Certifikacija vozila sa pogonom na alternativna goriva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Re: Certifikacija vozila sa pogonom na alternativna goriva

PostPostao/la fole13 dana 28/01/2012 00:20

Ja sam totalni duduk sto se tice plina pa molim za pomoc.

Gdje ugraditi plin?
Da li onaj ko ugraduje moze dati atest?
Da li tu postoje neke marke boca ili cega vec, sta je najbolje ugraditi ?
Koliko ce to da kosta ?
Koliko km mogu preci sa punom bocom ? 1,8

Ako sam sta preskocio nadopunite moje skromno znanje
fole13

PostPostao/la AmADin_gospo dana 28/01/2012 01:05

pročitaj topik od početka, onda potraži topik "gdje ugraditi plin" i sve če ti biti jasno.

nije ti ovo 988, mrdni i ti malo prstom

muha_sa je napisao/la:moguce da su dobri majstori al :-)
neki dan odoh da potražim servis Radic--rekoše da su zatvorili prije 3 mjeseca te ja produžim niže--kad sam im vidio prilaz servisu i kakva je radionica odmah odusto------moguce da prvi dojam vara.

što se tiče izgleda radnje, to su u pravu 100% i ja sam se preplašio kad sam išao da ugradim, ali sam prezadovoljan ugradnjom, uslugom i servisom (neki dan bio mjenjao filtere tečne i gasne faze).
AmADin_gospo

PostPostao/la kritichar dana 07/02/2012 22:39

Evo naletih na ove dokumente, jednostavno je objasnjeno

Pravilnik o certificiranju
http://www.automotivecenter.ba/Zakoni%20i%20pravilnici/Pravilnici%20BiH/23.Pravilinik%20o%20certificiranju%20SGBiH%2041-08.pdf

Procedura za prijem pregled i ispitivanje vozila i izdavanje potvrde o ispitivanju ili certifikata odredjene namjene
http://www.mkt.gov.ba/Certifikacija/PROCEDURA%20ZA%20PRIJEM%20PREGLED%20I%20ISPITIVANJE%20VOZILA%20I%20IZDAVANJE%20POTVRDE%20O%20ISPITIVANJU%20ILI%20CERTIFIKATA.pdf.pdf

Upustvo o ispitivanju vozila sa pogonom motora na alternativna goriva (Prijedlog)
http://www.mkt.gov.ba/Certifikacija/05-Alternativna%20goriva_AMC_prijedlog%20-%20final.pdf
kritichar

PostPostao/la Dendrlix dana 08/02/2012 00:14

AmADin_gospo je napisao/la:pročitaj topik od početka, onda potraži topik "gdje ugraditi plin" i sve če ti biti jasno.

nije ti ovo 988, mrdni i ti malo prstom

Zar je problem odgovoriti u dvije tri recenice? I mene intersuje isto i evo vec dvadeset minuta citam i tabirim postove. U cemu je onda smisao foruma?
Dendrlix

PostPostao/la grabber dana 20/02/2012 22:04

Jos niko nije rekao (od onih koji su atestirali plin i izvrsili tehnicki pregled), za izdavanje atesta sta se tacno mora imat. Podrazumijeva se papiri od boce i isparivaca. Sta je sa izjavama o ugradnji, sta one sadrze, trebali kakva shema spajanja i slicno. Vecina nas ima ugradjen plin sa dokumentacijom od boce i isparivaca, a ko ga je ugradio, kako i gdje je druga prica. Nevjerujem da ce neko dati ove izjave a da nije ugradjivo plin na tvom autu. Pa veliki broj nas vozi aute sa plinom ugradjenim u Srbiji, Hrvatskoj, ili negdje drugo vani. Kako u tom slucaju dobiti izjave izvodjaca, ako su uopste potrebne. Ima li neko iskustva u ovom pravcu.
grabber

PostPostao/la LeKo dana 20/02/2012 23:13

Potrebno je:

1. Certifikat za isparivač
2. Certifikat za bocu
3. Certifikat za multiventil
4. Potvrda o težini vozila nakon ugradnje instalacije (klasičan račun sa vaganja vozila)
5. Izjava servisera o ugrađenim dijelovima
6. Potvrda puninice gasa o ispravnosti priključka za punjenje gasa
7. Pun rezervoar gasa
8. Lična karta
9. Saobraćajna dozvola

Nakon ovoga ideš u neki od ispitnih centara (ja sam išao u Quattro i sve preporuke) na ispitivanje gasne instalacije (curenje gasa) i slikanje svih ugrađenih elemenata.

