DEBICA zimske gume - iskustva, mišljenja itd.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Re: DEBICA zimske gume - iskustva, mišljenja itd.

PostPostao/la starii dana 25/10/2008 06:51

prosle sam godine kupio na snizenju sava s3 gume,bilo neko snizenje u savi..prezadovoljan...sacekaj malo pa vidiš hocel biti kakvih snizenja pa kupuj...
starii

PostPostao/la testdriver dana 26/10/2008 11:01

imao sam debica gume na passatu, 195/65/15...super guma, prije toga sam imao michelinke i auto mi je bio 5 puta komforniji sa debicom
testdriver

PostPostao/la ja1977 dana 27/10/2008 15:36

testdriver je napisao/la:imao sam debica gume na passatu, 195/65/15...super guma, prije toga sam imao michelinke i auto mi je bio 5 puta komforniji sa debicom

:shock: :-D :shock:
Mora da michelinke nisu bile napumpane :run:
ja1977

PostPostao/la Karabaja dana 27/10/2008 16:01

ja1977 je napisao/la:
testdriver je napisao/la:imao sam debica gume na passatu, 195/65/15...super guma, prije toga sam imao michelinke i auto mi je bio 5 puta komforniji sa debicom

:shock: :-D :shock:
Mora da michelinke nisu bile napumpane :run:

nije, nego voli on te alternativne marke :)
Karabaja

PostPostao/la Bobi dana 27/10/2008 16:11

Debica, Poland, vecinski vlasnik Goodyear...Debica Frigo ima slicnu sharu kao Goodyear UG5 ako nije cak i ista(Izvor: Google :D)...nego...gdje to cudo ima uzeti u ZENICI...ne voza mi se nesto ...:D....?
Bobi
Globalni moderator

PostPostao/la mayab dana 23/11/2008 09:46

Interesantne tabele, sto se tiče guma, nadjoh

http://wp1066400.wp101.webpack.hosteuro ... php?t=1172
mayab

PostPostao/la madner dana 23/11/2008 14:29

Bobi je napisao/la:Debica, Poland, vecinski vlasnik Goodyear...Debica Frigo ima slicnu sharu kao Goodyear UG5 ako nije cak i ista(Izvor: Google :D)...nego...gdje to cudo ima uzeti u ZENICI...ne voza mi se nesto ...:D....?

I ja sam skonto da je to ta finta da se staro proda kao novo.
I fino kupio. Bilo je i Sava ali kaze covjek da imaju vise plastike od ovih GY UG5 made in Poland :D
madner

PostPostao/la Qler dana 23/11/2008 17:26

evo od 15. vozam na debicama, i kao i sto sam ranije govorio, na mokrom su lose, ali isao sam na bjelasnicu i po snijegu ide ko munja :D drze dobro. jebi ga, sad polako dok je poledica, kisa, nigdje ne zurim :)
Qler

PostPostao/la Bobi dana 23/11/2008 21:31

Ja nabacio Eurotech...:D...jel valja to chemu :D?
Bobi
Globalni moderator

PostPostao/la Bullet Tooth Tony dana 23/11/2008 21:42

Sava :D :D
Bullet Tooth Tony

PostPostao/la holowey dana 24/11/2008 01:00

madner je napisao/la:
Bobi je napisao/la:Debica, Poland, vecinski vlasnik Goodyear...Debica Frigo ima slicnu sharu kao Goodyear UG5 ako nije cak i ista(Izvor: Google :D)...nego...gdje to cudo ima uzeti u ZENICI...ne voza mi se nesto ...:D....?

