Americka viza ...dodatna pitanja .

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Americka viza ...dodatna pitanja .

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 12:56

Ukoliko vec postoji slicna tema ..molim link :)
A ukoliko nema..zanima me :
-kako to da za apikaciju za ovu vizu ne treba garantno pismo niti poziv osobe iz SAD-a
-koiliko se ranije treba aplicirati za ovu vizu (planiram ici u maju)
-da li PIN koji se kupuje moze "izdrzati" konkretan razgovor ( PIN traje 7 minuta)
-ukoliko je neko vec aplicirao za ovu vizu ..onda konkretno ..kakve je imao probleme i sta je ono sto povecava "razloge" za brze dobijanje iste.
-kupiti ranije povratnu kartu ..ili..ne
:-D
realna do boli

Re: Americka viza ...dodatna pitanja .

PostPostao/la malosutra81 dana 02/02/2009 13:14

realna do boli je napisao/la:Ukoliko vec postoji slicna tema ..molim link :)
A ukoliko nema..zanima me :
-kako to da za apikaciju za ovu vizu ne treba garantno pismo niti poziv osobe iz SAD-a
-koiliko se ranije treba aplicirati za ovu vizu (planiram ici u maju)
-da li PIN koji se kupuje moze "izdrzati" konkretan razgovor ( PIN traje 7 minuta)
-ukoliko je neko vec aplicirao za ovu vizu ..onda konkretno ..kakve je imao probleme i sta je ono sto povecava "razloge" za brze dobijanje iste.
-kupiti ranije povratnu kartu ..ili..ne
:-D

naravno da treba garantno pismo, odnosno neciji poziv koji dokazuje da ces biti na njegovoj/njihovoj 'grbaci'...ne znam za koju vizu apliciras, ako je turisticka onda garantno pismo od osobe kod koje ides, ako je studentska onda od ustanove gdje si upisao/la skolu..
problema nemas ukoliko imas sve papire koje oni zahtjevaju...ja sam bila dva puta i nikad nisam imala problema kod dobijanja vize, cini mi se cak da su malo nagodniji prema onima koji su vec boravili u SADu pa vizu dizu drugi put...
sustina je da im dokazes da ne namjeravas ostati u SADu, tj. da postoji nesto sto te veze ovdje, bilo da je to skola, posao, i sl.
ovo pitanje za pin mi nije bas najjasnije, kako mislis moze li izdrzati? uplatis pin, nazoves ambasadu, dobijes termin za razgovor i to je to...
povratna karta, isto tako tvoja odluka...
malosutra81

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 13:27

Hvala na odgovoru ..ali na njihovoj web stranici u uslovima za dobijanje vize ne stoji da moram imati to garantno pismo.
Gdje se ono vadi u SAD..ili je to samo poziv u pismenoj formi.
Idem tamo samo u posjet na dvije sedmice.
Sto se tice PIN-a na istoj stranici pise da se poslije njegove kupovine sa sluzbenikom ambasade moze razgovarati samo sedam (7) minuta i ukoliko isteknu da se mora kupiti novi , te da isti traje samo sedam dana...ili sam nesto pogresno razumjela .
realna do boli

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 13:31

Koliko dugo si cekala poslije zakazanog razgovora..i koliko dugo izdavanje vize ?
Da li je tacno da ovi nasi izdaju vizu na godinu dana ,a tek kada sletis u SAD imigracioni sluzbenik ti odredjuje duzinu boravka?
realna do boli

PostPostao/la frolac dana 02/02/2009 13:39

Vadio sam ja neki dan vizu B1/B2 turistika, i ne treba garantno pismo, u formularu moras samo da navedes gdje ces biti za vrijeme boravka u USA.
Sto se tice trajanja vize to varira, ovo je moja druga, prvu sam dobio na mjesec dana, a onda mi je immigration officer udario da mogo ostati 6 mjeseci, znaci viza na mjesec dana samo 1 ulaz.
Sad sam dobio na godinu dana i multiple entries.

