Ciste na jajniku

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Ciste na jajniku

PostPostao/la anais_nin dana 05/06/2008 20:54

putujucidzindas je napisao/la:dragi moji cistasi :) samo da se prijavim... u slucaju da neko ima "NE DAM JAJNIK NI ZA STO NA SVIJETU" filozofiju, i bude u panici ko sto sam bila prije ne znam koliko, od svog posljednjeg posta na ovu temu:)... alternativna medicina se pokazala..hm..da kazemo uspjesnom.. poslije svih onih doktora i peglancija s istim, posvetih se ja travama :) naravno, uz strucnu pomoc (ciju, javljam na PP) . elem, moja strasna cista, koja je bila na jajniku, a bila je oko 5 cm velicine, i zbog koje su mi svi preporucili vadjenje i jednog i drugog, evo sad je manja od 2 cm i nije na jajniku :D doktor bas i ne moze da vjeruje, moja strucna pomoc nije mogla vjerovati, pristala je na pomoc iskljucivo zbog moje velike zelje da ne dam jajnik... tako da, i ako vadimo cistu, ne diramo jajnik..jipiii

u potpunosti razumijem tvoju radost :) od srca ti zelim da sve bude u redu :)
anais_nin
Moderator

PostPostao/la putujucidzindas dana 05/06/2008 21:41

hvala, hvala :)
putujucidzindas

PostPostao/la pesak dana 06/06/2008 00:36

ma da, alternativa je mocna. da sam imala pravu pomoc, ne bih imala sepsu od nestrucnog puktiranja ciste koja je trebala da se operise.2 litre gnoja u stomaku,,.a sa alternativom, ne bi bilo operacije.
prokleti milosevicevci.
pesak

PostPostao/la Interceptor dana 06/06/2008 15:08

Evo da podijelim par losih iskustava... Moja djevojka je imala 5 dijagnoza cisti pored jajnika, sve sa Koseva. 6-ti je bio isti kod privatnika (Vernes Begovic) sa indikacijom za malignitet i preporucena hitna operacija u bolnici u Jelahu. Na moj nagovor odemo u BG na VMA. Prvo, komplet pregled sa tumor markerima je kostao oko 150KM, sto je i inace islo (dobro, oko 100KM) kao mito i ista suma privatno. Drugo, pregled je zakazan u 16h. U 16.10 je doslana red i posto je iz inostranstva primio je nacelnik odjeljenja u znak postovanja. Trece, kaze da je odusevljena odnosom ljekar-pacijent, da je mogla da porazgovara, pita, itd. i da tako nesto nikada nije dozivjela ni kod privatnika. Cetvrto, uspostavljena je konacna dijagnoza koja nije imala veze sa cistama i bila tacna. Peto, operacija je kostala oko 1000KM (laparoskopija), u poredjenju sa privatnikom u Jelahu (2000KM) ili Koseva (500KM mita najmanje -tako je receno). Sesto i zadnje, usluga nakon operacije je bila fantasticna (sestre obilaze svakih 5-7 min, itd. jako ljubazne...)

Eto, morao sam reci...

Nadam se da je pomoglo...
Interceptor

PostPostao/la neprilagodjena dana 17/06/2008 12:50

Kod mene su mislili da mozda imam cistu na jajniku i upozorili su me da ako
nista ne uradim na tome mogu ostati neplodna :-? :-?

Fala bogu na kraju nije bila cista :) :)

To je jedino sto mogu da ti kazem.

Sretno.
neprilagodjena

PostPostao/la Mala sirena dana 17/06/2008 21:50

Da i ja podijelim svoje iskustvo. Prije par godina odem na laparaskopsku operaciju ciste i izvade mi jajnik. Nije se vidjelo na UZ i ostalim snimcima da je zahvatila cijeli jajnik, a radila sam i sve druge nalaze ukljucujuci i tumor marker koji je bio na granici. Odmah poslije operacije sam bila super i danas sam tako, a rezovi od operacije jedan nevidljiv, a drugi onako kao sjena na kozi, onaj na pupku nista. I najvaznije od svega operaciju uradila u sarajevskoj Vojnoj/Općoj bolnicu, sa svojim regularnim zdravstvenim osiguranjem, bez stela, mita i svega ostalog danas (a i tada) jako popularnog i doktori i sestre bili super. I ne samo prema meni vec i prema svim drugim pacijentima. Samo zelim reci da se bar po mom iskustvu ne mora ici daleko za dobru uslugu. Znam da postoje razlicite ciste vise i manje bezazlene i slazem se da treba potraziti 5 misljenja prije nego se ode na operaciju, ali su to ozbiljne stvari i svima koji imaju problem i moraju ga rijesiti operativno zelim svaku srecu i puno hrabrosti, jer psiholoski ni jedna operacija se ne podnosi bez stresa. Jednostavno ljudski je da nam nije svejedno.
Mala sirena

