BJELAŠNICA I IGMAN-KAKO (se mogu) KORISNO ISKORISTITI

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: BJELAŠNICA I IGMAN-KAKO (se mogu) KORISNO ISKORISTITI

PostPostao/la sarajevonekad dana 24/02/2009 11:46

Sarajlija HR slazem se.

Kad govorim o vikend naseljima ili etno selima ne mislim na one nase tipicne improvizacije vec nesto nalik na ono sto sam imo prilike vidjet u Sloveniji i Austriji. Sve je najprije infrastrukturno uredjeno i pod stalnim nadzorom ( imaju svoje redovne patrole eko policije i redarstvenika). Drugo, vizuelno je sve i jedan objekat i vizuelno i funcionalno uskladjeno s prirodom , tj. sve je "pod konac"sto se kaze, a ne "cigla-beton sitem" ko kod nas i na sandzaku ( uz duzno postovanje prema cestitom svijetu i kod nas i tamo i svugdje).

Na tu vrstu vikend naselja ili etno sela mislim i toga sam se vjerujete nagledao i u Sloveniji i u Austriji a Bogami i na sjeveru Italije. Prema tome, ja sam uvijek za "copy & paste" ako je recept dokazano uspjesan.

Ne vidim zasto bjezati od vikend naselja i etno sela. Pa to je vani itekako uspjesan segment turizma. Betonska zdanja u istočno-socijalističko-komunističkom stilu rijetko ko pravi na zapadu, a o divljoj gradnji da ne govorim. Meni se iskreno povraća od betona na planinama.

Dakle, potpuno se slazem sa tvojom konstatacijom: "mjesto treba urbanizovati , napraviti infrastrukturu i općina onda treba ponuditi placeve na prodaju , pa ko voli nek izvoli praviti vikendicu , prije toga treba napraviti sve ostalo , to na kraju dolazi". A pitanje je ima li ko to pokrenuti i da li ce!!!

sarajlijaHR je napisao/la:osnovni problem je sto navedene planine pripadaju općini Trnovo , tačnije nekakvom Bošnjačkom dijelu općine Trnovo , neznam sad kako se tačno zove općina , šta od takve općine očekivati , dakle , pod hitno vratiti planine pod kanton Sarajevo , koji jedini ima lovu za infrastrukturu i eventualne investicije , drugo , , sto reče neko prije , mentalitet papaka , koji roštiljaju na Igmanu , majko mila , to se samo u nas moze vidjeti , čak i na Jahorini niko ne roštilja kraj staze , a ovje puca Ceca iz auta i glava porodice raspuhuje roštilj , katastrofa ...mjesto treba urbanizovati , napraviti infrastrukturu i općina onda treba ponuditi placeve na prodaju , pa ko voli nek izvoli praviti vikendicu , prije toga treba napraviti sve ostalo , to na kraju dolazi
[/quote]
Zadnja izmjena: sarajevonekad; 24/02/2009 11:47; ukupno mijenjano 1 put/a.
sarajevonekad

PostPostao/la VjecitiStudent dana 24/02/2009 11:47

Ponekad s'proljeca je napisao/la:Onda kanalizaciju osposobiti, ne vjerujem da su cijevi povadjene.

Drugi dio Visocice iza Bjelasnice, sjeverne strane Vito lanca je idealan za skijanje, pu je vec napravljen.

A da postojece staze prvo dovedemo na potrebni nivo?
VjecitiStudent

PostPostao/la VjecitiStudent dana 24/02/2009 11:56

sarajevonekad je napisao/la:Sarajlija HR slazem se.

Kad govorim o vikend naseljima ili etno selima ne mislim na one nase tipicne improvizacije vec nesto nalik na ono sto sam imo prilike vidjet u Sloveniji i Austriji. Sve je najprije infrastrukturno uredjeno i pod stalnim nadzorom ( imaju svoje redovne patrole eko policije i redarstvenika). Drugo, vizuelno je sve i jedan objekat i vizuelno i funcionalno uskladjeno s prirodom , tj. sve je "pod konac"sto se kaze, a ne "cigla-beton sitem" ko kod nas i na sandzaku ( uz duzno postovanje prema cestitom svijetu i kod nas i tamo i svugdje).

Na tu vrstu vikend naselja ili etno sela mislim i toga sam se vjerujete nagledao i u Sloveniji i u Austriji a Bogami i na sjeveru Italije. Prema tome, ja sam uvijek za "copy & paste" ako je recept dokazano uspjesan.

