BOLONJCI - PRVI CIKLUS U DRZAVNOJ SLUZBI JEDNAK VII STEPENU

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: BOLONJCI - PRVI CIKLUS U DRZAVNOJ SLUZBI JEDNAK VII STEPENU

PostPostao/la Alkos dana 03/04/2009 11:05

3 nije jednako 4, ali da li je 32 jednako 34?!
Boze dragi...
Alkos

PostPostao/la huble2007 dana 03/04/2009 11:06

studentina1 je napisao/la:Nije Lesli zlonameran,čemu ova hajka.
Tema je: BOLONJCI - PRVI CIKLUS U DRZAVNOJ SLUZBI JEDNAK VII STEPENU

Lepo je kazivano o trogodišnjem studiju,ali ne da se ljutimo ili omalovažavamo,nego da studenti nastave još godinu,ili da traže Pravila.
Sad vidim zašto su studente upisivali,a ovi kao ludi lepili se,jer znam prošle godinu dvoje koje su dali po 2000 KM,da ih prime u SA -ekonomija na upredni studij-trogodišnji.
Kasnije su saznali da su ustvari upisali poslovnu-trogodišnju školu.koja će im navodno dati sedmi stepen,sto je i istina ali s tom diplomom neće moći raditi kao što sada rade diplomirani ekonomisti.-četverogodišnji dipl.ecc.
Može se vratiti na temu
Vidim da ima bolesnih (zahebanih)na trogodišnjem studiju,koji žele da neke svršene ili sadašnje četverogodišnje studente ubede da je to sve isto
3=4 ,pa može li biti???

slika
huble2007

PostPostao/la veljaca dana 03/04/2009 13:12

Alkos je napisao/la:3 nije jednako 4, ali da li je 32 jednako 34?!
Boze dragi...

Evo da i ja dam doprinos @studentina1 ( kroz jedan vic - mozda ces bolje shvatiti )

Pita Dzejn ( izmisljeno - da ne bude nacionalnih premisa ) Emily : Ko je bolji u SEX-u : John ili Bil ? A ova ce: Pa bona ne bila John vise puta bolji. Emily ce: Kako - kad je Bil njegov otac i ima 60 godina, a Johnu je tek 27 ....
Toliko o APSURDU brojeva .....
veljaca

PostPostao/la studentina1 dana 03/04/2009 14:17

veljaca je napisao/la:
Alkos je napisao/la:3 nije jednako 4, ali da li je 32 jednako 34?!
Boze dragi...

Evo da i ja dam doprinos @studentina1 ( kroz jedan vic - mozda ces bolje shvatiti )

Pita Dzejn ( izmisljeno - da ne bude nacionalnih premisa ) Emily : Ko je bolji u SEX-u : John ili Bil ? A ova ce: Pa bona ne bila John vise puta bolji. Emily ce: Kako - kad je Bil njegov otac i ima 60 godina, a Johnu je tek 27 ....
Toliko o APSURDU brojeva .....

Imao sam pametnog posla,obavio i sad se prebacim,kad Ona-vic.
Dobar je ,ali to je drugi par
Nego se setih:
-Vidi srednje obrazovanje (zove se srednje obrazovanje)ali imamo
Tehničare IV-stepen
Berači pamuka II-stepen
Da se neko ne uvredi,ali je tako,jer kad propadnun u teh,školi,zanat je uvek otvoren.
Tako prođu i u životu.
Uvek je poslovođa,predradnik itd ovaj sa IV-stepenom

Uporedi Bolonjce trogodišnje i četverogodišnje!!!
U praksi će biti kao napred navedeno.
Probije se poneki zanatlija za poslovođu,ali retko
Poneki sa višom školom postanu "face",ali retko

