"Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Vojna bolnica Sarajevo /OBS - hirurški zahvati

PostPostao/la dr.gog dana 26/01/2013 00:49

kadinica je napisao/la:
Ranije sam postavila pitanje da li se rade operacije nosa u OB i ko ih radi? Tačnije, ispravljanje septuma?

Mislim da za tzv septoplastiku nije problem...

Prim.dr. Mandilović još uvijek radi, mada ne znam tačno kako dijele posao međusobno (vrste operacija).

Generalno, postoji jedna vrlo važna uputa u vezi eventualnih operacija koje pacijent želi/mora obaviti u VB:

Obavezno je, prije prijema i samog dolaska u hiruršku ambulantu da u svom domu zdravlja obavite-

-Kompletna analiza krvi (hemalog, mineralogram, vrijeme krvarenja itd.)
-Analiza urina
- Rentgenski snimak pluća
-EKG

- sakupite i sortirajte stare nalaze i otpusnice, zapišite koje lijekove koristite

Ukoliko hirurg smatra da je potrebno još nešto od nalaza, morat ćete ih uraditi.

Ukoliko poštujete ovu uputu, znatno ćete skratiti preoperativnu pripremu, uštediti veliki posao osoblju i smanjiti sebi stres od "hodanja po hodnicima". Ukoliko su pomenuti nalazi uredni, preostaje samo internistički i pregled anesteziologa koji obavljate nakon prijema. Naravno, nadležni ljekar može propisati i dodatne pretrage po svom nahođenju,a koje se također obavljaju brzo i uspješno.
Uputa, logično, nema značaj za hitne prijeme , jer se tada sav posao obavlja u hodu...
dr.gog

Re: Vojna bolnica Sarajevo /OBS - iskustva

PostPostao/la kadinica dana 26/01/2013 11:51

Hvala puno, drago mi je da dr. Mandilović radi ovu operaciju, imam izuzetno pozitivno iskustvo sa njim.
kadinica

PostPostao/la jasko_ja dana 26/01/2013 23:05

dr.gog je napisao/la:
jasko_ja je napisao/la:Ajd ti meni reci koje je tvoje misljenje o dr. Mackicu sa neurologije (samo da provjerim da lli ces potvrditi moje pretpostavke), a moze i na pp.

Ne znam na kojeg misliš. O starom dr. Mačkiću ne bih previše, jer sam ja rat proveo ovdje i previše znam, i to više nije tema koja bi išta pozitivno donijela bolnici. Čovjek je penzioner, završen, nema ga :wink: . Stručno, nepoznat mi je jer nisam radio sa njim. Moral i stručnost nisu nužno povezani...

Nije mi ni bila namjera duboko ulaziti u njegovu stručnost, a o njegovom MORALU si i sa ovime dovoljno rekao. Samo da kazem HVALA dragom Bogu da je otisao u penziju...
A hvala i tebi, jer me je ovo pitanje kopkalo nesto vise od dvije godine...
jasko_ja

PostPostao/la Hemera dana 29/01/2013 17:45

Da li se možda zna ko će ostati na čelu ove bolnice?
Nekako mi se čini da je ona najviše bila po strani u odnosu na KCUS?Pare i slično
Doktori mi nekako djeluju bolji,a na KCUS kao na traci.Obilazila sam neke haste i ljudi se nisu žalili.
Možda neke sitnice treba popraviti u smislu infrastrukture,a vjerujem da još ima onaj "vojni sistem" u ovoj bolnici.
Hemera

Re: Vojna bolnica Sarajevo /OBS - odnos prema pacijentima

PostPostao/la dr.gog dana 07/02/2013 04:55

Hemera je napisao/la:Da li se možda zna ko će ostati na čelu ove bolnice?
Nekako mi se čini da je ona najviše bila po strani u odnosu na KCUS?Pare i slično
Doktori mi nekako djeluju bolji,a na KCUS kao na traci.Obilazila sam neke haste i ljudi se nisu žalili.
Možda neke sitnice treba popraviti u smislu infrastrukture,a vjerujem da još ima onaj "vojni sistem" u ovoj bolnici.

Ne znam...

Postoji izvjesni animozitet velikog broja pacijenata prema KCUS, što i ja često slušam, a razloge razumijem više nego dobro :oops: .Treba biti iskren pa reći da je dosta tih kritika na račun Koševa rezultat pogrešne percepcije.

Ja ipak tvrdim da je unutarnja disciplina i kodeks ponašanja na većem nivou nego na KCUS. Iza te tvrdnje stojim sa dobrim razlogom. Osim toga, pacijentima je posebno olakšanje način obavljanja raznih pretraga- OBS je blok-bolnica sačinjena od tri objekta koja su povezana na izrazito praktičan način što dosta skraćuje vrijeme transporta pacijenta.

