alfa Romeo 156 1.9 jtd 2003 godiste

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Re: alfa Romeo 156 1.9 jtd 2003 godiste

PostPostao/la Crazy MoFu dana 11/02/2009 10:03

Ovo gore ''seru'' po Alfama ponosni vozaci Golfa 2 eventualno 3, koji jos uvijek mogu popravljati auto ''kod Seje u garazi'', kod koga je dizalica ''na kurblu'', o kompjuteru i da ne pricamo. Odrzavanje jeste malo skuplje (a ne mora ni to biti jer se i za Alfu mogu naci ''kineski, turski ....''' dijelovi, naravno ko to zeli da stavlja u svoje auto), ali odvezite vi vase ljubimce u ASU na pravi servis, pa ce vas oderati 3X vise nego za Alfu.

Najvise me nervira izgovor ''tesko ga je posle prodati .....'', pa jel se auto kupuje da bi ga se prodalo. Neko kupuje auto zato sto uziva u voznji (a vecina se slaze da sa Alfom ''od obicnih auta'' rijetko koje moze da se nosi), a neko radi potrebe (eh ti vozaju Passata pijacara iz '76 heheh). I osim toga, obratite malo paznju koliko Alfi se sad ''kotrlja'' po Sarajevu, izgleda da su dobile na cijeni (vrijednosti kod vozaca).

To sto pricate o nekim kvarovima, pa halo kupuje se polovno auto, ne ocekujete valjda da ce i nakon 5-6 ili vise godina, biti kao nov. Imam Alfu 147 1,9 JTD 2002 i s vremena na vrijeme desi se neki kvar (naravno to dosta zavisi od nacina na koji se vozi, odrzava ...), ima stvari koje se moraju promjeniti, ali polako, ne moze sve odjednom. Al' zato kad 115KS (iz ALFE) povuce onda bih vas pitao sta mislite. A o dodatnoj opremi da i ne pricam.

Ovome sto je postavio temu. Kralju ne slusaj nikoga, ako si odlucio koje ces auto, samo je na tebi sad da nadjes odgovarajuceg. I ja sam tako slusao raznorazne ''strucnjake'' i Alfa nije bila ni u najludjim snovima, ali kad sam naletio na ovu, sjeo provozao, istog momenta sam se odlucio za nju i ne kajem se. I pazi ovo sad. Kostala je 14.000, a pored nje stoji Golf 4 2000 godite TDI 90KS 16.500 od opreme nista. I sad ce ''strucnjaci'' reci da je bolje uzet Golfa jer ga je lakse prodati posle, e jeste, ali jebes prodaju kad se vozis u ''traktoru''.
P.S. Ako hoces da provjeris kilometrazu javi se na PM.
Crazy MoFu

PostPostao/la HAVANA dana 11/02/2009 10:10

Najbolji izbor kod Alfe ti je 1,9 JTD i ima najmanje problema i odličan motor.Generalno nema nekih velikih problema sa tim motorom ako je redovno servisiraš,naše ceste nisu za nje i pazi niska je ,često zakače karterom i onda je problem.Ostalo sve spada pod redovno servisiranje auta,trapovi ,protok ...sve se to mora nekad zamijeniti kao i kod drugih automobila.
Na benzincima i 2,4jtd je malo drugačija situacija i tu možeš očekivati više problema.Gubi na cijeni ali koje auto više klase ne gubi?Ukrast ti je ne mogu a servis jedan jedini Hota.Na svakom autu imaš uobičajene stvari koje se češće mijenjaju a VW novije generacije ih ima najviše i nije nikakvo mjerilo kvalitete.Ako tražiš auto sa najmanjim brojem kvarova onda kupi japanca Honda br 1 pa Toyota pa Mazda a kilometražu kod Alfe možeš provjeriti i ako je vraćena ,na dijagnostici orginalnoj nek uđe u opciju zadnjeg zamijenjenog elektronskog dijela i tad će mu isčitati na koliko kilometara je zamijenjen.
HAVANA