Je li bila unazadila ona stvar?
studentina1

PostPostao/la studentina1 dana 03/04/2009 14:21

Amazonka27 je napisao/la:
studentina1 je napisao/la:Nije Lesli zlonameran,čemu ova hajka.
Tema je: BOLONJCI - PRVI CIKLUS U DRZAVNOJ SLUZBI JEDNAK VII STEPENU

Lepo je kazivano o trogodišnjem studiju,ali ne da se ljutimo ili omalovažavamo,nego da studenti nastave još godinu,ili da traže Pravila.
Sad vidim zašto su studente upisivali,a ovi kao ludi lepili se,jer znam prošle godinu dvoje koje su dali po 2000 KM,da ih prime u SA -ekonomija na upredni studij-trogodišnji.
Kasnije su saznali da su ustvari upisali poslovnu-trogodišnju školu.koja će im navodno dati sedmi stepen,sto je i istina ali s tom diplomom neće moći raditi kao što sada rade diplomirani ekonomisti.-četverogodišnji dipl.ecc.
Može se vratiti na temu
Vidim da ima bolesnih (zahebanih)na trogodišnjem studiju,koji žele da neke svršene ili sadašnje četverogodišnje studente ubede da je to sve isto
3=4 ,pa može li biti???

Molim administratore da sankcionisu osobe koje sire dezinformacije, lazi, nervozu. Ima nas koji zaista zelimo da ucestvujemo na ovakim temama, koje se direktno nas ticu...ali svaki put kad procitam komentare forumasha koji niti studiraju po bolonji, niti su poslovno vezani za novi sistem obrazovanja....ja moram da pijem gastale, cajeve za smirenje i grickam monitor...
Pokusalo im se na normalan nacin objasniti kako sistem funkcionise, ali ocito smo i osnovu komunikacije ucili na razlicitim sistemima.

za studentina1= prvo nisu dali 2000 da bi ih primili....nego toliko kosta skolarina za DL studente. Dobro je da tvoje kolege nisu greskom zavrsili na medicinskom fakultetu. Ako nisu prosli prijemni na EiM, onda studentska predlaze ako ima slobodnog mjesta na VPS, i obratno. Kad vece pises poslovna - trogodisnja skola, onda napisi u punom nazivu VISOKA poslovna škola...za vise info... http://www.efsa.unsa.ba

Tek videh reakciju.
Znam da si se našla,ali mi ne smemo biti neprijatelji.
Nemoj zbog mene da se ljutiš
Pa ovo je istina.
studentina1

PostPostao/la veljaca dana 03/04/2009 14:24

@ studentina1

Imena koje se zavrsavaju na "a" apriori ne moraju biti ZENSKOG roda. Mozda si ti zenskog roda - ne smeta mi, cak naprotiv. Ali ja sam muskog roda, a valjda znas da je ovo nick i valjda znas sta on znaci .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
veljaca

PostPostao/la mIRCerka dana 03/04/2009 14:33

studentina, izvini jedno mahalsko pitanje: Wie gehts?
O cijoj bolonji ti pricas?
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la Better Man dana 03/04/2009 14:41

studentina1 je napisao/la:"Drugom predloženom dopunom postojećeg zakona olakšava se njegova primjena u praksi jer se precizira da se namještenik koji, uz rad, stekne VII stepen stručne spreme ili prvi ciklus studija, može prijaviti na konkurs na upražnjena radna mjesta stručnog saradnika u državnoj službi, bez obaveze obavljanja pripravničkog staža"

Baš sam ovo slušao,ali mi nije jasno zašto ovo navodiš "uz rad, stekne VII stepen stručne spreme ili prvi ciklus studija, može prijaviti na konkurs na upražnjena radna mjesta stručnog saradnika u državnoj službi"
zar VII stepen i prvi ciklus nije isto?
Nego sam shvatio da osobe koje su radile u državnim organima više od pet godina(je li ovi sa višom?)automatski prelaze u državne službenike (a sada su namještenici)
Ima li prepis Odluke,da vidimo šta su to tačno odlučili???