7 minuta ti je i previse za razgovor, daju ti termin za razgovor i onda ti s druge strane izbiflaju sta ti treba od papira.
Dobor si shvatila u vezi PIN-a. To sve traje minut-dva, a sad ako ti imas nekih dodatnih pitanja imas 5 minuta.

Poslije razgovora vizu dobijas, ako je dobijes, slijedeci dan u 16 sati.

Eto ako ti jos nesto treba pitaj

Pozz i sretno
frolac

PostPostao/la malosutra81 dana 02/02/2009 13:40

realna do boli je napisao/la:Hvala na odgovoru ..ali na njihovoj web stranici u uslovima za dobijanje vize ne stoji da moram imati to garantno pismo.
Gdje se ono vadi u SAD..ili je to samo poziv u pismenoj formi.
Idem tamo samo u posjet na dvije sedmice.
Sto se tice PIN-a na istoj stranici pise da se poslije njegove kupovine sa sluzbenikom ambasade moze razgovarati samo sedam (7) minuta i ukoliko isteknu da se mora kupiti novi , te da isti traje samo sedam dana...ili sam nesto pogresno razumjela .
malosutra81

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 13:47

Jos jedno pitance ...
Koliko se ceka ..otprilike na zakazani razgovor ...sluzbenica se javi i kaze :) ..dodjite tada i tada....za koliko dana ..tek toliko da znam kada da to sve pokrenem.
realna do boli

PostPostao/la malosutra81 dana 02/02/2009 13:55

realna do boli je napisao/la:Jos jedno pitance ...
Koliko se ceka ..otprilike na zakazani razgovor ...sluzbenica se javi i kaze :) ..dodjite tada i tada....za koliko dana ..tek toliko da znam kada to to sve pokrenem.

moze biti za dan-dva-tri...uglavnom vrlo brzo. bitno je da imas iskupljene sve te papire, i da si uplatila za vizu u reiffeisen banci.

ne znam sad za ovo garantno pismo...ja sam prije par mjeseci vadila studentsku i trebao mi je letter of acceptance od ustanove u koju idem, a isti slucaj je bio prije par godina kad sam vadila turisticku...
mozda su vizne olaksice stupile na snagu :D
malosutra81

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 14:00

Ja planiram "ponuditi" ove papire:
-dokaz da sam u stalnom radnom odnosu sa redovnim primanjima
-rjesenje o godisnjem odmoru
-dokaz o vlasnistvu 1/1 na stan
-samo ne znam kako da dokazem da ovdje imam roditelje koji zavise od mene i kcerku
-pimeni poziv iz SAD-a

I, da li kao dokaz da imam sredstava za svoje izdrazvanje mogu proci kredine i obicne kartice .
realna do boli

PostPostao/la malosutra81 dana 02/02/2009 14:00

realna do boli je napisao/la:Koliko dugo si cekala poslije zakazanog razgovora..i koliko dugo izdavanje vize ?
Da li je tacno da ovi nasi izdaju vizu na godinu dana ,a tek kada sletis u SAD imigracioni sluzbenik ti odredjuje duzinu boravka?

tek sad vidim ovo pitanje ali frolac ti je odgovorio...tacno je da tek immigration officer odredi duzinu tvog boravka...ono sto ti odrede ovdej je otprilike rok u kojem ces uci u SAD, i broj ulazaka...ja sam oba puta imala rok od 3mjeseca i jedan ulaz/izlaz.
malosutra81

PostPostao/la malosutra81 dana 02/02/2009 14:02

realna do boli je napisao/la:Ja planiram "ponuditi" ove papire:
-samo ne znam kako da dokazem da ovdje imam roditelje koji zavise od mene i kcerku
-pimeni poziv iz SAD-a

I, da li kao dokaz da imam sredstava za svoje izdrazvanje mogu proci kredine i obicne kartice .

super, ovo ti je dovoljno

odi u maticni ured, opcinu, ili gdje se to vec dize...i trazi da ti izdaju kucnu listu
malosutra81