PostPostao/la corsa dana 11/02/2009 10:32

edoze je napisao/la:meni se svidja 156-ica karavan,mozda bi bila moje sljedece auto da ima opciju s pogonom na sve tockove

Imas Alfu Q4 sa pogonom na sva cetiri tocka. ;-)
corsa

PostPostao/la johntra dana 11/02/2009 12:01

da približimo čovjeku vizeulno :D

slika
johntra

PostPostao/la edoze dana 11/02/2009 14:24

corsa je napisao/la:
edoze je napisao/la:meni se svidja 156-ica karavan,mozda bi bila moje sljedece auto da ima opciju s pogonom na sve tockove

Imas Alfu Q4 sa pogonom na sva cetiri tocka. ;-)

ja je ne vidjeh nigdje po bosni :D
mislio sam,dostupnu,a za takvu jos nisam cuo da neko prodaje,dostupniji je audijev quattro recimo ;-)
edoze

PostPostao/la johntra dana 11/02/2009 16:36

ima jedna u SA..lik je vozi već skoro pet godina....ista ovakva :)
johntra

PostPostao/la edoze dana 11/02/2009 16:44

johntra je napisao/la:ima jedna u SA..lik je vozi već skoro pet godina....ista ovakva :)

u zenici nema :D
a ja i rajvosa smo nepovezani totalno,nisam dolazio par godina :D
a i tada sam bio mali da bi primjetio alfu s pogonom na 4 tocka :D :D
edoze

PostPostao/la black dana 11/02/2009 16:54

slika

1.9 JTD neko zaineteresovan ? :mrgreen:
(ista boja kao i ova na slici)
Zadnja izmjena: black; 11/02/2009 18:14; ukupno mijenjano 1 put/a.
black

PostPostao/la Lesli Eldridž dana 11/02/2009 18:11

Romeo 80 je napisao/la:
nokia6170 je napisao/la:Trebam vase misljenje o kupivini ovog auta...hvala svima unaprijed na komentarima.

http://www.termagauto.com/index.php?sel=3&vozilo=0&page=0&view=361

ili ovaj

http://autopijaca.ba/index.php?vozilo=1&page=0&view=45401

Ta prva ima nerealno malu kilometražu, a druga je već tu negdje! Sveto pravilo ti je da gledaš stanje konkretnog primjerka jer je puno važnije kod polovnih auta kako su vožena i održavana od nekih mitova o kvarljivosti i sl.
Ne slušaj ljude koji imaju jarane kojima se redovno dešavaju havarije motora nezavisno o marki vozila jer ćeš na netu uvijek naići na nekoga ko ima jarana koji ima komšiju čija kurva ima Alfu kojoj je razjebana mašina! :-)
Alfe su puuuno bolje od uobičajenog mišljenja o njima na ovim prostorima...
Obrati pažnju na kompletno stanje auta, odvedi ga na dijagnostiku, provjeri stanje trapa jer zbog naših cesta i sportskog ovjesa isti zna otići kod nesavjesnih vozača.
PS: Ja bih ti ipak prije preporučio benzinca 1.8 ili 2.0 i ugradnju plina. Manji bi ti bili troškovi za gorivo, a i u teoriji manja je mogućnost kvara jer su savremeni dizelaši preopterećeni i jako osjetljivi na loše gorivo.
Alfe gube na cijeni zbog našeg mentaliteta, ali ih zato i u startu kupiš po nižoj cijeni od nekih drugih precijenjenih auta. A da ne govorimo o mogućnosti krađe Alfe ili npr. Passata... :roll:

:thumbup: Slažem se, samo po meni ne treba stavljati plin na auto, mogu ruje opet da ga zavrnu :lol: I neko je jednom davno napisao da je plin za kuhanje i grijanje, dizel za traktore, a benzin za aute. :D Ja sam imao alfu i nije bilo problema sa njom.
Lesli Eldridž

