Ateizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Re: Argumenti ateista

PostPostao/la Brkooo dana 26/09/2013 13:11

AleksoMKD je napisao/la:
Dragi kolega, pozdrav i tebi, drago mi je sto trazis balans, znam da ti nije lako.

Prvo, molim te pisi gdje sam ja provocirao. Mislim da nisam nikad, ali ako jesam izvinicu se i samobanovati na nedelju dana.

Drgugo, znam ja dobro da je onda drustvo bilo takvo da je ropstvo bilo nemoguce ukinuti bez velikog krvoprolica i samo to mi govori da boga nema jer da ga ima to bi naredio i bilo bi gotovo.

Trece, ako je Kuran nepogresiva knjiga koja prenosi Bozje reci i u njoj nema jasne zabrane ili bar najave ukidanja ropstva onda je jasno da je i ropstvo i silovanje zenskih robinja sasvim OK a tvoje razmisljanje o postepenom ukidanju ropstva samo odraz tvoje licne dobrine i jasnoce da je ropstvo kao i silovanje zlo.

Sudeci po odgovoru , onda sam prerano donio zakljucak o tebi, izvinjavam se !

za ovo drugo, to je ljudska priroda, mi smo pusteni sami sebi da krojimo svoju sudbinu koja nam je preodredjena (zvuci malo zbunjujuce :D ) al da objasnim, ..gledaj sudbinu kao put od tacke A do tacke B... ona je preodredjena, al linija od tacke A do tacke B nam je pustena na slobodnu volju tj moze biti linearna ili sinusoidna :D , zato je i zanimljiv zivot i sve sto se lose desava i sto se dobro desava ima svoju svrhu u nasim zivotima, tako danas , tako i kroz historiju, jer bez losih djela, nebi cjenili dobra (milion puta ponovljeno al nikad dovoljno :)

Trece: Kuran je knjiga koja je sastavljena nakon smrti Muhameda, tj za vrijeme Ebu Bekra ili Omera, nisam sad siguran , do tada je to bio skup ajeta (zapovjedi i odluke direktno od Boga davane narodu preko Muhameda ...

I ona je postepeno davala pravila i zapovjedi o dogadjajima koji su se u tom trenutku desili , i kad je bukvalno citas bez objasnjenja nekih ajeta i predznanja dovodis sebe u zabunu , pogotovo zato sto se ne moze arapski nekad ni prevesti u nekim slucajevima... (ko onaj fazon haj ti prevedi nekom promahu na engleskom :D

al otom potom :D
Brkooo

PostPostao/la sour cherry dana 26/09/2013 13:18

Ljudima je poruceno da tumace. Pitanje je da li iko tumaci na pravi nacin. Sve je do intelektualnih sposobnosti, temperamenta, interesa i ostalih karakteristika i potreba.

Istina.I što je najgore za svaku gnusnu praksu naći će opravdanje i onda će reći da je sve to po sunnetu i šerijatu.Lahko će naći opravdanje za svaki pokvarenluk,jer uvijek može naći tumačenje koje mu odgovara.Uvijek.Traži,traži dok ne nađe.Onaj tamo alim nema pojma nego je ovako kako ovaj kaže i to tamo neki daija nigdje veze,ali za njega je autoritet jer mu je rekao ono što želi čuti.Mah.
sour cherry

PostPostao/la AleksoMKD dana 26/09/2013 13:32

Brkooo je napisao/la:
Sudeci po odgovoru , onda sam prerano donio zakljucak o tebi, izvinjavam se !

za ovo drugo, to je ljudska priroda, mi smo pusteni sami sebi da krojimo svoju sudbinu koja nam je preodredjena (zvuci malo zbunjujuce :D ) al da objasnim, ..gledaj sudbinu kao put od tacke A do tacke B... ona je preodredjena, al linija od tacke A do tacke B nam je pustena na slobodnu volju tj moze biti linearna ili sinusoidna :D , zato je i zanimljiv zivot i sve sto se lose desava i sto se dobro desava ima svoju svrhu u nasim zivotima, tako danas , tako i kroz historiju, jer bez losih djela, nebi cjenili dobra (milion puta ponovljeno al nikad dovoljno :)

Trece: Kuran je knjiga koja je sastavljena nakon smrti Muhameda, tj za vrijeme Ebu Bekra ili Omera, nisam sad siguran , do tada je to bio skup ajeta (zapovjedi i odluke direktno od Boga davane narodu preko Muhameda ...

