Citroen Xsara - ugradnja auto plina

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Citroen Xsara - ugradnja auto plina

PostPostao/la CharlesBukowski dana 21/09/2010 08:43

Interesuje me koliko bi me izasla ugradnja auto plina u Citroena Xsaru 1.6. obzirom da ima katalizator (lambda sonda) i direktno ubrizgavanje. Ozbiljno razmisljam o ugradnji, ali ne zelim da ugradjujem svasta i kod svakoga. Dakle, samo provjereno. :)
CharlesBukowski

Re: Citroen Xsara - ugradnja auto plina

PostPostao/la drndalo dana 21/09/2010 09:30

Jesi li ti siguran da imas direktno ubrizgavanje ? To je ono sto se kod Mitsubishi-a zove GDI, ili kod VW-a FSI ?

Vjerovatno mislis na MPI (Multi point injection)? Iliti "ajnspric", sa po 1 diznom na svaki cilindar ? Imenom ti tesko mogu pomoci u SA, jer sam to radio vani, karburatorski u BL, a ajnspric u BG... U ta doba, ovdje nikome ne bih dao da mi se zeza sa autom, jer ono sto sam vidio obilazeci "majstore" nije licilo ni na sta... Sad je mozda malo bolje, ali i dalje ne znam nikoga iz prve ruke...

Probao sam plin ugradjen u ASA-i, i nije bilo lose, barem onih par stotina km sto sam ga vozio u Fabia-i 1.6... To rade i oni, i ako moras to raditi ovdje, mozda to nije glupa opcija... Rade cini mi se Landi Renzo sisteme, i majstori su im bili iz BG da ih uce, i dobijes odmah i atest... Tu znas gdje ces ganjati servis i garanciju... Ostali ? Ne znam... Tesko bih te poslao kod nekoga...

Iako cete neki mozda muntati da ugradis "obicni" sistem (sto ako imas metalnu usisnu granu i mozes bez opasnosti po nju), sada su cijene sekvencijalnih (1 dizna na svaki cilindar) sistema ubrizgavanja plina toliko pale, da su prilicno blizu ovih "obicnih", sa jednom diznom, i vecom inercijom... Cijena takvog sistema je sada obicno u 100-150 EUR sa "obicnim"... I vrijedi te razlike...
drndalo

PostPostao/la CharlesBukowski dana 21/09/2010 09:37

Motor je 1.6L (1587 cc 16-valve DOHC) 81 kW (109 hp) TU5JP4 4 cylinder petrol.
Interesuje me cijena... otpilike. Sad ako ASA auto to radi (Landi Renzo), onda je to OK.
CharlesBukowski

PostPostao/la JAsoniC dana 21/09/2010 10:42

CharlesBukowski je napisao/la:Motor je 1.6L (1587 cc 16-valve DOHC) 81 kW (109 hp) TU5JP4 4 cylinder petrol.
Interesuje me cijena... otpilike. Sad ako ASA auto to radi (Landi Renzo), onda je to OK.

Znam da inace nema problema s tim plinom ali ja ne bih volio sjedit na tempiranoj bombi :) haha. Salim se al opet radije bi nasao dizelku i malo dodao para (to sto bi me kostao plin). :)
JAsoniC

PostPostao/la drndalo dana 21/09/2010 12:26

Koliko ja znam dobar sekvencijalni sistem sa ugradnjom ne bi trebao kostati preko 800-900 EUR... Mislim da bi to bila cijena npr. u ASA-i... Znam da se moze naci i jeftinije, ranga 600-650 EUR, samo u SA ne znam iz prve ruke nikoga u koga bih se smio zaklet'...

Naravno u reklamama za neke majstore naci ces to isto i za 500 EUR... E sad, ko ih moze preporuciti, ne znam...

By the way, naziv "tempirana bomba" nema opravdanje... Hajde sto smo mi i Talijani, te Francuzi prljavi juznjaci koji ne vole svoj zivot, i hoce odletit u zrak, ali i Holandeza 40% vozi na plin, a oni bas i nisu samoubilacki juznjaci... Na autu se cesce zapali benzin i izgori auto zbog toga, nego zbog plinske instalacije... To opet ne znaci da svako zna ugraditi plin, jos manje nastimati ga...

