Da li izabrati Matematicko-informaticki smjer u Gimnaziji ??

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Da li izabrati Matematicko-informaticki smjer u Gimnaziji ??

PostPostao/la valter115 dana 15/04/2012 21:50

Da li je to najbolji smjer ?
Koji se predmeti izucavaju ?
Koliko casova sedmicno imam ?
valter115

Re: Da li izabrati Matematicko-informaticki smjer u Gimnazij

PostPostao/la casanova123 dana 15/04/2012 21:52

ako ces u Drugoj gimnaziji onda nemoj.. ne izucava se nista haha.. samo imas jedan predmet vise koji se zove Odabrane oblasti i eto.. informatika je sve isto kao sto imaju i svi ostali.. ucit ces sta su ulazne jedinice itd..
casanova123

PostPostao/la valter115 dana 16/04/2012 12:54

Aham :D Taj predmet nema u ostalim gimnazijama,siguran sam :D
valter115

PostPostao/la zlaataan dana 16/04/2012 16:05

Ja sam završio Matematičko-informatički smjer u Drugoj gimnaziji.
Uglavnom, ako izabereš taj smjer, imaćeš sve četiri godine dodatna dva časa sedmično - Odabrane oblasti matematike.

Ukoliko izabereš opšti smjer, pa tek u 3. razredu matematičko-informatički (tada biraš između matematičko-informatičkog, prirodnog, jezičkog i društvenog), onda ćeš u 4. razredu imati Nacrtnu geometriju, dok će kolege koji su MI od početka imati Odabrane oblasti i u 3. i u 4. razredu.

Ja da ponovo upisujem gimnaziju, opet bih isti smjer uzeo, ali opet sve je različito od osobe do osobe... :)
zlaataan

PostPostao/la valter115 dana 16/04/2012 16:17

A znas li sta se uci iz Informatike i Matematike u 3 i 4 raz. na MI-Smjeru ?
valter115

PostPostao/la zlaataan dana 16/04/2012 16:45

valter115 je napisao/la:A znas li sta se uci iz Informatike i Matematike u 3 i 4 raz. na MI-Smjeru ?

Informatiku imaš jedino na MI u 3. i 4. razredu.
U 3. smo radili SQL i Access, a u 4. programiranje u C++-u. Prošle sam godine završio. Koliko se promijenilo (ako se uopšte išta promijenilo), ne bih znao.
A gradivo iz matematike je isto kao i na ostalim smjerovima. Samo što imaš 5 časova sedmično u odnosu na 3 časa sedmično na ostalim smjerovima. Naravno, da će se raditi opširnije, kao i teži zadaci nego na ostalim smjerovima...
Zadnja izmjena: zlaataan; 16/04/2012 16:50; ukupno mijenjano 2 put/a.
zlaataan

PostPostao/la zlaataan dana 16/04/2012 16:47

.
zlaataan

PostPostao/la casanova123 dana 16/04/2012 21:26

nemoj da upisujes bilo gdje MI :D

ako ti je do informatike radi je sam jer stvari koje se rade u skoli ti nizasta nece trebati odnosno c++ koji se radi u 4. razz mozes sam da predjes za neka 2h i to da prevjezbas sve kao sto se radi i u skoli..(da ne kaze sada neko da nije istina da se ne radi c++, samo da kazem da nisam to rekao i radi se samo do petlji odnosno do..while je zadnja koliko se sjecam i to se sve povrsno odradi)

ako te zanima matematika onda uzmi MI jer ces nauciti dosta vise nego na ostalim smjerovima cisto zato sto se vise radi i teze je i tezi su profesori(odnosno otkad je otisao prgo nisu tezi haha)
casanova123

PostPostao/la nOrMaLaC dana 17/04/2012 08:45

Moj ti je savjet upisati opšti smjer ako uopšte imate ili društveni :)
Jebiga, mene se ne pita ništa ali ako hoćeš savjet slušaj:
Nigdje na diplomi kada završiš Gimnaziju ne piše koji si smjer završio, već samo zaključna ocjena.
Sa društvenim smjerom ti je najlakše imati kvalitetne ocjene na kraju gimnazije, te možeš upisat faks koji hoćeš.
Sa ostalim smjerovima je teže, uvijek se nađe predmet koji te može zajebat da izvineš :D
Sam razmisli kako hoćeš. Ja uglavnom idem u društveni smjer a možda ću upisati saobraćajni fakultet kada dođe vakat za to :)
Sretno!
nOrMaLaC

