Ajvatovica

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Ajvatovica

PostPostao/la theTruePath dana 10/05/2013 20:34

Sta znate o Ajvatovici,jeste li ikad isli? Ajvatovica je navodno predislamski obicaj koji se sacuvao kroz godine.Jedan dio muslimana obicaj Ajvatovice smatra novotarijom dok IZ smatra da se radi o bosnjackoj tradiciji ,kulturoloskoj,koja je iz tog razloga vrijedna sacuvati,dakle ne smatra se manifestacijom dio vjere vec dio tradicije.Da li je u islamu opravdano ili ne?
Zadnja izmjena: theTruePath; 10/05/2013 20:53; ukupno mijenjano 1 put/a.
theTruePath

Re: Ajvatovica

PostPostao/la theTruePath dana 10/05/2013 20:39

Evo sta kaze wiki

Ajvatovica je najveće dovište muslimana u Evropi i jedno od najstarijih u Bosni. Ajvatovica je duboko ukorijenjena u identitet Bošnjaka sa tradicijom dugom pet stotina godina. Smještena je u podnožju planine Šuljage i udaljena šest-sedam kilometara od starog grada Prusca, nekadašnjeg Akhisara (Bijeli Grad), izuzetno značajnog urbanog centra za vrijeme Bosanskog pašaluka. Ajvatovica je specifičnost bosanskih muslimana, jer ima autohtoni karakter, prerastao iz tradicija Crkve bosanske odnosno krstjanskih/bogumiliskih molitvi za kišu, plodnost i zaštitu ljetnih usjeva. Tradicija Ajvatovice se veže za staru tradiciju Bosne, na način da početak Ajvatovice pada sedmoga ponedjeljka po Jurjevu, umjesto određivanja početka po hidžretskom kalendaru.
Ne zna se pouzdano kada je prvi pohod Ajvatovici održan, ali se zna da je Ajvatovica dobila ime po Ajvaz-dedi, islamskom učenjaku i dervišu koji je živio u 15. vijeku. Ajvaz-dedo je došao u Bosnu sa sultanom Fatihom II 1463. godine i dobio zadatak da u Skoplju[1] širi Islam. Ajvaz-dedo je Bošnjacima objašnjavao islam na blag i primjeren način, prije svega na ličnom primjeru. Pomagao je mještane i rješavao njihove svakodnevne probleme, što je karakteristično za sufije tog doba. Za Ajvaz-dedu legenda kaže da je pronašavši dobro planinsko vrelo nastojao dovesti vodu u Prusac, koji je oskudijevao vodom. Nedaleko od samog vrela ispriječila mu se stijena duga 74, široka 30 metara. Narodna predaja kaže da se Ajvaz-dedo četrdeset dana uzastopno ranim sabah-namazom obraćao Bogu da stijenu rastavi. Četrdeseto jutro učeći dovu nakon sabah-namaza je zaspao i u snu vidio kako su se dva bijela ovna sudarila i stijena se rastavila. Kada se probudio vidio je stijenu rastavljenu. Nakon toga je Ajvaz-dedo sagradio vodovod od drvenih tomruka (cijevi) i proveo ga kroz spomenutu stjenu do Prusca. Nije poznato koliko je ovaj vodovod bio u ispravnom stanju iza smrti Ajvaz-dede, ali se zna da je prvi popravak vodovoda izvršio Šejh Hasan Kafi Pruščak. Zatim ga je obnovio bosanski namjesnik Miralem-paša početkom 1785. godine. Ovaj vodovod koristi Pruščacima sve do 1931. godine kada je higijenski zavod iz Banja Luke napravio moderan vodovod.
Pohod Ajvatovici podrazumijeva i određenu ceremoniju koja se sastoji iz: klanjanja sabah-namaza na otvorenome, polaska do mjesta okupljanja gdje se uči kur'anska sura Jasin, pijenja kahve ili čaja, formiranja povorke kojnanika na čijem čelu se nalazi bajraktar koji nosi bajrak Ajvaz-dede, učenja ilahijâ, izgovaranja tekbirâ (Allahu ekber - Bog je najveći), prolaska kroz stijenu, učenja kur'anske sure Feth (Pobjeda), te vaza (predavanja) na livadi i zajedničkoga klanjanja podne-namaza na otvorenome.
Nakon 1946. godine, Ajvatovica je bila zabranjena od tadašnjih komunističkih vlasti. Tradicija se obnavlja 1990. godine i otad desetine hiljada muslimanskih vjernika ponovno dolazi na Ajvatovicu. Današnja Ajvatovica se obilježava u vidu manifestacije "Dani Ajvatovice" širom Bosne, a posebno u općinama Srednje Bosne (Gornji Vakuf, Donji Vakuf, Bugojno, Travnik), dok se centralna manifestacija održava u Pruscu. Jubilarna, 500. manifestacija je održana u junu 2010.
Bilješke [uredi]
theTruePath

PostPostao/la NIN dana 10/05/2013 21:07

theTruePath je napisao/la:Sta znate o Ajvatovici,jeste li ikad isli? Ajvatovica je navodno predislamski obicaj koji se sacuvao kroz godine.Jedan dio muslimana obicaj Ajvatovice smatra novotarijom dok IZ smatra da se radi o bosnjackoj tradiciji ,kulturoloskoj,koja je iz tog razloga vrijedna sacuvati,dakle ne smatra se manifestacijom dio vjere vec dio tradicije.Da li je u islamu opravdano ili ne?

