Autoput Sarajevo-Tuzla-Brcko

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

PostPostao/la Shoba dana 12/11/2009 05:22

Cini mi se da je totalna pogreska praviti autoput preko Zenice, na Doboj, Slavonski Brod. Povezivanje Sarajeva, Tuzle i Brckog (Hrvatske, Srednje evrope) se cini kao zaista strateski bolja varianta. U bilo kojoj varijanti autoput prema Tuzli daje mnogo vecu dinamiku i teritorijalnu povezanost. Autoput ne bi nijednim dijelom isao kroz RS, znaci, federacija bi imala potpunu kontrolu nad ovim stratesko bitnim putem. U proslom ratu smo imali veliki problem sa nepovezanoscu Tuzle sa Sarajevom, i tek nakon pada Vozuce smo dobili stvarnu inicijativu. Pored toga, ovaj autoput bi otvorio jedan totalno zapostavljen dio Bosne prema svijetu, na potezu prema Tuzli je mnogo praznog teritorija,slabo razvijenog dijela zemlje.

(Autoput od Zenice prema Sl. Brodu bi mogao da bude izveden eventualno, ali tek poslije ovog drugog.)
Shoba

Re: Autoput Sarajevo-Tuzla-Brcko

PostPostao/la dnaxy dana 12/11/2009 05:27

Hajd Shoba, izbaci jednu temu. :D
A ideja ti je pametna.samo vjerujem da je sad kasno za to.a i sta bi RS na to rekla?vjerujem da im nebi bilo drago..
dnaxy

PostPostao/la Jazz_Junkie dana 12/11/2009 05:37

Od Brckog do Kladnja se moze izgraditi autoput, ali me bas interesuje kako bi to izgledalo kroz onaj krs od Kladnja (preko Karaule) do Sarajeva. :D
Jazz_Junkie

PostPostao/la dnaxy dana 12/11/2009 05:43

Jazz_Junkie je napisao/la:Od Brckog do Kladnja se moze izgraditi autoput, ali me bas interesuje kako bi to izgledalo kroz onaj krs od Kladnja (preko Karaule) do Sarajeva. :D

MOST :D
dnaxy

PostPostao/la Shoba dana 12/11/2009 05:50

ne znam kako da je izbacim....nesto se pojebalo pa se dvaput pojavila....

Da smo pametni, odmah bi odbacili varijantu preko Doboja i bacili stratesku inicijativu na Tuzlu-Brcko (jedina internacionalna rijecna luka u BiH). Ja licno ne vidim drugu varijantu osim ove. Ojacalo bi se "desno krilo" federacije, drzava bi se pocela razvijati i u pravcu istoka.

A sta bi RS rekla? Nista... Mogli bi samo posmatrati kako se Brcko ojacava prema federaciji, kako se pravi nova osovina BiH.

U proslom ratu smo branili BiH po vertikalama. Znaci, drzali smo doline rijeka Bosne i Neretve (i Drine koliko smo mogli), dok horizontale nismo mogli kontrolisati osim sto smo pokusavali da presjecemo najbitniju (Brcko). U tom svjetlu, ovaj autoput bi bio nesto sto bi smo MORALI napraviti.
Shoba

PostPostao/la jefferson dana 12/11/2009 07:49

Shoba je napisao/la:Cini mi se da je totalna pogreska praviti autoput preko Zenice, na Doboj, Slavonski Brod. Povezivanje Sarajeva, Tuzle i Brckog (Hrvatske, Srednje evrope) se cini kao zaista strateski bolja varianta. U bilo kojoj varijanti autoput prema Tuzli daje mnogo vecu dinamiku i teritorijalnu povezanost. Autoput ne bi nijednim dijelom isao kroz RS, znaci, federacija bi imala potpunu kontrolu nad ovim stratesko bitnim putem. U proslom ratu smo imali veliki problem sa nepovezanoscu Tuzle sa Sarajevom, i tek nakon pada Vozuce smo dobili stvarnu inicijativu. Pored toga, ovaj autoput bi otvorio jedan totalno zapostavljen dio Bosne prema svijetu, na potezu prema Tuzli je mnogo praznog teritorija,slabo razvijenog dijela zemlje.

