Bosanska piramida Sunca

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator/ica: ladyblue18

PostPostao/la Murat Sabanovic dana 23/04/2006 19:25

Harrys je napisao/la::D Murate,koliko dugo ce trajati monolog. :D :D

NIJE OVO NIKAKAV MONOLOG...
POZDRAVLJAM VISOCKU RAJU
Murat Sabanovic

PostPostao/la ludost dana 23/04/2006 19:26

kriticarko, ako nema toga, more li s jufkama?? :)
ludost

PostPostao/la kriticarka_nikova dana 23/04/2006 19:28

ludost je napisao/la:kriticarko, ako nema toga, more li s jufkama?? :)

moRe,al' nije se pokazalo efikasnim :-)
kriticarka_nikova

PostPostao/la Murat Sabanovic dana 23/04/2006 19:30

kriticarka_nikova je napisao/la:Predlazem svim piramidasima i antipiramidasima da sjednu....udahne dva-tri puta zraka....dodju sebi....a onda da otpucnu sa brojalicom :
"Eci peci pec,ti si mali zec,a ja mala vjeverica,eci peci pec"
ako im ovaj adnji "PEC" ispadne da postoji piramida neka vjeruju u nju,a ako im ispadne da nema neka vjeruju da je nema :D
Takodjer vrlo efikasnim su se pokazale i drgaoljube koje su nam konacno dosle s proljecem.Uzmete jednu dragoljubu i pocnete od bilo koje latice sve dok ne dodjete do kraja :"Piramida je,nije piramida...piramida je....nije piramida...." :D
Ili....najjednostavnije uzmite ji đing i bacajte novcice :D

BOLJA JE OVA:"okos bokos prde kokos pita paja koliko tebi treba jaja"
Murat Sabanovic

PostPostao/la ludost dana 23/04/2006 19:31

ja mislim da vi zachatavate temu i da ce vam uskoro ludvig rec sta i kako
ludost

PostPostao/la Shoshana dana 23/04/2006 19:31

ILIR_ je napisao/la:
Shoshana je napisao/la:Mire dita Ilir!

Ne znam jel' ovo sa piramidologom bilo namjerno, al' para vrijedi :lol: :lol:

Mirëdita Shoshana! :-D

Pa bilo je namjerno jer sam primjetio da se barata nepreciznim titulama,
i da fali u leksiku ta rijec. :D

Samo sad ne znam ti kako to uzimas ( u kom smislu). :D

Ja se salim :-)

A sada ozbiljno, TEBI svaka cast! Ti si jedan od rijetkih ovdje koji zaista vjeruje i nikoga ne vrijedja! Iz postovanja cak odo' da googlam da ti kazem na tvom jeziku: ti je zemërmirë e i ndershëm.

(Nadam se da ovo ima smisla na tvom jeziku)

të fala!
Shoshana

PostPostao/la Shoshana dana 23/04/2006 19:37

kriticarka_nikova je napisao/la:Dragoljube su oni mali bjeli cvjetici sa zutim u sredini.Ima ih svuda u svakom dvoristu i na svakoj livadi odmah sa proljecem....mislim da ih u Srbiji zovu BELE RADE :D
Jel sad znas?

Znaci babajanje :)

Hvala
Shoshana

PostPostao/la ILIR_ dana 23/04/2006 19:44

Murat Sabanovic je napisao/la:
ILIR_ je napisao/la:
Murate ba,
ja trebam samo jos dvije slicice: br.7 (tiranosaurus), i br.249 (zec).
Ako ih imas razmenicemo ih, znam da tebi fali i br.250 (zirafa) a ja to imam duplo.

(Pa cu poslat zavrseni album i cekati cokolade i bombone. Jel bila adresa?:
Zivotinjsko carstvo,
Josip Kras,
Zagreb
Croatia)

Poslije ovoga ja pocinjem da skupljam slike o najnovijim piramidama i Kralja Semira.

VIDIM DA SI DOBRO UPUCEN U SVIJET ZIVOTINJA ....SAMO TAKO NASTAVI I NE IZLAZI IZ TOG SVIJETA

Pa to sam studirao (Zamalo zavrsio taj faks; a disertacija bila mi je u jednoj uzoj oblasti zoologije).
Pasioniran... :D

I ja sam kupio kartu za onaj tvoj izvanredni monolog "Pricajmo bezveze - nesto sasvim trece - u forumu za Bosanske piramide".