PostPostao/la Lesli Eldridž dana 11/02/2009 18:13

DoradO je napisao/la:
Romeo 80 je napisao/la:
Ako nije tajna možeš li mi reći šta se konkretno desilo pa je došlo do havarije motora? I koje je godište bila ta Alfa? Čisto onako informativno. :)

rekoh druze da neam pojma nisam mehanicar ... mogu ti rec da sam se vracao tamo preko Hotonja i uz brdo se poceo pojavljivat gust dim iza mene ... ujutro sacekao ivicu mehanicara tamo kod tunela (vjerovatno znas ko je) sacekao par dana popravku i et ... alfa bila '02 ( na prozorima) al registracija '03- trebal ti boja alfe cisto ono informativno :?:
Ivica ti je za elektriku majstor, a ne za mehaniku... :D
Lesli Eldridž

PostPostao/la Lesli Eldridž dana 11/02/2009 18:16

johntra je napisao/la:kilometražu ti može provjeriti Hota i Autocomerce...od ove prve redizajnirane 156 ja ne bih bježao, jer su bukvalno na tom modelu ispravljene sve dječije bolesti, tako da se sa te strane ne bi trebao brinuti...druga stvar, Termag je vrlo ozbiljna i pouzdana auto-kuća, bio sam pa sam se uvjerio iz prve ruke, te ljudi daju i garanciju na automobile, a također ne vraćaju kilometražu, što na kraju krajeva uvijek imaš gdje provjeriti...znam i to jer imaju auta i sa po 250.000 na satu, pa ih nisu vraćali...plus imaju i svoj servis sa svim dijagnostičkim uređajima...ispade da ih puno hvalim, ali kad sam otišao gore i uvjerio sam se....
Ja sam od Dine čuo da se samo kod njih isplati uzeti auto i da nisu varalice. "Ili kupi preko oglasa", rekao je. Kaže da pouzdano zna da su pošteni, te se i ja slažem sa tobom, ipak si ti sa specijaliziranog foruma :D :thumbup:
Lesli Eldridž

PostPostao/la Lesli Eldridž dana 11/02/2009 18:26

Crazy MoFu je napisao/la:Ovo gore ''seru'' po Alfama ponosni vozaci Golfa 2 eventualno 3, koji jos uvijek mogu popravljati auto ''kod Seje u garazi'', kod koga je dizalica ''na kurblu'', o kompjuteru i da ne pricamo. Odrzavanje jeste malo skuplje (a ne mora ni to biti jer se i za Alfu mogu naci ''kineski, turski ....''' dijelovi, naravno ko to zeli da stavlja u svoje auto), ali odvezite vi vase ljubimce u ASU na pravi servis, pa ce vas oderati 3X vise nego za Alfu.

Najvise me nervira izgovor ''tesko ga je posle prodati .....'', pa jel se auto kupuje da bi ga se prodalo. Neko kupuje auto zato sto uziva u voznji (a vecina se slaze da sa Alfom ''od obicnih auta'' rijetko koje moze da se nosi), a neko radi potrebe (eh ti vozaju Passata pijacara iz '76 heheh). I osim toga, obratite malo paznju koliko Alfi se sad ''kotrlja'' po Sarajevu, izgleda da su dobile na cijeni (vrijednosti kod vozaca).

To sto pricate o nekim kvarovima, pa halo kupuje se polovno auto, ne ocekujete valjda da ce i nakon 5-6 ili vise godina, biti kao nov. Imam Alfu 147 1,9 JTD 2002 i s vremena na vrijeme desi se neki kvar (naravno to dosta zavisi od nacina na koji se vozi, odrzava ...), ima stvari koje se moraju promjeniti, ali polako, ne moze sve odjednom. Al' zato kad 115KS (iz ALFE) povuce onda bih vas pitao sta mislite. A o dodatnoj opremi da i ne pricam.

