Bosanska vozacka u EU ???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Bosanska vozacka u EU ???

PostPostao/la Maxwell2008 dana 15/06/2009 15:49

Da li neko od cijenjenih forumasa zna:
Mogu li gradjani iz BiH koji putuju sa turistickom schengen vizom a imaju BiH vozacku voziti tamo auto na Njemackim, holandskim ili francuskim tablicama.
Po meni bi bilo logicno da mogu ali eto cuo sam i drugacija misljenja pa ako neko zna...

Hvala unaprijed na ozbiljnim odgovorima. :sax:
Maxwell2008

Re: Bosanska vozacka u EU ???

PostPostao/la kockica_kockica dana 15/06/2009 15:52

u Bihamk i trazi medjunarodnu.. mislim da je uslov 2 godine posjedovanje vozacke dozvole.. sa tom medjunarodnom mozes voziti bilo cije auto u inostranstvu :)

http://www.bihamk.ba/touring-usluge/touring-info.html
Zadnja izmjena: kockica_kockica; 15/06/2009 15:55; ukupno mijenjano 1 put/a.
kockica_kockica

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 15/06/2009 15:54

Ako je rent-a-car mogu ili ako nije, sa vlasnikom auta prisutnim ;-)
slavkoimamodilera

PostPostao/la Maxwell2008 dana 15/06/2009 15:55

slavkoimamodilera je napisao/la:Ako je rent-a-car mogu ili ako nije, sa vlasnikom auta prisutnim ;-)

A moze li se napravit neka punomoc ?
Maxwell2008

PostPostao/la illuminated dana 15/06/2009 15:57

ako ces biti tamo manje od 6 mjeseci vrijedi. ako ces vise od toga ne vrijedi.

preporucujem ti napravis medjunarodnu vozacku dozvolu u BIHAMK-u.
Ona takodje vrijedi 6 mjeseci (dakle da ne bude zabune, za svaki boravak kraci od 6 mjeseci)

(ako zivis tamo duze od 6 mjeseci onda imas strano prebivaliste, a ako to imas, onda nasa dozvola ne vrijedi i moras polagati).
Kao turista, mozes voziti.

To je bar za Njemacku. Ne tvrdim da je isto u svim zemljama.

evo za njemacku:
http://www.verkehrsportal.de/fuehrerschein/auslaendischer_fuehrerschein.php

Pojasnjenje:
Kein Wohnsitz im Bundesgebiet:

Für Besucher der Bundesrepublik und durch ihr Reisende gilt: Inhaber einer ausländischen Fahrerlaubnis dürfen für den Zeitraum ihres begrenzten Aufenthaltes im Umfang ihrer Berechtigung im Inland Kraftfahrzeuge führen, wenn sie hier keinen ordentlichen Wohnsitz im Sinne des § 7 der Fahrerlaubnis-Verordnung haben.
Zadnja izmjena: illuminated; 15/06/2009 15:58; ukupno mijenjano 1 put/a.
illuminated

PostPostao/la vox-populi dana 15/06/2009 15:58

Maxwell2008 je napisao/la:Da li neko od cijenjenih forumasa zna:
Mogu li gradjani iz BiH koji putuju sa turistickom schengen vizom a imaju BiH vozacku voziti tamo auto na Njemackim, holandskim ili francuskim tablicama.
Po meni bi bilo logicno da mogu ali eto cuo sam i drugacija misljenja pa ako neko zna...

Hvala unaprijed na ozbiljnim odgovorima. :sax:

Uzmi medjunarodnu vozacku dozvolu i mozes voziti auto sa bilo kojim tablicama u svim drzavama EU. Naravno, uz medjunarodnu, moras imati i nacionalnu vozacku dozvolu, dosta raje je ne nosi, ponese samo medjunarodnu pa se zezne.
vox-populi

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 15/06/2009 16:00

Medjunarodna vozacka je uzimanje para, ne treba ti apsolutno :wink:
slavkoimamodilera

PostPostao/la seln dana 15/06/2009 16:14

slavkoimamodilera je napisao/la:Medjunarodna vozacka je uzimanje para, ne treba ti apsolutno :wink:

Slazem se, vrijedi samo za obrisati prkno. Inace ovako kako su vec rekli: ispod 6 mjeseci OK, ako je preko 6 mjeseci, moras je prevesti....sa polaganjem ispita ili bez, zavisi od zemlje.
seln

PostPostao/la Op3r4t0r dana 15/06/2009 16:20

illuminated je napisao/la:ako ces biti tamo manje od 6 mjeseci vrijedi. ako ces vise od toga ne vrijedi.

preporucujem ti napravis medjunarodnu vozacku dozvolu u BIHAMK-u.
Ona takodje vrijedi 6 mjeseci (dakle da ne bude zabune, za svaki boravak kraci od 6 mjeseci)

(ako zivis tamo duze od 6 mjeseci onda imas strano prebivaliste, a ako to imas, onda nasa dozvola ne vrijedi i moras polagati).
Kao turista, mozes voziti.

