Cijene namirnica u gradu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Cijene namirnica u gradu

PostPostao/la Namirnice dana 13/01/2012 00:32

Pozdrav svima, pratimo cijene namirnica (i drugih artikala) u marketima, pisemo o proizvodima, preporucujemo neke nove itd, itd. Barem jednom sedmično smo u Bingu, Konzumu, Mercatoru i Interexu i pratimo "kretanje" cijena, onakve kakve su istaknute. Zanimaju nas i vaša iskustva, informacije, ideje.

S obzirom na to da smo obećali čitaocima da nećemo "promovisati" cijene namirnica iz prošle godine (iako sve možete pogledati u našim tabelama) zbog čestog variranja i slično, krenućemo sa prvom tabelom cijena namirnica iz ove godine, evidentiranom 04. januara.

slika

Ovdje više detalja, a Ovdje nas možete pratiti i na Facebooku.
Namirnice

Re: Cijene namirnica u gradu

PostPostao/la udrch dana 13/01/2012 00:42

Na ovom forumu je ova tema otvorena davno..
udrch

PostPostao/la BHF_Manijak dana 13/01/2012 00:43

Znao sam ja i bez njih da je Bingo kralj, mjescna podmira je u Bingu - bez konkurencije! :mrgreen: A nisam znao da je Konzum najkuplji, konto sam da je Mercator ubjedljivo! :shock: :-?
BHF_Manijak

PostPostao/la Namirnice dana 13/01/2012 09:33

Ovdje smo uporedili neke cijene koje smo već imali iz Konzuma na Pofalićima sa cijenama Konzuma u Importanne centru. Nije neka razlika ali je ima, oko 0,05 do 0,10 KM skuplji po artiklu onaj u Importanne centru, ali nekih 50tak% artikala koje smo mi zabiljezili dan prije. Ovo su cijene dan za danom evidentirane u ova dva marketa.

slika

Detalji ovdje
Facebook ovdje
Namirnice

PostPostao/la karanana dana 13/01/2012 09:44

e ovo sam i ja primjetio i bas je interesantno i kontao sam da je do mene i da ja mozda slabo pamtim ali sad vidim da se desava, da u razlicitim konzum lokacijama imaju razlicite cijene. ali valjda moze tako, ko im brani, skuplja kirija-skuplji proizovodi.
joj koji su....kleo sam se u njih prije, ali konzum je najlopovskiji.
karanana

PostPostao/la madnessa dana 13/01/2012 09:54

Je li neko od vas čuo za nivelaciju cijene robe? Kada dođe roba na stanje sa jednom cijenom, a ti već imaš robu sa drugom cijenom onda moraš raditi nivelaciju, tj. formiranje cijene na osnovu obje cijene i količine robe na stanju. Zato dolazi do razlike u različitim centrima istog vlasnika (svaki se vodi kao poseban prodajni objekat i za svaki se vrši posebna nivelacija).

Nije da branim Konzum ili bilo koga... Jednostavno tako stvari ferceraju...

viewtopic.php?f=38&t=83787
madnessa

PostPostao/la VjecitiStudent dana 13/01/2012 09:59

I na osnovu cega ste birali bas ove proizvode? Tako sto su najjeftiniji u Bingu ili ima neka druga principijelna selekcija?

Uvjeren sam da bi svaki od ovih supermarketa mogao izaci sa svojom listom po kojoj bi bio ubjedljivo najjeftiniji u odnosu na konkurenciju.
VjecitiStudent

PostPostao/la Namirnice dana 13/01/2012 10:12

VjecitiStudent je napisao/la:I na osnovu cega ste birali bas ove proizvode? Tako sto su najjeftiniji u Bingu ili ima neka druga principijelna selekcija?

Uvjeren sam da bi svaki od ovih supermarketa mogao izaci sa svojom listom po kojoj bi bio ubjedljivo najjeftiniji u odnosu na konkurenciju.

Prvo idemo u Mercator, pa onda u Konzum (i to najjeftiniji) pa onda u Interex i na kraju u Bingo. Znači, sve što analiziramo od artikala prvo evidentiramo u Mercatoru, on je neka mjera. Potrefi se da nešto, na kraju i ne nađemo u Bingu, doduše ne dešava nam se to posljednjih 6 ovih sedmičnih tabela koje radimo.

Ovdje smo napravili analizu na kraju godine, na osnovu svega što smo radili.