Koima plin u kuci, i kuha na njega, nema ama bas nikakav razlog da i ne vozi na njega, bar sto se sigurnosti tice... O ostalom necu, to je stvar ukusa, sklonosti, finansija...
drndalo

PostPostao/la shlauf dana 21/09/2010 12:44

ASA bi te zaklala preko 2000,oo KM da ti ugradi plinsku instalaciju, GARANT :-)

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeee :dance:
shlauf

PostPostao/la MC_82 dana 21/09/2010 14:40

mislim da tebi treba sekvent sistem. ja sam ugradio u lukavici za 1000KM prije godinu dana. nikakvih problema nisam imao.
evo ovdje sam ja ugradio:
http://www.darkom.net/index.php
malo me skuplje izašlo pošto sam uzeo toroidnu bocu, ona se doplaćuje.
MC_82

PostPostao/la Minjo dana 21/09/2010 14:48

Ovi su jedni od boljih u SRB, a imaju svoje servise u I. Sarajevu i Mostaru.
Tebi je sigurno sequent.

http://www.autogasradic.com
Minjo

PostPostao/la JAsoniC dana 21/09/2010 16:03

drndalo je napisao/la:Koliko ja znam dobar sekvencijalni sistem sa ugradnjom ne bi trebao kostati preko 800-900 EUR... Mislim da bi to bila cijena npr. u ASA-i... Znam da se moze naci i jeftinije, ranga 600-650 EUR, samo u SA ne znam iz prve ruke nikoga u koga bih se smio zaklet'...

Naravno u reklamama za neke majstore naci ces to isto i za 500 EUR... E sad, ko ih moze preporuciti, ne znam...

By the way, naziv "tempirana bomba" nema opravdanje... Hajde sto smo mi i Talijani, te Francuzi prljavi juznjaci koji ne vole svoj zivot, i hoce odletit u zrak, ali i Holandeza 40% vozi na plin, a oni bas i nisu samoubilacki juznjaci... Na autu se cesce zapali benzin i izgori auto zbog toga, nego zbog plinske instalacije... To opet ne znaci da svako zna ugraditi plin, jos manje nastimati ga...

Koima plin u kuci, i kuha na njega, nema ama bas nikakav razlog da i ne vozi na njega, bar sto se sigurnosti tice... O ostalom necu, to je stvar ukusa, sklonosti, finansija...

To sto kazes da ljudi nemaju razloga za strah jer i kuhaju na plin me i brine jer koliko puta vidimo na tv da je kuca ili cijeli sprat odelito u zrak zbog problema sa plinom :) uostalom ne vidim razlog za plin, ugradnja nek je barem 1000 KM za te pare plus svoje auto moze uzet finu dizelku. Doduse mozda su neki hrabriji od mene al ja na plin ne sjedam xD
JAsoniC

PostPostao/la AmADin_gospo dana 21/09/2010 16:46

MC_82 je napisao/la:mislim da tebi treba sekvent sistem. ja sam ugradio u lukavici za 1000KM prije godinu dana. nikakvih problema nisam imao.

ja sam prije 4 godine u Kadeta 2.0 16v GSi s čipom, ugradio plin u servisu Kaluđer iz Čačka, i nisam imao nikakvih problema s njime, Od prije 2 mjeseca vozim Astru G 1.6 16v i plin sam ugradio u darkom servisu. zasada sam zadovoljan... sequent... vuče na plin ko i na benzin, a potrošnja 8l po gradu :D
AmADin_gospo

PostPostao/la citroen dana 21/09/2010 20:04

AmADin_gospo je napisao/la:
MC_82 je napisao/la:mislim da tebi treba sekvent sistem. ja sam ugradio u lukavici za 1000KM prije godinu dana. nikakvih problema nisam imao.