(Autoput od Zenice prema Sl. Brodu bi mogao da bude izveden eventualno, ali tek poslije ovog drugog.)

1. Auto Put Sarajevo-Zenica je strateski dalkeo vazniji zbog jacine industrijskog bazena izmedju ova dva grada! Olovo, Kladanj i sl nisu strateski toliko znacajni kao sto su Visoko ili Kakanj.
2. Kosta manje zbog terena kao i vec postojece odredjene infrastrukture (M17).
3. Koridor je vec dogovoren i insistiran od strane Evropske Komisjie!
4. I RS je u BiH, i time uvezujes infrastrukturalno entite koji je dio BiH, i koji ce morati svoj razvoj bazirati na osnovu tog koridora.
5. Tuzla ce dobiti prikljucak na Vc.
jefferson

PostPostao/la starii dana 12/11/2009 08:07

Jazz_Junkie je napisao/la:Od Brckog do Kladnja se moze izgraditi autoput, ali me bas interesuje kako bi to izgledalo kroz onaj krs od Kladnja (preko Karaule) do Sarajeva. :D

onda cemo se ko u zvjezdanim stazama teleportirati od kladnja do sarajeva :D

u principu sadasnji put sa-tz treba popraviti i na pojedinim ga dionicama prosiriti kao sto je to prema moru tako da kamioni ne prave problem..prije par dana isao sam za tz pa vidim da iza olova prave neke tunele da skrate put...
starii

PostPostao/la zonbirile dana 12/11/2009 08:44

mislim da je ,čini mi se, u Finskoj,definiran koridor Vc,kao južni krak evropske autoceste i sve ostale priče su samo priče.Definiran je i početak i kraj,tako da sada podgijavanje nek priče o Neumu su sulude,Evropa se kači na to i tamo ljudi nisu suludi da kraj onolike luke Ploče i otvorenog mora,zavlače se u mali zaljev sa neizgrađenom lukom.Samo idioti zvanja fakultetskih profesora,u ime politike i lične procije su pljuvali na svoje akademsko znanje i kreveljili se na TV,lupetajući o Neumu kao bosanskom Hong Kongu.
zonbirile

PostPostao/la karanana dana 12/11/2009 09:18

nevjerovatno. pa jeli mi tezimo ka jos vecoj podjeli zemlje ili ka ujedinjenju? ovo srbi isto rade odnosno zele da urade sa njihovom izmisljenom rutom koja nikad nece biti napravljena koja je izmjestena zapadno i cijela prolazi kroz republiku srpsku banjaluka-dole prema mrkonjicu-kupres-pa na split.
ako se BiH raspadne ovaj prijedlog ce biti dobar. za sada ne.
karanana

PostPostao/la nineinchnails dana 12/11/2009 09:22

Shoba, prijedlog je na mjestu..
S tim, sto bih napravio malu izmjenu i vjerujem da bi se ta dionica dala lakse napraviti:
Sarajevo-Visoko-Vares-Kladanj-Zivinice-Tuzla-Brcko
nineinchnails

PostPostao/la zonbirile dana 12/11/2009 09:25

a da idemo Goražde,Višegrad,N.Pazar,B.Bašta,Brčko?
zonbirile

PostPostao/la karanana dana 12/11/2009 09:34

zonbirile je napisao/la:a da idemo Goražde,Višegrad,N.Pazar,B.Bašta,Brčko?

i jedan krak u formi 200 km dugog tunela za bihac da odemo ispod neprijateljske teritorije. ma mi smo sami najveci dusmani ove zemlje.
karanana

PostPostao/la zonbirile dana 12/11/2009 09:37

Deset Panevropskih transportnih koridora su definirani na drugoj Panevropskoj transportnoj Konferenciji, održanoj na Kreti u martu 1994. Dopune su učinjene na trećoj konferenciji održanoj u Helsinkiju 1997. godine. Zato se ovi koridori ponekad zovu "Kretski koridori" ili "Helsinški koridori", neovisno od njihove geografske lokacije.