Jesi li vidio novoizgradjena etno sela unutar nacionalnih parkova u tim zemljama?
VjecitiStudent

PostPostao/la sarajevonekad dana 24/02/2009 12:12

Da, to sam se upitao odmah poslije rata i odmah zakljucio da se jednostavno radi o kobinacji dvije pojave-pasivnosti onih koji su imali prilike da postanu civilizovani ( samim tim sto su rodjeni i odrasli u Sarajevu) s jedne strane, i masovnog zauzimanja najvisih pozicija vlasti od strane onih koji evidentno nisu civilizovani (iako se tako oblače) s druge strane, bilo da se radi o novopridoslim papcima ili nasim kripto-papcima ( tj. onima koji su se za vrijeme predratne i ratne BiH vjesto krili i glumili da su civilizovani, a u stvari nikada to nisu postali-samo su pokupili par finti civilizovanih ljudi...poslije rata je, sto neko ovdje jednom rece, doslo njihovih pet minuta. I to objasnjava i Vrelo Bosne i Igman i Bjelasnicu i Buca Potok, i Svrakino, i Boljakov potok i Brijesce, i Azice, i Stup i Ilidzu i skoro svaku drugu urbano-ekolosko-estetsku sramotu osim dijela opstine Stari Grad i dijela opstine Centar.

Ali, to i dalje ne znaci da pojedini civilizovani projekti nisu moguci. Mozda sam pomalo (ili "popuno") idealista ali kako znati moze li nesto uspjeti ako ne probas, je li tako?

Pojedini papci na vlasti nisu ocekivali ni toliki bunt gradjana nakon jalijaskog usmrcivanja Denisa Mrnjavca, pa opet, ima nas koji jos kultivisemo kakve-takve civilzacijske vrijednosti...ima nas...ali da ne ulazimo sad u to.

Za pocetak je mozda najbolje da vidim da li vecina ovdje smatra izgradnju eko sela ili eko vikend naselja (gdje je to ekoloski dopustivo na Igmanu ili Bjelasnici) necim stetnim ili korisnim. Cisto percepcije radi.

VjecitiStudent je napisao/la:
sarajevonekad je napisao/la:Tačno, ali mislim da je ipak potrebno naglasiti razliku izmedju ovih naših primitivnih vikend naselja i onih ekološki prihvatljivih, kakvih kao što znamo svi ima u izobilju na zapadu. Ja mislim na ove potonje, jer sam imo sreće i zadovoljstvo da ih vidim ne samo u Evropi nego i u Americi i u Australiji. Dakle, "Been there-done that" (ili u prevodu sa laponskog, "vidio svojim očima").

hepek071 je napisao/la:ma u suštini problem je organizacije... evo imate vikend naselja na drugoj strani Bjelašnice (nekadašnja sela)..otiđite i pogledajte na šta liče....kao slotovi Meksiko Citya

Vikendice su najgore što možete dopustiti da indijanci grade. Evo isto uzmite primjer Prokoškog jezera. Tamo imate čitavo vikend naselje, drvene kuće itd. A kao rezultat toga: u narednih 20-30 godina možemo očekivati nestanak jezera.

Jesi li se ikada upitao zasto nam postojeca vikend naselja izgledaju ovako kako izgledaju?
Na osnovu cega mislis da je izuzetak moguc, kad postojeca vlast ni na Vrelu Bosne ne moze da zavede red?
Zadnja izmjena: sarajevonekad; 26/02/2009 16:31; ukupno mijenjano 1 put/a.
sarajevonekad

PostPostao/la ins dana 24/02/2009 12:15

Nije Bjelasnica jedina sa zgradama k'o na Breki ;-)

Evo primjera iz jednog poznatog skijalista:

slika
ins

PostPostao/la VjecitiStudent dana 24/02/2009 12:17

Kad si vec toliko zapeo, evo ti primjer "eko sela" na bh. nacin, iz kojeg ce sva kanalizacija zavrsavati ... pogodi gdje?
http://www.ekoselo.ba/bh/index.htm

Valjda ce se vani reklamirati pod logoom "Kupajte se zajedno, vi i vase govno." :(
VjecitiStudent

PostPostao/la El_comadante dana 24/02/2009 12:55

treba i uvesti autobusku linije za te planine jer u Sarajevu ima i ljudi koji nemaju auto a možda bih i voljeli otići gore. onda treba i lejti organizirati nešto a ne da se čeka samo kad če snijeg. onda tu je i Trebević i tu se treba dosta toga odraditi a nadomak grad. a bitne su i cjene jer ako nabiješ cijene ko može otići? a poenta je da ljudi malo izađu iz grada da se opuste i tako dalje.
El_comadante

PostPostao/la Meri_ dana 25/02/2009 12:06

sarajevonekad je napisao/la:Dakle, po meni planine nemaju ni sadržaja ni izgleda jedne pristojne, nekad olimpijske planine