ja sam prije 4 godine u Kadeta 2.0 16v GSi s čipom, ugradio plin u servisu Kaluđer iz Čačka, i nisam imao nikakvih problema s njime, Od prije 2 mjeseca vozim Astru G 1.6 16v i plin sam ugradio u darkom servisu. zasada sam zadovoljan... sequent... vuče na plin ko i na benzin, a potrošnja 8l po gradu :D

Sta ima 8 litara po gradu,taj ce u garazi parkiran toliko potrosit :D :D
citroen

PostPostao/la drndalo dana 21/09/2010 21:38

JAsoniC je napisao/la:To sto kazes da ljudi nemaju razloga za strah jer i kuhaju na plin me i brine jer koliko puta vidimo na tv da je kuca ili cijeli sprat odelito u zrak zbog problema sa plinom :) uostalom ne vidim razlog za plin, ugradnja nek je barem 1000 KM za te pare plus svoje auto moze uzet finu dizelku. Doduse mozda su neki hrabriji od mene al ja na plin ne sjedam xD

Pa ne moras ti, niko te ne tjera... :wink:

I koliko si ti to kuca vidio da su eksplodirale zbog plina...?

Ja za 40 godina jednu, i to ne zbog plina, pozar je krenuo od pegle, a boca plina je roknula pola sata kasnije... Dakle plin je bio posljedica izgorjevanja svega prije njega...

Ali to nema puno veze s temom... Kazes da se za 1000 KM doplate na svoj dobar auto benzinac, moze uzeti dobra dizelcina ? Obicno i ne bas... Barem ne ona kojoj zaista znas servise koji su uradjeni, slicne kilometraze itd...

Ja sam na Skodu roknuo plin na 60.000 poznatih (nasih) predjenih km, sada dere 129.000 i jos se nije nakasljala...

U parama trosi manje od obljubljenog Golfa 1 ili 2 D... Ko voli nek izvoli, kao i svaka stvar ima svoje cake i zakonitosti...
drndalo

PostPostao/la JAsoniC dana 21/09/2010 23:07

drndalo je napisao/la:
JAsoniC je napisao/la:To sto kazes da ljudi nemaju razloga za strah jer i kuhaju na plin me i brine jer koliko puta vidimo na tv da je kuca ili cijeli sprat odelito u zrak zbog problema sa plinom :) uostalom ne vidim razlog za plin, ugradnja nek je barem 1000 KM za te pare plus svoje auto moze uzet finu dizelku. Doduse mozda su neki hrabriji od mene al ja na plin ne sjedam xD

Pa ne moras ti, niko te ne tjera... :wink:

I koliko si ti to kuca vidio da su eksplodirale zbog plina...?

Ja za 40 godina jednu, i to ne zbog plina, pozar je krenuo od pegle, a boca plina je roknula pola sata kasnije... Dakle plin je bio posljedica izgorjevanja svega prije njega...

Ali to nema puno veze s temom... Kazes da se za 1000 KM doplate na svoj dobar auto benzinac, moze uzeti dobra dizelcina ? Obicno i ne bas... Barem ne ona kojoj zaista znas servise koji su uradjeni, slicne kilometraze itd...

Ja sam na Skodu roknuo plin na 60.000 poznatih (nasih) predjenih km, sada dere 129.000 i jos se nije nakasljala...

U parama trosi manje od obljubljenog Golfa 1 ili 2 D... Ko voli nek izvoli, kao i svaka stvar ima svoje cake i zakonitosti...

