Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Re: Одг: Dolazi zima - zimske gume

PostPostao/la citro dana 07/10/2013 13:31

hadzidado je napisao/la:Hvala citro.
Lijepo je vidjeti R17 ali gadno je kada treba gumu mijenjati!:o

Ma jasta je.
Nakon vremena ekperimenata skontas da je to sve karanana jedna obicna. R16 za Bosne plafon, a bogami i van Bosne. Nema vise prebrze voznje nigdje, malo malo presretaci iskacu, kamera i radara kao u prici itd.
citro

Re: Dolazi zima - zimske gume

PostPostao/la jefferson dana 07/10/2013 16:34

avantgarde je napisao/la:
jefferson je napisao/la:
avantgarde je napisao/la:jesam druze,sve sam to ucinio proljetos kad sam skinuo ove zimske gume,sve bilo u najboljem redu sa spurom...ali eto.. :roll:

Nisam mogao vidjeti slike.
Druze, i drugi prelaze brdo kilometara, 50k nije nista posebno.
Medjutim, ako ti je index brzine H (210km/h) da nisi ti s njima brze vozio?
Inace sa zimskim gumama, bez obzira na index brzine, ja se drzim max do 180km/h upravo zbog njihove mekoce!

bit ce da sam vozio i po 220-230 kad se ukaze prilika,mislim da sa zimskim gumama to necu vise praktikovat..
nesto mi se u posljednje vrijeme svidja ova guma,Nokian,imaju dobre ocjene na ispitivanjima a i dolazi guma iz zemlje gdje ljudi znaju sta je prava zima,ali bas ono prava.. :lol:

Nasao si razlog zbog kojeg se raspadaju.
Ako se vec ne mozes suzdrzati od prebrze voznje na auto banu, uzmi sa brzinkom oznakom V (240km/h). Ali, pazi jednu stvar, kako index brzine raste, tako mogucnosti gume po snijegu i ledu opadaju!
jefferson

PostPostao/la BarbaDue dana 07/10/2013 21:40

mene interesuje (osim u cijeni) razlika u kvaliteti između DEBICA i HANKOOK
ova veličina je u pitanju 185/65/14
gume za zimu, vaše mišljenje?
BarbaDue

PostPostao/la jefferson dana 08/10/2013 00:58

BarbaDue je napisao/la:mene interesuje (osim u cijeni) razlika u kvaliteti između DEBICA i HANKOOK
ova veličina je u pitanju 185/65/14
gume za zimu, vaše mišljenje?

Hmmm, da je ljetna guma u pitanju, odmah bi ti rekao da je Hankook bolji.
Medjutim, imao sam ih na jednom autu i katastrofalno su se pokazale.
Generalno, koreanci nisu bas vicni zimskim gumama.
jefferson

PostPostao/la drndalo dana 08/10/2013 10:14

Ne znam vala, ja sam 3 zime derao Kumho M+S na BMW-u 316i i nisam nigdje ostao njihovom krivicom, jednom sa raskvasene trave nisam mogao izaci na rikverc uzbrdo jer sam stao glupo sa rasterecenim zadnjim tockovima... Ako nije bila bolje od Save, nije bila ni losija...
drndalo

PostPostao/la avantgarde dana 08/10/2013 13:25

jefferson je napisao/la:Nasao si razlog zbog kojeg se raspadaju.
Ako se vec ne mozes suzdrzati od prebrze voznje na auto banu, uzmi sa brzinkom oznakom V (240km/h). Ali, pazi jednu stvar, kako index brzine raste, tako mogucnosti gume po snijegu i ledu opadaju!

to mi je jasno u vezi tog reciprociteta-veci brzinski indeks,manje dobre snjezne perfomanse datih guma..bit ce neka prosjecna guma,vise su me pocele manje interesovat posebne marke,mozda ova Nokian guma...
:thumbup:
avantgarde

PostPostao/la avantgarde dana 08/10/2013 13:30

a sad jedno specijalno pitanje za sve-da kazem,poznavaoce..
da li je losa ideja zaputiti se u Bosnu sa ljetnim gumama,recimo iz Njemacke preko Austrije itd...npr.?
avantgarde

PostPostao/la skafiskafsnjak dana 08/10/2013 13:32

Ne vjerujem da je losa ideja sad... nije toliko hladno ... A za 15-20 dana ce biti :D
Bar ja mislim ...
skafiskafsnjak

PostPostao/la lavic dana 08/10/2013 13:37

avantgarde je napisao/la:a sad jedno specijalno pitanje za sve-da kazem,poznavaoce..
da li je losa ideja zaputiti se u Bosnu sa ljetnim gumama,recimo iz Njemacke preko Austrije itd...npr.?

