AMALGAMSKE (crne) PLOMBE = OTROV !!!

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: AMALGAMSKE (crne) PLOMBE = OTROV !!!

PostPostao/la Cabadahija dana 16/05/2010 00:51

Jara je napisao/la::lol: :lol: :lol: E što se ismijah !
@Kamen spoticanja, haj' priznaj da si se klonir'o i sam sa sobom polemiziraš...sve da bi prod'o skuplju robu!

Prijatelju, hvala ti puno i sve naj! ;)

Bio si 100% u pravu. Lik sam sebi piše "pitanja & odgovore" ;) :D

AMALGAM je OTROV.... tek toliko, da ponovimo znanje ;)
Cabadahija

PostPostao/la zemo_online dana 16/05/2010 01:01

kad je otrov ,kako ga neko nosi 50 godina u ustima,u zubu i nista??????????
zemo_online

PostPostao/la Cabadahija dana 16/05/2010 07:06

test01 je napisao/la:kad je otrov ,kako ga neko nosi 50 godina u ustima,u zubu i nista??????????

Nosi ga nosi, uz desetine vidljivih i manje vidljivih zdravstvenih problema.
To ti je kao kod pušenja cigareta. Svi znaju da su otrovne, da imaju sijaset kancerogenih sastojaka, da smanjuju kapacitet pluća i da negativno utiču na cijeli organizam, međutim ljudi i dalje puše, i smrad cigareta šire i sebi i drugima. :-)

Tako je to i sa amalgamom.

Uostalom, kakav je naš bh mentalitet (ali i mentalitet Balkana), rijetko će ko od nas i priznat da je bolestan, ili da ima bilo kakvih zdravstvenih problema.
I tako mnogi ljudi hodaju sa svojim amlagamima u ustima, imaju jaku kiselinu u želudcu, fasuju čir, a ne jedu ni masno ni slano (ŽIVA), imaju vrtoglavice i smanjenu motoriku (SREBRO), padaju u depresiju (CINK, BAKAR)...

Svako ima pravo da zna da se amalgamske plombe polahko otapaju u ustima, i da postoji velika mogućnost da puknu ili ispuste puno veći sadržaj žive i ostalih otrova ukoliko se konzumira vruća hrana ili kahva npr.
SVAKA amalgamska plomba se otapa u ustima, manje ili više (zavisi od kvalitete materijala i sposobnosti zubara), a pojava simptoma zavisi i od organizma, tj sposobnosti samočišćenja organizma.

Nekim ljudima smeta na očigled, a nekim ljudima smeta manje, pa se to možda i ne primjeti, ali IPAK svima smeta...

Ha, ali opet, čujte, ko voli - nek' izvoli, sasvim lična stvar. 8-)
Cabadahija

PostPostao/la kamen spoticanja dana 16/05/2010 10:18

cabadahijo znas li ti ko je @cikicanga?
:lol: :lol:
blago tebi s tvojim keramickim ispunima...haman su one puno stetnije :-)
kamen spoticanja

PostPostao/la Cabadahija dana 16/05/2010 10:54

kamen spoticanja je napisao/la:cabadahijo znas li ti ko je @cikicanga?

Ne znam, niti me zanima. Ako nemaš šta pametno napisati na ovu temu, bolje nemoj ništa... nekako, ispadaš smiješan :D :D

... ali, možda ja i previše očekujem od tebe kao stručnog lica- stomatologa (šta imaaaaaaa, stomatolog) :lol:
Cabadahija

PostPostao/la Cabadahija dana 16/05/2010 11:01

babyline je napisao/la:
Cabadahija je napisao/la:
babyline je napisao/la:Care ´haj malo nam opleti o elektrosmogu, nova tema per favor... i udri jedno osam uzvicnika
U zdravlje!

