Da li je Stafordski terijer za početnike?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator/ica: Sunrise00

Re: Da li je Stafordski terijer za početnike?

PostPostao/la verdi dana 02/03/2010 02:03

mago je napisao/la:aha..hvala za ovu stranicu...a šta misliš tačno pod to ako se ,,neuklopimo''??

dakle ovako… zamislimo sljedecu situaciju

neko uzme psa zato smo njegov prijatelj ima stence neke rase i ponudi ga besplatno. onda osoba donese kuci psica i dobije zivo bice koje je potpuno u skladu sa svojom rasom. ali, osoba ne zna bas koje su to karakteristike i kakve su njegove potrebe u smislu karaktera psa i njegovih potreba za kretanjem i mentalnim angazmanom. a ne zna te potrebe jer se nije dovoljno raspitao/la jer je pas bio besplatan, pa to nije ni bilo vazno. i onda se desi sudar izmedju onoga sto je prava priroda psa i onoga sto je novi vlasnik zamisljao i ocekivao.

i to je scenario za glavobolju.

zato sam rekla da je to sto je pas besplatan najmanje vazno. vazno je znati karakteristike rase i dobro razmisliti da li se te karatkeristike mogu uklopiti u ocekivanja i nacin zivota nove porodice. jer, pas je tu 10-15 godina. zato se izboru psa treba pristupiti informisano i odgovorno. onda nema neugodnih iznenadjenja i mozete uzivati u zajednickom druzenju.
verdi

PostPostao/la Baby dana 02/03/2010 08:55

Nema krvoločnog psa ,postoji samo temepramentan i agresivan.Agresivni su oni za borbe što ih koriste ,bez obzira na rase a temperamentni su bullovi,stafordi,doge itd.
Baby

PostPostao/la magdalenax dana 02/03/2010 09:25

Baby je napisao/la:Nema krvoločnog psa ,postoji samo temepramentan i agresivan.Agresivni su oni za borbe što ih koriste ,bez obzira na rase a temperamentni su bullovi,stafordi,doge itd.

Upravo tako :) To je i meni dosta zasmetalo, ali... Trend je pokazati da imas "opasnog" psa a nije opasan pas vec taj kreten vlasnik.
btw. temeramentni su terijeri kao rasa, cak i oni skroz mini (al to nema sanse da ga nagovorim:)
magdalenax

PostPostao/la madner dana 02/03/2010 10:19

Ma samo ga dresiraj da ne ostavlja tragove zlocina i bice to u redu. Glavni u razredu :D
madner

PostPostao/la encian dana 02/03/2010 11:11

ja imam "vucijaka" i meni je to predobar pas. ni njega nije lako vaspitati pogotovo ako ste neiskusni (ja imam psa cijeli svoj zivot) i ako niste uskladjeni (sto je bio nas problem). ali ono sto mu je nekako urodjeno jeste da cuva svoj teren i obozava djecu. ako smo mi s njim, onda ne laje ni na koga i svi su mu raja, ako ne gledamo, oglasi se i rezi na bilo koga (cak i ako ga zna) dok se taj ne javi nama (postar, i bilo ko u uniformi su izuzeci). jos uvijek ponekad imamo problem sa drugim psima i autima.

terijera, ja ne bih. ne zato sto ne valja, naprotiv, nego sto je tako tesko sa njim. dok se nas pas uklopio sa nama na nekoj medjusobnoj toleranciji i uzivanju prije nego na dresuri i poslusnosti, mislim da terijerima uvijek moras pokazivati ko je gazda. a najruznije mi je kad neko nije dovoljno radio sa psom i nije stvarno alfa tom psu, pa se "novinama" to pravi nazor.

ako ti je bitno da ti pas cuva kucu, ozmi nekog od ovcara, jer tim je psima urodjeno cuvanje svoga. posveti malo vremena istrzivanju zasto i kako je neka rasa nastala. kao sto neko rece, civava je super za cuvanje. pokusaj je stici kad se naljuti, utisati i smiriti i vidjet ces da je nemoguce. i ne trazi agresivnijeg psa da ne bi komsijih mali upao da dohvati loptu a zavrsio na operacionom stolu, ti na sudu a pas na putu za onaj svijet.

pas je OGROMNA odgovornost.
encian

PostPostao/la Cholina_Lokica dana 02/03/2010 13:42

zelenashica je napisao/la:I vidiš kako je moja bebica porasla......ipak ja navijam za staforda :thumbup: ....ako trebaš savjet hajde de tu sam..... :D

slika

samo da ti kazem da te mrzim sto imas kucu i ovo malo cudoviste :mrgreen:
Cholina_Lokica