Moram da priznam interesantan je i taj tako dug naslov monologa.

P.S. Ja kupio kartu , samo ne znam koje kazaliste bese to? :?
;) Prljavo kazaliste? Svidja mi se njihov zadnji album. :)
Zadnja izmjena: ILIR_; 23/04/2006 19:51; ukupno mijenjano 2 put/a.
ILIR_

PostPostao/la black dana 23/04/2006 19:49

zamolio bih vas po ko zna koji put..da se drzite teme...posljednja upozorenja pred ban
black

PostPostao/la para na paru a us... dana 23/04/2006 20:15

Evo iz najnovijeg broja Ferala tekst I. Lovrenovica.

"ŠARLATANSKI SLUČAJ SEMIRA OSMANAGIĆA, IMUĆNOGA ARHEOLOGA AMATERA IZ HOUSTONA, KOJI U VISOKOME TRAŽI BOSANSKU DOLINU PIRAMIDA

SEMIROVI VISEĆI VRTOVI
Ivan LOVRENOVIĆ
20. travnja, 2006.

U cijeloj pomami oko piramida u Visokome nije toliko strašna pojava Semira Osmanagića. On može, za novce onih koje će uspjeti namamiti u svoju donatorsku mrežu, u krajnjoj liniji raditi što hoće. Pravi problem, i žalosna slika današnje Bosne i Hercegovine, jest, prvo, nebriga i nemoć relevantnih državnih i znanstvenih institucija oko zaštite kulturnih lokaliteta nulte vrijednosti, te, drugo, potpuna kapitulacija medijske javnosti. Nigdje nećete čuti ni najmanji ton upitanosti pred ovom spektakularnom demonstracijom voluntarizma i vandalizma

Zaludu arheolozi iz Zemaljskog muzeja i povjesničari-antičari s Filozofskog fakulteta u Sarajevu čupaju kosu i alarmiraju javnost – dok njihov glas nitko neće da čuje, dotle je imućni amater iz Houstona, Texas, Semir Osmanagić već patentirao Bosansku piramidu Sunca u Visokome. Ma, što piramidu, to je za našega Sema bilo malo, te je odmah ukapario i cijelu Bosansku dolinu piramida, s Piramidom Mjeseca, Piramidom Zemlje i Piramidom bosanskog Zmaja. Za svaki slučaj, prije nego što je uopće započelo ikakvo “istraživanje”, Osmanagić je objavio i knjigu o “bosanskim piramidama” kao dokazanoj i bjelodanoj stvarnosti, u koju, eto, samo još “službena nauka” neće da povjeruje.

Znajući važnost političkog i mimikrirano nacionalnog marketinga u Bosni, a očevidno dobro upućen u obrnuto proporcionalan odnos znanja (malog) i patriotizma (golemog) u visočko-sarajevskih lokalnih i državnih političara, Osmanagić ih je redom lako pridobio da u javnosti podrže njegovo “otkriće” i divlje preoravanje visočkih nalazišta, te je tako osigurao predodžbu da ima službenu državno-političku podrška. U tome je dobacio sve do gradonačelnice Sarajeva Semihe Borovac i predsjedavajućega Predsjedništva Bosne i Hercegovine Sulejmana Tihića.

Arheolozi i historičari već cijelo stoljeće dobro znaju da je područje Visokoga areal od prvorazredne kulturne vrijednosti i važnosti, s mnoštvom djelomično istraženih i još neistraženih nalazišta u ogromnom vremenskom rasponu od neolita do srednjega vijeka. Za političku i kulturnu povijest srednjovjekovne bosanske države, pak, uže područje Visokoga ima upravo žarišni značaj. U Biskupićima (Muhašinovići) stajala je u 12./13. stoljeću crkva bana Kulina s dragocjenim ktitorskim natpisom u kamenu, u Milima (danas Arnautovići) sastajao se bosanski sabor, stanak, i krunjen prvi bosanski kralj Tvrtko 1377. godine. Tu mu je, u crkvi sv. Nikole, grobnica, kao i grobnica njegova velikoga prethodnika bana Stjepana Kotromanića, čije je istraživanje austrougarska administracija početkom 20. stoljeća iz svojih ideoloških razloga naprasno prekinula, sve rezultate zametnula ili uništila, a temeljita i sveobuhvatna revizija toga lokaliteta ni do danas nije napravljena.