Ove dvije planine (kao i jos mnoge u BiH) itekako imaju izgleda i sadrzaja za zdrav zivot, turizam i uzivanje u prirodi. No, ako pod sadrzajem podrazumijevas izgradnju kuce (zvala se ona eko, etno ili obicna vikendica ili betonsko naselje svejedno) to je vec nesto drugo. U cijeloj prici koliko vidim dva su misljenja:
a) pod hitno dozvoliti gradnju novih privatnih objekata
b) osmisliti kako kvalitetno iskoristiti ono sto imamo, ljepotu ovih planina, a da ne zagadimo dodatno vodu koju pijemo.

Ja sam za ovo drugo. Zasto? Zato sto pojam uzivanja u prirodi i zdravog zivota vidim ako aktivno kretanje a ne kroz izgradnju vlastite kuce gdje ce mi dolaziti rodbina i prijatelji na rostilj i gajbu pive. Pa ljudi moji ovo je tek 30-tak kilometara daleko od Sarajeva. Koje kuce i vikendice? Ljudi u Austriji (koja je ovdje spomenuta) ili Sloveniji putuju 50 km na posao svaki dan. Zar treba da ovo malo ljepote sto je ostalo isparcelisemo zidovima, tarabama, bodljikavom zicom i napravimo vikendice koje cemo, kao, nazvati "eko". (Na Breki, kraj gradske bolnice je izgradjena benzinska pupma nazvana "Eko pumpa" ha ha ha.)

slika

Da li je neko od vas bio na livadi s ove fotografije? Od Velikog polja udaljena je pola sata setnje, neka 3-4 kilometra. Ovakvih mjesta prepune su nase planine. Nazalost, gradnja asfaltnih puteva dovodi prvo Golfove dvojke a potom i one s parama koji ce izgraditi hacijende, a livade i rijeke ce nestati. Nekad je Rakitnica bila pojam bistre vode. Danas se u Rakitnici (kod Sabica) zahvaljujuci asfaltu mogu sresti gajbe pive kako se hlade, da zagase pozar masnog rostilja u debelim stomacima, a sve uz turbo-folk iz auto-zvucnika.

Jedino sto nam treba u cijeloj prici je strategija kako:
a) odvesti ljude na planine,
b) vratiti "kult Trebevica" na koji se nekad islo pjesice - danas to mogu biti Igman i Bjelasnica
c) educirati ljude da nije izlet rostilj kraj Golfa vec setnja do ovakve livade, planinskog vrha i sl.
d) educirati ljude da ne ostavljaju otpad jer ce sutra doci ponovo
e) stimulisati aktivni odmor (planinarenje, brdski biciklizam, skijanje...) organizacijom masovnih dogadjanja, markiranjem staza (samo je jedna staza oznacena kao biciklisticka ai to besmisleno jer do nje treba preci autom 50 km)
f) podici skijalista na veci nivo (Igman je radnim danom prazan jer je lift spor pa niko nece da ide. A idealan je za lagano skijanje i obitelji s djecom i ima duplo bolje klimatske uslove od npr. Sljemena)

Jedino sto nam ne treba (po meni) je izgradnja vikendica, pa cak usudjujem se reci i asfaltiranje puteva. Sacuvajmo prirodu onakvu kakva jeste i poslije to prodajmo turistima.
Meri_

PostPostao/la Banksy dana 25/02/2009 12:29

Tako da se više nikad ništa gore ne izgradi.
Banksy

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 25/02/2009 15:17

El_comadante je napisao/la:treba i uvesti autobusku linije za te planine jer u Sarajevu ima i ljudi koji nemaju auto a možda bih i voljeli otići gore. onda treba i lejti organizirati nešto a ne da se čeka samo kad če snijeg. onda tu je i Trebević i tu se treba dosta toga odraditi a nadomak grad. a bitne su i cjene jer ako nabiješ cijene ko može otići? a poenta je da ljudi malo izađu iz grada da se opuste i tako dalje.