De ba bejbi, pročitaj gluparije koje si napisala, pa se javi....

a... al dobro pročitaj ;) .... liječi se ba... nije ti dobro, onooooo, opšte stanje... kontaš ;)

ma pogresno si me shvatio nisam ja necu vise nikada,
ja mislim da ti je super cool tema i zato bi bilo super da otvoris i tu drugu... znaci ja sam ti fan.... tako da sve njabolje prijatelju

Dobro, dobro de, nemoj bona plakat, nije ništa bilo. Bićeš ti dobra djevojčica. Dešava se to da ponekad napišeš poneku glupost. Dobro, ti si tu nešto kao fenomen, mislim, bio sam se malo i zabrinuo za tebe prije dan dva, ali sad već vidim da se popravljaš, i da nećeš više biti nevaaajaaajaaa. :D

Negoooo, de ti nama reci šta je tebi ovaj "kamen spoticanja"?? Da niste vas dvoje jedno tijelo, a dv'je duše?? :D
Cabadahija

PostPostao/la kamen spoticanja dana 16/05/2010 12:09

kamen spoticanja je napisao/la:cabadahijo znas li ti ko je @cikicanga?

Ne znam, niti me zanima. Ako nemaš šta pametno napisati na ovu temu, bolje nemoj ništa... nekako, ispadaš smiješan :D :D

... ali, možda ja i previše očekujem od tebe kao stručnog lica- stomatologa (šta imaaaaaaa, stomatolog) :lol:

vidim da ne znas :lol: ...a trebao bi upoznati cikicangu...steta je da jedan takav talenat za nista ne upozna jednog istog takvog :)
dobar si ti dobar :lol:
kamen spoticanja

PostPostao/la kamen spoticanja dana 16/05/2010 14:33

babyline je napisao/la:
Cabadahija je napisao/la:Negoooo, de ti nama reci šta je tebi ovaj "kamen spoticanja"?? Da niste vas dvoje jedno tijelo, a dv'je duše?? :D

"jedno tijelo, dvije duse", imas ti jos problema pored amalgamskih plombi mensecini

best avatar lady :) on ima samo jedan problem kako privuci paznju...a jedini kvalitet koji posjeduje je to da mu je rodjak obolio zbog amalgama...doduse na jednoj temi jedva je ostao ziv zbog otkazivanja bubrega,na drugoj imao akutno trovanje zivom iz amalgama :? ,a na trecoj je skoro ostao sterilan jer mu je ziva poubijala spermatozoide :-)
mnogo nekih rodjaka moramo priznati... :-)
nego negjde procitah onu dont feed the trol :)
da ne bude po onoj staroj narodnoj "ko s djecom lijeze,upisan se budi" :)
btw kako ti je onaj "dzep"?
kamen spoticanja

PostPostao/la Cabadahija dana 16/05/2010 16:45

kamen spoticanja je napisao/la:
babyline je napisao/la:
Cabadahija je napisao/la:Negoooo, de ti nama reci šta je tebi ovaj "kamen spoticanja"?? Da niste vas dvoje jedno tijelo, a dv'je duše?? :D

"jedno tijelo, dvije duse", imas ti jos problema pored amalgamskih plombi mensecini

best avatar lady :) on ima samo jedan problem kako privuci paznju...a jedini kvalitet koji posjeduje je to da mu je rodjak obolio zbog amalgama...doduse na jednoj temi jedva je ostao ziv zbog otkazivanja bubrega,na drugoj imao akutno trovanje zivom iz amalgama :? ,a na trecoj je skoro ostao sterilan jer mu je ziva poubijala spermatozoide :-)
mnogo nekih rodjaka moramo priznati... :-)
nego negjde procitah onu dont feed the trol :)
da ne bude po onoj staroj narodnoj "ko s djecom lijeze,upisan se budi" :)
btw kako ti je onaj "dzep"?

Halo, "Stomatolog" ( štaaa imaaaaa, "stomatolog" :D ), vidim da si zagorio, pa je dotle došlo da se dopisuješ sa babyline preko teme o amalgamima (romantično, nema šta), i mada ja nemam lično ništa protiv ljubavi i ašikovanja, ipak bih te zamolio da poruke privatne prirode šalješ privatnom porukom i to direktno toj osobi kojoj se obraćaš (u ovom slučaju babyline), osim ako se nisi KLONIRAO u babyline. :D

Nije tebi stalo ni do zdravlja, niti do normalne priče, nego do vrijeđanja i pokušaja omalovažavanja drugih.

