Dobar, los, Merkator

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Re: Dobar, los, Merkator

PostPostao/la vratnik dana 11/09/2008 17:12

iz dna duše je napisao/la:
vratnik je napisao/la:Mene samo zabrinjava podatak (ako je vjerovati medijima forumaskim) da dva bosanska politicara kupuju bljutave vode... Mozda oni znaju nesto sto mi ne znamo..

Sjećaš se ono sa Igmanom, osiromašenim uranijom...sve se stišačovječe, niko više ne priča, još pijemo "vodicu sa olimpijskih planina, sa vrha Igmana i Bjelašnice" :? :x

bespravna gradnja u vodozastitnoj zoni, PHC (ili PCB? (polihloridbifenol!) (u narodu poznato kao loz ulje za dvojku), uranijum... nastavite niz.. Jedino mozda jos voda iz istocne Bosne da nije skroz u qrtzu.
vratnik

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 11/09/2008 17:22

Septicke jame...
chuchumbamayumbe

PostPostao/la sabanss dana 11/09/2008 17:41

lopta je napisao/la:Znaci po toj logici, i vi sutra da dodjete na vlast, I VI BI KRALI? Pa po cemu onda kritikujete ostale, kada ste isti kao i oni. Jebote ne vjerujem sta citam, sve nekakvi protivnici politicara, a rade i radili bi isto kao i oni. Fotelja cuda cini.

Budimo iskreni.. Niko ne zna dok ne sjedne u fotelju.
sabanss

PostPostao/la lopta dana 11/09/2008 17:48

sabanss je napisao/la:
lopta je napisao/la:Znaci po toj logici, i vi sutra da dodjete na vlast, I VI BI KRALI? Pa po cemu onda kritikujete ostale, kada ste isti kao i oni. Jebote ne vjerujem sta citam, sve nekakvi protivnici politicara, a rade i radili bi isto kao i oni. Fotelja cuda cini.

Da, ali upravo takvi su i najglasniji kriticari ''nasih'' politicara, kao sto rekoh fotelja cuda cini.
lopta

PostPostao/la iz dna duše dana 11/09/2008 18:03

lopta je napisao/la:
sabanss je napisao/la:

Da, ali upravo takvi su i najglasniji kriticari ''nasih'' politicara, kao sto rekoh fotelja cuda cini.

Ne znam, nisam nikada ni poželjela da idem u politiku, mislim da i oni časni koji odu, postanu vremenom interesdžije, nauče uz ostale...e, da se ne bih sama sebi gadila, gazila neke svoje moralne i druge principe, nisam htjela...
iz dna duše

PostPostao/la to je to dana 11/09/2008 18:28

iz dna duše je napisao/la:Ja svaki proizvod koji ima iole zadovoljavajući kvalitet koji očekujem od jednog proizvoda kupujem domaći.
Ne kupujem pastu za zube, kremu za lice, sapune, gelove za tuširanje, dezodoransei tako te stvari....nismo tu dostigli zaista odgovarajući nivo kvaliteta, mogu ja biti patriota koliko hoću...
ali kupujem uvijek domaće mlijeko, vodu, sokove zavisi (Vegini su izgubili svoj prijašnji kvalitet i mogu biti sto puta domaći, ja ih ne kupujem, ali ima i drugih BH proizvođača), mesne proizvode (iako je npr, argeta ili kokošija od podravke ukusnija, navikavam se i na ovako i dr.), t. papir domaći, ima naravno još toga da sada ne nabrajam...
Želim reći da smo mi kupci ti koji treba da diktiraju tržištu šta želimo...
Pogledajte malo face kupaca kada ste u Mercatoru, sve naši političari sa svih nivoa...Zaboli njih džon za domaćim...
Sjećate li se g-dje Azre i onoga oko alpskog mlijeka...ma branila je mlijeko kao da je domaće, nije zatrovano, neću ga povući sa tržišta itd...lobira žena, što li bogati, džabe nije sigurno...Možemo navesti mali milon primjera...
Zato kupujte domaće dok još ima domaće, ne zbog one otrcane krilatice "kupuj domaće" nego zbog svih nas i naših proizvođača i poduzetnika koji pokušavaju nešto što sve više liči na borbu sa vjetrenjačama...
Kada prelazim slovenačku granicu, tretiraju nas kao zadnju fukaru, ali mercatori i tuševi niču kod nas kao gljive poslije kiše a mi hrlimo...Mada priznajem i domaći moraju neke stvari naučiti i cijeniti kupca i neka ne očekuju da ću im samo doći jer je uslovno rečeno "naš"...I do njega zahtjevam kvalitet i proizvoda i usluge!