PostPostao/la casanova123 dana 17/04/2012 09:48

upravo.. nemoj se patiti u srednjoj jer ona nije vazna.. najbitnije su ocjene i samo se one gledaju i nista vise..
uzmi jezicki ili drustveni(u drugoj ce ti biti ista math kao i na prirodnom - ista prof)
casanova123

PostPostao/la zlaataan dana 17/04/2012 14:27

casanova123 je napisao/la:upravo.. nemoj se patiti u srednjoj jer ona nije vazna.. najbitnije su ocjene i samo se one gledaju i nista vise..
uzmi jezicki ili drustveni(u drugoj ce ti biti ista math kao i na prirodnom - ista prof)

Na ETFu, veliki dio ljudi sa matematičkog smjera Druge gimnazije polaže ispite, dok veliki dio onih koji nisu bili matematički smjer iste škole, muku muči.
Ocjene iz srednje su ti bitne za upis. Ali na osnovu njih nećeš završiti fakultet, već na osnovu predznanja i naravno, rada i truda. Ja lično ne vidim logiku, da ako hoćeš na neki fakultet, da ideš linijom manjeg otpora na lakši smjer u srednjoj, iako ti ništa sa tog smjera neće trebati na fakultetu...
zlaataan

PostPostao/la casanova123 dana 17/04/2012 15:22

znas i sam zlatane da onaj ko hoce da radi radit ce, a onaj ko nece onda nece sigurno kakav god da mu je profesor ili zadatak..

i sam si bio na MI u Drugoj i znas i sam kakav si matematicar.. prosjecnim ljudima nisi ti mjerilo nego su oni sami sebi jer ljudi(djeca) ne zele da rade.. oni koji hoce da rade radit ce i vjezbat ce bas onako kako si i ti to radio i kako i danas radis.. Ne mora da znaci da onaj ko je na matematickom smjeru u Drugoj bolji od onoga sto je na "normalnom" kod natase jer ima dosta boljih "matematicara" koji su na ostalim smjerovima nego ovi sto su na MI.. naravno da je tu Sejo koji je na MI i kojem svako treba skinuti kapu jer radi isto onoliko koliko si i ti radio ako ne i vise(pod pretpostavkom da si ti "onaj" Zlatan iz Druge i iz Muse :D )

znaci ne mora znaciti da onaj ko je na MI da zna bolje od onog na drustvenom(jeste da oni koji su malo bolji ucenici idu na MI a oni losiji idu na drustveni ali sta je tu je)

onaj ko hoce da bude spreman za fax ucit ce na drustvenom isto onoliko koliko bi i na matematickom samo sto na MI ima predmet vise..
casanova123

PostPostao/la zlaataan dana 17/04/2012 15:45

casanova123 je napisao/la:znas i sam zlatane da onaj ko hoce da radi radit ce, a onaj ko nece onda nece sigurno kakav god da mu je profesor ili zadatak..

i sam si bio na MI u Drugoj i znas i sam kakav si matematicar.. prosjecnim ljudima nisi ti mjerilo nego su oni sami sebi jer ljudi(djeca) ne zele da rade.. oni koji hoce da rade radit ce i vjezbat ce bas onako kako si i ti to radio i kako i danas radis.. Ne mora da znaci da onaj ko je na matematickom smjeru u Drugoj bolji od onoga sto je na "normalnom" kod natase jer ima dosta boljih "matematicara" koji su na ostalim smjerovima nego ovi sto su na MI.. naravno da je tu Sejo koji je na MI i kojem svako treba skinuti kapu jer radi isto onoliko koliko si i ti radio ako ne i vise(pod pretpostavkom da si ti "onaj" Zlatan iz Druge i iz Muse :D )

znaci ne mora znaciti da onaj ko je na MI da zna bolje od onog na drustvenom(jeste da oni koji su malo bolji ucenici idu na MI a oni losiji idu na drustveni ali sta je tu je)

onaj ko hoce da bude spreman za fax ucit ce na drustvenom isto onoliko koliko bi i na matematickom samo sto na MI ima predmet vise..