Naglavačka metoda

U Podvisokom i u obližnjim Moštrama bili su kraljevski dvorovi, a utvrđeni grad Visoki, koji je u turskoj okupaciji 1463. godine razoren, kroz dugo vrijeme spominje se kao jedno od najvažnijih mjesta Bosanskoga Kraljevstva. Stajao je baš na brdu Visočica, koje Osmanagić svojim “istraživanjima” kani uništiti, “videći” pod njegovim obrisima “piramidu”.

To je ono na što upozoravaju rijetki i nemoćni znanstvenici – opasnost od šarlatanerije, koja prijeti uništavanjem predragocjenih kulturnih nalazišta. Na stranu posve nebulozne Osmanagićeve teze o starosti “piramida” (u prvom naletu tvrdio je: 20.000 godina, zatim je malo popustio: 12.000!), te o tadašnjim prastanovnicima Bosne i Hercegovine (“pra-Ilirima”!) koji su ih gradili.

Blagoje Govedarica, arheolog i profesor na fakultetima u Berlinu i Heidelbergu, objašnjava kako “piramida nije igla te je se ne može skrivati tek tako”, i da nema ama baš nikakva znaka da bi u Bosni mogle postojati piramide. Za Osmanagićeve Ilire kaže: “Ta cifra od 20-30 tisuća godina, i Iliri prije 20-30 tisuća godina, to je nepojmljivo.” Govedarica se pita i za Osmanagićevu kvalificiranost i za poštivanje elementarne metodologije: “Prvo se obave istraživanja, pa se nešto dokaže, pa se to onda objavi. On je prvo objavio knjige pa sada nastoji obaviti istraživanja koja bi dokazala tvrdnje iz njegovih knjiga. To je potpuno stavljanje stvari naglavačke.”

Arheologinja iz Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine Zilka Kujundžić-Vejzagić, koja je stručnjak za prahistoriju, i koja na jedvite jade uspijeva namaknuti sredstva za rad na jednom neolitskom nalazištu evropskoga značaja na istom području, naziva Osmanagićevu akciju “oblikom mešetarenja u poratnom razdoblju”, te “tragičnom spekulacijom, jer tu netko zarađuje na naivnosti ljudi”, a dodaje i mogućnost da “čitava ta priča ima i političku podlogu”.

Ništa manje nije kritičan ni Enver Imamović, arheolog i profesor historije staroga vijeka. Njegovo mišljenje je indikativno, jer se ovaj autor posljednjih godina pojavljuje s nizom romantičarski neobuzdanih teza o raznim aspektima etnogeneze Bošnjaka i Bosanaca, pri čemu pokazuje izrazitu sklonost k naciofilnim spekulacijama i neutemeljenim konstrukcijama. No, očevidno je i njega zapanjila Osmanagićeva nekompetentnost, praćena neviđenom spremnošću na akciju. Za razliku od potpune nebrige za vrijedna nalazišta u cijeloj Bosni i Hercegovini, javnost i političke strukture – kaže Imamović – poklanjaju nevjerojatnu pažnju Osmanagićevim “nerealnim pričama o nekakvim piramidama”.

Imamović je izričit: “Kriv je naš sistem, naše institucije koje ne rade ništa, i koje su i ovaj put zakazale. Dozvoliti jednom amateru da vrši iskopavanja! Prema mojim saznanjima, on je dobio sve papire i od Kantonalnog zavoda i od Federalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture. To je žalosno. Kao arheolog stručnjak, kao član arheološke komisije, kompetentno govorim da je tužno da jedan zanesenjak dođe na teren i vrši opsežna istraživanja, bez ikakve stručne kontrole. Oni koji su mu dali te dozvole su pravno odgovorni, jer se na taj način nepovratno uništava nacionalna baština. Ponavljam, on je amater zanesenjak, koji nema veze sa arheologijom. To bi bilo kao kada bih ja kao historičar, arheolog otišao u bolnicu i vršio operacije.”