I ona je postepeno davala pravila i zapovjedi o dogadjajima koji su se u tom trenutku desili , i kad je bukvalno citas bez objasnjenja nekih ajeta i predznanja dovodis sebe u zabunu , pogotovo zato sto se ne moze arapski nekad ni prevesti u nekim slucajevima... (ko onaj fazon haj ti prevedi nekom promahu na engleskom :D

al otom potom :D

Nema problema kolega. Nisam ni bio uvredjen :thumbup:

Vidi, mislim da si ti vjernik koji misli svojom glavom i uglavnom se oslanjas na svoj zdrav razum, sto mislim da je kako bi trebalo biti.
Isto tako islim da ce te sada malo potprasiti drugi vjernici oko ovoga da je Kuran sastavljen posle Muhamedove smrti ali nisam ekspert, mozda i jeste.

Kako god okrenemo, direktne zabrane ropstva nema kod ni jedne Abrahamske religije (Judaizam, Krscanstvo i Islam), sto znaci da moze svako protumaciti to kako zeli.
Pa u Saudiskoj Arabiji je 1960 na popisu bilo 400.000 robova, U Sudanu je preko 200.000 crnaca odvedeno u ropstvo od strane Arapa u samo periodu 1975 - 2005, u Mauritaniji je ropstvo zabranjeno zakonom tek u 2007 sto znaci da je njihovo tumacenje prilicno drugacije od tvog a njima je Arapski maternji jezik tako da je manja vjerojatnost da pogrese.

Mislim da je to jednostavno zato sto nema jasne zabrane, sto je meni jos jedan dokaz da Boga nema i da su religije ismisljene od ljudi koji su morali i te kako voditi racuna o momentalnim uslovima drustva sto opet nema veze sa bogom.

I uspeo sam objasniti pojam promaja Amerikancima ali ne i nase sujeverje da moze da te ubije. :lol:
AleksoMKD

PostPostao/la _majevica_ dana 26/09/2013 13:41

Dal ima danas neka drzava na svijetu da nema ama bas nikako zastupljenosti religije u njenim granicama?
Postojil gdje ateisticka drzava?
_majevica_

PostPostao/la AleksoMKD dana 26/09/2013 13:44

_majevica_ je napisao/la:Dal ima danas neka drzava na svijetu da nema ama bas nikako zastupljenosti religije u njenim granicama?
Postojil gdje ateisticka drzava?

Nema. I ne treba da ima, dovoljno je da drzave budu sekularne.

I pre nego neko kaze Severna Koreja, realno to je apsolutna monarhija gde su "dragi vodje" maltene preuzele ulogu boga.
AleksoMKD

PostPostao/la apsidejzi dana 26/09/2013 14:01

AleksoMKD je napisao/la:Ropstvo je zlo. Silovanje je zlo.
Oba su dovoljena po religiji.[/b]

Nemoj molim te porediti zivotinje i ljude. Te krave u Africi opstaju zbog ljudi koji ih cuvaju od divljih predatora.
Gnuovi i divlji bivoli su divlje zivotinje i nisu krave.
Taj ko cisti u mojoj kuci moze naci bolje placen posao i otici kad god zeli.

Ne kapiram kako mozes opravdavati kupovanje i prodaju ljudskih bica, te silovanje robinja zato sto sad mozes svojim izborom zaglavit kod banke u kreditima.

A na kraju krajeva, ako si vjernik, po religiji zivotinje nemaju dusu a ljudi imaju.

I stvarno: ALOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Silovanje
Ko opravdava silovanje je bolesna osoba koja treba ici na terapiju, ili cak biti izolovan od ljudi.

Kolega, niko ne opravda ovdje nista nego stvari stavlja u perspektivu. meni zaista nije jasno, po cemu su to ljudi (iz ateisticke perspektive i perspektive teorije evolucije) drugaciji u odnosu na zivotinje. Malo je licemjerno moralisati kada tebi odgovara a pozivati se na Dawkinsa koji isto ovo kaze sto i ja, kada ti opet odgovara. Ako hoces normalnu diskusiju onda moramo otvoreno razgovarati.

Posto vidim da nisi citao moje ranije postove o robovima onda cu ti ukratko ponoviti jos jednom: Rob u islamu ne postoji i ovo boldirano kod tebe je bezze. Kur'an koristi frazu "cuvar ugovora" a to se u nas prevodi kao robovlasnik, te "onaj ko je dao svoj ugovor na cuvanje" sto se u nas prevodi kao rob. Rob, je rijec koju koristimo jer nam je jezik siromasan i jer nemamo bolju. Zapravo imamo: uposlenik.

