US Open (31.08.-13.09.)

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderatori/ce: burek_in_space, Charuga

US Open (31.08.-13.09.)

PostPostao/la ultima_palabra dana 29/08/2009 13:38

Došlo je vrijeme za posljednji teniski Grand Slam u sezoni. Najbrža podloga (otkako je Wimbledon usporio podlogu). Sretnici koji nisu na HS-u :x (imaju Eurosport) će moći da uživaju u igrama najboljih tenisera i teniserki današnjice, i vjerovatno najboljoj atmosferi u tenisu (Arthur Ashe Court).
Što se tiče muškaraca, možemo uočiti čak 6 favorita, više nego u zadnjih nekoliko godina:
Roger Federer - 5 uzastopnih titula, u dobroj formi (osvojio Cincinatti), bez pritiska (oborio Samprasov rekord). Odlično iskoristio odsustvo glavnog konkurenta Nadala i osvojio Roland Garros i Wimbledon. Uživa igrati na US Openu, New York ga voli, šta ga može zaustaviti? Žrijeb? Pa ne baš, u svojoj sekciji ima sve tenisere protiv kojih voli igrati Hewitt, Blake, Soderling, Davydenko, u polufinalu bi mogao na Đokovića ili Roddicka, a svoje noćne more (Nadal i Murray) neće imati prije finala. Samo nekako sve izgleda presavršeno... ima jednu ili dvije loše partije na svakom turniru, ukoliko naiđe na nekoga ko stvarno vjeruje da ga može dobiti, iznenađenje je moguće
Andy Murray - čovjek koji je uradio sve osim osvojio Grand Slam titulu, tako da to već počinje postajati pritisak. US Open mu je jedna od boljih šansi, ali dobio je najteži žrijeb. Već u prvom kolu mora na Gulbisa, dok bi se kasnije morao sastati sa Karlovićem, Čilićem/Wawrinkom samo da dođe do četvrtfinala (Del Potro) i polufinala (Nadal). Moraće igrati puno agresivnije ako ne želi da bude potrošen do završnice.
Rafael Nadal - neprikosnoveni broj jedan do povrede, dosta zapostavljen kad se govori o tituli (što mu podiže motivaciju). Ovo je jedini Grand Slam turnir koji nije osvojio. Pokazao dobru igru u Cincyu dok nije došao do Đokovića koji ga je lako dobio (možda je ocijenio da mu je prerano da igra sa Federerom). Što se tiče žrijeba, osrednji. Objektivno ne bi trebao imati problema do četvrtfinala gdje bi ga čekali Tsonga/Berdych/Gonzalez koji bi ga mogli ugroziti. Polufinale moguća repriza od prošle godine (Murray)
Novak Đoković - dosta oscilira u formi, u jednom meču izgleda odlično, u slijedećem već loše. Nezgodan žrijeb, već u prvom kolu Ljubičić, zatim Andreev, Kohlschreiber, Haas su mogući protivnici do četvrtfinala (Roddick) i polufinala (Federer).
Juan Martin Del Potro - možda dobar izbor za kladioničare, momak ima igru i samopouzdanje, fizička sprema je još upitna. Ne vidim ko ga može zaustaviti do četvrtfinalnog meča sa Murrayem, koga je već dobijao, kao i Nadala s kojim bi mogao igrati polufinale.
Andy Roddick - propustio veliku šansu na Wimbledonu, pitanje koliko može sada. Imaće veliku podršku publike, objektivno bi trebao do četvrtfinala gdje bi igrao sa Đokovićem kojeg je zadnja 3 puta dobio. Ipak njegova noćna mora Federer čeka u polufinalu...

O ženama ne bih mnogo, glavne favoritkinje sestre Williams koje se mogu sastati u polufinalu. Iz druge polovine za finale se mogu boriti Ruskinje Safina, Dementieva, Kuznetsova i Sharapova, kao i Jelena Janković.
ultima_palabra

Re: US Open (31.08.-13.09.)

