i koji su moji razlozi za to :?

Sav moj komentar na tvoj post je, prvo dobro razmisli, pa tek onda napisi odgovor (koji ocito u ovom slucaju ne znas) :lol: :lol: :lol: :lol:

Zato što bez državnog ispita ne možeš samostalno raditi kao ljekar (osim kao stažist).
Pera Trta

Lokacija: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

PostPostao/la Divljanerka dana 22/12/2009 00:13

Pera Trta je napisao/la:
Zato što bez državnog ispita ne možeš samostalno raditi kao ljekar (osim kao stažist).

Raspitaj se malo bolje :D
Divljanerka

PostPostao/la Pera Trta dana 22/12/2009 00:19

Divljanerka je napisao/la:
Pera Trta je napisao/la:

Raspitaj se malo bolje :D

Nemam se šta raspitivati, valjda znam jer sam u samoj struci.
U stvari, možda i može, ali je to nelegalno.
Pera Trta

PostPostao/la blue_sky dana 22/12/2009 00:38

jazmin je napisao/la:Pozdrav
E dragi moji mene interesuje da li neko od vas zna, da li ispit općeg znanja tj.stručni ispit koji se položi na državnom nivou vrijedi i na federalnom, dajte molim vas riješi te me brige, da znam :| , hvala

Vrijedi,a i polozeni na federalnom vrijedi na drzavnom.
blue_sky

PostPostao/la Divljanerka dana 22/12/2009 01:15

blue_sky je napisao/la:
jazmin je napisao/la:Pozdrav

Vrijedi,a i polozeni na federalnom vrijedi na drzavnom.

Vrijedi li to i za medicinu?
Hvala unaprijed na odgovoru
Divljanerka

PostPostao/la jazmin dana 22/12/2009 08:33

A ima li ko meni da odgovori , bila bih jako zahvalna :)
jazmin

PostPostao/la DjenanH dana 23/12/2009 20:23

Već par dana pokušavam da razriješim misteriju oko polaganja IOZ. Na nekim mjestima piše da se u okviru IOZ - Ispita općeg znanja polažu i ovaj dio o finansijama a u ovom dijelu gdje je utvrđeno gradivo za polaganje ispita općeg znanja to uopšte ne spominju. I drugo ovaj ispit što se polaže kod Ministarstva pravde, priručnik koji oni predlažu se razlikuje po gradivu od ovih priručnika koji predlažu ADS BIH i ADSFBiH.

Molim Vas ako je neko ne tako davno položio ovaj ispit molio bih ga da mi odgovori...

Unaprijed zahvalan.....
DjenanH

PostPostao/la rukometašica67 dana 01/01/2010 13:38

amrica je napisao/la:Sad je puno lakse, polaze se pismeno, prije bilo usmeno, 5 ispitivaca svaki po 3 pitanja, nemas vremena da razmisljlas, nego odmah moras odgovarati, a iza sjedi 20-30 "slusaca". I dobro su peglali, fakat se moralo sve znati.

:lol: :lol:
Šteta što još uvijek nema usmeno,da malo treniramo moždane ćelije i usput malo naučimo i razgovarati i pričati.
rukometašica67

PostPostao/la Morž dana 24/01/2010 15:16

Da li mi neko može poslati pomenuti pruručnik za polaganje javnog ispita u ADS BiH? Prave novu stranicu i pomenuti priručnik ne mogu nigdje pronaći(ako je ikada i postojao). Literatura za polaganje javnog ispita dostupna je samo u obliku gomile zakona koji skupa čine nekih 500 str materijala. :-?
Unaprijed zahvalan
Morž

PostPostao/la swirl dana 16/02/2010 22:09

Morž je napisao/la:Da li mi neko može poslati pomenuti pruručnik za polaganje javnog ispita u ADS BiH? Prave novu stranicu i pomenuti priručnik ne mogu nigdje pronaći(ako je ikada i postojao). Literatura za polaganje javnog ispita dostupna je samo u obliku gomile zakona koji skupa čine nekih 500 str materijala. :-?
Unaprijed zahvalan

Postoji prirucnik, ja sam ucila iz tog prirucnika. Ministarstvo pravde je radilo taj prirucnik, pa mozda njih da nazoves i da pitas.
swirl

PostPostao/la Divljanerka dana 18/02/2010 19:48

Pera Trta je napisao/la:
Nemam se šta raspitivati, valjda znam jer sam u samoj struci.
U stvari, možda i može, ali je to nelegalno.