Npr, omalovažavaš i vrijeđaš neke voditeljke sa OBN tv-a, pa onda vrijeđaš nekog pod imenom "cikicanga", onda dok glumiš babyline vrijeđaš neku "serinu", i tako redom, ali nikako teme da se dohvatiš, a to je : AMALGAMSKE (crne) PLOMBE = OTROV U USTIMA !!! ;) :))))))).

A posebna priča je vrijeđanje ljudi koji su bolesni ili su bili bolesni. Tu si priznajem - NAJBOLJI, bez konkurencije.

ps.
Eh da, šalju mi ljudi privatne poruke. Kažu: "pusti ba Cabadahija ovog što se o kamen spotakeo, nije on kriv što mu nije sve sa vijugama u dure.
Kažu još, nije ti ovo prvi put da vrijeđaš i omalovažavaš ostale forumaše, ili da se KLONIRAŠ, pa sam sebi šalješ pitanja i odgovore, ali ne brini, nije to ništa opasno.
To je ba onaj kompleks manje vrijednosti, ali kloniranje i preuzimanje važnik virtualnih uloga (npr STOMATOLOG, savjetnik za zubiće i sl) pomaže 100% kod tvog slučaja :D

....... Samo nemoj vrijeđat druge, a sve drugo će ti pomoći kod tvoje bolesti.
Cabadahija

PostPostao/la Cabadahija dana 16/05/2010 17:20

babyline je napisao/la:cuvajte se amalgama stvarno vidte sta radi od coeka :D

Evo, "stomatolog" posto "baby" ha ha ha ha ha! :lol: :lol: GROHOTOM se smijem! :lol:
Cabadahija

PostPostao/la privremeni dana 17/05/2010 15:14

Evo, "stomatolog" posto "baby" ha ha ha ha ha! :lol: :lol: GROHOTOM se smijem! :lol:

Ti bi se trebao prestati ponasati u skladu sa izabranim imenom.. Otvorio si u nekoliko dana gomilu tema, a ni jednu ne znas voditi.
Ili su sve te stetne tvari ostavile posljedice na tebe ili si bezobrazan po prirodi.
privremeni

PostPostao/la Cabadahija dana 17/05/2010 17:02

privremeni je napisao/la:

Ti bi se trebao prestati ponasati u skladu sa izabranim imenom.. Otvorio si u nekoliko dana gomilu tema, a ni jednu ne znas voditi.
Ili su sve te stetne tvari ostavile posljedice na tebe ili si bezobrazan po prirodi.

Ili si to klonirana baby + ovaj što se vazda spotakne :D Haaa?? Hajd lijepo priznaj, pola ti se prašta. :D

A taj koji ne prati temu si ti prijatelju, jer ništa pametno nisi rekao, tj, uopšte nisi ni komentarisao temu, već stalno nešto kontriraš, ne samo na mojim temama, već i po cijelom Forumu.

Također, otvorio sam 3 teme: BIOLOŠKA KLOPA, AMALGAMSKE PLOMBE i FLUOR = OTROV, i sve imaju postove, ljudi se javljaju, razmjenjuju svoja mišljenja, što je naravno i suština foruma.

Međutim, čak i da sam otvorio 3000 tema, to nije tvoj problem.

Ima jedna stara poslovica ko stvorena za tebe: Ako ne znaš nešto pametno kazat, bolje ti je šuti. :D
Cabadahija

PostPostao/la privremeni dana 17/05/2010 18:41

Cabadahija je napisao/la:Ili si to klonirana baby + ovaj što se vazda spotakne :D Haaa?? Hajd lijepo priznaj, pola ti se prašta. :D

A taj koji ne prati temu si ti prijatelju, jer ništa pametno nisi rekao, tj, uopšte nisi ni komentarisao temu, već stalno nešto kontriraš, ne samo na mojim temama, već i po cijelom Forumu.

