Dešavanja u Sandžaku

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

Re: Dešavanja u Sandžaku

PostPostao/la Ikas dana 27/12/2012 02:13

Naša djeca će učiti istu srpsku historiju, geografiju, muzičko, ali na bosanskom jeziku

Sjeverni Sandžak – Od drugog polugodišta ove školske godine u nekoliko škola u Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu i Prijepolju uvodi se ogledna nastava na bosanskom jeziku, koja će od septembra 2013. godine biti proširena na sve obrazovno-vaspitne ustanove u Sandžaku.

Eto dobra vijest. Serbiji svaka cast a sta je sa "juznim Sandzakom" ? Kada ce Bosnjaci u Crnu Goru a cine znatan dio da dobiju pravo da uce na svom jeziku? Isto i Srbi koji cine trecinu stanovnistva? Ocito je gore u juznom no u sjevernom..
Ikas

PostPostao/la Opetja033 dana 27/12/2012 23:01

heckler je napisao/la:Cetnici nikako da nauce da ne mozes zlo raditi i dobrom se nadati. Nisu uspjeli za 100 godina sistematskog ispiranja mozga i zatiranja izbrisati jedan narod tokom raznih sugoslavija pa kako misle danas uz internet i nezavisnu Bosnu da zatru Bosnjake u Sandzaku. Sto su kolonizovali kolonizovali su. Nema vise tog ni vojnog ni demografskog potencijala da se i ovo drzave sto im je ostalo odrzi vitalnim a kamoli da obuzdaju prostore koje ne kontrolisu skroz. U toj regiji Sjevernog Sandzaka Bosnjaci vec sad cine 2/3 uz trend rasta. Ako Srbija nastavi ovako da se ponasa prema tim ljudima sta misle cemu se mogu nadati za 10-20-30 godina!?

Ovim ljudima se treba pomoci na sve moguce i nemoguce nacine. Zasluzuju to ako nista a onda zato sto su opstali.

:thumbup:
Najbolja, najsvjetlija vremena su tek ispred Bosnjaka. Proslo se kroz vatru i vodu, nas put moze biti samo prema naprijed.
Opetja033

PostPostao/la limeni dana 27/12/2012 23:07

Opetja033 je napisao/la:
heckler je napisao/la:Cetnici nikako da nauce da ne mozes zlo raditi i dobrom se nadati. Nisu uspjeli za 100 godina sistematskog ispiranja mozga i zatiranja izbrisati jedan narod tokom raznih sugoslavija pa kako misle danas uz internet i nezavisnu Bosnu da zatru Bosnjake u Sandzaku. Sto su kolonizovali kolonizovali su. Nema vise tog ni vojnog ni demografskog potencijala da se i ovo drzave sto im je ostalo odrzi vitalnim a kamoli da obuzdaju prostore koje ne kontrolisu skroz. U toj regiji Sjevernog Sandzaka Bosnjaci vec sad cine 2/3 uz trend rasta. Ako Srbija nastavi ovako da se ponasa prema tim ljudima sta misle cemu se mogu nadati za 10-20-30 godina!?

Ovim ljudima se treba pomoci na sve moguce i nemoguce nacine. Zasluzuju to ako nista a onda zato sto su opstali.

Najbolja, najsvjetlija vremena su tek ispred Bosnjaka. Proslo se kroz vatru i vodu, nas put moze biti samo prema naprijed.

slazem se, dok oni dolaze u banja luku i provociraju gdje stignu treba napraviti sve moguce kao "specijalne odnose" da nasa braca iz sandzaka osjecaju da nisu ostavljeni sami :)
limeni

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 27/12/2012 23:23

limeni je napisao/la:slazem se, dok oni dolaze u banja luku i provociraju gdje stignu treba napraviti sve moguce kao "specijalne odnose" da nasa braca iz sandzaka osjecaju da nisu ostavljeni sami :)

Eh, kada bi najnoviji reis-efendija malo krenuo u obilazak svoje pastve, pa onako nenajavljen se pojavio u Novom Pazaru da posjeti Novopazarce i vidi kako su. Mislim da bi to dovoljno bilo.
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la Granichar dana 27/12/2012 23:25

Opetja033 je napisao/la:

Granichar

PostPostao/la Granichar dana 27/12/2012 23:25

PipiDugaDevetka je napisao/la:
limeni je napisao/la:slazem se, dok oni dolaze u banja luku i provociraju gdje stignu treba napraviti sve moguce kao "specijalne odnose" da nasa braca iz sandzaka osjecaju da nisu ostavljeni sami :)

Eh, kada bi najnoviji reis-efendija malo krenuo u obilazak svoje pastve, pa onako nenajavljen se pojavio u Novom Pazaru da posjeti Novopazarce i vidi kako su. Mislim da bi to dovoljno bilo.
Granichar

PostPostao/la MojneBaKofrcenje dana 28/12/2012 06:13

MojneBaKofrcenje

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 01/01/2013 14:59

Dešavanja u Sarajevu na Svjetskom Bošnjačkom Kongresu, prenosi tv.Sandžak iz Novog Pazara:
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 01/01/2013 15:08

http://sandzakpress.net/dodik-porucio-svjetskom-bosnjackom-kongresu-okanite-se-republike-srpske je napisao/la:
BiH – Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da osnivanje Svjetskog bošnjačkog kongresa znači kraj priče o multietničkom društvu, kao i da je neprihvatljiva namjera da u Republiku Srpsku dođe 100.000 Bošnjaka kako bi glasali na izborima i vrate se ponovo u Federaciju BiH.

slika

Dodik je rekao da je dobro što je formiran Svjetski bošnjački kongres i da je to prilika da Srbi odgovore na isti način.

“Mi u Republici Srpskoj imamo pravo na odbranu naših interesa”, rekao je Dodik novinarima u Višegradu.

Dodik je istakao da novoizabrani predsjednik Svjetskog bošnjačkog kongresa Mustafa Cerić i drugi misle da je dobro da Srbe i Bošnjake konfrontiraju na nacionalnoj osnovi.

