Dacia Duster

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Re: Dacia Duster

PostPostao/la kreso_atac dana 08/12/2010 02:26

na snimku gdje je skoda negdje tamo na 3:10 je ono o cemu govorim, da je 4x4, zadnji kotaci bi se vrtili i izvukli ga. ali hidraulicna spojka pri kretanju nema gotov nikakvu funkciju i prakticki si na jednom ili dva pogonska kotaca. i lik koji vozi satrat ce skodu kako uleti u ponor ili blato, iz razloga sto ne smije pri manjim brzinama uci, tada spojka nece moci aktivirati pogon na zadnje. znam da ne znam bas najbolje objasniti, ali nadam se da se mogu pohvatati konci o cemu govorim. vise se ni sam ne mogu pratiti na koju temu pisem, tamo na voznju u raznim uvjetima, ovdje ili gdje vec ne.
kreso_atac

PostPostao/la nevzad dana 08/12/2010 02:52

Haris.ba je napisao/la:Čitam @Nevdzadovu prvu poruku, pa ovu zadnju. Nemam ništa protiv da ljudi mijenjaju mišljenje. Nek je tebi sretno šta god izabereš. Samo ako hoćeš da i mi pridonesemo kojom pametnom haj napiši za šta ti stvarno auto treba, dizel ili benzin, pa da pripomognemo. Krenula se priča kako se neće džip, pa sad kako se neće suv. Pa kako se neće polovno, već novo, pa sad obrnuto.

P.S.
Izgleda da je vrijeme da se otvori i tema Dacia hejteri. :lol:

Pa ova razlika izmedju prvog i ovih postova poslije je u tome da sam do sada od polovnih a pristupačnih terenaca imao prilike vidjeti samo trulje koje su uglavnom u očajnom stanju. S obzirom da održavanje istih u odnosu na obične automobile nije nimalo jeftino išao sam sa tom logikom da nova Dacia može idržati makar par godina bez većeg ulaganja. Međutim ovaj Jeep kojeg sam gledao je 2g star i nemože se porediti sa onima koji se prodaju u oglasima ili na autopijaci i sl. Osim toga me je iznanadila cijena koja je do skoro bila nezamisliva. Čak nisam mogao naći tako nešto ni na mobile.de . Izgleda da je kriza malo više uticala na prodaju polovnih terenaca.

Cijela priča je počela sa tim da sam odlučio da mi slijedeće auto ima 4x4. Volim planinu i zimu al dosta vozim i po gradu. Navozao se svega i imam dosta iskustva u domenu običnih auta al po pitanju terenaca nisam "potkovan". Od 4x4 najviše sam dobacio sa golf 4motion od wv-a al to po meni nije opcija za ono što sam planirao jer znam gdje su mu granice i šta može. Znam da će odmah neki reći da to nije 4x4 al nisam mislio porediti nego reći da sam se odlučio na nešto više od 4motion-a. Usput sam skonto da je automatik pravi odmor i da je vrlo poželjna opcija :) bez obzira na to što ga masa raje ne voli. Nakon kilometraže koju sam napravio do sada, vožnja sa automatikom mi dođe ko odmor u toku vožnje :) Ovaj u Jeep-u me posebno iznenadio jer nisam mislio da se to može dobro ukombinovati sa terencem.
nevzad

PostPostao/la kreso_atac dana 08/12/2010 02:58

automatika pljuje ko ga nikad nije vozio :) ja recimo ne bih nikad uzeo manualca. vjerovatno je to vise individualno od osobe do osobe, ali ja sam ga nasao kao korisnijeg. jeste da ima malo vise zezancije oko odrzavanja (pogotovo jeepovim automatika! ne jer su losi, nego ih nema ko odrzavati, i serviseri prodaju ulje kakvo imaju, a u jeep mjenjace ide iskljucivo atf4)
kreso_atac

PostPostao/la citroen dana 08/12/2010 02:58

emko1234 je napisao/la:nije se rodio ko je svima ugodio..jebo majku dodje teme do biologije..cuj ima nisannovu dnk..isto ko da je covjek..daj ba opet gluposti..pa i taj nisan zivi na staroj slavi,nekad je patrol bio strasan terenac al mislim da su ta vremena gone with the wind..halo ljudi,puno je novih igraca na terenu i sta god mi rekli imaju ljudi koji kazu drugacije..dacia nema veze s nisanom..jedina im j veza sto imaju istog vlasnika..dobro reno i nisann su u joint venture dok je dacia u vlasnistu renoa..dacio i nisan su vezani isto ko skoda bentley i lamborghini..