No hajde da ipak koristim rijec rob i gospodar i da ti napisem kako Kur'an gleda na njih pa mi ti reci je li bolje koristiti te rijeci ili rijeci poslodavac i uposlenik:

- rob dobija naknadu za svoj rad.
- ako nadje sredstva da se osamostali ima pravo dati otkaz o ropstvu i robovlasnik mu je duzan dati otpremninu
- ima pravo pokrenuti vlasiti biznis (bila to kompanija, zemljoradnja, stocarstvo i sl)
- ima ista prava i obaveze u islamu tj mora klanjati, postiti i sl.
- ne smije mu se nanositi zlo i nepravda i mora ga se postovati kao ljudsko bice

Et, budi iskren prema sebi pa reci jel to rob il uposlenik.

PS: Ljudska bica se prodaju i kupuju i to je sasvim normalno. Kada si zadnji put gledao neku nogometnu utakmicu. Da, sada to ne zovu kupovinom i prodajom nego transferom. :kiss:

Druga firma ti ponudi posao i ti predjes tamo. Sta je drugo nego kupovina. No nisu slijepe oci, nego srca u grudima...
apsidejzi

PostPostao/la nemezis dana 26/09/2013 14:18

apsidejzi je napisao/la:Kur'an koristi frazu "cuvar ugovora" a to se u nas prevodi kao robovlasnik, te "onaj ko je dao svoj ugovor na cuvanje" sto se u nas prevodi kao rob. Rob, je rijec koju koristimo jer nam je jezik siromasan i jer nemamo bolju. Zapravo imamo: uposlenik.

Zbog siromašnog rječnika mi koristimo najgoru moguću opciju da bismo opisali... uposlenika?
nemezis

PostPostao/la nemezis dana 26/09/2013 14:24

apsidejzi je napisao/la:PS: Ljudska bica se prodaju i kupuju i to je sasvim normalno. Kada si zadnji put gledao neku nogometnu utakmicu. Da, sada to ne zovu kupovinom i prodajom nego transferom. :kiss:

A u ovim "kupovinama" igrač nema nikakva prava?

apsidejzi je napisao/la:Druga firma ti ponudi posao i ti predjes tamo. Sta je drugo nego kupovina. No nisu slijepe oci, nego srca u grudima...

Nevjerovatno je kako se jezičkim i logičkim vratolomijama pokušava opravdati nešto što se ne miže opravdati. De se dogovorite, je su li to bili robovi za koje se govorilo da je veliko djelo osloboditi ga (čime se pokazuje koliko je robovima bilo loše), ili su to bili uposlenici (šta bi u tom slučaju značilo oslobadjanje).
nemezis

PostPostao/la AleksoMKD dana 26/09/2013 14:27

apsidejzi je napisao/la:
Kolega, niko ne opravda ovdje nista nego stvari stavlja u perspektivu. meni zaista nije jasno, po cemu su to ljudi (iz ateisticke perspektive i perspektive teorije evolucije) drugaciji u odnosu na zivotinje. Malo je licemjerno moralisati kada tebi odgovara a pozivati se na Dawkinsa koji isto ovo kaze sto i ja, kada ti opet odgovara. Ako hoces normalnu diskusiju onda moramo otvoreno razgovarati.

Posto vidim da nisi citao moje ranije postove o robovima onda cu ti ukratko ponoviti jos jednom: Rob u islamu ne postoji i ovo boldirano kod tebe je bezze. Kur'an koristi frazu "cuvar ugovora" a to se u nas prevodi kao robovlasnik, te "onaj ko je dao svoj ugovor na cuvanje" sto se u nas prevodi kao rob. Rob, je rijec koju koristimo jer nam je jezik siromasan i jer nemamo bolju. Zapravo imamo: uposlenik.

No hajde da ipak koristim rijec rob i gospodar i da ti napisem kako Kur'an gleda na njih pa mi ti reci je li bolje koristiti te rijeci ili rijeci poslodavac i uposlenik:

- rob dobija naknadu za svoj rad.
- ako nadje sredstva da se osamostali ima pravo dati otkaz o ropstvu i robovlasnik mu je duzan dati otpremninu
- ima pravo pokrenuti vlasiti biznis (bila to kompanija, zemljoradnja, stocarstvo i sl)
- ima ista prava i obaveze u islamu tj mora klanjati, postiti i sl.
- ne smije mu se nanositi zlo i nepravda i mora ga se postovati kao ljudsko bice

Et, budi iskren prema sebi pa reci jel to rob il uposlenik.