PostPostao/la pesak dana 17/06/2008 22:35

ja imam debeli rez od 3 cm iznad pupka pa do pola pubicne kosti.
ma fenomenalno. kaze samo cista na jajniku i sve ok. stoka .
kao razrezana svinja.
pesak

PostPostao/la pesak dana 18/06/2008 21:49

inace, lekar mi je na pregledu pevao -pevusio- 'druze tito, mi ti se kunemo'...
i rekao mi je da jako dobro zna ceo moj slucaj ...sto je moglo da se shvati na razne nacine.. ...taj sto mi je napravio sepsu. i rez od preko pupka .
u to vreme su dolazile albanke / za vreme bombardovanja / sa kosova, ja sam neke uzimala u zastitu i pomagala im, jer ne delim ljude po nacionalnosti...a onda se to proculo, pa su sestre dovozile albanke blizu mene i govorile pakosno- evo, sad imas s kim da pricas...
inace, niko u sobi nije hteo da prica sa tim albankama.
prokleti milosevicevci.
pesak

PostPostao/la SuperMama dana 05/11/2008 15:54

Pozdrav svima,
ovako dosad se moj suprug javljao umjesto mene vezano za temu 'Cista na jajniku'. Naime, kao sto sam vec (kao sto je suprug ) vec naveo imam cistu na jajniku, oko 4cm je velika i vodena. Ne pravi mi nikakve probleme, redovne cikluse imam. Ginekolog je rekao da nije nikakav problem i da je ne treba dirati, takodjer mi je dao pilule ali ja ih ne podnosim nikako pa ih ni ne koristim. Obratila sam se vise ginekologa i uglavnom svi kazu isto i da ce se povuci sa ciklusom. Medjutim ona je na jajniku vec skoro 1 godinu i nije se povukla :x. Iako mi govore da je sve u redu, mene ipak drugim rijecima ona zivcira sto se nije povukla. Ako ima neko slican problem nek se javi :( . Ustvari, nek se javi bilo ko sa slicnim problemima. Pozdrav i hvala.
SuperMama

PostPostao/la SuperMama dana 26/11/2008 19:29

Molim vas javljajte se :).Hvala.
SuperMama

PostPostao/la ani08 dana 07/12/2008 20:58

@SuperMama
Ukoliko je ta cista jos prisutna kod tebe, javi se na pp, napisacu ti jedan recept. Ucinkovit je.
ani08

PostPostao/la jedna dana 14/12/2008 22:21

Mene intersuje koji su simptomi kada se cista pojavi?
jedna

PostPostao/la pesak dana 15/12/2008 02:00

nastavak sledi. idem ja tako , na explorativnu kiretazu, kad ono-nacelnik na tom odeljenju , sad je onaj moj predjasnji ubica ... sestre me prepoznale od pre...
drugi lekar mi radi kiretazu i sta se desilo ? :mrgreen: :D

sledeci dan , temparatura 39, opet bolnica, vadjenje krvi svakih nekoliko sati, sedimentacija 120 ili tako slicno... jovo-nanovo. opet operacija. pokusaji da me operisu njegovi prijatelji :D ..duuuuga , teska operacija ...
i tako , do kraja sveta i veka ... sve se ponavlja .

rece mi jedan lekar da budem srecna sto sam uopste prezivela...kaze- drugi obicno umiru u takvim slucajevima kao sto je bio moj. :D
opet. :D
pesak

PostPostao/la pesak dana 15/12/2008 02:03

treci put, castim. :D
pesak

PostPostao/la pesak dana 15/12/2008 02:37

inace, kao posledicu od sepse koja nigde nije zavedena i od svega sto sam prezivela u bolnici, imala sam tezu depresiju. posle mi lekari objasnili da kad dodje do toli8ko velikog trovanja organizma, truje se svaki organ, pa i mozak. i da je moguca posledica- depresija.
i drugi put je valjda bila sepsa, ili nije.. :D
mala neka, kratka simpa sepsica...srce malo. :mrgreen:

a sto je jos lepo, sve sam znala unapred. mislim, nisam znala, nego sam predosecala sta me ceka. i sad i pre -kod njega, hapsenog zbog mita, nikad procesuiranog, prijatelja milosevicevog ministra zdravlja, obozavatelja slobe i mire. i delija. :D
nekad nacelnik, sad nacelnik, samo ne operise valjda///
ko zna.
e, sorry ljudi, ima raznih kretena. psihopata i manijaka. mozda je ta pojava uobicajena i nije kaznjiva samo u srbiji.
ovde se secu razni ratni zlocinci bez problema, pa sto ne bi i ostali bili u miru...
vi se ne plasite tamo.
pesak