Jeste, ja sam taj Zlatan. :)
Nisam ja nijednom rekao da je iko sa društvenog lošiji od nekog sa MI, niti obratno. Samo kažem da čovjek ko je imao skoro dva puta više časova matematike(5-3) zadnje dvije godine (ako dodamo Odabrane oblasti, onda i više od dva puta više (7-3)), ipak se lakše snalazi na tehničkom fakultetu, što je na kraju krajeva i logično. I ne razumijem zašto ljudi idu linijom manjeg otpora.. Glupo je učiti biologiju, geografiju ako ćeš na ETF. :-)
zlaataan

PostPostao/la casanova123 dana 17/04/2012 16:07

to da.. ali niko ne kaze da ce svi na ETF :D

drug jedan hoce da studira medicinu a sada je cetvrti na matematickom i nema pojma o biologiji i hemiji.. mislim da matematicki smjer previse ogranicava ucenike i buduce studente..

vidim dobro ti ide i na ETFu.. jesu li sve desetke?
casanova123

PostPostao/la zlaataan dana 17/04/2012 16:25

casanova123 je napisao/la:to da.. ali niko ne kaze da ce svi na ETF :D

drug jedan hoce da studira medicinu a sada je cetvrti na matematickom i nema pojma o biologiji i hemiji.. mislim da matematicki smjer previse ogranicava ucenike i buduce studente..

vidim dobro ti ide i na ETFu.. jesu li sve desetke?

Samo sam dao primjer u vezi sa ETFom.
Ma dobro sve to, sa srećom mu bilo, samo ipak treba dobro razmisliti o izboru smjera, jer ti to umnogo oblikuje nastavak školovanja, života.
A koji to smjer ne ograničava? Jezički na jezike, prirodni na fakultete vezane za biologiju, hemiju, pa donekle i fiziku, društveni na pravo, političke nauke...

Čovjek mora odrediti put kojim će ići, i to ne treba odlagati razmišljanjem "Ma šta ću se patiti sa matematikom, odoh na društeveni, pa ćemo vidjeti..."

Ocjene su mi :thumbup: , ali nećemo ovdje o tome. :)
zlaataan

PostPostao/la valter115 dana 17/04/2012 19:07

Ma ja najvise ljudi volim Matematiku :D i zbog nje bi i isao :D
Na drustveni stvarno ne zelim,ne mogu strebati jos 2 godine His i Geo.
Prirodni,MRZIM Hemiju
Jezicki - Nezz jezike(Eng,Njem pa i Bos :D)
Pedagoskp psiholoski- Razmisljao sam se i za njega,ali izgleda da otpada.
valter115

PostPostao/la zlaataan dana 17/04/2012 19:16

valter115 je napisao/la:Ma ja najvise ljudi volim Matematiku :D i zbog nje bi i isao :D
Na drustveni stvarno ne zelim,ne mogu strebati jos 2 godine His i Geo.
Prirodni,MRZIM Hemiju
Jezicki - Nezz jezike(Eng,Njem pa i Bos :D)
Pedagoskp psiholoski- Razmisljao sam se i za njega,ali izgleda da otpada.

Pedagoško-psihološki imaš samo u Gimnaziji Obala, koliko ja znam, a matematičko-informatički od prvog razreda u Drugoj gimnaziji.
Tebi je onda situacija dosta jasna. :D
zlaataan

PostPostao/la pringless dana 17/04/2012 19:22

oj svico draga oko cega oni brinu. Ako ne volis ucit uzmes najlaksi - mat-inf, a ako volis uzes prirodni ili neki drugi koji ti se svidja i zdrao
pringless

PostPostao/la casanova123 dana 17/04/2012 20:45

upravo.. vidim ja da ti ne znas sta ces od sebe pa na tri teme pises o srednjoj skoli haha :D

uglavnom: upises Drugu gimnaziju Sarajevo, i smjer Mat-Info, i furas.. bit ce ti super :D

zna se da je Druga uvijek bila i da ce ostati najbolja u math-- uvijek su genijalci poput zlatana iznad bili u nasoj skoli..
casanova123

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.