CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Re: CARINA U BiH

PostPostao/la kOmpir dana 19/05/2012 14:58

poznanik je napisao/la:
kOmpir je napisao/la:...Još malo sam pod regionom Hrvatske pošte Mostar koja ima svoj carinski terminal. Uskoro se selim pod region BH Pošte i raspitao sam se u vezi carinskih postupaka. Budući da je carinski terminal u (istočnom) Mostaru zatvoren već neko vrijeme, službenica u pošti mi je rekla da se carinjenje pošiljki obavlja u Sarajevu i onda šalje u Mostar, znači bez saglasnosti primatelja, prilaganja računa, izvoda iz banke i sl.
Da li sam dobio pogrešne informacije ili zaista se tako može postupiti u ovom slučaju?

Kad se radi o carinjenju roba prema mjesno nadležnim carinarnicama, tvoja adresa prebivališta/boravišta nalazi se u zoni odgovornosti RC Mostar ( http://www.uino.gov.ba/h/O_nama/RC_Mostar1.html )

Međutim, prema Uputstvu o carinskom postupku u poštanskom prometu u BiH, kojim su bliže propisani carinski postupci u vezi s poštanskim pošiljkama u međunarodnom poštanskom prometu koje se puštaju u slobodan promet u carinskom području BiH, kao međusobna saradnja carinskih i poštanskih organa, određeno je da se pošiljke u uvozu, koje glase na primaoce u BiH, šalju na carinjenje u poštanskim carinskim ispostavama prema nadležnoj pošti carinjenja na kojoj se nalazi primalac robe ( http://www.bhp.ba/stranica/1/23/36.html ... mre%C5%BEa ).

Roba koja pristigne u BiH, i koja podliježe carinskom postupku u poštanskom prometu, pod uslovima koje si naveo u svom pitanju, cariniće se u sarajevskoj Pošti carinjenja, i potom dostaviti na tvoju adresu. To ne znači da nad njom neće biti proveden potpuno identičan carinski postupak kao i do sada, zakon je isti i obvezujući za sve carinske ispostave.

Da, ali šta kad se odluče da je pošiljka za carinjenja a ja imam dokaz da je platio manje od 50 KM ? U Mostaru mi dođe pismo s kojim moram otići na terminal sa računom i izvodom iz banke. Nije li logičan korak da se od mene prvo traži dokaz (račun i izvod) kako bi se oslobodio od postupka carinjenja u tom slučaju?
kOmpir

PostPostao/la poznanik dana 19/05/2012 18:20

kOmpir je napisao/la:Da, ali šta kad se odluče da je pošiljka za carinjenja a ja imam dokaz da je platio manje od 50 KM ? U Mostaru mi dođe pismo s kojim moram otići na terminal sa računom i izvodom iz banke. Nije li logičan korak da se od mene prvo traži dokaz (račun i izvod) kako bi se oslobodio od postupka carinjenja u tom slučaju?

Prije postupka carinjenja od carinske - poštanske službe moraš dobiti obavijest o prispjeću "tvoje" pošiljke, u kojoj će pisati šta trebaš, koja dokumenta, dostaviti carini, radi carinjenja.
Kad si već dobio takvu obavijest, to znači da carinik nije imao dovoljno podataka o vrijednosti robe, i da ju je odlučio procijeniti prema drugim parametrima, odnosno - da tvoju robu nije izuzeo iz postupka radi njene vrijednosti do 50 KM.
Ukoliko smatraš da je trebao, ukoliko si zaista platio svoju robu do 50 KM, onda imaš mogućnost obavještavanja službenika na Pošti carinjenja i dostave trgovačke dokumentacije iz koje se može dokazati tvoja tvrdnja. Kako ćeš dostaviti tu dokumentaciju je tvoj problem (da li poštom, ličnim uručenjem, posredstvom druge osobe itd. ).

U pravilu, trgovačka dokumentacija mora biti dostavljana uz robu već u transportu, odnosno - roba mora biti izvezena, otpremljena sa ispravnom trgovačkom dokumentacijom. Carinska služba BiH ne odgovara za propuste trgovaca, bilo prodavaca - izvoznika, bilo kupaca - uvoznika, carinska služba ne može raditi trgovačke poslove za koje nije nadležna. Na uvoznika pada obaveza da postigne ispravnost vanjskotrgovinskog posla, da obezbjedi cjelokupnu trgovačku dokumentaciju. Dosadašnja praksa carinske službe - pozivi telefonom, davanje odgovora, isntrukcija i sl. je mimo propisa, i predstavljaju samo izraz dobre volje pojedinih službenika, maksimalnu toleranciju prema uvoznicima.

Ti kao kupac u obavezi si da daš sve potrebne instrukcije prodavcu koju dokumentaciju treba da dostavi uz robu, ali na isti način - i prodavac je u obavezi da i bez tvoje asistencije, to isto učini - da uz robu dostavi svu potrebnu trgovačku dokumentaciju.

Sasvim je drugo pitanje i razmatranje kupoprodajnih odnosa kojekakvih "divljih" prodavaca i polulegalnih trgovačkih transakcija, radi čega najviše štete imaju uredni kupci. :-) :(
poznanik

PostPostao/la kOmpir dana 19/05/2012 23:59

Hvala na odgovoru. Valja mi se onda dopisivati sa ovima u Sarajevu :mrgreen:
kOmpir

PostPostao/la Duspa dana 21/05/2012 14:53

poznanik je napisao/la:
Duspa je napisao/la:...Također, po "zakonu" ne možete slati novčiće (niumizmatika). Pitam zašto se ne bi mogli slati novčići npr. SFRJ koji ne vrijede, nego samo služe samo u kolekcionarske svrhe i njihov odgovor je: "Po zakonu ne smijemo slati nikakve novce".

Tačno. Uputstvom UINO o carinskom postupku u poštanskom prometu, propisana je devizna kontrola nad poštanskim pošiljkama u uvozu i izvozu. To su mjere koje se poduzimaju u cilju sprječavanja neovlaštenog iznošenja ili unošenja u BiH konvertibilnih maraka, efektivnog stranog novca, papira od vrijednosti i zlata, a prema propisima o deviznom poslovanju sa inostranstvom i propisa o sprječavanju pranja novca.

Poštanski službenik nije dužan prepoznavati važeći novac od nevažećeg. Ukoliko izvoznik namjerava izvesti novac iz BiH, u obavezi je prethodno dobiti saglasnost nadležnog entitetskog ministarstva finansija i MVT BiH.

Da, ali po zakonu piše da se ne mogu slati BH konvertibilne marke i efektivni strani novac (koji se koristi), pa ako na kovanici piše SFRJ ili Kraljevina Jugoslavija, valjda nije teško zaključiti da se taj novac ne koristi.

Također, ne vidim kako će mi ministarstvo pomoći prilikom slanja neke kovanice iz države koja više ne postoji? Mislim da će oni reagovati ako se radi o novcu koji je trenutno u upotrebi.

Pozzzzzz
Duspa

PostPostao/la poznanik dana 21/05/2012 19:51

Duspa je napisao/la:Također, ne vidim kako će mi ministarstvo pomoći prilikom slanja neke kovanice iz države koja više ne postoji? Mislim da će oni reagovati ako se radi o novcu koji je trenutno u upotrebi.

