CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Re: CARINA U BiH

PostPostao/la Ateista dana 10/08/2011 11:40

Znaci, ipak postoji mogucnost da mi naplate.

Roba ce biti vjerovatno bez racuna jer nije narucena direktno.

Prije par godina sam dobio paket, i to znatno vece vrijednosti, bilo sve upakovano kao pokloni, nisu mi nista carine uracunali, osim onih osnovnih troskova otvaranja paketa i slicno.
Ateista

PostPostao/la terra_incognita dana 10/08/2011 11:41

@poznanik-navodim da PDV-a nije bilo a ne da nisam platila porez
@ateista- i moje je blo bez računa ali procjenu izvrše, još su izvadili aparat i slikali se :-) a nisu znali obrisati
terra_incognita

PostPostao/la poznanik dana 10/08/2011 11:56

L00d je napisao/la:Ljudi, zelio bih da kupim ovaj sat. Negdje su mi rekli da se ne placa carina do 100$ , negdje da placa..pa da vas pitam. cijena je oko 120km... sa carinom i pdv bilo bi 160km

Po zakonu, za carinjenje ovog ručnog sata potrebna ti je potvrda o verifikaciji mjerila koju izdaje Zavod za mjeriteljstvo FBiH, jer je ručni sat mjerni instrument.

Stopa carine je 10% na carinsku osnovicu. Ne postoji oslobađanje "100$", slagali su te.
poznanik

PostPostao/la Ateista dana 10/08/2011 13:11

terra_incognita je napisao/la:@poznanik-navodim da PDV-a nije bilo a ne da nisam platila porez
@ateista- i moje je blo bez računa ali procjenu izvrše, još su izvadili aparat i slikali se :-) a nisu znali obrisati

E jesu likovi... :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup:

Znam da mogu izvrsiti procjenu, mozda je bolje da mi je poslato sa racunom jer je cijena sigurno dosta niza nego ona koju ce procijeniti, ali ovako se nadam da ce proci kao poklon i da nece nista zaracunati kao i prosli put. :D
Ateista

PostPostao/la malaplavooka dana 10/08/2011 13:34

Ateista je napisao/la:
terra_incognita je napisao/la:@poznanik-navodim da PDV-a nije bilo a ne da nisam platila porez

E jesu likovi... :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup:

Znam da mogu izvrsiti procjenu, mozda je bolje da mi je poslato sa racunom jer je cijena sigurno dosta niza nego ona koju ce procijeniti, ali ovako se nadam da ce proci kao poklon i da nece nista zaracunati kao i prosli put. :D

Procjena se vrši po strogo tarifiranim artiklima i za svaku skupinu roba postoje određene carinske tarife-prevedeno na bosanski to ti znači da si apsolutno u pravu i da će te procjena izaći znatno više negoli je stvarna cijena predmeta.
Ja sam prije par godina dobila jedan sportski artikal koji se nije mogao naći u Evropi, a kupljen je u USA za 40$ i to na e-bay-u, no međutim naši pametnjakovići su procijenili taj artikal na ZAMISLI 145$, kad sam tražila objašnjenje za tako visoku cijenu rekli su mi da su podatak našli na internetu! Pošto se radilo o poklonu za dijete platila sam uredno ali da nije bilo tako, vjeruj mi iz principa ne bih ni preuzela paket! A u kakvom je tek stanju bio? Ličio je na sve samo ne na četverokut , kako je i bio upakovan, pa ulijepljen onom žutom trakom CARINA BiH ili tako nešto. Ma katastrofa!
malaplavooka

PostPostao/la motorola01 dana 10/08/2011 13:50

hehe i meni su otvorili parfem da vide kako mirise :lol: ..to ti je dokaz koja moralna i sva druga bijeda radi na carini :twisted:

Trebala si sliku baciti na net ili dati nekom novinaru da objavi u novinama kako nasi carinici obavljaju svoj posao.Sad mi dodje da narucim fotoaparat,ne bi li se zekani upecali :lol:
motorola01

PostPostao/la Eterna dana 10/08/2011 15:47

Kupila bih jednu torbu preko ebay za 25$ + free shipping. Znam da se ne naplacuje carina za robu vrijednosti do 50KM, da li postoji mogucnost i koja da mi na carini jos nesto naplatite?