Ovome sto je postavio temu. Kralju ne slusaj nikoga, ako si odlucio koje ces auto, samo je na tebi sad da nadjes odgovarajuceg. I ja sam tako slusao raznorazne ''strucnjake'' i Alfa nije bila ni u najludjim snovima, ali kad sam naletio na ovu, sjeo provozao, istog momenta sam se odlucio za nju i ne kajem se. I pazi ovo sad. Kostala je 14.000, a pored nje stoji Golf 4 2000 godite TDI 90KS 16.500 od opreme nista. I sad ce ''strucnjaci'' reci da je bolje uzet Golfa jer ga je lakse prodati posle, e jeste, ali jebes prodaju kad se vozis u ''traktoru''.
Jah, dobro ti napisa za ponovnu prodaju. OPvde naši VW-ovci hoće da voze auto 5/6 godina i da ga prodaju po istoj cijeni. Čak ga cijene i više nego kad su ga kupili. Alfa je Tito za aute. :thumbup:
Lesli Eldridž

PostPostao/la Crazy MoFu dana 11/02/2009 23:18

slika

slika

slika

Al nije na prodaju. ;-)
Crazy MoFu

PostPostao/la DoradO dana 12/02/2009 00:17

sta je ovo .. sad mi trebamo dr*at na tvoje auto jel .. koji mentol ... stavio on da mi vidimo njegovu alfu :lol: :lol:

Lesli ba mogao si mi malo ranije odg na post :D
DoradO

PostPostao/la kesha dana 21/08/2009 16:57

Lesli Eldridž je napisao/la:
Crazy MoFu je napisao/la:Ovo gore ''seru'' po Alfama ponosni vozaci Golfa 2 eventualno 3, koji jos uvijek mogu popravljati auto ''kod Seje u garazi'', kod koga je dizalica ''na kurblu'', o kompjuteru i da ne pricamo. Odrzavanje jeste malo skuplje (a ne mora ni to biti jer se i za Alfu mogu naci ''kineski, turski ....''' dijelovi, naravno ko to zeli da stavlja u svoje auto), ali odvezite vi vase ljubimce u ASU na pravi servis, pa ce vas oderati 3X vise nego za Alfu.

Jah, dobro ti napisa za ponovnu prodaju. OPvde naši VW-ovci hoće da voze auto 5/6 godina i da ga prodaju po istoj cijeni. Čak ga cijene i više nego kad su ga kupili. Alfa je Tito za aute. :thumbup:

halo ba ljudi,evo citam sta ovi ljubitelji ww pisu,ma vi ljudi pojma nemate,kazete da se alfa stalno kvari,a fol se ww ne kvari,neg samo se o tome suti pa i niko ne zna,evo vam jedan primjer mog komsije koji je kupio novog pasata 2005 godiste 1,9 tdi i presao je sa njim 67 000 km i crkao mu je mjenjac,toliko o ww kvaliteti,a to da je alfa skupa za odrzavati nije istina,u rangu je sa golfom 4,odvucite auto u asu pa ce te vidjeti jel jeftin za odrzavati!ja licno imam alfu 147 2001 godiste,presla je 157 000 km,i sa autom nikakavi problema,samo treba redovno odrzavati i sve je ok!!!
kesha

PostPostao/la mladen76 dana 25/10/2009 00:40

Citizen-X je napisao/la:
AdnanSA je napisao/la:Alfa u TS motorima nema dvije sviječice po ventilu nego dvije svijećice po cilindru. Znaći ide ti 8 svjećica u motor i jedna košta mislim oko 40 KM ako hoces NGK ili Champion.Sa ostalim se slažem.Alfa definitivno nije auto za nekog prosječnog vozača koji hoče točiti gorivo,mijenjati ulje ponekad i voziti. Alfa je auto za zaljubljenike u automobile koji od auta traže više od pukog prevoznog sredstva. Ako nisi takav onda ne kupuj.
Naravno imaš taj i kurvarski učinak koji se drastično poboljšava ako voziš Alfu(naravno ako znaš iskoristiti)

To i jest najveci problem sa rabljenim Alfa Romeom - sto se on uglavnom koristio za qrcenje a ne za voznju. A qrcenje odnese dusu autu. Alfa Romeo se i pravi radi qrcenja a ne radi porodicnog covjeka. Alfa Romeo dizajn i jest zbog qrcenja da bi se koke mogle ljepit na haubu. A Alfe se i nove kupuju za qrcenje i za nadomjestak nedostajucih centimetara - tako da Alfa Romeo - nazalost - kao polovna nema sudbinu, al' ako ti rikne motor na Hotonju il na Kobiljaci kad budes sceo zitigu odose centimentri dok si rek'o piksla.

