centralno grijanje

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

centralno grijanje

PostPostao/la innovision dana 13/01/2011 19:10

odmah da kazem da sam gledao teme od prije ali rekoh mozda se sta promijenilo
situacija je sljedeca zivim u kuci na tri sprata na donjem je podrum ja sam na prvom a rodjaci su na drugom,kuca je stara nekih 50 godina ali je prije 3 godine uradjena restauracija(novi temelji,ploce,stolarija itd)

uvijek smo se grijali na plinske peci svaka soba ima po jednu imamo dnevni boravak i dvije sobe oko 55-60 kvadrata,medjutim od prosle godine nam dolaze enormni racuni od 200 pa do 300 km (danas dosa za decembar 300 km) prije se to moglo tolerisati ali je postalo previse.

kuca je orjentisana dobro tako da dok ima sunca je nekako i ok medjutim navece je hladno grijanje to popravi ali cim se grijalice iskljuce ishladi se za sat dva.

gledao sam moguca rjesenja pa me interesuju cijene bar okvirno

kuca ima staru fasadu koliko bi dosla nova,jedan zid kuce je ukopan znaci imaju tri ne znam tacno dimenzije :D
centralno grijanje sa plinskim bojlerom
kod prijatelja sam vidio pec isto centralno grijanje ali sem idu briketi ili drvo

znaci ako mozete da mi kazete cijene ili prijedloge
innovision

Re: centralno grijanje

PostPostao/la mayab dana 13/01/2011 19:57

Bez da uradis dobru termo izolaciju fasade (dakle 10 cm stiropor i sve sto ide uz to), nema dalje priče!
Jer ostalo je u redu, kako rece, nova stolarija, valjda dihtuje kako treba!Ne zaboravi takodjer izolirati krov-potkrovlje!
I onda centralno grijanje na plin i to je to!
Cijene ne znam, ali ovo ti je jedini ispravan put!
mayab

PostPostao/la innovision dana 13/01/2011 20:50

mayab je napisao/la:Bez da uradis dobru termo izolaciju fasade (dakle 10 cm stiropor i sve sto ide uz to), nema dalje priče!
Jer ostalo je u redu, kako rece, nova stolarija, valjda dihtuje kako treba!Ne zaboravi takodjer izolirati krov-potkrovlje!

krov je nov isto i njima gore na 2 je toplo jer smo mi dole :lol:

znaci prvo izolacija a onda mozda novo grijanje
innovision

PostPostao/la Hendrix dana 13/01/2011 22:01

Centralno grijanje na kući bez termoizolacije ti je rupa bez dna, znam iz iskustva, prvu godinu kada sam uveo centralno nismo imali izolaciju, računi katastrofa bili, iduće godine 5cm stiropora i 10cm sa slojem betona na tavanu i vjeruj računi 40% manji za grijanje.
Hendrix

PostPostao/la innovision dana 13/01/2011 23:29

Hendrix je napisao/la:Centralno grijanje na kući bez termoizolacije ti je rupa bez dna, znam iz iskustva, prvu godinu kada sam uveo centralno nismo imali izolaciju, računi katastrofa bili, iduće godine 5cm stiropora i 10cm sa slojem betona na tavanu i vjeruj računi 40% manji za grijanje.

za koliko se isplati investicija :D
innovision

PostPostao/la kurty dana 14/01/2011 00:47

innovision je napisao/la:
Hendrix je napisao/la:Centralno grijanje na kući bez termoizolacije ti je rupa bez dna, znam iz iskustva, prvu godinu kada sam uveo centralno nismo imali izolaciju, računi katastrofa bili, iduće godine 5cm stiropora i 10cm sa slojem betona na tavanu i vjeruj računi 40% manji za grijanje.

za koliko se isplati investicija :D

Nek se isplati za 10 godina, super je... A isplati se prije sigurno...

A koliko ti tek meraka pruzi kad je vruce... To se ne racuna u cijenu, ali je itekako znacajno...

