Cijena prikljucka vode/kanalizacije/struje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Cijena prikljucka vode/kanalizacije/struje

PostPostao/la Honda NSX dana 16/07/2013 13:52

Pozdrav,

Nisam siguran da li je ovo prava tema za ovo ali nisam znao gdje drugo da ovo pitam.
Citao sam neku staru temu oko ovoga i onda se isao raspitivao po nadleznim institucijama.

Uglavnom, zelim kupiti plac. Plac nema prikljucke nikakve. Imaju kuce koje su blizu.
Znam proceduru. Urbanisticka - Saglasnosti vodovod, elektroprivreda, itd. - Gradjevinska - Opet vodovod i ostali, ali sada se placaju tehnicari izlaze na teren prave predracun da se dovede prikljucak - vrsi se uplata - pravi se prikljucak.

Eh ja sam pokusao izvuci neku grubu inofrmaciju od osoblja iz vodova, elektroprivrede ali nisu mogli/htjeli reci nista, kazu to samo tehnicar moze znati. Od elektroprivrede sam dobio cijene monofaznog i trofaznog prikljucka i to je to.
Medjutim, ja necu da kupujem nista i vadim gradjevinsku dok ne vidim racunicu neku da li mogu to finansijski podnijeti, tako da molim bilo koga ko je imao iskustva sa ovim nedavno ili ima informacije da ih podijeli. Unaprijed hvala!!!

Moja pitanja su sljedeca?
Koliko je neka vrlo gruba cijena toga sto naplacuje vodovod kada postavlja i dovodi cijevi do placa,(sahta itd). Znaci neka cijena po metru duznom ili kako god mi je mozete dati?
Elektroprivreda me je uvjerila da ja samo placam prikljucak oni dovode struju, zabijaju one stubove ako treba dok god je neka razumna razdaljina. Da li je to tacno?
Citao sam temu staru dvije godine na forumu. Na kojoj sam vidio da se prikljucak za vodu placao 1100 KM. Uposlenica u vodovodu mi je rekla da se sam prikljucak ne placa nista, vec samo predracun (dakle radovi, materijali, i sl.) Sam prikljucak ne. Da li se ovo u medjuvremenu promjenilo ili neko laze ovdje?

Jos jednom hvala svima i pozdrav! :D
Honda NSX

Re: Cijena prikljucka vode/kanalizacije/struje

PostPostao/la Honda NSX dana 17/07/2013 10:08

jel zna mamakr neko koje cijevi idu, koliko kostaju cijevi koje stavljaju? koliko kosta kopanje i to?
Honda NSX

PostPostao/la BRT dana 17/07/2013 10:31

Kao neko ko je prosao navedeno ovo godine, stvari stoje ovako:

- Voda i kanalizacija: To niposto ne raditi preko VIK-a jer cijene nisu normalne. Meni su trazili vise novca nego sto sam platio plac. Najbolje je pronaci covjeka koji radi u VIK-u i koji ce zavrsiti sve, prikopcati, prijaviti isl., a ovo je izvedivo ukoliko je VIK-ova instalacija, tj. ukoliko nisu komsije na principu udruzenog rada uvodile vodu i kanalizaciju (izvodivo je i u ovom slucaju ukoliko su voljni da te puste da se prikljucis i ne prave probleme). U svakom slucaju, morat ces porazgovarati s nekim od komsija. Kod ovih radova cijena nije velika, i, naravno, ovisi od duzine kopanja i kapaciteta. Ukoliko bi uvodio samo za svoju kucu, ne vjerujem da bi te sve doslo vise od 1000KM (ukoliko ne moras kopati vise od 50m). Dodatni problem ukoliko bi se radilo sa VIK-om je to sto oni imaju glupa pravila o tome kako i kuda se moze kopati. ne vracaju cestu u prethodno stanje i sve to jako puno kosta.

Struja: Najlakse. Plati se prikljucak, dodju ljudi iz EP i sve urade. Ovdje ne zavisis od komsija, jer je EP-ov problem kako i kuda ce se struja dovesti. Cijena varira ovisno o prikljucnoj snazi i to je sve sto platis. nema dodatnih troskova uvodjenja, postavljanja, materijala i ostalog.
BRT

PostPostao/la Danguba dana 17/07/2013 10:38

Svugdje bi trebao platiti samo prikljucak na mrezu.