“Mi se moramo razgraničiti u svakom pogledu. Bosna ne pripada njima u Višegradu i Banjaluci. To je dio Republike Srpske”, rekao je Dodik.

On je rekao da iz SDS-a najčešće govore da nema više problema za Republiku Srpsku. “Ja mislim da ima”, rekao je Dodik i istakao da to to dokazuju Cerićeve izjave.

Dodik je rekao da je Republika Srpska neprikosnovena i naglasio da je njegova poruka Bošnjacima da se “okanu Republike Srpske”.

“Proces povratka je završen.Mi nećemo ostati mirni na spekulacije i namjere da se dovede 100.000 Bošnjaka, koji će glasati i potom otići, da bi napravili novu političku strukturu. Za nas je to neprihvatljivo”, istakao je predsjednik Republike Srpske.

Dodik je rekao da je svaki Bošnjak koji hoće da se vrati dobrodošao da živi slobodno.

“Niko nas neće ovdje namagarčiti”, rekao je Dodik i naglasio da je Republika Srpska trajna kategorija.

Dodik je poručio da će se uvijek boriti protiv toga da građani Republike Srpske budu nadglasani i majorizovani.

“Srbi ne ugrožavaju nijednog Bošnjaka. Niihove želje da dominiraju čine frustriranim njihove lidere, pa i Cerića”, dodao je Dodik.

Donedavni poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić izabran je juče za predsjednika Svjetskog bošnjačkog kongresa, a sandžački muftija Muamer Zukorlić za predsjednika Skupštine kongresa.

(SRNA)

KOMENTARI:

TURCIN kaže:
31. Decembar 2012. u 21:03

Thumb up Thumb down +7

Sefer Halilovic je penicelin za Dodika.Samo po kratkom postupku metak u celo.Kamo srece da je vise Sefera druga bi prica bila u Bosni.
Odgovori
amer kaže:
31. Decembar 2012. u 19:10

Thumb up Thumb down 0

i u davnim vremenima je bilo nasilnika pa dje su danas tako ce i njima svanut crni dani nemoze to tudje unistavat a svoje da napreduje sigurno!!! braco draga i sestre moje okanimo se mi njih sbebe treba gledat i na sebi radit i ostat covek oni su svakako jos davno dokazali da to nisu i oni to dobro znaju. a te okupirane teritorije ce se najverovatnije rijesit u skoroj buducnosti nije njih europa dzabe bombardovala! evropa je ovo nece proc lijepo najbolje advokate i sudski resavat stvari nema od protesta i od suza nista.
Odgovori
ENVER kaže:
31. Decembar 2012. u 19:01

Thumb up Thumb down +5

SAMO JE BOSNA VIJECNA,a sve ostalo je promenljiva kategorija- po potrebi !!!!
Odgovori
prcgevezenzajn kaže:
31. Decembar 2012. u 18:43

Thumb up Thumb down +9

Dodik, sanjaj Dudakovica. Jednom ti je stigo pred vrata, a ti se ne dozva pameti. Su cim se jado kurcis, i cime prijetis- ma tebe je samo prpa ufatila. Eve ti Somborca i Nemanje, hitaju ti upomoc, a bednici ni sami sebi ne mogu pomoc. Ko si ti drvoseco lajava, da bilo kome solis pamet i petljas se u ono sto se tebe ne tice. Prijedlog za tebe: Ako neces bit preglasan, a ti lijepo podupri pa povecaj natalitet. Ako imas su cim. Mi i tu ste pali, ko i u svemu, ostale vam jezicine za laprdanje. Razguli, i NESRETNA TI NOVA GODINA!
Odgovori
Pester kaže:
31. Decembar 2012. u 18:15

Thumb up Thumb down +5

Za somborca i nemanju. Ti somborac kazes da je Islam bio prije nenasilan i da prije nije bilo vehabija i kako kazes “fundamentalista”, pa kad smo bili tako dobri sto nas napadoste? sto nas pokrstiste?(bijeljina,prijedor itd),sto napraviste silne genocide?
Odgovori
dijaspora kaže:
31. Decembar 2012. u 17:34

Thumb up Thumb down +11

ovaj vo dodik jos rice nisu ga svezali i ako je zima on bi jos da pase
Odgovori
Zahit kaže:
31. Decembar 2012. u 16:56

Thumb up Thumb down +10

dodiku, ti znas a i neka znaju svi! nemoj vise hajvanu lagati svoj narod, a to je: Bosna i Sandzak su tvrdi orasi mnogi su ih pokusavali osvojiti i zube su polomili! To je pokusala Austro-Ugarska i nije uspjela. Pokusala je drzava SHS, i nije uspijela, pokusala kraljevina jugoslavije i nije uspijela, pokusali komunisti i nisu uspijeli, pokusali srbende tvoje 92 god. i srbende iz c.gore i srbije uz pomoc najmodernije tehnike pa neuspijese. Kako se ti jado sad nadas da ce te uspijeti kad nemate ni vojske ni snage ni morala a mi puni i snage i oruzija i morala.
Odgovori
Сомбор kaže:
31. Decembar 2012. u 16:45

Thumb up Thumb down -20

Браво Додик!!!
Недај српску територију исламским фундаменталистима.
Ислам је ненасилан,али у Босни више није такав ислам него вехабизам и фундаментализам најгоре врсте.
Odgovori
asko-lux kaže:
31. Decembar 2012. u 12:18

Thumb up Thumb down +17

haha DOSLO IM GUSTO BOJE SE ISTINE GENOCIDLIJE ZNAJU DA JE OVO SAD DRZAVA, GDE TO JE DODIKU SAD RASIM I ZILKIC
Odgovori
sandzo kaže:
31. Decembar 2012. u 10:55

Thumb up Thumb down +5

ovi iz haaga mu ostavise bogme dosta zemlje, a europa i usa mu dali napismeno
Odgovori
davud kaže:
31. Decembar 2012. u 10:52