Ako želiš rješenje svog problema, onda sačini zahtjev entitetskom ministarstvu finansija za odobrenje izvoza kovanog novca, napravi specifikaciju kovanica i čekaj rješenje - odobrenje.

Napisao sam ti da niko nije dužan prepoznavati važeće od nevažečih kovanica, i zašto bi, kad su odredbe zakona jasne.
poznanik

PostPostao/la yabo071 dana 24/05/2012 12:06

Poznaniče, molim vas da mi odgovorite na slijedeće pitanje:
(unaprijed se izvinjavam ako je već bio sličan post - ja nisam ništa uspio pronaći)

Nedavno sam preko interneta iz USA naručio sredstvo za odmašćivanje motora (uljnog taloga u motoru). Nešto jeftinija opcija mi je bila da naručiom na prijatelja iz USA nego direktno od firme proizvođača.
Prijatelj mi je prepakovao te tri plastićne bočice ukupne težine oko 30 dl i poslao poštom.
Nakon par sedmica njemu se vratio prazan paket uz ceduljicu da je slao opasne materije (parafraziram, nešto u tom smislu). Neko ovdje (predpodstvaljam na carini) je uzeo tu pošiljku i vratio prazan paket.

Nije mi jasno na osnovu čega su zaključili da je ovo opasna substanca, a i u sličaju da je tako odkud im pravo da zapijene robu za koju sam platio oko $100. U ostalom i USA ima ograničenja u pogledu slanja opasnih materijala te da to nije moguće slati poštom ne bi firma proizvođač prodavala putem interneta i dostavljala poštom i ne bi ovom prijatelju zaprimili paket kada ga je slao meni.

Molim za savjet, koje su moje opcije - odnosno prava. Stvarno želim otići tamo i provesti ovo do kraja, pa ako je i izuzeto na osnovu nekog zakona - ali da sam siguran da je stvarno tako.
yabo071

PostPostao/la poznanik dana 24/05/2012 18:38

yabo071 je napisao/la:Poznaniče, molim vas da mi odgovorite na slijedeće pitanje:
(unaprijed se izvinjavam ako je već bio sličan post - ja nisam ništa uspio pronaći)

Nedavno sam preko interneta iz USA naručio sredstvo za odmašćivanje motora (uljnog taloga u motoru). Nešto jeftinija opcija mi je bila da naručiom na prijatelja iz USA nego direktno od firme proizvođača.
Prijatelj mi je prepakovao te tri plastićne bočice ukupne težine oko 30 dl i poslao poštom.
Nakon par sedmica njemu se vratio prazan paket uz ceduljicu da je slao opasne materije (parafraziram, nešto u tom smislu). Neko ovdje (predpodstvaljam na carini) je uzeo tu pošiljku i vratio prazan paket.
Ko je napisao poruku na toj ceduljici?

Da li pretpostavljaš ili pouzdano znaš da je pošiljka pristigla u BiH, i da je neko u BiH zadržao za sebe sadržaj pošiljke - ta tri sredstva za odmašćivanje?

Nije mi jasno na osnovu čega su zaključili da je ovo opasna substanca, a i u slučaju da je tako odkud im pravo da zapijene robu za koju sam platio oko $100.

Na ambalaži "opasne materije" mora biti prikazana "mrtvačka glava", a u tekstu opisana vrsta i pripadajući broj iz kategorizacije opasnih materija, utvrđen 1961. godine međunarodnim standardima.

Uostalom i USA ima ograničenja u pogledu slanja opasnih materijala te da to nije moguće slati poštom ne bi firma proizvođač prodavala putem interneta i dostavljala poštom i ne bi ovom prijatelju zaprimili paket kada ga je slao meni.

Isto ovo i ja želim da ti napomenem...

Molim za savjet, koje su moje opcije - odnosno prava. Stvarno želim otići tamo i provesti ovo do kraja, pa ako je i izuzeto na osnovu nekog zakona - ali da sam siguran da je stvarno tako.

Prvo dobro provjeri dokle je dospjela tvoja pošiljka. To možeš učiniti postavljanjem upita polaznoj poštanskoj službi.
poznanik

PostPostao/la yabo071 dana 24/05/2012 20:43

poznanik je napisao/la:
yabo071 je napisao/la:Poznaniče, molim vas da mi odgovorite na slijedeće pitanje:

Ko je napisao poruku na toj ceduljici?

Da li pretpostavljaš ili pouzdano znaš da je pošiljka pristigla u BiH, i da je neko u BiH zadržao za sebe sadržaj pošiljke - ta tri sredstva za odmašćivanje?

Nije mi jasno na osnovu čega su zaključili da je ovo opasna substanca, a i u slučaju da je tako odkud im pravo da zapijene robu za koju sam platio oko $100.

Na ambalaži "opasne materije" mora biti prikazana "mrtvačka glava", a u tekstu opisana vrsta i pripadajući broj iz kategorizacije opasnih materija, utvrđen 1961. godine međunarodnim standardima.

Uostalom i USA ima ograničenja u pogledu slanja opasnih materijala te da to nije moguće slati poštom ne bi firma proizvođač prodavala putem interneta i dostavljala poštom i ne bi ovom prijatelju zaprimili paket kada ga je slao meni.

Prvo dobro provjeri dokle je dospjela tvoja pošiljka. To možeš učiniti postavljanjem upita polaznoj poštanskoj službi.

Provjeriću naravno vezano za pošiljku (poslaće mi prijatelj tzv. "tracking number" pod kojim se može pratiti pošiljka pa ću provjeriti).
U svakom slučaju (ako pouzdano znaš) zanima me prvenstveno da li carinici imaju pravo zaplijeniti bilo šta i na koji način? (Predpodstaviti je da se treba napraviti neki zapisnik ili nešto slično).
Dakle, pitanje za 100 KM - mogu li carinici plijeniti robu?

PS: Nisam baš shvatio ovaj tvoj komentar:

Molim te možeš li pojasniti?

Hvala puno na dosadašnjoj pomoći. Uzgred, čime se ti to baviš, jer vidim izgradio si pristojan autoritet na ovoj temi (s pravom mogu reći)?
yabo071

PostPostao/la poznanik dana 24/05/2012 23:32

yabo071 je napisao/la:...U svakom slučaju (ako pouzdano znaš) zanima me prvenstveno da li carinici imaju pravo zaplijeniti bilo šta i na koji način? (Predpodstaviti je da se treba napraviti neki zapisnik ili nešto slično).

Besplatan odgovor - DA!

Svako kršenje odredama Zakona o carinskoj politici BiH kažnjivo je shodno vrsti i posljedicama izvršenog prekršaja. Kazne, koje su predviđene Zakonom o carinskim prekršajima su novčane, kazne oduzimanjem predmeta (prekršajnog) ili zabranja bavljenja vanjskotrgovinskim poslom.

