Ako smanje "topli obrok" - bice "haos"!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Ako smanje "topli obrok" - bice "haos"!

PostPostao/la amrica dana 26/03/2009 17:47

@don vito

to je tako u klasicnom ekonomskom ciklusu, osnovna sredstva, obrtna sredstva, sirovina, radna snaga, proizvodni proces... = gotov proizvod... profit .... jos cak i ekstra profit, i sve to stoji.

Ali ovdje se konkretno radi o budzetu, u kojem ima gomila para, ali tu se ne smanjuju se magalomanski projekti bazena i slicnih gradjevina koji obicno sa 10 miliona izadju na 20 kada budu gotovi, radi se o budzetu gdje se daju pare za sve i svasta, izmedju ostalog i za reisove dvore na kovacima, gdje nije navedena zabrana kupovine novih auta, niti restrikcija sluzbenih putovanja, niti raznorazni nepotrebni luksuzi, gdje ce svaki novi ministar zaposliti jos par "svojih" na za njih izmisljena radna mjesta, ..... a manjak novca u budzetu se namice preko ledja najdonjih budzetskih korisnika. Necu te sada daviti kako se pravi budzet javnih ustanova, ali to veze nema sa mozgom, a pogotovo sa ostvarenim prilivom sredstava u budzet.

Evo ti jedan tekst iz avaza od nedavno: Uposlenim u visokom obrazovanju, koji svakako imaju ogromne vlastite prihode, ne smanjuje se placa, skolama koje nemaju vlastite prihode, smanjuje se TO, pise da ce se policiji smanjiti placa, ja jos cula nisam.... :sad: nadam se da nece.

U Kantonu se radi od jutra do mraka

Socijalno ugroženima neće biti smanjena primanja!

Ostaje isti iznos i subvencija za grijanje • Uposlenima u visokom obrazovanju ostaju ista primanja...

21.03.2009. 12:30

Vlada Kantona Sarajevo već treći dan uzastopno održava maratonske sjednice koje traju od jutra do mraka kako bi konačno usaglasili prijedlog budžeta za ovu godinu, koji će se pred poslanicima naći 30. marta. Kako saznaje "Dnevni avaz", premijer Besim Mehmedić čvrsto je odlučio da budžet od 734 miliona KM ne želi povećati ni za marku, uz obrazloženje da više od toga nije ni realno, a ni moguće.

Dogovoreno je da niti jedna marka neće biti ukinuta Ministarstvu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice. To znači da socijalno ugrožene porodice neće biti zakinute, a neće biti smanjene ni subvencije za grijanje.

Novina je stavka za pokrivanje dugovanja "Toplana" iznad visine kapitala koja je prikazana putem Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša. Za tu namjenu planirano je 15 miliona KM.

Saznajemo kako je načelno dogovoreno da neće biti smanjenja plaća uposlenima u visokom obrazovanju. Mada to još uvijek nije definitivno, moglo bi se desiti da policajcima MUP-a KS plaće budu neznatno smanjene zbog deficita novca u budžetu. Posljedice za skoro 100 miliona KM manjeg budžeta najviše će snositi ministarstva privrede, saobraćaja te prostornog uređenja i zaštite okoliša.

Autor: N. PILAVDŽIĆ „Dnevni avaz"
amrica

PostPostao/la Klodovik dana 26/03/2009 17:58

amrica je napisao/la:@don vito

to je tako u klasicnom ekonomskom ciklusu, osnovna sredstva, obrtna sredstva, sirovina, radna snaga, proizvodni proces... = gotov proizvod... profit .... jos cak i ekstra profit, i sve to stoji.

Ali ovdje se konkretno radi o budzetu, u kojem ima gomila para, ali tu se ne smanjuju se magalomanski projekti bazena i slicnih gradjevina koji obicno sa 10 miliona izadju na 20 kada budu gotovi, radi se o budzetu gdje se daju pare za sve i svasta, izmedju ostalog i za reisove dvore na kovacima, gdje nije navedena zabrana kupovine novih auta, niti restrikcija sluzbenih putovanja, niti raznorazni nepotrebni luksuzi, gdje ce svaki novi ministar zaposliti jos par "svojih" na za njih izmisljena radna mjesta, ..... a manjak novca u budzetu se namice preko ledja najdonjih budzetskih korisnika. Necu te sada daviti kako se pravi budzet javnih ustanova, ali to veze nema sa mozgom, a pogotovo sa ostvarenim prilivom sredstava u budzet.