Thumb up Thumb down +20

rece predsjednik genocidnog naroda
Odgovori
Pravedni kaže:
31. Decembar 2012. u 09:29

Thumb up Thumb down +15

Svako ima pravo da se prijavi u svom ranijem prebivalistu, iz kog nije dobrovoljno otisao i to je regulisano zakonom i to Dodik zna i ne moze nista uciniti da to sprijeci. Povratak protjeranog stanovnistva ce se desiti prije ili kasnije u mjesta Istocne Bosne i iz svih krajeva odakle su protjerani.Ja samo molim vlasti u Federaciji da omoguce povratnicima u manji BiH entitet ne samo prijavu boravka, nego im pomoci da tu i ostanu kao sto rece Dodik i tu se sa njim slazem, ali im omoguciti da primaju sve beneficije koje Sada imaju u Federaciji da isto to pravo mogu imati i u manjem BIH entitetu.Ukoliko ima onih politicara u Federaciji koji suruju sa Dodikom, i koji direktno rade protiv povratka u manji entitet i sprecavaju
Odgovori
chileNP kaže:
31. Decembar 2012. u 14:31

Thumb up Thumb down +4

Jedan od načina je da se tim povratnicima osigura egzistencija je upravo ova bošnjačka Institucija. Od bosanske vlade ne možeš očekivati nešto slično da urade, jer u toj vladi ne dominiraju Bošnjaci (nažalost).
Odgovori
praedni kaže:
31. Decembar 2012. u 17:29

Thumb up Thumb down 0

povratak progranih u svoja ranija mjesta prebivalista,takve otkriti i staviti na stub srama u svim medijima i smijeniti ih a na njihovo mjesto dovesti kompetentne sposobne ljude koji ce raditi na dobrobit svoga naroda.Samo na taj nacin ce se i ostvariti ovo sto Dodik samo deklarativno zbog javnosti govori a u praksi cini sve da im onemoguci povratak i stvori im uslove da opstanu u svojim ranijim .mjestima prebivalista.Znaci na nama je da postavimo spsban kompetentan tim politicara koji su nepotkupjivi i koji ce pomoci svim progranicima da se vrate na svje i dobju sva prava i benificije koje su imali u Federaciji BiH.
Odgovori
Bosnjak iz New Yorka kaže:
31. Decembar 2012. u 03:57

Thumb up Thumb down +14

Dr. Mustafa Cerić (Predsjednik SBK)

Nema Bosne bez Bošnjaka niti Bošnjaka bez Bosne

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/12315 ... Bosne.html
Odgovori
Vaše iOslobodilacka Vojska Sanzhaka (OVS)me kaže:
31. Decembar 2012. u 03:44

Thumb up Thumb down +14

Oslobodilacka Vojska Sanzhaka…Naredba: Narod da bude spreman…imamo izuzetnu priliku da jednom za svagda oteramo dusmansku srpsku zandarmeriju i vojsku iz teritorije Republike Sandzak…17-18 januara ocekuju se oruzani sukobi u Presevskoj Dolini izmedju srpske zandarmerije/vojske i albanaca u presevskoj dolini, odmah po pocetku ratnih dejstava mi moramo biti spremi da zauzmemo polozaje oko klucnih mesta i saubracajnica i potpuno opkolimo zandarmeriju/vojsku u podrucju teritirije sandzaka.. veoma lako prici sa ledja i zauzeti svo njihove strateske polozaje, zvati ih napredaju oruzja i opreme…ako ne delovati po njima nemilosrdno…oruzje zaplenjeno odmah upotrebiti za potpuni i sveokupnu odbranu svakog pedlja teritorije Republioke Sanzdak, odmah nakon preuzimanja strateskih mesta i instituciaj ..proglasiti Nezavisnu demokratsku Republiku Sadzak u Novom Pazaru u opstinskoh Hali za sastanke.
Odgovori
meho kaže:
31. Decembar 2012. u 15:28

Thumb up Thumb down -9

Ovs, sta je bilo kada si se probudio? Ne budali hajvanu, usro bi se da ti zandar stane na sjenku…
Odgovori
Немања kaže:
31. Decembar 2012. u 16:31

Thumb up Thumb down -6

И шта да направите?Да се замрзи народ поново?Војска би ту побуну угушила за 24 часа,а народ би још 10 година живео у страху.Паметан је био Тито.Све те четнике,аркановце,вехабије,муџахедине и ко зна какве треба резати у корену,Национализам да,шовинизам никад
Odgovori
Немања kaže:
31. Decembar 2012. u 17:44

Thumb up Thumb down -7

Срамота је за уредника што не објављује коментаре који позивају на мир и толеранцију и апсолутно никога не вређају,тако са сумњам у добронамерност овог сајта.Чак почињем да га сматрам и хушкачким
Odgovori
s.b. kaže:
31. Decembar 2012. u 18:17

Thumb up Thumb down +7

Nemanja,
ovo mislim zaista iskreno:
-Da su svi kao ti … lako bi se dogovorili, nasli bi mi neki kompromis prihvatljiv za obe strane… ali kako da se naprimer zaboravi Srebrenica?
Ne nabrajaj mi sada “tvoje” nevine zrtve … bilo ih je, meni je zao i iskreno zalim svakog nevinog coveka koji je nastradao u ovim besmislenim ratovima … ali ja sada govorim o nasem Bosnjackom korpusu da bi razumeo sled dogadjaja koji ima za cilj uspostavu neke ravnoteze odnosa ( pa i sile ako bas hoces)da se zlo nebi ponovilo…
Mi hocemo da smo sigurni u drzavi ma kako se ona zvala u kojoj Bosnjaci zive.
Ne pretgose se drugi da se brinu o nama – a ako mi ne pocnemo da se staramo o sebi – niko to drugi za nas uciniti nece!
Zato i Bosnjacki kongres, zato sve ostalo …
Mislim da i ti dobro znas da nekim slucajem Dodik moze da uredjuje Bosnu po svom ceifu, kako bi je on uredio ( bolje receno sredio)!!!
Nema srece u nesreci drugih – svakom se to vraca kao bumerang!
Kako da poverujemo vladajucoj garnituri koja je krila te koljace iz Srebrenice (koji su svoje herojstvo i patriotizam dokazivali klanjem neduznih civila, zena, staraca, dece…), vlasti, koja te koljace svrstava u heroje?
Mislim da je najbolje da svako sredjuje svoje dvoriste … i dok se vase dvoriste ne ocisti – u nase ne zavirujte!
Odgovori
Bosnjak iz New Yorka kaže:
31. Decembar 2012. u 03:39

Thumb up Thumb down +19

BOSNU VAM NE MOZEMO HALLALITI

Ocito je da je Dodika Svjetski Bosnjacki Kongres itekako uzdrmao!