To je bar za Njemacku. Ne tvrdim da je isto u svim zemljama.

evo za njemacku:
http://www.verkehrsportal.de/fuehrerschein/auslaendischer_fuehrerschein.php

Pojasnjenje:
Kein Wohnsitz im Bundesgebiet:

Für Besucher der Bundesrepublik und durch ihr Reisende gilt: Inhaber einer ausländischen Fahrerlaubnis dürfen für den Zeitraum ihres begrenzten Aufenthaltes im Umfang ihrer Berechtigung im Inland Kraftfahrzeuge führen, wenn sie hier keinen ordentlichen Wohnsitz im Sinne des § 7 der Fahrerlaubnis-Verordnung haben.

Isto vrijedi i za Austriju
Op3r4t0r

PostPostao/la susc_ovjek dana 15/06/2009 16:24

Znal ko kakva je situacija za sloveniju?
susc_ovjek

PostPostao/la vox-populi dana 15/06/2009 16:26

seln je napisao/la:
slavkoimamodilera je napisao/la:Medjunarodna vozacka je uzimanje para, ne treba ti apsolutno :wink:

Slazem se, vrijedi samo za obrisati prkno. Inace ovako kako su vec rekli: ispod 6 mjeseci OK, ako je preko 6 mjeseci, moras je prevesti....sa polaganjem ispita ili bez, zavisi od zemlje.

Pazi, tebi u principu treba nacionalna vozacka dozvola. Ako te zaustavi drot bilo gdje u EU i das mu nacionalnu vozacku, nece biti nikakvih problema. Na granicnim prelazima takodjer, nacionalna vozacka je dovoljna. Jedini slucaj kada ces zazaliti sto nisi izvadio i medjunarodnu je u slucaju neke saobracajne nezgode u kojoj si ucesnik. Tada itekako treba medjunarodna. E sad, ko je presiguran u sebe i "zna" da mu se ne moze desiti nikakva nezgoda, moze rizikovati i ici samo sa nacionalnom.
vox-populi

PostPostao/la illuminated dana 15/06/2009 17:21

vox-populi je napisao/la:
seln je napisao/la:

Pazi, tebi u principu treba nacionalna vozacka dozvola. Ako te zaustavi drot bilo gdje u EU i das mu nacionalnu vozacku, nece biti nikakvih problema. Na granicnim prelazima takodjer, nacionalna vozacka je dovoljna. Jedini slucaj kada ces zazaliti sto nisi izvadio i medjunarodnu je u slucaju neke saobracajne nezgode u kojoj si ucesnik. Tada itekako treba medjunarodna. E sad, ko je presiguran u sebe i "zna" da mu se ne moze desiti nikakva nezgoda, moze rizikovati i ici samo sa nacionalnom.

to je zelen karton, dakle medunarodno osiguranje od automobilske odgovornosti.
bez toga ne mozes ni preci granicu, po pravilu.
illuminated

PostPostao/la burekodsira dana 15/06/2009 22:50

ma to sa internacionalnom vozackom je samo mamipara. sa nasom plasticnom vozackom mozes voziti ko i sa tom "medjunarodnom" pola godine a pogotovo kao turist... znaci opusti se, u rentacaru ti nece ni a reci na vozacku osim ako im bude ne jasno koje je ime a koje prezime, pa se zaletis i kazes im "pise tu i na stranome pogledaj bolje"...
burekodsira

PostPostao/la vox-populi dana 15/06/2009 23:34

illuminated je napisao/la:
to je zelen karton, dakle medunarodno osiguranje od automobilske odgovornosti.
bez toga ne mozes ni preci granicu, po pravilu.

Ma znam sta je zeleni karton, naravno da se ne moze bez njega. Kolega jedan iz Srbije je imao udes u Minhenu, uzajamna krivica, njegova malo veca. Nije imao medjunarodnu vozacku dozvolu i platio kaznu zbog toga sto je nije imao.
vox-populi

PostPostao/la JimboJonez dana 15/06/2009 23:40

U USA je potrebna međunarodna + važeća viza naravno.
U EU međunarodna dozvola nije potrebna, ali svakako nije na odmet.
JimboJonez

PostPostao/la Maxwell2008 dana 16/06/2009 13:30

Da li treba punomoc od osobe koja je vlasnik automobila u Njemackoj i da li se tada moze preci i u drugu EU zemlju sa tim autom i BH vozackom (Npr. Holandija,Belgija posto je pograncini dio)
Maxwell2008

PostPostao/la Erzsebet dana 16/06/2009 14:26

Meni su u Holandiji tražili da polažem ponovo, jer sam imao dozvolu za boravak, meni na pamet nije palo da to radim, jer vozim bolje nego većina Holanđana. Da sam imao samo vizu, ne bi bilo problema, znači vjerovatno i ti možeš voziti do pola godine. Ali sam imao boravišnu dozvolu i onda je to problem, ali ja opet nisam htio. Vozio sam s našim tablicama, slikale su me kamere mnogo puta za razne prekršaje, a onda sam se najnormalnije vratio u Sarajevo i nikad ništa nisam platio (doduše, auto je na mami). Nakon toga sam bez problema dobijao i vize, mada sam generalno radio nelegalne stvari. Ali zaista mislim da je samo puko uzimanje para to što oni rade. Moraš platiti oko 2.000 € i ponovo polagati, a po Bosni je gore voziti sto puta.