Sta ti mislis?
NIN
Globalni moderator

PostPostao/la theTruePath dana 10/05/2013 21:10

NIN je napisao/la:
theTruePath je napisao/la:Sta znate o Ajvatovici,jeste li ikad isli? Ajvatovica je navodno predislamski obicaj koji se sacuvao kroz godine.Jedan dio muslimana obicaj Ajvatovice smatra novotarijom dok IZ smatra da se radi o bosnjackoj tradiciji ,kulturoloskoj,koja je iz tog razloga vrijedna sacuvati,dakle ne smatra se manifestacijom dio vjere vec dio tradicije.Da li je u islamu opravdano ili ne?

Sta ti mislis?

Ja se slazem s muftijom Travnickim :thumbup:
theTruePath

PostPostao/la NIN dana 10/05/2013 21:18

theTruePath je napisao/la:
NIN je napisao/la:

Sta ti mislis?

Ja se slazem s muftijom Travnickim :thumbup:

Daj ba!? Ko je taj lik? :-)

Nego, jesi li uopste u stanju napisati svoje misljenje, pro et contra, nebinto?
NIN
Globalni moderator

PostPostao/la theTruePath dana 10/05/2013 21:19

theTruePath

PostPostao/la NIN dana 10/05/2013 21:22

theTruePath je napisao/la:Pogledaj:

http://www.youtube.com/watch?v=TGb4qkEFDHY

Ma nemam ja sta gledat covjece, kontas? Nego, napisi nesto, bilo sta, sta ti mislis o ovome!
NIN
Globalni moderator

PostPostao/la theTruePath dana 10/05/2013 21:27

NIN je napisao/la:

Ma nemam ja sta gledat covjece, kontas? Nego, napisi nesto, bilo sta, sta ti mislis o ovome!

:roll:
Moj stav je da je Ajvatovica bitna bosnjacka kulturoloska manifestacija,koja se ne kosi s vjerom jer se smatra upravo kulturoloskom.i jer u sebi ne sadrzi nista sto je protivno islamu,znam da ima obicaja koji se kose s vjerom,ali to se ne praktikuje "oficijalno" da bi se citava manifestacija osudila za te dogadjaje.To je moj stav,i taj isti ili slican stav je iznio i muftija u filmu.

Sta ti mislis?
theTruePath

PostPostao/la NIN dana 10/05/2013 21:42

theTruePath je napisao/la:
NIN je napisao/la:

:roll:
Moj stav je da je Ajvatovica bitna bosnjacka kulturoloska manifestacija,koja se ne kosi s vjerom jer se smatra upravo kulturoloskom.i jer u sebi ne sadrzi nista sto je protivno islamu,znam da ima obicaja koji se kose s vjerom,ali to se ne praktikuje "oficijalno" da bi se citava manifestacija osudila za te dogadjaje.To je moj stav,i taj isti ili slican stav je iznio i muftija u filmu.

Sta ti mislis?

Ono sto mislim ne bi stalo u jedan osrednji post jer za analizu, bilo ona antropoloska ili teoloska, da bi se iole shvatilo ono sto zelim reci, treba malo vise prostora za koji trenutno nemam vremena, a niti zivaca. I, da budem iskren, ne vjerujem da bi ti to u cjelosti iscitao, kao i to da sumnjam da bi shvatio ono sto mislim, nazalost i bez uvrede. :)
NIN
Globalni moderator

PostPostao/la theTruePath dana 10/05/2013 21:43

hajde dobro :D
theTruePath

PostPostao/la NIN dana 11/05/2013 01:13

kerima1 je napisao/la:..Jedan obicni izmet...

Imas opomenu pred ban!
NIN
Globalni moderator

PostPostao/la Sirom_ah dana 11/05/2013 02:20

"Ne poduzima se putovanje osim ka tri mesdžida: El-Mesdžidul Haramu, El-Mesdžidul Aksau i ovom mom mesdžidu."(Hadis je muttefekun alejh)
Sirom_ah

PostPostao/la sargon dana 11/05/2013 02:32

Da je neutemeljena misli jedan dio vehabija, jedan maaali dio muslimana u BiH...
sargon

PostPostao/la kerima1 dana 11/05/2013 10:30

NIN je napisao/la:
kerima1 je napisao/la:..Jedan obicni izmet...

Imas opomenu pred ban!