Ja sam na čekanju zbog Izjave servisera i certifikata za multiventil jer ih nisam u mogućnosti obezbjediti, Radić se pokupio iz I. Sa, a iz Srbije neće da pošalje, zvao ga ja, obećava ali Izjave nema. Ako ima još raje kojima od Radića treba papirologije, hajde da se udružimo pa da zajedno odemo u Novi Sad po izjave, druge čini mi se nema.

Drugi neće izdati Izjavu za instalaciju koju nisu ugrađivali, pitao, dobio odrične odgovore. Ako neko zna neki servis koji će izdati Izjavu koju ću uredno platiti neka javi na PM.

Ja razmišljam još da odem u neki od servisa za LPG i ponudim da platim kompletne ruke za ugradnju iako neće ništa raditi, samo da dobijem fuckin Izjavu.

P.S. Račun ništa ne vrijedi (imam uredan račun za ugradnju), Izjava je eliminatorni dokument.
LeKo

PostPostao/la proud dana 21/02/2012 00:45

Nisi jedini @LeKo, isti problem me čeka. Stiže registracija za mjesec-dva a kod Radića mandal.
Ja sam doduše onaj njihov "atest" zbavio čim sam ugradio al šta vrijedi, auto sad ima papira haman više nego ja :mrgreen:
Ne znam kakva je opcija onaj Radić prema Vojkovićima, ako ništa da nam poništi onaj zvuk da je vakat love im još odnijet, jer mene sad kači treći servis, zamjena filtera i resetovanje/poništavanje tog zvuka, šta li već al neću valjda za N. Sad morat zbog toga. :?
Ako nas ima više, daj nekako da se organizujemo, ja imam što bi rekli dva auta na lageru po ovom pitanju.
Samo me jedno interesuje, pa nek odgovori ko zna. U kojem rasponu prije registracije to mora da se obavi, igra li neku ulogu ako se atest obavi neposredno prije registracije ili može i koji mjesec ranije, čisto preventivno??
proud

PostPostao/la iceman ze dana 21/02/2012 00:53

Jos jedan sa Radic plinom, nema ih vise ni na mapi, kazu valjda ih reketarili, pa covjek zamandalio vrata :roll: :o

Racunajte i mene, ako se bude nesto ganjalo za N.Sad, ako mislite da je to rjesenje.

Meni je registracija tek u oktobru, ali kontam auto prodavati; jedino ako ga bude neko iz RS-a kupovao, imam atest od MONACO, koji vrijedi u drugom entitetu, kolega vec to odradio.

Ja sam negdje procitao da ima RADIC i u Mostaru, znate li ista o tome?

Da posaljemo u N.Sad mail ili pismo, zajednicki, ipak kad nas ima vise ne smije nas zanemariti. U Bg imam neke veze u MUP-u ako nam zatreba zakonska podrska.

Pade mi nesto na pamet, meni je boca u gepeku, a mislio sam ugradjivati bocu umjesto rezervnog tocka, samim time ako mi ugrade novu bocu, mozda bi mi progledali kroz prste oko izjave i certifikata za multiventil ???
Zadnja izmjena: iceman ze; 21/02/2012 01:12; ukupno mijenjano 1 put/a.
iceman ze

PostPostao/la proud dana 21/02/2012 01:08

iceman ze je napisao/la:Jos jedan sa Radic plinom, nema ih vise ni na mapi, kazu valjda ih reketarili, pa covjek zamandalio vrata :roll: :o

Racunajte i mene, ako se bude nesto ganjalo za N.Sad, ako mislite da je to rjesenje.

Meni je registracija tek u oktobru, ali kontam auto prodavati; jedino ako ga bude neko iz RS-a kupovao, imam atest od MONACO, koji vrijedi u drugom entitetu, kolega vec to odradio.