:thumbup:
to je to

PostPostao/la Alfons Kauders dana 11/09/2008 18:30

Drvosjeca iz Dejcica je napisao/la:Ne znam da li je ova vijest za ekonomiju ili za politiku ali sigurno da je vrijedna nase paznje i analize. Smatram da je sramotno da jedan lanac supermarketa iz Slovenije određuje koliko i kada ce se prodavati domaci proizvodi. Do prije dvije godinu u Merkatoru jedva da se mogao uzeti Vegafruit Swity sokovi, dok je Fructal bio zastupljen na 60% povrsine koja je predvidjena za bezalkoholna pica. Vitaminkini sokovi su i danas zastupljeni vrlo, vrlo skromno, tek dvije ili tri vrste a znamo da VItaminka ima citavu paletu bezalkoholnih sokova. Ovo sa supama zaista preliva casu bezobrazluka Slovenaca u BiH. Sta vi mislite o ovome?

http://www.sarajevo-x.com/clanak/080911056

Biznews
Merkator odbio prodavati čorbe Fabrike soli Tuzla
Trgovački lanac Merkator odbio je prodavati Solanine juhe i čorbe. Negativan odgovor menadžmentu tuzlanske Tvornice soli stigao je nakon što su predstavnici ovlaštene distributerske kuće ponudili Merkatoru da, osim soli, začina do-do i soli sa dodacima, koji se u njihovim trgovinama nalaze od samog otvaranja u BiH, počne s prodajom novih Solaninih proizvoda, odnosno, osam vrsta čorbi od povrća.
U obrazloženju predstavnici Merkatora BH naveli su, uz ostalo, da imaju popunjen asortiman sa srodnim artiklima različitih cjenovnih razreda te da nemaju potrebu za širenjem asortimana.

Pozivajući se na obavezu Merkatora da u BiH plasira 30 posto robe domaćih proizvođača, direktor tuzlanske Solane Izudin Kapetanović smatra da je ovakvo ponašanje nedopustivo.

"Zašto Merkator ne ukloni juhe stranih proizvođača i ne stavi naše? Imajući u vidu principe na kojima je osnovan te činjenicu da Solana ima tradiciju dugu 123 godine i visokokvalitetne proizvode, ovakvo odbijanje Merkatora smatramo nedopustivim jer nam onemogućava da dođemo do naših potrošača", tvrdi Kapetanović.

On također tvrdi kako u svojim objektima Merkator nema 30 posto robe domaćih proizvođača.

"Merkatorovo ponašanje upućuje na to da veliki trgovački centri i politika globalizacije, koja je sve prisutnija u BiH, direktno utječu na infrastrukturu, proizvodnju i plasman proizvoda na bh. tržištu", navodi Kapetanović.

Inače, Solanine juhe nagrađene su brojim zlatnim i srebrenim medaljama na gradačačkom i sajmu ZEPS.

Vlada Federacije, odnosno Ministarstvo saobracaja, kako je Alijansa skinuta sa vlasti, uvozi so za posipanje puteva.

Pitajte Brankovica koliko je love njegova rodbina iz Prace digla samo u prvoj godini bojkota Fabrike soli Tuzla.