Duduku jedan, vi ste sebe namagarcili cim ste proglasili “Repugliku Srpsku”.

Ona (“RS”)je napravljena na temeljima genocida nad Bosnom i Bosnjacima i kao takva ne moze opstati.
Odgovori
Hatabova sablja kaže:
31. Decembar 2012. u 02:10

Thumb up Thumb down +31

Pseto, prljavo, cetnicko. genocidna tvorevina ce da lipse isto kao i ti.
Odgovori

KOMENTARI NA FB:

Jasmina Ponosna Bošnjakinja · Pretplatite se
Rado bi bio fašista. Fašizam je autoritativni sistem vlade koja ima jednog apsolutnog diktaktora, koji ne dopušta opoziciju, silom uništavajući protivnike. To je upravo ono što bi Milorad Dodik želio da bude. On je reinkarnacija homoseksualca iz doba Hitlera i Musolinija, koji sada sebi umišlja da može da bude i sam slijedeći Hitler ili Musolini. On je pizdica, ista ona kao što je Radovan Karadžić koji se sada nalazi u Hagu, na sudu, pokušavajući na sve moguće mizerne načine da se opravda i izvuče sa suda bojeći se za svoj “život”. Milorad Dodik je slijedeći Karadžić.

Lažov. Nije “rado bi bio lažov”, već jeste lažov. Milorad Dodik danas kaže jedno, sutra drugo. On hinjski pokazuje svoje istinske stavove. Kad se napravi politički pritisak protiv njega i njegoe politike, on je onda sav voljan da ispuni bilo kakve uslove, voljan je za dijalog i za politički razgovor. Već sutradan od njega se mogu očekivati potezi slični Hitlerovim, kad je bombardovao Beograd.

Rado bi bio diktator. Na njegovu najveću žalost, Srbi ne trebaju novog diktatora. Trebaju posao, penzije, zdravstvenu njegu, trebaju mir i poštovanje u državi koja ih štiti. Sve od toga Dodik nije i neće nikada biti. Ali je njegova neskrivena želja, diktatorska moć, sa svrhom da može da nastavi pljačkanje ljudi koji su ga izabrali.
Odgovori · 1 · Sviđa mi se · Pratite objavu · Jučer u 12:32poslije podne sati

Husein Ramic · Glavni/a komentator/ica
Zaista su ti srbi nenormalni, valjda se u zadnje vrijeme boje i nase sjene.
Odgovori · 1 · Sviđa mi se · Pratite objavu · Jučer u 12:09poslije podne sati

Imran Delalic
SVE STO NEMA ZDRAV KORJEN POLAHKO SE SUSI I VEHNE.
Odgovori · 5 · Sviđa mi se · Pratite objavu · Jučer u 1:38prije podne sati

Nijaz Mehidic · Glavni/a komentator/ica
SASADZENA JE NA POGRIJESNO PA SE MORA UKLONITI.
Odgovori · 3 · Sviđa mi se · Pratite objavu · Jučer u 4:28prije podne sati

Alida Babacic · Raalte
Je....ti mater Cetnicku.
ako Bosna ima re... srpsku imace i srbija republiku SANDZAK.
Odgovori · 2 · Sviđa mi se · Pratite objavu · Jučer u 10:15prije podne sati

Ismet Sahovic · Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
Dodik naučio ga gusla pa nikako da popusti gusle iz ruku!
Odgovori · 2 · Sviđa mi se · Pratite objavu · Jučer u 12:37poslije podne sati

Senad Crnovrsanin
Dodo balvane,apoteka ti menza bila jarabby.
Odgovori · 1 · Sviđa mi se · Pratite objavu · prije 14 sati

Facebook društveni dodatak
PipiDugaDevetka

PostPostao/la vivace dana 01/01/2013 17:36

jos ce da ispadne bosna do tokija. to je najgori odgovor srpskom nacionalizmu, odnosno najbolji za njega.
vivace

PostPostao/la Helikopter dana 01/01/2013 18:53

vivace je napisao/la:jos ce da ispadne bosna do tokija. to je najgori odgovor srpskom nacionalizmu, odnosno najbolji za njega.

Kako mozes uporedjivati drzave Srbiju i Bosnu i Srbe i Bosnjake? Srbija ima svoju nacionalnu drzavu Srbiju na cijeloj 100% teritoriji Srbije plus Vojvodinu, Sandzak i donedavno Kosovo plus satelit Republiku Srpsku u Bosni. A Bosnjaci od ovoga svega nemaju nista, mozda jedino kontrolisu izmedju 25-30% teritorije Bosne i Hercegovine i kako onda po tvom Bosnjaci i BiH moze biti do Tokija?
Helikopter

PostPostao/la vivace dana 01/01/2013 19:16

Helikopter je napisao/la:
vivace je napisao/la:jos ce da ispadne bosna do tokija. to je najgori odgovor srpskom nacionalizmu, odnosno najbolji za njega.