Carinske prekršajne radnje su:

1.- Izbjegavanje mjera carinskog nadzora, unos ili pokušaj unosa robe preko carinske linije, čiji je uvoz ili izvoz zabranjen, ograničen ili zahtijeva posjedovanje dozvole prema važećim propisima BiH,
2.- Izbjegavanje mjera carinskog nadzora, unos ili pokuša unosa predmeta ili supstanci opasnih po zdravlje i život ili koje predstavljaju ozbiljnu opasnost po javnu sigurnost,
3.- Podnešenje ili dovođenje do podnošenja nadležnom carinskom organu isprava, informacija, uvjerenja ili bilo kojeg drugog dokumenta koji je netačan, lažan ili krivotvoren, s namjerom izbjegavanja bilo kakve zabrane ili ograničenja navedenih u 1. i 2. iznad;
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 5.000 KM do 100.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 5.000 KM do 15.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 2.000 KM do 10.000 KM)

4.- Neprijavljivanje carinskom organu opojne droge ili sirovine u smislu propisa o opojnim drogama, za koje posjeduje urednu dozvolu za uvoz ili izvoz,
5.- Neprijavljivanje carinskom organu oružja, municije ili eksploziva koje prenosi preko carinske linije, za koje je pribavilljena dozvola nadležnog organa za posjedovanje i prenošenje,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 3.000 KM do 80.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 1.000 KM do 5.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 500 KM do 8.000 KM)

6.- Pokušaj unosa ili unos robe u carinsko područje BiH izvan mjesta određenog za granični prelaz
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 2.500 KM do 70.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 500 KM do 7.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 500 KM do 7.000 KM)

7.- Označavanje u ispravama koje se podnose uz prijavu za carinski postupak drugi kvaliteta, vrsta, količina, vrijednosti ili porijekla robe, ili na drugi način omogućavanje netačnog prijavljivanja roba s namjerom izbjegavanja plaćanja uvoznih dadžbina vezanih za carinski postupak ili njihovo plaćanje u manjem iznosu,
8.- Pokušaj ostvarivanja oslobađanja od plaćanja uvoznih carinskih dadžbina lažnim prikazivanjem činjenica,
9.- Prikazivanje drugog stanja robe prilikom ponovnog uvoza privremeno izvezene robe,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 2.000 KM do 60.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 500 KM do 6.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 6.000 KM)

10.- Unos ili pokušaj unosa skrivene robe preko preko graničnog prelaza,
11.- Uvoz ili pokušaj uvoza bez prijave graničnom carinskom uredu stranog motornog vozila na koje su nezakonito utisnuti brojevi šasije ili motora pod kojim već postoji registriracija kod nadleženih organa u BiH, ili na koje su stavljene domaće registarske oznake (tablice) ili na osnovu saobraćajne dozvole u kojoj su izvršene ispravke oznake vozila,
12.- Prijem, pokušaj prijema ili predaja robe u carinskom graničnom pojasu na moru, međunarodnim graničnim rijekama ili graničnim jezerima, s plovnog objekta koji saobraća s inozemstvom, bez odobrenja carinskih organa,
13.- Izbacivanje tereta iz aviona tokom njegovog leta, bez opravdanog razloga, i bez pravovremenog naknadnog obavještavanja nadležnog carinskog organa,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 2.000 KM do 50.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 1.000 KM do 5.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 10.000 KM)

14.- Neprijavljivanje carinskim organima robe koja se unosi preko carinske linije BiH,
15.- Postupanje s robom suprotno odredbama ZOCP uvezene uz oslobađanje od plaćanja carine i povoljnije tarifno postupanje,
16.- Otuđenje robe, ili njena predaja drugom na upotrebu, ili upotreba u druge svrhe, a ne u svrhe zbog kojih je oslobođena od plaćanja carinskih dadžbina, uvezene osnovi carinske povlastice,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 1.000 KM do 40.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 500 KM do 4.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 8.000 KM)

17.- Lažno prikazivanje činjenica ili pokušaj ostvarivanja uvoza ili izvoza roba čiji je uvoz ili izvoz zabranjen ili ograničen posebnim propisima,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 500 KM do 30.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 500 KM do 3.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 5.000 KM)

18.- Neprijavljivanje, odnosno nepredaja robe carinskom uredu koji su odredili carinski organi ili na drugi način onemogućavanje prijavljivanja, odnosno predaje robe ili predaja robe u izmijenjenom stanju,
19.- Neprijavivanje poštanske pošiljke koja podliježe obavezi prijavljivanja radi obavljanja carinskog postupka,
20.- Raspolaganje s robom koja je smještena u slobodnoj carinskoj zoni ili slobodnom carinskom skladištu, suprotno propisima,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 300 KM do 20.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 200 KM do 2.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 2.000 KM)

21.- Predaja robe drugom, prijem ili upotreba robe za koju je carinskom uredu podnesena carinska prijava, prije njenog obavljenog pregleda,
22.- Predaja robe drugom, prijem ili upotreba robe za koju je carinskom uredu podnesena carinska prijava, prije izmirenja carinskog duga,
23.- Izuzimanje iz carinskog nadzora robe prijavljene za izvoz, provoz, vanjsku obradu ili uskladištenje, prije provedenog carinskog postupka,
24.- Povreda carinskog obilježja u namjeri izbjegavanja mjera carinskog nadzora,
25.- Izuzimanje robe iz carinskog nadzora bez odobrenja carinskih organa, smještene u carinsko skladište ,
26.- Istovar, pretovar ili izuzimanje robe s mjesta na kojem se nalazi, bez odobrenja carinskih organa,
27.- Izvoz robe u stanju drugačijem od onog u kojem je bila prilikom prihvatanja izvozne prijave,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 200 KM do 10.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 200 KM do 1.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 5.000 KM)

28.- Lažno prijavljivanje fizičke osobe (obmana) u putničkom saobraćaju carinskim organima da unosi robu koju je, kao putnik, privremeno iznio,
29.- Lažno prijavljivanje fizičke osobe u putničkom saobraćaju izlaznom carinskom uredu da privremeno iznosi robu, a koju ne nosi sa sobom,
30.- Prijavljivanje carinskim organima prijavi stvari koje putnik u putničkom saobraćaju sa sobom nosi, ali onemogućavanje provođenje carinskog postupka,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti fizička osoba iznosom od 200 KM do 5.000 KM)

31.- Označavanje u ispravama koje se podnose uz prijavu, drugog kvaliteta, vrste, količine, vrijednosti ili porijekla robe, s namjerom ostvarivanja olakšica pri izvozu robe, predviđenih posebnim propisima,
32.- Podnošenje lažne dokumentacije za robu koja ulazi, napušta ili ostaje u slobodnoj zoni ili slobodnom skladištu,
33.- Nastavljanje obavljanja industrijske, komercijalne ili uslužnu djelatnosti u slobodnoj zoni, poslije izrečene zabrane obavljanja takvih djelatnosti od carinskih organa,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 200 KM do 5.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 150 KM do 600 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 100 KM do 1.200 KM)