Ne treba uvoditi autobusku lilniju, nego sve izgradjeno uključujući i skakaonice porušiti i staviti ograde oko vodozaštitne zone da niko ne može ulaziti osim rendžera.
Čitaj:
http://www.ekoakcija.com/content/igman-i-bjelasnica-planine-koje-su-pojele-skakavci
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la Van Halen dana 25/02/2009 17:08

Nije problem u tome što tamo nema sadržaja. To i jeste prednost. Problem je u ljudima što ne iskorištavaju i ne uživaju takvu ljepotu. Niko našem čovjeku ne brani da ode na planinu i tamo uživa. problem je u tome što su ljudi lijeni da se nakane izađu iz čahure svakodnevnice, utale se petaka za benzin i odu na planinu. Bez obzira na godišnje doba na planini se može uživati, šetati,voziti biciklo,šutat lopte na male,džogirat,skupljat ljekovito bilje. Problem je u nama, a to što nema infrastrukture je samo prednost i trebamo biti sretni što je još uvijek nema.
Van Halen

PostPostao/la jefferson dana 25/02/2009 19:21

Nisam imao vremena da citam sve postove osim uvodnog, ali evo da dam svoj uvid kao neko ko stvarno dugo skija.
Vlasic je planina gdje sam ja naucio skijati i gdje sam proveo 80% svojih skijaskih dana. Sentimentalno sam vezan za tu planinu itd.
Medjutim, ako hoce neko da napravi od bjelasnice nesto mora dobro da analizira "uspjeh" vlasica.

1. Dobra strana vlasica je odrzavanje cesta, jer je to povjereno privatnoj kompaniji, tako da obicno na vlasicu ceste budu bolje ociscene nego u Travniku!!!
2. Vikendice daju nekakav domacinski ugodjaj vlasicu, ali i sama planina je pitomija svojom prirodom, nesto slicno Jahorini (bez uvrede ljubiteljima Bjelasnice, ja Bjelasnicu volim cisto sa skijaskog aspekta).

Ono sto nikako nesmije da bjelasnica prihvati (a vec jeste):

1. Divlja gradnja.
2. Gradnja jet-set hotela i apartmana.

Medjutim, mi opet dolazimo do lokal patriotizma, hajmo pogledati sta mozemo uraditi spajajuci Jahorinu, Bjelasnicu, Igman i Vlasic u isti plan razvoja turizma.

1. Prvo moramo da sacinimo plan sanacije vec nacinjene stete izgradnjom divljih objekata, posebno na vlasicu.
2. Obnova puteva do skijalista, plan odrzavanja.
3. Ovo je definitivno najvaznije: Uredjenje staza i prosirenje kapaciteta ski liftova, kao i gradnja novih staza.
S ovim problemom se posebno Vlasic susrece, gdje kapacitet ski liftova, ali i samih staza nikako nije dovoljan i mogao bi da bude generator gubitka turista. Trenutno najvisa kota do koje dolaze skijalista na vlasicu je Markovac sa 1660 metara nm. Vlasic nema niti jednu sjedalicu, sve se svodi na tanjir i sidro, sto stvara guzve gdje u jeku sezone vikendom ljudi moraju cekati po 45 minuta na lift.
Ja sam cuo neprovjerene informacije da covjek koji sada drzi liftove ima vec kuplje trosjed, ali da Opcina Travnik pravi probleme sa koncesijom jer bi vlasnik tog lifta produzavao staze, koliko sam cuo, do vrha.

Sto ovo govorim. BiH ima sad super priliku da zbog ekonomske krize preuzme dio skijasa iz zapadnih skijalista, ali niko nece da dodje gdje treba cekati 45 minuta na lift, ili na neuredjene staze. Sve nase planine pate od losi staza, tj. nepravovremenog uredjivanja staza. Neki dan sam bio u Pennsylvaniji na skijanju na nekom brdu, ne planini. Pored toga sto je kapacitet liftova ogroman, oni su rjesili problem nadmorske visine tako sto imaju sistem prskalica koji zaledi staze na pocetku sezone, pa onda topovima naprave podlogu. Tako sav prirodni snijeg se zadrzava a staze su u odlicnom stanju i pored visine od samo 900 metara. Sada, kada bi nasi politicari se konacno smilovali da struci prepuste kormilo nad ovim turistickim mjestima i ulozili pare, BiH bi mogla napraviti cudo sto se tice skijaskog turizma.
SKI Savez se takodje mora izboriti za bar jednu trku u okviru FIS-a i da time privucemo paznju prakticno besplatnim marketingom. Ja sam cak razmisljao da pokrenem biznis oko dovodjenja turista iz USA u BiH na skijanje, ali sada me dvije stvari sprecavaju u tome:
1. Kao sto sam vec spomenuo, katastrofala kapacitet liftova i staza na vlasicu, sadrzaj na Bjelasnici, ali i starost ski liftova.
2. Katastrofalne avio veze sarajeva sa svijetom, ali i nepouzdanost aerodroma tokom zimskih mjeseci!