Sta ima novo kod tebe :D :D :D I da,Dacia ima nissanov 4x4 pogon,pa ti vidi :D :D :D
citroen

PostPostao/la Gost1515 dana 08/12/2010 10:20

citroen je napisao/la:
Gost1515 je napisao/la:
citroen je napisao/la:Nissanovo iskustvo sa 4x4 pogonom neprocjenjivo :D :D Dacia ima DNK Nissana

ne reče mi za koliko ide onaj dnk paket opreme gore :D

nebih znao reci,ne pravi se pametan :-) koliko kosta oprema u onom skodilaku sto ga dacia derne na androsu :lol: :lol: :lol: :lol:

ja za ovu utrku nisam ni čuo do jučer, al ako ćemo tako ... onda ja imam motor koji je serijski :D pobjeđivao na Le Mansu ;)
Gost1515

PostPostao/la citroen dana 08/12/2010 11:36

Gost1515 je napisao/la:
Gost1515 je napisao/la:
citroen je napisao/la:Nissanovo iskustvo sa 4x4 pogonom neprocjenjivo :D :D Dacia ima DNK Nissana

ne reče mi za koliko ide onaj dnk paket opreme gore :D

nebih znao reci,ne pravi se pametan :-) koliko kosta oprema u onom skodilaku sto ga dacia derne na androsu :lol: :lol: :lol: :lol:

ja za ovu utrku nisam ni čuo do jučer, al ako ćemo tako ... onda ja imam motor koji je serijski :D pobjeđivao na Le Mansu ;)[/quote]

e hebiga Gost,pa onaj motor u daciji je serijski nissanov motor iz jacih modela :sax: Nebitno,sorry na offu
citroen

PostPostao/la Blobi dana 08/12/2010 14:49

Evo i Sarajevo-x proslavlja pobjedu Dacie i Alena Oprosti :D (uredu je, uredu je :D)

http://www.sarajevo-x.com/auto/clanak/101207130#
Blobi

PostPostao/la innovision dana 08/12/2010 15:00

citao sam neke casopise i gledao emisije uglavnom su testirali obicnu ili naj verziji auto je dobilo odlicne ocjene za cijenu nije najbolje u klasi ni daleko ali ga zovu najisplativijom varijantom u zadnjih 5 godina .

5 godina garancije govori svoje
innovision

PostPostao/la Zux dana 09/12/2010 23:33

Evo i ovdje malo vise informacija sa promocije Dustera...

http://www.renault-klub.ba/forum/viewtopic.php?f=7&t=3994
Zux

PostPostao/la Haris.ba dana 10/12/2010 15:21

http://www2.autoportal.hr/201012099542/Top-vijesti/Dacia-Duster-Hrvatski-automobil-2011-godine/menu-id-103.html

STRUČNI ŽIRI ZA IZBOR HRVATSKOG AUTOMOBILA GODINE ODLUČIO
Dacia Duster - Hrvatski automobil 2011. godine ...

Mada izgleda da nema nikoga kome nagradu nisu dali, valja reklame ganjati. :D
Haris.ba

PostPostao/la Jimmy_The_Saint dana 13/12/2010 13:54

Automobil godine, jašta. Ima jedan ganc nov "praško" one lijepe njihove smećkaste boje na Bistriku. Ono, kad ga gledaš u prolazu prosto bi čovjek rek'o "pa i nije ovo tako loše kol'ko...". E, taj Duster se neđe zeru kvrcn'o, vidi se da nije MOG'O biti velik udar - te mu je karambolka na ćošku raskokana k'o kinder jaje. Jebeš ti takvu "Nissan DNK".