Al' jebo ti Bosnju, kriv je Mercator. I pederi koji prave Queer fest.
Alfons Kauders

Lokacija: na buDJetu, u stranci, u halci, u kabinetu, u kriminalu

PostPostao/la Banksy dana 11/09/2008 18:32

nigdje.nikog je napisao/la:
Patriotizam se ne implementira u ducanu.

Zna se sta odredjuje kupca - cijena i (ili) kvalitet. I tacka.

Banksy

PostPostao/la Maxwell2008 dana 11/09/2008 18:43

[b[b]]Znaci po toj logici, i vi sutra da dodjete na vlast, I VI BI KRALI? Pa po cemu onda kritikujete ostale, kada ste isti kao i oni. Jebote ne vjerujem sta citam, sve nekakvi protivnici politicara, a rade i radili bi isto kao i oni. Fotelja cuda cini.[/quote]
[/b][/b]
Cuda Mujo cuda. :D
Maxwell2008

PostPostao/la lopta dana 11/09/2008 19:29

Alfons Kauders je napisao/la: Pitajte Brankovica koliko je love njegova rodbina iz Prace digla samo u prvoj godini bojkota Fabrike soli Tuzla.

Imas topic za predizborne aktivnosti pa opleti po Brankovicu, ovo je tema o merkatoru, kao sto vidis. ;)
lopta

PostPostao/la Drvosjeca iz Dejcica dana 11/09/2008 19:49

lopta je napisao/la:
Alfons Kauders je napisao/la: Pitajte Brankovica koliko je love njegova rodbina iz Prace digla samo u prvoj godini bojkota Fabrike soli Tuzla.

Imas topic za predizborne aktivnosti pa opleti po Brankovicu, ovo je tema o merkatoru, kao sto vidis. ;)

Al' zaista, drzite se teme ovo je tema o Merkatoru, politika ne stanuje ovdje. Osvrnuo bih se na one koji pokusavaju braniti Merkator argumentom da je tamo najcistije, najbolje izrezu kobasicu i da je najbolje slozena roba i da shodno tome trebamo po svaku cijenu i bez pogovora tamo i kupovati. Iskreno, to sam vec rekao ranije, jeste da je Merkator u nekim stvarima ispred ostalih konkurenata ali zar kriterij za kupovinu samo treba biti lijepo izezana i upakovana kobasica? Mislim, mozemo li na trenutak prevazici vlastiti egoizam, zelju za punim stomakom i kao potrosaci solidarisati se sa domacim proizvođacima? Sudeci po komentarima ocito ne.
Drvosjeca iz Dejcica

PostPostao/la nigdje.nikog dana 11/09/2008 20:25

Dakle ne radim u Merkatoru vec Konzumu.
A mozda sam i iz Peveca?

Ali evo da svim "Supermarket Patriotama" odgovorim.

Prvo da vas pitam - kupujete li ovih dana uopce Travnicki sir ?!
Mislim, bruceloza i to...

A sta je sa kafom, lubenicama i bananama - je li i to mora biti domace?

E pa dragi moji, ja vam nijednom rijecju nisam rekao - NE KUPUJTE DOMACE.
Kupujte sto vam je volja, ali morate znati da, jednako sto svaki kupac ima pravo nesto ne kupiti, tako i prodavac ima pravo nesto ne ponuditi.
I sad mi recite - sta mislite sta je uopce smisao trgovackih lanaca - da mu svaka radnja ima lokalne proizvode ili da nabavlja naveliko za sve radnje u lancu?

Takva liberalizacija trzista, naravno, ima poguban uticaj na male proizvodjace koji su NEZASTICENI.

E, a kada je rijec o ZASTITI, konkredtno poljoprivrednih proizvodjaca reci cu ono sto sam nedavno cuo - Francuska navodno 2/3 svog budzeta trosi na poticaj svoje poljoprivrede - da bi bila konkurentni na Evropskom trzistu.