Također, otvorio sam 3 teme: BIOLOŠKA KLOPA, AMALGAMSKE PLOMBE i FLUOR = OTROV, i sve imaju postove, ljudi se javljaju, razmjenjuju svoja mišljenja, što je naravno i suština foruma.

Ima jedna stara poslovica ko stvorena za tebe: Ako ne znaš nešto pametno kazat, bolje ti je šuti. :D

Samo novaci i to banirani imaju obicaj da se ovdje pokusaju klonirati 8-)
Mogu razumjeti tvoju radost savladavanja interneta i otkrivanja novih informacija, ali sve sto si ti prepisao od tudjih tekstova i ponudio nam ovdje kao svoje uratke, prosjecan posjetitelj sa-x odavno vec zna. Znaci nisi nam ponudio nista novo, sve sam pazljivo procitao i pronasao gdje i sa cega si skinuo, pa mi je zato i zasmetala tvoja netolerancija prema drugim diskutantima.
Istina je da ja nisam nista rekao na ovoj temi, ali kada to ti uradis zaista cu se pokusati ukljuciti.
Do tada ostaj zdravo i nemoj previse sjediti pred monitorom, nije zdravo, rekla mi je amidzica mog komsije da je cula od daidzinog sina da je imao problema sa kicmom , laktom i ocima. :mrgreen:
privremeni

PostPostao/la zemo_online dana 17/05/2010 22:14

ako amalgam polako truje covjeka tako sto istice van iz plombe, onda bi se i volumen plombe trebao smanjivati,zar ne??
i vremenom bi plomba ispala .
zemo_online

PostPostao/la bez_ideje dana 17/05/2010 22:22

oj teme :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Namah mi dodje da sve zube povadim........nema vise lijecit ,brusit,betonirat.....cim mi cacne onim,ja cu red vadi odma ,ne treba mi taj belaj u zivotu
bez_ideje

PostPostao/la sitna.buranija dana 17/05/2010 22:26

Banujte trollinu. :-)
sitna.buranija

PostPostao/la Cabadahija dana 18/05/2010 11:16

privremeni je napisao/la:
Cabadahija je napisao/la:Ili si to klonirana baby + ovaj što se vazda spotakne :D Haaa?? Hajd lijepo priznaj, pola ti se prašta. :D

Samo novaci i to banirani imaju obicaj da se ovdje pokusaju klonirati 8-)
Mogu razumjeti tvoju radost savladavanja interneta i otkrivanja novih informacija, ali sve sto si ti prepisao od tudjih tekstova i ponudio nam ovdje kao svoje uratke, prosjecan posjetitelj sa-x odavno vec zna. Znaci nisi nam ponudio nista novo, sve sam pazljivo procitao i pronasao gdje i sa cega si skinuo, pa mi je zato i zasmetala tvoja netolerancija prema drugim diskutantima.
Istina je da ja nisam nista rekao na ovoj temi, ali kada to ti uradis zaista cu se pokusati ukljuciti.
Do tada ostaj zdravo i nemoj previse sjediti pred monitorom, nije zdravo, rekla mi je amidzica mog komsije da je cula od daidzinog sina da je imao problema sa kicmom , laktom i ocima. :mrgreen:

Kakve veze ima ako čovjek nekoga CITIRA?? Pa fino piše da se NE SMIJU REKLAMIRATI tuđe stranice i komercijalni linkovi, a ja sam NARAVNO informacije pokupio svugdje po malo, ali od kompetentnih i učenih ljudi koji su puno informisaniji i načitaniji i od mene i od tebe, i ja sam NAMJERNO pokupio te i takve informacije, a nisam citirao nekog od nas forumaša, niti sam citirao MADONNU, već naravno, sve doktore i hemičare :D

Meni je u biti drago da si ti pročitao sve moje postove, i da si pronašao izvore informacija o opasnosti ovog šita, pa će ti vjerujem biti jasnije koliko je amalgam OTROVAN i o kakvom zlu se na ovoj temi govori, a zbog toga sam ja i postavio ovu temu, pa taman isp'o i kopirant, i novi kolač, i klon. 8-)

Također, sve 3 teme koje sam postavio, koliko znam NISU bile na ovom Forumu, ljudi se javljaju, ostavljaju svoje komentare i mišljenja, daju savjete...
Istina, ima i onih koji su tu samo radi neke provokacije ili dobacivanja, no čuj.... sve je to ljudski, i oni imaju pravo da se izraze, jer čak i s glupostima, i oni su na neki način učesnici u konverzaciji.