34.- Nepridržavanje propisanih uslova za smještaj robe u carinskom skladištu,
35.- Nepostupanje s uskladištenom robom prema propisanim uslovima nadležnog carinskog organa,
36.- Neobaviještavanje nadležnih carinskih organa o promjenama do kojih je došlo nakon davanja odobrenja,
37.- Neizvršavanje privremenog uskladištenja robe izvan mjesta ili protivno uslovima koje je odredio nadležni carinski organ,
38.- Nepridržavanje propisanih uslova i rokova u postupku unutrašnje obrade, vanjske obrade, obrade pod carinskom kontrolom i privremenog uvoza,
39.- Neobavještavanje carinskih organa o istovaru robe izvršenom zbog neposredne opasnosti,
40.- Onemogućavanje pregleda robe koja napušta carinsko područje BiH,
41.- Onemogućavanje pregleda robe nakon njene prijave robe carinskim organima, uzimanje uzoraka ili na drugi način onemogućavanje određivanje carinskog postupka ili namjene,
42.- Onemogućavanje pregleda robe, osoba i prevoznih sredstava koji ulaze, napuštaju ili ostaju u slobodnoj zoni,
43.- Nečuvanje na propisan način dokumenata koji se odnose na provedeni carinski postupak,
44.- Prodaja roba u bescarinskoj prodavnici osobama koje ne ispunjavaju uslove za kupovinu te robe,
45.- Nekorištenje putnih pravaca za prevoz robe koje su odredili carinski organi ,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 200 KM do 2.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 100 KM do 500 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 100 KM do 800 KM)

46.- Pravovremeno neobavještavanje carinskih organ da je zbog nepredviđenih okolnosti ili više sile nemoguće ispoštovati obavezu prevoza robe predviđenim putnim pravcem,
47.- Neobavještavanje nadležnog carinskog organa o teretu izbačenom iz zrakoplova u slučaju opasnosti i mjestu gdje je teret izbačen,
48.- Povreda carinskog obilježja,
49.- Prekoračenje roka za predaju robe određenom carinskom uredu,
50.- Nedopuštanje pregleda dokumenata ili pregleda robe carinskim organima nakon njenog stavljanja robe u slobodan promet,
51.- Nevođenje ili neuredno vođenje evidencije o robi, smještenoj u carinsko skladište, onemogućavanje kontrole knjiga evidencije, inventure jednog dijela ili cjelokupne robe smještene u carinsko skladište,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 150 KM do 1.500 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 100 KM do 500 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 100 KM do 500 KM)

52.- Neprijavljivanje robe čiji uvoz nije zabranjen i koju prenosi preko carinske linije, a koja je namijenjena za njegove lične potrebe ili za lične potrebe članova njegovog domaćinstva,
Ako vrijednost robe koja je predmet gornjeg prekršaja ne prelazi iznos od 500 KM, carinski radnik će na licu mjesta naplatiti novčanu kaznu u iznosu od 50 KM, a robu ocariniti. Ako izvršilac prekršaja odbije platiti kaznu, protiv njega se pokreće redovni prekršajni postupak.
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti fizička osoba iznosom od 50 KM do 1.000 KM)

53.- Pravna osoba, subjekat registriran za obavljanje određene privredne djelatnosti, a koje nema status pravne osobe, odgovorna osoba u pravnoj osobi i fizička osoba koja robu kupi, proda, primi na poklon, prikrije, primi na čuvanje, upotrijebi ili primi na držanje po ma kom osnovu, a za koju zna ili je mogla znati da je njome izvršen prekršaj iz gornjih primjera prekršaja, red. br.: 1-27, kaznit će se za prekršaj istom kaznom propisanom za učinioca prekršaja.

Roba koja je predmet prekršaja iz gornjih primjera prekršaja navedenih rednim brojevima 1-14, 17, 19 i 28 - oduzet će se, a može se oduzeti i kada nije vlasništvo učinioca prekršaja.

Ako se roba ne pronađe, od učinioca prekršaja naplatit će se njena protuvrijednost koja, prema odredbama Zakona o carinskoj politici BiH, predstavlja carinsku vrijednost i provest će se postupak naplate uvoznih i izvoznih dadžbina u smislu tog zakona.
Smatrat će se da roba nije pronađena ako se iz bilo kojih razloga ne može oduzeti.
Za vrijednost nepronađene robe učinioci prekršaja odgovaraju solidarno.

Prevozno, odnosno prenosno sredstvo izgrađeno, prilagođeno, izmijenjeno ili podešeno na bilo koji način u svrhu skrivanja robe koja je predmet prekršaja iz navedenih primjera, a za čiji je prevoz odnosno prenos iskorišteno, može se oduzeti.

Roba ili prevozno, odnosno prenosno sredstvo kojim je izvršen prekršaj može se oduzeti i kad se postupak protiv učinioca prekršaja obustavi zbog toga što je u vrijeme izvršenja prekršaja bio maloljetan.

Roba ili prevozno, odnosno prenosno sredstvo kojim je izvršen prekršaj može se oduzeti, odnosno naplatiti njihova vrijednost i kad se protiv učinioca ne može voditi prekršajni postupak zbog toga što je nepoznat ili nedostupan nadležnim organima, ili zbog postojanja drugih zakonskih smetnji, osim u slučaju nastupanja apsolutne zastarjelosti.

Nisam baš shvatio ovaj tvoj komentar:

Propisi o transportu opasnih materija jedinstveni su u skoro svim državama. Ako je tvoja roba kategorizirana kao opasna materija, nije mogla nikako napustiti carinsko područje USA, neovisno kako je pakovana. Dakle, prvo provjeri otpremu iz USA, pa onda potraži odgovornost za nestanak robe na strani BiH nadležnih službi.
poznanik

PostPostao/la Sandra N. dana 24/05/2012 23:38

Satrase carinom!
Sandra N.

PostPostao/la yabo071 dana 25/05/2012 11:28

poznanik je napisao/la:
yabo071 je napisao/la:...U svakom slučaju (ako pouzdano znaš) zanima me prvenstveno da li carinici imaju pravo zaplijeniti bilo šta i na koji način? (Predpodstaviti je da se treba napraviti neki zapisnik ili nešto slično).

Besplatan odgovor - DA!

Svako kršenje odredama Zakona o carinskoj politici BiH kažnjivo je shodno vrsti i posljedicama izvršenog prekršaja. Kazne, koje su predviđene Zakonom o carinskim prekršajima su novčane, kazne oduzimanjem predmeta (prekršajnog) ili zabranja bavljenja vanjskotrgovinskim poslom.