PS: Ljudska bica se prodaju i kupuju i to je sasvim normalno. Kada si zadnji put gledao neku nogometnu utakmicu. Da, sada to ne zovu kupovinom i prodajom nego transferom. :kiss:

Druga firma ti ponudi posao i ti predjes tamo. Sta je drugo nego kupovina. No nisu slijepe oci, nego srca u grudima...

OK, koleginice (ako si kolega, oprosti ali dejzi je zensko ime) :-D

Kao ateista se sa nekim stvarima slazem sa Dawkinsom a sa nekima ne. Nije ni bitno posto to nije religija pa ne moram. Slazemo se u toma da Biga nema.

E sad:
Ljudi su dominantna vrsta, i kao alfa-predatori jedemo druge zivotinje.
Da, za mene je zivot 1 covjeka vrediji od zivota milion drugih zivotinja.
Ljudi su inteligentna vrsta, jedina koja ima civilizaciju, pismo, poeziju i.t.d. sto nas sve djeli od zivotinja.

Reci ti meni, kako ce rob naci sredstva da se osamostali?
Kojeg to radnika mozes kupiti na pijaci?
Kako ce pokrenuti svoj biznis kada ga vlasnik salje u kamenolom od jutra do mraka.

Izgleda da ti imas svoju interpretaciju (sto ti priznajem sluzi na cast) od ljudi kojima je Arapski maternji jezik.

I opet:
ALOOOOOOO, SILOVANJE!!!!!

Nemogucnost raspolaganja svojim telom je sexualno ropstvo.

Kako moze neko da opravda to? 14 godisnju djevojcicu moze 50 godisnji muskarac kupiti na pijaci i onda je silovati.
Kako moze neko to da opravda? Kako?
Ajde reci.
AleksoMKD

PostPostao/la apsidejzi dana 26/09/2013 14:28

nemezis je napisao/la:
apsidejzi je napisao/la:Kur'an koristi frazu "cuvar ugovora" a to se u nas prevodi kao robovlasnik, te "onaj ko je dao svoj ugovor na cuvanje" sto se u nas prevodi kao rob. Rob, je rijec koju koristimo jer nam je jezik siromasan i jer nemamo bolju. Zapravo imamo: uposlenik.

Zbog siromašnog rječnika mi koristimo najgoru moguću opciju da bismo opisali... uposlenika?

Ne mi nego Besim Korkut. On je svoj prevod pisao u 20 stoljecu ali ga je bazirao na tefsiru koji je pisan prije 700 godina kada nisu postojale privatne kompanije i kada je nazalost koristena rijec rob. No rob u prakticnom smislu je tada bilo ono sto je kod nas uposlenik. Ako pogledas Mlivin prevod naci ces "cuvar ugovora" tj bukvalni prevod bez tefsira.

U principu, ne postoji prevod Kur'ana, postoji samo interpretacija arapskog teksta na neki drugi jezik. Da to nije tako ne bismo imali 15 engleskih prevoda i 5 bosanskih. Imali bismo jedan za svaki jezik, kao sto je Ivina Na Drini cuprija prevedena samo jednom. No nemamo, a i to ima svoje znacenje i poruku.
apsidejzi

PostPostao/la AleksoMKD dana 26/09/2013 14:32

apsidejzi je napisao/la:U principu, ne postoji prevod Kur'ana, postoji samo interpretacija arapskog teksta na neki drugi jezik. Da to nije tako ne bismo imali 15 engleskih prevoda i 5 bosanskih. Imali bismo jedan za svaki jezik, kao sto je Ivina Na Drini cuprija prevedena samo jednom. No nemamo, a i to ima svoje znacenje i poruku.

E hebiga, onda Arapi u 1400 godina lose razumeju Kuran.

Posto su milione crnaca lovili kao zvjeri i preprodavali.
I barem milion Evropljana.
Da ne govorimo o Tatarskom "zetvom stepe" u Rusiji.

Znaci krene vojska, uleti u stranu zemlju, silom zarobi ljude, podeli familije, odvede ih na drugi kontinent, proda ko stoku, usput siluje zene, ali to nije ropstvo, to je prelazak radnika iz jedne firme u drugu.