Tako ja razumijem i tebe. Nisi ti u biti zlonamjeran. Ti si nešto kao KONTROLING ili tako nešto. Imaš potrebu da nekog raskrinkaš, da ga skontaš kako je negdje nešto copy-paste, itd.
Međutim, meni si (malo i nesvjesno) puno pomogao, jer si citirao naučne izvore o štetnosti otrova amalgama, i zbog toga si ti meni baš cool. Nastavi i dalje da pratiš sve o otrovnosti amalgama i širi dalje znanje o tom otrovu. :dance:
Cabadahija

PostPostao/la privremeni dana 18/05/2010 12:05

Hvala cabadahijo,
Vidis da se moze kad se hoce biti pristojan :-)
Sto se tice tvojih tema, mislim da sam negdje vec pomenuo, prosjecno informisanom i obrazovanom covjeku, one nisu nista novo, odavno su poznate sve cinjenice za i protiv. Znaci, ostaje na pojedincu da ocijeni prednosti i nedostatke, odnosno poradi na svojoj i svoje porodice zdravstvenoj kulturi.
No, kako ovdje ima jako puno mladih, samo ti pici ovakve teme, jer ce sigurno biti onih kojima ce to biti novost, ali neka znaju i odakle si to skinuo (mislim tekstove) pa ce dalje moci i sami da zadju u detalje, da ne kazem procijene sve relevantne cinjenice.
Eto, korisna ti je ona informacija o tome gdje se moze naci zubna pasta bez fluora. :dance:
Pozdrav
privremeni

PostPostao/la Cabadahija dana 22/05/2010 09:08

Idem dalje sa istinama o otrovu zvanom AMALGAM.

Navest ću samo neke razloge ZAŠTO KERAMIČKE (bijele) a NE AMALGAMSKE (crne) plombe tj, ispuni.

1.) ZDRAVSTVENI RAZLOG:
Bijele KERAMIČKE plombe su izrađene od materijala koji nisu štetni, ili su puno manje štetni od amalgamskih smjesa otrova ŽIVE, BAKRA, KALAJA, SREBRA i slično.

2.) ESTETSKI RAZLOG:
O ovom razlogu svi sve znaju. Koja je GROZOTA otrovni i ružni amalgam (liči mi na učmali KARIJES). Što bi rek'o moj jaran jednom stomatologu: "NE VIDIŠ TI JARANE MOJE CRNE AMALGAME, AL IH VIDI MOJA CICA, I ZATO, VADI ODMAH TO SMETLJE IZ MOJIH ZUBI" :)))) :D

A sad ćemo na brzinu izvršit još jednu usporedbu oko CIJENE i DUGOTRAJNOSTI.

CIJENA
bijelih neamalgamskih plombi tebala biti zadnja u planu ukoliko se želi biti i ostati zdrav.
Mada je cijena bijelih plombi još uvijek viša od cijena otrovnih amalgamskih, ipak i cijena neamalgamskih (nemetalnih) plombi je svakim danom sve niža, i to zahvaljujući većoj potražnji u svijetu, jer svijest o opasnostima po zdravlje od amalgama polahko, ali sigurno se povećava.