Na taj način ljudi doživljavaju daleko manji stres prilikom "vozanja po hodnicima" nego što je to slučaj sa nakaznom transportnom službom na KCUS (sivi mantili). Druga stvar je , kako već rekoh, radna disciplina koju pacijenti često hvale,a za koju je zaslužna ponajviše osoba koja vodi sestrinstvo :D .Drskost i bezobrazluci se, zaista, ne isplate...

Pitanje "para" je bolna tema o kojoj ne bih mnogo govorio, ali i ja sam uvjeren da u ovoj ustanovi manje ljudi "podmazuje" osoblje, nego što je to slučaj sa brutalnim pljačkama pacijenata na KCUS. Svjedok sam da je u ovoj bolnici sirotinji lakše doći do mjesta za ležanje i termina za pregled.

O izuzecima, onima koji rade drugačije, mogu reći samo da ih zaista mrzim iz dna duše bez obzira na motive..

Pri tome bih još rekao i da postoji druga strana ogledala- pacijenti našeg podneblja su tradicionalno skloni davanju neumjereno velikih suma novca kao "poklon" doktorima. Drugo, ljudi bukvalno guraju novce u džep i za pretrage i postupke koje bi u redovnoj proceduri dobili na sasvim regularan način. Tako i sami postaju generatori korupcije.
Osim toga, niko nije nedodirljiv, dobro to upamtite...

Osobno mislim da je primjereno na poklon dobiti čokoladu, slatkiše, sok- možda neku olovku ili lijepo naliv-pero za liječnika koji je satima krpio utrobu spašavajući nečiji život.. Onaj ko želi da se oduži bolnici za njegu i brigu, ima sasvim jednostavan način za to: Neka pokloni odjeljenju ono što je i sam primjetio da nedostaje :)
Zadnja izmjena: dr.gog; 26/01/2014 18:06; ukupno mijenjano 1 put/a.
dr.gog

PostPostao/la MrsJ dana 07/02/2013 11:56

I ja sam cula za Efendica istu tu pricu pa sam se bas cudila da ga neko hvali. :roll: Covjek uzima, ne bira od koga. Mom poznaniku je dao kremu a da ga nije ni pregledao, a tek nakon sto je izvadio 100 eura onda ga je uveo i ostao je unutra pola sata. Znaci za najobicniji pregled ga moras podmazati, mogu misliti koliko onda kosta operacija. On je crna ovca Vojne bolnice.
MrsJ

Re: Vojna bolnica Sarajevo /OBS - odnos prema pacijentima

PostPostao/la The Realist dana 07/02/2013 13:02

dr.gog je napisao/la:
Pitanje "para" je bolna tema o kojoj ne bih mnogo govorio, ali i ja sam uvjeren da u ovoj ustanovi manje ljudi "podmazuje" osoblje, nego što je to slučaj sa brutalnim pljačkama pacijenata na koševskoj Ginekologiji (od moje majke je zahtjevano 2.000 KM za operaciju kancera maternice što sam ja uredno zabilježio i do dan danas držim tog psa na "snajperu").

Ovdje moram reagovati, ako misliš na GAK. Supruga mi leži tamo, po drugi puta je hospitalizirana i NIKADA, ali NIKADA niko ništa nije tražio, niti smo ikada išta dali, a SVAKI pregled je odrađen detaljno i što je također bitno, svi su strašno ljubazni prema njoj.

Isto vrijedi i za druge pacijentice na tom odjelu, od kojih niko nikada ništa nije tražio (po njihovim pričama), a ima onih koji su dali (nije se radilo ni o približno tako velikim svotama novca, ali je poenta da su oni insistirali na tome i skoro se svađali sa ljekarima da bi ovi uzeli, no opet, i do tada su ih vodili na isti način).

Za sve osobe koje su se gore žalile, nema skoro nikakvog opravdanja (govorim o periodu u kojem je moja supruga gore, a ima skoro mjesec dana). Žalile su se jer su sestre drske (a nisu bile, opet, to mi supruga priča), nego upozoravaju pacijentice da ne smiju pušiti, ali ne, njima su krive sestre, a one su sjajne, iako svima ostalim zagađuju vazduh, truju ih. Simuliraju bolove, padove (ovdje ništa ne govorim napamet), čak sve pokušavaju da bi se na carski porodile, pa piju šta god mogu da spriječe kontrakcije (tipa magnezij-sulfat, jer eto, misle da će tako zaustaviti), odbijaju preglede.