Takodjer imam jos nekih 100 stvarcica koje su mi se svidjele, ali ne prelaze 50KM i nisu od istog prodavaca, pa me interesuje ukoliko ja narucim tipa 10 komada ( ukupno kostaju manje od 50KM) koji ce mi stici u istom mjesecu samo u razlicitim terminima i od razlicitih prodavaca da li mi se moze naplatiti neki vid carine za ovakav tip narudzbi?
Eterna

PostPostao/la poznanik dana 10/08/2011 16:47

Eterna je napisao/la:Kupila bih jednu torbu preko ebay za 25$ + free shipping. Znam da se ne naplacuje carina za robu vrijednosti do 50KM, da li postoji mogucnost i koja da mi na carini jos nesto naplatite?

Takodjer imam jos nekih 100 stvarcica koje su mi se svidjele, ali ne prelaze 50KM i nisu od istog prodavaca, pa me interesuje ukoliko ja narucim tipa 10 komada ( ukupno kostaju manje od 50KM) koji ce mi stici u istom mjesecu samo u razlicitim terminima i od razlicitih prodavaca da li mi se moze naplatiti neki vid carine za ovakav tip narudzbi?

Ako ti torba bude upućena i pristigne poštanskom pošiljkom, sigurno će biti izuzeta iz carinjenja, ukoliko njena vrijednost zaista bude do 50 KM. Znači, carinik ti neće imati priliku prouzročiti plaćanje. Što se tiče drugih učesnika u uvozu, možda poštanski službenici imaju tarifu kojom mogu naplatiti dio svojih usluga.

Odgovor na drugo pitanje je - ne. Detaljnije obrazloženje sam napisao iznad...
poznanik

PostPostao/la poznanik dana 10/08/2011 16:55

motorola01 je napisao/la:

hehe i meni su otvorili parfem da vide kako mirise :lol: ..to ti je dokaz koja moralna i sva druga bijeda radi na carini :twisted:

Trebala si sliku baciti na net ili dati nekom novinaru da objavi u novinama kako nasi carinici obavljaju svoj posao.Sad mi dodje da narucim fotoaparat,ne bi li se zekani upecali :lol:

Ti "moralni i svakako drugačiji bijednici" su ti "vjerovatno", prskajući se tvojom jeftinom mirisnom vodicom, koja je, usput, najvjerovatnije i dupljak, "zaboravili" tražiti i potvrdu zdravstvene i tržišne inspekcije da je roba u skladu sa BiH propisima (čime su i oni počinili prekršaj i ugrozili svoje radno mjesto), i tako ti "jadno i bijedno" pomogli da uštediš najmanje 120 KM koje bi morao platiti federalnim ministarstvima :oops:

Stvarno su "zekani"... :-)
poznanik

PostPostao/la Eterna dana 10/08/2011 17:07

poznanik je napisao/la:Ako ti torba bude upućena i pristigne poštanskom pošiljkom, sigurno će biti izuzeta iz carinjenja, ukoliko njena vrijednost zaista bude do 50 KM. Znači, carinik ti neće imati priliku prouzročiti plaćanje. Što se tiče drugih učesnika u uvozu, možda poštanski službenici imaju tarifu kojom mogu naplatiti dio svojih usluga.Odgovor na drugo pitanje je - ne. Detaljnije obrazloženje sam napisao iznad...

Hvala :)
Eterna

PostPostao/la motorola01 dana 10/08/2011 17:50

poznanik je napisao/la:

Ti "moralni i svakako drugačiji bijednici" su ti "vjerovatno", prskajući se tvojom jeftinom mirisnom vodicom, koja je, usput, najvjerovatnije i dupljak, "zaboravili" tražiti i potvrdu zdravstvene i tržišne inspekcije da je roba u skladu sa BiH propisima (čime su i oni počinili prekršaj i ugrozili svoje radno mjesto), i tako ti "jadno i bijedno" pomogli da uštediš najmanje 120 KM koje bi morao platiti federalnim ministarstvima :oops:

I jos nesto...Kad bi oni(carinici)provodili takvu politiku prema svima,kao sto je sprovode prema ljudima koji naruce jednu ili dvije stvari iz inostranstva,gdje bi nam bio kraj(mislim na drzavu i doprinose od toga) ;-)

