Pomoć za pismenu vježbu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Pomoć za pismenu vježbu

PostPostao/la Toffee karamela dana 20/05/2009 22:54

Za slučaj da ova tema nije šegačenje (jer nikako mi ne ide u glavu da roditelj na internet portalu koji čita sve živo u Sa i okolini što zna rukovati kompom traži sastav za svoje dijete) kakve garancije imaš da dotična nastavnica neće ovo pročitati i skontati o kome je riječ?
To što je ona pokrivena nije nikakva garancija da i ona ne čita ovo.
Ako se to desi e onda ćeš vidjeti komplikacija. :shock:
Toffee karamela

PostPostao/la capella dana 20/05/2009 22:58

Mislim da prave komplikacije nastaju tek kasnije.
Ja sam skoro upoznala curu koja je sa 22 godine zavrsila fakultet a pise ovdije i htijela. Nije sigurna kad je -je a kada -ije, pa za svaki slucaj ubaci slovo i.
Razlog ?
Pa ili joj je mama pisala sastave ili je i gramatiku kao i svoj pravni fakultet nabubala na pamet pa brzo izlapilo pravilo.
capella

PostPostao/la alijadzigibau dana 20/05/2009 23:00

Alfons Kauders je napisao/la:
Robijasica je napisao/la:Sin mi za sutra ima pismenu vježbu na temu izlazak sunca. Sastav bi trebao biti opis izlaska sunca kao prirodne pojave, a ne opis pejzaža. Sve što je do sada napisao ne odgovara onome što učiteljica traži. Mali je jako nervozan i od ove pismene vježbe mu zavisi zaključna ocjena (5). Meni je mozak skroz zablokirao, googlala sam i ništa nisam našla. Molim vas da ako imate bilo kakvu ideju da je napišete. Sve bi bilo u redu da su to već radili/obrađivali na času. Inače imamo problema sa tom učiteljicom koja voli dati tako neke sastave da se rade, a da prethodno nije obradila tematiku sa djecom. Unaprijed se zahvaljujem...

samo nek napise "sunce izlazi kad mu dragi reis zapovijedi" i eto mu petice...

:lol: :lol: :lol: :lol:
alijadzigibau

PostPostao/la Jara dana 20/05/2009 23:01

Baš tako, karamelo...
U cemu je problem? Kao dijete ima talenta al' ga mrzi uciteljica pa pomozite da na prevaru dobije odličnu ocjenu!!! :-)
Jara

PostPostao/la JThomas dana 20/05/2009 23:04

capella je napisao/la:Mislim da prave komplikacije nastaju tek kasnije.
Ja sam skoro upoznala curu koja je sa 22 godine zavrsila fakultet a pise ovdije i htijela. Nije sigurna kad je -je a kada -ije, pa za svaki slucaj ubaci slovo i.
Razlog ?
Pa ili joj je mama pisala sastave ili je i gramatiku kao i svoj pravni fakultet nabubala na pamet pa brzo izlapilo pravilo.

pa da ti kažem, ja znam takvih mali milion koji su završili pravni fakultet :roll:

sistem takav...

a onaj ko stvarno umije, njega neće ni sistem ni učiteljica zajebati.
JThomas

PostPostao/la Jara dana 20/05/2009 23:04

JThomas je napisao/la:
Razlog ?

pa da ti kažem, ja znam takvih mali milion koji su završili pravni fakultet :roll:

sistem takav...

i ne samo pravni :-)
Jara

PostPostao/la capella dana 20/05/2009 23:05

JThomas je napisao/la:
Razlog ?

sistem takav...

To svo vrijeme pokusavam da kazem.
Ocjena svakako nije mjerilo znanja.
capella

PostPostao/la zgembo_sa dana 20/05/2009 23:27

Robijasica je napisao/la:
nellington je napisao/la:Što to uvrnuto zvuči, majko draga: čuj, nemoj pejsaž, nego prirodnu pojavu... da meni neko to dâ kao temu, napisao bih

Izlazak sunca predstavlja pojavu Sunčevog diska na horizontu. Kao što je općepoznato, kruženjem Zemlje oko Sunca na Zemlji nastaje privid Sunčevog kretanja po nebeskom svodu.