Škoda Yeti za Dustera svemirski brod. Da dalje ne idemo.
Jimmy_The_Saint

PostPostao/la Magarece_godine dana 13/12/2010 14:12

Jimmy_The_Saint je napisao/la:

Pa i razlika u cijeni je 10-tak hiljadica :)

Duster osvojio i AutoBest 2011 nagradu ... Inace ziri je bio iz nekoliko zemalja jugoistocne Europe ...
Magarece_godine

PostPostao/la herbert mekfjuger dana 13/12/2010 14:40

dakle Duster. promocija bila u hotelu Termag na Jahorini planini. prvo je bio teoretski dio prezentacije gdje je objasnjeno dosta bitnih i zanimljivih detalja vezano za novi model. ja cu izdvojiti ono sto se meni ucinilo zanimljivim i bitnim.

naime Duster je vec prestavlen svijetu i prodaja je pocela vec "davno". osnovni razlog kasnjenja na BiH trzistu je velika potraznja u EU i manjak kapaciteta tvornice da adekvatno odgovori zahtjevima trzista. zanimljivo ali njemacka je ta koja u evropi ima najvise dacia na cesti. ne rocentualno vec brojno. zatim ide francuska pa rumunija.

duster se moze kupiti za 18.500 (osnovni model) ili za 31.089 najskuplji model ili za neku lovu izmedu. jedno je sigurno da za te novce nista slicno se nemoze nabaviti. tajna jeftinosti modela jeste sto koristi tehnologiju iz Renault-Nissan grupacije sto je skresalo troskove razvoja. elem motori su renaultovi, pogon nissan, platforma dacia.

iako Dacia podsjeca na jeftino i cijenom jeste tako Duster je ipak puno novih tehnologija. meni licno se svidjelo par stvari koje su za nase uslove voznje veoma bitni. naime Duster ima senzor kvalitete ulja. zapravo vodi racuna o broju hladnih startova, voznji kada se motor ne ugrije do radne temperature, voznju po gradu i sve sto utice na pad kvalitete ulja te u skladu s tim obavjestava vozaca da bi bilo dobro da se ulje zamijeni. nikakva novost na svijetu ali u svijetu dacije jeste novost. novost je i to da je Duster prvi model Dacije koji ima ESP. takoder ima i pokazivac kvalitete zracnog filtera tj. pokazuje kada se treba zamijeniti. jako korisno ako se auto voza po prasnjavim putevima. dalje tu je dugacki spisak troslovnih skracenica raznih sstema pasivne i aktivne sigurnosti. Duster se moze uzeti u verziji 4x2 tj pogonom na samo prednjoj osovini. skuplja 4x4 varijanta daje mogucnost odabira pogona na samo prednje tockove ili na sve 4. klasicne blokade diferncijala nema ali postoji softverska. znaci kada odaberete 4WD Lock raspodjela obrtnog momenta se vrsi elektronski podjednako na sve tockove odnosno na tockove koji imaju najbolji "grip".

bio sam u iskusenju da pocenm da pisem kao i vecina auto novinara kod nas. znate ono kad pocnu opisivati ono sto se vidi na slikama. e pa necu. slijedeci redovi su subjektivni 100%.

auto u zivo izgleda vece nego sto to zapravo jeste. cista opticka varka jer svojim dimezijama spada u kompaktnu klasu. to ce svako znati cijeniti kad bude parkirao po gradu. sto se tice unutrasnjosti mogu reci da je prostrana i udobna. recimo u klasi Megana 2 sedan ili karavan. vozacka pozicija onako suvovski povisena. imao sam lagani osjecaj skucenosti zbog dimenzija stakala. daleko od toga da je nepregledno ali moglo je biti malo vise stakla. nepregledno je voziti u rikverc ako niste u stanju to raditi "na spigle", ali koji suv to nije takav? dalje unutrasnjost je mix svega i svacega. rucice oko volana i sam volan je iz clia 2 ph 2, rucica mjenjaca od megana 2, rucice za otvaranje vrata iz unutrasnjosti opet megane 2, sama tabla je face lift one iz 19ke itd. nista cime se dacia moze ponositi.