Dobro sad , nemamo ovdje sve detalje tj koliko kilometraze prelazi korisnik te kakve su mu finansijeske mogucnosti ali za 2 milje doplate moze uzet odlicnu dizelku,bas sam sada pogledao cijene i predjene kilometraze (mada ne volim dizelase vozim benzince :) ). S tim da ce kasnije pri prodaji auta izvuc vishe para na dizelu nego na benzincu sa plinom ( zbog naseg mentaliteta,dizel je dizel!)
I to se sve isplati jedino ako je taksista ili ako je posao takav da se cesto vozi kroz grad. :D
JAsoniC

PostPostao/la MC_82 dana 22/09/2010 10:06

vidi se da si pun ne znanja i predrasuda kada je u pitanju autoplin. ja nepunu godinu vozam na plin, nikakvih problema, a teži za cca 1500KM koje bi potrošio na benzin. uglavnom loko vožnja, ponekad neki izlet malo dalje, nisam taksista. godišnje prelazim oko 12-15 hiljada km
MC_82

PostPostao/la AmADin_gospo dana 22/09/2010 16:14

citroen je napisao/la:Sta ima 8 litara po gradu,taj ce u garazi parkiran toliko potrosit :D :D

ako ne vjeruješ, plati onu kafu "za van" i vozamo se namoj račun :D

potrošnja jarane zavisi od načina vožnje, može se utrostručiti, ali i prepoloviti ;)
AmADin_gospo

PostPostao/la citroen dana 22/09/2010 22:23

citroen je napisao/la:Sta ima 8 litara po gradu,taj ce u garazi parkiran toliko potrosit :D :D

potrošnja jarane zavisi od načina vožnje, može se utrostručiti, ali i prepoloviti ;)

Nema potrebe da se ja vozam sa tobom,vozio sam benzince i znam koliko trose u svim uslovima,a jos kad se doda na to plin onda trosi jos dva litra vise.Ja ne znam stvarno sto raja kupuje diesele pored tako male potrosnje benzinaca :-)
citroen

PostPostao/la psiho dana 22/09/2010 22:46

citroen je napisao/la:

Nema potrebe da se ja vozam sa tobom,vozio sam benzince i znam koliko trose u svim uslovima,a jos kad se doda na to plin onda trosi jos dva litra vise.Ja ne znam stvarno sto raja kupuje diesele pored tako male potrosnje benzinaca :-)

u pravu si 100 % novija auta (benzin) stvarno malo troše, govorim o klasi manjih vozila
psiho

PostPostao/la AmADin_gospo dana 23/09/2010 00:04

citroen je napisao/la:

vala prika, nemam te šta lagati, neplačaš mi ti gorivo. ja ti kažem koja je moja situacija. s sequent plinskom instalacijom trošim isto plina ko i benzina, ni kapi više ni manje. ako ne vjeruješ, tvoj vala problem ne moj
AmADin_gospo

PostPostao/la JAsoniC dana 02/10/2010 15:00

[quote="MC_82"]vidi se da si pun ne znanja i predrasuda kada je u pitanju autoplin. ja nepunu godinu vozam na plin, nikakvih problema, a teži za cca 1500KM koje bi potrošio na benzin. uglavnom loko vožnja, ponekad neki izlet malo dalje, nisam taksista. godišnje prelazim oko 12-15 hiljada km[/qnije to neznanje i predrasude nego cista racunica. recimo moj clio 1.4 u gradu trosi max 8 litara (ak ga ne guram u crveno). Skoro sam dobio Kiu Ceed i trenutno trosi oko 7,4 prema kompjuteru. Ali uglavnom recimo nek se sve krece oko 8 litara. ne vidim sta je tu kriticno : Problem je sto vozaci benzinaca nasjednu na price vozaca dizelasa kako eto oni voze u gradu, s klimom i jacom nogom na gasu a potrosnja ne prelazi 4 litra. To je narodni mit, imao sam dizela 2.0 i sa klimom i malo vishe muskom voznjom , potrosnja se lako popne na 7 litara u gradu. Na tih 12 k kilometara se ne isplati ugradjivat plin iz vishe razloga: nek trosis u parama duplo vishe na benzin tj recimo 16KM/100km a plina 8KM/100km (a vjeruj bice manja razlika nego duplo) Znaci u prosjeku trosis 8 KM vishe na 100 kilometara. Matematika kaze da moze vozit jos oko 19 000 kilometara i razlika u gorivu ce se izjednacit sa cijenom plinske instalacije. Poslije 19 k ,( recimo godina i po) mozda neces ni zelit isto auto ili izleti dobra prilika za nesto drugo. Ond apostoje i dodatni minusi kao sto su ne uvijek dostupno mjesto za tocenje, minimalni faktor rizika od nesrece koji ipak postoji sta god ljudi govorili, prodaja auta u kojoj se nikada nece moc izvuc novac ulozen u plin sto znam jer sam jedno vrijeme aktivno prodavao polovne automobile.
Plin se isplati samo na duge staze, onima koji ne namjeravaju mjenjat auto nekoliko godina, prelaze svake godine oko 20 k kilometara.
Ostali mogu to zaobic , ili jednostavno uzet auto sa manjim motorm ( ako je ovo 1,6 onda 1,4 xsara, ili Hdi-koji se moze dobit na 2 milje doplate a u kasnijoj prodajji na nasem prostoru se isplati jer ljudi se klanjaju dizelu :) )
JAsoniC