Ovo nije napisano od mene,nego mi neko koristi nik ovdje. :o :sad:
kerima1

PostPostao/la theTruePath dana 11/05/2013 11:07

Evo upravo dokumentarni o Ajvatovici na FTV 8-)
theTruePath

PostPostao/la Sirom_ah dana 11/05/2013 15:03

Ajvaz dedo je mozda bio dobri Allahov rob,sto nama ne daje za pravo da poduzimamo putavanja na ajvatovicu,da imslimo da ce nam dove tamo biti vrjednije nego one iz nase kuce npr ili da ne daj boze cinimo ibadete kaburu.
Sto se tice poduzimanja putovanja,postao sam gore hadis koji je muttefekun alejh,a sto se tice ibadeta nekom drugom mimo Allaha to je sirk.Tako sto se tice vjerske strane ne treba ici tamo,a sto se tice turizma moze proci.
Sirom_ah

PostPostao/la Sirom_ah dana 11/05/2013 15:04

Sta ti mislis Nin?
Sirom_ah

PostPostao/la sargon dana 11/05/2013 15:15

Sirom_ah je napisao/la:Ajvaz dedo je mozda bio dobri Allahov rob,sto nama ne daje za pravo da poduzimamo putavanja na ajvatovicu,da imslimo da ce nam dove tamo biti vrjednije nego one iz nase kuce npr ili da ne daj boze cinimo ibadete kaburu.
Sto se tice poduzimanja putovanja,postao sam gore hadis koji je muttefekun alejh,a sto se tice ibadeta nekom drugom mimo Allaha to je sirk.Tako sto se tice vjerske strane ne treba ici tamo,a sto se tice turizma moze proci.

Džehl je čudo... Šta ti znaš o hadisu, kakvo ti je obrazovanje na tom polju pa da možeš tumačiti taj hadis koji si pročitao Bog zna gdje i shvatio Bog zna kako... Ko se moli ba kaburu,
šta je tebi, skontaj se malo, o čemu pričaš?
sargon

PostPostao/la Sirom_ah dana 11/05/2013 15:41

Džehl je čudo... Šta ti znaš o hadisu, kakvo ti je obrazovanje na tom polju pa da možeš tumačiti taj hadis koji si pročitao Bog zna gdje i shvatio Bog zna kako... Ko se moli ba kaburu,

Nisam procitao Bog zna gdje,lijepo sam napisao da je hadis Muttefekun 'alejhi.I nisam napisao da se mole kaburu nego da se neko nedo Bog odluci i na to,sto mozda nije iskljuceno.U pravu si,dzehl je cudo.
Sirom_ah

PostPostao/la sargon dana 11/05/2013 16:25

Sirom_ah je napisao/la:

Nisam procitao Bog zna gdje,lijepo sam napisao da je hadis Muttefekun 'alejhi.I nisam napisao da se mole kaburu nego da se neko nedo Bog odluci i na to,sto mozda nije iskljuceno.U pravu si,dzehl je cudo.

To što si napisao znači da je taj hadis vjerodostojan, ali da li to znači da ga trebaš tumačiti kako se tebi ćefne bez ikakvoga znanja, bukvalno ga shvatajući... Znaš li u šta se upuštaš i šta neznanjem pokušavaš dokazati? Ajvatovica je dovište, skup muslimana Bosne i Hercegovine, a ne mesdžid u koji se mahsuz ide radi ibadeta... Kakve to veze ima ako bi se neko "odlučio na to", da li to znači da treba čitavu Ajvatovicu razmontirati?
sargon

PostPostao/la Sirom_ah dana 11/05/2013 16:46

To što si napisao znači da je taj hadis vjerodostojan, ali da li to znači da ga trebaš tumačiti kako se tebi ćefne bez ikakvoga znanja, bukvalno ga shvatajući... Znaš li u šta se upuštaš i šta neznanjem pokušavaš dokazati? Ajvatovica je dovište, skup muslimana Bosne i Hercegovine, a ne mesdžid u koji se mahsuz ide radi ibadeta... Kakve to veze ima ako bi se neko "odlučio na to", da li to znači da treba čitavu Ajvatovicu razmontirati?

A zar dova nije ibadet?
Sirom_ah

PostPostao/la theTruePath dana 11/05/2013 16:48

A kome se tamo ibadet cini?!
theTruePath

PostPostao/la Sirom_ah dana 11/05/2013 16:54

A kome se tamo ibadet cini?!

Molim Allaha da se tamo samo njemu Uzvisenom cini ibadet.
Sirom_ah

PostPostao/la sargon dana 11/05/2013 17:16

theTruePath je napisao/la:A kome se tamo ibadet cini?!

Ibadet se čini Allahu i nikome više isto kao što na ostalim mjestima muslimani u BiH ibadet čini samo Allahu...
sargon

PostPostao/la Sirom_ah dana 11/05/2013 20:03

Ibadet se čini Allahu i nikome više isto kao što na ostalim mjestima muslimani u BiH ibadet čini samo Allahu...

Ne bih se smio zakleti.
Sirom_ah

Sljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: zlokruhovic, ¤ jelena ¤ i 2 gostiju.