Siguran sam da je to ocevima i sinovima silovanih cerki i majki kao i silovanim zenama olaksalo patnju.
Ma sta olaksalo, sigurno su bili radosni sto su doziveli takvu milost kao kidnapovanje, silovanje i prodaju na drugom kontinentu.
Zamisli, djecaka kome je otac prodan u Africi, brat u Aziji a on u Istanbulu, ne moze srecniji biti.
Zadnja izmjena: AleksoMKD; 26/09/2013 14:38; ukupno mijenjano 1 put/a.
AleksoMKD

PostPostao/la nemezis dana 26/09/2013 14:36

apsidejzi je napisao/la:- ako nadje sredstva da se osamostali ima pravo dati otkaz o ropstvu i robovlasnik mu je duzan dati otpremninu

Ako je ovo tačno, onda definitivno nije u pitanju rob. Još samo da to potkrijepiš nekim dokazima.
nemezis

PostPostao/la apsidejzi dana 26/09/2013 14:43

nemezis je napisao/la:
apsidejzi je napisao/la:PS: Ljudska bica se prodaju i kupuju i to je sasvim normalno. Kada si zadnji put gledao neku nogometnu utakmicu. Da, sada to ne zovu kupovinom i prodajom nego transferom. :kiss:

A u ovim "kupovinama" igrač nema nikakva prava?

apsidejzi je napisao/la:Druga firma ti ponudi posao i ti predjes tamo. Sta je drugo nego kupovina. No nisu slijepe oci, nego srca u grudima...

Nevjerovatno je kako se jezičkim i logičkim vratolomijama pokušava opravdati nešto što se ne miže opravdati. De se dogovorite, je su li to bili robovi za koje se govorilo da je veliko djelo osloboditi ga (čime se pokazuje koliko je robovima bilo loše), ili su to bili uposlenici (šta bi u tom slučaju značilo oslobadjanje).

To su trebali biti uposlenici po slovu zakona, ali su u prakticnom smislu na zalost bili robovi jer ljudi nisu postovali slovo zakona koje se bazira na duhovnosti. Nadam se da razumijes razliku izmedju onog kako treba da bude i onog sto imamo u praksi. Ja pricam o onome kako treba da bude.

Veliko djelo oslobadjanja robova dolazi kao podsticaj ljudima da lakse promijene paradigmu. Imas paradigmu da su robovi bezvrijedna bica, da su zene niza bica i sada dolazi Poslanik da im kaze: ne, to nije rob nego uposlenik i zena ima ista prava i obaveze kao i muskarac. Ljudima je to bilo tesko prihvatiti i onda u igru dolaze ajeti i hadisi o velikoj nagradi za promjenu paradigme.

Nikakve vratolomije nisu u pitanju, nego ima previse varijabli u igri i trebaju se pravilno poredati i u ispravan kontekst staviti. Sta ti ja mogu ako nemas intelektualnih kapaciteta za to.
apsidejzi

PostPostao/la AleksoMKD dana 26/09/2013 14:45

apsidejzi je napisao/la:
To su trebali biti uposlenici po slovu zakona, ali su u prakticnom smislu na zalost bili robovi jer ljudi nisu postovali slovo zakona koje se bazira na duhovnosti. Nadam se da razumijes razliku izmedju onog kako treba da bude i onog sto imamo u praksi. Ja pricam o onome kako treba da bude.

Veliko djelo oslobadjanja robova dolazi kao podsticaj ljudima da lakse promijene paradigmu. Imas paradigmu da su robovi bezvrijedna bica, da su zene niza bica i sada dolazi Poslanik da im kaze: ne, to nije rob nego uposlenik i zena ima ista prava i obaveze kao i muskarac. Ljudima je to bilo tesko prihvatiti i onda u igru dolaze ajeti i hadisi o velikoj nagradi za promjenu paradigme.

Nikakve vratolomije nisu u pitanju, nego ima previse varijabli u igri i trebaju se pravilno poredati i u ispravan kontekst staviti. Sta ti ja mogu ako nemas intelektualnih kapaciteta za to.

Znaci Arapi 1400 godina pogresno tumace?
AleksoMKD

PostPostao/la apsidejzi dana 26/09/2013 14:56

nemezis je napisao/la:
apsidejzi je napisao/la:- ako nadje sredstva da se osamostali ima pravo dati otkaz o ropstvu i robovlasnik mu je duzan dati otpremninu

Ako je ovo tačno, onda definitivno nije u pitanju rob. Još samo da to potkrijepiš nekim dokazima.

Sura Nur i zanimljivi dio 33 ajeta:

A oni koji traže knjigu od onog šta posjeduju desnice vaše, pa napišite im, ako ste spoznali u njima dobro. I dajte im od bogatstva Allahovog kojeg vam je dao. (OTPREMINA) I ne primoravajte FETAJATIKUM svoje na prostituciju, ako žele neporočnost, da biste tražili prolazno dobro života Dunjaa.