PostPostao/la malosutra81 dana 02/02/2009 14:03

realna do boli je napisao/la:Ja planiram "ponuditi" ove papire:
-pimeni poziv iz SAD-a

jooj ja uvijek masim jedan dio posta :D
ne moze, odi u banku i trazi da ti izdaju stanje racuna...ja sam to dobila u roku od 5 minuta i za 5 KM :D
malosutra81

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 14:12

Sa roditeljim je drugi problem, oni zive u svom stanu ...mozda odrezak od penzije ...a i kcerka ne zivi u BiH , vec u Hrvatskoj ..ali ipak ..tja..u Evropi !!!
Rjesit cu to nekako, hvala.
Znaci ,ako namjeravam ici u maju najbolje bi bilo ta to sve pokrenem , recimo u martu ili aprilu?
Ali tako cu masiti trenutno povoljnije avio karte..jer jos necu znati da li cu dobiti vizu.
Kada si letila tamo da li si isla preko Beca, Londona ili Minhena...
realna do boli

PostPostao/la malosutra81 dana 02/02/2009 14:20

realna do boli je napisao/la:Sa roditeljim je drugi problem, oni zive u svom stanu ...mozda odrezak od penzije ...a i kcerka ne zivi u BiH , vec u Hrvatskoj ..ali ipak ..tja..u Evropi !!!
Rjesit cu to nekako, hvala.
Znaci ,ako namjeravam ici u maju najbolje bi bilo ta to sve pokrenem , recimo u martu ili aprilu?
Ali tako cu masiti trenutno povoljnije avio karte..jer jos necu znati da li cu dobiti vizu.
Kada si letila tamo da li si isla preko Beca, Londona ili Minhena...

da, najbolje je da pokrenes to sve recimo krajem marta...
a sto se leta tice, ja sam i prvi i drugi put lijepo u zagreb (pa preko Amst.), jer od tamo je malo veci broj konekcija, samim tim i veca sansa da nadjes povoljniju kartu...
tebi skuplja karta ne gine kako god da okrenes :D
mozda da vidis po forumu, mislim da postoje teme gdje mozes naci info o kartama za SAD, ova raja sto su tamo sigurno znaju kako povoljnije proci...ako je ikako moguce :-)
u svakom slucaju sretno dobijanje vize, sretan let i boravak u americi :) pitaj ako ti jos sta naumpane...
malosutra81

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 14:29

O.K. hvala...
Idem se smiriti do marta..uglavno je to to ..mislim da sam shvatila sta treba.
Uh , ko ce izdrazati ...
realna do boli

PostPostao/la mIRCerka dana 02/02/2009 14:48

ja idem poslom na 4 dana, i jopet mi traze garantno pismo, tj poziv firme iz UsA....
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 15:07

Kako to mislis , kada si dosla tamo to su ti trazili ..ili..mozda ako ides poslovno to treba, sto bi bilo i logicno .
realna do boli

PostPostao/la mIRCerka dana 02/02/2009 15:19

realna do boli je napisao/la:Kako to mislis , kada si dosla tamo to su ti trazili ..ili..mozda ako ides poslovno to treba, sto bi bilo i logicno .

idem soon, 4 dana, a radim za Amere, pa nema olaksica, to ti htjedoh reci...traze ti pozivnicu...nego ja kukam sto opet idem u cemeriku, i opet poslom... ;(
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 15:30

Pa eto..hajd' nam ugodi.
Meni ce poslati poziv u pismenoj formi pa cu i to priloziti...oni ..a imas li ...a ja.. evo :).
Mislila sam da je komplikovanije dobiti americku vizu ..ispade jos najjednostavnija.
Mada ruku na srce, niti sa jednom nisam imala problema.Skupim sve sto traze i "ljudi" odobre .
realna do boli