Stvarno su "zekani"... :-)

mirisna vodica je ipak parfem(vjerovatno si mislio na toaletnu vodicu) :dance: ,koju oni nisu smjeli otvoriti :dance: i na tvoju zalost nije dupljak :dance: ..Sto se tice trzisne i zdravstvene inspekcije :dance: ,htio si mozda da kazes da svi trgovci parfemima u ovoj zemlji placaju nalaz zdravstvene i trzisne inspekcije za svaki uvezeni parfem :dance: i to po navedenoj cijeni :dance: ...Kad oni budu placali,onda cu i ja :dance:

EDIT:I jos nesto...Kad bi oni(carinici)provodili takvu politiku prema svima,kao sto je sprovode prema ljudima koji naruce jednu ili dvije stvari iz inostranstva,gdje bi nam bio kraj(mislim na drzavu i doprinose od toga) ;-)
motorola01

PostPostao/la skafiskafsnjak dana 10/08/2011 18:28

Do koliko para se ne naplacuje carina ? znaci ako narucim iz SAD mp3 player od 30km da mi jednostavno sa racuna uzme te pare i to je to :)

hvala
skafiskafsnjak

PostPostao/la motorola01 dana 10/08/2011 18:32

L00d je napisao/la:Do koliko para se ne naplacuje carina ? znaci ako narucim iz SAD mp3 player od 30km da mi jednostavno sa racuna uzme te pare i to je to :)

hvala

Do 50 KM..Samo zaboravljas i shipping(cijenu dostave)jer i ona ulazi u tih 50KM..
motorola01

PostPostao/la poznanik dana 10/08/2011 18:42

L00d je napisao/la:Do koliko para se ne naplacuje carina ? znaci ako narucim iz SAD mp3 player od 30km da mi jednostavno sa racuna uzme te pare i to je to :)

U poštanskom prometu, pošiljke do 50 KM vrijednosti robe se ne carine.

Oslobađanja od plaćanja ("nenaplaćivanje") carine može biti i iz nekih drugih razloga, pod određenim uslovima...
poznanik

PostPostao/la skafiskafsnjak dana 10/08/2011 18:42

Ma dobro, izaberem free shiping, pretpostavljam da je to to ? :)

E sad, jel se naplacuje i carina i pdv ? Obadvoje je oko 33% ?
skafiskafsnjak

PostPostao/la Ja_Ja dana 10/08/2011 18:48

Protabirio sam malo forum/temu i ovo nisam nasao/vidio, pa reko da pitam.

Zelim da doniram 30 lopti (10 fudbalskih,10 kosarkaskih i 10 odbojkaskih) za sportske sekcije jedne mjesne zajednice u BiH. Kakva je procedura prilikom uvoza donirane robe? Jeli oslobodjena carine? Znaci oni nista ne placaju za te lopte, a ukupna vrijednost 30 lopti je oko $743.

Hvala unaprijed!

NAPOMENA: Ne znam kakav status ima mjesna zajednica zakonski i dali se vodi kao organizacija ili necemu slicno.
Ja_Ja

PostPostao/la poznanik dana 10/08/2011 19:07

Ja_Ja je napisao/la:Protabirio sam malo forum/temu i ovo nisam nasao/vidio, pa reko da pitam.

Zelim da doniram 30 lopti (10 fudbalskih,10 kosarkaskih i 10 odbojkaskih) za sportske sekcije jedne mjesne zajednice u BiH. Kakva je procedura prilikom uvoza donirane robe? Jeli oslobodjena carine? Znaci oni nista ne placaju za te lopte, a ukupna vrijednost 30 lopti je oko $743.

Hvala unaprijed!

Donacija je poklon, način plaćanja u trgovačkoj transakciji, prijem robe bez plaćanja protuvrijednosti.

Carinski zakoni u cijelom svijetu određuju carinu prema vrijednosti robe, ne prema načinu plaćanja. Uvoznik je carinski obveznik, i na njega padaju svi fiskalni troškovi određeni zakonima države domaćina, ukoliko se dvije trgovačke strane drugačije ne dogovore.