U nasem slucaju 4/3 budzeta ide na drzavni aparat. Niko ne rjesava problem bruceloze, nema jeftinog goriva za poljoprivrednike, niti bilo kakvih drugih poticaja.

Samo ove glupe kampanje.
nigdje.nikog

PostPostao/la iz dna duše dana 11/09/2008 20:38

za nigdje.nikog:
Jažeš: "tako i prodavac ima pravo nesto ne ponuditi."

Šta misliš, je li tako i u Sloveniji: neka ponudi, ko šta ima ponuditi? (i iz inozemstva-mi iz Bosne)
Ne bih rekla...Ah, da ipak, naše drvo, struju (slušam evo na dnevniku, povjerenstvo dalo pozitivno mišljenje o gradnji brane na Neretvi kod Glavatičeva, k'o fol za naše dobro, ma bogati, ta ista struja će biti izvezena takvima kao Slovenci-pa neće valjda Slovenci svoju Soču branom pregraditi, nisu divljaci kao mi), a naši gotovi proizvodi su ili nekvalitetni ili nezdravi...
Nemoj majke ti samo odmah brucelozu pominjati, pa da nam je kao zbog toga bh. hrana na glasu kao nesigurna.nezdrava
Misliš li ti zaista da mi dobijamo iz tih dtugih zemalja isti kvalitet za neki proizvod, kao onaj što ima isti taj proizvod, koji je namijenjen za njihovo tržište?
Znaš li npr. (opet ću ja o alpskom mlijeku), da je naša Azrica tvrdila da je mlijeko OK i ostavila ga u prodajnim objektima u BiH, a da su Slovenci to isto svoje mlijeko tada povukli iz svoih prodavnica...
Ali, mi smo balkanci, neće nama ništa biti ili smo bili pokusni kunići...
iz dna duše

PostPostao/la shuriken dana 11/09/2008 20:54

Drvosjeca iz Dejcica je napisao/la:
lopta je napisao/la:

Al' zaista, drzite se teme ovo je tema o Merkatoru, politika ne stanuje ovdje. Osvrnuo bih se na one koji pokusavaju braniti Merkator argumentom da je tamo najcistije, najbolje izrezu kobasicu i da je najbolje slozena roba i da shodno tome trebamo po svaku cijenu i bez pogovora tamo i kupovati. Iskreno, to sam vec rekao ranije, jeste da je Merkator u nekim stvarima ispred ostalih konkurenata ali zar kriterij za kupovinu samo treba biti lijepo izezana i upakovana kobasica? Mislim, mozemo li na trenutak prevazici vlastiti egoizam, zelju za punim stomakom i kao potrosaci solidarisati se sa domacim proizvođacima? Sudeci po komentarima ocito ne.

politika ne stanuje ovdje samo zato sto ti ne pristajes na diskusiju o tome da je ovo primitivna predizborna kampanja SDA protiv SDPa. Kad su oni to saznali da Mercator ne zeli prodavati njihove supe? Kad su dobili medalje? Znaci odavno proizvode fenomenalne supe ali ih nisu nikad nudili Mercatoru na prodaju do ovih opstinskih izbora? pa koliko glup mora neko bit da u to povjeruje? sa tim istim slovencima Jata i Jataci suradjuju naveliko i imaju zajednicke firme, sto po svom koalicijskom partneru ne opletu.

koje si do sada okuse tih supa probao, koja je najbolja? ima li ih u tvom granapu u dejcicima? jesi li ih igdje ikad vidio?
shuriken