Carinske prekršajne radnje su:

1.- Izbjegavanje mjera carinskog nadzora, unos ili pokušaj unosa robe preko carinske linije, čiji je uvoz ili izvoz zabranjen, ograničen ili zahtijeva posjedovanje dozvole prema važećim propisima BiH,
2.- Izbjegavanje mjera carinskog nadzora, unos ili pokuša unosa predmeta ili supstanci opasnih po zdravlje i život ili koje predstavljaju ozbiljnu opasnost po javnu sigurnost,
3.- Podnešenje ili dovođenje do podnošenja nadležnom carinskom organu isprava, informacija, uvjerenja ili bilo kojeg drugog dokumenta koji je netačan, lažan ili krivotvoren, s namjerom izbjegavanja bilo kakve zabrane ili ograničenja navedenih u 1. i 2. iznad;
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 5.000 KM do 100.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 5.000 KM do 15.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 2.000 KM do 10.000 KM)

4.- Neprijavljivanje carinskom organu opojne droge ili sirovine u smislu propisa o opojnim drogama, za koje posjeduje urednu dozvolu za uvoz ili izvoz,
5.- Neprijavljivanje carinskom organu oružja, municije ili eksploziva koje prenosi preko carinske linije, za koje je pribavilljena dozvola nadležnog organa za posjedovanje i prenošenje,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 3.000 KM do 80.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 1.000 KM do 5.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 500 KM do 8.000 KM)

6.- Pokušaj unosa ili unos robe u carinsko područje BiH izvan mjesta određenog za granični prelaz
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 2.500 KM do 70.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 500 KM do 7.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 500 KM do 7.000 KM)

7.- Označavanje u ispravama koje se podnose uz prijavu za carinski postupak drugi kvaliteta, vrsta, količina, vrijednosti ili porijekla robe, ili na drugi način omogućavanje netačnog prijavljivanja roba s namjerom izbjegavanja plaćanja uvoznih dadžbina vezanih za carinski postupak ili njihovo plaćanje u manjem iznosu,
8.- Pokušaj ostvarivanja oslobađanja od plaćanja uvoznih carinskih dadžbina lažnim prikazivanjem činjenica,
9.- Prikazivanje drugog stanja robe prilikom ponovnog uvoza privremeno izvezene robe,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 2.000 KM do 60.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 500 KM do 6.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 6.000 KM)

10.- Unos ili pokušaj unosa skrivene robe preko preko graničnog prelaza,
11.- Uvoz ili pokušaj uvoza bez prijave graničnom carinskom uredu stranog motornog vozila na koje su nezakonito utisnuti brojevi šasije ili motora pod kojim već postoji registriracija kod nadleženih organa u BiH, ili na koje su stavljene domaće registarske oznake (tablice) ili na osnovu saobraćajne dozvole u kojoj su izvršene ispravke oznake vozila,
12.- Prijem, pokušaj prijema ili predaja robe u carinskom graničnom pojasu na moru, međunarodnim graničnim rijekama ili graničnim jezerima, s plovnog objekta koji saobraća s inozemstvom, bez odobrenja carinskih organa,
13.- Izbacivanje tereta iz aviona tokom njegovog leta, bez opravdanog razloga, i bez pravovremenog naknadnog obavještavanja nadležnog carinskog organa,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 2.000 KM do 50.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 1.000 KM do 5.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 10.000 KM)

14.- Neprijavljivanje carinskim organima robe koja se unosi preko carinske linije BiH,
15.- Postupanje s robom suprotno odredbama ZOCP uvezene uz oslobađanje od plaćanja carine i povoljnije tarifno postupanje,
16.- Otuđenje robe, ili njena predaja drugom na upotrebu, ili upotreba u druge svrhe, a ne u svrhe zbog kojih je oslobođena od plaćanja carinskih dadžbina, uvezene osnovi carinske povlastice,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 1.000 KM do 40.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 500 KM do 4.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 8.000 KM)

17.- Lažno prikazivanje činjenica ili pokušaj ostvarivanja uvoza ili izvoza roba čiji je uvoz ili izvoz zabranjen ili ograničen posebnim propisima,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 500 KM do 30.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 500 KM do 3.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 5.000 KM)

18.- Neprijavljivanje, odnosno nepredaja robe carinskom uredu koji su odredili carinski organi ili na drugi način onemogućavanje prijavljivanja, odnosno predaje robe ili predaja robe u izmijenjenom stanju,
19.- Neprijavivanje poštanske pošiljke koja podliježe obavezi prijavljivanja radi obavljanja carinskog postupka,
20.- Raspolaganje s robom koja je smještena u slobodnoj carinskoj zoni ili slobodnom carinskom skladištu, suprotno propisima,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 300 KM do 20.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 200 KM do 2.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 2.000 KM)

21.- Predaja robe drugom, prijem ili upotreba robe za koju je carinskom uredu podnesena carinska prijava, prije njenog obavljenog pregleda,
22.- Predaja robe drugom, prijem ili upotreba robe za koju je carinskom uredu podnesena carinska prijava, prije izmirenja carinskog duga,
23.- Izuzimanje iz carinskog nadzora robe prijavljene za izvoz, provoz, vanjsku obradu ili uskladištenje, prije provedenog carinskog postupka,
24.- Povreda carinskog obilježja u namjeri izbjegavanja mjera carinskog nadzora,
25.- Izuzimanje robe iz carinskog nadzora bez odobrenja carinskih organa, smještene u carinsko skladište ,
26.- Istovar, pretovar ili izuzimanje robe s mjesta na kojem se nalazi, bez odobrenja carinskih organa,
27.- Izvoz robe u stanju drugačijem od onog u kojem je bila prilikom prihvatanja izvozne prijave,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 200 KM do 10.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 200 KM do 1.000 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 200 KM do 5.000 KM)

28.- Lažno prijavljivanje fizičke osobe (obmana) u putničkom saobraćaju carinskim organima da unosi robu koju je, kao putnik, privremeno iznio,
29.- Lažno prijavljivanje fizičke osobe u putničkom saobraćaju izlaznom carinskom uredu da privremeno iznosi robu, a koju ne nosi sa sobom,
30.- Prijavljivanje carinskim organima prijavi stvari koje putnik u putničkom saobraćaju sa sobom nosi, ali onemogućavanje provođenje carinskog postupka,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti fizička osoba iznosom od 200 KM do 5.000 KM)

31.- Označavanje u ispravama koje se podnose uz prijavu, drugog kvaliteta, vrste, količine, vrijednosti ili porijekla robe, s namjerom ostvarivanja olakšica pri izvozu robe, predviđenih posebnim propisima,
32.- Podnošenje lažne dokumentacije za robu koja ulazi, napušta ili ostaje u slobodnoj zoni ili slobodnom skladištu,
33.- Nastavljanje obavljanja industrijske, komercijalne ili uslužnu djelatnosti u slobodnoj zoni, poslije izrečene zabrane obavljanja takvih djelatnosti od carinskih organa,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 200 KM do 5.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 150 KM do 600 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 100 KM do 1.200 KM)

34.- Nepridržavanje propisanih uslova za smještaj robe u carinskom skladištu,
35.- Nepostupanje s uskladištenom robom prema propisanim uslovima nadležnog carinskog organa,
36.- Neobaviještavanje nadležnih carinskih organa o promjenama do kojih je došlo nakon davanja odobrenja,
37.- Neizvršavanje privremenog uskladištenja robe izvan mjesta ili protivno uslovima koje je odredio nadležni carinski organ,
38.- Nepridržavanje propisanih uslova i rokova u postupku unutrašnje obrade, vanjske obrade, obrade pod carinskom kontrolom i privremenog uvoza,
39.- Neobavještavanje carinskih organa o istovaru robe izvršenom zbog neposredne opasnosti,
40.- Onemogućavanje pregleda robe koja napušta carinsko područje BiH,
41.- Onemogućavanje pregleda robe nakon njene prijave robe carinskim organima, uzimanje uzoraka ili na drugi način onemogućavanje određivanje carinskog postupka ili namjene,
42.- Onemogućavanje pregleda robe, osoba i prevoznih sredstava koji ulaze, napuštaju ili ostaju u slobodnoj zoni,
43.- Nečuvanje na propisan način dokumenata koji se odnose na provedeni carinski postupak,
44.- Prodaja roba u bescarinskoj prodavnici osobama koje ne ispunjavaju uslove za kupovinu te robe,
45.- Nekorištenje putnih pravaca za prevoz robe koje su odredili carinski organi ,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 200 KM do 2.000 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 100 KM do 500 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 100 KM do 800 KM)