A ovdje možete pogledati sve sedmične tabele cijena namirnica i lako ćete primjetiti da se šaralo sa namirnicama, od bezveznih, do najpotrebnijih. Jer takva je "potrošačka" korpa - ima svega, od nepotrebnog (gdje artikli variraju drastično od marketa do marketa) do potrebnog (gdje su tu negdje svi osim Binga). Nije, dakle, nikakvo tepanje Bingu. Tako je kako je.
Namirnice

PostPostao/la Namirnice dana 13/01/2012 10:18

madnessa je napisao/la:Je li neko od vas čuo za nivelaciju cijene robe? Kada dođe roba na stanje sa jednom cijenom, a ti već imaš robu sa drugom cijenom onda moraš raditi nivelaciju, tj. formiranje cijene na osnovu obje cijene i količine robe na stanju. Zato dolazi do razlike u različitim centrima istog vlasnika (svaki se vodi kao poseban prodajni objekat i za svaki se vrši posebna nivelacija).

Konzum kategoriše svoje markete (po veličini, lokaciji, gradu i slično) pa na osnovu toga i formiraju cijene. Plus i ovo što si ti rekao. Bingo recimo nudi iste cijene i u Lukavcu i u Sarajevu. Provjereno. Iako su mu troškovi poslovanja ovdje, vjerovatno, veći nego tamo. Interex isto. Mercator ima sličnu politiku kao Konzum ali Mercator uglavnom ide na veće površine dok Konzum ulazi i u 100m2.
Namirnice

PostPostao/la super_woofer dana 13/01/2012 10:27

Hajd sto je Bingo najjeftiniji, nego i forsira domace proizvode! Bio jucer u Hrvatskoj i odem u njihov Konzum da kupim nesto i hajd da vidim imaju li sta nase, NISTA nema, sve Hr proizvodi.. A mi se ovdje preseravamo i kupujemo sve strane proizvode.. i sto je najzalosnije po skupljim cijenama od nasih..
super_woofer

PostPostao/la starii dana 13/01/2012 10:32

svaka cast na stranici namirnice.ba,i ja sam upratio da je bingo najjeftiniji,prije sam znao ici u konzum u BBI pa uzmem po koju stvar, ali ga sada izbjegavam u sirokom luku jer su im cijene pretjerane..jedino sto se isplati uzeti u konzumu jeste voce i povrce koje cesto bude na akciji.
starii

PostPostao/la madnessa dana 13/01/2012 10:44

Namirnice je napisao/la:
madnessa je napisao/la:Je li neko od vas čuo za nivelaciju cijene robe? Kada dođe roba na stanje sa jednom cijenom, a ti već imaš robu sa drugom cijenom onda moraš raditi nivelaciju, tj. formiranje cijene na osnovu obje cijene i količine robe na stanju. Zato dolazi do razlike u različitim centrima istog vlasnika (svaki se vodi kao poseban prodajni objekat i za svaki se vrši posebna nivelacija).

Konzum kategoriše svoje markete (po veličini, lokaciji, gradu i slično) pa na osnovu toga i formiraju cijene. Plus i ovo što si ti rekao. Bingo recimo nudi iste cijene i u Lukavcu i u Sarajevu. Provjereno. Iako su mu troškovi poslovanja ovdje, vjerovatno, veći nego tamo. Interex isto. Mercator ima sličnu politiku kao Konzum ali Mercator uglavnom ide na veće površine dok Konzum ulazi i u 100m2.

Neka uobičajena formula za formiranje cijene proizvoda je nabavna cijena + % za troškove + % za maržu. Naravno da će Mercator na Dobrinji imati veće cijene nego mali Mercator na A. Polju, ako računamo kolike troškove ima jedan, a koliko drugi.
madnessa

PostPostao/la AdnanSA dana 13/01/2012 10:45

Da, Konzum zna imati dobre cijene voća i povrća ali ako je na akciji.
Merkator ima najbolju ponudu za gurmane.
Interex onako između.
U Bingo ne idem jer mi nije na ruku a i onaj u Hadzićima mi je nekako bez veze.
Interesantno je što se tiće Konzuma da imaju često akcije koje i nisu akcije hoću reći sniže cijenu artikla za 5 feninga.
sa 3,25 na 3,20 i napišu akcija. Formalno jeste ali koliko.
Treba otvoriti četvere oči i gledati kada se kupuje jer prevare vrebaju sa svih strana.
Pojedini artikli poskupe preko noći drastično. 10-20 % kao od šale.
Svaka čast za analizu i samo nastavite. Pratim vas.