O kakvoj se ordinarnoj vrsti neobrazovanosti i intelektualnoga šarlatanstva kod Osmanagića radi, osim tvrdnji tipa: “Kada otkopamo Piramidu Sunca, cijela povijest čovječanstva morat će se pisati ponovo, i to s polazištem iz Bosne”, najbolje otkriva šetnja kroz njegovu koncepciju “alternativne historije”. Badava su prije našega Sema iz Houstona postojali i nešto pisali Herodot, Ibn Haldun, Gibon, Braudel i slični zgubidani i prevaranti! Uostalom, Osmanagić ih, kao i svu “službenu historiografiju”, kako on zove knjige u koje nije nikad zavirio, prezire dotle da ni ne zna da su postojali i nešto napisali. Ali zato zna kako stvari stoje: “Što još u historiji nije istina?” – pita se on na jednom mjestu. I spremno odgovara: “Skoro sve!”

Pobjedničke elite

Cijeli proces civilizacije (zadnjih sedam i pol tisuća godina, cca) stao mu je u jednu “istinu”: “Pobjednik je poznat već hiljadama godina. To su elite koje sofisticirano vladaju i manipuliraju većinom.” Danas, Osmanagiću su to Kissinger, Bilderberg grupa, britanska kraljica, masoni, obitelji Rockefeller i Rotschild, Trilateralna komisija, Crna ruka, Okrugli stol, Američki i britanski savjet za međunarodne poslove, Iluminati, Globalna Unija, Labirint grupa, Komitet 300... Sve to čini piramidu (vidi vraga!), kojoj, kaže naš biznismen i “arheolog” Sem apokaliptički, “na vrhu sjedi jedan, možda dvoje. I donose strateške odluke”.

I dodaje, kao završni punktum: “Ništa što se događa nije slučajno.” Tako ćete kod Osmanagića naći da nije slučajno čak ni to što je Sarajevo 1984. dobilo zimsku olimpijadu. Kako? Pa, tako što je olimpijski plamen zapravo jedan od simbola zle “piramide moći”, te se mislilac Semir logično pita i još logičnije zaključuje: “A olimpijski plamen? Koji nam je tako zaustavljao dah! I kada smo ponosno mahali olimpijskim zastavama! Sarajevo 1984? Samo osam godina prije pravog ratnog požara. Slučajnost?” Svakakvih ćete sličnih budalaština i nekritično preuzetih petparačkih “istina” još naći u “Alternativnoj historiji”, pa tako, na primjer, i bezrezervnu tvrdnju da je čitav Shakespeareov opus “sistem tajnih učenja i rituala masonskoga reda”, čije je tumačenje “omogućeno samo probranima, onima koji mogu čitati tajni kod”. Autor toga opusa, naravno, nije bio William Shakespeare, koji je bio “nepismeni seljak”, nego – glavom i bradom Francis Bacon, “Veliki Majstor Engleske Masonske lože, otac moderne nauke”.

No, ovdje se ipak mora naglasiti i naglašavati nešto drugo. U cijeloj pomami oko piramida u Visokome nije toliko strašna pojava Semira Osmanagića. On može, za novce onih koje će uspjeti namamiti u svoju donatorsku mrežu, u krajnjoj liniji raditi što hoće. Pravi problem, i žalosna slika današnje Bosne i Hercegovine, jest, prvo, nebriga i nemoć relevantnih državnih i znanstvenih institucija oko zaštite kulturnih lokaliteta nulte vrijednosti, te, drugo, potpuna kapitulacija medijske javnosti. Ni u jednim “metropolitanskim” novinama, ni na jednoj radijskoj i televizijskoj stanici nećete čuti ni najmanji ton upitanosti pred ovom spektakularnom demonstracijom voluntarizma i vandalizma, kamoli osporavanje.

Izuzetak je sarajevski magazin Dani, koji je u posljednjem broju prenio tekst Luciena Harrisa iz londonskoga mjesečnika za kulturu i umjetnost The Art Newspaper, u kojemu se Osmanagićev projekt problematizira kao neznanstven i nestručan. Lista takvih izuzetaka, mršava i obespokojavajuća, završava se na jednoj online peticiji koju je pokrenula grupa bloggera i nezavisnjaka, očevidno mlađih, pod nazivom Zaustavimo Osmanagića sada!

