Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Re: Koliko sadnica paradajza u 2012?

PostPostao/la vrtlar dana 10/02/2012 19:24

Mu'min je napisao/la:
vrtlar je napisao/la:Nisam vjeruj nikad ni radio a ni pomisljao da vagam i kontam koliko mi daje jedna stabljika.Meni je bitno da on rodi pa i slabije da da rod ako nista sve je prirodno.Ja stavljam dvije paprike zajedno jer cuvaju jedan drugu od vjetra i kad rodi da se ne obori.Kao sto znas paprika ima plitak korijenov sistem i cim malo teze budu paprike obori se.Ili staviti kolcice ali dodatni posao i gdje da nadjem 500 kom. :D .Ja ne smajujem broj sadnica mogu samo povecavati :-D ako ja ne mogu pojesti ja podijelim i tako .

Ma nije da sam i sam vagao već onako bilo bi zanmljivo da vidimo kako nam uspijeva.
Moj moto je: manje sadnica a kvalitetnije uraditi da bude više kilograma i tako imam isti efekat.
Ja sam prošle godine stavljao kočiće uz paprike al sam imao manje od 50 sadnica i to većina duplo tako da sam trebo oko 30-ak polovičnih kočića.

Gdje imate parcelu? Sarajevo ili ?

Raditi se oko biljke mora e sad manje vise koliko covjek ima sadnica.Ako se uziva u poslu onda nije nista tesko.Meni dodje odmor rad u basti. Nisam u Sarajevu vani sam.

Evo slika te kiwi paprike kako je ja zovem.

slika

evo sad malo slika paradajza i krastavica i paprika

krastavice vezane uz kanafu

slika
slika

slika

slika

slika

slika
slika
vrtlar

Re: Bášča

PostPostao/la safran dana 10/02/2012 20:59

Pitanje za vrtlara: da li one kupke od ljekovitog bilja potpomažu tj. ubrzavaju klijanje mrkve? Svake godine imamo problem sa mrkvom - dugo joj treba da proklija a u međuvremenu krene korov, najviše štir, pa je pljevljenje prava patnja.
safran

PostPostao/la vrtlar dana 10/02/2012 21:47

safran je napisao/la:Pitanje za vrtlara: da li one kupke od ljekovitog bilja potpomažu tj. ubrzavaju klijanje mrkve? Svake godine imamo problem sa mrkvom - dugo joj treba da proklija a u međuvremenu krene korov, najviše štir, pa je pljevljenje prava patnja.

Kao prvo zemlju za mrkvu treba pripremiti preko zime.Drugo uradi ovako u najlon carapu stavi sjeme mrkve i umakaj
u hladan caj od kamilice ili u druge trave koje sam nabrojao caj uvijek mora biti hladan.Umocis i ostavis da se ocijedi na temperaturi od nekih 20 stepeni.i ponavljas tako svakih 5 sati i svaki put mijenjaj caj ali mora biti uvijek hladan.Nakon 3 dana sjeme ce nabubriti i onda ostavis da se malo prosusi i sijes.
Imas i sistem kako to rade u ovim poljoprivrednim kombinatima oni to zovu jarovizacija.

Dvije kesice mrkve stavi u 1dcl vode i cuvaj na temperaturi oko 18 stepeni i cuvaj tako dok sjeme ne proklije(oko 5-6 dana) poslije stavi u frizider na O temperaturi i drzi dvije sedmice i poslije sijes u vlaznu zemlju.

Ili jednostavnije uzmes dvije trulex krpe namocis u hladan caj od kamilice u kojem je dodato malo mlijeka i na jedan trulex stavis sjeme i pokrijes drugim i stavis polako u najlon kesu.Nemoj savijati trulex i stavis na 15 stepeni temperature i kvasis trulex da se ne osusi cim nabubri sjeme ides da sijes
vrtlar

PostPostao/la safran dana 11/02/2012 00:40

Hvala puno na savjetima, nisam znala da se mrkva podvrgava jarovizaciji. Probaću ove godine na ovaj način pa javljam rezultate.
safran

