Čičoka

Očuvanje čovjekove okoline.

Čičoka

PostPostao/la proljece101 dana 18/02/2013 19:37

Pozdrav,

Izvinjavam se ako je bilo ovo pitanje, ali nisam nasla..zanima me,dakle, gdje u Sarajevu kupiti gomolje čičoke za sadnju? Na pik-u sam nasla da prodaju neki iz Tuzle samo, svega 3 KM po kg, ali za Sarajevo nista, ili ja ne znam? Ona se sadi samo do 5. marta, pa ne bih da zakasnim, zelim to da probam ove godine obavezno, aBd. :) Hvala !

http://www.poljoprivreda.ba/preporucuje ... 580-cicoka
proljece101

Re: Čičoka

PostPostao/la kerima1 dana 18/02/2013 20:23

ja ne znam gdje se to kod nas ima kupiti,a zanima me za sto bi ti čičoku koristila ?
citala sam o korisnosti te čičoke,cak sam je probala sirovu moze se jesti fin ukus.
ja je nisam sadila nego je ima kraj rijeke Bosne koliko hoces divlju mogu brati.
kerima1

PostPostao/la proljece101 dana 18/02/2013 21:08

Hej, pa ako je to ono veliko zuto cvijece sto raste pored Bosne, onda znam na sta mislis :) Ima ga zaista mnogo u ljeto i uvijek sam se pitala kako se zove, nije mi ni na kraj pameti bilo da bi to mogla biti cicoka, nisam znala da raste kod nas 'na divlje'..a to mi je svakako blizu, pa ako i ne nadjem gomolje sad, znam gdje bih u 'berbu' na jesen. :)
Ma cula sam da je jako zdrava zbog inulina i ukusna, a volim tako da probam neke nove stvari . :) Hvala Kerima1 ;-)
proljece101

PostPostao/la huxley dana 18/02/2013 22:53

Gomolje možeš naći na pijaci na Grbavici (kod Džeme), mada im sada nije sezona. Ja sam dva komada stavio u saksije i čekam vrijeme kada da ih posijem. Ne znam otkud to za 5 mart, mislim da su dosta fleksibilnije. I btw, za jesti su meni bar 'onako', a 100% su dobar diuretik. Znam iz iskustva.
huxley

PostPostao/la kerima1 dana 19/02/2013 00:06

proljece101 je napisao/la:Hej, pa ako je to ono veliko zuto cvijece sto raste pored Bosne, onda znam na sta mislis :) Ima ga zaista mnogo u ljeto i uvijek sam se pitala kako se zove, nije mi ni na kraj pameti bilo da bi to mogla biti cicoka, nisam znala da raste kod nas 'na divlje'..a to mi je svakako blizu, pa ako i ne nadjem gomolje sad, znam gdje bih u 'berbu' na jesen. :)
Ma cula sam da je jako zdrava zbog inulina i ukusna, a volim tako da probam neke nove stvari . :) Hvala Kerima1 ;-)

da to je to slici suncokretu samo sitniji cvjetovi.mi odemo toga iskopati mozes uvijek samo da nema snijega i isto to mozes prenijet sebi u vrt,vjerujem da ce ti bit dosta krupniji plodovi iz vrta.
ja to ne sijem sto bih kad imam ovako gratisa :D
kao sirov mi ima okus malo na ljesnjake,ali se ne smije puno pojest (mene je glava zabolila od 3 komada kao orasi velicine)kao kuhano se moze odlicno napraviti neke pleskavice recept se moze naci na netu.
proljece nas kad narod vidi da kopamo "krompire" kod Bosne ima da reknu vidi luda nekih :lol:
kerima1

PostPostao/la Oticon dana 19/02/2013 23:17

Proljece 101..ne moraš imati sjeme za čičoku. Dovoljno je par čičoka da isječeš ili samo koru kad ih ljuštiš i da posadiš. Samo pazi gdje je sadiš jer se brzo širi kao korov. I možeš je saditi kad god hoćeš ne moraš baš do 5.marta.
Ako ne uspiješ naći...javi se na pp ako si u Sarajevu, ja ću ti u martu obezbjediti čičoke ali negdje sredinom marta jer se one zimi povlače dublje u zemlju...pa ih baš i ne možeš izvaditi do sredine marta.
Oticon

PostPostao/la proljece101 dana 22/02/2013 13:27

Hvala vam svima! Mislim da cu se snaci za koji gomolj, a u svakom slucaju, hvala Oticon na dobroj namjeri, ako ustreba, imacu te u vidu.Ma to za 5.mart sam procitala, neki od uzgajivaca cicoke je negdje napisao, ne sjecam se vise...i ja sumnjam da je to bas tako striktno, a cim ta biljka raste kod nas kao divlja, sumnjam da je tako osjetljiva na manje vremenske oscilacije.. :) Kerima1, da bas sam vidjela puno recepata sa cicokom na netu, bice vrlo zanimljivo, ako uspije..aBd..Pozdrav i hvala! :-D
proljece101

Natrag na Priroda i ekologija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.