PostPostao/la LongDong dana 29/08/2009 14:47

ultima_palabra je napisao/la: Najbrža podloga (otkako je Wimbledon usporio podlogu).

OK ti je analiza, samo mi ovaj dio nije najjasniji. Kako misliš da je Wimbledon usporio podlogu? Nešto ne znam da postoji brža i sporija vutra ( znam za jaču i slabiju :D )
LongDong

PostPostao/la ultima_palabra dana 29/08/2009 22:07

LongDong je napisao/la:
ultima_palabra je napisao/la: Najbrža podloga (otkako je Wimbledon usporio podlogu).

OK ti je analiza, samo mi ovaj dio nije najjasniji. Kako misliš da je Wimbledon usporio podlogu? Nešto ne znam da postoji brža i sporija vutra ( znam za jaču i slabiju :D )

:-D Ma uporedi sadašnje terene, sa onim iz 90tih kada su pobjeđivali Sampras, Krajicek, Ivanišević, kada je jedan drvosječa Philipoussis harao. Da su ostali ti tereni, Karlović bi bio pobjednik Wimbledona. To se pogotovo odnosi na drugu sedmicu, kad se tereni izližu, igra se kao na zemlji (osim servis polja) ;-) Mislim da su rekli organizatori da su to uradili da bi bilo zanimljivije za gledaoce
ultima_palabra

PostPostao/la DJ Babo dana 30/08/2009 00:20

ultima_palabra, ovo sto si analizirao je zaista "ultima palabra" ;-)

ima jos jedna vrlo vazna stvar koju nikako ne mozes dovoljno istaci: fizicka izdrzljivost (ono sto se na engleskom oznacava kao "stamina")

u uvjetima velike vlaznosti kakvi vladaju u New Yorku, igrati na najvisem nivou meceve od pet setova pune dvije sedmice mogu samo vrlo izdrzljiva celjad.

najizdrzljivija celjad na atp touru trenutno su federer i murray (nadal bi bio uz njih da nije bilo povrede). sve su prilike da cemo njih dvojicu gledati u finalu (mada ih moze iznenaditi kombinacija loseg dana i raspolozenog protivnika kao sto rekao). sto se tice ostalih, nadal tesko da moze fizicki izdrzati do kraja, djokovic nema konzistentnost a ni izdrzljivost, del potro isto kuburi sa fizickom izdrzljivoscu (federer ga je na to i dobio u parizu), rodick mislim da ne moze do finala u ovakvoj konkurenciji, ali ko zna...

ja tipujem i navijam za federera, mada mi ne bi bilo mrsko ni murray da osvoji prvi slam jer se radi o vanserijskoj igracini.
DJ Babo

PostPostao/la ultima_palabra dana 30/08/2009 13:40

DJ Babo je napisao/la:ultima_palabra, ovo sto si analizirao je zaista "ultima palabra" ;-)

ima jos jedna vrlo vazna stvar koju nikako ne mozes dovoljno istaci: fizicka izdrzljivost (ono sto se na engleskom oznacava kao "stamina")

u uvjetima velike vlaznosti kakvi vladaju u New Yorku, igrati na najvisem nivou meceve od pet setova pune dvije sedmice mogu samo vrlo izdrzljiva celjad.

najizdrzljivija celjad na atp touru trenutno su federer i murray (nadal bi bio uz njih da nije bilo povrede). sve su prilike da cemo njih dvojicu gledati u finalu (mada ih moze iznenaditi kombinacija loseg dana i raspolozenog protivnika kao sto rekao). sto se tice ostalih, nadal tesko da moze fizicki izdrzati do kraja, djokovic nema konzistentnost a ni izdrzljivost, del potro isto kuburi sa fizickom izdrzljivoscu (federer ga je na to i dobio u parizu), rodick mislim da ne moze do finala u ovakvoj konkurenciji, ali ko zna...

ja tipujem i navijam za federera, mada mi ne bi bilo mrsko ni murray da osvoji prvi slam jer se radi o vanserijskoj igracini.