Po meni nije uopste losa ideja, ako ni zbog cega drugog onda iz razloga sto do 15/11/2013 ti ne trebaju zakonski zimske gume ni u jednoj zemlji kuda ces proci.
lavic

PostPostao/la avantgarde dana 08/10/2013 13:45

lavic je napisao/la:
avantgarde je napisao/la:a sad jedno specijalno pitanje za sve-da kazem,poznavaoce..

Po meni nije uopste losa ideja, ako ni zbog cega drugog onda iz razloga sto do 15/11/2013 ti ne trebaju zakonski zimske gume ni u jednoj zemlji kuda ces proci.

Postao/la skafiskafsnjak dana 08 okt 2013, 13:32
Ne vjerujem da je losa ideja sad... nije toliko hladno ... A za 15-20 dana ce biti :D
Bar ja mislim ...

da ok,to mi je jesno otprilike,ali su ovdje u Nj. najavili u Petak vecu promjenu vremena,cak ce da bude i snijega od nekih 700 m pa navise..hmm
avantgarde

PostPostao/la xamp dana 08/10/2013 13:47

Neces preko alpi :D
xamp

PostPostao/la bingov buraz dana 08/10/2013 13:48

Sve NOVE osim kineskih plastikanerki ce sasvim ok zavrsiti posao kod nas,razlike su minorne i uglavnom neproporcionalne razlici u cijeni.Za sistem stavi,vozi 2 zime eventualno trecu i mijenjaj ce posluziti i Hankook i Sava i Debica i Kleber itd.
bingov buraz

PostPostao/la avantgarde dana 08/10/2013 13:51

xamp je napisao/la:Neces preko alpi :D

ma jasta cu,kuda bih drugo?!.. :lol:
avantgarde

PostPostao/la bingov buraz dana 08/10/2013 13:53

Stavi zimske neces ni ti u papucama doci :mrgreen:
bingov buraz

PostPostao/la avantgarde dana 08/10/2013 14:00

bingov buraz je napisao/la:Stavi zimske neces ni ti u papucama doci :mrgreen:

hmm,ne znam,mrzi me da id vec sad stavljam,procedura je to ipak,a i kontam da ce mozda nakon zahladnjenja ipak opet otoplit,jer kalendarski gledano ne bi trebala jos prava zima da bude?!..ko ce ga znat.. :?
avantgarde

PostPostao/la jefferson dana 08/10/2013 16:22

hmm,ne znam,mrzi me da id vec sad stavljam,procedura je to ipak,a i kontam da ce mozda nakon zahladnjenja ipak opet otoplit,jer kalendarski gledano ne bi trebala jos prava zima da bude?!..ko ce ga znat.. :?

Joj kod tebe dilema.
Na alpama se moze desiti sta hoces sad u oktobru, i ne samo na alpama. Moze i u BiH sada pasti snjeg kad god hoces.
jefferson

PostPostao/la _Fantom dana 08/10/2013 16:41

Potrebna pomoc :D

Vozim na ljetnim 215/45 R17 .... nemam zimskih nikakvih, moram kupovati!

Preporuka Vasa ? Savjetuju mi da ne uzimam uopste zimske gume R17 (ja kontao prednje dvije da stavim) ...

jbg gledam kako najoptimalnije proci pa sam zato kontao staviti dvije zimke R17 naprijed

Vjerujem da bi najidealnije bilo sve 4 ali... :-D
_Fantom

PostPostao/la jefferson dana 08/10/2013 16:46

_Fantom je napisao/la:Potrebna pomoc :D

Preporuka Vasa ? Savjetuju mi da ne uzimam uopste zimske gume R17 (ja kontao prednje dvije da stavim) ...

jbg gledam kako najoptimalnije proci pa sam zato kontao staviti dvije zimke R17 naprijed

Koje auto?
Gledaj da stavis najmanju mogucu dimenziju i celicne flege.
Pretpostavljam da je u pitanju neka tkz. jurilica s obzirom na gume.
Ako stavis prednje zimske imat ce problem sa "guzicom" auta. Ja sam imao takav problem jer su na prednjoj osovini bile vrlo dobre zimske gume, a nazad onako srednja zalost zimske gume.
Nemoj se ljutiti, ali ne razumijem koncept kupovine takvog auta ako nemas za 4 zimske gume.
jefferson

PostPostao/la _Fantom dana 08/10/2013 17:58

jefferson je napisao/la:
_Fantom je napisao/la:Potrebna pomoc :D

Koje auto?
Gledaj da stavis najmanju mogucu dimenziju i celicne flege.
Pretpostavljam da je u pitanju neka tkz. jurilica s obzirom na gume.
Ako stavis prednje zimske imat ce problem sa "guzicom" auta. Ja sam imao takav problem jer su na prednjoj osovini bile vrlo dobre zimske gume, a nazad onako srednja zalost zimske gume.
Nemoj se ljutiti, ali ne razumijem koncept kupovine takvog auta ako nemas za 4 zimske gume.