PostPostao/la mago dana 02/03/2010 16:22

hahah nemojte govoriti to (nemoj se uvrjediti),necu se ja uvrijediti jer sam ja trazio vasa misljenja.doge mi se bas i ne svidjaju a i nemam TRENUTNO prostora za doge.ja sam strogo protiv klanja pasa i tih borbi čak sam dvojcu likova i prijavio kada sam to vidio.ja ne želim to kao GLAVNI U RAZREDU,NAJJAČI SAM,NAJBOLJI MI JE PAS, nego nama kao porodici treba čuvar,MENI treba najbolji prijatelj,neka obaveza itd.
mago

PostPostao/la magdalenax dana 02/03/2010 21:17

mago je napisao/la:hahah nemojte govoriti to (nemoj se uvrjediti),necu se ja uvrijediti jer sam ja trazio vasa misljenja.doge mi se bas i ne svidjaju a i nemam TRENUTNO prostora za doge.ja sam strogo protiv klanja pasa i tih borbi čak sam dvojcu likova i prijavio kada sam to vidio.ja ne želim to kao GLAVNI U RAZREDU,NAJJAČI SAM,NAJBOLJI MI JE PAS, nego nama kao porodici treba čuvar,MENI treba najbolji prijatelj,neka obaveza itd.

Posljednje od mene -> S obzirom da hoces izmedju ostalog i cuvara mislim da ti je njemacki ovcar dobar izbor. Dobicete zaista cuvara, kojeg trazis a ti ces fakat imati druga, kojeg nije tako tesko vaspitati. Brzo uce a ako i napravis gresku (a napravices, svi smo) mozes popraviti bez nekih trajnih posljedica. I bice ti zanimacija, jer oni vole da uce. Ali jos uvijek vazi: moras biti alfa (to bi trebao kod svakog psa, pa i civave) + veliki pas velike posljedice (nemoj agresivca napraviti). Ja bih, za sta god da se odlucis, izabrala zenku s obzirom da ti je prvi pas.

Al ako vec sada osjecas da ti bas i ne bi tog vucjaka/vizlu ili bilo kojeg drugog, onda radje nemoj.
Inace za sta god da se odlucis pogledaj rodovnik, bar provjeri podrijeklo.

Vizla je prelijep pas, ali nije cuvar. A sta ces sa lovackim psom u Mostaru raditi...

U svakom slucaju good luck. I super si, jer se trudis nesto saznati prije nego sto uzmes psa :thumbup: Zaista je velika odgovornost.
magdalenax

PostPostao/la mago dana 02/03/2010 21:56

hehe hvala..ma dobro ako nemaš takve ambicije da vodiš vižlu u lov nemoraš al ga onda izvodiš barem 2 sata dnevno..i vucjak je ovcar imas ih u mostaru na pretek a ne koriste ih za cuvare ovaca i ne drze ih u torovima.. :thumbup:
mago

PostPostao/la Baby dana 02/03/2010 22:56

E ,tu smo..
Vučijak je pas koji liči na vuka i nemojmo mješati naziv Njemački Ovčar i vučijak.
Njemački Ovčar moždaa jeste ovčar,ali oni se godinama ne koriste toliko često za čuvanje ovaca..Sad ljudi za to više posjeduju Lesije ili Border Kolije u krajnjem slučaju mješance.
Zato Njemački Ovčari više nemaju u genima tu potrebu da čuvaju ovce ili šta već treba čuvati,oni čuvaju kuću.

Vižla se i dalje koristi za lov i njima je prirodno da love,da ubijaju sitne životinje,gone itd.
Tešo je vižlu imati u Mostaru,i u Sarajevu..To su predivni psi izgledom,ali više za nekog sela i prirode ,nije za njih da hodaju po betonu dva sata ;)
Baby

PostPostao/la tinchy dana 02/03/2010 23:56

Posto si mladji, a nemas iskustva s psima onda bih ti preporucila da pocnes s nekim rasama pasa koje ne zahtijevaju previse sto se tice odgoja, koji nisu tvrdoglavi, zeljni da preuzmu glavnu ulogu. Svaki pas ce ti instinktivno cuvati dvoriste jer ce je smatrati njegovom teritorijom. Ja imam mjesanca madjarskog pulija i on uvijek laje kada se neko nepoznat priblizi vratima i uvijek je spreman da zbog mene napadne drugog psa ili osobu, ukoliko me ta osoba udari i sl. Ja bih tebi mozda preporucila Dalmatinera( ne Dalmatinca kako ih mnogi pogresno zovu jer je Dalmatinac covjek koji zivi u Dalmaciji :D ).. Oni su ti jako odani obitelji i mnogo se vezu za vlasnike. Prijateljski su nastrojeni, ali kada su u pitanju muzijaci znaju biti 'svadjalice' (mada ovo ne mora uvijek biti tako, jer ima pasa muzijaka koji su u sasvim dobrim odnosima). Progooglaj malo o njima, pa razmisli. Bez obzira na kojeg se psa odlucis, neka to bude onaj kome ces posvetiti puno paznje u odgoju, jer nepravilno odgojeni psi znaju biti jako problematicni.
tinchy

PostPostao/la magdalenax dana 02/03/2010 23:59

Baby je napisao/la:E ,tu smo..
Vučijak je pas koji liči na vuka i nemojmo mješati naziv Njemački Ovčar i vučijak.