Evo ti jedan tekst iz avaza od nedavno: Uposlenim u visokom obrazovanju, koji svakako imaju ogromne vlastite prihode, ne smanjuje se placa, skolama koje nemaju vlastite prihode, smanjuje se TO, pise da ce se policiji smanjiti placa, ja jos cula nisam.... :sad: nadam se da nece.

U Kantonu se radi od jutra do mraka

Socijalno ugroženima neće biti smanjena primanja!

Ostaje isti iznos i subvencija za grijanje • Uposlenima u visokom obrazovanju ostaju ista primanja...

21.03.2009. 12:30

Vlada Kantona Sarajevo već treći dan uzastopno održava maratonske sjednice koje traju od jutra do mraka kako bi konačno usaglasili prijedlog budžeta za ovu godinu, koji će se pred poslanicima naći 30. marta. Kako saznaje "Dnevni avaz", premijer Besim Mehmedić čvrsto je odlučio da budžet od 734 miliona KM ne želi povećati ni za marku, uz obrazloženje da više od toga nije ni realno, a ni moguće.

Dogovoreno je da niti jedna marka neće biti ukinuta Ministarstvu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice. To znači da socijalno ugrožene porodice neće biti zakinute, a neće biti smanjene ni subvencije za grijanje.

Novina je stavka za pokrivanje dugovanja "Toplana" iznad visine kapitala koja je prikazana putem Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša. Za tu namjenu planirano je 15 miliona KM.

Saznajemo kako je načelno dogovoreno da neće biti smanjenja plaća uposlenima u visokom obrazovanju. Mada to još uvijek nije definitivno, moglo bi se desiti da policajcima MUP-a KS plaće budu neznatno smanjene zbog deficita novca u budžetu. Posljedice za skoro 100 miliona KM manjeg budžeta najviše će snositi ministarstva privrede, saobraćaja te prostornog uređenja i zaštite okoliša.

Autor: N. PILAVDŽIĆ „Dnevni avaz"

Fakulteti idu na trezor, ogromni vlastiti prihodi su pa pa. Subjektivitet prelazi na Univerzitet. U Budžetu je predviđeno smanjenje sredstava za visoko obrazovanje od 18% ili 12.494.600 KM. Plate su veće u srednjim školama, nego na fakultetu.
Klodovik

PostPostao/la don vito dana 26/03/2009 18:26

Draga amrice,
Bez obzira sto na ovoj temi nemamo jednako misljenje, maksuz si mi draga sto si "opoziciono" raspolozena iako si na budzetu. A iz vlastitog iskustva znam da su danas takve osobe rijetkost. Danas je ona "nemoj protiv ruke koja te hrani", a u nasem okruzenju, od gebelsovske Kantonalne TV sve do "podrske" radnica JU Djeca Sarajeva svojoj direktorici Arziji.
Nekoliko puta sam na ovom forumu izrazio sumnju u smjenu aktuelne vlasti jer su stvorili takav parazitsko-birokratski aparat da imaju 30 procenata sigurnih glasova od rodbine, prijatelja, simpatizera koje su uhljebili na raznorazne budzete. Sada se desava kolaps sistema koji u javnu potrosnju usmjerava 65 procenata bruto drustvenog proizvoda. To je i talibane na vlasti natjeralo da se zamisle mogu li i dalje kupovati socijalni mir naustrb ono malo privatnog ili proizvodnog sektora. Nema druge nego kresanje javne potrosnje! Da li je moralno sto su krenuli od prosvjete? Mogli bi prodiskutovati. Da li je nemoralno sto su politicari skoro u isto vrijeme digli svoje place? Jeste, zato imaju izbori da ih kaznimo.
Ali, dobro da je bilo koja vlast krenula u kresanje javne potrosnje. A krenuli su od toplog obroka koji iznosi 300 KM ili skoro 15 KM dnevno, Jos jednom ponavljam pitanje: Sta je topli obrok 300 KM budzetskim korisnicima u KS? Jedu li dvije kile bureka odnosno 35 cevapa za dorucak ili je TO od 300 KM nacin da se kroz ovaj neoporezovani dio izbjegne vracanje dijela sredstava u budzet kroz placanje poreza na dohotka a usput kuka o "minimalcu" u prosvjeti od 936 KM? Necemo se vracati na iznos TO (ako ga uopste ima) u privatnom i proizvodnom sektoru.
Jos jednom:
Javna potrosnja jede 65 posto BDP.
Javna potrosnja nisu samo astronomske plate politicara, nego sve ono sto ne stvara novu vrijednost, dakle i socijala, i prosvjeta, i zdravstvo, i pravosudje...
Javna potrosnja u normalnom svijetu iznosi 35 posto, a kad dodje do 40 posto pali se uzbuna!
Ako bi drustveni bruto-proizvod u BiH uporedili sa bilo kojom zemljom u tranziciji (Rumunija, Albanija, Bugarska, Madjarska, Slovacka, Ceska…) dosli bi do zakljucka da su u BiH preplaceni, ne samo politicari, nego i prosvjetari, radnici u zdravstvu, policija, ukratko skoro svi zaposleni na budzetu.
To su ekonomski pokazatelji. Ako smo ih dosada mogli ignorisati i govoriti kako kod nas ne vazi ekonomska logika, da smo "kontra cijelog svijeta", ubuduce vise necemo moci!!
don vito