Poslije sam milion puta vozio po EU i nikad nije bilo problema.
Erzsebet

PostPostao/la illuminated dana 16/06/2009 16:26

Erzsebet je napisao/la:Meni su u Holandiji tražili da polažem ponovo, jer sam imao dozvolu za boravak, meni na pamet nije palo da to radim, jer vozim bolje nego većina Holanđana. Da sam imao samo vizu, ne bi bilo problema, znači vjerovatno i ti možeš voziti do pola godine. Ali sam imao boravišnu dozvolu i onda je to problem, ali ja opet nisam htio. Vozio sam s našim tablicama, slikale su me kamere mnogo puta za razne prekršaje, a onda sam se najnormalnije vratio u Sarajevo i nikad ništa nisam platio (doduše, auto je na mami). Nakon toga sam bez problema dobijao i vize, mada sam generalno radio nelegalne stvari. Ali zaista mislim da je samo puko uzimanje para to što oni rade. Moraš platiti oko 2.000 € i ponovo polagati, a po Bosni je gore voziti sto puta.

vidjeces kad mama krene u EU... nece dalje od prve granice...
illuminated

PostPostao/la Maxwell2008 dana 16/06/2009 18:24

Erzsebet je napisao/la:Meni su u Holandiji tražili da polažem ponovo, jer sam imao dozvolu za boravak, meni na pamet nije palo da to radim, jer vozim bolje nego većina Holanđana. Da sam imao samo vizu, ne bi bilo problema, znači vjerovatno i ti možeš voziti do pola godine. Ali sam imao boravišnu dozvolu i onda je to problem, ali ja opet nisam htio. Vozio sam s našim tablicama, slikale su me kamere mnogo puta za razne prekršaje, a onda sam se najnormalnije vratio u Sarajevo i nikad ništa nisam platio (doduše, auto je na mami). Nakon toga sam bez problema dobijao i vize, mada sam generalno radio nelegalne stvari. Ali zaista mislim da je samo puko uzimanje para to što oni rade. Moraš platiti oko 2.000 € i ponovo polagati, a po Bosni je gore voziti sto puta.

Pravi bosandjeros. :D
Maxwell2008

PostPostao/la JohnnyS dana 16/06/2009 19:07

E tako oko tebe trebaju svi pušiti u kafiću i nadam se da hoće... :P Ne mogu vjerovati koliko se zalagao za poštivanje zakona, a on zakone krši gdje stigne i još se hvali na forumu o tome :oops:
JohnnyS

PostPostao/la Maxwell2008 dana 17/06/2009 15:03

Da ponovim pitanje :D :
Da li treba punomoc od osobe koja je vlasnik automobila u Njemackoj i da li se tada moze preci i u drugu EU zemlju sa tim autom i BH vozackom (Npr. Holandija,Belgija posto je pograncini dio)
Maxwell2008

PostPostao/la Životinjić dana 17/06/2009 15:40

Ako imaš međunarodnu i BiH vozačku onda možeš voziti auto HR tablica po Hrvatskoj i svugdje osim po BiH. Pod pretpostavkom da u Hrv nemaš prebivalište.
Međunarodna ti ne vrijedi u zemlji u kojoj imaš prebivalište.
Životinjić

PostPostao/la Maxwell2008 dana 17/06/2009 17:45

Životinjić je napisao/la:Ako imaš međunarodnu i BiH vozačku onda možeš voziti auto HR tablica po Hrvatskoj i svugdje osim po BiH. Pod pretpostavkom da u Hrv nemaš prebivalište.

Mene zanima EU a ne Hrvatska.
Maxwell2008

PostPostao/la Op3r4t0r dana 17/06/2009 18:07

Maxwell2008 je napisao/la:
Životinjić je napisao/la:Ako imaš međunarodnu i BiH vozačku onda možeš voziti auto HR tablica po Hrvatskoj i svugdje osim po BiH. Pod pretpostavkom da u Hrv nemaš prebivalište.

Mene zanima EU a ne Hrvatska.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Op3r4t0r

PostPostao/la kockica_kockica dana 17/06/2009 18:12

Cijena izdavanja medjunarodne je 25KM. 25 KM-cica i nemas brige oko toga hoces li imati problem ili ne... :)
kockica_kockica

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.