Evo da i ovo nakačim,jer ima smisla.Je li i prosveta državna služba?

Već sada u nomenklaturi zanimanje postoje inženjeri struka (ovi sa završenom višom školom)
Isto zvanje dobija i ovaj bakalaka.
E sad u čemu je razlika
Kad se traži inženjer mašinstva,mogu se prijaviti obojica,jer imaju isto zvanje.
Proverio sam ,ovaj u Zenici i Tuzli nakon četiri godine dobija zvanje dipl.inž,a to nije isto kao ovaj sa tri godine.
Je li ovo znači da ovaj dipl.inž(oba su visoka sprema po Zakonu o visokom školstvu)vredi nešto više?
Ima li neko da je završio bilo gde trogodišnji tehnički studij i zaposlio se na poziciju gde se traži sedmi stepen,npr u srednjoj školi (ali da ne predaje praksu)???

Zaposlen si u organu uprave sa srednjom ili višom kao namještenik i pored toga recimo studiraš određeni fakultet. kad diplomiraš, možeš se prijaviti na konkurs za državnog službenika bez da si obavio pripravnički sa VSS. Dakle ne može neki namještenik sa VŠS postati VSS, dok ne završi VSS.
Better Man

PostPostao/la Better Man dana 03/04/2009 14:44

studentina1 je napisao/la:
Alhemicarkaa je napisao/la:Uvijek ista prica, elem:

JAVNI OGLAS
ZA PRIJEM PRIPRAVNIKA U
AGENCIJU ZA DRŽAVNU SLUŽBU BOSNE I HERCEGOVINE

Pripravnik sa završenim Pravnim fakultetom –diplomirani pravnik ili pripravnik sa završenim prvim ciklusom školovanja dodiplomskog studija pravnog fakulteta – jedan (1) izvršilac

Opis poslova: Pripravnik će obavljati poslove u svrhu osposobljavanja za samostalan rad u okviru svoje struke i sticanja potrebnog radnog iskustva za polaganje stručnog (upravnog) odnosno javnog ispita.

Uslovi za prijem:

I. Za prijem u radni odnos pripravnik mora da ispunjava sljedeće opšte uslove utvrđene članom 10. Zakona o radu u institucijama BiH (da ima navršenih 18 godina života;da je državljanin Bosne i Hercegovine; da protiv njega nije pokrenut krivični postupak;da nije obuhvaćen članom IX.1.Ustava Bosne i Hercegovine; da je fizički i psihički sposoban za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se prijavljuje kod poslodavca).

II. Pored opštih uslova propisanih zakonom, pripravnik mora ispunjavati i slijedeće posebne uslove:
da nema ostvaren radni staž godinu dana ili više u struci nakon diplomiranja; poznavanje engleskog jezika; dobro poznavanje upotrebe računara. Kandidat koji je završio prvi ciklus studija po Bolonjskom sistemu studiranja mora imati u toku školovanja ostvarenih najmanje 240 ECTS.

I ne znam cemu daljnja prica?

Moram reagovati

U Travniku i Sarajevu studenti završavaju dobijaju zvanje "pravnik za javnu upravu"-VII stepen,a studiraju tri godine.Dakle 180 eccccc

Isto će biti i sa ovim inženjerima jer 180 nije isto kao 240.
Amazonka i drugi trogodišnji bolonjci ovo ne žele da prihvate.
U BL je isto,trogodišnjih fakulteta kamara,ali 180 ects
Fol će i biti ovo 180-240.a Ti se zovi dipl.pllllll,samo ćeš raditin poslove gdje se uvek tražio šesti stepen.
Neka me neko uveri u suprotno

Mani se divljih i privatnih fakulteta po Travniku i sličnim mjestima, gdje je dovoljno iskeširati par milja da bi isti završio. Takve fakultete pod hitno treba ukinuti.
Better Man

PostPostao/la studentina1 dana 03/04/2009 14:58

Postao/la Better Man dana 03/04/2009 13:44
Da ne navodim.