Slažem se, i još jedna stvar specifična za US Open je ta da se jedino tamo polufinala igraju u subotu, a finale u nedjelju. U tom kontekstu fizička spremnost je još važnija. I tu bi Federer mogao biti u prednosti ako se lako obračuna sa Noletom ili Roddickom, a ovamo Rafa i Murray/Del Potro igraju 5 setova.
Što se tiče Nadala, valjda si kao navijač Federera naučio da ga se ne smije potcijeniti ;-) Imaće strašan voljni momenat (zadnja stvar koju nije osvojio) i biće svježiji nego ikad na US Openu. Još ako može iskoristiti prvih 4-5 mečeva da nađe pravu formu...
ultima_palabra

PostPostao/la DJ Babo dana 30/08/2009 22:42

ultima_palabra je napisao/la:Što se tiče Nadala, valjda si kao navijač Federera naučio da ga se ne smije potcijeniti ;-) Imaće strašan voljni momenat (zadnja stvar koju nije osvojio) i biće svježiji nego ikad na US Openu. Još ako može iskoristiti prvih 4-5 mečeva da nađe pravu formu...

pravo da kazem, jos nisam vidio Nadala kako igra nakon povrede, ali mi se cini da Nadal ne moze jos biti ni blizu forme potrebne za osvajanje grand slama... tenis se igra nogama (to narocito vazi za Nadalovu igru), a nisam siguran koliko su dugo njegove noge sposobne izdrzati...

u svakom slucaju, vidjecemo u narednih par dana u kakvoj je ko formi dosao u NY
DJ Babo

PostPostao/la Maja_XXX dana 31/08/2009 00:05

Zar već počinje?? :shock: :shock:

Znam da kad god je neki GS moji u kući lude, naročito jer nemamo Eurosport (glupi HS :x :x :x :x ). Brat i tata će zdušno navijati za Federera dok sam ja malko više naklonjena Nadalu, sav mi je sladak i simpatičan, a o igri da i ne govorim. Ipak, mislim da će Federer osvojiti svoju 16 GS titulu i time jos jednom pokazati da je najbolji. Murray nema sanse (ovo bratovo mišljenje i ja djelim :D ) a Đoković je velika enigma, moguće da se i on umješa, ako podigne formu.

Ženski tenis nas posebno ne interesuje otkako nema Justin Henin, naravno glavni favoriti su Serena, Dinara i Jankoviceva, mada bi ja voljela da Sharapova pobjedi, nije nemoguće.
Maja_XXX

PostPostao/la cikular dana 31/08/2009 01:42

Maja_XXX je napisao/la:Zar već počinje?? :shock: :shock:

Znam da kad god je neki GS moji u kući lude, naročito jer nemamo Eurosport (glupi HS :x :x :x :x ). Brat i tata će zdušno navijati za Federera dok sam ja malko više naklonjena Nadalu, sav mi je sladak i simpatičan, a o igri da i ne govorim. Ipak, mislim da će Federer osvojiti svoju 16 GS titulu i time jos jednom pokazati da je najbolji. Murray nema sanse (ovo bratovo mišljenje i ja djelim :D ) a Đoković je velika enigma, moguće da se i on umješa, ako podigne formu.

Ženski tenis nas posebno ne interesuje otkako nema Justin Henin, naravno glavni favoriti su Serena, Dinara i Jankoviceva, mada bi ja voljela da Sharapova pobjedi, nije nemoguće.

Djevojko, zivis u grdnoj zabludi.

Come on Andy!
cikular

PostPostao/la Admir_1984 dana 31/08/2009 02:19

cikular je napisao/la:

Djevojko, zivis u grdnoj zabludi.

Come on Andy!

