Cijene gradje za krovnu konstrukciju???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Cijene gradje za krovnu konstrukciju???

PostPostao/la Incub dana 28/04/2009 05:26

Interesuju me cijene gradje.
Povrsina kuce je otprilike 10m x 10m,sa tim da ima nekoliko manjih krovova tako da mi otprilike krov ispadne 200m2.
Znate li kako se trenutno krecu cijene gradje,interesuje me okvirno jer ovih dana ocekujem projekat i onda ce se znati precizne mjere.
Prije je bilo nekih slicnih tema pa ako imate nekih informacija...
Hvala.
Incub

Re: Cijene gradje za krovnu konstrukciju???

PostPostao/la lamarab dana 28/04/2009 15:40

Gradja se obicno obracunava po horizontalnoj projekciji krova, a cijena je oko 160-200 KM po m2.
Postoji i pojedinacni obracun za razlicite presjeke, 10*10, 12*16, itd, a najekonomicniji nacin jeste iz projekta izvaditi tacne dimenzije odnosno duzine ove građe, sa odgovarajucim presjekom, te napraviti specifikaciju, koja podrazumjeva sve elemente pojedinacno sa presjecima i duzinama, i ukupnim zbirom. Ovaj proracun je malo komplikovaniji pa se daje ovaj orjentacioni po m2 horizontalne projekcije.

ovo su ti cijene za slojeve krovne konstrukcije: 270 KM ( ovje dodje termika, hidroizolacija, dascana oplata, letvisanje
za pokrivanje : za crijep 270 Km po m2
lamarab

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 28/04/2009 15:43

Gradja se obracunava po kubiku, ne po kvadratu :-)
slavkoimamodilera

PostPostao/la zijancer dana 28/04/2009 16:37

ne, vec po horizontalnoj projekciji krova.. koja mora biti silom geometrijskih prilika u m2
isto kao bojenje zidova p=m2?, a kupuje se u ..kg :mrgreen:

p.s. ovaj m2 podrazumijeva prosjecnu potrosnju grade za datu konstrukciju, tako da je cijena orijentaciona
zijancer

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 28/04/2009 17:33

zijancer je napisao/la:ne, vec po horizontalnoj projekciji krova.. koja mora biti silom geometrijskih prilika u m2
isto kao bojenje zidova p=m2?, a kupuje se u ..kg :mrgreen:

p.s. ovaj m2 podrazumijeva prosjecnu potrosnju grade za datu konstrukciju, tako da je cijena orijentaciona

Znaci dodjes i kazes: Dobar dan, treba mi 120 m2 gradje, mozete li mi spakovati i racun na firmu molim vas?
Ili upisujes u predmjer i predracun radova: ugradjeno 250 m2 gradje?

:-)

Bojenje zidova, malterisanje i ostalo se u svakom slucaju obracunava po kvadratu, a za svaki od tih proizvoda je navedena potrosnja u kg po m2... :wink:
slavkoimamodilera

PostPostao/la zijancer dana 28/04/2009 17:40

ovdje se zna potrosnja m3 gradje po m2 h.projekcije krova
:)
zijancer

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 28/04/2009 17:52

zijancer je napisao/la:ovdje se zna potrosnja m3 gradje po m2 h.projekcije krova
:)

Da li ces biti ljubazan da mi objasnis kako?
slavkoimamodilera

PostPostao/la zijancer dana 28/04/2009 18:13

gradevinske norme :-?
utrosak grade izrazen je u m3/m2
kako se zna koliko m3 ide po m2? unaprijed izracunate prosjecne vrijednosti, zavisno od stepena komplikovanosti konstrukcije
moze se ici i duzim putem, koji je laramab pojasnio
zijancer

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 28/04/2009 20:05

Aha, tu smo znaci, dakle baratamo prosjecnim vrijednostima u pretvaranju kubika u kvadrate... da se podsjetimo malo sta je bilo pitanje:

Incub je napisao/la:Znate li kako se trenutno krecu cijene gradje,interesuje me okvirno jer ovih dana ocekujem projekat i onda ce se znati precizne mjere.