PostPostao/la flag dana 11/02/2012 02:32

Proslogodisnje slike (slikano mobitelom)

rasad
slika
opet rasad u mini klijalistu na balkonu
slika

pa onda uspjeh :-D
slika
slika
dvije, tri vrste paradajza. Bio je zreo, boje je mobitel pokvario
slika
slika
ahhhhhh..h
slika
kikiriki proba
slika
proba uspjela :-D ludjacki rodio, ukus neuporediv sa made in PRC
slika
vrhunac uspjeha! Crème dela crème, vlastita lubenica, uzgojena 12 km od Sarajeva,
istina, moj kalem nije uspio... dvije kalemljene dobio.
slika
Krajem ljeta 2008. godine kupio zemlju, do tada ni supruga ni ja nismo ni mrkvu u zivotu posadili.
Kada smo vec kod mrkve @safran, prosle godine smo sadili sjeme mrkve na traci, fantasticna stvar, nema rasadjivanja, brzo klija, malo skuplje od sjemena u kesici.
flag

Re: Paradajzi

PostPostao/la Senad666 dana 11/02/2012 11:05

vrtlar je napisao/la:
Mu'min je napisao/la:
vrtlar je napisao/la:Dabogda da tebi ovi rasadi uspiju.Iako nije dobra slika koliko se da primijetiti previse su otisli u visinu a tanko stablo.I ako ih sad budes rasadjivao moze se desiti da slomis biljku jer je stablo njezno.Kako ja sadim po mome si uranio oko mjesec i po najmanje ali eto svako ima svoj sistem.

Senadu predlažem da ih već sada prepkira pa će kad trgnu možda morati još 1x prepikirati tako da dobije na vremenu do maja. Ostavite Senade da se malo isuši zemlja da bude mrvljiva i lakše ćete odvojiti sadnice nego u vlažnoj zemlji.
U jogurtov lončić stavite po 1 sadnicu i pazite na prekomjernu temperaturu i još gore ne zalijevate previše.
Stavi ih zemlju do listova, nek samo listovi vire.

Savjet je dobar ali dabogda da uspije da ih spase vidis na slici da mu je stablo izduzeno.Ja bi volio da uspije ali iz iskustva znam da ce tesko uspijeti ali nikad se nezna.

Hvala svima na savjetima, sklonio sam u hlad dvije casice sa sadnicama, jednu cu nastaviti drzati u hladu a 4. najrazvijenije iz druge cu danas prepikirati, pa cu vidjeti kako ce se razvijati!
Senad666

PostPostao/la Toto dana 11/02/2012 11:53

masala

slika
Toto

PostPostao/la Banksy dana 11/02/2012 12:28

flag je napisao/la:vrhunac uspjeha! Crème dela crème, vlastita lubenica, uzgojena 12 km od Sarajeva,
istina, moj kalem nije uspio... dvije kalemljene dobio.
slika

Ja dobila 30 komada :zzzz: :D
Nije nikakav problem uzgojiti lubenicu u Sarajevu i okolini - iz sjemena, dosta vode i gnojiva, samo jako kasno dozrijevaju, i nekako sve odjednom :D
Banksy

PostPostao/la Banksy dana 11/02/2012 12:31

irconbih je napisao/la:Ima li se gdje u Sa kupiti sjeme pelat paradajza, jel se tako kaze? Onaj sto ga u konzervama ima kupiti... Ja ne vidjeh nigdje sjeme. Hvala!

Ne preporučujem. Jako su tvrdi, suhi i neukusni, bar ovo sjemena što možeš naći u Sarajevu.
Banksy

PostPostao/la safran dana 11/02/2012 12:44

E ove godine ima da probamo kikiriki - ima li kakav savjet - koliko zaljevati - nešto kontam da mu ne bi trebalo puno vode.
safran

PostPostao/la safran dana 11/02/2012 14:06

flag, kakvo je ovo zemljište kod tebe? Poluglinovito? Kao da si mi komšija.
safran

Za svakog ponešto :)