Rijec robinje (arp. fetajatikum) je ista rijec koja se koristi kada Jusuf a.s. koji je bio uposlen kod kralja Hiksasa u Egiptu govori za svoje uposlene. Sam Jusuf je bio uposlen, s tim da je bio u danasnjim terminima sef financija. Momci koji su se sklonili u pecinu u suri kehf u desetom ajetu takodje se oznacavaju sa ovom rijeci. Dvojica mladica tj zatvorskih drugova od Jusufa a.s. takodje se spominju istom rijeci. Allah s.w.t. Ibrahima naziva tom rijeci u 21:60 kada rusi kipove koji su bili aktuelni. Ibrahim nikada nije bio niciji rob.
apsidejzi

PostPostao/la Kikibombona dana 26/09/2013 14:56

sour cherry je napisao/la:Istina.I što je najgore za svaku gnusnu praksu naći će opravdanje i onda će reći da je sve to po sunnetu i šerijatu.Lahko će naći opravdanje za svaki pokvarenluk,jer uvijek može naći tumačenje koje mu odgovara.Uvijek.Traži,traži dok ne nađe.Onaj tamo alim nema pojma nego je ovako kako ovaj kaže i to tamo neki daija nigdje veze,ali za njega je autoritet jer mu je rekao ono što želi čuti.Mah.

Ovo je poenta cijele price :!:

Da li je ovaj covjek procitao Kuran desetine puta? Vjerujem da jeste!
Da li je internet prepun vjerskih autoriteta koji pozivaju na zlo i opravdavaju zlo? Apsolutno!

Dakle, ovaj covjek je u Kuranu i hadisima nasao uporiste za ubijanju jevreja. On jasno kaze da ih sve treba pobiti, do posljednjeg. Ukucajte na youtube 'sejh jevreji' i vidjet cete koliko njih poziva na genocid, na totalno istrebljenje jednog naroda.

To su samo jevreji. Ima tu tona materijala u kojim vjerski autoriteti pozivaju na nasilje, represiju, diskriminaciju...

Jako je pohvalno sto Nasa i Apsidejzi ne izvlace najgore iz pojedinih ajeta i hadisa. To prvenstveno govori o njima i njihovom mentalnom sklopu koji ne moze prihvatiti nasilje.

I opravdavanje razumijem. Podsjeca na roditeljsko opravdavanje losih poteza djeteta. Tesko je kriticki i realno razmisljati kada nesto toliko volis i osjecas duboko u sebi. Uvijek ces traziti i naci opravdanje, koliko god nelogicno i klimavo bilo.
Kikibombona

PostPostao/la AleksoMKD dana 26/09/2013 15:04

apsidejzi je napisao/la:Sura Nur i zanimljivi dio 33 ajeta:

A oni koji traže knjigu od onog šta posjeduju desnice vaše, pa napišite im, ako ste spoznali u njima dobro. I dajte im od bogatstva Allahovog kojeg vam je dao. (OTPREMINA) I ne primoravajte FETAJATIKUM svoje na prostituciju, ako žele neporočnost, da biste tražili prolazno dobro života Dunjaa.

Rijec robinje (arp. fetajatikum) je ista rijec koja se koristi kada Jusuf a.s. koji je bio uposlen kod kralja Hiksasa u Egiptu govori za svoje uposlene. Sam Jusuf je bio uposlen, s tim da je bio u danasnjim terminima sef financija. Momci koji su se sklonili u pecinu u suri kehf u desetom ajetu takodje se oznacavaju sa ovom rijeci. Dvojica mladica tj zatvorskih drugova od Jusufa a.s. takodje se spominju istom rijeci. Allah s.w.t. Ibrahima naziva tom rijeci u 21:60 kada rusi kipove koji su bili aktuelni. Ibrahim nikada nije bio niciji rob.

Ovo boldano govori da robinje ne moze iznajmljivati za pare drugima.

Znaci vlasnik moze jos uvjek kad hoce da ih siluje.
AleksoMKD

PostPostao/la nemezis dana 26/09/2013 15:41

apsidejzi je napisao/la:Veliko djelo oslobadjanja robova dolazi kao podsticaj ljudima da lakse promijene paradigmu. Imas paradigmu da su robovi bezvrijedna bica, da su zene niza bica i sada dolazi Poslanik da im kaze: ne, to nije rob nego uposlenik i zena ima ista prava i obaveze kao i muskarac. Ljudima je to bilo tesko prihvatiti i onda u igru dolaze ajeti i hadisi o velikoj nagradi za promjenu paradigme.