Kako stoji DP?
Zadnja izmjena: AdnanSA; 13/01/2012 10:50; ukupno mijenjano 1 put/a.
AdnanSA

PostPostao/la AdnanSA dana 13/01/2012 10:47

VjecitiStudent je napisao/la:I na osnovu cega ste birali bas ove proizvode? Tako sto su najjeftiniji u Bingu ili ima neka druga principijelna selekcija?

Ovo je zavjera sigurno. Bingo naručio da se na ovako perfidan naćin reklamira. :lol: :lol: :lol: :lol:
AdnanSA

PostPostao/la Namirnice dana 13/01/2012 10:48

starii je napisao/la:svaka cast na stranici namirnice.ba,i ja sam upratio da je bingo najjeftiniji,prije sam znao ici u konzum u BBI pa uzmem po koju stvar, ali ga sada izbjegavam u sirokom luku jer su im cijene pretjerane..jedino sto se isplati uzeti u konzumu jeste voce i povrce koje cesto bude na akciji.

Mnogi se kod njih, odnosno u Velpru, snabdjevaju voćem i povrćem (i domaćinstva i restorani ...) Konzumovi KPlus proizvodi su jako dobri, čak jedan od njih, KPlus kiflice punjene čokoladom proizvode u Travniku (nismo 100% sigurni). E da li ih prodaju samo u BiH, to ne znamo, ali planiramo da malo i to ispitamo. Jer pored cijena, pišemo i onako o proizvodima na tržištu. Ali, to je mlada rubrika

I da, hvala :-D
Namirnice

PostPostao/la mumy dana 13/01/2012 10:48

oj konzum je skup do djavola
neki dan ulazim kad bademi u refuzi preko 20KM :shock:
al jos veci sok mi usledi kad vidjoh da su u merkatoru 15 i nesto :?
mumy

PostPostao/la karanana dana 13/01/2012 10:50

madnessa je napisao/la:Neka uobičajena formula za formiranje cijene proizvoda je nabavna cijena + % za troškove + % za maržu. Naravno da će Mercator na Dobrinji imati veće cijene nego mali Mercator na A. Polju, ako računamo kolike troškove ima jedan, a koliko drugi.

zasto bi bilo zagarantovano to da ce veliki merkator imati vece cijene od malog?
da, naravno da su njegovi troskovi veci ali mozda kada se ti troskovi podijele sa prihodima velikog merkatora, ispadne da su nizi od nekog malecnog merkatorcica.
karanana

PostPostao/la Namirnice dana 13/01/2012 10:53

Usput: Evo i nekoliko cijena zahvaljujući jednoj čitateljici - Malo vitamina - Konzum: Ananas 3,10KM/KG, Banane 1,90KM/KG, Jabuke 1,50KM/KG, Narandze, 1,60KM/KG i Kiwi 0,95KM-korpica. Ko fura Twitter, evo nas i tu.
Namirnice

PostPostao/la madnessa dana 13/01/2012 10:59

karanana je napisao/la:
madnessa je napisao/la:Neka uobičajena formula za formiranje cijene proizvoda je nabavna cijena + % za troškove + % za maržu. Naravno da će Mercator na Dobrinji imati veće cijene nego mali Mercator na A. Polju, ako računamo kolike troškove ima jedan, a koliko drugi.

zasto bi bilo zagarantovano to da ce veliki merkator imati vece cijene od malog?
da, naravno da su njegovi troskovi veci ali mozda kada se ti troskovi podijele sa prihodima velikog merkatora, ispadne da su nizi od nekog malecnog merkatorcica.

I ja laički objašnjavam i pravila ne vrijede uvijek. Do svakog centra je da formira cijenu po svojim preferencama, kako bi im se isplatilo plasirati određeni proizvod.
madnessa

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 13/01/2012 13:17

Namirnice je napisao/la:
starii je napisao/la:svaka cast na stranici namirnice.ba,i ja sam upratio da je bingo najjeftiniji,prije sam znao ici u konzum u BBI pa uzmem po koju stvar, ali ga sada izbjegavam u sirokom luku jer su im cijene pretjerane..jedino sto se isplati uzeti u konzumu jeste voce i povrce koje cesto bude na akciji.