Korodor prolazi kroz:

Mađarska
Budimpešta
Dunaújváros
Paks
Szekszárd
Mohács

Hrvatska
Beli Manastir
Osijek
Đakovo
Bosna i Hercegovina
Bosanski Šamac
Modriča
Doboj
Zenica
Kakanj
Visoko
Sarajevo
Konjic
Jablanica
Mostar

Hrvatska
Metković
Ploče

evo što su pametni ljudi zacrtali,mi te godine slavili kao da smo ga već završili,a šta se kaka o njemu svjedoci smo i ovde na forumu.Sve što se izmišlja može se praviti,ali o svom trošku i ukljućiti,sebi u guzicu najbolje,ovo napisano se priznaje i očekuje do 2013g.Možda do 2113g.
zonbirile

PostPostao/la 11sumirp dana 12/11/2009 09:37

starii je napisao/la:

u principu sadasnji put sa-tz treba popraviti i na pojedinim ga dionicama prosiriti kao sto je to prema moru tako da kamioni ne prave problem..prije par dana isao sam za tz pa vidim da iza olova prave neke tunele da skrate put...

mislim ovde se razilazimo utoliko,da mi iz tuzle postavljamo pitanje koji ce nama kutnjak onda ova drzava...
Imamo oslobodjeno sarajevo,oslobodjenu banjaluku,skoro su i hrvati oslobodili mostar(naravno cinizam)...
ta ce nam jos i po bozjem i ljudskom i normalan put tuzla sarajevo(ili sarajevo brcko)...
ulaz u tuzlu je ko iz srednjeg vijeka..nema ni jedne hebene bandere,a 50 metara od tog puta je najveci proizvodzac el.energije u drzavi...i nemojte mi samo reci lokalne vlasti su krive...iskljucivi krivci su vlasnici federalno ministarstvo kako su si vec dali ime,cesta,komunikacija...dakle,vlada= drzava...
i to sto rade na potezu olovo kladanj.,zali boze para zbog par krivina koje i nisu bile toliki problem(oni koji su prosli tim putem milion put,znaju o cemu govorim,-to je onaj dio puta,iz tuzle prema sarajevu,kad se konacno pocnes spustat sa karaule i docepas se par pravaca od po 50-tak metara,eh tu oni prave tunele,ma bjez ba vise u vrazju strinu)...
sit sam vise busanja u prsa i zakletvi na patriotizam,vjernost ljubav trice kucine,a na konkretnim stvarima padamo ko guske u magli....
naravno da je vazan i put sa-ze,ne sporim,....ali dovoditi u ravan vaznost i davati prioritet bazenu visoko kakanj naspram tuzlanskog bazena,alo ba gospodo dokad vise...
odnos sluzbenog sarajeva prema tuzli je vec duze vrijeme sraman,nepravedno smo zapostavljeni i zaboravljeni,tim vise kada se uzme u obzir NAS doprinos mladoj drzavi bih...
na nasem primjeru sluzbeno sarajevo pokazuje koliko mu je zapravo STALO do stabilne i normalne drzave nase jedne i jedine bosne i hercegovine.
stvarno jadno i zalosno.
vas Tuzlak,hvala prijatno...
11sumirp

PostPostao/la Agic Nurija dana 12/11/2009 09:44

Shoba je napisao/la:Cini mi se da je totalna pogreska praviti autoput preko Zenice, na Doboj, Slavonski Brod. Povezivanje Sarajeva, Tuzle i Brckog (Hrvatske, Srednje evrope) se cini kao zaista strateski bolja varianta. U bilo kojoj varijanti autoput prema Tuzli daje mnogo vecu dinamiku i teritorijalnu povezanost. Autoput ne bi nijednim dijelom isao kroz RS, znaci, federacija bi imala potpunu kontrolu nad ovim stratesko bitnim putem. U proslom ratu smo imali veliki problem sa nepovezanoscu Tuzle sa Sarajevom, i tek nakon pada Vozuce smo dobili stvarnu inicijativu. Pored toga, ovaj autoput bi otvorio jedan totalno zapostavljen dio Bosne prema svijetu, na potezu prema Tuzli je mnogo praznog teritorija,slabo razvijenog dijela zemlje.