Covjek ocekuje projekat u kojem ce znati tacno koliko koje gradje ide, a vi mu pricate o kvadratima :-) Kad odes kupovat gradju ide se kupovat u kubicima i cijenu ti i onaj zadnji drvosjeca u Vucjoj luci kaze cijenu u kubicima prema tome nemojte zamajavat covjeka... :-)
slavkoimamodilera

PostPostao/la nexo dana 28/04/2009 20:22

lamarab je napisao/la:Gradja se obicno obracunava po horizontalnoj projekciji krova, a cijena je oko 160-200 KM po m2.
Postoji i pojedinacni obracun za razlicite presjeke, 10*10, 12*16, itd, a najekonomicniji nacin jeste iz projekta izvaditi tacne dimenzije odnosno duzine ove građe, sa odgovarajucim presjekom, te napraviti specifikaciju, koja podrazumjeva sve elemente pojedinacno sa presjecima i duzinama, i ukupnim zbirom. Ovaj proracun je malo komplikovaniji pa se daje ovaj orjentacioni po m2 horizontalne projekcije.

ovo su ti cijene za slojeve krovne konstrukcije: 270 KM ( ovje dodje termika, hidroizolacija, dascana oplata, letvisanje
za pokrivanje : za crijep 270 Km po m2

Ja na ovo ne bih obracao paznju. Dakle, cak i ako bih pokrivao kucu na najjednostavniji nacin, dakle dvije vode, to bi iznosilo cca 140m2 krova. Po cijenama gore navedenim to bi kostalo 22400 - 28000KM, u posljednjoj opciji cak 37800KM.
Prije 7-8 godina sam mjenjao na kuci iste velicine, klasicni krov na dvije vode koji je bio unisten ratnim dejstvima. Dakle, kompletan crijep, 10cm tervola + 1cm aluminijske folije za termicku izolaciju, daska, lepenka za hidro izolaciju, letva, sve novo za kompletan krov + jedna ili dvije grede(rogovi) izmjenjeni. Cijena, sitnica u poredjenju sa navedenim cijenama.
nexo

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 28/04/2009 20:44

nexo je napisao/la:Ja na ovo ne bih obracao paznju. Dakle, cak i ako bih pokrivao kucu na najjednostavniji nacin, dakle dvije vode, to bi iznosilo cca 140m2 krova. Po cijenama gore navedenim to bi kostalo 22400 - 28000KM, u posljednjoj opciji cak 37800KM.
Prije 7-8 godina sam mjenjao na kuci iste velicine, klasicni krov na dvije vode koji je bio unisten ratnim dejstvima. Dakle, kompletan crijep, 10cm tervola + 1cm aluminijske folije za termicku izolaciju, daska, lepenka za hidro izolaciju, letva, sve novo za kompletan krov + jedna ili dvije grede(rogovi) izmjenjeni. Cijena, sitnica u poredjenju sa navedenim cijenama.

Moras uzeti u obzir da je cijena drvene gradje strasno porasla u protekle 2 godine ;-) ipak, nacelno cu se sloziti s tobom, ali sta ces, to ti je tako kad se sjedi po kancelarijama, a drvena gradja se vidi samo u gradjevinskim normama :-D
slavkoimamodilera

PostPostao/la grany-smith dana 28/04/2009 21:03

U vrijeme kada sam pravio kuću,građu sam kupovao u dužnim metrima.
Trebalo mi je nekih 20-30 greda određene dužine i debljine,a isto tako i letva se uzimala na dužne metre,jedino daska je kupovana na kubične metre.
grany-smith

PostPostao/la zijancer dana 28/04/2009 21:06

norme su tu, da ne bi taj iz Vucje luke mogao da naplacuje kao da je ugradio 2m3 po m2, ili kako mu se vec svidi
pa ti vidi
zijancer

PostPostao/la nexo dana 28/04/2009 21:11

slavkoimamodilera je napisao/la:
nexo je napisao/la:Ja na ovo ne bih obracao paznju. Dakle, cak i ako bih pokrivao kucu na najjednostavniji nacin, dakle dvije vode, to bi iznosilo cca 140m2 krova. Po cijenama gore navedenim to bi kostalo 22400 - 28000KM, u posljednjoj opciji cak 37800KM.

Moras uzeti u obzir da je cijena drvene gradje strasno porasla u protekle 2 godine ;-) ipak, nacelno cu se sloziti s tobom, ali sta ces, to ti je tako kad se sjedi po kancelarijama, a drvena gradja se vidi samo u gradjevinskim normama :-D

Jasno mi je da su cijene danas vece, ali ne drasticno vece. Pa cak, i ako su cijene 100% vece, jos uvijek ovaj proracun od 270KM po kvadratu daleko premasuje realnost.
nexo

PostPostao/la black dana 28/04/2009 21:14

racunaj odprilike da ce te krov koshtati trecinu kuce ;-)
black

PostPostao/la Maraschino dana 28/04/2009 21:16

evo da i ja kazem koju... :-)

najprecizniji obracun je napraviti specifikaciju krovne konstrukcije po elementima (gredama)...duzina x dimenzije
ta specifikacija svakako treba prilikom narucivanja krovne konstrukcije...plus dascani pokov(ili neki drugi), folija ili ljepenka, kontra letve, letve, pokrov (crijep, limeni elementi...). u slucaju da je pokrov tegola, letve se izbacuju. ovo je polutopli krov a u topli krov ide i mineralna vuna izmedju kontra letvi...

uh, jesam komplikovan...daj nekome projekat neka ti napravi specifikaciju materijala puta cijena po jedinici mjere (gradja u m3, min.vuna po m2, letve i kontra letve po m1, crijep po kom...) i to sto dobijes podijelis na kvadrate i dobit ces cijenu po m2...