DUGOTRAJNOST
Također, i na području dugotrajnosti tzv bijelih plombi se u posljednje vrijeme sve više radi, tako da pojedine bijele plombe (pogotovo keamičke iz jednog komada) mogu trajati i do 30 godina.
One jesu skuplje u odnosu na amalgamske, ali to i nije neki iznos obzirom šta se dobija. Ove plombe postoje već 50-ak god, ali su bile privilegija bogatih i državnika, a rađene su po kalupu i ručno.
Međutim, danas se rade kompjuterski, jer računar snimi zub, i "iskroji" plombu laserom, a stomatolog je samo ugradi u zub.
Međutim, ova cijena od cca 350 do 400 kuna u Hr (oko 100 KM) nije izgovor, jer se jednokratnim ulaganjem dobija neškodljiva keramika, i lijep zub.
Uostalom, podijelite 100 KM na 20 ili 30 godina... isplati se 100%. :)
Cabadahija

PostPostao/la duboka_misao dana 22/05/2010 09:20

ako moze taj neskodljivi sastav keramickih ispuna i skodljivi amalgama u procentima i omjeru, hvala.
duboka_misao

PostPostao/la kamen spoticanja dana 22/05/2010 23:53

Cabadahija je napisao/la:Idem dalje sa istinama o otrovu zvanom AMALGAM.

Navest ću samo neke razloge ZAŠTO KERAMIČKE (bijele) a NE AMALGAMSKE (crne) plombe tj, ispuni.

1.) ZDRAVSTVENI RAZLOG:
Bijele KERAMIČKE plombe su izrađene od materijala koji nisu štetni, ili su puno manje štetni od amalgamskih smjesa otrova ŽIVE, BAKRA, KALAJA, SREBRA i slično.

2.) ESTETSKI RAZLOG:
O ovom razlogu svi sve znaju. Koja je GROZOTA otrovni i ružni amalgam (liči mi na učmali KARIJES). Što bi rek'o moj jaran jednom stomatologu: "NE VIDIŠ TI JARANE MOJE CRNE AMALGAME, AL IH VIDI MOJA CICA, I ZATO, VADI ODMAH TO SMETLJE IZ MOJIH ZUBI" :)))) :D

A sad ćemo na brzinu izvršit još jednu usporedbu oko CIJENE i DUGOTRAJNOSTI.

CIJENA
bijelih neamalgamskih plombi tebala biti zadnja u planu ukoliko se želi biti i ostati zdrav.
Mada je cijena bijelih plombi još uvijek viša od cijena otrovnih amalgamskih, ipak i cijena neamalgamskih (nemetalnih) plombi je svakim danom sve niža, i to zahvaljujući većoj potražnji u svijetu, jer svijest o opasnostima po zdravlje od amalgama polahko, ali sigurno se povećava.

DUGOTRAJNOST
Također, i na području dugotrajnosti tzv bijelih plombi se u posljednje vrijeme sve više radi, tako da pojedine bijele plombe (pogotovo keamičke iz jednog komada) mogu trajati i do 30 godina.
One jesu skuplje u odnosu na amalgamske, ali to i nije neki iznos obzirom šta se dobija. Ove plombe postoje već 50-ak god, ali su bile privilegija bogatih i državnika, a rađene su po kalupu i ručno.
Međutim, danas se rade kompjuterski, jer računar snimi zub, i "iskroji" plombu laserom, a stomatolog je samo ugradi u zub.
Međutim, ova cijena od cca 350 do 400 kuna u Hr (oko 100 KM) nije izgovor, jer se jednokratnim ulaganjem dobija neškodljiva keramika, i lijep zub.
Uostalom, podijelite 100 KM na 20 ili 30 godina... isplati se 100%. :)