I fino kupio. Bilo je i Sava ali kaze covjek da imaju vise plastike od ovih GY UG5 made in Poland :D

dobro razgledaj savine gume pa ces vidjeti da na jednom mjestu sa strane, sitnim slovima pise Made in Poland...GY kao vlasnik i Save i Debice vaga koliko ga kosta proizvodnja Save, GY i Debice pa onda na osnovu toga odlucuje u kojoj konkretno fabrici ce ih proizvoditi... negdje je jeftinija radna snaga, negdje jeftiniji materijal, negdje transportni troskovi, negdje jeftinije skladistenje... bez obzira gdje se proizvodi, guma mora zadovoljiti odredjeni kvalitet da bi izasla na trziste... sad, drugi je par cipela to sto kod nas ne postoji institu koji testira kvalitet robe (bilo koje) koja se pojavljuje na nasem trzistu...
holowey

PostPostao/la holowey dana 24/11/2008 01:11

Qler je napisao/la:evo od 15. vozam na debicama, i kao i sto sam ranije govorio, na mokrom su lose, ali isao sam na bjelasnicu i po snijegu ide ko munja :D drze dobro. jebi ga, sad polako dok je poledica, kisa, nigdje ne zurim :)

ne zivimo u finskoj ili tako negdje na sjeveru da je cesta stalno prekrivena snijegom a ovi nasi putari koliko toliko posipaju cestu tako da se kod nas zimi vecinom vozi po mokroj cesti...
po mom misljenju, na nasim cestama ti je bitnije kako se ponasao na mokroj cesti nego po snijegu... po ledu nema te gume (osim ekserica) koja ima dobar grip... kod odabira zimske gume treba obratiti paznju koliko je "gumena" (temperaturni minusi uzrokuju otvrdnjavanje tako da ti je bolje da je guma sto manje kruta, tj. "plasticna"), kakve ima "krampone" (sto ti je bitno za snijeg) i kakve kanale za odvod vode...
svaki vozac zna koliko mu vrijedi auto tj. koliku eventualnu stetu moze sebi napraviti ako vozi na losim gumama, ("stetu" po svoje i/ili tudje zdravlje ne zelim ni da spominjem) pa na osnovu toga neka procijeni koliko mu se isplati ulagati za zimske gume... ja licno na 18 godina star g2 stavljam iskljucivo Kumho (glupo mi je trositi nesto vise love na njega), na pola godine staru Fabiu GY UG7+...
holowey

PostPostao/la Qler dana 24/11/2008 10:43

kod mene je fiesta 1999. godiste, i do sada su mi se pokazale zadovoljavajuce za moje potrebe ove gume. ljeti ce najvjerovatnije ici Vredestein.
Qler

PostPostao/la madner dana 24/11/2008 10:57

holowey je napisao/la:
madner je napisao/la:

dobro razgledaj savine gume pa ces vidjeti da na jednom mjestu sa strane, sitnim slovima pise Made in Poland...GY kao vlasnik i Save i Debice vaga koliko ga kosta proizvodnja Save, GY i Debice pa onda na osnovu toga odlucuje u kojoj konkretno fabrici ce ih proizvoditi... negdje je jeftinija radna snaga, negdje jeftiniji materijal, negdje transportni troskovi, negdje jeftinije skladistenje... bez obzira gdje se proizvodi, guma mora zadovoljiti odredjeni kvalitet da bi izasla na trziste... sad, drugi je par cipela to sto kod nas ne postoji institu koji testira kvalitet robe (bilo koje) koja se pojavljuje na nasem trzistu...

Dobro, sta mislis o Debici?

I ne bi se slozio da kod nas nije bitno kako se ponasa guma na snjegu. Nisam se nikad zaglavio zbog mokre ceste, a zbog snijega nekoliko puta zamalo.
Jer da ne zaboravimo da imamo ove planine okolo, i da se cesto desi da kad covjek hoce na skijanje mora vozit po snjegu. :D
madner

PostPostao/la holowey dana 24/11/2008 11:17

madner je napisao/la:

I ne bi se slozio da kod nas nije bitno kako se ponasa guma na snjegu. Nisam se nikad zaglavio zbog mokre ceste, a zbog snijega nekoliko puta zamalo.
Jer da ne zaboravimo da imamo ove planine okolo, i da se cesto desi da kad covjek hoce na skijanje mora vozit po snjegu. :D

Ja nigdje nisam napisao da nije bitno kako se guma ponasa na snijegu; napisao sam da je bitnije kako se ponasa pri niskoj temperaturi na mokroj cesti.

