Bosanski jezik

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

Re: Bosanski jezik

PostPostao/la HM 2011 dana 06/10/2013 13:34

dragan.s je napisao/la:
ioannes je napisao/la:interesantan clanak

mozda sam preletio ali nisam vidio da je se Autor osvnuo na cinjenicu
da je u ikakavskom govornom podrucju oduvijek bila praksa gutanja slova H medu narodom.
ja sumnjam da to dolazi od Vuka Karadzica

Da, tačno. Ali je ikavski govor već i tada bio nešto izvan sistema pa se nije osvrtao na njega.
Interesantno je da upotrebu slova h on svodi na one riječi koje su se kao takve i zadržale u govoru (duhan, promaha, snaha, streha, grah) i ljudi su ih normalno upotrebljavali. Doduše, za prohu nikad nisam čuo. Ali ne pominje novokomponovane tipa hudovica i hurlikati.

istina prostekla iz druge krajnost - nije ti nepoznato.....

tekst nspisan 70- ih...

nazovi me seljačinom - ali nisam ni ja čuo ni za prohu ni za proju - da to nije pura ili kukuruza ? (mislim čuo sam ali nikada nisam primjenjivao i nisam siguran šta to znači)
HM 2011

PostPostao/la dragan.s dana 06/10/2013 13:58

HM 2011 je napisao/la:
istina prostekla iz druge krajnost - nije ti nepoznato.....

tekst nspisan 70- ih...

nazovi me seljačinom - ali nisam ni ja čuo ni za prohu ni za proju - da to nije pura ili kukuruza ? (mislim čuo sam ali nikada nisam primjenjivao i nisam siguran šta to znači)

Proja je neka vrsta hljeba/kruha od kukuruznog brašna. U nas se to prosto zvalo kukuruzom. I sad se koristi u dijetama.
Pura (ili palenta) je jelo od kukuruznog brašna. Brašno se dugo kuha, pa se onda začini nekom masnoćom (ako se ima) i jede se sa kiselim mlijekom. Prije 50 godina je to bilo osnovno jelo na selima.
dragan.s

PostPostao/la Blek Stena dana 06/10/2013 15:27

Dvojica, trojica delegata uvjek vrte istu pricu k'o pokvarena ploca na svim mogucim temama. Mjesecima citam sta pisu i prosto mi je nevjerovatno da im se tolerisu istupi.
Ako se ne slazes sa njima odmah vrjedjaju sagovornike nazivajuci ih fasistima i mentalnim bolesnicima, po sistemu obrnute logike. :-)
Pa kako to moze tako?
Svako nek zove svoj jezik kako hoce i tacka!
Ja pisem na srpskoj ijekavici,cisto da ne bude zabune :D !
Blek Stena

PostPostao/la zilog dana 08/10/2013 02:44

Blek Stena je napisao/la:Svako nek zove svoj jezik kako hoce i tacka!

Bravo maajstore! :thumbup:

Niti ja tebi, niti ti meni mozes, ili trebas, govoriti kako nam se jezik zove. Niti nasa djeca, unuci i praunuci - trebaju nametat naziv jezika onim drugim. Ako se jednog dana usaglase da je to isti jezik, neka ga zovu kako god se dogovore. Ako ne, opet super, razumijemo tri jezika hebo te...

P.S. Nas ovde pritisce mitologija koja je dovela do krvoprolica. Nekada se ta mitologija artikulisala kroz jezik i njegov naziv. Danas su to samo tragovi.
zilog

PostPostao/la Blek Stena dana 08/10/2013 09:55

zilog je napisao/la:
Blek Stena je napisao/la:Svako nek zove svoj jezik kako hoce i tacka!

Bravo maajstore! :thumbup:

Niti ja tebi, niti ti meni mozes, ili trebas, govoriti kako nam se jezik zove. Niti nasa djeca, unuci i praunuci - trebaju nametat naziv jezika onim drugim. Ako se jednog dana usaglase da je to isti jezik, neka ga zovu kako god se dogovore. Ako ne, opet super, razumijemo tri jezika hebo te...

P.S. Nas ovde pritisce mitologija koja je dovela do krvoprolica. Nekada se ta mitologija artikulisala kroz jezik i njegov naziv. Danas su to samo tragovi.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Blek Stena

PostPostao/la BHCluster dana 08/10/2013 14:04

Protektor Burian 04. 10. 1907 zabranjuje koji jezik ako taj jezik ne postoji?
(ABH ZMF, br. 168 539, 4. X 1907)
BHCluster

PostPostao/la Chmoljo dana 09/10/2013 08:33

Sezam je napisao/la:
chill001 je napisao/la:
Ma on je Jugosloven, nemoj tako. :lol:

Ma on je mentalni bolesnik, ko i vecina mu istomisljenika. Tipicno za njih je patolosko laganje (vidi pod: cika Dobrica) bez ikakve moralne odgovornosti. Ova recenica na koju sam replicirao je najbolji dokaz tome.