Ma ja sam to kod ovih odmah završio. Doduše bila je varijanta "do tebe je", platio ljudima stoju, ličnu kopir'o i čini mi se saobraćajnu. Oni su to odnijeli na institut neki gdje li već u RS-u, pa sam dobio hepek sličan saobraćajnoj i bruku nekih papira s pečatima i potpisima.
Svjestan sam bio da to manje-više ne vrijedi al et, bar sam mirniji bio kad na put gdje krenem.
proud

PostPostao/la grabber dana 21/02/2012 21:04

Hvala LeKo na kompletnoj informaciji o potrebnim dokumentima.
Sustina problema je ta izjava koju vecina nema, jer osim Radica problem su i drugi Radici koji nece da daju izjavu ili je do njih nemoguce doci (servisi u inostranstvu). Ima li neko rjesenje ili cemo morati sve van pa ispocetka kompletnu istalaciju. Iskustva ovog tipa su dobrodosla pa ako je neko prosao ovu fazu dobro bi dosao u razmjeni iskustava.
grabber

PostPostao/la LeKo dana 21/02/2012 22:43

Ja ako nešto uspijem završiti podjeliti ću s vama, ako ne nema druge nego "Jovo na novo".
LeKo

PostPostao/la fapmasina dana 24/02/2012 15:06

Darko (Darkom) kaže da ima Radić u Bijeljini.
Pa eto mala pomoć za one kojima je on ugrađivao plin.
fapmasina

PostPostao/la AmADin_gospo dana 24/02/2012 17:23

preporučujem AC Quattro. osoblje veoma ljubazno, za ne povjerovati da se radi o BH firmi

elem,

Potrebno je:

1. Certifikat za isparivač
2. Certifikat za bocu
3. Certifikat za multiventil
4. Potvrda o težini vozila nakon ugradnje instalacije (klasičan račun sa vaganja vozila)
5. Izjava servisera o ugrađenim dijelovima
6. Potvrda puninice gasa o ispravnosti priključka za punjenje gasa
7. Pun rezervoar gasa
8. Lična karta
9. Saobraćajna dozvola

1. tipska homologacija uređaja
2. uz certifikat potrebna je potvrda o reatestu boce
5. uz izjavu potrebni su i dodati formulati koje dobijete a serviseri moraju popuniti
6. sad više i netreba, pošto nijedna punionica neče da da tu potvrdu

meni je problem pošto mi je boca L-Fam i nije urađen reatest pri uvozu pa čekam da vidim rezultat pregovora darkoma s Monaco-m koji je uvezao te boce, a opet, monaca i inspekcije u bijeljini.

što se tiče radiča, taj u bijeljini je isti koji je bio u SA.
AmADin_gospo

PostPostao/la rimano dana 25/02/2012 01:42

Taj Radic radi u bijeljini i u tuzli srijedom
rimano

PostPostao/la fapmasina dana 25/02/2012 14:34

Kako poskupljuje benzin svaki dan mi je sve draže što sam ugradio plin.
Malo jeste peglancija dok ne završiš atest ali barem poslije si miran.
fapmasina

PostPostao/la proud dana 25/02/2012 17:41

Da se ne bi zalijetali oko ovog Radića u Bijeljini/Tuzli, nije to ista firma. Koji su to stručnjaci, dva brata a jedan pere ruke od drugog! Ovaj iz Bijeljine kaže da je ok što se tiče servisiranja, to može al ovaj dio oko atesta, to je eto novi zakon i oni to ne bi smjeli, to se već mora završit u N. Sadu jer su dvije firme u pitanju. Uglavnom, taj kod kojeg smo mi radili u Lukavici se zove Slaviša i ovo mu je broj (+381) 064 266 0359. Par puta sam ga zvao al je nedostupan pa ko dobije provjerenu informaciju šta nam je činit, nek šarne ovdje da ne lutamo.
proud

PostPostao/la quasar dana 25/02/2012 18:45

fapmasina je napisao/la:Kako poskupljuje benzin svaki dan mi je sve draže što sam ugradio plin.

Da ne surfam po raznim temama na sa-x, da priupitam ovdje: obzirom na cijene, na pola sam prelomio da ugradim plinski pogon. Samo bih molio da me neko uputi na najkvalitetnijeg majstora.
I da pitam: 1,6 16V motor, da li ce izgubiti puno snage sa plinskim pogonom, vasa iskustva?
quasar

PostPostao/la muha_sa dana 25/02/2012 21:55

quasar je napisao/la:
fapmasina je napisao/la:Kako poskupljuje benzin svaki dan mi je sve draže što sam ugradio plin.