Kupio ga na proljece...takav je koncept bio :D

Mah znam da cu uzeti sta mi bude najbolje, druge nema. U pitanje je gtc astra.
Iz tog razloga je i pitanje postavljeno...ili dvije zimske naprijed ili sve 4 celicne felge sa 15 ili 16 gumama
_Fantom

PostPostao/la BarbaDue dana 08/10/2013 20:28

bingov buraz je napisao/la:Sve NOVE osim kineskih plastikanerki ce sasvim ok zavrsiti posao kod nas,razlike su minorne i uglavnom neproporcionalne razlici u cijeni.Za sistem stavi,vozi 2 zime eventualno trecu i mijenjaj ce posluziti i Hankook i Sava i Debica i Kleber itd.

Pričao sam sa jednim vlasnikom vulkanizera, nudi mi neke Starmaxx...hvali ih, kao nisu ništa lošije od Save, možda čak i bolje . A cijena je 85,00 sa ugradnjom. Jeste vi čuli za tu marku?
BarbaDue

PostPostao/la bingov buraz dana 08/10/2013 20:37

BarbaDue je napisao/la:
bingov buraz je napisao/la:Sve NOVE osim kineskih plastikanerki ce sasvim ok zavrsiti posao kod nas,razlike su minorne i uglavnom neproporcionalne razlici u cijeni.Za sistem stavi,vozi 2 zime eventualno trecu i mijenjaj ce posluziti i Hankook i Sava i Debica i Kleber itd.

Pričao sam sa jednim vlasnikom vulkanizera, nudi mi neke Starmaxx...hvali ih, kao nisu ništa lošije od Save, možda čak i bolje . A cijena je 85,00 sa ugradnjom. Jeste vi čuli za tu marku?

Google kaze Turska firma,prave gume za traktore avione vozila itd.Tesko da je kod nas neko vozio,ako imas kakve rodbine u Turskoj pitaj :mrgreen:
bingov buraz

PostPostao/la bigboy79 dana 08/10/2013 21:05

Zna li netko gdje u Sarajevu ima kupiti Nokian gume da se moze uzeti na rate na unicredit karticu?
bigboy79

PostPostao/la Teufik dana 08/10/2013 21:08

_Fantom je napisao/la:
Iz tog razloga je i pitanje postavljeno...ili dvije zimske naprijed ili sve 4 celicne felge sa 15 ili 16 gumama

Manju dimenziju al sve cetri, i mirna Bosna.Pogledaj u knjizici koje ti dimenzije pasu.
Ako uzmes samo naprijed moze ti se desiti da ti u krivinama zadnji kraj izlijece.
Opste je pravilo da bolje gume,bilo zimske ili ljetne idu nazad, radi izlijetanja zadnjeg kraja i lakseg manevrisanja.
Ni ja nisam u to vjerovao do prije par godina al sam se uvjerio.
Teufik

PostPostao/la avantgarde dana 08/10/2013 21:44

jefferson je napisao/la:

Joj kod tebe dilema.
Na alpama se moze desiti sta hoces sad u oktobru, i ne samo na alpama. Moze i u BiH sada pasti snjeg kad god hoces.

znam,to je jasno,ali po nekom pravilu zimske gume se stavljaju tek od 7C pa nadole a trenutno imamo cak i do 20C,bas ovakve situacije rushe zimske gume,pogotovu ako se vozi malo brze..

naravno da je tesko pogoditi "cud" prirode i sutra moze da se desi da padne snijeg i na to se mora uvijek racunat..svejedno,jedno se mora izabrat..
avantgarde

PostPostao/la Dady dana 08/10/2013 21:48

Teufik je napisao/la:
_Fantom je napisao/la:

Manju dimenziju al sve cetri, i mirna Bosna.Pogledaj u knjizici koje ti dimenzije pasu.
Ako uzmes samo naprijed moze ti se desiti da ti u krivinama zadnji kraj izlijece.
Opste je pravilo da bolje gume,bilo zimske ili ljetne idu nazad, radi izlijetanja zadnjeg kraja i lakseg manevrisanja.
Ni ja nisam u to vjerovao do prije par godina al sam se uvjerio.

Svaka čast. Ja sam prestao više ljudima i spominjati da su za stabilnost auta najbitniji zadnji pneumatici, jer to obično dovede do rasprave u kojoj ja ispadam lud. Ali ko je doživio pucanje zadnje gume u brzini zna o čemu pričam.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Dady

PrethodnaSljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: DEVIANTTT, jefferson, shlauf i 7 gostiju.