Svaki stručni ispit položen na Federalnom ili nivou RS je pravosnažan dokument, jedna smo država i legalno je :D
Konkretno što se tiče medicine, potrebno je da se studiralo po šestogodišnjem planu i programu i da se diplomiralo prije 2.12.2009. godine.
Ovaj zakon RS smatram ispravnim, jer je šesta godina uvedena da bi se skratilo vrijeme stažiranja, a stručni kadar što prije obučio za samostalan rad. :skoljka:
Divljanerka

PostPostao/la Jhonny dana 09/04/2010 01:34

Završio sam pravni fakultet i zanima me da li neko možda zna da li se VOLONTIRANJE u nevladinoj organizaciji priznaje kao radno iskustvo i da li se može steći uslov za polaganje javnog ispita (ispit općeg znanja). Hvala
Jhonny

PostPostao/la kuma dana 09/04/2010 08:18

@Jhonny - najbolje da nazoves ADS, ali ja mislim da bi trebalo da bude priznato kao radno iskustvo, cini mi se da je jedna moja prijateljica na taj nacin isto polagala drzavni.

Sto se tice drzavnog da podjelim info koju znam , za dipl. pravnike koji su upisali postdiplomski studij za zvanje magistar pravnih znanosti, po odbrani magistarskog rada gasi se obaveza za polaganje drzavnog ispita...
kuma

PostPostao/la swirl dana 09/04/2010 08:59

Jhonny je napisao/la:Završio sam pravni fakultet i zanima me da li neko možda zna da li se VOLONTIRANJE u nevladinoj organizaciji priznaje kao radno iskustvo i da li se može steći uslov za polaganje javnog ispita (ispit općeg znanja). Hvala

Da, priznaje se kao radno iskustvo, samo sto ti se to ne upisuje u radnu knjizicu, moras uzeti potvrdu od poslodavca u kojoj ce ti pisati od kad do kad si volontirao. Javni ispit mogu svi polagati, bez obzira koliko radnog iskustva imas, samo moras pratiti na koji se konkurs prijavljujes, i da zadovoljavas uslove iz konkursa. Npr. ako imas godinu dana radnog staza, ne zadovoljavas uslove za konkurs za koji se trazi radno iskustvo vise od godinu dana itd. Nadam se da sam ti pomogla.
swirl

PostPostao/la Suzie Q dana 09/04/2010 09:51

ja sam polagala za visoku stručnu spremu u Ministarstvu pravde BiH.

pismeni test se sastoji od zadatka da napišeš rješenje, bilo kakvo a uz to zaista maksimalno pomazu svima kojima pomoć treba. neki su nosili primjer sa sobom pa prepisivali ali nema potrebe za tim jer svi prolaze a nekad ta rješenja koja donesu nisu ok pa krivo prepišu. oni koji polazu za višu/srednju stručnu spremu pišu poziv ili nešto manje zahtjevno od rješenja. uglavnom nije problem.

usmeni se sastoji od 5 oblasti (dvije manje nego preko ads-a, nema europskih integracija i financija, a za višu/srednju stručnu spremu se ne polaže ni upravni spor)
5 članova komisije, svaki za određenu oblast, ljudi zu super, zaista pomažu čak i šapću ako zapneš ali traže da znaš, tako da ne treba ovo olako shvatati. (ovo je bila komisija za visoku)

btw - popravni se plaća dodatnih 100KM pa se ne isplati ne naučiti.

ako treba neko pojašnjenje tu sam......
Suzie Q

PrethodnaSljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.