vidis kad googlas treba da googlas pametnije...ovde si naveo sve neistinu do neistine osim o ruznoci amalgamske plombe...jer brate ruzne su da ne mogu biti ruznije :)
keramicke plombe u kojima ti govoris uopce ne mogu biti stvar izbore u vecini slucajeva...dakle jako su ogranicene indikacije za ovakvu vrstu plombe...jer da bi postavio keramicku plombu moras imati idelan kavitet a to zna biti rijetkost...a onda nacin pripravljanja te plombe...dakle sam proces proizvodnje keramike...posliije toga uzimanje otiska materijalima koji su silikonski koji je opet bar dva puta potencijalno opasniji od amalgamske plombe...a onda vezivanje keramicke plombe...naravno za to ti trebaju cementi i hajd pogodi od cega se ti cementi prave...opet od fosfata,cobalta,bakra ...ili pak oni staklenoionomerni puni otpustajuceg fluora...
e sad kompozitne plombe...u sustini cijena im i nije velika ali prosjecan vijek trajanja takve jedne plombe jeste oko 2 godine...one keramicke mogu dozivjeti i 500 godina ali nazalost zbog cvrstoce keramike stradaju zubi...i oni popravljeni i oni koji su s njima u kontaktu(ko ima keramicke krune u ustima zna o cemu govorim...samo nek pogleda zube u kontra vilici nakon 2 godine koristenja keramike...
inace kompozitne plombe su polimetilmetakrilat koji se dobija polimerizacijom monomera metakrilata...dakle ona lampa kojom vam svijetle zube jeste polimerizacijska lampa...a onda spektakl ...taj monomer je kancerogena supstanca...i ako polimerizacija nije dobro izvrsena stete po zube budu katastrofalne...upravo iz tg razloga se na profundiranim cariesima izbjegava direktna postavka kompozitnih plombi...nego se kad pacijent insistira na estetici ispod kompozita postavlja upravo amalgam jer amalgam namanje steti pulpnoj komori zuba i na taj nacin puno cesce mozemo sacuvati vitalitet zuba...
e sad postici polimerizaciju je skoro pa lutrija...ona zavisi od debljine sloja polimeriziranog kompozita(a sloj ne bi smio biti veci od 1 mm...a sad zamisli taj sloj u ustima i kako ga je tesko postici),poslije toga zavisi od jacine polimerizacijske lampe(problem sam od sebe)ugla pada svjetlosti i jos mnogo detalja...tako da je kompozitna plomba puno rizicinija i za zdravlje opasnija varijanta...uostalom svi imamo takve ustima i znamo koliko nam traju i kako nas sluze...doduse neke nove vrste kompozita uz dobrog terapeuta i pravilno postavljanje daju mnogo bolje rezultate ali jos uvijek to nije i priblizno amalgamu...a sumnjam da ce i biti jer dugotrajno nije isplativo onome ko proizvodi... ;-)
e sad ta tehnika o kojoj govoris ...ta kompjuterska...rijec je o cad-cam tehnici i na prste jedne ruke mozes izbrojati ordinacije u citavoj BiH koji posjeduju taj sistem(sistem kosta 200.000 eura ;-) )a prica da je jedna takva plomba 100 KM je vrhunac ...posebno u hrvatskoj gdje su cijene najmanje tri puta vece nego u BiH...
dakle obican inley-onley(dakle ta keramicka plomba) izradjena indirektnom tenikom na otisak u bih kosta izmedju 300 i 450 KM zavisnosti od terapeuta ;-) i opet ponavljam uz skucene indikacije...
e sad mi kazi koliko to nas moze sebi priustiti nesto takvo...reci cu ti iz iskustva....jako malo... ;-)
nego jos uvijek cekam konkretan dokaz da amalgam stetan...naravno pod dokaza ne mislim da se ziva koristi u fabrici akumulatora...
kamen spoticanja

PostPostao/la Cabadahija dana 23/05/2010 07:03

:D :D :D :D

Sve je to lijepo što si nam napisao, mislim, potrudio si se, nema govora, ali te opet moram opovrgnuti, jer
nisi u pravu 8-)

Kao prvo, kada sam postavio bilo koju od mojih tema, moj CILJ je bio i ostao da se ljudi, cijenjeni forumaši Sa-x javljaju, komentarišu, iznesu svoja mišljenja, ali što je najvažnije, svoja iskustva, jer iskustvo je ono što je na kraju najmjerodavnije, a ISKUSTVO MENI BLISKIH OSOBA govori upravo da je amalgam ŠTETAN, i da je čak mogao biti i poguban za njihovo zdravlje.