46.- Pravovremeno neobavještavanje carinskih organ da je zbog nepredviđenih okolnosti ili više sile nemoguće ispoštovati obavezu prevoza robe predviđenim putnim pravcem,
47.- Neobavještavanje nadležnog carinskog organa o teretu izbačenom iz zrakoplova u slučaju opasnosti i mjestu gdje je teret izbačen,
48.- Povreda carinskog obilježja,
49.- Prekoračenje roka za predaju robe određenom carinskom uredu,
50.- Nedopuštanje pregleda dokumenata ili pregleda robe carinskim organima nakon njenog stavljanja robe u slobodan promet,
51.- Nevođenje ili neuredno vođenje evidencije o robi, smještenoj u carinsko skladište, onemogućavanje kontrole knjiga evidencije, inventure jednog dijela ili cjelokupne robe smještene u carinsko skladište,
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti pravna osoba novčanom kaznom od 150 KM do 1.500 KM, a osgovorna osoba u pravnoj osobi od 100 KM do 500 KM. Fizička osoba kazniće se iznosom od 100 KM do 500 KM)

52.- Neprijavljivanje robe čiji uvoz nije zabranjen i koju prenosi preko carinske linije, a koja je namijenjena za njegove lične potrebe ili za lične potrebe članova njegovog domaćinstva,
Ako vrijednost robe koja je predmet gornjeg prekršaja ne prelazi iznos od 500 KM, carinski radnik će na licu mjesta naplatiti novčanu kaznu u iznosu od 50 KM, a robu ocariniti. Ako izvršilac prekršaja odbije platiti kaznu, protiv njega se pokreće redovni prekršajni postupak.
(za navedene prekršajne radnje može se kazniti fizička osoba iznosom od 50 KM do 1.000 KM)

53.- Pravna osoba, subjekat registriran za obavljanje određene privredne djelatnosti, a koje nema status pravne osobe, odgovorna osoba u pravnoj osobi i fizička osoba koja robu kupi, proda, primi na poklon, prikrije, primi na čuvanje, upotrijebi ili primi na držanje po ma kom osnovu, a za koju zna ili je mogla znati da je njome izvršen prekršaj iz gornjih primjera prekršaja, red. br.: 1-27, kaznit će se za prekršaj istom kaznom propisanom za učinioca prekršaja.

Roba koja je predmet prekršaja iz gornjih primjera prekršaja navedenih rednim brojevima 1-14, 17, 19 i 28 - oduzet će se, a može se oduzeti i kada nije vlasništvo učinioca prekršaja.

Ako se roba ne pronađe, od učinioca prekršaja naplatit će se njena protuvrijednost koja, prema odredbama Zakona o carinskoj politici BiH, predstavlja carinsku vrijednost i provest će se postupak naplate uvoznih i izvoznih dadžbina u smislu tog zakona.
Smatrat će se da roba nije pronađena ako se iz bilo kojih razloga ne može oduzeti.
Za vrijednost nepronađene robe učinioci prekršaja odgovaraju solidarno.

Prevozno, odnosno prenosno sredstvo izgrađeno, prilagođeno, izmijenjeno ili podešeno na bilo koji način u svrhu skrivanja robe koja je predmet prekršaja iz navedenih primjera, a za čiji je prevoz odnosno prenos iskorišteno, može se oduzeti.

Roba ili prevozno, odnosno prenosno sredstvo kojim je izvršen prekršaj može se oduzeti i kad se postupak protiv učinioca prekršaja obustavi zbog toga što je u vrijeme izvršenja prekršaja bio maloljetan.

Roba ili prevozno, odnosno prenosno sredstvo kojim je izvršen prekršaj može se oduzeti, odnosno naplatiti njihova vrijednost i kad se protiv učinioca ne može voditi prekršajni postupak zbog toga što je nepoznat ili nedostupan nadležnim organima, ili zbog postojanja drugih zakonskih smetnji, osim u slučaju nastupanja apsolutne zastarjelosti.

Nisam baš shvatio ovaj tvoj komentar:

Propisi o transportu opasnih materija jedinstveni su u skoro svim državama. Ako je tvoja roba kategorizirana kao opasna materija, nije mogla nikako napustiti carinsko područje USA, neovisno kako je pakovana. Dakle, prvo provjeri otpremu iz USA, pa onda potraži odgovornost za nestanak robe na strani BiH nadležnih službi.

@ Poznanik,
prije svega hvala ti za mnoštvo dobrih informacija. (meni bi trebalo jedno sedmica dana da sve ovo istražim).
Iz priloženog vidim da baš i ne spadam niti u jednu od ovih kategorija.

Što se tiče pošiljke dobio sam nove informacije putem "tracking number" (broja pošiljke pod kojim se može pratiti kompletan put pošiljke). Evo i linka: https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction?qtc_tLabels1=ei335823014us

Prema USPS (USA pošta) zapisima jasno se vidi da je pošiljka došla u Sarajevo i da je čak inicijalno prošla carinu te je u par navrata pokušana njena dostava na moju adresu. (e tu sam napravio glupost jer sam dao moje lično ime ali adresu na poslu pa me poštar nije mogao naći na toj adresi). Nakon par neuspješnih pokušaja dostave paket se vratio gdje su oni valjda trebali vratiti paket nazad, ali su ga tu otvorili, izvadili robu i poslali prazan paket uz cedulju da je roba izuzeta jer je kao opasna.
Čak su i uslikali te tri bočice i nigdje na njima nema nikakve oznake da je opasna (čak piše da je "envromentaly safe").

Neću te više peglati, samo mi još (molim te) reci gdje je prva instanca gdje mogu napraviti upit vezano za ovo.
Puno hvala
yabo071

PostPostao/la poznanik dana 25/05/2012 12:26

yabo071 je napisao/la:...Što se tiče pošiljke dobio sam nove informacije putem "tracking number" (broja pošiljke pod kojim se može pratiti kompletan put pošiljke). Evo i linka: https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction?qtc_tLabels1=ei335823014us

Prema USPS (USA pošta) zapisima jasno se vidi da je pošiljka došla u Sarajevo i da je čak inicijalno prošla carinu te je u par navrata pokušana njena dostava na moju adresu. (e tu sam napravio glupost jer sam dao moje lično ime ali adresu na poslu pa me poštar nije mogao naći na toj adresi). Nakon par neuspješnih pokušaja dostave paket se vratio gdje su oni valjda trebali vratiti paket nazad, ali su ga tu otvorili, izvadili robu i poslali prazan paket uz cedulju da je roba izuzeta jer je kao opasna.
Čak su i uslikali te tri bočice i nigdje na njima nema nikakve oznake da je opasna (čak piše da je "envromentaly safe").