Mnoge se žale na dužinu čekanja, iako je evidentno da ljekari rade, ne piju kafe, nego rade i pojedini se duže zadržavaju sa pacijenticama, jer želje detaljan pregled, ali i to im smeta.... Supruga i ja smo znali čekati i po 4 sata, jer ljekari ne mogu stići (desi se da moraju par puta hitno u salu) i nikada ništa nismo rekli, jer vidimo da rade, da jednostavno ne mogu stići. Šta da ja zahtjevam tu, osim da budem sretan što znam da će se neko pobrinuti za moju suprugu.

Gledam kako pojedine žene rade sistematski i samo žele da se potpiše ljekar, jer im nije bitno, a kada ovaj to odbije i kaže da on ne smije bez pregleda ništa uraditi, te da sačekaju da završi pacijentica, onda se po čekaoni razbacuje pričom kako to više neće moći tako, kako će zvati šeficu, bla, bla....

Također, ljekari daju svoje brojeve telefona, dostupni su odgovaraju vam na poruke sa savjetima, a sve to ne moraju, barem ne besplatno, jer to je ipak prodavanje njihovog znanja, a van radnog vremena. Ovo čisto napominjem radi toga, što se često piše o tom novca, a svi smatraju da ljekari stalno moraju biti tu za njih i da su zato plaćeni. U sklopu radnog vremena jesu, ali van nisu (ne može se pričati ni o zakletvi, kada su vremena drugačije, ljudi imaju svoje porodice, svoju djecu, nemaju ni poštovanje koje su imali, za šta su i sami velikim dijelom krivi, pa valjda smiju imati svoj život).

Ovaj cijeli moj post nije namijenjen tome da kaže kako ti ne govoriš istinu, ne, i vjerujem ti da si to doživio, doživio sam i ja na drugim odjelima, svjedočio kada to rade pojedini ljekari i pacijenti (pogotovo pojedini odjeli hirurgije na Koševu), ali kada kažeš GAK, onda bacaš mrlju na apsolutno svo osobolje gore, a moje lično iskustvo (moje supruge), osoba koje znamo, osoba koje su ležale sa suprugom je samo pozitivno. Možda je do samog odjela, ali znam da su nju pregledavali dr. Deković, dr. Lejla Imšrija, dr. Naima Imširija, dr. Nikulin, dr. Katica, a pojavljivali su se i dr. Idrizbegović, dr. Rovčanin, te još neki, ali to više kroz dežure, prvih pet su intenzivnije obavljali preglede (tako se potrefilo prilikom hitnih dolazaka), dok ju dr. Deković i dr. Lejla Imširija trenutno vode, a niko niujednom momentu nije pokazao da nešto želi od nas, naprotiv....

Uvijek sam za to da se ukaže na neregularnosti, ali sam protiv toga da se baca mrlja na njih sve, a oni se bukvalno polomiše da stignu gore (umjesto do 15.00, ili do koliko im traje radno vrijeme, ako nisu dežurni, oni ostanu do 18.00, ili duže....).

Ponavljam, sve ovo pišem iz ličnog iskustva, tj. iskustva svoje supruge.
The Realist

PostPostao/la Qler dana 07/02/2013 13:15

Ja se od rođenja tamo liječim, i danas kad trebam u bolnicu, kosevo mi ne pada na pamet, nekako mi je vojna bolnica bolnica.. i zena mi se tamo porodila i sve je super proslo... nikad nisam volio kosevo..
Qler

PostPostao/la slucajni prolaznik dana 07/02/2013 13:20

stupljanin je napisao/la:neko je spomenuo Efendića , načelnika urologije , hebo te takav načelnik koji ti daje vizitku od privatne prakse :shock: , za svaku intervenciju suptilno i namazano trazi pare...
MrsJ je napisao/la:I ja sam cula za Efendica istu tu pricu pa sam se bas cudila da ga neko hvali. :roll: Covjek uzima, ne bira od koga. Mom poznaniku je dao kremu a da ga nije ni pregledao, a tek nakon sto je izvadio 100 eura onda ga je uveo i ostao je unutra pola sata. Znaci za najobicniji pregled ga moras podmazati, mogu misliti koliko onda kosta operacija. On je crna ovca Vojne bolnice.

Pa zasto @stupljanin nisi prijavio policiji ili tuzilastvu tog Dr. Efendica, ili Timu za suzbijanje korupcije? Imas i grupu NVO "Account" , koja se tekodje bavi korupcijom, i da se konacno rastjera ta bagra iz zdravstvenih ustanova.

Da je neko prije tebe imao dovoljno svijesti i hrabrosti, takva situacija ne bi pogodila tvog oca, ili ovog covjeka sa kremom. Sutra ce se ista ili slicna situacija desiti meni, nekom drugom, mozda i sa smrtnom posljedicom.