Mi moramo konacno zimski turizam postaviti kao prioritet i napraviti dugorocni plan razvoja ovih planina.
Ono sto mi moramo rjesiti da bi imali velike prihode od turizma jesu avio veze, putna infrastruktura, zdravstvena zastita na planinama kao i sigurnosni aspekt.
Sadrzaj ce sam doci sa dolaskom turista!
jefferson

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 26/02/2009 00:35

@jefferson,
Ne moraš ni jedan post da pročitaš, ali ovo što je napisao L.B. Alikalfić pročitaj:
http://www.ekoakcija.com/content/igman-i-bjelasnica-planine-koje-su-pojele-skakavci
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la Meri_ dana 26/02/2009 11:45

Najljepsa stvar teksta g. Alikalfica je sto, dok sam ga citao pojma nisam imao kad je tekst nastajao. To sam otkrio tek na kraju. Ali, sve sto pise moglo se pisati juce, prije pet ili dvadeset godina. SVAKA CAST!

Sto se tice Vlasica i ski lifta, tacno je da je kupljen, tacno je da ima plan dizanja skijalista na vrh Pavo (fenomenalan polozaj zbog sjeverne orijentacije, kad nigdje nema snijega ovdje ga ima metar). Kako sam cuo nije krivac Opcina sto se stoji sa tim vec nerijeseni imovinsko-pravni odnosi. To ide do te mjere da i na postojecoj stazi postoji prijetnja nekog privatnika da stavi ogradu oko svoje parcele, ha ha ha!

Bjelasnicu i Igman ne treba posmatrati samo kao ski centre. Turizam ovdje moze trajati cijele godine. Ko god iz Lukomira pogleda kanjon Rakitnice ostane bez daha, bio stranac ili domaci covjek. Proglasavanje cjelokupnog prostora za Nacionalni park bi bilo fenomenalno. Uostalom, evo jednostavnog primjera iz susjedstva, Hrvatska: Slapovi Krke obuhvataju mnogo manju regiju, imaju manje raznovrsnu ponudu (pa tu samo tece voda, ha ha ha) a ljudi ubiru ogromne novce. Ali, tamo se ne moze doci automobilom. Ulaz se placa bilo da se dolazi brodom, bilo organizovanim autobusom. Ulaz je 60 kuna ako se ne varam. I onda ima para za odrzavanje cistoce i svega.

Zasto se, na primjer, na izletistu Barice ne bi stavila rampa i naplacivala po 1 KM za prolazak automobila. Dovoljno para bi se skupilo da se plate komunalci (ili kakvi nezaposleni s biroa) da pokupe plasticne flase i ostalo smece. Imamo izletiste desetak kilometara udaljeno od Bascarsije i cinimo sve da ga pretvorimo u gradsku deponiju smeca. Kad to ucinimo onda idemo svi u napad na Rakitnicu.

Dovodjenje stranaca (jos gore Amerikanaca) u zimskom periodu bi bio potpuni promasaj jer skijalista ni blizu nisu minimumu normi na koje su navikli. Ljeto i kombinacija: zdrav zivot, aktivni odmor, brdski biciklizam, rafting, planinarenje... mozda jos i mogu proci ali malo ko zeli doci na Manhattan usred sume (Babin do).
Meri_

PostPostao/la jefferson dana 26/02/2009 15:55

Meri_ je napisao/la:Najljepsa stvar teksta g. Alikalfica je sto, dok sam ga citao pojma nisam imao kad je tekst nastajao. To sam otkrio tek na kraju. Ali, sve sto pise moglo se pisati juce, prije pet ili dvadeset godina. SVAKA CAST!

Sto se tice Vlasica i ski lifta, tacno je da je kupljen, tacno je da ima plan dizanja skijalista na vrh Pavo (fenomenalan polozaj zbog sjeverne orijentacije, kad nigdje nema snijega ovdje ga ima metar). Kako sam cuo nije krivac Opcina sto se stoji sa tim vec nerijeseni imovinsko-pravni odnosi. To ide do te mjere da i na postojecoj stazi postoji prijetnja nekog privatnika da stavi ogradu oko svoje parcele, ha ha ha!

Bjelasnicu i Igman ne treba posmatrati samo kao ski centre. Turizam ovdje moze trajati cijele godine. Ko god iz Lukomira pogleda kanjon Rakitnice ostane bez daha, bio stranac ili domaci covjek. Proglasavanje cjelokupnog prostora za Nacionalni park bi bilo fenomenalno. Uostalom, evo jednostavnog primjera iz susjedstva, Hrvatska: Slapovi Krke obuhvataju mnogo manju regiju, imaju manje raznovrsnu ponudu (pa tu samo tece voda, ha ha ha) a ljudi ubiru ogromne novce. Ali, tamo se ne moze doci automobilom. Ulaz se placa bilo da se dolazi brodom, bilo organizovanim autobusom. Ulaz je 60 kuna ako se ne varam. I onda ima para za odrzavanje cistoce i svega.