PostPostao/la lizard dana 26/03/2009 19:51

amrica je napisao/la:@lizard

ponavljam se, ali moram, jer ocito nisi taj dio shvatio. Najjaca karika u obrazovanju je SINDIKAT, ili jos jedna varijanta: najjaci sindikat u BiH je u OBRAZOVANJU!!!!!! I znaju svoj posao :D

Svaki zaposleni ima pravo da se uclani u svoj sindikat, u firmi ili u strukovni... sindikat postoji da stiti prava radnika, a vi idete obrnutom logikom, suti i trpi, da vas gazda ne nogira, a prosvjeta je kriva sto su vama manje place? I sad drvlje i kamenje na prosvjetu? Sta mislite gdje ce otici te 4 markice TO? U proizvodnju sigurno nece, zato ne znam sta ste se uhvatili skola?

Gdje su vasi sindikati? Po zakonu imate pravo osnovati sindikat u firmi, ako ne moze u firmi ima strukovni... I gazda vas nema pravo otpustiti zbog toga, ima sud koji je na vasoj strani. Znam da je ovo sve teorija kod nas danas, ali nije obrazovanje krivo za takvo stanje stvari.

daj Tita ti reci sta sam to opet rekao pprotiv prosvjetara????
prestani vec jednom izokretati rijeci i krivo interpretirati. ako malo bolje pogledas a jos bolje procitas moj post vjkerovatno ces primjetiti da sam napisao kako je SUD zabranio strajk prosvjetara, htio sam reci u kakvom je kurcu ova drzava i pravosudje koje sebi daje za pravo da zabranjuje sasvim legalan nacin izrazavanja nezadovoljstvna radnika, samo zato da bi zastitilo ministarstvo i vladu a i sebe na neki nacin.
daj mi navedi gdje sam to sasuo drvlje i akmenje na prosvjetu....cini mi se da ti samo pogledas nick i dovoljno ti je da znas sta ces kome sasuti i pocnes pisati o "4 KM koje idu...ne znam vise ni ja gdje...u p.materinu valjda... daj ba prvo procitaj post pa onda odgovori na njega
lizard

PostPostao/la zonbirile dana 26/03/2009 20:15

@amrice

sindikat je samo partner poslodavca u zajedničkom poslu,prvenstveno povečanja proizvodnje i zaštite,pa sve ostalo.Srećom nisam u buđetskoj firmi,ali jkeste državna,profitabilna.Koji sada apsurd,sada se i od nas pojačano uzima da bi se kod vas zadržao mir,ali OK,država je vlasnik i raspolaže svojim viškovima,ali to je kratkog daha,opet ćete pod led.Dok kod kriza ne prođe i ne ojačaju bazu,crno vam se piše.Policija nije primila platu od februara,ne boj se doći će svi na red.Jedini sa pravom na štrajk su radnici baze,a vi pamet u glavu i čuvaj to što imaš.
zonbirile

PostPostao/la zlatiborka dana 26/03/2009 20:35

tech10 je napisao/la:Sto raja ne jedu kolace za topli obrok? :-D

:lol: :lol:

Rece jednom jedna kraljica u Francuskoj svom narodu:

"Ako nemate hljeba, jedite kolace!"