U konkretnom slučaju moguće su dvije opcije (pretpostavljam da živiš u inostranstvu...), s tim da prilikom kupovine lopti ugovoriš i platiš njihov transport do odredišta u BiH:

1. Da ti "kupiš" lopte kod prodavca plaćanjem njihove protuvrijednosti, ali da račun bude ispostavljen na ime sportskog kluba (podrazumijeva se da je klub registriran u Bih i da ima porezni ID broj), te da istovremeno izdaš nalog prodavcu ili njegovom transporteru da tu pošiljku otpremi na adresu kluba;
2. Da ti kupiš robu na svoje ime i adresu u inostranstvu, pa da potom ti budeš izvoznik iz te države prema uvozniku u BiH - sportskom klubu. U tom slučaju, ti ne ispostavljaš račun sportskom klubu već samo Izjavu o darivanju, uz koju ćeš svakako (ukoliko želiš prikazati stvarne cijene i druge podatke) priložiti pravi račun kao dokaz vrijednosti.

U oba slučaja ti ćeš, kao pošiljalac robe, platiti sve njene zavisne transportne troškove, a ukoliko želiš platiti i carinu i sve ostale fiskalne naknade u zemlji odredišta, i na računu iz opcije 1. i na svojoj Izjavi o darivanju, moraš upisati klauzulu o transportu - paritet DDP, što znači da su već plaćeni svi transportni i fiskalni troškovi (iako nisu, jer je plaćen samo transport, ali će špediter, nakon obrade dokumentacije, tebi ispostaviti račun svojih usluga i troškova, umjesto uvozniku - sposrtkom klubu).

Odluči koju opciju bi prihvatio, i ako je zaista želiš sprovesti, možemo nastaviti...

Usput, čestitam za ideju i inicijativu :thumbup:
poznanik

PostPostao/la Ja_Ja dana 10/08/2011 22:07

ODLICNO!

Opcija 2. je ta kojom bi isao jer ne zelim da oni imaju bilo kakvih troskova (a vec sam nasao i sve lopte i novac sam prikupio samo jos da odem da ih kupim). Samo jos da napomenem da oni nisu nikakav registrovani sportski klub vec jednostavno mjesna zajednica koja ima 20tak sekcija od koje su njih par gore pomenute koje zelim pomoci.

Ja sam u Sjedinjenim Drzava i robu bi kupovao u prodavnici sportske opreme, kupljena bi bila kesom, kreditnom karticiom ili cekom, ali u svakom slucaju nije standard da dobijem neki papir na kojem pise da sam ja to kupio (sa privatnim informacijama poput imena, prezimena, adrese itd) vec samo racun. Da li treba da trazim neki dokaz o kupovini osim racuna ili?

Predpostavljam da izjavu o darivanju mogu sam da otkucam ili postoji neki obrazac za to?

Sada nisam upucen u ostale detalje (spediter i slicno), pa ako mozes da nastavish bio bih ti zahvalan :)
Ja_Ja

PostPostao/la Better Man dana 10/08/2011 22:34

Nedavno sam iz SAD, tj. s Amazona narucio The Lord Of The Rings extended edition na blu ray i cijena s postarinom je bila 108 KM. Paket mi je uredno stigao na kucnu adresu bez ikakvih drugih troskova tipa carine i sl.
Better Man

PostPostao/la bull21 dana 10/08/2011 23:00

bull21 je napisao/la:Da li se carini paket koji ima vrijednost (sa dostavom) ispod 50 km ali je poprilično velikih dimenzija? Konkretno radi se o ovome. Ne znam treba li napominjati da je to ništa više do kartonske kutije u kojoj se nalaze 3 dvd-a.

Sumnjam da ce ti naplatiti vise od one 3,5 KM...Ali sa ovim nasim nisi nikad siguran :D

Naručio sam ali unatoč standard delivery-u, poslali su preko DHL-a što manje-više znači da me će me ova muzika doći na kraju k'o svetog Petra kajgana. :x
bull21

PostPostao/la poznanik dana 11/08/2011 11:02

Ja_Ja je napisao/la:Opcija 2. je ta kojom bi isao jer ne zelim da oni imaju bilo kakvih troskova (a vec sam nasao i sve lopte i novac sam prikupio samo jos da odem da ih kupim). Samo jos da napomenem da oni nisu nikakav registrovani sportski klub vec jednostavno mjesna zajednica koja ima 20tak sekcija od koje su njih par gore pomenute koje zelim pomoci.