270 km/m2 je malo skupo ... 270 x 100 = 27 000 km samo za krov :?

1 m3 gradje je cca 300 -350 km

crijep tondah je cca 1,05 km/kom...i tako
Maraschino

PostPostao/la Maraschino dana 28/04/2009 21:26

grany-smith je napisao/la:U vrijeme kada sam pravio kuću,građu sam kupovao u dužnim metrima.
Trebalo mi je nekih 20-30 greda određene dužine i debljine,a isto tako i letva se uzimala na dužne metre,jedino daska je kupovana na kubične metre.

to ti se samo cini... :-) da si gradju kupovala po metru duznom ali ti je on prekubicirao i tako ti naplatio...

zamisli da je cijena ista za gredu 16/14 i rog 10/12 cm...ne ide

ti mozes traziti i u litrima ali se obracunava po m3
Maraschino

PostPostao/la Incub dana 29/04/2009 05:43

Cujem jucer da je cijena u TK, dole okolina Gracanice, oko 270KM po m3.
Mislim da na ovim pilanama pod ovim misle na cijenu rogova-kako ih zovu.
Ne znam koliko je letva i ostalo sto treba a kucu pokrivam aluminijskim plocama ,ova imitacija crijepa.Otprilike ce ispasti oko 5000KM sa ugradnjom na 200m2.
Pozdrav forumu.
Incub

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 29/04/2009 09:22

Maraschino je napisao/la:...zamisli da je cijena ista za gredu 16/14 i rog 10/12 cm...ne ide

ti mozes traziti i u litrima ali se obracunava po m3

Hvala lijepa! Konacno neko sa malo zdravog razuma... ;-)

Maraschino je napisao/la:evo da i ja kazem koju... :-)

najprecizniji obracun je napraviti specifikaciju krovne konstrukcije po elementima (gredama)...duzina x dimenzije
ta specifikacija svakako treba prilikom narucivanja krovne konstrukcije...plus dascani pokov(ili neki drugi), folija ili ljepenka, kontra letve, letve, pokrov (crijep, limeni elementi...). u slucaju da je pokrov tegola, letve se izbacuju. ovo je polutopli krov a u topli krov ide i mineralna vuna izmedju kontra letvi...

uh, jesam komplikovan...daj nekome projekat neka ti napravi specifikaciju materijala puta cijena po jedinici mjere (gradja u m3, min.vuna po m2, letve i kontra letve po m1, crijep po kom...) i to sto dobijes podijelis na kvadrate i dobit ces cijenu po m2...

270 km/m2 je malo skupo ... 270 x 100 = 27 000 km samo za krov :?

1 m3 gradje je cca 300 -350 km

crijep tondah je cca 1,05 km/kom...i tako

Nisi nista komplikovan, to se tako i radi :thumbup: sada je to (bar gore u Romanijskoj regiji koja je glavni snabdjevac Sarajeva) vec u blize 350 nego 300 KM :sad:

Crijep jeste tu negdje sa cijenom, ali nije isto koji se kupuje, veci (onaj kojega treba manje da se pokrije m2 krova) je nesto skuplji, pa da ne bude iznenadjenja, ali je u sustini svejedno, ionako Incub pokriva aluminijem :thumbup:

Incub je napisao/la:Cujem jucer da je cijena u TK, dole okolina Gracanice, oko 270KM po m3.

Jeste jeftinija gradja u okolini Tuzle, ali pazi na kvalitet (koliko je suha) i racunaj na troskove transporta :thumbup:
Sretno!
slavkoimamodilera

PostPostao/la Incub dana 29/04/2009 12:00

Slavko ne brini za prevoz pa to mi je manje od 50km od gradilista.
Letve i ostale sitnoce sam jucer pripremio.
Polako se to sve pokrece a projekat cekam kao bingo.Samo da se docepam onacnih dimenzija.
Poz
Incub

PostPostao/la melac dana 29/04/2009 12:18

slavkoimamodilera je napisao/la:Covjek ocekuje projekat u kojem ce znati tacno koliko koje gradje ide, a vi mu pricate o kvadratima :-) Kad odes kupovat gradju ide se kupovat u kubicima i cijenu ti i onaj zadnji drvosjeca u Vucjoj luci kaze cijenu u kubicima prema tome nemojte zamajavat covjeka... :-)