Poznato je kako je doticna zavrsila.....

:x :x
zlatiborka

PostPostao/la zgembo_sa dana 26/03/2009 21:35

Ma vala i ovih 11 KM im je puno, sasvim se solidno moze jesti i za 7 KM!
zgembo_sa

PostPostao/la mostarac dana 26/03/2009 23:28

mIRCerka je napisao/la:
mostarac je napisao/la:
mIRCerka je napisao/la:prosvjetnim radnicima smanjen topli obrok, uzese im po 4 KM dnevno od toplog...

Brankovicu, za lijeka ti trebalo dabogda, i tebi i svima koji podrzavaju takve mjere....

Isto tako, dragi prosvjetni radnici, i svi sindikati kojima ce biti smanjen TO za PO 4 KM DNEVNO, i vama za lijekova trebalo ako nastavite sa SUTI DOBRO JE DOK NE PUCA...

Otici odavde necu, boricu se da popravim sto mogu, ali necu vam ni sutiti vise..
GADITE MI SE!!!

hajdemo posteno bez lazne patetike. Tuga je sto se nekom uzima njegovo, al prosvjetni radnici su ljudi koji imaju radnu sedmicu sa najmanje radnih sati (cesto i 4 sata dnevno) i uz sve to u najvecem broju slucajeva imaju strasan nedostatak odgovornosti za djecu koju treba da uce, ali dijelom i odgajaju.
Ako neki od budzetskih korisnika mora da budu na udaru i moj izbor bi prvo pao na prosvjetne radnike iz prakticnih razloga, jer ne rade 8 sati dnevno zbog specificnosti svoga posla.
Strajk svih radnika podrzavam uvijek jer je to nacin borbe radnika za bolji polozaj i uslove zivota, al dok prosvjeta za svoj rad ne bude snosila i odgovornost nikad im necu podrzat strajk i to je jedina oblast drustva koja po meni nema razloga da se zali. Manje rada i odgovornosti, a vecih plata niko nema u ovoj zemlji.
Te suplje price o pripremi casa, dopunskoj nastavi i slicno dajte da odmah okacimo macku o rep jer to su bajke u slici. Nije da takvih nema, al to su jednocifreni procenti, cak ni to.

Mostarac, ako ti mislis daprosvjetni radnik u radnim satima ima samo casove koje odrzi, onda ocigledno nisi upucen u stvari...
Od priprema, sekcija, dezura itd, vecina nastavnog osoblja probede u prosjeku 6-8 sati dnevno na svom radnom mjestu...
Imam prosvjetnog radnika u kuci, sa njih par redovno pijem kafe, tako da znam sta oni rade.
Po tebi samo ti radis svi ostali fusere..aferim...

PS Sve da mi nije mama prosvjetni radnik (od nje i saznah za ovo smanjenje i njoj prvoj rekoh da mi se gadi jer trpi), JA NE PRIMAM NI REGRES NI TO i trebala bi reci BOLI ME KURAC, ali nije tako. Smeta mi sto premijer uzima njima, a sebi i svojima trpa i sakom i kapom.

Znam ja da je kriza, svi se ubiste pricom POMOZIMO DOMACU PROIZVODNJU a ko ckepi sutite i necete da budete ziranti poljoprivrednicima za kredit od 1.500 maraka. Nemoj meni o laznom licemjerju Tita ti.