Sto se Debica guma tice, nisam nikada vozio na njima, ali sara im je skoro identicna Savinim gumama. Gledajuci cjenovno, nesto su jeftinije od Save, a kako se rade u istoj fabrici, pretpostavio bih da je kvalitet gumene smjese nesto slabiji nego kod Save te bih se radije odlucio za 10-20KM skuplju Savu.
Mozda da razmislis i o Kumho gumama; u istom su cjenovnom rangu sa Savom... U zadnjih pet godina na g2 stavljam iskljucivo Kumho i nikad, ama bas nikad nisam morao da stavim lance bez obzira u kakav snijeg sam upadao, a na mokroj cesti nisam proklizavao ni nakon dvije sezone voznje. Jedina mana zimskih Kumho guma je sto se na vecim temperaturama (10-15 stepeni) jaaaaako brzo trose tako da meni potraju max dvije zimske sezone. Kod gume svakako ima veze i nacin voznje ali se sigurno ne bih usudio da trecu zimsku sezonu docekam sa istim gumama na pogonskim tockovima.
holowey

PostPostao/la LeKo dana 24/11/2008 19:10

holowey je napisao/la:
madner je napisao/la:

Ja nigdje nisam napisao da nije bitno kako se guma ponasa na snijegu; napisao sam da je bitnije kako se ponasa pri niskoj temperaturi na mokroj cesti.

Sto se Debica guma tice, nisam nikada vozio na njima, ali sara im je skoro identicna Savinim gumama. Gledajuci cjenovno, nesto su jeftinije od Save, a kako se rade u istoj fabrici, pretpostavio bih da je kvalitet gumene smjese nesto slabiji nego kod Save te bih se radije odlucio za 10-20KM skuplju Savu.
Mozda da razmislis i o Kumho gumama; u istom su cjenovnom rangu sa Savom... U zadnjih pet godina na g2 stavljam iskljucivo Kumho i nikad, ama bas nikad nisam morao da stavim lance bez obzira u kakav snijeg sam upadao, a na mokroj cesti nisam proklizavao ni nakon dvije sezone voznje. Jedina mana zimskih Kumho guma je sto se na vecim temperaturama (10-15 stepeni) jaaaaako brzo trose tako da meni potraju max dvije zimske sezone. Kod gume svakako ima veze i nacin voznje ali se sigurno ne bih usudio da trecu zimsku sezonu docekam sa istim gumama na pogonskim tockovima.

Osvrnuo bih se na boldirano, u tržišnoj ekonomiji cijena nemora striktno značiti kvalitet, možda se Sava na tržištu više traži od Debice pa stoga veća cijena ili ti ekstra profit.
LeKo

PostPostao/la madner dana 24/11/2008 19:26

Nisam siguran, ja sam mislio da je Sava Slovenska i nema razlike u kvalitetu jer su oba GY. (a prodavac je tvrdio da je malo bolja "manje plastike")
Posto ne gotivim Slovence nisam htio placat za "marku" Sava.
madner

PostPostao/la holowey dana 24/11/2008 22:51

madner je napisao/la:Nisam siguran, ja sam mislio da je Sava Slovenska i nema razlike u kvalitetu jer su oba GY. (a prodavac je tvrdio da je malo bolja "manje plastike")
Posto ne gotivim Slovence nisam htio placat za "marku" Sava.

Sava kao brend jeste slovenacka ali se njihove gume koje vidjas na nasem trzistu rade u Poljskoj... Slovenci nisu gazde Save tako da to sto ne gotivis Slovence ne treba da te sekira, tj. ne trebas se smatrati izdajnikom ako kupis Savu :)
holowey

PostPostao/la holowey dana 24/11/2008 23:07

LeKo je napisao/la:
holowey je napisao/la:

Osvrnuo bih se na boldirano, u tržišnoj ekonomiji cijena nemora striktno značiti kvalitet, možda se Sava na tržištu više traži od Debice pa stoga veća cijena ili ti ekstra profit.