Traganje za iluzijama

Još jedan londonski list, ugledni The Times, pokazao je – za razliku od domaće javnosti - nerv za svojevrsnu bamijansku situaciju u Visokome. U tekstu s ironičnim naslovom Balkanski Indiana Jones i misterij skrivene piramide, Nick Hawton piše: “Arheolozi i historičari strahuju da bi nasumičnim iskopavanjima ova istorijski značajna lokacija mogla biti uništena. Na vrhu brda nalaze se ruševine srednjovjekovnog bosanskog utvrđenja, izgrađenog na ostacima rimske vojne osmatračnice, koja je opet izgrađena na temeljima ilirskog naselja.” A u istom tekstu Garrett Fagan, profesor univerziteta Penn State, upozorava: "Ne bi im trebalo dozvoliti da unište istinski vrijedne arheološke lokacije tragajući za nekim iluzijama. Bilo bi to isto što i dopustiti nekomu da prekopava Stonehenge da bi pod njim našao tajne odaje drevne izgubljene mudrosti."

Po nekoj dalekoj asocijaciji, atmosfera koja vlada oko “otkrića” piramida u Visokome podsjetila me je na jednu bizarnu epizodu iz djela sarajevskog ljetopisca Saliha Sidkija Hadžihuseinovića, zvanoga Muvekit. Elem, piše Muvekit kako se za drugoga vladanja Ebubekir-paše u Bosni 1802. godine slučio čudan događaj: “Kada je u to vrijeme neki veliki predmet pao iz zraka na jedno mjesto, dva sata hoda od tvrđave Bihać, narod se bio jako uplašio. Neki odvažniji ljudi prišli su bliže i vidjeli da je to veliki šator. Jedni su rekli da je to predznak sudnjega dana, a neki su mu davali drugo značenje.” Odnijeli su “šator”, priča dalje ljetopisac, u Travnik, paši, i odgonetnulo se da je ta stvar ostatak od balona koji su “neki evropski učenjaci” lansirali u Bolonji, pa je dvočlana posada pala u more (i spasila se, zahvaljujući austrijskoj lađi), a vjetar nanio “šator” sve do Bihaća...

No, poanta pričice je u tomu što, kaže Muvekit, “pošto Bišćani to nikako nisu mogli da shvate, to je izazvalo razne izmišljotine i neosnovani strah, a prepričavalo se po cijeloj Bosni...” Kao da potpuno isti tip lakovjernosti i neznanja, zapravo nevoljkosti prema znanju, upravlja i sadašnjom opčinjenošću “piramidama”, samo što je ostatak talijanske mongolfijere (pavši “s neba” poput coca coline boce u onome sjajnom filmu) izazvao strah, a Osmanagićevo “otkriće” – euforiju. I jedno i drugo jednako prazno.

P. S. Javlja mi nedavno prijatelj iz franjevačke gimnazije u istome tom Visokome: sređujući knjižnicu, našli do sada neevidentiranu inkunabulu tiskanu u Firenci 1497.! Tko ju je i kada donio u Visoko, teško je znati, ali našašće je u svakom slučaju događaj. Inkunabule u ovim krajevima ne rastu baš na svakoj grani! No, još je zanimljiviji autor i sadržaj: sabrane propovijedi Girolama Savonarole! Kako li je samo taj grmio protiv autoriteta bez pokrića, osobito moralnog!"

Ako je Osmanagic u krivu a Lovrenovic upravu, postavlja se pitanje koliko je objektivno stetno "otkriti" to sto se nalazi na mjestu brda Visocica, Ako nije piramida onda je nesto drugo, a samo prekopavanje se ne radi buldozerima i slicnim masinama te bilo sto sto bude "pronadjeno" ne bi trebalo da pretrpi neka ostecenja.

Najpametnije bi bilo udruziti sazananja o do sada poznatim cinjenicama i Osmanagicev entuzijazam i ocigledno nevidjen talenat za markenting!
para na paru a us...

PostPostao/la black dana 23/04/2006 20:22

black

Prethodna

Natrag na Umjetnost i kultura

Trenutno korisnika/ca: afa87, simonese i 8 gostiju.