Pa onda bih pisao zašto izlasci i zalasci Sunca izgledaju crveni, disperzija, folovi...

Pa onda od čega zavisi vrijeme izlaska Sunca, nagib ekliptike, konfiguracija terena...

Eto ti prirodna pojava, kad mi ne daš pejsaž da opisujem.

Izvini robijašice na ovom beskorisnom postu, samo sam morao da iskalim svoj bijes na čudne teme iz osnovnoškolskih dana.

Nemaš mi se šta izvinjavati, hvala ti što me razumiješ. Moje dijete, a i ja s njim, kroz ovo sranje prolazi već dvije godine kako su krenuli sa pismenim vježbama. Imali smo temu Jesen i gospoji se nije svidjelo slijedeće: "Jesen je tiho godišnje doba. Boje koje su do tada bile počinju da gube intenzitet i postaju zagasitije i smirenije. Priroda mijenja svoju odjeću. Umjesto zelene, priroda uzima žutu boju. Požutjelo lišće pada svuda uokolo, po dvorištima, po trotoaru, po putu. Manje je sunca, parkovi se prazne, a ptice odlaze na daleki put. Jesen u našem kraju počinje s kišama, a završava sa snijegom. Jesen je najbogatije godišnje doba u kojem nas priroda zasipa brojnim ukusnim plodovima. Njive i vrtovi prepuni su plodova koji čekaju berbu. Polako zamire cvrkut ptica i sve polako tone u dugi san iz kojeg se neće probuditi sve do proljeća". Malac inače sam piše sastave i jako voli čitati. Ako mu sastav o jeseni nije bio dobar, e onda sam ja totalni duduk za sve.

Znas sta, ta uciteljica nije normalna. Kratko i jasno. Sastav o jeseni mu je prelijep. Ima decko smisla, ne dozvolite da mu ta luda uciteljica stvori averziju prema pisanju. Neka pise te svoje sastave negdje, mozda nekad objavi i kakvu knjizicu. :thumbup:
zgembo_sa

PostPostao/la Amazonka27 dana 20/05/2009 23:40

ja cu poljubiti dijete u guzicu koji je samostalno u pismenoj vjezbi napisalo rijec "intezitet".
Amazonka27

PostPostao/la Robijasica dana 20/05/2009 23:46

Amazonka27 je napisao/la:ja cu poljubiti dijete u guzicu koji je samostalno u pismenoj vjezbi napisalo rijec "intezitet".

A što ne bi moglo napisati??? Zar se takve riječi nisu mogle naučiti na literarnoj sekciji ili pročitati u knjigama?
Robijasica

PostPostao/la Robijasica dana 20/05/2009 23:51

Ljudi moji, ode tema tamo gdje ne treba. Nisam tražila da mi neko od vas napiše taj sastav nego da mi samo da misljenje šta i kako bi se trebalo napisati. Došla sam prvenstveno ovdje po ideju u kom pravcu treba da ide sastav. Zaista mi ni sada nije jasno šta on treba sutra pisati, da li naučni rad ili nešto drugo? Po mom mišljenju, post forumaša @nellington je otprilike ono što bi trebalo. Isto tako, nisam ni rekla da ću ja svome djetetu pisati sastav. Ne odgajam svoje dijete tako da mu sve serviram u životu, jer ne želim da sutra bude nepismen, da se ne zna pravilno izražavati i da očekuje da neko drugi radi za njega.
Slažem se 100% da ocjena nije mjerilo znanja, ali pokušajte razumjeti jednog 11-godišnjaka koji je jako rano uvidio nepravdu i ne želim da zamrzi knjigu, obrazovanje i da se ne trudi radi nekih gluposti. Nemam problema s tim da dotična učiteljica čita i prati ovaj forum te da prepozna o kome se radi. Ona vrlo dobro zna moje mišljenje i moj stav o njenim metodama i ponašanju prema mome djetetu.
Oprostite što sam vas zamarala. Htjela sam samo pomoći svom djetetu i ništa više.
Molim administratora da zaključa ovu temu, jer mi se čini da je svaka daljnja rasprava suvišna. Lijep pozdrav svima.
Robijasica