Medjutim - inzenjerija Alfa Romea NIKAD nije stvorena - da podnese to qrcenje i to je jedino - sto bi joj se moglo zamjerit i sto joj se zamjeri.

Svako dobro

Ljudi ja vas samo jedno savjetujem probajte voziti Alfu, procitajte poneko iskustvo iz zapadnih zemalja u vezi sa ovim autom gdje se ne uveze svako smece pa onda pricajte o autu do tada molim vas zacutite jer ovo sto pisete nema veze sa istinom. Ovo auto ima najpouzdaniji dizel motor (JTD) koji se moze naci kod nas a i sire, elektonika nije italijanska ("nepouzdana"-) nego Bosh-ova najrenomiranija koja postoji u Evropi. itd, itd, itd....
mladen76

PostPostao/la mladen76 dana 25/10/2009 00:44

DoradO je napisao/la:ljepse auto za oko i za vozit neces naci za te pare ... ali to je sve kazem ti ko bratu ... nepouzdane su druze Boga mi :roll: ... a ljudi ih ne cijene nikako tako da ako mozes halalit koju hiljadu da gubis na njoj po godini dobar si

Svako dobro[/quote]
Ljudi ja vas samo jedno savjetujem probajte voziti Alfu, procitajte poneko iskustvo iz zapadnih zemalja u vezi sa ovim autom gdje se ne uveze svako smece pa onda pricajte o autu do tada molim vas zacutite jer ovo sto pisete nema veze sa istinom. Ovo auto ima najpouzdaniji dizel motor (JTD) koji se moze naci kod nas a i sire, elektonika nije italijanska ("nepouzdana"-) nego Bosh-ova najrenomiranija koja postoji u Evropi. itd, itd, itd....
mladen76

PostPostao/la mladen76 dana 25/10/2009 00:51

Beg_Babic je napisao/la:meni kad se spomene alfa prvo mi na pamet padne mjenjac...ouuu sto to cudo ima duuuuug hod i sto je los to je cudo jedno

Svako dobro[/quote]
Sta si ti vozio majstore?????????????? Alfin mjenjac je takodje jedan od najboljih u klasi. Ako ne vjerujes meni a ti procitaj iskustva iz recimo Velike Britanije vezi sa ovim autom. Zasto iz VB? Pa zato sto oni ljudi nisu seljaci da se navuku na VW i hvale ga i kad i sami ne znaju razlog vec cijene prave vrijednosti...
Ljudi ja vas samo jedno savjetujem probajte voziti Alfu, procitajte poneko iskustvo iz zapadnih zemalja u vezi sa ovim autom gdje se ne uveze svako smece kao kod nas pa onda pricajte o autu. Do tada molim vas zacutite jer ovo sto pisete nema veze sa istinom. Ovo auto ima najpouzdaniji dizel motor (JTD) koji se moze naci kod nas a i sire, elektonika nije italijanska ("nepouzdana"-) nego Bosh-ova najrenomiranija koja postoji u Evropi. itd, itd, itd....
mladen76

PostPostao/la mladen76 dana 25/10/2009 00:58

Citizen-X je napisao/la:
Beg_Babic je napisao/la:meni kad se spomene alfa prvo mi na pamet padne mjenjac...ouuu sto to cudo ima duuuuug hod i sto je los to je cudo jedno

Meni kad se pomene Alfa - padne mi na pamet havarija motora jednog jarana sa 166-icom i drugog jarana u par mjeseci sa 147-icom.