Ne znam koliko si upućen u pojam "autoputa" i geografije, ali mi se čini da ti nedostaje uputstava u problematiku geopolitičkih prostora, od kojih su u historiji poznate dvije vrste:
a) Izvorni, to jeste trajni geopolitički prostor zaokružen od postanka ekonomski, trajno branjen vojnom strategijom duhovno povezanih srodnih jedinki u manjim plemenskim zajednicama-dakle naroda, da bi svjetovno opstajao kao (geopolitikum) matična država istoimene državne nacije.
b) Bolesne separatističke izrasline (gute) na postojećem, prolazno oslabljenom tijelu trajnog geopolitikuma-države i unutar trajne državne nacije. Ovakvih "revolutivnih tkiva" puna je historija, posebno u evropskom razvoju države i nacije i sva su bez izuzetka bila kratkotrajni bljesci "zvijezde na nebu bez trajnog izvora vlastite energije".
Tvoj "stav" o pojmu neke "republike srpske" na drevnom i trajnom bosanskom državnom i etničkom prostoru, bez obzira kako se trenutno isti prostor zvao ili deklarisao, govori upravo o tome, koliko smo mi Bosanci politički neupućeni, da ne kažem, tradicionalno glupi.
Nadam se da si to izrekao iz neznanja, ali ako nisi, ako si svjesno pokrenuo "federacijsku varijantu autoputa", onda si jedan od onih koji forsiraju razgradnju bosanske države i potpiruju kleronacionalistički separatizam unutar bosanskog naroda. Zapamti, to što ti nazivaš "republikom srpskom", samo je obična prehlada u nosu bosanske države i pitanje je dana kada će biti iskihana, baš kao i mnoge prethodne bolesne sline koje su se pojavljivale u novijoj bosanskoj historiji, kao bečka monarhija, shs-kraljevina, ndh-tvorevina-fnrj i dajtonaska behacija.....!
Autoput kroz Bosnu će biti bosanski autoput ili neće biti nikakvog autoputa, jer zemlja je bosanska i nebo nad zemljom je bilo i ostalo bosansko nebo!!
Agic Nurija

PostPostao/la zonbirile dana 12/11/2009 09:48

zonbirile je napisao/la:Deset Panevropskih transportnih koridora su definirani na drugoj Panevropskoj transportnoj Konferenciji, održanoj na Kreti u martu 1994. Dopune su učinjene na trećoj konferenciji održanoj u Helsinkiju 1997. godine. Zato se ovi koridori ponekad zovu "Kretski koridori" ili "Helsinški koridori", neovisno od njihove geografske lokacije.

Korodor prolazi kroz:

Mađarska
Budimpešta
Dunaújváros
Paks
Szekszárd
Mohács

Hrvatska
Beli Manastir
Osijek
Đakovo
Bosna i Hercegovina
Bosanski Šamac
Modriča
Doboj
Zenica
Kakanj
Visoko
Sarajevo
Konjic
Jablanica
Mostar

Hrvatska
Metković
Ploče

evo što su pametni ljudi zacrtali,mi te godine slavili kao da smo ga već završili,a šta se kaka o njemu svjedoci smo i ovde na forumu.Sve što se izmišlja može se praviti,ali o svom trošku i ukljućiti,sebi u guzicu najbolje,ovo napisano se priznaje i očekuje do 2013g.Možda do 2113g.