PostPostao/la hamza_sa dana 20/05/2009 23:57

Robijasica je napisao/la:Ljudi moji, ode tema tamo gdje ne treba. Nisam tražila da mi neko od vas napiše taj sastav nego da mi samo da misljenje šta i kako bi se trebalo napisati. Došla sam prvenstveno ovdje po ideju u kom pravcu treba da ide sastav. Zaista mi ni sada nije jasno šta on treba sutra pisati, da li naučni rad ili nešto drugo? Po mom mišljenju, post forumaša @nellington je otprilike ono što bi trebalo. Isto tako, nisam ni rekla da ću ja svome djetetu pisati sastav. Ne odgajam svoje dijete tako da mu sve serviram u životu, jer ne želim da sutra bude nepismen, da se ne zna pravilno izražavati i da očekuje da neko drugi radi za njega.
Slažem se 100% da ocjena nije mjerilo znanja, ali pokušajte razumjeti jednog 11-godišnjaka koji je jako rano uvidio nepravdu i ne želim da zamrzi knjigu, obrazovanje i da se ne trudi radi nekih gluposti. Nemam problema s tim da dotična učiteljica čita i prati ovaj forum te da prepozna o kome se radi. Ona vrlo dobro zna moje mišljenje i moj stav o njenim metodama i ponašanju prema mome djetetu.
Oprostite što sam vas zamarala. Htjela sam samo pomoći svom djetetu i ništa više.
Molim administratora da zaključa ovu temu, jer mi se čini da je svaka daljnja rasprava suvišna. Lijep pozdrav svima.

Ako je uciteljica vec takva kakvom si je opisala, zarad djeteta i njegovog mira, ja bih pokusao sa citanjem neke od islamskih vjerskih knjiga sa tom tematikom i onda ga pustio da to prenese na papir svojim rijecima.

Nisam siguran, ali mislim da bi to upalilo.
hamza_sa

PostPostao/la Amazonka27 dana 21/05/2009 00:01

ne znam kako je sada, ali ja kada sam isla u skolu, temu znamo tek na dan pisanja pismene vjezbe. Mozda je to bio nacin da se razvije djecija masta. Ako tvoje dijete ima 10 godina i koristi rijeci poput "intezitet" "zagasitije" uciteljici bi sigurno bilo drago sto ima tako pametno dijete u razredu i vjerovatno bi svim silama trudila se da to dijete uzme kao primjer kakav ucenik treba biti. Ako to isto dijete koristi tu rijec samo u pismenoj vjezbi koju uradi kuci...onda nije ni cudno sto se uciteljica osjeca prevarenom jer se podvaljuje rad koji je mama,tata, brat, sestra, strina, tetak, komsija itd. napisao/la.

ako sam dobro razumila, dijete ima 10 god.

ja bih ti savjestovala da ga uputis u formu pisanja pismene vjezbe a to je: I pasus - uvod, II pasus - glavni opis, III - pasus -zakljucak.
Amazonka27

PostPostao/la Troll_Happens dana 21/05/2009 00:02

zar nije ovo malo naivno svako vece neko trazi hitno neki sastav pa ko da je kraj skolske god.... pa svi zagorili, sta ce sutra biti neki zadatak iz matematike ili hemije... :lol: :lol: :lol:
Troll_Happens

PostPostao/la ružmarin-a dana 21/05/2009 00:04

Ukoliko nisi zaspala
evo malo pokušaja da ti bar malo dam ideja
ako jelupancija,sorry :) izlazak sunca?

dijete osnovac?

učitelji mučitelji, sasvim te razumijem...valja se useliti u dječji svjet mašte i td, i mora malo sadržine biti i dječja percepcija, nemože ono znatipunoo tome

moze biti samo razmisljanje djeteta o izlasku sunca kao prirodnoj pojavi, da ispise sve sto je od nje (učiteljice čulo), zatim kako je to neobično kako sunce stalno izladje na Istoku...
onda se kreće oko zemlje....