Od piskaranja po forumima niko nema koristi, izuzev upravo tih korumpiranih ljekara, kojima se tako samo dize rejting :-) :(

A i bas me zanima da li ce na ove optuzbe na ime Dr. Efendica reagirati i @Dr.Gog, i na kolegiju ili na drugi nacin zatraziti procesuiranje svog kolege u Vojnoj bolnici :oops:
slucajni prolaznik

PostPostao/la otherside dana 07/02/2013 18:37

jasta radi...pacijenti ce da podmicuju i sute a uposleni u bolnicama ce da prijavljuju korumpirane ljekare na osnovu formuskih izjava.
how yes no :oops:
otherside

PostPostao/la valter.ba dana 10/02/2013 20:54

Napokon si napisao nesto u cemu se slazemo 100%. Samo si zaboravio Zubcevica koji je odron od covjeka! Sada je na pedijatriji KCUS, nazalost. Polimac je kralj, Neno Nakas, Dino, Kera i Reka... takodjer . Koja je to ekipa bila :-). Odoh malo off topic ali morao sam. Sto se tice ekipe iz Vojne nisam imao slicna iskustva u tom periodu, samo rijeci pohvale. I dalje mislim da je Vojna daleko ispred KCUS i iskreno se nadam da ce Neno nastaviti tatinim i amidzinim putem.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
valter.ba

PostPostao/la valter.ba dana 13/02/2013 10:53

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/bakir-d ... ce-bolnice

U IME OCA I SINA I SNAHE !!!

valter.ba

PostPostao/la kadinica dana 13/02/2013 10:54

Pročitala...šta reći, fuj :x
kadinica

PostPostao/la starii dana 13/02/2013 11:37

valter.ba je napisao/la:http://www.avaz.ba/vijesti/teme/bakir-dovodi-suprugu-na-celo-opce-bolnice

ma to nas samo avaz laže :D

ja sam cuo da ce im direktor biti ismet gavrankapetanovic medutim on sad imenovan u upravni odbor, sumljam da ce izetbegovicka biti direktorica bolje joj je ipak na ginekologiji...
starii

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 14/02/2013 00:35

PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la saia1604 dana 14/02/2013 11:29

starii je napisao/la:
valter.ba je napisao/la:http://www.avaz.ba/vijesti/teme/bakir-dovodi-suprugu-na-celo-opce-bolnice

ma to nas samo avaz laže :D

ja sam cuo da ce im direktor biti ismet gavrankapetanovic medutim on sad imenovan u upravni odbor, sumljam da ce izetbegovicka biti direktorica bolje joj je ipak na ginekologiji...

ma nek ide odakle je dosla , gore ce vise para dobiti sigurno nego ovdje... Ja sam imala jako lose iskustvo sa Kcus ginegologijom odnosno GAKom sa prvom bebom,pisala sam juce o tome tako da cu s drugom akobogda ici u VB pa sta bude.
saia1604

PostPostao/la Najamnik dana 15/02/2013 17:02

Kao i svo zdravstvo i sve bolnice ima dosta mana od korupcije, prijema... ali kad se uporede sa drugim bolnicama ipak je Vojna bolnica za njih hotel, Hilton sa 5 zvijezdica. Generalno mislim da su najbolja bolnica u BiH. Najvise cijenim sto su koliko toliko zadrzali vojnu disiplinu iz proslog vremena. Sestre redovno obilaze pacijente, higijena na super nivou - sestre svakog dana generalno pobrisu sve ,a sobe su uglavnom jako prostrane i ima ih odsta sa svojom banjom tako da je uglavnom sve za pohvalu. tata tamo operisao kuk, zena se porodila, ja operisao bubreg, sestra imala opraciju hernije... svi zadovoljni . Narocito me prijatno iznenadilo sto je za svakog pancijenta napravljena posebna prehrana u ovisnosti od terapije i sl a ne kao u drugim bolnicama gdje sve ide isto. Naravno kad bi jos uspijeli kao nekad da sprece posjetioce da unose cevape, pite i sl u sobe pacijentima bilo bi extra ali i ovako svaka im cast
Najamnik