---------------------------------------------------@shoba proguglaj nekad prije nego izneseš svoj stav.
zonbirile

PostPostao/la seln dana 12/11/2009 10:05

11sumirp je napisao/la:
starii je napisao/la:

mislim ovde se razilazimo utoliko,da mi iz tuzle postavljamo pitanje koji ce nama kutnjak onda ova drzava...
Imamo oslobodjeno sarajevo,oslobodjenu banjaluku,skoro su i hrvati oslobodili mostar(naravno cinizam)...
ta ce nam jos i po bozjem i ljudskom i normalan put tuzla sarajevo(ili sarajevo brcko)...
ulaz u tuzlu je ko iz srednjeg vijeka..nema ni jedne hebene bandere,a 50 metara od tog puta je najveci proizvodzac el.energije u drzavi...i nemojte mi samo reci lokalne vlasti su krive...iskljucivi krivci su vlasnici federalno ministarstvo kako su si vec dali ime,cesta,komunikacija...dakle,vlada= drzava...
i to sto rade na potezu olovo kladanj.,zali boze para zbog par krivina koje i nisu bile toliki problem(oni koji su prosli tim putem milion put,znaju o cemu govorim,-to je onaj dio puta,iz tuzle prema sarajevu,kad se konacno pocnes spustat sa karaule i docepas se par pravaca od po 50-tak metara,eh tu oni prave tunele,ma bjez ba vise u vrazju strinu)...
sit sam vise busanja u prsa i zakletvi na patriotizam,vjernost ljubav trice kucine,a na konkretnim stvarima padamo ko guske u magli....
naravno da je vazan i put sa-ze,ne sporim,....ali dovoditi u ravan vaznost i davati prioritet bazenu visoko kakanj naspram tuzlanskog bazena,alo ba gospodo dokad vise...
odnos sluzbenog sarajeva prema tuzli je vec duze vrijeme sraman,nepravedno smo zapostavljeni i zaboravljeni,tim vise kada se uzme u obzir NAS doprinos mladoj drzavi bih...
na nasem primjeru sluzbeno sarajevo pokazuje koliko mu je zapravo STALO do stabilne i normalne drzave nase jedne i jedine bosne i hercegovine.
stvarno jadno i zalosno.
vas Tuzlak,hvala prijatno...

To je namjerno i smisljeno izgladnjivanje jedinog nacionalno mijesanog grada u BiH, ili po njima, "komunisticke" Tuzle.
Za sve ove godine nisu bili u stanju napraviti petlju na Sickom...
pa za koga ili sta je Selim odjebao Pracera?
seln

PostPostao/la zonbirile dana 12/11/2009 10:15

ja bih ovim putem i prilikom oštro da protestujem,jer meni se čini,da po mjesečini,snijeg do Tuzle,nema soli,ali eto ni autoputa,Brčko na Savi,a za sve može biti,meni se čini Evropa kriva,a kako ćemo lako ćemo,jer je Neum na moru,pa ne treba tunel,a svi Srbi,Muslimani,Hrvati se kupaju,a Fa je bolji od Dove i šta ti misliš o ovome,meni se čini,dobro,Ok.
zonbirile

PostPostao/la taksimetar dana 12/11/2009 10:28

Nije ovo razmisljanje bez pameti. mada je rijeka Bosna sama po sebi nezaobilazan koridor. Taman da se autoput i skrene na Tuzlu, saobracaj preko Zenice ce i dalje biti jak a za isplativost autoputa to je najvaznije.
Najbolje bi bilo imati oba.

Ali sad se sjetih jedne ideje koju je neko ranije predlagao a ona je otprilike neki kompromis u smislu Sarajevo-Kakanj(Zenica)-Tuzla. Preoblem je jedino sto kako god da se spajaju srednja i Zapadna Bosna, teren je komplikovan a slaba naseljenost.
Medjutim, stoji cinjenica da nama osim Vc koridora treba jos hipten dobrih puteva.
taksimetar

PostPostao/la Alfons Kauders dana 12/11/2009 10:32

hebo ga ti shoba, pa zar ne znas da su u tuzli crveni? :D

dok ne dodjemo tobe i ne pocnemo glasati za reisa i radoncica, nema nista od puta... :D znaci nikad :D

ali nema veze, barem ce porezi iz najveceg kantona u bih graditi ceste koje prolaze 100 i kusur kilometara od tuzle... :D merhametli smo mi narod, ne sikiraj se... :D
Alfons Kauders