PostPostao/la homar dana 11/09/2008 21:29

Mislim da se ovdje ne poznaju elementarne stvari. Osnovno pravilo u ekonomiji je pravilo ponude i tražnje. Ja kao kupac uobičavam da se sedmično namirim na veliko i to preko vikenda. Uzmem prospekt u novinama i pročitam ponudu velikih centara, po tome najeftiniji Robot, odem tamo, ne nađem ništa što je u njihovom prospektu, demostrativno napustim i ne kupim ništa. Odem u Konzum, tražim robu po prospektu, nađem jedan proizvod, ostalo po akcijskoj cijeni nema ništa, takođe napustim i ne kupim ništa. Probam u Merkatoru, sve što stoji u prospektu stoji na policama i po akcijskim cijenama koje su u propagandnom materijalu. Osjetim zadovoljstvo da me ovdje niko ne vara. U Merkatoru sa zadovoljstvom kupujem domaće proizvode, Mlijeko "Mig" po 1,09 KM, Kefir "Milkos" po 2,05 KM, Jogurt "milkos" 1,56 KM, hljeb "klas" 1 Km, domaća šljiva 1 KM....i niz drugih domaćih proizvoda i to na veliko. Ono što nema domaće, normalno da kupujem iz uvoza. Od kada je Tuzlanska solana počela proizvoditi domaće supe, neznam, za to je kriv proizvođač a ne kupac i maloprodaja. Ja neznam kome smeta čistoća, red, klimatizirani prostor, garaža, uljudno osoblje. Da je sreće domaći biznismeni bi trebali naučiti kako se treba ponašati sa kupcima, napraviti nešto bolje od merkatora, kada to bude ja prvi odoh u taj trgovački centar, do tada dosta mi je primitivizma i prevara u domaćim piljarama idem gdje ću se osjećati prijatno.
homar

PostPostao/la Drvosjeca iz Dejcica dana 11/09/2008 21:36

shuriken je napisao/la:politika ne stanuje ovdje samo zato sto ti ne pristajes na diskusiju o tome da je ovo primitivna predizborna kampanja SDA protiv SDPa. Kad su oni to saznali da Mercator ne zeli prodavati njihove supe? Kad su dobili medalje? Znaci odavno proizvode fenomenalne supe ali ih nisu nikad nudili Mercatoru na prodaju do ovih opstinskih izbora? pa koliko glup mora neko bit da u to povjeruje? sa tim istim slovencima Jata i Jataci suradjuju naveliko i imaju zajednicke firme, sto po svom koalicijskom partneru ne opletu.

koje si do sada okuse tih supa probao, koja je najbolja? ima li ih u tvom granapu u dejcicima? jesi li ih igdje ikad vidio?

Uz duzno postovanje shuriken, mislio sam da si to shvatio pa ti ranij nisam odgovarao, ti si skroz fulio temu ove emisije. Nigdje i niko nije pomenuo SDA, SDP, Imamovica ili bilo koga slicnog. Vjerujem da ces ti i dalje ostati u ubjeđenju da se radi o predizbornoj prici ali to sto tvrdis jednostavno ne stoji. Niti je SDA moja izborna opcija niti imam namjeru ucestvovati u prljavim predizbornim prepucavanjima. Ponavljam, jedina motivacija postavljanja ove diskusije je ta sto smatram da kao odgovorni gradjani ove zemlje trebamo reagovari na ovakve hirove stranih investitora. Evo prilike da pokazemo da imamo dostojanstva i da nismo bas tako naivni i glupi, ili jesmo?

I samo da znas da se u Dejcicima ne kupuju gotove galofak supe vec nase vrle hanume prave domace corbe, zdravije su i ukusnije. :D
Drvosjeca iz Dejcica