Bakir Nakaš, intervju: Doktori su poznati kao sujetni ljudi

PostPostao/la dr.gog dana 17/02/2013 23:03

Kada je bio dijete, Bakir Nakaš nije maštao o tome da bude ljekar, to su bili snovi njegovog pet godina starijeg brata Abdulaha, koji je oduvijek znao da će biti hirurg. Bakir je u Drugu sarajevsku gimnaziju pobjegao od matematike, i mislio je da će biti trgovački putnik, kao otac, ili čak barmen, s obzirom da je bio glavni priređivač zakuski za večeri kartanja koje je imao s društvom. Na kraju je ipak upisao medicinu: nije bilo matematike, a i šteta da propadnu Abdulahove knjige. Braća Nakaš su, tako, postali kolege, radeći zajedno sve do Abdulahove smrti 2005. godine. Nekadašnja vojna, potom državna, francuska, i kako sve ne, bolnica na čijem je čelu Bakir Nakaš danas nosi ime Opća bolnica "Prim. dr. Abdulah Nakaš". Njenom direktoru, koji je prestao aktivno biti ljekar, često postavljaju pitanje da li se radi o privatnoj ustanovi koja nosi ime jednog brata dok je drugi direktor. Bakirov odgovor uvijek je isti: Ljudi su prepoznali i poštovali ono što je Abdulah Nakaš uradio i za bolnicu i za Sarajevo.

Jeste li bili ljubomorni na starijeg brata?

– Možda sam uvijek imao jednu dozu ljubomore jer je on prvi: mislio sam da ga majka više voli, da je svima draži... To, naravno, nije bio slučaj.

Šta znači biti na čelu bolnice koja nosi njegovo ime?

– Dodatnu obavezu. Dok je Abdulah bio živ, bilo je lako: on je vodio medicinski dio, a ja organizacioni. Sada mi nedostaje i kao brat, ali i kao medicinski stručnjak koji je sve imao pod kontrolom. S druge strane, to je moralni dug prema njemu koji je ovu bolnicu uvijek smatrao svojom kućom, što mi nameće obavezu da bude jednaka, ako ne i mnogo bolja od drugih.

Danas gotovo svaki pacijent prvo gugla svoju bolest i simptome, pa onda ide ljekaru. Smatrate li da je to dobro?

– To je dobro, jer tjera ljekare da budu izoštreni. Dešava se da imate ljekare koji su završili specijalizaciju i od tada nisu otvorili knjigu. Pacijent će u isto vrijeme, orijentiran na svoju bolest, pregledati sve što se te bolesti tiče
.

Je li se promijenio odnos pacijent – ljekar?

– Prošlo je vrijeme onog odnosa u medicini u kojem je liječnik pitan za sve i preko čijeg se savjeta ne može. Prije su liječnici u većini slučajeva klimali glavom, gledali ispod naočala bez objašnjenja i davali recepte. Ljekari su bespogovorno slušani. Danas imate pravo na drugo mišljenje, imate pravo reći da ne želite neku pretragu jer vam zakon to dozvoljava, postoji šira kompeticija između javnog i privatnog sektora, liječnika, disciplina i struka i nerijetko pacijenti sami odlučuju šta dalje.

Pacijenti često biraju privatnu praksu smatrajući je boljom i ugodnijom.

– Privatna praksa nije u službi naroda, već profita. Privatne prakse ne otvaraju se iz ljubavi prema pacijentima ili zato što im se želi olakšati ili osigurati da manje čekaju.

U kojem smislu je medicina najviše napredovala?

– Medicina je mnogo napredovala u posljednje vrijeme – za svaki lijek je pronašla bolest, hahaha...

Ušli smo u doba kompjutera i u medicini. Jeste li pobornik novih tehnologija?

– To jeste odvojilo doktore od pacijenata: više niko ne prepipa trbuh, niko ne pipa koliko je velika jetra, koliko je ispod rebarnog luka, kakvog je karaktera kada je pipnete... Medicina je postala mehanička, postala je robotika u kojoj ćete možda doći do toga da uđete na jedna vrata, izađete na druga i ne vidite ljekara, što je porazno. Kompjuteri su odlični, ali nemaju iskustvo – ono je to koje daje čovjeku moć da zaključuje, čak ako je to i u suprotnosti s podacima koje mu nudi kompjuter.

Može li mašina pogriješiti?

– Nerijetko se desi i to da imamo slučajeve sumnje na razne bolesti, a kada uradimo neki, uslovno rečeno, starinski pregled, utvrdimo da to nije to.

Ali, griješe i ljekari. Je li narušeno povjerenje koje smo nekada imali prema doktorima?

– Sa žaljenjem mogu konstatirati da povjerenje i odnos između ljekara i pacijenata nije na zavidnom nivou. Možda su tome doprinijele i priče o korupciji, nepotizmu, konfliktu interesa, zloupotrebi medicine.

Nosite li bedž na kojem stoji da ne primate mito?