onda malo one fore sa stapom i satom, i mora se neminovno pisati o vremenu i trajanju

neka uporedi sunce sa satom
onda izlazaksunca kao radjanje
kako izlazi od iskona
kakosu se razne pričepričale,malo povezati
ako je prirodna pojava mora malo opisati izlazaksunca na različitimgeografskimlokacijama
ravnica, planine, brda,more....i td

možda akoBog da upali...

haj sa srećom, e jest ta učiteljica naka...pitajte je kad zadje sunce (zavrsi se skolskagodina da vammalo na roditeljskomizreferiše o dječjoj psihologiji i pedagogiji i sama ispriča oizlasku sunca, uh vala...)
ružmarin-a

PostPostao/la Robijasica dana 21/05/2009 00:34

@Amazonka27,
Vjeruj mi, ovoj učiteljici da pokojni Ivo Andrić ustane iz groba i napiše mom djetetu bilo šta, ona bi našla neku manu. U jednom od mojih postova možeš pročitati razlog što ga ne voli. Ja i dalje nemam pojma šta ona ustvari traži od djece da napišu na ovu temu. Ova njihova tema mi više priliči za referat iz prirode, a ne za pismenu vježbu iz bosanskog jezika, jer ne smiju opisivati ljude niti pejzaž nego samo prirodnu pojavu.
Na literarnoj sekciji su od nastavnice naučili o formama lektira i sastava. Sa tim nema problema, njegovo je da napiše, a moje je da pregledam i zajedno prodiskutujemo o onome šta je napisao.
Čula sam se sa nekim roditeljima djece iz razreda moga sina i oni su zbunjeni kao i ja. Nemaju pojma šta se traži da djeca pišu.

@ružmarin-a
nešto je sam napisao slično ovome što si ti predložila. Hvala ti!
Jedna mi je divna forumašica poslala linkove preko pp (hvala @jolia), on pročitao i sastavio nekih 15-tak rečenica. Nadam se da je to to što se traži. Jedva čekam 12. juni da završi peti razred aBd i da se napokon pozdravimo sa učiteljicom.
Hvala ti još jednom...
Robijasica

PostPostao/la Sunrise00 dana 21/05/2009 00:38

JThomas je napisao/la:ma ne nervirati se i ako ne bude pet...to u retrospektivi neće značiti ništa ni za šta.

ne treba gubiti živce zbog što bi moja stara rekla, duhovne fukare...a ako je stvarno dobar, neka postane pisac i onda u intervjuu pozdravi učiteljicu koja mu je u petom zaključila 4 :D :evil:

Ovo je odlican savjet, ali ne mozes ti ovo dokazati djetetu od 10 godina..
Sunrise00
Globalni moderator

PostPostao/la rajvosa^ dana 21/05/2009 01:00

Robijasica je napisao/la:Ljudi moji, ode tema tamo gdje ne treba. Nisam tražila da mi neko od vas napiše taj sastav nego da mi samo da misljenje šta i kako bi se trebalo napisati. Došla sam prvenstveno ovdje po ideju u kom pravcu treba da ide sastav. Zaista mi ni sada nije jasno šta on treba sutra pisati, da li naučni rad ili nešto drugo? Po mom mišljenju, post forumaša @nellington je otprilike ono što bi trebalo. Isto tako, nisam ni rekla da ću ja svome djetetu pisati sastav. Ne odgajam svoje dijete tako da mu sve serviram u životu, jer ne želim da sutra bude nepismen, da se ne zna pravilno izražavati i da očekuje da neko drugi radi za njega.

Nista se ne cudi...ovdje ces naci delegata koji ako ne mogu da pomognu makar ce te provaljivati....tako ti je to.
rajvosa^

PostPostao/la cyprus dana 21/05/2009 02:37

Amazonka27 je napisao/la:ja cu poljubiti dijete u guzicu koji je samostalno u pismenoj vjezbi napisalo rijec "intezitet".

Ja pis(a)o slične "pametne riječi" u srednjoj školi. Pikal se to? :D
cyprus

PostPostao/la Vares City dana 21/05/2009 05:08

Zakasnih,...