Naravno da postoje ljudi koji nisu ili ne osjećaju skoro nikakve posljedice uprkos amalgamu u zubima, međutim, moj cilj je i da se ljudi informišu, ili barem BUDU SVIJESNI SASTOJAKA amalgamskih plombi, tj. ŽIVU, BAKAR, KALAJ ili SREBRO u ustima, jer takvi teški metali KAD-TAD moraju početi ispuštati svoje otopine iz tih plombi.

LJUDI IMAJU PRAVO ZNATI ŠTA IM SE STAVLJA U USTA, i šta će otapati slijedećih, npr 10-ak godina!!!

Također, ja ne tvrdim da su ostale vrste i podvrste plombi super-zdrave, neškodljive ili nekancerogene, ali ja sam sa AMALGAMIMA imao problem, pa upravo zbog toga želim čuti i mišljenja i iskustva drugih. Također, ne sporim da se sastav plombi treba i MORA saopštiti pacijentu.

Što se tiče cijena i kvalitete ("bijele" tj "crne" plombe), da ti kažem da blago rečeno - PRETJERUJEŠ, ali s obzirom da stomatolozi nabavljaju bud' pošto te amalgame "preko sindikata" (jer amalgame plaća DRŽAVA) ni malo ne čudi to da ih toliko braniš. 8)
... Eh da, postoje i plombe kod kojih nema čak ni tog cimentiranja, i rade ih mnoge stomatološke ordinacije u Hr, a ne bih se složio da su tako skupe kao što ti tvrdiš.
Neću nikog da reklamiram pa neka se svako za sebe informiše i malo pro-googla, ima svega, pa neka im vala zubari objasne (barem od prilike) šta im trpaju u usta. :D

Na kraju želim reć' da ljudi koji se kojim slučajem ne osjećaju baš najbolje, muči ih vrtoglavica, depresija, jake želučane kiseline, metalni ukus u ustima ili upaljeni krajnici i grlo, nisu prehlađeni, a izvršili su sve preglede (krvnu sliku, ct, ultra zvuk, itd, itd), neka se ne brinu, jer to su 99,9% njihovi AMALGAMI, ili bolesni zubi. :zoka:
Cabadahija

PostPostao/la kamen spoticanja dana 23/05/2010 10:05

Cabadahija je napisao/la: da ti kažem da blago rečeno - PRETJERUJEŠ,

:lol: :lol: :-)
cuj pretjerujem :-)
de ziv bio procitaj naslov teme koju si otvorio :roll:
a onda opet ista zelja...zelim da pricamo o stetnosti amalgamskih plombi...ne o meni ,ne o cijenama plombi...btw ovde sindikat ne nabavlja nikome nista...nazalost :)
nego sam ti u postu ranije jednostavno razlozio sva tri materijala o kojima pricas samo da vidis koliko je suplja teza koju zastupas...i jos uvijek cekam argumente o stetnosti amalgama...samo nemoj pricu o svojim rodjacima opet...nikad mi nisi rekao sta im se tacno desilo ...
a ja cu ti opet ponovit sve argumentovano dok ne naucis :)
nego znas da se amalgam kao ispun koristi od 1800.te...i cak i danas kad je estetika najprofitabilnija zlatna koka jos uvijek se amlagam koristi duplo vise od svih ostalih materijala zajedno...toliko je pak stetan da su poceli proizvoditi i bijelu varijantu amalgama :) (trazi pod PANAVIA)
a zivotni vijek covjeka sve duzi sve nas vise ima :)
nego de mi konacno jedan dokaz da je amalgam stetan...a ja cu tebi dva miliona da je koristan ;-)
Ii de mi jos samo kazi koji to restoracijski ispun(plomba) stoji a da se ne veze za zub?
osim amalgama :)
kamen spoticanja

PostPostao/la DoctorSa dana 23/05/2010 18:10

mislim da je najbolje da izvadimo zube :idea:
DoctorSa

PostPostao/la kamen spoticanja dana 23/05/2010 18:34

DoctorSa je napisao/la:mislim da je najbolje da izvadimo zube :idea:

jes vala...tako je najsigurnije :-) do rupe se dokotrljat ;-)
kamen spoticanja

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.