– Moj bedž je tu. Nosio sam ga i prihvatio kao ideju jer sam smatrao da može imati neko provokativno dejstvo na okolinu. I upravo se to dogodilo. Ljekari su reagirali vrlo burno. Ne mislim da su oni što ga nose sebe tako zaštitili, niti da su oni koji ga ne nose protiv toga da se mito u medicini iskorijeni. Radi se samo o stavu. Mene nošenje bedža ne pogađa kao osobu i zato sam ga nosio.

Zašto se od svih grana u kojima se mito uredno i prima i daje, najviše priča upravo o medicini?

– Zato jer je u funkciji 24 sata, a i zato jer otuđenje o kojem smo govorili stvara sliku da treba potkupiti nekoga kako bi obratio pažnju na vas. Evidentno je da korupcija postoji i na drugim mjestima, i to mnogo veća – kod zapošljavanja, kupovine lijekova, tendera, davanja milionskih poslova... U tim okolnostima viski jeste smiješan. Ali ako neko dođe i traži novac radi pregleda, to treba kazniti.

Koliko su za mito krivi i sami pacijenti?

– Obje strane su jednako involvirane. Neće biti mita ako ga neko neće dati. Bitno je reći ne.

Znate li ljekare koji primaju mito?

– Znam.

I?

– Takvoj osobi nije mjesto sa mnom.

Može li ljekar otupjeti na bol pacijenta kako bi spasio vlastito mentalno zdravlje?

– Za mene je to gubitak onog osnovnog razloga zbog kojeg je neko ušao u medicinu. Čovjek se mora roditi da ima neko razumijevanje, empatiju, da osjeća ljudsku bol i suosjeća s njom. Kako će to uticati na njega, njegove odluke, to je druga stvar i zavisi od snage ličnosti. Zdravstveni profesionalac nema pravo ignorirati tegobu pacijenta, niti postati bešćutan. Ali ne treba zaboraviti ni to da postoje ljudi koji i u ovaj posao, kao i mnoge druge, ulaze isključivo radi materijalne dobiti.

Na šta Vam se najčešće žale pacijenti?

– Da su bili pregledani a da ih niko nije ni pogledao. Žale se na ljekara koji ne gleda u oči pacijenta i uzima anamnezu, na sestru koja i ne gleda pacijenta a daje savjet, na to da se ljekari ponašaju automatski. Ali, morate znati da ima i raznih pacijenata. Nažalost, zbog tog nedostatka komunikacije mi gubimo povjerenje u ljekare, naše zdravstvo, u sistem i ljude.

Šta je lijek koji prepisujete?

– Ponovo uspostaviti odnos između ljekara i pacijenta i komunikaciju. Mi smo tu radi pacijenata, oni su centar oko kojeg se sve vrti.

Kako gledate na to da pacijenti više vjeruju klinikama i ljekarima u inostranstvu nego domaćim?

– Imao sam priliku da budem operiran i u Švedskoj i u mojoj bolnici, i ugodnije i sigurnije sam se osjećao ovdje.

Zašto ste operisani u Švedskoj?

– Jedini razlog je taj što mi u BiH nemamo operatera koji može intervenirati ako se tokom operacije otkači tromb.

To znači da neke stvari ipak ne možemo uraditi?

– Nismo mi nekompetentniji od drugih. Ja samo žalim što nismo bolje organizirani, pa su uvjeti postoperativnog tretmana, neki dijagnostički uvjeti ili protokoli u inostranstvu efikasniji. I ovdje i van BiH postoje granice i neke stvari ne mogu se uraditi.

Zašto za mnoge zahvate pacijenti ipak moraju tražiti klinike u inostranstvu?

– Zato jer, recimo, nismo stvorili uvjete da budemo članica Eurotransplanta, nismo stvorili uvjete da ubijedimo društvo da je to budućnost, da naši pacijenti ne moraju odlaziti u inostranstvo kako bi uradili transplantaciju. Transplantacija koštane srži, recimo, tako je jednostavna, ali za nju treba stvoriti uvjete. Novac koji ide vani treba investirati u to da se napravi sistem. Razočaran sam da nema komunikacije ili saradnje u zdravstvu.

Zbog čega?

– Ima mnogo i sujete i ljubomore. Doktori su poznati kao sujetni ljudi. Uvijek će stati u zaštitu onog koji propada, ali će učiniti i sve da, ako su u prilici, budu ispred onog drugog.

Je li teško kada pacijentu morate saopćiti kako mu nema pomoći?

– Postoje momenti kada morate biti svjesni da neka bolest ima svoj neminovni kraj. Teško je reći nekome da je kraj neminovan. Mi nismo sudije i ne možemo znati, ali ako je dijagnoza došla do toga da ne može dalje, to se mora reći.