mirci sklonimo politicare u stranu. Oni ovdje nisu tema. Tema su obicni ljudi u proizvodnim i vanproizvodnim djelatnostima i visina toplog obroka. Nema to veze sa tim radim li ja ili ne radim, ali daj da se ne lazemo i da pogledamo istini u oci, a to je da nam djeca iz skola izlaze nepismena, da prosjecni srednjoskolac u Bosni i Hercegovini ima nivo obrazovanja kao neko ko je 1990. godine bio u petom osnovne, da kao sto i sama kazes radni dan nastavnika traje 6 sati, a u razrednoj nastavi traje i mnogo manje, u skoli u mojoj mahali, a i u drugim skolama je tako sekcije su stvar egzotike, cijeli razred donosi potpuno isti tekst lektire u skolu koju su skinuli s neta i na scenu nam je stupila generacija maturanata koji su gotovo pa nepismeni. Izvini al za to snose odgovornost iskljucivo prosvjetni radnici i oni ne da nisu zasluzili tih 15 KM, nego nisu ni platu zasluzili jer jednostavno svoj posao za koji su placeni nisu obavili. Ovo istine jeste off topic, ali prosvjetni radnici su zadnji koji treba da se bune, jer vise nerada a boljih plata nema nigdje. Da ne govorim o tome da su skole pune novog prije svega podobnog kadra pa da pocnes da se valjas od smjeha prije nego zaplaces,kad vidis da taj kadar ne zna gradivo u osnovnoj skoli i to ono koje predaje.
Kad je neki nastavnik otpusten s posla jer ne radi dobro svoj posao? Kad je inspekcija poharala neku skolu? Cime se to vrednuje njihov rad? Prosvjetni radnici su neko ko je u ovom drustvu napravio generacije i generacije sakatih clanova drustva a da za to nikada i nikome nije podnio odgovornost i nemoj mi molim te o prosvjeti i njenom kvalitetu, jer taj kvalitet nikad nije bio na nizem nivou.
Prosvjeta je nesto u sta treba da se ulaze i sto je stub i temelj svakog drustva, al prosvjeta je nesto sto isto tako ima ogromnu odgovornost. E te odgovornosti u nasoj prosvjeti nema ili je ona svedena na zaista veoma rijetke primjere.
I da se dotaknem na kraju toplog obroka od 15 KM. Ja bi zakonom ogranicio visinu toplog obroka na porcija cevapa i jogurt plus 20%. Za sta neko dobija 15 KM? Kakav je to topli obrok i po kakvoj kalkulaciji je taj topli obrok dobijen? Sta je uzeto kao mjerodavno? 15 KM je meni i masi drugih ljudi u ovoj zemlji sedmicni topli obrok, ukoliko si ga mozemo priustiti i izdvajamo ga od vlastite plate.
Budi postena pa reci je li 15 KM za topli obrok sramotno ogromna cifra u situaciji u kojoj se nalazi cjelokupno drustvo u BiH? 15 KM je kilo mesa, to je 15 hljebova, to je 6-7 pasteta, to su tri porcije cevapa, to je 8 litara mlijeka, to je 7 litara jogurta. Ono sto je previse previse je i meni je logicno da se taj topli obrok prvo umanji onima koji imaju najmanju radnu satnicu jer imaju i najmanju potrebu za istim. Topli obrok je namjenjen da bi neko jeo na poslu u toku svog radnog vremena. Nisam bas siguran da uciteljica razredne nastave koja danas odrzi 4 casa i eto nek ostane jos 2 sata duze (sto opet u zbiru ne cini 6 radnih sati) ima potrebu za toplim obrokom od 15 KM. Logicno je da udar ide prvo na prosvjetu od ovih obicnih ljudi jer prosvjeta ima najmanju potrebu za tim.
Ja cu zahtjeve prosvjete (koja mi je nakon ljekara broj 2 na listi korupcije i nerada) podrzati tek onda kad ta ista prosvjeta bude imala odgovornost za svoj rad. Ona te odgovornosti u ovom momentu apsolutno nema i iz skola nam izlaze polupismeni maturanti koji nemaju ni mrvu elementarnog obrazovanja. nije moguce da to ne vidis i ne sreces svaki dan na ulici i da se cudom ne cudis kako nam djeca danas malo znaju ili gotovo nista ne znaju.
Zadnja izmjena: mostarac; 26/03/2009 23:32; ukupno mijenjano 3 put/a.
mostarac

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 26/03/2009 23:31

Kao porezni obveznik se potpuno slažem sa Mostarcem da sam nejnezadovoljnija sa prosvjetnim radnicima. Plate su im solidne, raspusti dugi i veseli, djeca raspuštena i vesela, a oni kukaju kako su najveći rudari.
KatarinaKosaca

PostPostao/la mIRCerka dana 26/03/2009 23:38

Mostarac, hajmo onda da odredimo standarde ko ima pravo da se buni a ko ne....
prosvjetarima svaka cast, sad mi se manje gade...makar se bune...a ostali...imaju isto to pravo, ali ga ne praktikuju....
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la hadzofield dana 26/03/2009 23:56