PostPostao/la drndalo dana 04/10/2010 13:57

JAsoniC je napisao/la:Poslije 19 k ,( recimo godina i po) mozda neces ni zelit isto auto ili izleti dobra prilika za nesto drugo. Ond apostoje i dodatni minusi kao sto su ne uvijek dostupno mjesto za tocenje, minimalni faktor rizika od nesrece koji ipak postoji sta god ljudi govorili, prodaja auta u kojoj se nikada nece moc izvuc novac ulozen u plin sto znam jer sam jedno vrijeme aktivno prodavao polovne automobile.
Plin se isplati samo na duge staze, onima koji ne namjeravaju mjenjat auto nekoliko godina, prelaze svake godine oko 20 k kilometara.
Ostali mogu to zaobic , ili jednostavno uzet auto sa manjim motorm ( ako je ovo 1,6 onda 1,4 xsara, ili Hdi-koji se moze dobit na 2 milje doplate a u kasnijoj prodajji na nasem prostoru se isplati jer ljudi se klanjaju dizelu )

Ako ces ga prodavati brzo, neces ga ugradjivati... Kao sto neces ugradjivati ni nove gume, jer te pare nikad ne mozes izvuci... Plina ima na sasvim dosta mjesta u okruzenju za tociti, i tesko je preci 50 km a da ne naidjes na jednu pumpu... Ako ti i nestane, upalis preostali benzin, pa se odvezes do sljedece pumpe... Rizik necu komentarisati, nije nista veci nego kod ostalih auta (benzin, dizel)... Kad ga vec vozis duze , isplatis si instalaciju i ustedis jos ponesto, uvijek ces ga skuplje prodati nego takav isti auto bez plina, pa se i dio para ostavljenih u instalaciju opet vrati...

Znam i ja jer pricam iz 70.000 km iskustva na plin... Manje sam imao problema s plinom nego s benzinom...

Hoces da kazes da je bolje svoj auto koji znas u dusu (pretpostavljam da je covjek pitao za Xsaru 1.6 bas zato sto je vec ima), kad si sta pomijenjao na njemu, zamijeniti uz doplatu od 2-3 hiljade KM za dizela ? Kojem ne znas kad je sta mijenjano, i u koji ako hoces s mirom da se vozis moras stuci jos barem 1000 ??? Ti slobodno zamijeni za sta hoces, ali jeftinija je i pametnija varijanta s dobrim plinom... Posto radis s autima, ne sporim da ti imas jedna iskustva, ali neko ko im je samo korisnik, moze imati i drugacije misljenje...