Slušaju li ljekari savjete koje daju svojim pacijentima?

– Ne slušaju. Najbolji primjer za to je pušenje, ishrana, težina ljekara. Pogledajte kako fizički izgledaju. Ljekar treba biti oličenje stabilnog i urednog čovjeka, onog koji je odgovoran prema sebi. To nije uvijek tako.
Vi ne pušite. Kako ste prestali?

– Počeo sam pušiti u petom osnovne, imitirajući brata koji je tada bio drugi srednje. Obojica smo bili strastveni pušači, ali takvo je vrijeme bilo da pred ocem nikada nismo pušili. Prestao sam pušiti prije gotovo 30 godina, nakon trovanja nikotinom. I možda zato jer sam prestao na godišnjicu braka, pa je ta odluka imala dodatnu težinu, nisam više nikada počeo.

Je li bilo nuspojava?

– Dobio sam 30 kilograma. Onda sam prestao i jesti i konzumirati alkohol, pa sam izgubio 36 kilograma i svi su mislili da sam bolestan. Nerijetko sebe zaustavljam u jedenju. Mogao bih mnogo pojesti, ali se kočim.

Vaša supruga, Emina Nakaš-Ićindić, također je ljekar. Je li Vas medicina spojila?

– Upoznali smo se davno, još kao djeca, ali smo se počeli zabavljati kada je ona završila prvu godinu Medicinskog fakulteta, a ja sam bio druga. Slušao sam sve svoje ispite nakon što sam ih položio – uvijek sam bio s njom na predavanjima. Profesori su me znali i izbacivati, a ja sam govorio da utvrđujem gradivo. Vjenčali smo se 1974.

Družite li se sa ljekarima?

– Rijetko sam u društvu liječnika i ne volim pričati o medicini izvan radnog mjesta. Službene teme kvare druženja i zato biram ljude koji su izvan moje struke koji mi otvaraju neke druge svjetove.

Izvor: Gracija
dr.gog

PostPostao/la quarterback dana 28/02/2013 00:25

:thumbup:
quarterback

PostPostao/la valter.ba dana 28/02/2013 00:35

@dr.gog kakve su reakcije uposlenika na promjene u menadzmentu koje vam spremaju?

valter.ba

PostPostao/la dr.gog dana 01/03/2013 01:18

valter.ba je napisao/la:@dr.gog kakve su reakcije uposlenika na promjene u menadzmentu koje vam spremaju?

Osnovna briga svih je redovna plata i dovoljna količina radnog materijala, te regulisanje radnih ugovora za mlađe novoprimljene uposlenike. Osoblje ne interesuje politika i na ove promjene uposleni niti mogu, niti hoće utjecati.

Sasvim je nebitno ko vodi ustanovu ako je ona financijski stabilna, a pacijenti zadovoljni.

Veći problem od toga ko će biti direktor je obnova radne snage i prijem novih ljekara i tehničara, jer se mora spriječiti vakuum u poslu zbog penzionisanja, ili raspoređivanja na lakša radna mjesta zaposlenih sa invaliditetom.
Drugi prioritet je edukacija novih kadrova zbog obnove opreme, smjene generacija, i primjene novih metoda liječenja.

Ono što je potrebno je da ta smjena ili već šta se desi, protekne bez većih potresa ili ometanja svakodnevnih poslova na zdravstvenom zbrinjavanju građana. Nadam se da će odgovorni imati toliko osjećaja za nas uposlene koji radimo u ustanovi od velikog ugleda. Direktori će se i dalje mijenjati ,ali bolnica ostaje građanima..

Stranački angažirani uposlenici, pa i šefovi, moraju razdvojiti politiku od posla. Uniforma označava apsolutno zajedništvo u ovom poslu i to će tako ostati bez obzira na birokratske promjene.
dr.gog

Operativno rješavanje debljine i kurs iz hirurgije

PostPostao/la dr.gog dana 01/03/2013 01:30

http://sarajevogastricbypass.com/

:D :D :D

Imao sam priliku da sretnem dva pacijenta nakon nekoliko mjeseci, izvan bolnice. Ako to išta znači, ljudi su sasvim ok, a ova operacija definitivno pomaže u slučajevima koje konvencionalne metode dijatalnih procedura nisu uspjele srediti...

Za sada je cijena operacije simbolično niska i iznosi oko 6,500 KM. Cijena Gastric Bypass operacije u Evropi se kreće između 16,000 i 26,000 KM. Samo potrošni, jednokratni materijal košta oko 3,500 KM.

slika
Instrumenti za G.bypass

Cijena će ostati na oko 6,500 KM još neko vrijeme u ovoj fazi uvođenja operacije u našu zdravstvenu ponudu. Nakon toga, može se očekivati podizanje cijene na ekonomski održiv nivo.