Jos uvijek vam je malo 11KM toplog obroka ili ste se predomislili

mozda shvatili da se moze solidno jesti i za 8,7,6 ili 5KM
hadzofield

PostPostao/la Maystor dana 26/03/2009 23:59

Mostarac i Katarina pricaju budalastine (blago receno). U nasem drustvu je prosvjeta uvijek bila na dnu (kao sto to nekada i nadrealisti slikovito rekose). Ja sam prosvjetni radnik na Univerzitetu u Sarajevu, zaposlio se "preko stele" tako sto sam bio student sa najvecim prosjekom na svom odsjeku, radio k'o konj sa svakakvim studentima, a Bolonju i da ne spominjem. Imam platu koja je poprilicno manja od PROSJECNE PRIJAVLJENE plate u Kantonu Sarajevo. I sada treba da mi ovakvi poput Mostarca odredjuju koliko bih to ja trebao zaradjivati. Znate sta ce se desiti? Ja i drugi koji to mogu cemo preci da radimo na privatnim univerzitetima, a u javnom skolstvu ce ostati uglavnom oni koji ne mogu naci nista bolje. Posljedica: za svega nekoliko godina ce nasa omladina imati izbor: a) platiti 5000 EVRA za godinu skolovanja na nekom od boljih privatnih univerziteta ili b) skolovati se na drzavnom univerzitetu koji ce biti druga liga i za africke standarde.
Maystor

PostPostao/la mostarac dana 26/03/2009 23:59

mIRCerka je napisao/la:Mostarac, hajmo onda da odredimo standarde ko ima pravo da se buni a ko ne....
prosvjetarima svaka cast, sad mi se manje gade...makar se bune...a ostali...imaju isto to pravo, ali ga ne praktikuju....

nisam to rekao. Rekao sam da od svih prosvjeta ima najmanje moralno pravo da se buni, jer ne odradjuju svoje plate, tj. rezultati njihovog rada nisu onakvi za kakve su placeni, a uvijek su najglasniji kad treba strajkovat. Nerad im valjda usao u krv sta li :D
mostarac

PostPostao/la mostarac dana 27/03/2009 00:03

Maystor je napisao/la:Mostarac i Katarina pricaju budalastine (blago receno). U nasem drustvu je prosvjeta uvijek bila na dnu (kao sto to nekada i nadrealisti slikovito rekose). Ja sam prosvjetni radnik na Univerzitetu u Sarajevu, zaposlio se "preko stele" tako sto sam bio student sa najvecim prosjekom na svom odsjeku, radio k'o konj sa svakakvim studentima, a Bolonju i da ne spominjem. Imam platu koja je poprilicno manja od PROSJECNE PRIJAVLJENE plate u Kantonu Sarajevo. I sada treba da mi ovakvi poput Mostarca odredjuju koliko bih to ja trebao zaradjivati. Znate sta ce se desiti? Ja i drugi koji to mogu cemo preci da radimo na privatnim univerzitetima, a u javnom skolstvu ce ostati uglavnom oni koji ne mogu naci nista bolje. Posljedica: za svega nekoliko godina ce nasa omladina imati izbor: a) platiti 5000 EVRA za godinu skolovanja na nekom od boljih privatnih univerziteta ili b) skolovati se na drzavnom univerzitetu koji ce biti druga liga i za africke standarde.

ma super. Sa fakulteta tek izbacujemo strucne kadrove :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Fakulteti su tek posebna prica. Oni jos djeluju po sistemu predvidjenom za socijalisticku privredu, pa tako fakulteti izbacuju totalno promasene kadrove za koje je predvidjeno jos jedno 5 godina doskolovavanja u praksi. Student elektrotehnike, pardon inzinjer, zna svakog matematicara i sta je isti rucao dok je pisao teoreme, al zato ne zna razlikovat otpornik od tranzistora.
De nemoj mi o fakultetima molim te. To je jos vece dno od srednjeg i osnovnog obrazovanja. Totalno promasen sistem koji niko nema volje da mjenja, a efikasnost sistema je nula bodova, al u nas je ionako najbitnije dobiti papir, a ko te pita sta znas.
Nasi fakulteti vec jesu druga liga i za africke standarde jer nisu uskladjeni sa privrednim sistemom i potrebama privrede.
mostarac