Ili sam ja baksuz da imam dva jarana na dva kraja svijeta pa im donosim nesrecu sa alfama ili nesto trece. :mrgreen:

Svako dobro[/quote]

Nisu baksuzi nego svi hoce sto novije a sto jeftinije i kad se desi problem Alfa ne valja a kad pitas koliko je platio UH kaze super povoljno gdje si kupio ma kaze "ko meni" jaran izabrao "majstor" inace "vrhunski" (ima kistru alata u podrumu iza kuce). Imam ja takvih primjera koliko hoces sa VW ali kad se njima nesto tako desi onda niko ne kaze ne valja VW...cudno koliko su ljudima usli pod kozu da ni sami ne mogu da priznaju da su se zeznuli kupovinom VW jer kod VW kvar je izuzetak a kod Alfi pravilo...sta reci klasican stereotip...
mladen76

PostPostao/la mladen76 dana 25/10/2009 01:03

johntra je napisao/la:kilometražu ti može provjeriti Hota i Autocomerce...od ove prve redizajnirane 156 ja ne bih bježao, jer su bukvalno na tom modelu ispravljene sve dječije bolesti, tako da se sa te strane ne bi trebao brinuti...druga stvar, Termag je vrlo ozbiljna i pouzdana auto-kuća, bio sam pa sam se uvjerio iz prve ruke, te ljudi daju i garanciju na automobile, a također ne vraćaju kilometražu, što na kraju krajeva uvijek imaš gdje provjeriti...znam i to jer imaju auta i sa po 250.000 na satu, pa ih nisu vraćali...plus imaju i svoj servis sa svim dijagnostičkim uređajima...ispade da ih puno hvalim, ali kad sam otišao gore i uvjerio sam se....

100% istina :) ovo tvrdim
mladen76

PostPostao/la mladen76 dana 25/10/2009 01:06

Majjah je napisao/la:I ja ti takodjer savjetujem da dobro razmislis prije nego se u BIH odlucis za Alfu. Gavni razlog je njihova ,,osjetljivost'' na nase ceste, elektonika im je takodjer generalno slaba tacka, a na potrosnju dizajneri alfe nikada nisu obracali paznju jer to klasnicnog ,,alfistu'' nikada nije zanimalo. Svaka Alfa trosi par litara vise od drugih marki auta sa nominalno ,,istim'' motorom!
Ako se ,,zaljubis'' u dizajn Alfe, ako te privuce njihova serijska opremljenost koja je za svaku pohvalu, obrati malo paznju na neke njihove mane i detalje. Kod Alfi je generalni servis na 100.000 km, tad se mijenja SVE sto se moze promijeniti, mjerac protoka zraka ti sam kosta oko 400 KM, tu su jos i svjecice kot TS benzinaca koje imas 2 po ventilu, ako uzmes original, i tu ces izletiti oko 350 km ako uzmes ovu verziju sa 16V. Dakle, ako budes uzimao neku Alfu cija se kilometraza vrti tu negdje oko 100.000, prvo kod majstora provjeri u kakvom su stanju ove dvije stvari koje sam ti rekao. Ja o tome nisam imao pojma kad sam kupovao svoju 145, ali sam vrlo lako mogao izletiti jos 1000 KM za taj servis da vlasnik prije mene to vec nije odradio!
Naravno, voziti Alfu Romeo ima i dosta svojih prednosti, onu glavnu ces osjetiti SVAKI PUT kad sjednes za volan te ljepotice, tad ces zaboraviti na sve ostale negativne stvari koje si cuo o njima ;) Ah da, ko je kad cuo da je kod nas ukradena neka Alfa?? I sa te strane ces barem imati miran san :D

Uzmi dizel 1,9 jtd i ne sikiraj se bez pipanja motora predju 250000 km
mladen76

PostPostao/la mladen76 dana 25/10/2009 01:11

dr.iver je napisao/la:
Citizen-X je napisao/la:Medjutim - inzenjerija Alfa Romea NIKAD nije stvorena - da podnese to qrcenje i to je jedino - sto bi joj se moglo zamjerit i sto joj se zamjeri.