PostPostao/la Drvosjeca iz Dejcica dana 11/09/2008 21:41

homar je napisao/la:Mislim da se ovdje ne poznaju elementarne stvari. Osnovno pravilo u ekonomiji je pravilo ponude i tražnje. Ja kao kupac uobičavam da se sedmično namirim na veliko i to preko vikenda. Uzmem prospekt u novinama i pročitam ponudu velikih centara, po tome najeftiniji Robot, odem tamo, ne nađem ništa što je u njihovom prospektu, demostrativno napustim i ne kupim ništa. Odem u Konzum, tražim robu po prospektu, nađem jedan proizvod, ostalo po akcijskoj cijeni nema ništa, takođe napustim i ne kupim ništa. Probam u Merkatoru, sve što stoji u prospektu stoji na policama i po akcijskim cijenama koje su u propagandnom materijalu. Osjetim zadovoljstvo da me ovdje niko ne vara. U Merkatoru sa zadovoljstvom kupujem domaće proizvode, Mlijeko "Mig" po 1,09 KM, Kefir "Milkos" po 2,05 KM, Jogurt "milkos" 1,56 KM, hljeb "klas" 1 Km, domaća šljiva 1 KM....i niz drugih domaćih proizvoda i to na veliko. Ono što nema domaće, normalno da kupujem iz uvoza. Od kada je Tuzlanska solana počela proizvoditi domaće supe, neznam, za to je kriv proizvođač a ne kupac i maloprodaja. Ja neznam kome smeta čistoća, red, klimatizirani prostor, garaža, uljudno osoblje. Da je sreće domaći biznismeni bi trebali naučiti kako se treba ponašati sa kupcima, napraviti nešto bolje od merkatora, kada to bude ja prvi odoh u taj trgovački centar, do tada dosta mi je primitivizma i prevara u domaćim piljarama idem gdje ću se osjećati prijatno.

Evo potpisujem sve sto si rekao, takodjer zelim prilikom kupovine da se osjecam pijatno. Ali razmisli na sekundu zar taj *ebeni domaci proizvođac nije zasluzio da se na trenutak solidarisemo sa njim i pokusamo pokazati i dokazati da mozemo nesto napraviti za ovu drzavu kada ista nije napravila zakon koji ce zastititi domaceg proizvođaca? Ako mislis da ne trebamo povlacim sve sto sam rekao a moderator neka zatvori diskusiju.
Drvosjeca iz Dejcica

PostPostao/la homar dana 11/09/2008 21:55

Drvosjeca iz Dejcica je napisao/la:
homar je napisao/la:Mislim da se ovdje ne poznaju elementarne stvari. Osnovno pravilo u ekonomiji je pravilo ponude i tražnje. Ja kao kupac uobičavam da se sedmično namirim na veliko i to preko vikenda. Uzmem prospekt u novinama i pročitam ponudu velikih centara, po tome najeftiniji Robot, odem tamo, ne nađem ništa što je u njihovom prospektu, demostrativno napustim i ne kupim ništa. Odem u Konzum, tražim robu po prospektu, nađem jedan proizvod, ostalo po akcijskoj cijeni nema ništa, takođe napustim i ne kupim ništa. Probam u Merkatoru, sve što stoji u prospektu stoji na policama i po akcijskim cijenama koje su u propagandnom materijalu. Osjetim zadovoljstvo da me ovdje niko ne vara. U Merkatoru sa zadovoljstvom kupujem domaće proizvode, Mlijeko "Mig" po 1,09 KM, Kefir "Milkos" po 2,05 KM, Jogurt "milkos" 1,56 KM, hljeb "klas" 1 Km, domaća šljiva 1 KM....i niz drugih domaćih proizvoda i to na veliko. Ono što nema domaće, normalno da kupujem iz uvoza. Od kada je Tuzlanska solana počela proizvoditi domaće supe, neznam, za to je kriv proizvođač a ne kupac i maloprodaja. Ja neznam kome smeta čistoća, red, klimatizirani prostor, garaža, uljudno osoblje. Da je sreće domaći biznismeni bi trebali naučiti kako se treba ponašati sa kupcima, napraviti nešto bolje od merkatora, kada to bude ja prvi odoh u taj trgovački centar, do tada dosta mi je primitivizma i prevara u domaćim piljarama idem gdje ću se osjećati prijatno.