Kako mozes uporedjivati drzave Srbiju i Bosnu i Srbe i Bosnjake? Srbija ima svoju nacionalnu drzavu Srbiju na cijeloj 100% teritoriji Srbije plus Vojvodinu, Sandzak i donedavno Kosovo plus satelit Republiku Srpsku u Bosni. A Bosnjaci od ovoga svega nemaju nista, mozda jedino kontrolisu izmedju 25-30% teritorije Bosne i Hercegovine i kako onda po tvom Bosnjaci i BiH moze biti do Tokija?

ma zezam se. bre. :mrgreen:
vivace

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 01/01/2013 19:16

Helikopter je napisao/la:

Uvažavam ovo što priča @Helikopter. Mislim da treba @vivace oprostiti ovu grešku. Nastala je u najboljoj namjeri.
Ja obično postavim onu poznatu: Hebo zemlju kojoj je Bosna zapad!
:D
PipiDugaDevetka

PostPostao/la nemoguce vruce dana 01/01/2013 21:39

Bosnjacima u Sandzaku treba sto je vise moguce pomoci u dobijanju ekonomske, kulturne, obrazovne autonomije. Mi smo jedan narod, koji je silom prilika odnosno voljom dusmana podijeljen u dvije drzave.
BiH i Sandzak su dva oka u jednoj glavi.
nemoguce vruce

PostPostao/la Maverick78 dana 01/01/2013 23:12

Zilkićev hodža opet uhapšen, ovaj put za naručivanje ubistva

slika

Sjenica – U zajedničkoj akciji pripadnika Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije i policijskih uprava u Novom Pazaru i Kraljevu, uhapšene su četiri osobe osumnjičene za planiranje i organizovanje ubistva, potvrdila je danas policija.

Među uhapšenima je Ismet Graca (1988) iz Sjenice, zbog podsticanja ubistva i nedozvoljenog držanja oružija.

U policijskom saopštenju se navodi da su oni planirali da izvrše krivično djelo ubistva jednog građanina Sjenice. Naime, Ismet Graca je zbog sukoba sa tim licem angažovao Agima J., koji je juče sa Nenadom O. i Zlatkom M. došao u Sjenicu.

Za izvršenje navedenog djela Ismet Graca im je obezbjedio pištolj marke “EKOL Tuna”, kalibra 6.35 mm, koji je prilikom pretresa kuće u kojoj živi pronađen i oduzet.

Osumnjičeni će, u zakonskom roku, uz krivičnu prijavu biti privedeni dežurnom istražnom sudiji Višeg suda u Novom Pazaru, navodi se u policijskom saopštenju.

Graca povezan sa trgovinom droga

Ismet Graca je bio uhvaćen u Sarajevu s još petoricom osumnjičenika za krijumčarenje droge. 21-godišnji Garca, javljaju bosanskohercegovački i srpski mediji, obavljao je dužnost hodže u selu Sugabine kod Sjenice. Vijest, navodi Kurir, nije nikoga pretjerano uzbudila.

“Ismet je istjeran iz srednje teološke škole, medrese ‘Gazi Isa-beg’ u Novom Pazaru, još u drugoj godini školovanja, zbog nepoštivanja islamskih propisa. Kasnije je, kako čujemo, završio neku medresu negdje u Bosni. Poslije je i neko vrijeme kod Zilkića u Zajednici bio imam u selu Sugubine kod Sjenice. Ipak, svi smo se silno začudili kad smo ga u 2007. godine ugledali na gradskom trgu u Novom Pazaru, u prvom redu sa ahmedijom na glavi, u pratnji Adema Zilkića kad je došao iz Beograda”; ispričao je njihov izvor iz Novog Pazara.

U akciji je zaplijenjena droga tržišne vrijednosti oko 250 hiljada konvertibilnih maraka, odnosno milion kuna: 2.5 kilograma heroina, 100 grama speeda, 10 grama kokaina, 200 grama marihuane i 51 doza ecstasyja.

http://sandzakpress.net/zilkicev-hodza- ... je-ubistva

Kakvu su ekipu oko sebe okupili Zilkic i krstom nagradjeni Jusufspahic, pa to je ludilo :-)
Maverick78

PostPostao/la insomnia78 dana 02/01/2013 00:51

Divan mladic, lice mu naprosto zraci blagoscu

s' moje sokocalo
insomnia78

PostPostao/la stotka12 dana 02/01/2013 00:57

nemoguce vruce je napisao/la:Bosnjacima u Sandzaku treba sto je vise moguce pomoci u dobijanju ekonomske, kulturne, obrazovne autonomije. Mi smo jedan narod, koji je silom prilika odnosno voljom dusmana podijeljen u dvije drzave.
BiH i Sandzak su dva oka u jednoj glavi.

stotka12

PostPostao/la Helikopter dana 02/01/2013 01:17

Prioriteti Opština Rečane i Bošnjački kulturni centar u Prizrenu

slika

24. Decembar, 2012

Kosovo – Već po tradiciji, Demokratska stranka Bošnjaka, članica koalicije Vakat organizovala je sinoć u Rečanu novogodišnji koktel, na kome su prisustvovali prijatelji stranke, simpatizeri, kao i veći broj članova ove stranke.

Okupljenima se obratio predsjednik Demokratske stranke Bošnjaka Rasim Demiri koji je ocjenio da je 2012. godina za DSB bila uspješna jer su postignuti veoma dobri rezultati, a što je ujedno i uspjeh bošnjačke zajednice.

On je izdvojio dva prioriteta na koje će se ova stranka u narednom periodu fokusirati. “Ono što će biti naša najveća obaveza, naš emanet od vas, da kada iduće godine organizujemo skup u ovom mjestu gdje se sada nalazimo, to bude nova opština Rečane, ako Bog da. Druga stvar je Bošnjački kulturni centar u Prizrenu, jer naša zajednica zaista ima potrerebe za tim. Dosta je toga urađeno, samo je pitanje lokacije i nadam se da će se to ubrzo rješiti i da ćemo ovakve i slične aktivnosti održavati u novom Bošnjačkom kulturnom centru, jer bošnjačka zajednica to zaslužuje”, rekao je u kratkom obraćanju Rasim Demiri.
(Info-KS)

http://sandzakpress.net/prioriteti-opstina-recane-i-bosnjacki-kulturni-centar-u-prizrenu
Helikopter

PostPostao/la Helikopter dana 02/01/2013 02:29

http://sandzakpress.net/wp-content/uploads/2011/09/sandzak.jpg
slika

Historijat Sandžak AUTONOMIJE

22. Decembar, 2012

Sandžak PRESS – Kako se vijekovima razvijala ideja o autonomiji Sandžaka?