Ja sam u Sjedinjenim Drzava i robu bi kupovao u prodavnici sportske opreme, kupljena bi bila kesom, kreditnom karticiom ili cekom, ali u svakom slucaju nije standard da dobijem neki papir na kojem pise da sam ja to kupio (sa privatnim informacijama poput imena, prezimena, adrese itd) vec samo racun. Da li treba da trazim neki dokaz o kupovini osim racuna ili?

Predpostavljam da izjavu o darivanju mogu sam da otkucam ili postoji neki obrazac za to?

Sada nisam upucen u ostale detalje (spediter i slicno), pa ako mozes da nastavish bio bih ti zahvalan :)

Niti u jednom od prikazanih primjera primalac ne bi imao dodatnih troškova, izuzev možda nešto sitno, potrebno za administrativne formalnosti.

Svaka kupoprodajna transakcija obavezuje prodavca da ispostavi račun, tu nema dileme, jer svaka porezna institucija u bilo kojoj državi to zahtijeva. Budeš li uporan dobićeš račun za kupljenu robu, a on je potreban kako bi ovdje olakšao uvozne formalnosti pri formiranju carine.

Po BiH Zakonu o principima lokalne samouprave, i mjesna zajednica ima svojstvo pravnog lica, ima pravo na porezni ID broj, potom na bankovni račun, itd. Pretpostavljam da tvoja MZ nema ID broj, a u ovom uvozu bi im trebao, kako bi ostvarili pravo na uvoz, kako bi dobili svojstvo uvoznika. Procedura je jednostavna, a košta nekih 50-tak KM. Porezni, 13-cifarski ID broj izdaje kantonalna porezna uprava, a pravo na zahtjev za izdavanje pripada predsjedniku MZ.
Da mu olakšaš kompletan uvozni postupak, prethodno napiši pismo namjere, u kojem ćeš prikazati svoju namjeru. Ako želiš, mogu ti pomoći u kreiranju pisma...

Nakon obezbjeđenja uvoznika (mjesna zajednica....), postupak je slijedeći:

1.- Izvrši kupovinu sporstke opreme i od prodavca zahtijevaj račun na svoje ime i adresu prebivališta u USA. Istovremeno, od prodavca zahtijevaj Otpremnicu (transportni dokument) na ime i adresu MZ u BiH. Prodavac može na Otpremnici unijeti još i napomenu da se otprema u BiH vrši prema tvom nalogu i računu br... poželjno je.
2.- U svom gradu potraži međunarodnog špeditera (izbjegavaj "brze kurire", preskupi su sa uslugama), i objasni mu kompletnu proceduru, s tim da ćeš mu napomenuti da će paritet isporuke biti DDP (Delivery/Duty Paid - "Incoterms 2011"). S njim ćeš zaključiti ugovor o ovom poslu - dati mu dispoziciju - ovlaštenje da može u tvoje ime obavljati sve radnje u otpremi i organizaciji transporta od mjesta isporuke do odredišta u BiH, s unaprijed plaćenim troškovima prema izvršenoj procjeni i predračunu, ali napomeni i - fiksnim! Da ne bi kasnije iskrsnuo neki dodatni neplanirani trošak, i da ti ne bi dodatno i nepotrebno platio nečiju grešku.
3.- Istovremeno, kontaktiraj jednog od međunarodnih špeditera u BiH (preporuka je nekog od onih čiji uposlenici imaju više iskustva u međunarodnoj razmjeni roba), preuzmi sve podatke o njima, i podatke o tvom američkom špediteru razmjeni sa bosanskim. Njih dva moraju imati stalnu, "stručnu", komunikaciju, a oba te moraju redovno izvještavati o stanju i poziciji s robom. Sa bosanskim špediterom takođe, i - obavezno, zaključi sličan ugovor kao sa američkim (rado ću ti ovdje posebno asistirati, poželjno je...).
4.- Od bosanskog špeditera zahtijevaj kompletan predračun svih troškova i usluga, koje podrazumijevaju:
- carina na uvezenu robu,
- pdv na uvezenu robu,
- špediterska usluga u carinskom posredovanju,
sve na osnovi vrijednosti robe koju ćeš im prethodno prikazati u svojoj Izjavi o darivanju, a koja će biti temeljena računom od kupovine, koji će biti priložen uz Izjavu (zbog prihvatanja transakcijske vrijednosti robe).
5.- Od američkog špeditera takođe zahtijevaj kompletan predračun troškova i usluga, s tim da ćeš mu olakšati kalkulaciju davanjem podataka o bosanskom špediteru, jer će od njega dobiti troškove na BiH granici, carinskom terminalu u odredišnoj carinarnici i sve druge koji mogu nastati.
6.- Dakle, tvoja obevaza i dio posla je da platiš, zaključiš ugovore, i na kraju izdaš nalog obojici špeditera za postupak prema uslovima iz ugovora. Sve ostalo će oni obaviti, a ti ćeš samo nadzirati postupak.