Majo, sad budi 100% sigurna da skotski mrmot nece osvojiti US Open ;-) :D
Admir_1984

Lokacija: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

PostPostao/la Maystor dana 31/08/2009 02:49

@ultima, dobra ti je tema ali si je sam pokvario/la jer je sve receno vec u uvodnom postu. Objektivna analiza, to je ono kako stvari sada izgledaju. Sve ostalo je nagadjanje navijackog tipa. Jeste Federer favorit broj 1, mozda ce i osvojiti turnir na kraju (nadam se), ali sam siguran da nece ici lako. Bez obzira u kakvoj formi bio i kakav zrijeb imao nece se prosetati do jos jedne titule. Ova sestorica su svemirska liga, pratim tenis dugo vremena i siguran sam da nikada nije bila veca konkurencija. Ne vjerujem da se medju njih moze neko umijesati iz drugog plana. Sanse za osvajanje: 1. Federer, 2. Murray, 3. Del Potro, 4. Djokovic, 5. Roddick. A Nadal? Ne znam, mozete ga slobodno staviti i na prvo i na zadnje mjesto ove liste. Niko tacno ne zna u kakvom je zdravstvenom stanju, ali siguran sam da ce dati sve od sebe i ne bi me iznenadilo da osvoji turnir (iako ga ne gotivim).
Maystor

PostPostao/la ultima_palabra dana 31/08/2009 09:03

Ovo je najbolji Nadalov meč poslije povrede, vidi se da nema problema s kretanjem. Forehand je također tu, vidjećemo za servis, return i backhand, tu dosta varira od meča do meča.
@Maystor, to je bilo da potaknem kvalitetnu raspravu, da ne bude rasprave tipa X je bolji, nije Y je bolji.
ultima_palabra

PostPostao/la smradex dana 31/08/2009 09:29

Ocekujem finale murray - federer..vidim da i vecina "strucnjaka" prognozira upravo ovo finale, ali ima tu dosta onih koji imaju nesto protiv takvog raspleta :) u prvom redu nadal (ne mislim da ce biti ista slabiji nego u prvoj polovini godine), djokovic, roddick i del potro...ostali sumnjam da imaju neke sanse.. Na tvrdoj podlozi u zadnjih par godina igraju najbolje djokovic i murray i federer naravno, iako je i rafa pokazo u zadnje 2 godine da ga se ne smje otpisivat ni na jednoj podlozi..uglavnom jedva cekam, ocekujem pravo zanimljiv turnir :-D

p.s. Samo se nadam da murray nece osvojit, ne podnosim momka nikako :) igra dobro, svaka cast, ali ga jednostavno ne mogu smislit :) da barem one zube ne pokazuje svaki cas :evil:
smradex

PostPostao/la DJ Babo dana 31/08/2009 13:31

ultima_palabra je napisao/la:
Ovo je najbolji Nadalov meč poslije povrede, vidi se da nema problema s kretanjem. Forehand je također tu, vidjećemo za servis, return i backhand, tu dosta varira od meča do meča.
@Maystor, to je bilo da potaknem kvalitetnu raspravu, da ne bude rasprave tipa X je bolji, nije Y je bolji.

Dobar je Nadal, samo Berdich nije igrac koji ce ga "testirati" do krajnjih granica... Kao sto rece @Maystor, konkurencija je zastrasujuca, bice vrlo zanimljivo :-D

mecevi se mogu pratiti preko interneta:

http://www.atdhe.net/

ja pratim ovako ono sto ne mogu preko TV-a. za eventualne viruse ne odgovaram (mene su zaobisli) :D
DJ Babo

PostPostao/la Danss dana 01/09/2009 23:32

Mislim da sto se tice zenskog tenisa da tu ima jos pritajenih favorita... Safina nece 1000000 % osvojiti, danas jedva ono dijete pobijedi, Wiliamsice su u padu, mogla bi proci neka od pritajenih favoritkinja.
Kod muskih je sve jasno, uzece neko od favorita, najprije Fedex.
8-)
Danss