PostPostao/la Mu'min dana 11/02/2012 18:32

Vratlar: svaka časta na slikama tj. uspjehu! Samo nastavi sa slikama. I ja ću koju dodati.

flag: svaka čast na vrijednim rukama. Vidim da i kod vas idu veće količine. Bacite koju jagodu vamo kroz monitor. :)
Mada i kikiriki su fenomenalni.
Ja sam odusto od uzgoja bostana, neće i neće. :(

Banksy: Pelati su za soseve tj. preradu. Kao svjež paradajz nije primjeran. Bar su takva moja iskustva (a vidim i Vaša). Isto važi za trešnjevce koji su za svježu salatu. Budite li ih davali za sos, bi će puno sjemena i vode a malo mesa. :)

Senad666: Samo ne odustajte! Svaki dan je nova lekcija iz koje se insan može šta naučiti. Eh kakve sam samo ja greške pravio (i pravim), to je za humor. :)
Mu'min

Paradajzi

PostPostao/la Mu'min dana 11/02/2012 18:47

Sadnice iz moje prve sezone (prvi koraci) kad sam odlučio da postanem "domaćin". :D
slika

A evo prošlo godišnjih predstavnika "Paradajz ekipe":

slika
Mu'min

Re: Za svakog ponešto :)

PostPostao/la Senad666 dana 11/02/2012 19:31

Mu'min je napisao/la:Vratlar: svaka časta na slikama tj. uspjehu! Samo nastavi sa slikama. I ja ću koju dodati.

flag: svaka čast na vrijednim rukama. Vidim da i kod vas idu veće količine. Bacite koju jagodu vamo kroz monitor. :)
Mada i kikiriki su fenomenalni.
Ja sam odusto od uzgoja bostana, neće i neće. :(

Banksy: Pelati su za soseve tj. preradu. Kao svjež paradajz nije primjeran. Bar su takva moja iskustva (a vidim i Vaša). Isto važi za trešnjevce koji su za svježu salatu. Budite li ih davali za sos, bi će puno sjemena i vode a malo mesa. :)

Senad666: Samo ne odustajte! Svaki dan je nova lekcija iz koje se insan može šta naučiti. Eh kakve sam samo ja greške pravio (i pravim), to je za humor. :)

Ma kakvo odustajanje, ako ovo ne uspije u svakom slucaju cu posaditi u "normalno" vrijeme i necu sigurno ponoviti iste greske...
Senad666

PostPostao/la flag dana 11/02/2012 23:20

Slagah ja, zemlju sam kupio 2009-te, a ne 8-me.
Ha Toto, vidi mi masala rikikikija :D, imao sam samo 12 kucica, to je bilo oko 4-5 kg ploda! Rodio je bas dobro, sadnja je bila samo eksperiment. Bojim se da mi nije pocetnicka sreca.
Inace @safran, sa kikirikijem nema bas nikakvog srkleta, posadio, 2-3 puta plitko okopao i zagrno cvijetove, isto toliko puta skromno zalio i to je to. Kikiriki je interesantna biljka, nacin na koji raste i daje plodove. Jako, jako je ukusan. Cini mi se da mu prija asketski zivot, rijetko i malo vode. Bacio sam 2 -3 sake Plantelle Organik. Po 2 cahure u kucicu. Sjemena ima svakom centru, 6 i nesto KM. Ovo tvoje pitanje kakvo je zemljiste kod mene... zahebano. Tesko i tvrdo, ilovaca, Gornje Vlakovo.
Kako Banksy nije problem u Sa uzgojiti karpuz? Ovi moji vikend komsije godinama, (pa cak i decenijama) su pokusali da uberu zreo karpuz, kada su vidjeli kod mene... Pokusao sam i kalemiti lubenicu, nisam bas imao uspjeha, evo cekam mart pa opet da pokusam. Imao sam samo dvije presade, kalemljene. Ne mogu da pronadjem slike dinje, uh kako su slatke i socne bile, ne salim se, k'o iz hercegovacke basce. I tu sam imao dvije presade, takodje kalem.
Hvala Ti Mu'min, samo cestitke idu mojoj hanumi, ona se bavi rasadom. Rasad na slikama je njen uspjeh. Moj je voce i naucni radovi... fizika i tako to :D I ovo Tvoje je masala.
flag

PostPostao/la safran dana 12/02/2012 01:30

flag je napisao/la:Ovo tvoje pitanje kakvo je zemljiste kod mene... zahebano. Tesko i tvrdo, ilovaca, Gornje Vlakovo.