PostPostao/la putujucidzindas dana 26/12/2008 17:10

jedna je napisao/la:Mene intersuje koji su simptomi kada se cista pojavi?

ja sam neki dan pronasla svoj nalaz od ginekologa od prije 8 godina. kako se nisam previse generalno brinula za svoje zdravlje i za te takve stvari, totalno sam zaboravila da mi je vec tada rekla doktorica za cistu, a osim tog, cista je bila tad mala, bezazlena, nije bilo nikakve panike oko svega toga, nije se znalo ni koja je vrsta ciste, tako sam je i ja odignorisala. U principu, da nema doktora, ja ne bih ni znala da je imam :D imam redovne cikluse oduvijek, apsolutno ni s cim nemam problema, niti ikakvih bolova, nista... valjda je sve to prilicno individualno..
putujucidzindas

PostPostao/la SuperMama dana 07/01/2009 20:24

Pozdrav,ja nisam nikakve simptome imala vec sam dobila m.ciklus nekih 12-ak dana prije i mnogo obilnije.I normalno to meni nije bilo uredu(iako su mi 'zene' govorile kako je to o.k.)ja se uputim drugi dan kod ginekologa.I na pregledu mi otkriju da imam cistu na lijevom jajniku.Ginekolog mi je rekao da to krvarenje nije uzrokovano cistom, a isto to mi je odgovrio drugi ginekolog putem mail-a;tj.da je to krvarenje ustvari funkcija jajnika.Jedino sto mozda mozes primjetiti to su ponegdje bubuljice,uglavnom na bradi i zaliscima na celu,a sve to je ustvari promjena hormona, a oni su povezani sa cistom.Ali ni to normalno ne mora znaciti da imas cistu.Najbolje je da odes na UZ jajnika i to je to.Odmah ce vidjeti da li imas cistu.Sretno.
P.S.Ako je budes imala ili ako je slucajno dobijes nije nista strasno :) .Ja je imam i nemam problema,samo sto me zivcira i brine. :x
SuperMama

PostPostao/la Snowman dana 15/07/2009 15:04

SuperMama je napisao/la:

Pozdrav,ja nisam nikakve simptome imala vec sam dobila m.ciklus nekih 12-ak dana prije i mnogo obilnije.I normalno to meni nije bilo uredu(iako su mi 'zene' govorile kako je to o.k.)ja se uputim drugi dan kod ginekologa.I na pregledu mi otkriju da imam cistu na lijevom jajniku.Ginekolog mi je rekao da to krvarenje nije uzrokovano cistom, a isto to mi je odgovrio drugi ginekolog putem mail-a;tj.da je to krvarenje ustvari funkcija jajnika.Jedino sto mozda mozes primjetiti to su ponegdje bubuljice,uglavnom na bradi i zaliscima na celu,a sve to je ustvari promjena hormona, a oni su povezani sa cistom.Ali ni to normalno ne mora znaciti da imas cistu.Najbolje je da odes na UZ jajnika i to je to.Odmah ce vidjeti da li imas cistu.Sretno.
P.S.Ako je budes imala ili ako je slucajno dobijes nije nista strasno :) .Ja je imam i nemam problema,samo sto me zivcira i brine. :x
Snowman

PostPostao/la beca28 dana 15/07/2009 15:21

Drage djevojke,

Želim s vama da podijelim vlastito iskustvo, jer znam kako sam satima buljila u računar tragajući za vašim odgovorima i savjetima u vezi sa ovim problemom. Prije mjesec i po na rutinskom pregledu sam otkrila da imam cistu na jajniku veličine 5 cm. Bila sam sva izbezumljena i prestrašena, tražila sam sve moguće prirodne načine da je se riješim. Na kraju sam se odlučila za jedan jednostavan recept, svako jutro na tašte šolja čaja od kunice i cvijeta nevena (jednaka količina obje trave). Nakon 8 dana, na pregledu je ustanovljeno da se cista smanjila na 4 cm, dakle za cijeli 1 cm. Nastavila sam sa čajem i čini mi se da je tokom posljednjeg krvarenja pukla. To ću znati na slijedećem pregledu, pa ću vam i to javiti. U svakom slučaju, željela sam da vas utješim i kažem da se ne brinete i da znate da postoji veliki broj prirodnih načina da se riješite ovog problema. Stari ljudi su bili puni znanja, ne zaboravite to. Neki recept će sigurno upaliti. Zahvaljujem se svim djevojakama koje su na forumu nesebično dijelile slične savjete, ovo je stvarno puno lakše prebroditi kad znaš da nisi sama.
Želim vam puno zdravlja i smijeha :)
Beca28
beca28