Sunce samo sto nije izaslo,... :shock:
Vares City

PostPostao/la sigicalo dana 21/05/2009 16:02

Sto se tice pismene vjezbe ona je predvidjena Planom i programom i ucitelj ne moze da je ne uradi. I sama vodim 5.razred i znam o cemu pricate drago roditeljko. Pismene: Opis pejzaza i Opis pojave su najteze pismene vjezbe i rade se na kraju skolske godine. Prvo bi se trebala raditi pismena vjezba opis pejzaza pa onda opis pojave jer se s pojavom dopunjava opis samog pejzaza. Ako uciteljica ne prepoznaje ove nast.jedinice kao takve stvarno mi je zao. Ova pismena koju vas sin treba raditi samo treba da prosiri opis prirode (pejzaza) tako da se dopuni opisom pojave. Kod opisa pojave se opisuje PRIRODA prije pojave, sama pojava i na kraju PRIRODA nakon pojave. Najcesce se daju teme poput: oluja, grad, mecava i sl. gdje ce dijete moci izraziti svoju kreativnost i rjecnik. Prije svake pismene vjezbe se realizije cas usmene vjezbe gdje se ucenicima daju upute kako pisati pismenu. Ja praktikujem da na tom casu obradimo istu vrstu pismene sa drugom tematikom i usmeno i pismeno. Djeci mora biti jasno sta se ocekuje. Jezicka kreativnost je do njih. Pismena iz jezika poput ove ne treba imati elemente naucnog rada, jer to nije referat iz prirode. Moji su djaci juce pisali ovu pismenu vjezbu na temu PLJUSAK i predivno su je uradili. Nadam se da ce uciteljica vaseg sina biti dovoljno profesionalna da shvati da su pismene vjezbe samo jedna oblast jezika i da ta jedna cetvorka ili slabija ocjena ne bi trebala da utice na uspjeh vaseg djeteta na kraju godine. Na kraju krajeva dijete treba da ima vise od 10 ocjena iz jezika u ovom polugodistu. Ako dovoljno poznaje vase dijete i cijeni njegov rad i napredak, o kontinuitetu napretka da ne govorim, ova ocjena ne bi trebala biti prepreka za odlican uspjeh. Zao mi je zbog vaseg loseg iskustva, ali svjesni smo svi da u svakom zitu ima kukolja.
Izvinjavam se na duzem postu.
Pozz
sigicalo

PostPostao/la Neelix dana 21/05/2009 16:22

JThomas je napisao/la:ma ne nervirati se i ako ne bude pet...to u retrospektivi neće značiti ništa ni za šta.

ne treba gubiti živce zbog što bi moja stara rekla, duhovne fukare...a ako je stvarno dobar, neka postane pisac i onda u intervjuu pozdravi učiteljicu koja mu je u petom zaključila 4 :D :evil:

na posao u mojoj firmi se prijavio jedan pisac, novinar jednog od manje tiraznih dnevnih listova, clan udruzenja pisaca, i u CV-u ima rubriku "KOMPIJUTERI" :D

toliko o nasim piscima :D
Neelix

PostPostao/la hakazvaka dana 21/05/2009 18:38

Neelix je napisao/la:

na posao u mojoj firmi se prijavio jedan pisac, novinar jednog od manje tiraznih dnevnih listova, clan udruzenja pisaca, i u CV-u ima rubriku "KOMPIJUTERI" :D

toliko o nasim piscima :D

jel to imas nesto protiv kompijutera :oops: :oops:

:D :D :D
hakazvaka
Forum administrator

PostPostao/la Neelix dana 21/05/2009 20:15

naprotiv, smatram se izrazito kompijuterski pismenim, koristim sve funkcije caljculjatora, notepada i pajinta, sviha mi :oops: :D
Neelix