Zasto se, na primjer, na izletistu Barice ne bi stavila rampa i naplacivala po 1 KM za prolazak automobila. Dovoljno para bi se skupilo da se plate komunalci (ili kakvi nezaposleni s biroa) da pokupe plasticne flase i ostalo smece. Imamo izletiste desetak kilometara udaljeno od Bascarsije i cinimo sve da ga pretvorimo u gradsku deponiju smeca. Kad to ucinimo onda idemo svi u napad na Rakitnicu.

Dovodjenje stranaca (jos gore Amerikanaca) u zimskom periodu bi bio potpuni promasaj jer skijalista ni blizu nisu minimumu normi na koje su navikli. Ljeto i kombinacija: zdrav zivot, aktivni odmor, brdski biciklizam, rafting, planinarenje... mozda jos i mogu proci ali malo ko zeli doci na Manhattan usred sume (Babin do).

Potpuno se slazem! Prirodna bogastva BiH su prakticno neiscrpna za iskoristavanje u svrhu turizma!
Sto se tice dovodjenja stranaca sada u BiH, to je potpuni promasaj, sve dok Vlada, drzavna ili FBiH ne donese dugogodisnji razvojni plan i stvarno ulozi pare!
jefferson

PostPostao/la sarajevonekad dana 26/02/2009 16:09

Nakon čitanja teksta Alikalfića, te informacija i mišljenja nekih forumaša na ovoj temi (naročito jeffersona, sa čijim se mišljenjem potpuno slažem), vidim da prevladava mišljenje da Bjelašnica i Igman definitivno nisu mjesta na kojima bi se moglo izgraditi neko etno-EKO-selo ili Eko-vikend naselje, prvenstveno zbog toga što su obje planine izgleda u potpunosti bitne sa vodozaštitnog aspekta ( svaki pedalj najvejrovatnije), te zbog toga što bi takva naselja i u najboljoj namjeri teško mogla održavati ekološki i estetski prihvatljive standarde, obzirom na trenutno dominantu "kulturu" večina današnjeg stanovniptva i pasivnost onih malo civilizovanijih.

Dakle, prihvatam ovo za sada dominantno mišljenje da Igman i Bjelašnica definitivno nisu mjesta pogodna za eko sela ili vikend naselja, pa ih dalje prepuštam raspravama o drugim potencijalno korisnim načinima iskorištavanja.

U tom smislu, ja bih za početak išao na sljedeće opcije:

1. Zabrana okupljanja neukih na igmanskom polju u tom spektakularnom stilu nalik na seoske auto-pijace i vašare, tako što bi se za početak zabranilo da taj naš neuki svijet kolima uništava zelenilo, a bukom iz auta i smećem koje ostavlja iza sebe čitav eko sistem, prirodni efekat planine te nerve i sluh onih koji su se naivno ponadali da će na Igmanu uživati u prirodi u ljetnjoj sezoni.

2. Najstrože sprečavanje svakog oblika divlje gradnje ili "pitome" a koja proizvodi isti efekat ko ona divlja ( "jet-set" hoteli, moteli, i drugi slični objekti koji se i ekološki i estetski ne uklapaju u prirodu).

3. Strogo zabranjen pristup mjestima koja predstavljaju posebno osjetljivu vodozaštitnu zonu. (Ograda-Video nadzor-straža-novčana kazna za najmanji otpad, naročito organske prirode)

4. Roštiljanje i okupljanje je o.k. ali bez auta i u mjestima koja su namjenjena za to ( ovoe se veže za tačku br. 1)

i zaključak za ovaj dio:

Sve navedeno je moguće samo stvarnom primjenom zakona (novčanim kažnjavanjem prestupnike ).
Samo tako će svi oni kojima su današnje Vrelo Bosne, današnje Boračko jezero, i druga slična uništena prirodna izletišta sasvim ok shvatiti da će i njima biti bolje ako nauče civilizovano živjeti...
... a da bi se došlo do te stvarne primjene zakona, nekom stvarno treba pući film, napravit pravu frku i konačno natjerat vlasti da primjenjuju zakon (kažnjavaju prestupnike).

Što se tiče ekološki prihvatljivih etno sela i vikend naselja, to je po meni izvodivo ali je preduslov da one istinski civilizovane osobe (bilo da su stanari tih eko sela ili eko vikend naselja, bilo da su koji nadziru ta vikend ili etno naselja na ovaj ili onaj način) budu stvarno uporni u očuvanju eko standarda tih mjesta.