e idemo sad na voznju. od Termaga samo isli malo asfaltom a puno makadamom do vrha Jahorine. tj do mjesta gdje se makadam zavrsava. organizator prezentacije je izabrao put koji se mogao proci putnickim automobilom bez problema ali i bez osjecaja bezbriznosti. zapravo smo na nekim dijelovima puta vozili i po 80km/h. put do vrha ja sam sjedio na straznjoj klupi. nemam sta reci sem jako udobno iako smo na nekim mjestima bukvalno letli. u povratku sa vrha sam ja vozio. moram priznati ugodno sam se iznenadio. sve nekako ide glatko. nema velike buke motora iako sam namjerno 1.5 dCi gurao preko 4500 rpm u prvoj. definitivno se ima osjecaj auta iz vise klase. malo je zbunjujuce jer oci vide jedno a ostala osjetila kazu drugacije.

sto je Lada Niva svim ostalim 4x4 to je Dacia Duster svim ostalim SUVovima. moze se komotno reci razuman izbor za svakoga ko zeli sve pogodosti SUVa a da mu statusni simbol nije bitan.

Mislim da je ovo kvalitetna recenzija...
herbert mekfjuger

PostPostao/la johntra dana 13/12/2010 14:45

auto u zivo izgleda vece nego sto to zapravo jeste. cista opticka varka jer svojim dimezijama spada u kompaktnu klasu. to ce svako znati cijeniti kad bude parkirao po gradu.

sve pet, ali ovdje se malo mora korigovati... :D
johntra

PostPostao/la Jimmy_The_Saint dana 13/12/2010 15:53

Magarece_godine je napisao/la:
Jimmy_The_Saint je napisao/la:

Pa i razlika u cijeni je 10-tak hiljadica :)

Duster osvojio i AutoBest 2011 nagradu ... Inace ziri je bio iz nekoliko zemalja jugoistocne Europe ...

Žaba gleda đe se konji kuju. Lada Niva je 15.000. maraka, i jedino u čemu je Duster "bolji" od nje je potrošnja. Ah, da, i ljepši je. Nedovoljno.

Škoda Yeti sa 2.0 TDI motorom 38.000. Duster je mnogo, mnogo slabiji od tih 6.000 razlike. Al' dobro, ko se u njega može zavući nek' plati i vozi što se mene tiče.
Jimmy_The_Saint

PostPostao/la johntra dana 12/01/2011 11:46

Reklama za Duster za britansko tržište, koja je btw zabranjena...ali, odlična je... :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=kEt0fV4F ... r_embedded
johntra

PostPostao/la sheikh dana 12/01/2011 17:12

Duster je ok vozilo :)
Ali ja ga ne volim iz samo jednog razloga :D :D :D :D
Naprijed identican VW Amaroku :dance: :dance: :dance: :dance:
Al Amarok je Zvijer :) :) :)
sheikh

PostPostao/la johntra dana 12/01/2011 17:38

Ustavri, hoćeš reći da ja Amarok isti kao Duster sprijeda... :D
johntra

PostPostao/la Jimmy_The_Saint dana 12/01/2011 18:04

Amarok i Duster liče taman kol'ko liče Sandero i Golf. :D
Jimmy_The_Saint

PostPostao/la sheikh dana 12/01/2011 18:18

johntra je napisao/la:Ustavri, hoćeš reći da ja Amarok isti kao Duster sprijeda... :D

hehehh
jock :D
Dacia prekopirala od VW dizajn :dance: :dance: :dance: :dance: :dance: hehehe
sheikh

PostPostao/la Jimmy_The_Saint dana 12/01/2011 18:32

Niđe veze. Duster ako inašta podsjeća, podsjeća sprijeda na Wartburg. :lol:
Jimmy_The_Saint

PostPostao/la frngla dana 08/03/2011 14:22

http://dnevnik.hr/vijesti/automotiv/rum ... esaka.html

iskreno sam ocekivao vise, ipak renault stoji iza ovog vozila...
frngla

PostPostao/la Drvosjeca iz Dejcica dana 08/03/2011 14:38

Ode Dacia u mp3... :D

http://www.youtube.com/watch?v=0niD6MrsfGM&feature=related

Ja sam je vozio nedavno na tesnoj voznji u gradu i sasvim je OK, ali da je za nekog off road-a i nije. :oops:
Drvosjeca iz Dejcica

PostPostao/la true dana 08/03/2011 20:04

ja mislim da je dacio prava firma za nasu raju za najvise 30 000 kupis solidno auto
true

PostPostao/la Zlatan M dana 08/03/2011 23:22

Zlatan M

PrethodnaSljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: rekla-kazala i 12 gostiju.