Evo čoveka prati stanje.Ovo je pravi komentar za ovaj naslov.
Ane kao nek/i,e koji su na trogodišnjem studiju odmah misle ovo je to,zaposlit ću se kao npr.četverogodišnji dipl.inž

Februare,jel tako?
studentina1

PostPostao/la Amazonka27 dana 03/04/2009 15:15

studentina1 je napisao/la:Postao/la Better Man dana 03/04/2009 13:44
Da ne navodim.

Evo čoveka prati stanje.Ovo je pravi komentar za ovaj naslov.
Ane kao nek/i,e koji su na trogodišnjem studiju odmah misle ovo je to,zaposlit ću se kao npr.četverogodišnji dipl.inž

Februare,jel tako?

a sto se ti toliko brines oko svega ovoga? Koja je tvoja misija? sta hoces da postignes tvojim postovima koji se zasnivaju na cula kazala i koji su demantovani dokumentovanim argumentima. Jos malo pa ces me ubijediti da studiram PMF umjesto ekonomije, jer ti na osnovu dva prijatelja (koje nisi dobro razumio) Koji su upisali VPS pricas o "tezini" diplome koji ce ti ljudi zavrsiti (a mozda i ne). Ljudi koji ne znaju popuniti formular za upis na fakultet, ne trebaju ni studirati. Kako moze neko "naknadno saznati" sta studira... Postoji prijemni, postoje rezultati prijemnog, nakon toga upis na fakultet, dobije se index, raspored nastave...objasni mi fenomen tvojih prijatelja? Skolarina na EiM kosta 100,00 KM, VPS redovni - samofinansirajuci 1000,00 KM. DL kosta 2.000,00 KM. Kome su oni dali 2.000 da bi bili primljeni? onome kome su platili nek se zale sto ih je upisao na pogresan smjer...a takvi ljudi ni nezasluzuju da imaju bilo koji stepen obrazovanja...jer nisu bili u stanju sami da prodju prijemni. Na ekonomiji je jedna stvar jasna. Mozda ima korupcije, ja licno ne znam, ali sigurno cijene kada se neko trudi i nece vas bezveze obarati. Cak ce vas trud nagraditi. Ne kazem da je sve med i mlijeko. Uvijek ima nekih komplikovanih ljudi...ali na srecu puno vise je korektnih profesora od onih koji vam se pokake na vas trud.

Ne znam ko je tebe platio da unosis nemir i siris dezinformacije, ali barem su mogli naci nekoga ko je dovoljno pametan da zna kad treba odustati i reci "sad mi je malo jasnije". Al neeeee.

I bas me interesuje kakvim ces nebulozama odgovoriti na moja jasna i konkretna pitanja postavljena na pocetku ovog posta.
Amazonka27

PostPostao/la studentina1 dana 03/04/2009 15:38

Tačno je učenje na daljinu.Nisu pare dali nikome lično.
Ali ostaje,poslovna visoka škola,ali neće biti dipl.eccc,pa neče ni raditi te poslove
Zar nije:
Vidi srednje obrazovanje (zove se srednje obrazovanje)ali imamo
Tehničare IV-stepen
Berači pamuka II-stepen
Da se neko ne uvredi,ali je tako,jer kad propadnun u teh,školi,zanat je uvek otvoren.
Tako prođu i u životu.

studentina1

PostPostao/la mIRCerka dana 03/04/2009 15:40

studentina1 je napisao/la:Tačno je učenje na daljinu.Nisu pare dali nikome lično.
Ali ostaje,poslovna visoka škola,ali neće biti dipl.eccc,pa neče ni raditi te poslove
Zar nije:
Tehničare IV-stepen
Berači pamuka II-stepen
Tako prođu i u životu.