Prepoznala sam je. Zdravo komšija.
safran

Gnojiva

PostPostao/la Mu'min dana 12/02/2012 10:55

Koja sve gnojiva koristite osim onog štalskog na svojim njivama, baščama?
Ja pokušajem da ono 3x15 zamijenima sa nekim prikladnijim u nekom periodu rasta.
Znamo da je ono 3x15 "univerzalno". Pa se pomalo učim... :)
Mu'min

PostPostao/la kOmpir dana 12/02/2012 11:12

Toto je napisao/la:masala

slika

Toto jel to tvoj kikiriki? Zanima me da li se može naći sjeme da nije GMO i kakvi su uslovi neophodni za uzgoj, odnosno koliki su doprinosi.
kOmpir

PostPostao/la Toto dana 12/02/2012 11:49

kOmpir je napisao/la:
Toto je napisao/la:masala

slika

Toto jel to tvoj kikiriki? Zanima me da li se može naći sjeme da nije GMO i kakvi su uslovi neophodni za uzgoj, odnosno koliki su doprinosi.

nije moje
ovo je @flag-ova sultanija uzgojila
Toto

PostPostao/la Mu'min dana 12/02/2012 11:54

Pošto je pusta zima tj. snijeg do koljena da bar slikama parimo oči. :D
Evo jednog trenutka iz prošle sezone, prije zatvaranja gepeka auta. :)

slika
Mu'min

PostPostao/la flag dana 12/02/2012 15:47

Eeee komsinice :) , zdravo kako si?

Evo ovo je to sjeme, slika
KOmpiru, ovo je moje, Od Totage imam jedino moralnu podrsku :D i dosta ukradenog znanja iz njegovih postova. Hvala Totaga.
Ja se iskreno nadam da nije GMO. Kako vec rekoh, ovo je bas asketska biljka u pogledu zahtijeva. Na ovom podneblju, osim voluharice i krtice nema prirodnih neprijatelja, bar mi se tako cini. Cak su je i puzevi zaobilazili. Grm koji ostaje poslije berbe je dobro i brzo razgradivo organsko gnojivo i trebalo bi ga zaorati. Naravno, to se odnosi na velike povrsine pod kikirikijem, ne na 2-3 kvadrata k'o kod mene. Moja zemlja je cijeli dan izlozena suncu, tako da je to odlucujuci faktor za dobar rod. Mislim da ilovasto tlo takodje prija. Nije rastresito, ali uz par plitkih okopavanja i zagrtanja mogu se postici dobri rezultati. Pa eto, ja sam na 12 kucica stavljao po 2 cahure! Rezultat je bio 4 do 5 kg. Sirov je totalno neukusan - bar meni. Koristim i Plantellu organik, ovo je ujedno i Mu'minu odgovor. Ja Mu'mine ne koristim ove azote,te 3x15 i sl. Kod ove Plantele pise da 100 % organsko gnojivo, pa haj' ga znaj. Sto bih ja sad ovih Mu'minovih tikvica.
Nego jel' ko pokusao saditi ponesto od ovih egzoticnijih biljaka, ja planiram aBda pawpaw bananu (Asimina triloba), sibirski kiwi (Actinidia Arguta) peruansku jagodu ili fizalis (Physalis peruviana) i dosta grozdja, e tu sam u fazi istazivanja koje sorte grozdja, a koje mogu izdurati nasu klimu. Preporuke i savjete objerucke prihvatam. Kontam da sve ovo narucim na eBuy-u, ali me strah (sto jednom Toto rece) da mi hrast ne posalju :mrgreen: .
flag

PostPostao/la kOmpir dana 12/02/2012 17:23

flag je napisao/la:Eeee komsinice :) , zdravo kako si?