Na osnovu dva ili tri crknuta auta Alfa Romeo doneses ovakav zakljucak? Bez da se upitas zasto i kako je doslo do toga? Jelde da ne ide to tako ;-) Koliko je crklo drugih auta, da ne pricam koliko svaki dan vidim golf 2 pored puta, hauba gore...
Alfama gledaj trap, jer je skup. Ali taj alminijski trap imas i na passatu, audiju 4/6, bmw 3 i sl. automobilima, tako da ta "mahana" nije iskljucivo i samo alfina

jtd motori su mozda i najbolji diesel motori novije generacije

motoric MAF (mass airflow sensor) se ne mijenja na 100.000km, nego ako i kada bude u stanju nepopravljivosti, obicno se moze ocistiti
svjecice na ts motorima se mijenjaju na 100.000 ali samo ako su orginal, kostaju solidno, u principu malo ili nimalo skuplje nego "klasicne" svjecice na "klasicnim" autima koje se mijenjaju na 20-30 hiljada km.
mogu i neke zamjenske, ali traju krace...

auto na provjeru kod hote ili ko je vec dobar u sarajevu i on ce ti reci

jedino ne ide preporuka za 2.0 jts motor jer je osjetljiv na lose gorivo i nema odgovarajuce plinske instalacije za njega

argumente "kvare se, nepouzdane su" "malo prelaze" "ja u mog golfa 5 godina nisam digo haubu" i sl. su ipak djeciji
i djeca citaju i pisu po forumu

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
mladen76

PostPostao/la mladen76 dana 25/10/2009 01:16

dj.ogi86 je napisao/la:PozZ.Presao sam sa JTD motorima oko 130 000 km kako u fiatu tako i u alfi.Pola ovog ovdje sto si cuo mozes zaboraviti... Komentar za ovu prvu alfu iz Ak. Termag je: Auto nije neka pogodba za ove pare, gledao sam je i presla je bar cetri puta onu kilometrazu, suvozacev airbag je iskakao ali ni za vozacev nisam siguran.Poklopac zadnjeg gepeka ne stoji naj bolje tako da je mozda imala i neke zadnje udare.Sto se tice posla ispod haube mislim da je profesionalno odradjen pa se nista ne vidi da je udarana i jos sto mi se nije svidjelo je to sto branici nisu najbolje ustimani.Auto vrijedi nekih 15500-16000Km registrovano.Sto se tice ove druge nisam je ni mogao vidjeti jer je najvjerovatnije prodata.Nebitno, najbitnije je da znas par cinjenica a to su: da je JTD naj bolji mali diesel motor do 2000.ccm jer su oni ovaj sistem direktnog ubrizgavanja pod velikim pritiskom goriva kod diesel motora prvi napravili te ga prodalli bosu koji ga je dalje razvijao i koji ima ugovor sa njima o slanju naj novijih patenata po tom pitanju, sto mozete da vidite u naj novijim JTD motorima koji su neprikosnoveni trenutno.Sto se tice benzinaca sa TS oznakom ili ti Twin spark (Dupla svjecica po cilindru) to ne kupuj ni pod razno jer sve negativno sto ces cuti o alfi ti potice od upravo tih modela.Fabrika je pokusala nesto da ispravi sa novim T-Jet motorom ali nista spektakularno.Sto se tice izbora motora to sve zavisi o tebi: 1.9 JTD unijet je stari motor sa 116Ks i sa odlicnim performansama a ono sto je naj bitnije je sto je strasno jeftin za odrzavanje i dijelove imas na svakom cosku,SZK Metal, Skoro, Trgomat... Imaj u vidi da je isti motor u Fiat Stilu.Mane ako se to tako moze nazvati su: Malo veca turbo rupa, zamajac, elektonska kontrola rada brgaste, hidraulicni cilindar kvacila.Naj skuplji ovaj kvar je 150 km sa rukama majstora.Sto se tice 1.9JTDmJet od 118 Ks, mislim da je najbolji izbor, nema turbo rupe, malo je skupli za odrzavanje a odlican je za njenu kilazu.Ima slicne mane kao uniJet od 116Ks.Sto se tice 1.9JTDmJet 16v dolaze u varijantama od 140 do 150ks i to je nesto strasno.Auto ide kao da je na struju.S 2,4 verzijama nisam toliko iskusan osim sto znam da 2.4 uniJet nije nesto jak a ima vecu potrosnju.1.9 ima izrazito malu potrosnu, izdrzlivost, dobro odrzavanje.Samo jos da kazem na to da su skupe za odrzavanje, servis zupcastog, spanera, zatezaca, vodene pumpe, sa rukama majstora za 1.9 JTD uniJet 116Ks je 280km dok znam da mi je djevojka isti taj servis za reno klia 1.2 benzin platila 300km a uporedite ova dva auta.Sto se tice trapa istina je da je osjetljiv ali ako si seljak i vozis je po rupama 100 na sat sa nekim preljepim 17"cama.Za te izlete koristi Golfa dvojku.Ako nemas osjecaj nemoj da je kupujes jer ona je kao dobra cica oko koje se moras da potrudis jer ako je zapostavis jedan tren ona ce se strasno ljutiti a mozda te i ostavi, samo zapamti nikad pored ceste.Jesam smorio ali...