Time bih ja onda od danas odvojio ove dvije teme:

1.: Kako najbolje i u najprirodnije iskoristiti Bjelašnicu i
Igman,

i
2. Eko-Vikend Naselja i Eko Etno Sela-izvodivost, održivost i lokacija.

MODERATORIMA:
Možemo li onda temu br. 2 pokrenuti kao posebnu?
Zadnja izmjena: sarajevonekad; 27/02/2009 11:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
sarajevonekad

PostPostao/la sarajevonekad dana 26/02/2009 16:37

Slažem se da je Boračko jezero bruka, ali moram ponoviti da su takve pojave u našoj zemlji prvenstveno na sramotu svih nas koji smo eto imali priliku postati civilizovani (rodjenjem, odrastanjem, obrazovanjem i življenjem u urbanim centrima) a opet nismo sposobni sačuvati neke minimalne standarde življenja u našem društvu-ne umijemo ( ili nečemo) kontrolisati ili usmjeriti neuke, tj. naše današnje "šire narodne mase", tj.brojčano dominantnu kategoriju stanovništva, očigledno.

Dakle Boračo, Vrelo Bosne i slična mjesta su i na tvoju i na moju sramotu ;-)

VjecitiStudent je napisao/la:Kad si vec toliko zapeo, evo ti primjer "eko sela" na bh. nacin, iz kojeg ce sva kanalizacija zavrsavati ... pogodi gdje?
http://www.ekoselo.ba/bh/index.htm

Valjda ce se vani reklamirati pod logoom "Kupajte se zajedno, vi i vase govno." :(
sarajevonekad

PostPostao/la jefferson dana 26/02/2009 16:48

Evo jedna sa Bjelasnice (ustvari pogled s iste) iz decembra 2008, sramota sta ljudi propustaju. Dosao sam na skijanje i sve prazno:

slika
jefferson

PostPostao/la Robyn dana 26/02/2009 17:20

Slazem sa sa Meri,

da dodam da od nas nema ljudi, strucnjaka, planera koji ce voditi racuna i o ekoloskim standardima - zastita sume, zemljista, voda u ovakvim zonama koje imaju veliki potencijal za turizam. Dokaz je ovoga da se grade betonski objekti pojedinim guzonjama na Bjelasnici, cija je primitivna vodilja da uopste i kupe nekakav apartman/cic na Olimpijskoj ljepotici (kako mi to nekada odvratno zvuci) da bi pokazali raji da imaju i mogu gore kupiti apartman.

Naravno sto ce se time unistiti vodozastitna zona nikoga ne brine. Kad pomenuste Ilidzu i Vrelo Bosne, ne mogu da se nacudim da se vodozastitna zona tako ugrozava, otvorene kapije, stoka pase, naravno i zgadjuje zemljiste, puno smetlja itd. E onda naravno momcina sa Golfom V i sa kokom ne moze da hoda nego se vozika, a naravno ponekad i Policija, ne mogu ni oni pjeske pa malo da svojim primjerom pokazu.

Za ovu vrstu turizma trebaju ipak ljudi koji znaju svoj posao, uloziti u planini pare, izgraditi objekat koji se uklapa u prirodni ambijent, bez inox ograda i cudesa, znaci planinarski domovi, manji objekti, ne zdanja od 10 spratova, ne Avazov Toranju i slicno. Ako se daje dozvola ljudima da prave ugostiteljske objekte da je to pristojno, uredno, usluga normalna, a ne nekakvi masni i uflekani konobari, smrde na znoj ko Tvorovi.

Rampe na nekim djelovima da se nase lijencine ne mogu parkirati gdje im se cefne. Jer kad cujem Cecu, Pecu i one turbo cajke kako se dernjaju po planini stomak mi se okrene. Pa ljudi moji ja gore nigdje ni Vjeverice ne vidim, pobjegle su od nas.

Ili mozda skroz suprotna ideja, da nam Premijer rasproda planine strateskim partnerima?!! :run:
Robyn

PostPostao/la Meri_ dana 27/02/2009 21:15

Ma, ljudi moji, meni se cini da je vec prekasno jer dok mi ovo piskaramo uvelike se planira dizanje skijalista na vece visine, krcenje sume, plasticna podloga na koju ide ski staza, gondole i sva cudesa. Tekst g. Alikalfica svakog normalnog prikuje za stolicu, ali kakva fajda kad je gore vec niknuo betonski grad. Ako postoji utjeha, to je da mi djeluje nekako hladno (valjda od praznine, gore nema zive duse). Naime, danas sam skijao cijeli dan i cijelo vrijeme sam sjedio na trosjedu. O kojem to skijalistu, onda, govorimo ako nema skijasa usred februara (inace, to je najjaci mjesec ski sezone u razvijenim zemljama). Dakle, dzabe betonske zgrade kad u njima nema sljudi koji bi onda, valjda, skijali zimi.