PostPostao/la RogerMaestroo dana 02/09/2009 02:48

Majo cestitaj svojima mislim bratu i tati :D :D :D :D

Ja sam za Federera znam da ce pobijediti i dokazati da je najboljiiii

C'mooooooooon Maestroooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Love uuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Ja mislim da Nadal nema sanse jer nije u formi kakvoj je bio,Andy R. svu snagu koristi na servis,Nole kao sto je vec neko rekao jedan mec je dobar drugi nije,Del Potro hmmm ne znam koliko se odmorioo jer kao sto znamo otkazao je Cincy zbog umora ih na kraju onaj skot (mislim nije Škot nego skot :D :D :D ) mah nista previse hoda po oblacima i nisss....citiracu jednog momka koji je rekao za Andy-a "kad mali zele da postanu veliki" :D :D :D

COME ON ROGER :) :) :) :) :)
RogerMaestroo

PostPostao/la smradex dana 02/09/2009 09:31

Ma murray je igracina, gledo sam ga nocas protiv gulbisa...posto je pravi rutiner, ko da igra 100 godina...jos plus obozava da igra na ovoj podlozi ;-) mislim da je izraziti favorit uz federera...dobio je prosle godine nadala u 1/2 finalu kad je nadal bio najjaci, a murray je sad jos bolje igrac nego tad, a nadal jos mozda i nije 100 %, tako da vidim reprizu tog 1/2 finala sa istim ishodom, a takodje i finale sa istim ishodom ali puno tezim mecem za federera...

Murray-a stvarno ne volim i navijam za svakog ko igra protiv njega, al da je vec sad posto veliki igrac to mu se ne moze osporiti nikako, tako da mislim da nema sta zelit da bude veliki, on to vec jeste ;-)
smradex

PostPostao/la ultima_palabra dana 02/09/2009 09:39

smradex je napisao/la:Ma murray je igracina, gledo sam ga nocas protiv gulbisa...posto je pravi rutiner, ko da igra 100 godina...jos plus obozava da igra na ovoj podlozi ;-) mislim da je izraziti favorit uz federera...dobio je prosle godine nadala u 1/2 finalu kad je nadal bio najjaci, a murray je sad jos bolje igrac nego tad, a nadal jos mozda i nije 100 %, tako da vidim reprizu tog 1/2 finala sa istim ishodom, a takodje i finale sa istim ishodom ali puno tezim mecem za federera...

Murray-a stvarno ne volim i navijam za svakog ko igra protiv njega, al da je vec sad posto veliki igrac to mu se ne moze osporiti nikako, tako da mislim da se nema sta igrati velikih, on to vec jeste ;-)

Velikim igračem se ne može nazvati dok ne osvoji jedan GS turnir. Igra dosta inteligentno, ali i dosadno za publiku. Al evo žrijeb mu postaje malo lakši, ispadanjem Karlovića i Wawrinke.
Iznenađenje (a možda i nije) je ispadanje Ane Ivanović. Na najboljem je putu da postane nova Majoli (da ne kažem Kournikova) ;-)
Legendarni Ekvadorac Nicolas Lapentti se vratio sa 0-2 protiv Wawrinke, to mu je 29. pobjeda u karijeri u 5 setova :shock: Jedan od najvećih ratnika na terenu svih vremena :dance:
ultima_palabra

PostPostao/la smradex dana 02/09/2009 10:13

A nije on kriv sto je naletio u vrijeme kad federer hara grand slamovima :) al federer je vjerovatno najveci ikad, tako da to i nije neko mjerilo :) al slazem se da treba da osvoji GS da bi rekli da je stvarno veliki igrac, ali mislio sam vise po nacinu na koji igra da je to vec dostigo i da je osvajanje GS samo pitanje vremena..
smradex

PostPostao/la ultima_palabra dana 02/09/2009 11:04

smradex je napisao/la:A nije on kriv sto je naletio u vrijeme kad federer hara grand slamovima :) al federer je vjerovatno najveci ikad, tako da to i nije neko mjerilo :) al slazem se da treba da osvoji GS da bi rekli da je stvarno veliki igrac, ali mislio sam vise po nacinu na koji igra da je to vec dostigo i da je osvajanje GS samo pitanje vremena..