:thumbup: ili sve sto trebas znati o Alfi
mladen76

PostPostao/la Bullet Tooth Tony dana 25/10/2009 01:17

mladen76 je napisao/la:

Svako dobro
Sta si ti vozio majstore?????????????? Alfin mjenjac je takodje jedan od najboljih u klasi. Ako ne vjerujes meni a ti procitaj iskustva iz recimo Velike Britanije vezi sa ovim autom. Zasto iz VB? Pa zato sto oni ljudi nisu seljaci da se navuku na VW i hvale ga i kad i sami ne znaju razlog vec cijene prave vrijednosti...
Ljudi ja vas samo jedno savjetujem probajte voziti Alfu, procitajte poneko iskustvo iz zapadnih zemalja u vezi sa ovim autom gdje se ne uveze svako smece kao kod nas pa onda pricajte o autu. Do tada molim vas zacutite jer ovo sto pisete nema veze sa istinom. Ovo auto ima najpouzdaniji dizel motor (JTD) koji se moze naci kod nas a i sire, elektonika nije italijanska ("nepouzdana"-) nego Bosh-ova najrenomiranija koja postoji u Evropi. itd, itd, itd....

Da bi zakljucio da nesto ima dug hod,morao sam voziti nesto sto ima kratak ... jel tako....logika , nego od alfi sam vozio (mada nije puno ) :

156 1.9 JTD
159 1.9 JTDm
147 2.0

sta mi zelis reci ? , da hod mjenjaca kod 156 nije dug ? ma daj molim te .... :-) :roll: , cak i vlasnici alfe kazu - sto jest jest , a ne znam mozda znas, koliko su oni sami zaljubljeni u auto koje voze ;-)

nisam ja progovorio o pouzdanosti motora,1.9 JTD iz 156-ice je toliko dobar i agilan i elastican da bi sad pa sad mjenjao sa passatovim 1.9 ili bilo kojim 1.9 dizelom u ponudi...Znas li koja je auto marka izabrana za najpouzdaniju u VB ? ... ove godine ?
Zadnja izmjena: Bullet Tooth Tony; 25/10/2009 01:19; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bullet Tooth Tony

PostPostao/la mladen76 dana 25/10/2009 01:18

edoze je napisao/la:u italiji je legalno vracanje kilometraze,cak dosta ovlastenih servisa nudi tu uslugu ;-)
zato,ak je iz italije i ak na osnovu bilo cega posumnjas u adekvatnost kilometraze,bjezi od nje...takodjer,imam par informacija,iz DGS-a,na par auta,uvoz i njemacke,je na granici provjeravana kilometraza...jedan primjer,passat,5 generacija,2005godiste,150.000 na satu,sto je,i poprilicno realno...jedino sto je odrzavan u vw servisu,pa psotoje tacne informacije o kilometrazi...zadnji servis na nesto malo preko 400.000...4-5 mjeseci prije navedenog dogadja...znaci da je pasonja zasao duboko u petu stotku...bolje doplatit 1000KM nego vozat nesto sto je neko gazio na svakom koraku...meni se svidja 156-ica karavan,mozda bi bila moje sljedece auto da ima opciju s pogonom na sve tockove

e o tome je pricam ljudi :thumbup:
mladen76

PrethodnaSljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: SSemir i 9 gostiju.