Isto kad sam sjedio sa dvojicom koji su bili u prepirci... Jedan se grije na drva i ugalj i godisnje ga dodje 1400 maraka... Drugi na plin i dodje ga 1800... I ovaj sto je na drvima ubjedjuje ovog da ustedi godisnje 400 maraka vise od ovog... a ovaj na plinu mu odgovara "vratim se ja na drva i ugalj a ti mi svaki dan lozis, isresas lug i cistis prasinu, ja ti dajem 400 maraka godisnje"...
kurty

PostPostao/la mayab dana 14/01/2011 07:30

innovision je napisao/la:
mayab je napisao/la:Bez da uradis dobru termo izolaciju fasade (dakle 10 cm stiropor i sve sto ide uz to), nema dalje priče!

krov je nov isto i njima gore na 2 je toplo jer smo mi dole :lol:

znaci prvo izolacija a onda mozda novo grijanje

Shvatam da je krov nov, ali da li je izolirano kroviste, znas ono, cca 15 cm Tervol ispod crijepa, ili izolacija zadnje ploče opet sa Tervolom ili stiroporom?
mayab

PostPostao/la Hendrix dana 14/01/2011 08:29

Investicija u izolaciju ne čini ni 5% troškova gradnje objekta, tako da je to zanemarivo. Naravno kada se kod nas većina kuća prije radila bez nje, sada jeste problem izdvojiti novac za to.
A nije samo zimi efekat pozitivan, kada su velike vrućine ljeti temperatura neće prodrijeti u kuću tako lako kao bez izolacije, isplati se u svakom slučaju.
Hendrix

PostPostao/la kurty dana 14/01/2011 16:03

Hendrix je napisao/la:Investicija u izolaciju ne čini ni 5% troškova gradnje objekta, tako da je to zanemarivo. Naravno kada se kod nas većina kuća prije radila bez nje, sada jeste problem izdvojiti novac za to.
A nije samo zimi efekat pozitivan, kada su velike vrućine ljeti temperatura neće prodrijeti u kuću tako lako kao bez izolacije, isplati se u svakom slučaju.

Drug, ovdje svi pitaju samo za ustedu koju na papiru mozes izracunati... A niko nije postavio pitanje kolika je cijena ugodnog zivota...
kurty

PostPostao/la innovision dana 16/01/2011 23:42

Hendrix je napisao/la:Investicija u izolaciju ne čini ni 5% troškova gradnje objekta, tako da je to zanemarivo. Naravno kada se kod nas većina kuća prije radila bez nje, sada jeste problem izdvojiti novac za to.

shvatam ja to ali zafalilo para sta ces ima fasadu ono 2 centa maltera koja je samo dobila nove boje prije par godina
gledao sam krov ima neku izolaciju stirop je u pitanju nisam zadovoljan ali kaze stari da je 5 cm
innovision

PostPostao/la Filter dana 20/01/2011 15:06

innovision je napisao/la:odmah da kazem da sam gledao teme od prije ali rekoh mozda se sta promijenilo
situacija je sljedeca zivim u kuci na tri sprata na donjem je podrum ja sam na prvom a rodjaci su na drugom,kuca je stara nekih 50 godina ali je prije 3 godine uradjena restauracija(novi temelji,ploce,stolarija itd)

uvijek smo se grijali na plinske peci svaka soba ima po jednu imamo dnevni boravak i dvije sobe oko 55-60 kvadrata,medjutim od prosle godine nam dolaze enormni racuni od 200 pa do 300 km (danas dosa za decembar 300 km) prije se to moglo tolerisati ali je postalo previse.

kuca je orjentisana dobro tako da dok ima sunca je nekako i ok medjutim navece je hladno grijanje to popravi ali cim se grijalice iskljuce ishladi se za sat dva.

gledao sam moguca rjesenja pa me interesuju cijene bar okvirno

kuca ima staru fasadu koliko bi dosla nova,jedan zid kuce je ukopan znaci imaju tri ne znam tacno dimenzije :D
centralno grijanje sa plinskim bojlerom
kod prijatelja sam vidio pec isto centralno grijanje ali sem idu briketi ili drvo

znaci ako mozete da mi kazete cijene ili prijedloge

porodicna kuca 90 godina stara, zidana sarajevskom ciglom, debljina vanjskih zidova preko 40 cm, povrsina otprilike 200 m2. Do ove godine sam trehao prosjecno 450 KMova mjesecno (godisnje preko 2500 KM) na shit od plinskog centralnog grijanja u kombinaciji sa TA pecima.
stara stolarija, nije termo fasada... brrrrr

ove godine opleli centralno na pelet, promijenili stolariju na 1 spratu i razlika je drasticna.
racunam da ce me doci do kraja zime oko 1700 KM ali isplati se svake markice...
Filter

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.