Da ne surfam po raznim temama na sa-x, da priupitam ovdje: obzirom na cijene, na pola sam prelomio da ugradim plinski pogon. Samo bih molio da me neko uputi na najkvalitetnijeg majstora.
I da pitam: 1,6 16V motor, da li ce izgubiti puno snage sa plinskim pogonom, vasa iskustva?

http://autoplin.blogger.ba/
muha_sa

PostPostao/la grabber dana 25/02/2012 23:24

Sta ovo znaci, ako je instalacija starija obavezno atestiranje plinske boce i instalacije.
Preuzeto sa foruma renault-klub.

"Eh da bi nekom ustedio vrijeme i zivce koje sam ja danas bespotrebno izgubio, procedura je slijedeca:

Atest u Sarajevu izdaju (koliko sam ja saznao danas)

1. Euroherc/BSO - Alipasino,
2. AC-quatro - Pofalici,
3. Masinski fakultet - Pofalici,
4. Hidrogradnja - Brijesce

Od ostale dokumentacije, da bi pristupili atestu treba vam.
- Vaganje vozila, Masinski fakultet ili Klas,
- Izjava prodavca pogonskog goriva (OMV, Hifa, Selex, Proming, Mandic.....) da je u bocu moguce napuniti 80% njenog kapaciteta plinom
- Atest boce (od firme koja je ugradila sistem, za novije sisteme ili od Meser-a za starije sisteme (ovo novije i starije se odnosi na datum ugradnje))
- Atest rasplinjaca (od firme koja je ugradila sistem, za novije sisteme ili od Masinskog fakulteta za starije sisteme (ovo novije i starije se odnosi na datum ugradnje))

Eh onda

Iz firme koja vam radi atest uzmete dva formulara koja popunjava i ovjerava firma koja je ugradila plin, a ako je instalacija starija (mislim da u ovo starije spada sve ispod 2011-te) onda idu dodatni atesti u firmi Meser za bocu i na Masinskom fakultetu na ostatak instalacije.

Onda se vracate na atest i tu predajete zahtjev, ta procedura obrade traje u zavisnosti od kolicine zaprimljenih zahtjeva par dana - meni danas niko nije mogao niti zaprimiti zahtjev, zbog ''navale''
eh kad se sve to zavrsi, auto ide kod njih na pregled i slikanje cjelog sistema sto takodje traje makar jedan dan, i to bi trebala biti kompletna procedura.

I sad ono najbitnije

Sam atest kosta 150 KM bez pdv-a ili 175,50 KM sa pdv-om + troskovi vaganja vozila i dodatnih atestiranja djelova sistema ako je potrebno.
Sa tim atestom se plin upisuje u saobracajnu, sto se ne placa ako ide uz registraciju, ako se radi vanredno onda su troskovi jos od 35 KM do 50 KM za izradu nove dokumentacije.

Eto, nadam se da cu nekome ustediti ako nista malo vremena koje sam ja izgubio da ovo sve saznam, i nadam se da nisam nista zaboravio".

E sad pitanje.
Auto kupljen vani sa ugradjenim plinom sa papirima od boce i rasplinjaca, ali ni traga o onome koje to ugradjivao. Sve funkcionira OK (sequent plin). Kako do atesta osim sve iz pocetka.
grabber

PostPostao/la AmADin_gospo dana 28/02/2012 10:57

jutros završio atest (pregled) u AC Quattro. uslugom, komunikacijom s istom kučom i šeficom tehničkog pregleda gđom Almom sam prezadovoljan i toplo preporučujem istu auto kuču.

trošak: 175KM atest+15KM vaganje vozila, nakon toga (nemora odmah, može tokom sljedeče registracije) treba platiti vandredni tehnički pregled te novu saobračajnu (30KM) i to je to.

za cca 10ak dana bi mi trebao stiči povratni odgovor od automotive centra koji je glavni za atestiranje. te ču dobiti certifikat o ispunjavanju atestiranja i karton s atestom.
AmADin_gospo

PostPostao/la muha_sa dana 28/02/2012 11:02

AmADin_gospo je napisao/la:jutros završio atest (pregled) u AC Quattro. uslugom, komunikacijom s istom kučom i šeficom tehničkog pregleda gđom Almom sam prezadovoljan i toplo preporučujem istu auto kuču.

trošak: 175KM atest+15KM vaganje vozila, nakon toga (nemora odmah, može tokom sljedeče registracije) treba platiti vandredni tehnički pregled te novu saobračajnu (30KM) i to je to.

za cca 10ak dana bi mi trebao stiči povratni odgovor od automotive centra koji je glavni za atestiranje. te ču dobiti certifikat o ispunjavanju atestiranja i karton s atestom.