Lokacija: na buDJetu, u stranci, u halci, u kabinetu, u kriminalu

PostPostao/la 11sumirp dana 12/11/2009 11:01

@zonbriletu :D
koridor vc ne mozemo mijenjati,ok...
ali sta su nase vlassti uradile konkretno za grad tuzlu?da ti kazem NISTA.tz-sa?ne moze autocesta,ok razumijemo,ali 3 traka?
sicka petlja,glavna raskrsnica u ovom dijelu bosne,ne moze ni hebena rasvjeta?pola miliona ljudi,alo?to se ovde zove kolektivna kazna,zbog boje dresa!
ljudski pitam se...sta ce meni ovakva drzava,koja nista ne radi za mene,a ne zaboravi da mi uzme svaki mejsec redovno pola plate haraca?
gradite vi autoputeve gospodo,slobodno, i koridore i krakove,drago je vas radi :),ali samo da znate usput rusite drzavu...
i to iz temelja... :evil:
11sumirp

PostPostao/la 1gorstak dana 12/11/2009 11:03

Taj je autoput itekako potreban ali mislim da u kalkulaciju treba ubaciti i interese stranog faktora, a njima vise odgovara izlazak prema Djakovu i Osijeku. Tu ce se vise zaraditi naplatom koristenja, a onda od tih para mozemo raditi direktnu vezu Brcko-Tuzla-Sarajevo. Ne gradi kuca radnju, nego radnja kucu. Tako i ovdje, hajde prvo da primamimo sto vise kamiona iz Hrvatske, Madjarske (itd) na nase harac-rampe. Poslije cemo lako.
1gorstak

PostPostao/la Frankyee dana 12/11/2009 11:22

Sta da kazemo mi iz Krajine?

kad recimo ides putem Kljuc- Sanski Most - Prijedor pa prodjes na teritoriju Svinjske odma se primjeti koliko bolje se odrzavaju putevi. Recimo Prijedor - BL je stalno presvucen novim asfaltom, signalizacija bolje sacuvana i slicno.

U Krajini su najlosiji putevi.

Sto se tice Vc nema sanse da se pomjeri izvan doline Bosne jer Vc je i putni ali i zeljeznicki koridor i mora da ide pravcem Sjever - Jug iz Evrope. Nema se para to uraditi gdje postoji interes EU a kako bi tek uradili Sa - TU ? Jedino da Dodiku dadnemo da vodi drzavu pa da on sa Integralom gradi jos vecu mrezu puteva.... :P
Frankyee

PostPostao/la Alfons Kauders dana 12/11/2009 11:34

11sumirp je napisao/la:@zonbriletu :D
ali sta su nase vlassti uradile konkretno za grad tuzlu?da ti kazem NISTA.tz-sa?ne moze autocesta,ok razumijemo,ali 3 traka?
sicka petlja,glavna raskrsnica u ovom dijelu bosne,ne moze ni hebena rasvjeta?pola miliona ljudi,alo?to se ovde zove kolektivna kazna,zbog boje dresa!
ljudski pitam se...sta ce meni ovakva drzava,koja nista ne radi za mene,a ne zaboravi da mi uzme svaki mejsec redovno pola plate haraca?
gradite vi autoputeve gospodo,slobodno, i koridore i krakove,drago je vas radi :),ali samo da znate usput rusite drzavu...

uradile su vlasti svasta za tuzlu... :D samo nista dobro... :D

suti, i bolje je, da nikom nista ne dugujemo... :D
Alfons Kauders

Lokacija: na buDJetu, u stranci, u halci, u kabinetu, u kriminalu

PostPostao/la zonbirile dana 12/11/2009 11:56

11sumirp je napisao/la:@zonbriletu :D

----------------------------------------
ma ja malo karikirao,zeza čista,jer nije prvi put premišljanje na zadanu temu,a ni nju ne ispunimo.Elem završi Vc,a krakove pravi kako,kada i koliko hočeš ko ti brani,ali ne nauštrb Vc.Smiješno mi sa koliko ozbiljnosti pojedinci premišljaju Evropske direktive i projekte.
zonbirile

Sljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: AleksoMKD, Bodkin, jon_jovi, lerdi, weredsf i 14 gostiju.