PostPostao/la malosutra81 dana 02/02/2009 15:52

realna do boli je napisao/la:Pa eto..hajd' nam ugodi.
Meni ce poslati poziv u pismenoj formi pa cu i to priloziti...oni ..a imas li ...a ja.. evo :).
Mislila sam da je komplikovanije dobiti americku vizu ..ispade jos najjednostavnija.
Mada ruku na srce, niti sa jednom nisam imala problema.Skupim sve sto traze i "ljudi" odobre .

vidis meni je odmah bilo sumnjivo to da ne treba nikakav poziv. hajde ti to izganjaj da ne bi dzaba ganjala ostale papire. dokument se zove Affidative of Support i to ti taj kod koga ides vjerovatno moze dobiti u nekom immigration officeu njihovom...il tako nesto
malosutra81

PostPostao/la melb26sa dana 02/02/2009 16:09

Affidavit of Support je formular koji je malosutra81 spominjao ali to se vecinom koristi za K-1, K-3 vizu koje su imigrantske. Meni je prije bilo dovoljno da pokazem racun iz banke i nisu mi trazili I-134. Pismo poziva koje sadrzi informacije ko ce pokriti tvoj boravak (karta ili room and board ili sve zajedno) je obicno i vise nego dovoljno jer na formularu za vizu (online DS-156) dajes informacije o osobi kod koje ces boraviti: ime, adresu, brojeve telefona (kuca, posao, cell, fax, email).

formular:
http://www.uscis.gov/files/form/I-134.pdf

uputstvo za ispunjavanje:
http://www.uscis.gov/files/form/i-134instr.pdf
melb26sa

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 16:19

Eto potsje ti me na jos jedno pitanje ....
Ispunajvanje tih formulara s interneta ( isprintala sam ih) treba li da se popunajvaju rucno ili se moze u njih direktno pisati sa komp..( nisam probala) ..mada mi se cini da su napisali popunjavanje elektronskim putem..nisam sigurna.

Probala...moze se popunjavati direktno :)
realna do boli

PostPostao/la melb26sa dana 02/02/2009 16:29

realna do boli je napisao/la:Eto potsje ti me na jos jedno pitanje ....
Ispunajvanje tih formulara s interneta ( isprintala sam ih) treba li da se popunajvaju rucno ili se moze u njih direktno pisati sa komp..( nisam probala) ..mada mi se cini da su napisali popunjavanje elektronskim putem..nisam sigurna.

http://evisaforms.state.gov/ ispunjavas online i kad sve ispunis klikaj da zavrsi formu pa ce je izbaciti u pdf-u (sa bar kodom). Onda taj pdf dokument sa tvojim podacima isprintas i predajes u ambasadi. Ako sta primjetis da si pogresno upisala onda ti je sve ispocetka.

BTW, ako radis kod privatnika ponesi si onaj M-2? obrazac od penzionog jer ti je i to dokaz da ces se vratiti nazad.
melb26sa

PostPostao/la realna do boli dana 02/02/2009 16:34

Napisala sam gore da sam probala .ali hvala ..
Planiram predati sve kao i za Sengejsku vizu sto se tice potvrde o zaposlenju, kopiju radnicke knjizice , rjesenje o godisnjem i kopiju M-2 obrazca.
Ja sto ga ja iskomplikova....a nije ..nadam se .
realna do boli

PostPostao/la jefferson dana 02/02/2009 16:43

mIRCerka je napisao/la:ja idem poslom na 4 dana, i jopet mi traze garantno pismo, tj poziv firme iz UsA....

Gdje ides? Mogli smo na kafu ako ces prema southu? :D

Za realnu:

Ponesi sljedece i dobijas vizu:

1.Uvjerenje o radnom odnosu
2. Potvrdu da si vlasnica stana
3. Ako mozes dokazati da izdrzavas kcerku i roditelje
4. Pismo iz USA (to nemora biti pismo ispecaceno jedno 800 puta, nego samo da vide kod koga ides).

Ali najvaznije od svega, tvoj posao.
Ono sto ces vidjeti jeste da su jedno 1000 puta bolji od "civilizovanih" evropskih ambasada!
jefferson

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: Cherry-Cherry, KvaziExpert i 5 gostiju.