Neću te više peglati, samo mi još (molim te) reci gdje je prva instanca gdje mogu napraviti upit vezano za ovo.
Puno hvala

Tačno je da je pošiljka transportirana od tvog mjesta u IL (USA) do Sarajeva, prošla kompletnu carinsku proceduru, i nakon toga bivala dostavljana na naznačenu adresu, bezuspješno, nakon čega je pošiljka vraćena pošiljaocu. Raspored radnji sa tvojom pošiljkom, identičan rasporedu koji su evidentirali u USPS, evidentirali su i u BHP - http://www.posta.ba/track/1/0/36.html

Jednu od zvaničnih informacija o svojoj pošiljci možeš potražiti javljanjem na ovu adresu: http://www.posta.ba/stranica/1/27/33.ht ... dne_odnose , a reklamaciju - prigovor, možeš uputiti JP BH Pošta - http://www.posta.ba/stranica/1/24/2.html#Reklamacije

Međutim, tvoja pošiljka je vraćena nazad zbog nemogućnosti njenog uručenja primaocu, dakle "neotvarana", u "nepromijenjenom" obliku. Po meni, mada se ograđujem, jer ne poznajem pouzdano propise iz tvoje države, a nemam vremena pretraživati odredbe sporazuma Svjetske poštanske organizacije, prema kojim posluju i provode odgovornost i USPS i BHP ( http://www.upu.int/ ), odgovornost i naknadu štete bi trebao potražiti od USPS.

Dakle, utvrdili smo da carina u BiH nije odgovorna za nestanak sadržaja pošiljke, iako ima pravo na oduzimanje robe, pod ordeđenim uslovima.

U svakom slučaju, zagovaram i bilo bi opštedobro, da istraješ u pronalasku krivaca i da zatražiš punu odgovornost za nestanak tvoje robe iz pošiljke, i, naravno, da nadoknadiš štetu. Izvještavaj nas o postupcima :thumbup:

P.S.
Možda da neko otvori posebnu temu ovdje: Pošta u BiH, jer je očito da u toj državnoj organizaciji nešto "škripi" :(
poznanik

PostPostao/la holowey dana 25/05/2012 13:16

poznanik je napisao/la:
Možda da neko otvori posebnu temu ovdje: Pošta u BiH, jer je očito da u toj državnoj organizaciji nešto "škripi" :(

da da... i veoma cesto, da ne kazem stalno, percepcija korisnika je carina = posta, pa bez obzira gdje da zapne, pljuje se i po jednim i po drugim
holowey

PostPostao/la AdoSS dana 29/05/2012 21:23

Da bih uvezao recimo 500 nekih atrikala vrijednosti po 2 $ dali moram imati registriranu firmu? i dali ta firma mora imati neko odobrenje za uvoz ( ili sta već ) ???
AdoSS

PostPostao/la poznanik dana 29/05/2012 23:07

AdoSS je napisao/la:Da bih uvezao recimo 500 nekih atrikala vrijednosti po 2 $ dali moram imati registriranu firmu? i dali ta firma mora imati neko odobrenje za uvoz ( ili sta već ) ???

Ne razmatrajući način uvoza (putnički u osobnom prtljagu, posredstvom transportne agencije), imaš pravo na uvoz 500 različitih artikala, pod uslovom da artikli nisu u pretjeranoj brojnosti, i da ukupna vrijednost robe u uvozu ne prelazi 3.000 KM. Možeš zahtijevati carinjenje po jedinstvenom tarifnom broju (uzima se tar.broj sa najvišom stopom), ili posredovanje deklaranta i izradu prijave za uvoz (JCI), u kojoj će svaki artikal imati svoj tarifni broj.

Firma mora biti registrirana za vanjskotrgovinsko poslovanje, odobrenje izdaje UINO.
poznanik

PostPostao/la newnew dana 14/06/2012 12:15

Imam pitanje. Izvinjavam se unaprijed ako se isto ponavljalo, jer nemam vremena da citam prethodne strane. Namjeravamo iz UAE poslati neke stvari koje smo koristili dok smo tamo zivjeli, do BiH. Znaci, polovne su. Kako da to uradim? Moze li mi neko preporuciti firme koje rade na tim poslovima i kolike su cijene? Da li se i koliko placa carina i porez na te stvari? Ako da, koliko je to? Takodjer smo namjeravali za stan u BiH kupiti nesto tehnike u UAE, jer je tamo jeftinija i bolji je izbor, ali ne znam koliko ce nas sve to kostati, da ne bude, sto se kaze, skuplja pita od tepsije. Zna li iko? Hvala.
newnew

PostPostao/la poznanik dana 16/06/2012 00:53

newnew je napisao/la:Imam pitanje. Izvinjavam se unaprijed ako se isto ponavljalo, jer nemam vremena da citam prethodne strane. Namjeravamo iz UAE poslati neke stvari koje smo koristili dok smo tamo zivjeli, do BiH. Znaci, polovne su. Kako da to uradim? Moze li mi neko preporuciti firme koje rade na tim poslovima i kolike su cijene? Da li se i koliko placa carina i porez na te stvari? Ako da, koliko je to? Takodjer smo namjeravali za stan u BiH kupiti nesto tehnike u UAE, jer je tamo jeftinija i bolji je izbor, ali ne znam koliko ce nas sve to kostati, da ne bude, sto se kaze, skuplja pita od tepsije. Zna li iko? Hvala.

U kakvom statusu ste boravili u UAE i koliko vremena?

Bitno je zbog određivanja postupka carinjenja u BiH za uvezenu robu, da sad ne pišem sve...
poznanik

PostPostao/la mO k3 dana 16/06/2012 10:40

Raja imam neke stvari koje bih prevuko u bih

Secija, ormar ovo ono ,polovne su stvari e sada jeli moram placati carinu za to ...dolazim iz njemacke

Hvala unaprijed
mO k3

PostPostao/la newnew dana 16/06/2012 12:29

poznanik je napisao/la:
newnew je napisao/la:Imam pitanje. Izvinjavam se unaprijed ako se isto ponavljalo, jer nemam vremena da citam prethodne strane. Namjeravamo iz UAE poslati neke stvari koje smo koristili dok smo tamo zivjeli, do BiH. Znaci, polovne su. Kako da to uradim? Moze li mi neko preporuciti firme koje rade na tim poslovima i kolike su cijene? Da li se i koliko placa carina i porez na te stvari? Ako da, koliko je to? Takodjer smo namjeravali za stan u BiH kupiti nesto tehnike u UAE, jer je tamo jeftinija i bolji je izbor, ali ne znam koliko ce nas sve to kostati, da ne bude, sto se kaze, skuplja pita od tepsije. Zna li iko? Hvala.

U kakvom statusu ste boravili u UAE i koliko vremena?

Bitno je zbog određivanja postupka carinjenja u BiH za uvezenu robu, da sad ne pišem sve...