Ma da, alkohol izričito zabranjuje a oslobadjanje robova nagradjuje.

apsidejzi je napisao/la:Nikakve vratolomije nisu u pitanju, nego ima previse varijabli u igri i trebaju se pravilno poredati i u ispravan kontekst staviti. Sta ti ja mogu ako nemas intelektualnih kapaciteta za to.

Nećemo se vrijedjati. Je li ropstvo zabranjeno u Kuranu ili nije? Ako neko može kupiti i prodati čovjeka bez njegove želje, taj čovjek je rob. Šta ti ja mogu ako nemaš intelektualnih kapaciteta za shvatiti to. Ako je taj čovjek mogao otići od svoga gospodara kada god poželi, onda nije rob, ali ko i zašto bi ga onda kupovao.
nemezis

PostPostao/la nemezis dana 26/09/2013 15:44

apsidejzi je napisao/la:
nemezis je napisao/la:

Sura Nur i zanimljivi dio 33 ajeta:

Jesu li svi ostali uposlenici bili "fatajatikum"?
nemezis

PostPostao/la harač dana 26/09/2013 17:29

evo u čemu se krije zlo religije: od prosječno inteligente osobe učini debila koji tvrdi da su ljudi u prošlosti živjeli po 1000 godina i bili visoki stotinama metara; od drugih prosječno moralnih ljudi učini bolesnike koji sasvim besramno opravdavaju ropstvo i silovanje :-)
harač

PostPostao/la Billy Ben Dover dana 26/09/2013 17:38

harač je napisao/la:evo u čemu se krije zlo religije: od prosječno inteligente osobe učini debila koji tvrdi da su ljudi u prošlosti živjeli po 1000 godina i bili visoki stotinama metara; od drugih prosječno moralnih ljudi učini bolesnike koji sasvim besramno opravdavaju ropstvo i silovanje :-)

još gore. od čovjeka koji ne bi mrava zgazio pravi ubicu. religija sve zagađuje kao što reče hitchens.
Billy Ben Dover

PostPostao/la Great Cornholio dana 26/09/2013 19:33

nemezis je napisao/la:Dakle da ponovim. Je li dozvoljeno muslimanu naučniku ustanoviti da je alkohol u malim količinama koristan?

Onaj ko je musliman ne smije piti alkohol, ni konzumirati bilo šta što ima opijajuće dejstvo, zbog toga što u Kur'anu postoji ajet u kome piše da Bog to zabranjuje, tako da naučnik koji je musliman, ko smatra da je Bog zabranio alkohol ne želi da dokazuje kako je alkohol, u bilo kojoj količini, koristan za zdravlje, jer bi time prekršio Božiju zabranu.

Katolik naučnik, ili naučnik pravoslavac, može dokazivati da je akohol u manjim količinama dobar za zdravlje, ali kao što gore napisah, u Francuskoj, gdje je običaj da se svakodnevno konzumira alkohol u manjim količinama, je najviše onih koji umiru od ciroze jetre, tako da se na osnovu tih podataka može zaključiti da alkohol nije zdrav ni kad se pije u manjim količinama svakodnevno, a možda je uzrok ciroze jetre i nešto drugo, možda nije alkohol, ili samo alkohol, ali naučno je dokazano da postoji tijesna veza između konzumiranja alkohola i te bolesti koja uglavnom završava smrtnih ishodom.

Ateisti nemaju niti jedan argument kojim bi dokazali svoje vjerovanje, a ateisti vjeruju da Bog ne postoji, ateisti mogu samo osporavati propise koje pojedine religije, koje su stvorili ljudi koji su tumačili Svete spise, mogu dokazivati da ti propisi nisu od Boga, jer sve što je od Boga ne može ni na koji način biti loše za ljude, a ako dokažu da je nešto loše za ljude onda to ne može dolaziti od Boga.

Eto vi ovdje napadate samo Islam, a to nije pošteno prema ostale dvije "glavne" religije na ovim prostorima, to su Katoličanstvo i Pravoslavlje, jer i u te dvije religije postoji nešto, barem ja tako mislim, postoje upute koje su loše za ljude, i zbog toga ne mogu dolaziti od Boga.

Eto potrudite se da pronađete ono što je loše za ljude i u te dvije religije, pa ćemo nastaviti sutra, moram i ja malo među svijet izać', da ne podivljam :)
Great Cornholio

PostPostao/la nemezis dana 26/09/2013 19:54

Great Cornholio je napisao/la:
nemezis je napisao/la:Dakle da ponovim. Je li dozvoljeno muslimanu naučniku ustanoviti da je alkohol u malim količinama koristan?