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 27/03/2009 00:06

Maystor je napisao/la:Mostarac i Katarina pricaju budalastine (blago receno). U nasem drustvu je prosvjeta uvijek bila na dnu (kao sto to nekada i nadrealisti slikovito rekose). Ja sam prosvjetni radnik na Univerzitetu u Sarajevu, zaposlio se "preko stele" tako sto sam bio student sa najvecim prosjekom na svom odsjeku, radio k'o konj sa svakakvim studentima, a Bolonju i da ne spominjem. Imam platu koja je poprilicno manja od PROSJECNE PRIJAVLJENE plate u Kantonu Sarajevo. I sada treba da mi ovakvi poput Mostarca odredjuju koliko bih to ja trebao zaradjivati. Znate sta ce se desiti? Ja i drugi koji to mogu cemo preci da radimo na privatnim univerzitetima, a u javnom skolstvu ce ostati uglavnom oni koji ne mogu naci nista bolje. Posljedica: za svega nekoliko godina ce nasa omladina imati izbor: a) platiti 5000 EVRA za godinu skolovanja na nekom od boljih privatnih univerziteta ili b) skolovati se na drzavnom univerzitetu koji ce biti druga liga i za africke standarde.

Profesor stručnog predmeta u srednjoj školi ima 1.200KM plus topli obrok, djeca mu skaču po plafonu, zaposlio se preko štele i ima duge raspuste i dosadne časove. Ovoliku platu ima komercijalista u privatnoj firmi koji radi i po 12 sati dnevno i mora postiči rezultat. U tom smislu je MOstarac u pravu glede profesora u srednjim školama. Univerzitet je nešto drugo , uvijek bio i to ne bih miješala.
KatarinaKosaca

PostPostao/la Maystor dana 27/03/2009 00:09

mostarac je napisao/la:

ma super. Sa fakulteta tek izbacujemo strucne kadrove :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Fakulteti su tek posebna prica. Oni jos djeluju po sistemu predvidjenom za socijalisticku privredu, pa tako fakulteti izbacuju totalno promasene kadrove za koje je predvidjeno jos jedno 5 godina doskolovavanja u praksi. Student elektrotehnike, pardon inzinjer, zna svakog matematicara i sta je isti rucao dok je pisao teoreme, al zato ne zna razlikovat otpornik od tranzistora.
De nemoj mi o fakultetima molim te. To je jos vece dno od srednjeg i osnovnog obrazovanja. Totalno promasen sistem koji niko nema volje da mjenja, a efikasnost sistema je nula bodova, al u nas je ionako najbitnije dobiti papir, a ko te pita sta znas.
Nasi fakulteti vec jesu druga liga i za africke standarde jer nisu uskladjeni sa privrednim sistemom i potrebama privrede.

Eto ti ces mi rec. Pojma ti nemas ni o univerzitetu ni o privredi. I okani se elektrotehnike, tranzistora i otpornika jer ti veze nemas ni koliko tranzistor nozica ima, a kamoli sta drugo.
Maystor

PostPostao/la don vito dana 27/03/2009 00:10

mIRCerka je napisao/la:Mostarac, hajmo onda da odredimo standarde ko ima pravo da se buni a ko ne....

Ahhhaaa, pobunili se prosvjetari... protiv vlasti... jer im je smanjen topli obrok sa 15 na 11 KM dnevno...
Ne sjecam se da su u februaru prosle godine pobunili protiv odluke te iste vlasti da ce biti kaznjeni svi oni medju njima koji se odazovu protestima gradjana Sarajeva protiv kantonalnih vlasti zbog ubistva Denisa Mrnjavca... tada nisu bili protiv vlasti... vec su je sutke podrzali... ispostovali preporuku da cak ni svoje djake ne pustaju na proteste.
don vito

PostPostao/la mIRCerka dana 27/03/2009 00:11

mostarac je napisao/la:

nisam to rekao. Rekao sam da od svih prosvjeta ima najmanje moralno pravo da se buni, jer ne odradjuju svoje plate, tj. rezultati njihovog rada nisu onakvi za kakve su placeni, a uvijek su najglasniji kad treba strajkovat. Nerad im valjda usao u krv sta li :D

onda sam ja prava sretnica, jer sve prosvjetara sto znam izgaraju na poslu svom....
mIRCerka