Postovani korisnice studentina1,

Ponovis li jos jednom svoj post i nastavis li vrijedjati, makar u rukavicama, ostale forumashe, na forum ces vratiti nakon trogodisnjeg ciklusa.
Hvala na paznji.
mIRCerka

PostPostao/la huble2007 dana 03/04/2009 15:42

studentina1 je napisao/la:Tačno je učenje na daljinu.Nisu pare dali nikome lično.
Zar nije:
Tehničare IV-stepen
Berači pamuka II-stepen
Tako prođu i u životu.

slika
huble2007

PostPostao/la Amazonka27 dana 03/04/2009 15:50

nisi mi odgovorio na moja pitanja.
Amazonka27

PostPostao/la mIRCerka dana 03/04/2009 15:54

nisi mi odgovorio na moja pitanja.

nece ti ni odgovoriti vec ce opet da pukne onaj post...a onda ja njega...
mIRCerka

PostPostao/la Amazonka27 dana 03/04/2009 15:56

jel ovo klon od zito?
Amazonka27

PostPostao/la Aurora Borealis dana 03/04/2009 17:25

.
Zadnja izmjena: Aurora Borealis; 24/11/2010 01:20; ukupno mijenjano 1 put/a.
Aurora Borealis

PostPostao/la Amazonka27 dana 03/04/2009 17:49

Na osnovu člana 6. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini ( « Službeni glasnik Bosne i Hercegovine», broj: 59/07 ) i člana 58. stav (1.) Zakona o visokom obrazovanju («Službene novine Kantona Sarajevo», broj 9/07-Prečišćeni tekst), ministar obrazovanja i nauke, na prijedlog Univerziteta u Sarajevu, donosi

PRAVILNIK
O KORIŠTENJU AKADEMSKIH TITULA I STICANJU
NAUČNIH I STRUČNIH ZVANJA NA VISOKOŠKOSLKIM USTANOVAMA U KANTONU SARAJEVO
POGLAVLJE II- STICANJE AKADEMSKIH TITULA,
NAUČNIH I STRUČNIH ZVANJA

Član 3.
( Prvi ciklus studija )
(1) Završetkom stepena prvog ciklusa studija (dodiplomski studij) u trajanju od najmanje tri i najviše četri studijske godine, sa ostvarenih 180, odnosno 240 ECTS studijskih bodova, stiče se akademska titula, odnosno stručno zvanje Bakalaureat/Bachelor za određenu oblast, uz bližu oznaku odsjeka ili smjera.
(2) Za studij iz grupe tehničkih nauka u trajanju od 180 ECTS studijskih bodova pored zvanja Bakalaureat/Bachelor dodaje se i titula Inžinjer, sa bližom oznakom odsjeka ili smjera.

M I N I S T A R
Mr. Safet Kešo

portal.monks.ba/start/LinkClick.aspx?fileticket=3YsFGYpoibc%3D&tabid=69
Amazonka27

PostPostao/la studentina1 dana 07/04/2009 14:38

Na osnovu člana 6. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini ( « Službeni glasnik Bosne i Hercegovine», broj: 59/07 ) i člana 58. stav (1.) Zakona o visokom obrazovanju («Službene novine Kantona Sarajevo», broj 9/07-Prečišćeni tekst), ministar obrazovanja i nauke, na prijedlog Univerziteta u Sarajevu, donosi

PRAVILNIK
O KORIŠTENJU AKADEMSKIH TITULA I STICANJU
NAUČNIH I STRUČNIH ZVANJA NA VISOKOŠKOSLKIM USTANOVAMA U KANTONU SARAJEVO
POGLAVLJE II- STICANJE AKADEMSKIH TITULA,
NAUČNIH I STRUČNIH ZVANJA

Član 3.
( Prvi ciklus studija )
(1) Završetkom stepena prvog ciklusa studija (dodiplomski studij) u trajanju od najmanje tri i najviše četri studijske godine, sa ostvarenih 180, odnosno 240 ECTS studijskih bodova, stiče se akademska titula, odnosno stručno zvanje Bakalaureat/Bachelor za određenu oblast, uz bližu oznaku odsjeka ili smjera.
(2) Za studij iz grupe tehničkih nauka u trajanju od 180 ECTS studijskih bodova pored zvanja Bakalaureat/Bachelor dodaje se i titula Inžinjer, sa bližom oznakom odsjeka ili smjera.