10. – 1. vijek st. e. – U Sandžak se naseljavaju i žive ilirska plemena Autorijati i Dardanci sa centrom u tvrđavi Arsi.

1. vijek st. e. – Rimska imperija osvaja Iliriju i čini genocid nad Ilirima.

5. – 7. vijek – Vizantija naseljava Slavene na Balkan i na prostor današnjeg Sandžaka i osvajaju tvrđavu Arsa, koja vremenom dobija naziv Ras i po kojem nastaje naziv Raška.

10. vijek – Nastaju države na Balkanu, Bosna i Hum, Raška i Zeta.

10. vijek – prihvatanje rane verzije hrišćanstva među potomcima ilirskih plemena u Bosni i Sandžaku.

1180. – Stefan Nemanja, redonačelnik Raške, u mjestu Pobijenik kod Nove Varoši pobio 220 bogumila i po odluci kod Petrove crkve odpočeo masovne progone i ubijanja bogumila sa ovih prostora

1377. – Tvrtko Kotromanić osvaja Sandžak i proglašava se za kralja u Miliševu kod Prijepolja

1396. – Osmanlije osvajaju Sandžak

1461. – Gazi Isa-beg osniva Novi Pazar izgradnjom džamije, medrese i hamama

1463. – Osmanlije osvajaju Bosnu i Hercegovinu i uspostavljaju Bosanski ejalet u čijem sastavu biva i Novopazarski sandžak

17. vijek – Novi Pazar ima više stanovnika od Londona i jedno vrijeme i od Sarajeva

1810. – Karađorđe Petrović napada Sandžak i vrši genocid, poslije čega se ubrzo povlači

1878. – Sandžak se odvaja od matice Bosne i Hercegovine Berlinskim kongresom, ali se ne usvaja prijedlog da bude sastavni dio Srbije i Crne Gore

1912. – Arif-aga Komita biva poražen u Novopazarskoj bici od strane Srba, koja je trajala 4 dana i čiji se mezar nalazi u haremu Altun-alem džamije

1913. – Masovno pokrštavanje i ubijenje Bošnjaka u Plavu i Gusinju.

1916. – desetine hiljada Bošnjaka iz Sandžaka su, kao dobrovoljci, otišli da brane Istanbul od Savjezničkog napada i učestvovali u slavnoj bici Čanakkale

1917. – održana Sjenička koferencija o pripajanju Sandžaka matici Bosni sa presedavajućim Mehmed-pašom Bajrovićem

1919. – atentat na Hilmi-bega zbog učešća u Sjeničkoj koferenciji

1919. – 1926. – djelovanje Komitskog pokreta Sandžaka, sve do istrbljenje od strane Koste Pećanca

1924. – genocid u Šahovićima kod Bijelog Polja

1941. – odbrana Novog Pazara i Sandžaka pod vođstvom Aćif efendije od četničkih napada

1943. – II zasijedanje Avnoja, Sandžak pored ZAVNO šest republika ima svoj ZAVNO Sandžaka (ZAVNOS) ili Narodno vijeće Sandžaka

1943. – atentat na Rifat Burdžović Tršu zbog zalaganja za Republiku Sandžak, ukidanje III Sandžačke brigade čiji je politički rukovodilac bio Tršo i penzionisanje Sretena Vukosavljevića, predsjednika Sandžaka, zbog odbijanja da potpiše podjelu Sandžaka na dva dijela

1943. – genocid i etničko čišćenje nad Bošnjacima u Limskoj dolini (Limski genocid) gdje je izvšeno etničko čišćenje u Pljevljima, Priboju, Bijelom Polju, Beranama, Prijepolju i Novoj Varoši (ubijeno 9200 Bošnjaka).

1944. – partizanske trupe ulaze u Novi Pazar

1945. – javno streljanje Aćif-efendije, gradonačelnika Pazara Ahmeta Dace, muftije Ramiza Paljevca i masovno streljanje još 2 000 uglednih Bošnjaka na Hadžetu u Novom Pazaru od strane partizana

1945. – komunističko podmetanje zahtjeva Narodnog vijeća Sandžaka o ukidanju autonomije Sandžaka, navadno prihvatanje zahtjeva i ukidanje ZAVNO Sandžaka i ponovna podjela između Srbije i Crne Gore

1945.-1950. – osnivanje, progon i ukidanje “Mladi muslimani Sandžaka”

1954.-1966. – hapšenje, prebijanje i raseljavanje velikog broja Bošnjaka pod istragom posjedovanja oružija, za vrijeme s. ministra Aleksandra Rankovića

1966.-1990. – sprovođenje plana ubijanja Bošnjačke svijesti i podjelu Sandžaka na srpski i crnogorski dio, kao i na Rašku oblast i Polimlje.

1992. – memorandum o specijalnom statusu Sandžaka Bošnjačkog Nacionalnog Vijeća i referendum na kome je ZA glasalo 90% stanovnika Sandžaka

1992.-1996. – hapšenje, prebijanje i progon članova Stranke Demokratske Akcije i uspostava kontrole nad bošnjačkom politikom

1992. – otmica i ubistvo 13 Bošnjaka u Sjeverinu u Priboju

1993. – otmica i ubistvo 19 Bošnjaka u Štrpcu u Prijepolju

1993. – otmica i ubistvo 12 Bošnjaka u Bukovici u Pljevljima

1993. – postavljanje tenkova na okolnim brdima Novog Pazara, iskopavanje ogromnih jama na Pešteri i genocid masovnog iseljavanja Bošnjaka iz Proboja, Pljevalja, Nove Varoši, Bijelog Polja i Berana, Kolašina i drugih Sandžačkih gradova

1992. – 1996. – rat i srpski genocid u Bosni i učešće Sandžaklija u velikom broju u odbrani Bosne na čelu sa Ejupom Ganićem.