zašto to sad radiš--istice registracija il želiš da skineš brigu :?
muha_sa

PostPostao/la O'zone dana 28/02/2012 11:19

Imam ja sad jedno nako glupo pitanje. Pošto i ja kao i večina ovdje prisutnih ima plinsku instalaciju od Radića zar nije moguće da neko drugi od trenutnih instalatera plinskih instalacija provjeri sve, zamjeni što mu je sumnjivo i izda potvrde?
O'zone

Lokacija: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

PostPostao/la AmADin_gospo dana 28/02/2012 17:20

muha_sa je napisao/la:zašto to sad radiš--istice registracija il želiš da skineš brigu :?

vala od prvog dana kako sam plin ugradio planirao sam da uradim atest, ali tad to nije bilo moguče. registracija mi ističe u 8 mjesecu, ali pošto su na početku donjeli nebulozan pravilnik, čekao sam da se malo pameti dozovu i požurio sam čim prije da to odradim, ko zna hoče li im za mjesec dana pasti šta ludo na pamet, da traže više para ili da traže neke papire koje nemogu da im dostavim.

a i pošto idem često preko granice (dosad me nikad nisu zjebavali) ali za svaki slučaj, ko zna, evo hrvatska ulazi u EU, i pored Ivana na granici bit če i Hans iz njemačke, flavio iz italije i žak iz francuske, a ko zna na koju če se ni nogu diči to jutro, pa me vrate s granice radi jebenog atesta. neka ga, zlu ne trebao

O'zone je napisao/la:Imam ja sad jedno nako glupo pitanje. Pošto i ja kao i večina ovdje prisutnih ima plinsku instalaciju od Radića zar nije moguće da neko drugi od trenutnih instalatera plinskih instalacija provjeri sve, zamjeni što mu je sumnjivo i izda potvrde?

to je problem trenutni, ali sam čuo da se na tome radi, da bi trebalo nekad u dogledno vrijeme da se organizuje pregled vozila za ove koji nemaju papire (vozila iz uvoza il divlje instalacije) koji bi vjerovatno bio skuplji, ali bi se mogao proči ako je sve OK.

još jedna napomena jako bitna, svaka komponenta sisema mora imati homologacijsku oznaku, jer se svaka slika i evidentira, i ako nema te oznake, sigurno neče proči atest.
AmADin_gospo

PostPostao/la goran16v dana 29/02/2012 09:10

AmADin_gospo je napisao/la:a i pošto idem često preko granice (dosad me nikad nisu zjebavali) ali za svaki slučaj, ko zna, evo hrvatska ulazi u EU, i pored Ivana na granici bit če i Hans iz njemačke, flavio iz italije i žak iz francuske, a ko zna na koju če se ni nogu diči to jutro, pa me vrate s granice radi jebenog atesta. neka ga, zlu ne trebao

Hehe buraz, kad HR udje u EU novoosvjesteni europejac Ivan ce biti toliko rsavjestan da ce Hans, Flavio i Zak pored njega izgledati k'o romanticna komedija! :-D
Mada, mozemo se mi zezati sa ovim koliko hocemo ali su svi ovi zakoni u HR odavno u primjeni + oni koji ce tek doci na red da bi nasa drzava uopste mogla razgovarati sa Europom, kao sto su atestiranje kojekakvih nestandardnih dmenzija felgi i guma, spojlera, opruga, amortizera i svega onoga sta se sve vec trpa u auta ovih dana i za sve naravno ce biti nepohodan tipski atest proizvodjaca kao preduslov, a da li ce proci atest zavisi od cike koji radi atestiranje.
Koliko god da je apsurdno iz nase perspektive, EU ulaze velike pare u sigurnost u saobracaju i danas-sutra kad se otvore granice treba bez kontrole da im spartaju auta sa naseg divljeg zapada.
goran16v

PostPostao/la AmADin_gospo dana 06/03/2012 10:46

Napokon, gotov i atest, evo dokumenata koje sam dobio.

slijedeča stavka je po registraciji izvršiti izmjenu saobračajne (+30 KM) ili izači na vanredni tehnički pregled (+50 KM) pa izvršiti zamjenu saobračajne i upis u istu, u svakom slučaju, autić je regulare 1/1 :thumbup:

slika
slika
slika
slika
slika
slika
AmADin_gospo

PrethodnaSljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: Amazonka27, f_ar i 10 gostiju.