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 27/03/2009 00:15

Ja sve prosvjetara što znam umiru od ljenosti. Upsss, sad ćeš ti zaključat temu :D :D
KatarinaKosaca

PostPostao/la Maystor dana 27/03/2009 00:16

KatarinaKosaca je napisao/la:

Profesor stručnog predmeta u srednjoj školi ima 1.200KM plus topli obrok, djeca mu skaču po plafonu, zaposlio se preko štele i ima duge raspuste i dosadne časove. Ovoliku platu ima komercijalista u privatnoj firmi koji radi i po 12 sati dnevno i mora postiči rezultat. U tom smislu je MOstarac u pravu glede profesora u srednjim školama. Univerzitet je nešto drugo , uvijek bio i to ne bih miješala.

Ako nisi znala, asistent na fakultetu ima platu manju od 900 KM, najcesce radi preko norme i ima obavezu da magistrira za 4 godine. Za taj poduhvat (magistarski) mu treba bar 10 hiljada KM (koje mora odvojiti od ovakve plate). Da bi neko bio asistent mora imati prosjek ocjena veci od 8 (u praksi najcesce preko 9). I tacno je da nastavnici u srednjim (pa cak i osnovnim) skolama zaradjuju vise (sto je paradoks svoje vrste), ali cak ni oni nisu preplaceni. Danas djeca u skole dolaze s nozevima, a roditelji im sa sjekirama, pa ti skontaj kako ih sprijeciti da ne skacu po plafonu.
Maystor

PostPostao/la mIRCerka dana 27/03/2009 00:16

KatarinaKosaca je napisao/la:Ja sve prosvjetara što znam umiru od ljenosti. Upsss, sad ćeš ti zaključat temu :D :D

bezobrazna si koliko si teska. Ups, sad ces se ti zaliti upravi vodovoda...
mIRCerka

PostPostao/la mostarac dana 27/03/2009 00:17

mIRCerka je napisao/la:
mostarac je napisao/la:

onda sam ja prava sretnica, jer sve prosvjetara sto znam izgaraju na poslu svom....

oh super i kao rezultat toga imamo uber obrazovanu omladinu :D

@Maystor: U nedostatku argumenata pocinjes sa licnim kvalifikacijama, a nemas pojma o meni, sto dokazuje da prosjek na fakultetu i sam fakultet covjeka ne cine ni gospodinom ni intelektualcem :D
mostarac

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 27/03/2009 00:21

majstore.... Povodom asistenata.. MOraju magistrirati, ali tako su odabrali. Imaju pristup literaturi i mnogo bolje uvjete nego netko ko radi postdiplomski iz kuće ili neke druge firme. Kasnije im je razvoj na fakultetu gotovo siguran i kad izdaju skriptu, knjigu ili slično, nadoknadiće sve teške dane. osim toge, prosvjetni radnici opčenito nemaju brige za posao, ne znaju šta su intervjui, traženje posla i slično. I tu "sitnicu" si previdio. Radila sam jedno vrijeme u jednoj srednjoj školi i znam kako je. Tad je profesorica književnost menei rekla u zbornici da pravim najveću glupost ako mislim da će đaci nešto naučiti i što se uopće oko toga trudim. Jedna srednja škola u Sarajevu.
KatarinaKosaca

PostPostao/la Maystor dana 27/03/2009 00:21

don vito je napisao/la:

Ahhhaaa, pobunili se prosvjetari... protiv vlasti... jer im je smanjen topli obrok sa 15 na 11 KM dnevno...
Ne sjecam se da su u februaru prosle godine pobunili protiv odluke te iste vlasti da ce biti kaznjeni svi oni medju njima koji se odazovu protestima gradjana Sarajeva protiv kantonalnih vlasti zbog ubistva Denisa Mrnjavca... tada nisu bili protiv vlasti... vec su je sutke podrzali... ispostovali preporuku da cak ni svoje djake ne pustaju na proteste.

Sta bolan ti pricas, kada su bili protesti ja sam bio prvi do murije. Procitaj neke od mojih postova u posljednje dvije godine pa ces vidjeti ko je, kada i zasto bio i ostao protiv ovakve vlasti.
Maystor

PostPostao/la black dana 27/03/2009 00:21

nije ni chudo shto su nam studenti takvi :mrgreen: a da ne govorim o srednjoskolcima :mrgreen:
black

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: Paco i 8 gostiju.