1996. – sprovođenje plana uspostave kontrole nad bošnjačkom plitikom, islamskom zajednicom, obrazovanjem i kulturm

1996. – SDA Sandžaka Sulejmana Ugljanina javno staje na stranu srpskog režima.

2006. – deklaracija Islamske zajednice i svih bošnjačkih stranaka (osim SDA Sulejmana Ugljanina) o promjeni ustava Srbije

2007. – pokušaj puča u Islamskoj zajednici i formiranje paralelne

2008. – SDP Rasima Ljajića javo staje na stranu režima

2009. – deklaracija bošnjačke elite o sjevernom regionu Sandžak sa presjedavajućim muftijom Muamer ef. Zukorlićem

2010. – BKZ lista čiji je nosliac bio muftija Zukorlić na izborima za Bošnjačko nacionalno vijeće pobjeđuje i preuzima BNV

2010. – formiran odbor za obnovu Narodnog Vijeća Sandžaka na čijem čelu je izabran Džemail Suljević i koji se jasno i nedvosmisleno zalaže za autonomiju Sandžaka

2011. – Obnovljenje Narodnog vijeća Sandžaka, predsjednik Džemail Suljević, a predsjednik Izvršnog vijeća Sead Šaćirović

(ovo su samo neki dijelovi od široke lepeze historije Sandžaka)

Autor: Rifat Halilagić

http://sandzakpress.net/hostorijat-sandzak-autonomije
Helikopter

PostPostao/la burekdzijabezmesa dana 02/01/2013 04:24

Helikopter je napisao/la:17. vijek – Novi Pazar ima više stanovnika od Londona

:shock:

haj molim te :D reci da si se šalio :lol: :-) :-) :-)
burekdzijabezmesa

PostPostao/la CSKA dana 02/01/2013 06:25

[quote="Helikopter"]http://sandzakpress.net/wp-content/uploads/2011/09/sandzak.jpg
slika

1180. – Stefan Nemanja, redonačelnik Raške, u mjestu Pobijenik kod Nove Varoši pobio 220 bogumila i po odluci kod Petrove crkve odpočeo masovne progone i ubijanja bogumila sa ovih prostora

1377. – Tvrtko Kotromanić osvaja Sandžak i proglašava se za kralja u Miliševu kod Prijepolja

Za dvjesta godina se nista nije desavalo u Sandzaku,osim sto je Stefan Nemanja ubio 220 bogumila :D Kako su fino vodjeni podaci prije 830 godina,bolje cak nego i danas.

A za ovu drugu stavku ce te optuziti da si sprski nacionalista,velikocetnik ili kako vec,posto bosanska strana tvrdi da je Tvrtko krunisan u mjestu Mile pored Visokog.
CSKA

PostPostao/la Revoltage dana 02/01/2013 09:11

Sandžak Über Alles :o
:-D
Revoltage

PostPostao/la Hodidid dana 02/01/2013 10:52

@CSKA: Nije se on u Milisevu proglasio kraljem Bosne i bosnjaka nego je tu dosao izmedju ostalog da polozi pravo na srpski prijestol jer je potukao netom prije toga srpsku vojsku koja je imala za cilj da udje u Bosnu i osvoji je. Ali to su sad historijske rasprave.

Za svakog srpskog nacionalistu Stjepan Kotromanic je Stefan Kotromanic a Tvrtko Kotromanic je dokazao da je srbin krunisanjem u Milisevu.
Gdje Stjepan moze biti srbin ali Stefan e to je vec nesto drugo. Jedino ove vrle kvazi historicare u BG shupaju malo Vlatko Vukovic, Hrvoje Hrvatinic, Tvrtko Kotromanic kao i Kulin ban izmedju ostalog ali trude se hebi ga nije da se ne trude.
Zadnja izmjena: Hodidid; 02/01/2013 10:57; ukupno mijenjano 1 put/a.
Hodidid

PostPostao/la Arteta dana 02/01/2013 10:53

Helikopter je napisao/la:http://sandzakpress.net/wp-content/uploads/2011/09/sandzak.jpg
slika

Historijat Sandžak AUTONOMIJE

22. Decembar, 2012

Sandžak PRESS – Kako se vijekovima razvijala ideja o autonomiji Sandžaka?

10. – 1. vijek st. e. – U Sandžak se naseljavaju i žive ilirska plemena Autorijati i Dardanci sa centrom u tvrđavi Arsi.

1. vijek st. e. – Rimska imperija osvaja Iliriju i čini genocid nad Ilirima.

5. – 7. vijek – Vizantija naseljava Slavene na Balkan i na prostor današnjeg Sandžaka i osvajaju tvrđavu Arsa, koja vremenom dobija naziv Ras i po kojem nastaje naziv Raška.

10. vijek – Nastaju države na Balkanu, Bosna i Hum, Raška i Zeta.

10. vijek – prihvatanje rane verzije hrišćanstva među potomcima ilirskih plemena u Bosni i Sandžaku.

1396. – Osmanlije osvajaju Sandžak

1461. – Gazi Isa-beg osniva Novi Pazar izgradnjom džamije, medrese i hamama

1463. – Osmanlije osvajaju Bosnu i Hercegovinu i uspostavljaju Bosanski ejalet u čijem sastavu biva i Novopazarski sandžak

17. vijek – Novi Pazar ima više stanovnika od Londona i jedno vrijeme i od Sarajeva

1810. – Karađorđe Petrović napada Sandžak i vrši genocid, poslije čega se ubrzo povlači

1878. – Sandžak se odvaja od matice Bosne i Hercegovine Berlinskim kongresom, ali se ne usvaja prijedlog da bude sastavni dio Srbije i Crne Gore

1912. – Arif-aga Komita biva poražen u Novopazarskoj bici od strane Srba, koja je trajala 4 dana i čiji se mezar nalazi u haremu Altun-alem džamije

1913. – Masovno pokrštavanje i ubijenje Bošnjaka u Plavu i Gusinju.