PostPostao/la Robijasica dana 21/05/2009 22:06

sigicalo je napisao/la:Sto se tice pismene vjezbe ona je predvidjena Planom i programom i ucitelj ne moze da je ne uradi. I sama vodim 5.razred i znam o cemu pricate drago roditeljko. Pismene: Opis pejzaza i Opis pojave su najteze pismene vjezbe i rade se na kraju skolske godine. Prvo bi se trebala raditi pismena vjezba opis pejzaza pa onda opis pojave jer se s pojavom dopunjava opis samog pejzaza. Ako uciteljica ne prepoznaje ove nast.jedinice kao takve stvarno mi je zao. Ova pismena koju vas sin treba raditi samo treba da prosiri opis prirode (pejzaza) tako da se dopuni opisom pojave. Kod opisa pojave se opisuje PRIRODA prije pojave, sama pojava i na kraju PRIRODA nakon pojave. Najcesce se daju teme poput: oluja, grad, mecava i sl. gdje ce dijete moci izraziti svoju kreativnost i rjecnik. Prije svake pismene vjezbe se realizije cas usmene vjezbe gdje se ucenicima daju upute kako pisati pismenu. Ja praktikujem da na tom casu obradimo istu vrstu pismene sa drugom tematikom i usmeno i pismeno. Djeci mora biti jasno sta se ocekuje. Jezicka kreativnost je do njih. Pismena iz jezika poput ove ne treba imati elemente naucnog rada, jer to nije referat iz prirode. Moji su djaci juce pisali ovu pismenu vjezbu na temu PLJUSAK i predivno su je uradili. Nadam se da ce uciteljica vaseg sina biti dovoljno profesionalna da shvati da su pismene vjezbe samo jedna oblast jezika i da ta jedna cetvorka ili slabija ocjena ne bi trebala da utice na uspjeh vaseg djeteta na kraju godine. Na kraju krajeva dijete treba da ima vise od 10 ocjena iz jezika u ovom polugodistu. Ako dovoljno poznaje vase dijete i cijeni njegov rad i napredak, o kontinuitetu napretka da ne govorim, ova ocjena ne bi trebala biti prepreka za odlican uspjeh. Zao mi je zbog vaseg loseg iskustva, ali svjesni smo svi da u svakom zitu ima kukolja.
Izvinjavam se na duzem postu.
Pozz

Naravno da su pismene vježbe predviđene Planom i programom i rade ih skoro svaki mjesec. Poenta svega ovoga je, kako ste i rekli, da je učiteljica prije pisanja ove pismene vježbe trebala sa djecom realizovati čas usmene vježbe da ih pripremi, ali to nije uradila. I od tuda sva ova dilema i nedoumica šta bi ustvari trebalo pisati, jer je naglasila da se ne smiju opisivati ljudi niti pejzaž. Po meni tu nije bilo nikakve logike, jer ako se opisuje pojava onda bi trebalo uključiti i prošireni opis pejzaža. Sin je jutros ponovo sastavio svoj rad i uključio je i opis pejzaža. Jutros kad mi je pročitao sastav preko telefona, pošto radim, bila sam pomalo skeptična. Kad sam pročitala Vaš post, vidim da je dobro što je promijenio mišljenje i uradio drugačije nego sinoć.
Jučer su završili sa obradom priče Lipov cvat, Alekse Mikića. Znači, pripreme za ovu pismenu vježbu nije bilo. Prošli mjesec su radili opis pejzaža i imali su samo pola časa usmenu vježbu prije pismene.Znači da je bila nedovoljna priprema. Zašto je to tako, ne znam....
Bila sam neugodno iznenađena kad sam čula da su neki učenici pisali pismenu vježbu na skroz drugu temu, a ostatak razreda na zadatu temu. Ovakvo ponašanje je totalno nedopustivo, krajnje bezobrazno i neprofesionalno. I to sve govori o njoj kakva je ustvari. Ali, hvala Bogu, još samo 16 radnih dana i napokon se opraštamo od nje. Nadam se da će barem novoj generaciji učenika koje bude učila biti bolji pedagog i učitelj. Upravo radi te djece, namjeravam sa još nekolicinom roditelja poslati pismo Pedagoškom zavodu da se provjeri kako to da čitav razred ne piše sastav na istu temu. Ne znam da li ćemo postići nešto sa ovim pismom, ali ne želimo da dotična upropaštava buduće generacije koje bude učila.
U svakom slučaju Vama puno hvala na objašnjenju.
Pozdrav
Robijasica

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.