PostPostao/la jeca50 dana 18/07/2009 15:07

jeca50

PostPostao/la jedna dana 24/07/2009 18:33

SuperMama je napisao/la:

Uspostavilo se da je uistinu imam, iako nikakvih simptoma nisam imala. Poslednju menstruaciju dobila sam 5 dana ranije i malo je obilnija bila (inače su u sekundu tačne i ne traju duže od 4-5 dana, nekad i manje).

Dakle, na desnom je jajniku, anehogena je i veličine je 60 mm. Dobila sam primolut-Nor tablete da pijem i rečeno mi je ako ne pukne do kraja naredne mjesečnice da mi sleduje operacija. Sva sam u strahu...
jedna

PostPostao/la dadoka84 dana 24/07/2009 18:50

Ako je u pitanju laparoskopija nemas se stvarno cega bojati. Ja sam imao operaciju prije pola godine. Poslije operacije sam se sam prebacivao s kreveta na krevet i jedini da kazem krizni period je bio sat kasnije kad me malo anestezija "bacala" :D pa su mi spucali analgin i infuziju. Nakon 2-3 sata sam otisao u wc i izbacio anesteziju tako da sam vec tad bio normala. Sutradan sam proveo cijeli dan na nogama, ranica je malo bolila ali nista specijalno. Dva dana poslije operacije se ide kuci i onda slijedi oporavak. U svakom slucaju ti je bolje da to sredis pa da ne razmisljas vise o tome. Sretno :-D
dadoka84

PostPostao/la jedna dana 24/07/2009 20:39

dadoka84 je napisao/la:Ako je u pitanju laparoskopija nemas se stvarno cega bojati. Ja sam imao operaciju prije pola godine. Poslije operacije sam se sam prebacivao s kreveta na krevet i jedini da kazem krizni period je bio sat kasnije kad me malo anestezija "bacala" :D pa su mi spucali analgin i infuziju. Nakon 2-3 sata sam otisao u wc i izbacio anesteziju tako da sam vec tad bio normala. Sutradan sam proveo cijeli dan na nogama, ranica je malo bolila ali nista specijalno. Dva dana poslije operacije se ide kuci i onda slijedi oporavak. U svakom slucaju ti je bolje da to sredis pa da ne razmisljas vise o tome. Sretno :-D

brate... ja se nadam da do operacije neće doći. ima li šanse da ovaj lijek to spriječi'?
jedna

PostPostao/la dadoka84 dana 24/07/2009 20:52

O tome ti ne znam puno. Ja sam na operaciju isao zbog kamencica u zucnoj kesi. Najveci problem mi je bio dosada a najmanji sestrice u bijelim uniformama ;D
Operacije se uopste nisam plasio...Jedino momenta kad go ulazis u salu ;DD
dadoka84

PostPostao/la muftija dana 11/10/2009 00:00

Procitao sam ovu temu od prvog do zadnjeg posta, ali nisam vidio da neko spominje čokoladnu cistu.

Zeni mi je ustanovljeno ultrazvukom da ima cistu na lijevom jajniku, ginekolog je odma predlozio da uradi tumor markere, te neke vrijednosti su joj 70 necega, (kao gornja je granica 30), rekao joj je da dodje nakon menstrualnog ciklusa na pregled, uradio joj ultrazvuk i rekao da ima čokoladnu cistu 50mm i da je mora operisati i da ne ceka ni mijesec dana, on misli da nije nista opasno ali da ne treba nista prepustiti slucaju.
Citam ovu temu a nigdje jos nisam procitao čokoladna cista, jeli neko vec imao iskustva sa takvom cistom, jeli to čokoladna znači maligno?
Kako ide ta operacija, koliko se lezi u bolnici, koliko traje oporavak poslije operacije, jeli mora vaditi jajnik, hoce li kasnije moci roditi.
Mi smo se pravo usrali, zena non stop place ja nikako ne uspjevam da je smirim, a iskreno i ja sam se usro?
Jeli neko imao slicnog iskustva a volio bi ako ima neko strucan da mi odgovori i malo opsirnije objasni.

U naprijed hvala :sax:
Zadnja izmjena: muftija; 11/10/2009 14:26; ukupno mijenjano 1 put/a.
muftija

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: dama_u_crnom i 13 gostiju.