Ako si previse udaljen od zadnje kuce znaju ovi iz elektro da zahtjevaju dodatno placanje za ubacene stubove.
Za vodu ti je najbolje da sam u svojoj reziji iskopas, polozis vodovodnu cijev, uradis shaht i samo njih zovnes da ti urade spajanje i ugradnju vodomjera.

Ponavljam, da je drzave k'o sto nije trebali bi svi da ti obezbijede sve prikljucke a ti samo platis prikljucenje.
Danguba

PostPostao/la BRT dana 17/07/2013 10:41

Danguba je napisao/la:Svugdje bi trebao platiti samo prikljucak na mrezu.

Ako si previse udaljen od zadnje kuce znaju ovi iz elektro da zahtjevaju dodatno placanje za ubacene stubove.
Za vodu ti je najbolje da sam u svojoj reziji iskopas, polozis vodovodnu cijev, uradis shaht i samo njih zovnes da ti urade spajanje i ugradnju vodomjera.

Ponavljam, da je drzave k'o sto nije trebali bi svi da ti obezbijede sve prikljucke a ti samo platis prikljucenje.

Kod mene su stavljali stubove i nisu naplatili nista. Samo je problem sto se dosta ceka sve (osim ako imas vezu).
BRT

PostPostao/la Danguba dana 17/07/2013 10:54

BRT je napisao/la:
Danguba je napisao/la:Svugdje bi trebao platiti samo prikljucak na mrezu.

Kod mene su stavljali stubove i nisu naplatili nista. Samo je problem sto se dosta ceka sve (osim ako imas vezu).

...i to je ispravno.

Moj brat kada je mijenjao krov na kuci sa koga su bile dvojica komsija prikljucena na struju (stender), morao je prvo da plati izmjestanje za oba komsije da bi on mogao nesmetano izvoditi radove na SVOJOJ kuci. Pa gdje to ima.
Samo u Elektrodistribuciji jer imaju monopol.
Danguba

PostPostao/la Honda NSX dana 17/07/2013 14:13

E cek sada mi nije jasno.

Kazete jeftinije je da ja sve sam prokopam, dovedem vodu, dogovorim se sa komsijama a njih zovnem samo da prikljucim vodomjer.

Ja kad sam otiso u vodovod oni su mi rekli da je striktno moguce samo da kad izvadim gradjevinsku dodjem do njih, pa izadje tehnicar, pa on napravi predracun i kad ja uplatim onda oni to rade. Cak su mi spominjali neke kazne velike ako se to radi kao "bespravno".

Eh sad sam zbunjen?
Honda NSX

PostPostao/la walk_M-A-N dana 17/07/2013 18:39

Danguba je napisao/la:
BRT je napisao/la:

...i to je ispravno.

Moj brat kada je mijenjao krov na kuci sa koga su bile dvojica komsija prikljucena na struju (stender), morao je prvo da plati izmjestanje za oba komsije da bi on mogao nesmetano izvoditi radove na SVOJOJ kuci. Pa gdje to ima.
Samo u Elektrodistribuciji jer imaju monopol.

Ovo je malo grananje teme, ali bitno. Zna li neko po kojoj osnovi ED traži da korisnik sam plati izmještanje štendera ili stuba koji smetaju, a koji služe za sljedeću dvojicu komšija?
Jasno da ED ima monopol i da to zloupotrebljavaju. Recimo, BH Telekom, koliko sam upućen, na zahtjev vlasnika zemljišta, ako mu smetaju, izmjesti svoje instalacije, jer su svjesni da imaju konkurecniju. Ne u konkretnom slučaju, već im šteti imidžu,
ED to očito neće, več vlasniku zemljišta ispostavi račun za izmještanje vodova (štender, bandera) koji služe nekon drugom, a ovom vlasniku-korisniku ne.
Gdje je ovjde pravo privatnog vlasništava? Zašto ED upućuje ljude na FERK? Jasno da je to sve isti lobi, jedni traže a drugi odobrtavaju povećanje cijene. Ali kakve veze uopće ima tzv. regulacija (koja je fini način za redovno poskupljenje) sa ovim vlasničkim odnosima?
Ako vlasnik tuži ED sudu, na što se može pozvati i koja mu je šansa da sud presudi da ED mora izmjestiti te stvari o svom trošku?
walk_M-A-N

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: Kataklinger i 16 gostiju.