Ne mogu da odolim, obozavam ih ...Dakle rodjak vuka iliti ceskoslovacki vucijak :) Prelijep je

slika

(al njega nemoj sigurno!)
magdalenax

PostPostao/la strafna dana 03/03/2010 00:18

Po meni ako hoces i cuvara i prijatelja i lijepog psa i krupnog i prilagodjenog na nase klimatske uvjete nabavi sebi Tornjaka...tako su prelijepi i zahvalni psi i privrzeni porodici i svom gazdinstvu.
strafna

PostPostao/la verdi dana 03/03/2010 00:28

malo sam se zainteresovala, i na www.balkankinology.net/pricaonica/viewt ... 76&start=0 nasla sljedece "Vizla je druzeljubiv pas, u lovu joj ne smeta prisustvo drugih pasa i drugih rasa, nije agresivna, ali cuva lovinu i lovacku opremu. Odlican je i cuvar kuce i necete lako uci i nju ako nema vlasnika." I ja sam se iznenadila...

ne "guram" vizlu u ovoj diskusiji, ali samo da istaknem, jer nije bas siroko poznato...
verdi

PostPostao/la doog dana 03/03/2010 14:45

Da, Staffy je pas za svakoga ko zeli psihicki stabilnog psa. Kao cuvara NE, jer stasno voli ljude.
doog

PostPostao/la mago dana 03/03/2010 16:01

sta mislite za pocetnika njemackog pinca(pincera)?ta rasa mi se isto svidja nije losa po mom misljenju s tim da nisam jos uvijek imao priliku da dublje upoznam tu rasu..imal' ko njemackog pinca??
mago

PostPostao/la zelenashica dana 03/03/2010 17:28

Religious Fantastic je napisao/la:Prelijepa je...ako joj nekada zatreba "društvo", kod mene ima jedan super-dog sa iste planete. Dobro odgojen i druzeljubiv :-)

slika

Prelijep je..... :-D znači dogovorili smo im vjenčanje :-)
zelenashica

PostPostao/la Baby dana 03/03/2010 18:46

mago je napisao/la:sta mislite za pocetnika njemackog pinca(pincera)?ta rasa mi se isto svidja nije losa po mom misljenju s tim da nisam jos uvijek imao priliku da dublje upoznam tu rasu..imal' ko njemackog pinca??

To nema u BiH :D

A šta misliš za početak mješanca,pošto vidim da si neodlučan :D
Baby

PostPostao/la verdi dana 03/03/2010 20:48

jutros, dok sam setala svog psa, pade mi na pamet jos jedno ime, do sada nespominjano - hrvatski ovcar. ovcar, odlican alarm, u hrvatskoj se i danas koristi za originalne namjene. omanji pas, okretan (znam da ga u hrvatskoj agility reprezentaciji imaju), inteligentan. ja ih nisam vidjela uzivo, niti nesto konkretno znam o njima. mozda da vidis na onoj web stranici koju sam ti dala?

dosta se spominje tornjak. malo sam razmisljala. tornjak je veliki pas, a cini mi se da ti zivis u stanu? znam ja i tornjake koji tako zive, ali pitam se koliko je njima ugodno i koliko ih treba setati i boraviti u prirodi da bi im bilo lakse da zive u stanu.
drugo, koliko znam, tornjak ima dlaku i poddlaku. a znamo klimu u mostaru i da ljeti vrlo lako seze i do 40+. trebalo bi se staviti u njegovu kozu. zamisli da ti hodas mostarom u jakni i kaputu, a asfalt i kamen vreli i u 10 sati uvece? moze se poddlaka iscetkati, ali to pruza samo malo olaksanje.
verdi

PostPostao/la Baby dana 03/03/2010 21:36

Vidiš stvarno nisam imala na umu hrvatskog ovčara,a čini mi se da je on super pas za tebe :)
Baby

PostPostao/la mago dana 18/04/2010 12:34

eto samo da javim da vec nesto vise od 3 sedmice imam labradora po imenu Ike ima skoro 3 mjeseca...naucio sam ga vec neke komande kao sjedi,fuj,ne,a pomalo ga ucim i dodji...super je stavljam slike cim malo odraste...na kraju ipak labrador...hehehe....super mi ide...
mago

Prethodna

Natrag na Kućni ljubimci

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.