Evo ovo je to sjeme, slika
KOmpiru, ovo je moje, Od Totage imam jedino moralnu podrsku :D i dosta ukradenog znanja iz njegovih postova. Hvala Totaga.
Ja se iskreno nadam da nije GMO. Kako vec rekoh, ovo je bas asketska biljka u pogledu zahtijeva. Na ovom podneblju, osim voluharice i krtice nema prirodnih neprijatelja, bar mi se tako cini. Cak su je i puzevi zaobilazili. Grm koji ostaje poslije berbe je dobro i brzo razgradivo organsko gnojivo i trebalo bi ga zaorati. Naravno, to se odnosi na velike povrsine pod kikirikijem, ne na 2-3 kvadrata k'o kod mene. Moja zemlja je cijeli dan izlozena suncu, tako da je to odlucujuci faktor za dobar rod. Mislim da ilovasto tlo takodje prija. Nije rastresito, ali uz par plitkih okopavanja i zagrtanja mogu se postici dobri rezultati. Pa eto, ja sam na 12 kucica stavljao po 2 cahure! Rezultat je bio 4 do 5 kg. Sirov je totalno neukusan - bar meni. Koristim i Plantellu organik, ovo je ujedno i Mu'minu odgovor. Ja Mu'mine ne koristim ove azote,te 3x15 i sl. Kod ove Plantele pise da 100 % organsko gnojivo, pa haj' ga znaj. Sto bih ja sad ovih Mu'minovih tikvica.
Nego jel' ko pokusao saditi ponesto od ovih egzoticnijih biljaka, ja planiram aBda pawpaw bananu (Asimina triloba), sibirski kiwi (Actinidia Arguta) peruansku jagodu ili fizalis (Physalis peruviana) i dosta grozdja, e tu sam u fazi istazivanja koje sorte grozdja, a koje mogu izdurati nasu klimu. Preporuke i savjete objerucke prihvatam. Kontam da sve ovo narucim na eBuy-u, ali me strah (sto jednom Toto rece) da mi hrast ne posalju :mrgreen: .

Aha, zanimljivo mi djeluje, a pogotovo mi je sad privlačan zbog prihoda. Slobodno naruči na eBay-u, ako nije skupo naravno, i ja kontam da naručujem svašta pomalo pa da eksperimentišem. Hvala na pojašnjenju.
kOmpir

PostPostao/la Eborg dana 12/02/2012 17:38

Bio je jednom članak u Avazu čini mi se o kikirikiju. Na nekom selu neko za 5-6 KM kupio dosta tog sjemena, neko se htio riješiti. I dobili su nekoliko stotina kila kikirikija, nisu znali šta će od toga, mislim da su napravili kikiriki-puter pa ga prodavali. :lol:
Eborg

Re: Paradajzi

PostPostao/la vrtlar dana 12/02/2012 18:06

Mu'min je napisao/la:Sadnice iz moje prve sezone (prvi koraci) kad sam odlučio da postanem "domaćin". :D
slika

A evo prošlo godišnjih predstavnika "Paradajz ekipe":

slika

Vidi se da znas posao rasad za 10 nema sta.Po pravilu sluzbe :D

Ja sad vise ne rasadjujem paradajz nego ga sadim direktno u zemlju.
Zadnja izmjena: vrtlar; 12/02/2012 18:22; ukupno mijenjano 1 put/a.
vrtlar

Re: Gnojiva

PostPostao/la vrtlar dana 12/02/2012 18:08

Mu'min je napisao/la:Koja sve gnojiva koristite osim onog štalskog na svojim njivama, baščama?
Ja pokušajem da ono 3x15 zamijenima sa nekim prikladnijim u nekom periodu rasta.
Znamo da je ono 3x15 "univerzalno". Pa se pomalo učim... :)

Ja pokusavam samo sa stajskim i pravim djubrivo od zare-koprive i drugih biljaka i koristim kokosije.Nista hemija i do sad super ide.
vrtlar

PrethodnaSljedeća

Natrag na Priroda i ekologija

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.