Isključen/a korisnik/ca iz razloga “kršenje pravila foruma”
» Sezam

mjesec
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la japin_mutapi dana 14/11/2013 23:27

japin_mutapi

PostPostao/la emil_L dana 15/11/2013 02:38

covjekvjeverica je napisao/la:. Ok, sad bi neko mogao da linkuje knjigu gramatika bosanskog jezika od prije 100 godina ali sorry, nije mi to nikakav dokaz..

A zašto misliš da ti se uopće treba dokazivati bilo što? Fascinira opsjednutost pojedinaca da im se nešto dokazuje..

I konkretno što bi tebi predstavljalo dobar dokaz ukoliko to nije gramatika jezika stara preko 100 godina kako sam kažeš?
Možda video zapis "tamo nekog" dok je pravio taj isti jezik ? :-)

I samo još da dodam, Bosanski jezik je standardiziran već dugiii niz godina. Ako ne vjeruješ historiju u šake pa sam čitaj.

A što se npr u bivšoj Juogoslaviji nije govorio Bosanski jezik? Zbog čega se insistiralo na zvaničnosti srpsko-hrvatskog ili hrvato-srpskog jezika dok niti jedan drugi nije postojao a sama spomen bilo kojeg jezika drugih naroda kao potencijalnih zvaničnih jezika vodila je direktno u bajbukanu ?

Nemoj mi naprdivanja živ i zdrav bio. Vaša prikrivena perfidnost i hinjluk je davno pročitan. :kiss:
emil_L

PostPostao/la Krushna mrva dana 15/11/2013 02:38

japin_mutapi je napisao/la:Paraklis za bosansko uho

Koju ublegu ovaj frljavi pakas prosipa. Zapravo kontam da bi on sto vise H u rijecima i onda ce to po njemu bit vise "bosanski".
Iako je sve svoje mozda vijuge i intelektualne spoisobnosti ulozio da slozi pricu koje citateljstvo ovakvke web stranice ocekuje, covjek je obicni klaun i definitivno i ne zna sta je bosanski.
Krushna mrva

PostPostao/la japin_mutapi dana 15/11/2013 18:35

Krushna mrva je napisao/la:

Koju ublegu ovaj frljavi pakas prosipa. Zapravo kontam da bi on sto vise H u rijecima i onda ce to po njemu bit vise "bosanski".
Iako je sve svoje mozda vijuge i intelektualne spoisobnosti ulozio da slozi pricu koje citateljstvo ovakvke web stranice ocekuje, covjek je obicni klaun i definitivno i ne zna sta je bosanski.

more bit da je pakaš ... moguće je
ali ovo crveno malo pojasni ako ti nije mrsko i ako imaš vremena pošto vidim da si veliki poznavalac bosanskog jezika i književnosti i da ti nije žao to znanje podijeliti sa drugima

poduči nas o ti mudri i pametni šta je problem sa glasom H
p.s. zapravo mislim da nisi ni pročitao predmetni tekst a niti OVAJ
japin_mutapi

PostPostao/la Blek Stena dana 15/11/2013 21:55

Krushna mrva je napisao/la:

I sa srBskim je slab mescini
Blek Stena

PostPostao/la zlata dana 16/11/2013 10:31

ioannes je napisao/la:interesantan clanak

mozda sam preletio ali nisam vidio da je se Autor osvnuo na cinjenicu
da je u ikakavskom govornom podrucju oduvijek bila praksa gutanja slova H medu narodom.
ja sumnjam da to dolazi od Vuka Karadzica

Vecinom, Vlaji gutaju H.
I pravoslavni, i katolici.

Bosnjaci ikavci,
opcenito ne gutaju slovo H,

osim u rijecima koje zavrsavaju sa H
napr. ja bi
umjesto ja bih

Glede rijeci za koje smatrate da su novokomponovane,

jedina za koju znam da su joj nabili H gdje nije bilo....
je rijec AJRAN,

a vidim danas mnogi AJRAN zovu HAJRAN....
docim, moj did je pio ajran,
nikakav Hajran.

Inace, ostale rijecu su u originalu bile
azdaha, proha, zoha, muha, jahor, udovica,

curka je bila tuka,
a kacamak se zvao pura,
jeo se grah, a ne pasulj,
i riza, a ne pirinac.

mliko je bilo kiselo, ili mlijeko kao materija,
a vernika je bila slatko mlijeko, tj. prokuhano

Ovo je iz rjecnika ljudi koji su rodjeni izmedju 1888 i 1900
i koji su isto znali i pisali bosanki jezik, arebicom.
zlata

Prethodna

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: jastuk1, Nikola Testa, smijesni_ste, snaga_znanja i 9 gostiju.