@Za pocinjaoca teme, plin ? Da. Kako ? Kvalitetno. Dal' se isplati ? Da, ako ga vozis preko xx.xxx KM.... Ti sam znas koliko je to godisnje, i koliko ce auto biti kod tebe... Ja sam npr. znao da ce mi se investicija vratiti nakon 13.000 km, i sada brojim ustedjene pare, u ocekivanju da ih se nakupi za novi BMW... ( Pretjerujem, ali je slatko sanjati...)
drndalo

PostPostao/la JAsoniC dana 05/10/2010 16:21

drndalo je napisao/la:
JAsoniC je napisao/la:Poslije 19 k ,( recimo godina i po) mozda neces ni zelit isto auto ili izleti dobra prilika za nesto drugo. Ond apostoje i dodatni minusi kao sto su ne uvijek dostupno mjesto za tocenje, minimalni faktor rizika od nesrece koji ipak postoji sta god ljudi govorili, prodaja auta u kojoj se nikada nece moc izvuc novac ulozen u plin sto znam jer sam jedno vrijeme aktivno prodavao polovne automobile.
Ostali mogu to zaobic , ili jednostavno uzet auto sa manjim motorm ( ako je ovo 1,6 onda 1,4 xsara, ili Hdi-koji se moze dobit na 2 milje doplate a u kasnijoj prodajji na nasem prostoru se isplati jer ljudi se klanjaju dizelu )

Ako ces ga prodavati brzo, neces ga ugradjivati... Kao sto neces ugradjivati ni nove gume, jer te pare nikad ne mozes izvuci... Plina ima na sasvim dosta mjesta u okruzenju za tociti, i tesko je preci 50 km a da ne naidjes na jednu pumpu... Ako ti i nestane, upalis preostali benzin, pa se odvezes do sljedece pumpe... Rizik necu komentarisati, nije nista veci nego kod ostalih auta (benzin, dizel)... Kad ga vec vozis duze , isplatis si instalaciju i ustedis jos ponesto, uvijek ces ga skuplje prodati nego takav isti auto bez plina, pa se i dio para ostavljenih u instalaciju opet vrati...

Znam i ja jer pricam iz 70.000 km iskustva na plin... Manje sam imao problema s plinom nego s benzinom...

Hoces da kazes da je bolje svoj auto koji znas u dusu (pretpostavljam da je covjek pitao za Xsaru 1.6 bas zato sto je vec ima), kad si sta pomijenjao na njemu, zamijeniti uz doplatu od 2-3 hiljade KM za dizela ? Kojem ne znas kad je sta mijenjano, i u koji ako hoces s mirom da se vozis moras stuci jos barem 1000 ??? Ti slobodno zamijeni za sta hoces, ali jeftinija je i pametnija varijanta s dobrim plinom... Posto radis s autima, ne sporim da ti imas jedna iskustva, ali neko ko im je samo korisnik, moze imati i drugacije misljenje...

@Za pocinjaoca teme, plin ? Da. Kako ? Kvalitetno. Dal' se isplati ? Da, ako ga vozis preko xx.xxx KM.... Ti sam znas koliko je to godisnje, i koliko ce auto biti kod tebe... Ja sam npr. znao da ce mi se investicija vratiti nakon 13.000 km, i sada brojim ustedjene pare, u ocekivanju da ih se nakupi za novi BMW... ( Pretjerujem, ali je slatko sanjati...)

slazem se s tim da je plin sasvim ok uz odredjenu godisnju kilometrazu i vecinom gradsku voznju. Na posto iznad sam uradio nagrubo matematiku koja pokazuje da za pare potrosene na plin plus cijena plina koji ce trosit , moze preci oko 19k kilometara vozeci na benzin. To je godina i po. Prema mom iskustvo nakon godinu i po zelit ce neku drugo auto ili ce mi se otvorit mogucnost za nesto povoljno. S te tacke se plin ne isplati ugradjivat. A za ugradnju plina stoji da je ok ako planira auto vozit duze od naredne dvije godine i ak je siguran d amu nece dosadit :)
JAsoniC

PostPostao/la Max Bunker dana 05/10/2010 16:26

Ne razumijem se u auta :-D i te fazone, ali imam Citroena Xsaru Picasso i sve sto treba da servisiram, pravim, popravljam radim u njihovom servisu kod Zetre. Otidji tamo, ljudi su kulturni i uljudni ( nece te zakinuti ) i vidi sa njima.
Max Bunker

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: GaRGa i 9 gostiju.