Mnogi se kod njih, odnosno u Velpru, snabdjevaju voćem i povrćem (i domaćinstva i restorani ...) Konzumovi KPlus proizvodi su jako dobri, čak jedan od njih, KPlus kiflice punjene čokoladom proizvode u Travniku (nismo 100% sigurni). E da li ih prodaju samo u BiH, to ne znamo, ali planiramo da malo i to ispitamo. Jer pored cijena, pišemo i onako o proizvodima na tržištu. Ali, to je mlada rubrika

Zar Velpro nije zatvoren za maloprodaju?!
chuchumbamayumbe

PostPostao/la Namirnice dana 13/01/2012 14:52

chuchumbamayumbe je napisao/la:
Namirnice je napisao/la:

Zar Velpro nije zatvoren za maloprodaju?!

Ma da, Velprovo je i Konzumovo, pa je u tom kontekstu napisano. :)
Namirnice

PostPostao/la VjecitiStudent dana 13/01/2012 15:46

Namirnice je napisao/la:

Prvo idemo u Mercator, pa onda u Konzum (i to najjeftiniji) pa onda u Interex i na kraju u Bingo. Znači, sve što analiziramo od artikala prvo evidentiramo u Mercatoru, on je neka mjera. Potrefi se da nešto, na kraju i ne nađemo u Bingu, doduše ne dešava nam se to posljednjih 6 ovih sedmičnih tabela koje radimo.

A ovdje možete pogledati sve sedmične tabele cijena namirnica i lako ćete primjetiti da se šaralo sa namirnicama, od bezveznih, do najpotrebnijih. Jer takva je "potrošačka" korpa - ima svega, od nepotrebnog (gdje artikli variraju drastično od marketa do marketa) do potrebnog (gdje su tu negdje svi osim Binga). Nije, dakle, nikakvo tepanje Bingu. Tako je kako je.

Otkade je i Rafaelo standardni dio potroskacke korpe?
Nas Zavod za statistiku vec decenijama precizno definise listu namirnica koja ulazi u potrosacku korpu, ako zelite biti posteni u svom radu, onda bi posli od njihove definicije, a ne "šarali sa namirnicama, od bezveznih, do najpotrebnijih", ili sta je vec u Bingu trenutno najjeftinije.

Mislim da necemo dugo cekati na pojavu site-a npr. www.mojenamirnice.ba koji ce slicnom metodologijom zakljuciti da je Konzum ili Merkator najjeftiniji, ovisno vec od toga ciji je site.
VjecitiStudent

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 13/01/2012 15:58

VjecitiStudent je napisao/la:
Namirnice je napisao/la:

Otkade je i Rafaelo standardni dio potroskacke korpe?
Nas Zavod za statistiku vec decenijama precizno definise listu namirnica koja ulazi u potrosacku korpu, ako zelite biti posteni u svom radu, onda bi posli od njihove definicije, a ne "šarali sa namirnicama, od bezveznih, do najpotrebnijih", ili sta je vec u Bingu trenutno najjeftinije.

Mislim da necemo dugo cekati na pojavu site-a npr. http://www.mojenamirnice.ba koji ce slicnom metodologijom zakljuciti da je Konzum ili Merkator najjeftiniji, ovisno vec od toga ciji je site.

Slažem se, u potpunosti.
chuchumbamayumbe

PostPostao/la HomeSweetHome dana 13/01/2012 16:10

Ne ulazeci u to da li se nekom lancu marketa podilazi ili ne, molim vas samo nemojte raditi analizu na osnovu potrosacke korpe koju sastavlja statisticki zavod jer u toj korpi nema skoro nista osim onog sto ti treba da te odrzi na zivotu...
HomeSweetHome

PostPostao/la BHF_Manijak dana 13/01/2012 22:05

Pa eto studente kad si vec pametan otidji ti na mjesecnu podmiru u Bingo i u Merkator ili Konzum, uzmi sve sto ti treba pa ces se i sam uvjeriti! :roll: Mislim nidje veze, ispade sad ova stranica forsira Bingo ili umanjuje Merkator, usotalom tu je i Interex, sto moras uzimati primjer samo Bingo! I ovo govorim sve iz licnog iskustva, dakle u 90% slucajeva uzimam iste namirnice svakog mjeseca, bar sto se podmire tice i Bingo je daleko najjeftiniji, a isao sam i u DP i u Merkator i u Bingo itd...Nije reklama, samo cinjenice govorim.

Uostalom, pa zar nije logicne da forsiramo svoj lanac trgovina(pored toga sto je najjeftiniji za mnoge proizvode) nego da dajemo pare Slovencu ili Hrvatu! :roll: :oops:
BHF_Manijak

Sljedeća

Natrag na Sarajevo

Trenutno korisnika/ca: Baidu [Spider] i 0 gostiju.