Valjda mi koji smo inženjeri građevine i koji stalno radimo s time, znamo kako se obračunava krvona konstrukcija. Istina je da se grđa kupuje u kubicima, ali kada se radi predmjer krovne konstrukcije radi se po horizontalnoj, neki i po kosoj, projekciji krova. Npr. ako se daje ponuda nekom izvođaču, on će te pitati kolika je horizontalna projekcija krova, s tom informacijom on već ima okvirno sve potrebne informacije o utrošku svih ostalih materijala ( naravno da zavisi i od kompikovanosti same krovne konstrukcije ), ali kada je u pitanju krovna konstrukcija obračun se radi po horizontalnoj projekciji krova.
melac

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 29/04/2009 13:43

melac je napisao/la:Valjda mi koji smo inženjeri građevine i koji stalno radimo s time, znamo kako se obračunava krvona konstrukcija. Istina je da se građa kupuje u kubicima....

Kao sto rekoh, treba malo izaci iz kancelarije, pa gradju vidjeti i uzivo, a ne samo u gradjevinskim normama i u predmjerima ;-) vidim ipak da smo nadosli na kraju na isti zakljucak, bolje valjda potvrde nema od samog Incub-a koji je i dobio cijenu za gradju u tim istim - kubicima :wink:

Incub - odlicno :thumbup: samo se posavjetuj s nekim ko ima iskustva s tim da te uputi ko ima dobru, suhu gradju ;-) Sretno! :thumbup:
slavkoimamodilera

PostPostao/la zijancer dana 29/04/2009 15:28

melac je napisao/la:Valjda mi koji smo inženjeri građevine i koji stalno radimo s time, znamo kako se obračunava krvona konstrukcija. Istina je da se grđa kupuje u kubicima, ali kada se radi predmjer krovne konstrukcije radi se po horizontalnoj, neki i po kosoj, projekciji krova. Npr. ako se daje ponuda nekom izvođaču, on će te pitati kolika je horizontalna projekcija krova, s tom informacijom on već ima okvirno sve potrebne informacije o utrošku svih ostalih materijala ( naravno da zavisi i od kompikovanosti same krovne konstrukcije ), ali kada je u pitanju krovna konstrukcija obračun se radi po horizontalnoj projekciji krova.

to je to

bio je nesporazum sa slavkom, pola raje na temi o jajima, a druga polovina o radijatorima
iliti nacin obracuna vs u kojoj mjernoj jedinici se grada kupuje
zijancer

PostPostao/la Maraschino dana 03/05/2009 03:24

zijancer je napisao/la:
melac je napisao/la:Valjda mi koji smo inženjeri građevine i koji stalno radimo s time, znamo kako se obračunava krvona konstrukcija. Istina je da se grđa kupuje u kubicima, ali kada se radi predmjer krovne konstrukcije radi se po horizontalnoj, neki i po kosoj, projekciji krova. Npr. ako se daje ponuda nekom izvođaču, on će te pitati kolika je horizontalna projekcija krova, s tom informacijom on već ima okvirno sve potrebne informacije o utrošku svih ostalih materijala ( naravno da zavisi i od kompikovanosti same krovne konstrukcije ), ali kada je u pitanju krovna konstrukcija obračun se radi po horizontalnoj projekciji krova.

to je to

bio je nesporazum sa slavkom, pola raje na temi o jajima, a druga polovina o radijatorima
iliti nacin obracuna vs u kojoj mjernoj jedinici se grada kupuje

dobro Slavko rece, izadjite vise iz kancelarija pa recite investitoru ''...gospodine treba vam 150 m2 krova''' a on to bukvalno shvati , ode u skladiste i trazi 150 m2 krova...ovi mu fino zapakuju i dostave :-) :D

inzinjerima je tesko kada nacrtaju da prave i detaljnu specifikaciju i zato samo spomenu tlocrtnu povrsinu a ona odstupa u vise slucajeva : nagib krova (planinski ili za blaze klime...), jednovodni ili sa vise voda ili neki komplikovani sa izbacajima na krovu, velicina strehe koja inace prelazi horizontalnu povrsinu, i t.d. i t.d. ako im je tesko, uvijek se tu nadju tehnicari koji taj dio posla odrade da bi pomogli inzinjerima oko tih stvari (armatura, instalacije...)

tako se to nekada radilo :-) a nadam se da sada nisu velike promjene izuzev novih programa za crtanje...

@ Incub, nista se ti ne brini, nadji ti samo dobrog majstora za krovovr i on ce ti sve to odraditi od specifikacije do finalnog krova a tvoje je da ne zalis na dobroj ostrobridnoj i suhoj gradji...i ne zaboravi na kraju sta okrenuti na raznju :-) to te dodje 1/2 kubika gradje :D

sretno tebi bilo... :thumbup:
Maraschino

PostPostao/la zijancer dana 03/05/2009 16:23

...
zijancer

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: belfy, dudba, Umalo popisivac i 11 gostiju.