Onaj ko je musliman ne smije piti alkohol, ni konzumirati bilo šta što ima opijajuće dejstvo, zbog toga što u Kur'anu postoji ajet u kome piše da Bog to zabranjuje, tako da naučnik koji je musliman, ko smatra da je Bog zabranio alkohol ne želi da dokazuje kako je alkohol, u bilo kojoj količini, koristan za zdravlje, jer bi time prekršio Božiju zabranu.

Katolik naučnik, ili naučnik pravoslavac, može dokazivati da je akohol u manjim količinama dobar za zdravlje, ali kao što gore napisah, u Francuskoj, gdje je običaj da se svakodnevno konzumira alkohol u manjim količinama, je najviše onih koji umiru od ciroze jetre, tako da se na osnovu tih podataka može zaključiti da alkohol nije zdrav ni kad se pije u manjim količinama svakodnevno, a možda je uzrok ciroze jetre i nešto drugo, možda nije alkohol, ili samo alkohol, ali naučno je dokazano da postoji tijesna veza između konzumiranja alkohola i te bolesti koja uglavnom završava smrtnih ishodom.

Ateisti nemaju niti jedan argument kojim bi dokazali svoje vjerovanje, a ateisti vjeruju da Bog ne postoji, ateisti mogu samo osporavati propise koje pojedine religije, koje su stvorili ljudi koji su tumačili Svete spise, mogu dokazivati da ti propisi nisu od Boga, jer sve što je od Boga ne može ni na koji način biti loše za ljude, a ako dokažu da je nešto loše za ljude onda to ne može dolaziti od Boga.

Eto vi ovdje napadate samo Islam, a to nije pošteno prema ostale dvije "glavne" religije na ovim prostorima, to su Katoličanstvo i Pravoslavlje, jer i u te dvije religije postoji nešto, barem ja tako mislim, postoje upute koje su loše za ljude, i zbog toga ne mogu dolaziti od Boga.

Eto potrudite se da pronađete ono što je loše za ljude i u te dvije religije, pa ćemo nastaviti sutra, moram i ja malo među svijet izać', da ne podivljam :)

Ti si ovo rekao:
Great Cornholio je napisao/la:Može se rapravljati o tome kako je to Bog stvorio, uviđati zakone koje je Bog stvorio i po kojima se sve odvija, dokazivati da je nešto iz Svetih spisa dobro za ljude, dokazivati da možda nešto nije, jer ako je nešto od Boga to mora biti dobro za ljude.

Šta je ovo boldirano?
nemezis

PostPostao/la apsidejzi dana 26/09/2013 20:49

harač je napisao/la:evo u čemu se krije zlo religije: od prosječno inteligente osobe učini debila koji tvrdi da su ljudi u prošlosti živjeli po 1000 godina i bili visoki stotinama metara; od drugih prosječno moralnih ljudi učini bolesnike koji sasvim besramno opravdavaju ropstvo i silovanje :-)

Jap, meni je zao kolega sto ti nisi u stanju razumjeti napisano. Nekoliko puta je jasno i nedvosmisleno napisano da u islamu ne postoji ropstvo i da ga ja ne opravdavam. To sto ste vi navalili da islamu pripisete isto, to je vas problem. Islam je hvala Allahu cist od toga. U islamu postoji ugovor dvije strane gdje jedna prodaje svoj rad i ima pravo da ode kad god joj je cejf uz otpremninu. Ako je ovo ropstvo, rado cu se uclaniti u klub.

Ti u danasnjoj BiH 1400 godina nakon toga nemas zakon koji naredjuje otpremninu radniku. Imas gomilu divljaka u vidu gazdi i ratnih profitera koji se izivljavaju nad svojim podredjenim.

Ja sam bolestan zato sto kazem da u islamu nema ropstva? Naprotiv, nisam ja bolestan nego je tvoje srce bolesno mrznjom prema religiji i onda nisi u stanju razumjeti obicnu jednacinu sa par nepoznatih.
apsidejzi

PostPostao/la nasa dana 26/09/2013 20:59

@apsidejzi Ma ne zamaraj se s @harac, on namjerno I smisljeno pretjeruje, dovoljno je on pametan da konta kako se to kretalo I historijski I religijski vec se pravi naivan, pacifista itd. :D

Nego, hallooooo :D stvarno ne vidim potrebu da pisete velikim slovima I uzbudjujete se, nemamo namjeru porobljavati....
nasa
Globalni moderator

PrethodnaSljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.