No, ako smo halalili Babin do, ako smo vec krenuli u zagadjenje put Sabica i dolinom Tusilske rijeke ka Sinanovicima, ili tamo oko Dejcica, ne dajmo dalje betoniranje. Ima li iko da onim seljacima u Lukomiru kaze: "Nemojte na katune pokrivene tresnjevom sindrom stavljati prozore od plastike ili aluminija". Ono predivno drveno korito, simbol Lukomira, su srusili i izgradili betonsko. Drveno korito i katune koji podsjecaju na zivot prije sto godina mozemo prodati strancima, betonsko tesko jer oni vec imaju fontane.

A sto se tice Velikog polja i papanluka: rampa na ulazu, 10 KM za automobil i nestat ce turbo folka za dva vikenda. Nevolja je sto ce se samo preseliti na drugu slobodnu livadu. Znaci, jedino rjesenje koje se namece je rampa malo iznad Krupca, druga iznad Hadzica i sve proglasiti Nacionalnim parkom, sto ove planine uistinu i jesu. Neka mi neko navede glavni grad jedne zemlje koja, na 20-tak minuta voznje (isto toliko kilometara) ima pravu pravcatu PRASUMU (blizu Policije i raskrsca Veliko polje/Babin do, na pocetku Josipove staze).
Meri_

PostPostao/la sarajevonekad dana 04/03/2009 17:54

100% logican komentar, ali je pitanje ( koje se inace postavlja kod svih nasih tema)

KAKO TO SPROVESTI U DJELO?

Ja tu jedino vidim rjesenje u dvije vrste aktivnosti:

1. Pridobijanje vlasti da civilizovanom svijetu izadje u susret ( zaštitom okoliša i naše prirode),

ili

2. Protesti, i to oni dugotrajnjiji.

naravno neko će reči "ima prečih pitanja", -ima, ali to nije izgovor da dozvolimo da nam papci na vlasti i "široke naroden mase" ( neuki svijet) unište ovo malo prirode, jel tako.

Zaključak donesite sami.
Meri_ je napisao/la:Ma, ljudi moji, meni se cini da je vec prekasno jer dok mi ovo piskaramo uvelike se planira dizanje skijalista na vece visine, krcenje sume, plasticna podloga na koju ide ski staza, gondole i sva cudesa. Tekst g. Alikalfica svakog normalnog prikuje za stolicu, ali kakva fajda kad je gore vec niknuo betonski grad. Ako postoji utjeha, to je da mi djeluje nekako hladno (valjda od praznine, gore nema zive duse). Naime, danas sam skijao cijeli dan i cijelo vrijeme sam sjedio na trosjedu. O kojem to skijalistu, onda, govorimo ako nema skijasa usred februara (inace, to je najjaci mjesec ski sezone u razvijenim zemljama). Dakle, dzabe betonske zgrade kad u njima nema sljudi koji bi onda, valjda, skijali zimi.

No, ako smo halalili Babin do, ako smo vec krenuli u zagadjenje put Sabica i dolinom Tusilske rijeke ka Sinanovicima, ili tamo oko Dejcica, ne dajmo dalje betoniranje. Ima li iko da onim seljacima u Lukomiru kaze: "Nemojte na katune pokrivene tresnjevom sindrom stavljati prozore od plastike ili aluminija". Ono predivno drveno korito, simbol Lukomira, su srusili i izgradili betonsko. Drveno korito i katune koji podsjecaju na zivot prije sto godina mozemo prodati strancima, betonsko tesko jer oni vec imaju fontane.

A sto se tice Velikog polja i papanluka: rampa na ulazu, 10 KM za automobil i nestat ce turbo folka za dva vikenda. Nevolja je sto ce se samo preseliti na drugu slobodnu livadu. Znaci, jedino rjesenje koje se namece je rampa malo iznad Krupca, druga iznad Hadzica i sve proglasiti Nacionalnim parkom, sto ove planine uistinu i jesu. Neka mi neko navede glavni grad jedne zemlje koja, na 20-tak minuta voznje (isto toliko kilometara) ima pravu pravcatu PRASUMU (blizu Policije i raskrsca Veliko polje/Babin do, na pocetku Josipove staze).
sarajevonekad

PostPostao/la VjecitiStudent dana 06/03/2009 09:47

Izgleda da su graditelji Mojmila na Bjelasnici vec malcice kaznjeni :D
http://www.ekoakcija.com/content/jos-je ... ala-sezona
VjecitiStudent

Prethodna

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: sarock i 12 gostiju.