Evo potpisujem sve sto si rekao, takodjer zelim prilikom kupovine da se osjecam pijatno. Ali razmisli na sekundu zar taj *ebeni domaci proizvođac nije zasluzio da se na trenutak solidarisemo sa njim i pokusamo pokazati i dokazati da mozemo nesto napraviti za ovu drzavu kada ista nije napravila zakon koji ce zastititi domaceg proizvođaca? Ako mislis da ne trebamo povlacim sve sto sam rekao a moderator neka zatvori diskusiju.

Ja se sa tobom slažem, u prethodnom postu sam naveo da u merkatoru prvenstveno kupujem domaće proizvode, ja sam svjestan toga da se domaći proizvođači moraju preferirati, ali glavni ko to mora uraditi, to je aktuelna vlast koja ne haje za pomoć domaćoj proizvodnji. Moramo priznati da je Merkator na domaćem tržištu uveo neke nove standarde, učiti od boljeg nije sramota, hajmo da prevaziđemo Merkator i da napravimo nešto bolje. Neki "naši" trgovački centri su odraz naše truleži u društvu koga ne priznaje otvoreno tržište.
homar

PostPostao/la zgembo_sa dana 11/09/2008 22:01

Eto sad je valjda dovoljno da si "domaci proizvodjac" i svi treba da padaju na koljena pred tobom. Veliki trzni lanci imaju svoju politiku, ako nesto hoce da imaju na policama, dogovore se sa proizvodjacem, ako nece ili ne trebaju, onda ga jednostavno nemaju i tacka. Pa necemo valjda i u trgovini uvesti diktat kao kod taksista?

Ako je domace ne znaci i da je kvalitetno. Ako ljudi imaju popunjen asortiman i ako smatraju da nece imati neki profit na zadovoljavajucem nivou od prodaje tih supa onda je valjda njihovo pravo da ga ne prodaju. Ovdje vidim ima nekih koji bi tjerali ljude da prodaju sta oni licno misle da treba. Naviknite se na trzisnu ekonomiju...
zgembo_sa

PostPostao/la nigdje.nikog dana 11/09/2008 23:37

iz dna duše je napisao/la:za nigdje.nikog:
Kažeš: "tako i prodavac ima pravo nesto ne ponuditi."

Šta misliš, je li tako i u Sloveniji: neka ponudi, ko šta ima ponuditi? (i iz inozemstva-mi iz Bosne)
Ne bih rekla...Ah, da ipak, naše drvo, struju (slušam evo na dnevniku, povjerenstvo dalo pozitivno mišljenje o gradnji brane na Neretvi kod Glavatičeva, k'o fol za naše dobro, ma bogati, ta ista struja će biti izvezena takvima kao Slovenci-pa neće valjda Slovenci svoju Soču branom pregraditi, nisu divljaci kao mi), a naši gotovi proizvodi su ili nekvalitetni ili nezdravi...
Nemoj majke ti samo odmah brucelozu pominjati, pa da nam je kao zbog toga bh. hrana na glasu kao nesigurna.nezdrava
Misliš li ti zaista da mi dobijamo iz tih dtugih zemalja isti kvalitet za neki proizvod, kao onaj što ima isti taj proizvod, koji je namijenjen za njihovo tržište?
Znaš li npr. (opet ću ja o alpskom mlijeku), da je naša Azrica tvrdila da je mlijeko OK i ostavila ga u prodajnim objektima u BiH, a da su Slovenci to isto svoje mlijeko tada povukli iz svoih prodavnica...
Ali, mi smo balkanci, neće nama ništa biti ili smo bili pokusni kunići...