Hvala ti. Vec sam dobila odgovor od jedne firme koja se time bavi. Za ostale kojima info treba, bicete oslobodjeni carine i poreza ako ste u nekoj zemlji boravili min. jednu godinu. To dokazujete potvrdom iz ambasade BiH u toj zemlji. Meni je receno da ce nas 200 kg kostati 2000 eura, znaci, ja samo platim i spakujem. Oni mi dostave na adresu u BiH.
newnew

PostPostao/la poznanik dana 17/06/2012 13:32

newnew je napisao/la:... Vec sam dobila odgovor od jedne firme koja se time bavi. Za ostale kojima info treba, bicete oslobodjeni carine i poreza ako ste u nekoj zemlji boravili min. jednu godinu. To dokazujete potvrdom iz ambasade BiH u toj zemlji. Meni je receno da ce nas 200 kg kostati 2000 eura, znaci, ja samo platim i spakujem. Oni mi dostave na adresu u BiH.

Za sličan iznos vrši se transport 24 t robe u šleperima iz zapadnoevropskih država u BiH, provjeri tu ponuđenu cijenu i šalji upit na više adresa.

Plaćaš pakovanje, transport i uslugu špeditera u izvozu i uvozu, ne plaćaš carinu i pdv u BiH.
poznanik

PostPostao/la newnew dana 18/06/2012 08:22

poznanik je napisao/la:
newnew je napisao/la:... Vec sam dobila odgovor od jedne firme koja se time bavi. Za ostale kojima info treba, bicete oslobodjeni carine i poreza ako ste u nekoj zemlji boravili min. jednu godinu. To dokazujete potvrdom iz ambasade BiH u toj zemlji. Meni je receno da ce nas 200 kg kostati 2000 eura, znaci, ja samo platim i spakujem. Oni mi dostave na adresu u BiH.

Za sličan iznos vrši se transport 24 t robe u šleperima iz zapadnoevropskih država u BiH, provjeri tu ponuđenu cijenu i šalji upit na više adresa.

Plaćaš pakovanje, transport i uslugu špeditera u izvozu i uvozu, ne plaćaš carinu i pdv u BiH.

Mislis da je ovo preskupo?
newnew

PostPostao/la poznanik dana 18/06/2012 09:34

newnew je napisao/la:Mislis da je ovo preskupo?

Cijena transporta robe određuje se prema udaljenosti mjesta ukrcaja i iskrcaja, prema težini, zapremini, i karakteru robe, i na tako određenu cijenu uvijek je moguće dobiti izvjestan popust, zavisno od drugih radnji, npr. ako prevoznik čini "uslugu u paketu", što znači ako je zadužen da izvrši sve radnje u organizaciji transporta, posredovanja u carinjenju, do dostave robe na adresu primaoca.

Ne znam parametre za određivanje cijene u transportu tvojih "200 kg" iz UAE do BiH, ali iz nekih drugih iskustava čini mi se pretjeranom ponuđena cijena od 2.000 EUR :-) :(

Prije odlučivanja, pokušaj poslati konkretan upit na više adresa, pokušaj sa špedicijama u BiH (ne moraju biti "specijalizirani" za međunarodni vazdušni ili pomorski transport, možeš ponuditi posao i "običnoj" špediciji, koja će znati naći najpovoljniji način da organizira taj transport i kompletan posao po najnižoj cijeni), ali pokušaj i sa špedicijama u polaznom mjestu.

To se radi jednostavnim cirkularnim pisanim upitom, u koji ćeš unijeti sve bitne parametre:
- vrsta robe,
- količina (težina, zapremina, način pakovanja i broj colli ("kutija"),
- mjesto ukrcaja,
- mjesto iskrcaja,
- približno vrijeme ukrcaja i iskrcaja,
- izvozno carinjenje,
- uvozno carinjenje (ponuditi kompletan postupak, uz napomenu za oslobađanje od plaćanja carine po čl. 176. st. 4. ZOCP - Prilog IV - član 3. (Lična imovina fizičkih lica koje svoje mjesto boravka premještaju iz strane zemlje u BiH)
- sve ostalo, bitno u transportu...

Pa i ako dobiješ približnu ili istu cijenu, bar ćeš mirnije spavati... :D

U postupku oslobađanja od plaćanja carine po navedenom članu ZOCP-a, korisnik (ti) mora obezbijediti dokumentaciju:
- dokaza o prebivalištu u BiH (lična karta),
- potvrda diplomatskog ili konzularnog predstavništva BiH ili druga odgovarajuća isprava, kojom se dokazuje prethodni neprekidni boravak van BiH u trajanju od najmanje 12 mjeseci, odnosno najmanje 12 mjeseci u vremenskom periodu od četiri godine boravka,
- pisanu izjavu korisnika povlastice o:
- danu njegovog prijavljivanja iz strane zemlje u BiH i da ranije nije koristio carinsku povlasticu iz člana 3. Priloga, te
- da će ličnu imovinu koristiti u iste svrhe u mjestu prebivališta u BiH,
- popis lične imovine koja se namjerava premjestiti (Specifikacija),
- na zahtjev carinskog organa, dokaz da je lična imovina bila u vlasništvu korisnika najmanje šest mjeseci do dana kada je prestao da ima mjesto boravka u stranoj zemlji iz koje dolazi.

Uvoz robe iz člana 3. Priloga može se staviti u promet u više odvojenih pošiljki, s tim da se rok za ostvarivanje povlastice računa od dana ustanovljenja prebivališta u BiH.

Specifikacija proizvoda mora biti sačinjena na ispravan način i treba da sadrži:
- broj (naziv Specifikacije),
- naziv proizvoda
(npr. stroj za pranje posuđa, marke: ..... tip:... serijski broj:........ komada: .... vrijednost: ..... USD, ili: odjeća, količina: .... kg, vrijednost, obuća....., kuhinsko posuđe.... itd., itd.)
- količina,
- pojedinačna i ukupna vrijednost,
- karakter proizvoda (nov ili rabljen),
- naziv i puna adresa pošiljaoca,
- naziv i puna adresa primaoca,
- datum kad je sačinjena i mjesto,
- sve drugo, specifično za određeni proizvod.
poznanik

PostPostao/la newnew dana 18/06/2012 17:50

@poznanik: Hvala puno!
newnew

PostPostao/la dingosp0 dana 18/06/2012 18:45

haj ovdje da pitam,

jel moguce naruciti noz na ebayu ? hocul imati problema kad stigne u BH ?
da napomenem noz je za izlete u prirodu, lov itd... ne da glumim nekog mangupa... a radi se o lovackom nozu svkako
dingosp0

PostPostao/la shady dana 18/06/2012 20:27

dingosp0 je napisao/la:haj ovdje da pitam,

jel moguce naruciti noz na ebayu ? hocul imati problema kad stigne u BH ?
da napomenem noz je za izlete u prirodu, lov itd... ne da glumim nekog mangupa... a radi se o lovackom nozu svkako

Nozeve mozes bez problema, ja sam prijatelju poslao sablju :D .
shady

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: bronhibombona, Merengues i 9 gostiju.