1916. – desetine hiljada Bošnjaka iz Sandžaka su, kao dobrovoljci, otišli da brane Istanbul od Savjezničkog napada i učestvovali u slavnoj bici Čanakkale

1917. – održana Sjenička koferencija o pripajanju Sandžaka matici Bosni sa presedavajućim Mehmed-pašom Bajrovićem

1919. – atentat na Hilmi-bega zbog učešća u Sjeničkoj koferenciji

1919. – 1926. – djelovanje Komitskog pokreta Sandžaka, sve do istrbljenje od strane Koste Pećanca

1924. – genocid u Šahovićima kod Bijelog Polja

1941. – odbrana Novog Pazara i Sandžaka pod vođstvom Aćif efendije od četničkih napada

1943. – II zasijedanje Avnoja, Sandžak pored ZAVNO šest republika ima svoj ZAVNO Sandžaka (ZAVNOS) ili Narodno vijeće Sandžaka

1943. – atentat na Rifat Burdžović Tršu zbog zalaganja za Republiku Sandžak, ukidanje III Sandžačke brigade čiji je politički rukovodilac bio Tršo i penzionisanje Sretena Vukosavljevića, predsjednika Sandžaka, zbog odbijanja da potpiše podjelu Sandžaka na dva dijela

1943. – genocid i etničko čišćenje nad Bošnjacima u Limskoj dolini (Limski genocid) gdje je izvšeno etničko čišćenje u Pljevljima, Priboju, Bijelom Polju, Beranama, Prijepolju i Novoj Varoši (ubijeno 9200 Bošnjaka).

1944. – partizanske trupe ulaze u Novi Pazar

1945. – javno streljanje Aćif-efendije, gradonačelnika Pazara Ahmeta Dace, muftije Ramiza Paljevca i masovno streljanje još 2 000 uglednih Bošnjaka na Hadžetu u Novom Pazaru od strane partizana

1945. – komunističko podmetanje zahtjeva Narodnog vijeća Sandžaka o ukidanju autonomije Sandžaka, navadno prihvatanje zahtjeva i ukidanje ZAVNO Sandžaka i ponovna podjela između Srbije i Crne Gore

1945.-1950. – osnivanje, progon i ukidanje “Mladi muslimani Sandžaka”

1954.-1966. – hapšenje, prebijanje i raseljavanje velikog broja Bošnjaka pod istragom posjedovanja oružija, za vrijeme s. ministra Aleksandra Rankovića

1966.-1990. – sprovođenje plana ubijanja Bošnjačke svijesti i podjelu Sandžaka na srpski i crnogorski dio, kao i na Rašku oblast i Polimlje.

1992. – memorandum o specijalnom statusu Sandžaka Bošnjačkog Nacionalnog Vijeća i referendum na kome je ZA glasalo 90% stanovnika Sandžaka

1992.-1996. – hapšenje, prebijanje i progon članova Stranke Demokratske Akcije i uspostava kontrole nad bošnjačkom politikom

1992. – otmica i ubistvo 13 Bošnjaka u Sjeverinu u Priboju

1993. – otmica i ubistvo 19 Bošnjaka u Štrpcu u Prijepolju

1993. – otmica i ubistvo 12 Bošnjaka u Bukovici u Pljevljima

1993. – postavljanje tenkova na okolnim brdima Novog Pazara, iskopavanje ogromnih jama na Pešteri i genocid masovnog iseljavanja Bošnjaka iz Proboja, Pljevalja, Nove Varoši, Bijelog Polja i Berana, Kolašina i drugih Sandžačkih gradova

1992. – 1996. – rat i srpski genocid u Bosni i učešće Sandžaklija u velikom broju u odbrani Bosne na čelu sa Ejupom Ganićem.

1996. – sprovođenje plana uspostave kontrole nad bošnjačkom plitikom, islamskom zajednicom, obrazovanjem i kulturm

1996. – SDA Sandžaka Sulejmana Ugljanina javno staje na stranu srpskog režima.

2006. – deklaracija Islamske zajednice i svih bošnjačkih stranaka (osim SDA Sulejmana Ugljanina) o promjeni ustava Srbije

2007. – pokušaj puča u Islamskoj zajednici i formiranje paralelne

2008. – SDP Rasima Ljajića javo staje na stranu režima

2009. – deklaracija bošnjačke elite o sjevernom regionu Sandžak sa presjedavajućim muftijom Muamer ef. Zukorlićem

2010. – BKZ lista čiji je nosliac bio muftija Zukorlić na izborima za Bošnjačko nacionalno vijeće pobjeđuje i preuzima BNV

2010. – formiran odbor za obnovu Narodnog Vijeća Sandžaka na čijem čelu je izabran Džemail Suljević i koji se jasno i nedvosmisleno zalaže za autonomiju Sandžaka

2011. – Obnovljenje Narodnog vijeća Sandžaka, predsjednik Džemail Suljević, a predsjednik Izvršnog vijeća Sead Šaćirović

(ovo su samo neki dijelovi od široke lepeze historije Sandžaka)

Autor: Rifat Halilagić

http://sandzakpress.net/hostorijat-sandzak-autonomije

Arteta

PostPostao/la Čitalac dana 02/01/2013 11:38

burekdzijabezmesa je napisao/la:
Helikopter je napisao/la:17. vijek – Novi Pazar ima više stanovnika od Londona

:shock:

haj molim te :D reci da si se šalio :lol: :-) :-) :-)

Velika kuga je u Londonu 1665-1666 ubila oko 60.000 hiljada ljudi, petinu tadašnjeg stanovništva. Ako je Pazar zaista imao više stanovnika, onda svaka čast.
Čitalac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: hladan.preminger, milonja, The 51st State i 5 gostiju.