Slazem se s tobom, dosta je tu mogucnosti a samo gazde znaju koja je ona "prava". Mozda je situacija i takva, da su ove gume identicne po svemu, Debica ide slabije na trzistu, ove sezone zele da joj poboljsaju prodaju pa idu sa nizom cijenom... Ipak, kada su gume u pitanju, i sigurnost mene i mojih saputnika, u dilemi izmedju Debice i Save, radije bih se odlucio za Savu...
holowey

PostPostao/la uludag dana 26/11/2008 21:21

Moze li neko reci kad da se mijenjaju gume?npr nakon 2 ili 3 godine ili na osnovu izgleda gume itd.meni evo vec treca godina a gume marke pireli izgledaju sasvim ok.
uludag

PostPostao/la 101power dana 26/11/2008 21:32

tek kad pukne mijenja se
101power

PostPostao/la holowey dana 26/11/2008 21:34

101power je napisao/la:tek kad pukne mijenja se

ti ces bas dugo da pozivis vozeci na gumama dok ne puknu...zao mi je samo ljudi koji ce biti s tobom u autu u tom trenutku i onih na cesti oko tebe...

p.s.
nadam se da si ovo gore napisao u sali...
Zadnja izmjena: holowey; 26/11/2008 21:51; ukupno mijenjano 2 put/a.
holowey

PostPostao/la madner dana 26/11/2008 21:38

holowey je napisao/la:

ti ces bas dugo da pozivis vozeci na gumama dok ne puknu...zao mi je samo ljudi koji ce biti s tobom u autu u tom trenutku i onih na cesti oko tebe...

Ma 101power je trol, kao ruga se bosancima.

Ne uzimat za ozbiljno :D
madner

PostPostao/la holowey dana 26/11/2008 21:49

uludag je napisao/la:Moze li neko reci kad da se mijenjaju gume?npr nakon 2 ili 3 godine ili na osnovu izgleda gume itd.meni evo vec treca godina a gume marke pireli izgledaju sasvim ok.

Guma starenjem gubi ona svoja svojstva koja je imala kada si je tek kupio... Sara ce mozda i dalje da bude duboka koliko to zakon propisuje, ali je pitanje da li ce se i dalje ponasati na cesti onako kako ti ocekujes... Malo ce da otvrdne pa ce joj grip biti slabiji, mozda ce tu i tamo da se pojavi neka mikro rupica koja ce samo cekati da naletis na "pogodnu" rupu, kojih je masa na nasim cestama, ili kamen koji se odronuo sa litice pored ceste... Nadam se da nikad neces doci u situaciju da ti u voznji ode guma; i sa "pisljivih" 70kmh je prilicno zeznuto smiriti auto koje pocne da se otima kao bijesan konj (a ti sigurno vozis auto stotinjak potencijalno bijesnih konja, pa skontaj). Nije ti pametno da vozis vise od tri sezone na istim gumama, posebno ne na pogonskim tockovima... Bez obzira koliko guma dobro izgledala, neke stvari ne vidis golim okom, a ni vidovita Dzemila ne zna na kakve situacije mozes da naletis na cesti...
Ne znam kakav si sa lovom, ali bih ti savjetovao da svake sezone (posebno ovdje mislim na zimsku sezonu) na pogonske stavis nov par, a proslosezonske da stavis pozadi (ako su ti zadnji pogonski, onda sigurno imas love da svake sezone mijenjas gume ;-) ). U zavisnosti od dimenzija to bi ti bio dodatni trosak od 200-300 godisnje, sto kad podijelis na predjenu kilometrazu dodje fakat sitnica, a sigurnost koju ce ti nove, u odnosu na tri sezone stare gume, pruziti je neuporediva.

p.s.
ne znam da li si mozda primjetio, ali svaka guma na svojoj deklaraciji ima i datum proizvodnje. Ne stavljaju taj podatak bezze...
holowey

PostPostao/la holowey dana 26/11/2008 21:51

madner je napisao/la:
holowey je napisao/la:

Ma 101power je trol, kao ruga se bosancima.

Ne uzimat za ozbiljno :D

upravo sam ispravio svoj post, jer se nadam da se sali sa svojom konstatacijom...
holowey

PrethodnaSljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: lavic i 5 gostiju.