Mi se trudimo da Zavod za zdravstveno osiguranje uvrsti ovu operaciju na svoju cjenovnu listu i nadamo se da će se to desiti u skoroj budućnosti.

Ukoliko želite detaljnije informacije o koštanju operacije, budite ljubazni i javite nam se na navedene e-mail adrese ili navedene telefone.

Ukoliko temu čitaju kolege iz drugih med.centara evo i vijesti o kursu iz laparoskopske hirurgije -pa nek izvole:

Opca Bolnica "Prim.dr. A. Nakas" ce 2. aprila organizirati kurs iz laparoskopske kirurgije ekstremne gojaznosti. Voditelj kursa je dr Asim Alibegovic iz Svedske koji ce i izvesti pred kolegama jednu od standardnih operacija, gastric bypass ili premostenje zeluca. Veliki udio u kursu ce imati i gost prof.dr. Miroslav Bekavac-Beslin, kirurg i prof. dr. Mijo Bergovec, kardiolog iz Zagreba. Prijave do 22 marta. Detaljnije informacije i detaljan program ce uskoro bitii dostupne na ovoj stranici.
dr.gog

PostPostao/la valter.ba dana 01/03/2013 20:28

dr.gog je napisao/la:
valter.ba je napisao/la:@dr.gog kakve su reakcije uposlenika na promjene u menadzmentu koje vam spremaju?

Osnovna briga svih je redovna plata i dovoljna količina radnog materijala, te regulisanje radnih ugovora za mlađe novoprimljene uposlenike. Osoblje ne interesuje politika i na ove promjene uposleni niti mogu, niti hoće utjecati.

Sasvim je nebitno ko vodi ustanovu ako je ona financijski stabilna, a pacijenti zadovoljni.

Veći problem od toga ko će biti direktor je obnova radne snage i prijem novih ljekara i tehničara, jer se mora spriječiti vakuum u poslu zbog penzionisanja, ili raspoređivanja na lakša radna mjesta zaposlenih sa invaliditetom.
Drugi prioritet je edukacija novih kadrova zbog obnove opreme, smjene generacija, i primjene novih metoda liječenja.

Ono što je potrebno je da ta smjena ili već šta se desi, protekne bez većih potresa ili ometanja svakodnevnih poslova na zdravstvenom zbrinjavanju građana. Nadam se da će odgovorni imati toliko osjećaja za nas uposlene koji radimo u ustanovi od velikog ugleda. Direktori će se i dalje mijenjati ,ali bolnica ostaje građanima..

Stranački angažirani uposlenici, pa i šefovi, moraju razdvojiti politiku od posla. Uniforma označava apsolutno zajedništvo u ovom poslu i to će tako ostati bez obzira na birokratske promjene.

Ovo si politicki elaborirao :grin:

valter.ba

PostPostao/la mp3sa dana 02/03/2013 23:24

Sta ce se sad desiti sa ljekarima koji su primljeni na zadnjem konkursu? Po zakonu upravni odbor kojem je istekao mandat i koji je bio u tehnickom mandatu nije mogao raspisati konkurs, ali jeste i to je sve zavrsilo a ljudi i dalje na cekanju...
mp3sa

PostPostao/la dr.gog dana 04/03/2013 13:05

mp3sa je napisao/la:Sta ce se sad desiti sa ljekarima koji su primljeni na zadnjem konkursu? Po zakonu upravni odbor kojem je istekao mandat i koji je bio u tehnickom mandatu nije mogao raspisati konkurs, ali jeste i to je sve zavrsilo a ljudi i dalje na cekanju...

Nemam pojma. Lično sumnjam da će neko da ometa nove ljekare samo zbog tih birokratskih promjena. Ljekara treba, i to pod hitno, i to je apsolutni prioritet- da ljudi dobiju licencu, specijalizaciju, i da mogu pokriti rupe nakon penzionisanja starijih, rad na odjeljenjima, kabinetima. Kako rekoh, politika, pozicije, ambicije , su jedno- i to je normalno da se ljudi bore za poziciju i status ako imaju diplomu i utjecaj. Posao je nešto drugo, i svi znaju da je prijem novih ljekara prijeko potrebna stvar kako bi bolnica uopšte opstala. Bez novih kadrova neće trebati ni upravni odbor, ni direktor,a građani će imati sanitetsku rupu u sred glavnog grada koji je veoma gusto naseljen. To dobro znaju svi stranački kadrovi i mislim da se niko neće igrati sa golom sudbinom bolnice, prvenstveno zbog svoje karijere i obraza.
dr.gog

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.