Formu Izjave o darivanju ću ti slati e-poštom, kao i sve ostalo.
poznanik

PostPostao/la Ateista dana 30/08/2011 23:13

@poznanik

Imam jedno pitanje, posto vidim da dobro znas oko carine:

Planiram da narucim gitaru iz USA, i nasao sam na internetu carinske tarife za 2011 godinu te nasao odjeljak o muzickim instrumentima.
Ono sto me zbunjuje je sto pored skoro svih vrsta muzickih instrumenata pise stopa 0%, osim pod kategorijom "ostali", da li to znaci da se za muzicke instrumente ne naplacuje carina?
Da li ce mi onda naplatiti samo PDV?

Malo me zbunilo ovo.

Hvala unaprijed.
Ateista

PostPostao/la Alive dana 31/08/2011 00:18

Evo i od mene jedno pitanje i hvala unaprijed na odgovoru.

Planiram kupiti suncane naocale iz USA i prema ovome 10% + 17% carina bi me izasla oko 80 KM. Ehh sada pitanje moze li se kako to izbjeci... recimo da posaljem to do nekoga u USA a oni meni proslijede kao poklon ili nesto moje privatno...otpakuju artikal pa mi posalju, sta bi bilo sa time?

Takodje me zanima jeli neko mozda narucivao suncane naocale, jer mali je to paket ali opet cijena je velika, ima li neke sanse da to prodje bez carine?
Alive

PostPostao/la Ateista dana 31/08/2011 07:58

Alive je napisao/la:Evo i od mene jedno pitanje i hvala unaprijed na odgovoru.

Planiram kupiti suncane naocale iz USA i prema ovome 10% + 17% carina bi me izasla oko 80 KM. Ehh sada pitanje moze li se kako to izbjeci... recimo da posaljem to do nekoga u USA a oni meni proslijede kao poklon ili nesto moje privatno...otpakuju artikal pa mi posalju, sta bi bilo sa time?

Takodje me zanima jeli neko mozda narucivao suncane naocale, jer mali je to paket ali opet cijena je velika, ima li neke sanse da to prodje bez carine?

Mislim da to sa poklonom moze uspjeti, ali nije sigurno, imaju pravo da ti naplate carinu ali zavisi od njihove dobre volje.
Ja sam vise puta dobijao pakete sa nekom "sicom", i uvijek je bilo stvari znatno skupljih od 50KM, ali mi ni jednom do sad nisu naplatili carinu, zadnji put cak nisu ni otvorili paket.
Ateista

PostPostao/la poznanik dana 31/08/2011 09:24

Ateista je napisao/la:Planiram da narucim gitaru iz USA, i nasao sam na internetu carinske tarife za 2011 godinu te nasao odjeljak o muzickim instrumentima.
Ono sto me zbunjuje je sto pored skoro svih vrsta muzickih instrumenata pise stopa 0%, osim pod kategorijom "ostali", da li to znaci da se za muzicke instrumente ne naplacuje carina?
Da li ce mi onda naplatiti samo PDV?

Ispravno si ustanovio stopu carine za gitare - 0% za pripadajući tar.br. 9202 90 30 00. Pri uvozu gitare platio bi 1% vrijednosti carinske osnovice i pdv na poreznu osnovicu.

Tar.br. 9202 90 80 00 - Ostali žičani muzički instrumenti (npr. gitare, violine, harfe):– ostali:– – ostali

odnosi se na sve žičane muzičke instrumente koji nisu nabrojani u pododjeljku ove "glave" (svi ostali instrumenti osim gitara, violina i harfi), i imaju stopu od 10% prilikom uvoza u BiH.
poznanik

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.