M I N I S T A R
Mr. Safet Kešo

portal.monks.ba/start/LinkClick.aspx?fileticket=3YsFGYpoibc%3D&tabid=69

E ovo je to.vidi pod 2:
(2) Za studij iz grupe tehničkih nauka u trajanju od 180 ECTS studijskih bodova pored zvanja Bakalaureat/Bachelor dodaje se i titula Inžinjer, sa bližom oznakom odsjeka ili smjera

a obzirom da nisi smela izneti istinu dalje izostavila se deo člana koji kazuje da nakon četverogodišnjeg studija sledi 240 ECTS i zvanje bachelor of science
što bi naši kazali BSC ili Ti dipl.inženjer.
Ovaj napred-trogodišnji je samo inženjer-boldirano.
Isto će biti za ekonomioju i ostalo
studentina1

PostPostao/la madner dana 07/04/2009 14:42

Titula inzinjer se prije dobila poslje 2 godine vise skole, a dipl. inz poslje 5.
madner

PostPostao/la studentina1 dana 07/04/2009 14:46

madner je napisao/la:Titula inzinjer se prije dobila poslje 2 godine vise skole, a dipl. inz poslje 5.

Tačno,i sad idu studenti po starom 2-2,5 kako gde) i dobijaju zvanje inženjer,baš kaon i ovi sa trogodišnjom Bolonjom
Tehnički fakulteti su bili 4-4,5 god,što je i sada negde ostalo,ali dobijali su i dobiju i sad zvanje dipl inženjer.
studentina1

PostPostao/la madner dana 07/04/2009 14:48

Tehnicki fakulteti su uvijek bili 5 godina. S tim da je jedan semestar bio za izradu diplomskog rada.

Koji prijasnji tehnicki fakultet je bio 4 godine?
madner

PostPostao/la Amazonka27 dana 07/04/2009 15:20

@studentina1 ajde lepo da sad i ja pricam srpski pa ces me mozda i razumeti. da sam htela nesto da krijem, veruj mi da nebi postavila link ispod citata. posto je devojka trazila odgovor na svoje pitanje, izdvojila sam iz zakona samo ono sto je nju interesovalo, a za ostale, koji su hteli da znaju poreklo pomenutog citata, postavila sam link. I dalje ne znam zasto ne odgovaras na davno i vise puta postavljeno pitanje :"zasto tebe konkretno ovo boli i gde je tu tvoj interes". Ti ne mozes ovde da vodis monolog niti da guras svoje neargumentovane stavove. Svojim postovima zacatavas jako vaznu temu i ispunjavas je neistinom. Zato su svaki dan obavjestavati moderatore na tvoje provokacijske postove kako bi konacno prestao sa nebuloznom pricom.

Lep pozdrav,
Amazonche
Amazonka27

PostPostao/la lelica dana 07/04/2009 15:38

evo šta je danas bilo na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH:

Predstavnički dom Parlamenta FBiH danas je odgodio izjašnjavanje o prijelogu zakona o dopuni Zakona o državnoj službi u FBiH, a ovaj prijedlog zakona bit će ponovo vraćen u parlamentarnu proceduru nakon što Odbor za obrazovanje Parlamenta FBiH obavi dodatne konsultacije sa predlagačem odnosno Vladom FBiH zbog pojašnjenja oko stepenovanja u obrazovanju po bolonjskom procesu.
lelica

PrethodnaSljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.