Pazi, on je samo jednom na GS-ovima izgubio od Federera. Ove godine je izgubio od Verdasca, Gonzaleza (ok, zemlja mu je slaba podloga) i Roddicka, koji su dobri igrači, ali koje igrač njegovog kalibra mora pobijeđivati u 3, najviše 4 seta.
Može biti pitanje vremena, ali ako ne iskoristiš šanse koje imaš, vrijeme te pregazi, već dolazi jedan Del Potro, slijedeća sezona bi mogla biti njegova...
ultima_palabra

PostPostao/la *RF* dana 02/09/2009 23:22

Biće gusto, ali 6-ica se smiješi samo jednom čovjeku..
Samopouzdanje je nevjerovatan osjećaj, a kod Federera je samo to oscilovalo tokom njegove karijere..sada ga ima i previše
Plus ako se uzme u obzir da je nedavno pobijedio svu trojicu koji imaju pozitivan skor protiv njega i koji su mu jedini protivnici ...
Mislim da nema dileme da ćemo gledati bordu gladijatora, ali ja kao i uvijek prednost dajem Federeru, ako nista, ovaj put zbog njegovog trenutnog psihičkog stanja, a ako i izgubi, boli ga briga :D

GO RODGE !!!
*RF*

PostPostao/la *RF* dana 02/09/2009 23:24

uh kako ne volim ove komentatore na eurosportu :sad: :-x
sport klub komentatori su za njih izmislili tenis !
*RF*

PostPostao/la DJ Babo dana 02/09/2009 23:42

Del Potro upravo rastura Monaca, koji na terenu povremeno izgleda kao grancica na uraganu...

Nadal lako savladao blijedog Guasqeta...

I'm liking what I'm seeing :)
DJ Babo

PostPostao/la Admir_1984 dana 02/09/2009 23:51

Madjionicara vishe nikad necemo gledati na US Openu :( :(

slika
Admir_1984

Lokacija: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

PostPostao/la ultima_palabra dana 03/09/2009 08:21

Admir_1984 je napisao/la:Madjionicara vishe nikad necemo gledati na US Openu :( :(

slika

Fabrice!!! Legendarni dvoručni forehand 8-) čovjek koji igra tenis kao da je šah.
Sinoć se oprostio još jedan velikan
slika
*RF* je napisao/la:Biće gusto, ali 6-ica se smiješi samo jednom čovjeku..
Samopouzdanje je nevjerovatan osjećaj, a kod Federera je samo to oscilovalo tokom njegove karijere..sada ga ima i previše
Plus ako se uzme u obzir da je nedavno pobijedio svu trojicu koji imaju pozitivan skor protiv njega i koji su mu jedini protivnici ...
Mislim da nema dileme da ćemo gledati bordu gladijatora, ali ja kao i uvijek prednost dajem Federeru, ako nista, ovaj put zbog njegovog trenutnog psihičkog stanja, a ako i izgubi, boli ga briga :D

GO RODGE !!!

Upravo to bi moglo biti problem, ako s takvim razmišljanjem krene na jednog mentalnog giganta kao što je Rafa, onda se desi ovo:
slika
:D
ultima_palabra

PostPostao/la *RF* dana 03/09/2009 11:23

Ne vjerujem da ćemo to više ikad vidjeti na malim ekranima, upravo zato sto je covjek postigao sve sto je htio :-D sada svaki meč koji igra, ne igra sa pritiskom, jer NE MORA da ga osvoji da bi bio najbolji,on to već jeste !
Plakao je onda kada mu izmakne nesto sto je zeljno ocekivao, kao tu na Austalian Openu kada mu je Nadal uzeo prvi Grand Slam na tvrdoj podlozi, i plus ta serija poraza od Nadala koja je bila iza njega, pa i ja bih se rasplakala :D
Plače jer se ne zna nositi sa porazom i ne može da se pomiri sa činjenicom da nije najbolji (tipično za lavove), a pošto je sada upisan u historiju kao najbolji, nema potrebe za suzama, vrlo jednostavno :-D

GO RODGEEE!
*RF*

Sljedeća

Natrag na Ostali sportovi

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 4 gostiju.