Malo si u krivu, a malo ima i nesporazuma.
U krivu si kada govoris o kvaliteti proizvoda.
Postoji neka ustaljena ali nikad objasnjenja prica da je nase domace bolje i kvalitetnije samim tim sto je domace.
Ali ja sad necu, kako vjerovatno ocekujes, reci da to nije tacno.
Reci cu samo ovo: to sto Slovenci i Hrvati nama plasiraju proizvode a obrnuto ne ide...pa zapitajmo se sto je tako.
Evo ja cu ti reci - SISTEM KVALITETE i SISTEM STANDARDIZACIJE je tamo implementiran a ovdje nije ni blizu.
To nadalje znaci da njihovi proizvodi IMAJU DOKAZ O KVALITETI (uvjet za izvoz u EU), a mi imamo samo nekakvu pricu da je nase kvalitetnije i bolje - nigdje odgovarajucih certifikata koji to verificiraju i time omogucavaju ravnopravan status nasih proizvoda na inostranom trzistu (ja bih ovdje upitao - a zasto ti certifikati nisu uvjet i za plasman na domacem trzistu?!)
Uostalom, nemojmo se zavaravati, zar vise vjerujete renomiranim firmama nego nekim anonimnim obrtima koji i samim izgledom proizvoda daju osnova za sumnju u njegov kvalitet. Nemojte me tjerati da navodim konkretne primjere ispat ce propaganda/antipropaganda.

I tu je taj nesporazum - ja niti jednom rijecju nisam rekao da su uvozni proizvodi samim tim sto su uvozni - bolji od domacih.
Ali ne mogu prihvatiti ni pricu da su domaci proizvodi, samim tim sto su domaci - bolji od uvoznih.
nigdje.nikog

PostPostao/la amrica dana 11/09/2008 23:44

Svasta se pametno napisalo ovdje, cinjenica, kvalitet prodaje proizvod, kupujem domace kad je dobro, ali kao sto je neko napisao, nasa kozmeticka i sl, industrija nije do koljena susjedima, dok su mlijeko, jogurt, (kisele) vode (za mene je Ilidzanski dijamant najbolji :D :D ), OVAKO, Lijanovici, ... su OK.
Ali ostaje onaj nas problem, nije dosta imati kvalitetan proizbod, treba ga i upakovati, napr, za mene je najbolje mlijeko MIG, ali kad im vidim onaj tetrapak od 1l bez plasticnog poklopca, nego kartonski kraj koji se mora poderati ili rezati, hvala, idemo dalje.
amrica

PostPostao/la nigdje.nikog dana 12/09/2008 00:31

Dakle, MARKETING.

Evo kako se to kod nas radi
slika

Ja sam nakon ovoga presao na Nescaffe !
nigdje.nikog

PostPostao/la clav dana 12/09/2008 00:47

Ovo ukloniti strane proizvode da bi se ubacili proizvodi Solane Tuzla, je naivno i nidje veze. Samo je odraz toga koliko se nastoji ukloniti jedino za narod pozitivno u ovom sistemu, a to je konkurencija. Nema nikakve veze ni s patriotizmom, niti su Slovenci protiv Solane. Prodaje se tuzlanska so i Vispakove supe uostalom. Nek naprave dobar proizvod, kompetetivnu cijenu, finu reklamu, nek se prodaje po granapima, i ostalim supermarketima, i nece biti problema.
Sto se tice ovog kupujmo domace, sve je to divno krasno, ali primarni su kvalitet i cijena, a onda tek gdje je proizvedeno. Ako su ova prva dva tu negdje, rado u korpu ubacim proizvod Made in BiH. Ali budimo objektivni i priznajmo da je malo takvih proizvoda.
clav

PostPostao/la d2 dana 12/09/2008 00:53

e ne znam sta si vecerao al daj i meni, izgleda da je pravo dobro :lol:
d2

PostPostao/la lopta dana 12/09/2008 01:16

d2 je napisao/la:

e ne znam sta si vecerao al daj i meni, izgleda da je pravo dobro :lol:

Da bi komentarisao moj post, moras citirati i post koji sam ja citirao, no i dalje ne vidim sta je toliko smijesno, osim mozda sto sam pogodio bit i sto si se licno nasao u tome, a pravis se naivan kao i nasi politicari. Ili mozda i dalje ne shvatas poentu, e to je vec do prirode. ;) 8-)
lopta

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.