!! AKCIJA !! Sarajevo-X UNITED za Djeciji Dom Bjelave

Forum za humanitarne akcije.

Moderator/ica: Sunrise00

PostPostao/la mIRCerka dana 26/04/2007 11:08

slika
:(
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la shuriken dana 26/04/2007 12:58

da li je fotografija mrtve djece kraj? nije i ne smije biti. ne asmo zbog necije vjere i uz sav pijetet prema tragediji, diskusiju treba nastaviti zbog njih i zbog ostale djece. kao sto vidimo, taj problem ce biti sve veci jer se sve vise djece napusta.

ova tragedija moze i mora biti legitiman povod i jak argument da se svi segmenti zakonodavstva i prakse o brizi za razne kategorije ugorozene djece dobro pretresu i da se naprave poboljsanja gdje god je to moguce.

da se ovakve stvari vise nikada ne dese, treba razgovarati i o uzrocima a ne samo o romobilima i gitarama. nije odrednica "humanitarna akcija" rezervirana samo sa direktnu pomoc. humano je po mom misljenju i da se pokusaju otkloniti uzroci bijede koliko god je to moguce, koristeci i svoja i tudja iskustva i vlastiti mozak.

sad se valjda smije ovdje diskutirati obzirom da je Mirci otvorila sazetak teme posebno. a i ne vidim da se raspravlja iz bilo kojeg drugog razloga nego humanitarnog.

silence_is_sexy je napisao/la:
shuriken je napisao/la:divno i moguce!

vec sam ja to objasnio ali nije mi tesko da ponovim.
a nije mi tesko jer sam radio sa raznim kategorijama ugrozene djece i sam se uvjerio da su djeca iz institucija u jako losem stanju sa jako losim perspektivama.

mopguce je, samo nema razumijevanja i zelje, iz raznoraznih razloga:
1. naslijedili smo socijalisticki sistem institucionaliziranje djece
2. ovdasnje dominantne vjerske zajednice preferiraju jetimska naselja i krscanska sirotista. ovdasnje domionantne vjerske zajednice utjecu na politicare i zakone iz tog domena
3. SOS Kinderdorf je medjunarodna NGO korporacija kojoj takvo stanje isto odgovara, cemu bi oni sluzili da se stanje promijeni?

Domovi ostaju kao centri da ljudi znaju gdje sa djecom, kao interventna mjera, kao centar za evaluaciju. Svako djete koje ostane bez roditeljskog staranja se uz podrsku drzave iz doma hitno smjesta kod najblize rodbine, kod udomitelja, staratelja, hranitelja. Kod pravih familija, a ne kod pseudofamilija kakve su u SOS selima.
Ne moze 5 beba nastradati ako ih ne drzite u farmi za bebe. Ne moze se dijete socijalizirati kad se svi odrasli oko njega stalno mijenjaju.

vidim da je diskusija vec otisla na drugu stranu i mozda kasnim sa ovom "replikom" ali svejedno zelim da kazem par stvari koje sam "pokupio" iz vlastitog iskustva po ovom konkretnom pitanju.....

mislim da neki ovde brkaju pojmove i vjerovatno nikada nisu otisli do doma na bjelavama (ili bilo kojeg drugog) i porazgovarali sa ljudima koji tamo rade ili sa klincima koji tu zive... 90% djece iz doma se ne moze usvojiti jer su roditelji zivi (tj. poznati nadleznim sluzbama), a djecu su dali u dom jer ih ne mogu izdrzavati. neku od djece iz doma na bjelavama cak i posjecuju roditelji... to su vecinom ljudi koji iz zdravstvenih ili materijalnih razloga nisu sposobni da se brinu o djeci...

takodje, u bh legislativi postoji starosni limit do kojeg se djeca mogu usvajati i to je ogranicavajuci faktor za 90 % djece gore...

uz to je sam proces usvojenja jako dug i komplikovan.. poznajem 2 para koji su uspjesno usvojili dijete sa bjelava i znam kroz kakve su oni muke prosli da bi se to desilo. iako su ugledni i "poznati" gradjani sarajeva. mogu misliti kakva je prica kada si totalni anonimus...

i tu ne postoji neka zvjera "zlikovaca" u socijanim sluzbama. prije da je rijec o naslijedjenom sistemu i njihovoj inertnosti i nesposobnosti da taj sistem adaptiraju ako da bolje sluzi interesima djece...

isto tako mi je stupidna "cheguevara" prica o korporacijskoj zavjeri SOS kinderdorfa... ti su ljudi ipak dio rijesenja problema, a tesko da su uzrok. tesko da neko zbog njihovog postojanja odluci da ostavi svoje dijete... to je malko suluda teorija.

treci dio price su djeca sa posebnim potrebama..
na bjelavama ima dosta djece sa downovim sindromom ili nekim drugim oboljenjima ili sa razlicitim stupnjem retardacije... ta djeca trebaju strucnu pomoc i zasigurno im je bolje u takvoj jednoj instituciji nego kod roditelja koji su nerjetko i nekompetentni i nemotivirani da se brinu za njih... a o sredinama u kojima je sramota imati hendikepirano dijete iz kojih nerijetko roditelji dolaze da ne govorimo...

i zato prije nego pohrlite u dom - promislite dva puta sta zelite i sta mozete licno da uradite tamo. jer tamo ne sjede u jednoj prostoriji lijepa, pametna i umiljata djeca sa kojom cete se igrati i ne postoji nacin da zaobidjete prostoriju sa manje "privlacnom" djecicom... tamo su svi zajedno i svi traze jednaku paznju, a uzasno su osjetljivi (sto je i logicno) na zapostavljanje bilo koje vrste i bilo kakvo favoriziranje pojedinaca iz grupe... morate razmisljati da ljudi iz doma i ogranicavaju volontiranje i "druzenje" sa djecom jer su djeca uzasno osjetljiva i uzasno se lako vezuju za bilo koga ko pokaze trunku paznje prema njima... a onda kada pocetni "volonterski" entuzijazam splasne i razdragani dusebriznik prestane dolaziti u dom jer je izgubio motivaciju/nema vremena/whatever - tada ljudi u domu ostaju sa novim traumama i bezbroj pitanja koja ti mali ljudi postavljaju... "a jel' mene ciko/teta vise ne voli?" i 100 puta gore od toga...

to je uzasno komplikovan proces i sve to te uzasno uvuce u taj svijet u kojem trapavoscu i nespretnim akcijama/rijecima mozes napraviti milion puta vecu stetu nego korist.

i zato neka masovna akcija nema previse smisla jer cete (opravdano) naici na zatvorena vrata. ne zbog bahatosti ljudi u domu vec zbog dobrobiti te iste djece kojoj zelite pomoci...

neke od ideja o ciljanim kursevima, edukaciji imaju najvise smisla jer samo nesto tako moze imati neki pozitivan ucinak... strogo kontrolisano i dobro osmisljeno. cilj i jeste da se nesto dugorocno uradi za tu djecu, a ne da se u ovom momentu opere necija griznja savjesti zbog tragedije koja se desila, da se napravi par prigodnih fotki za dokazivanje humanosti vlastitom potomstvu i nakon toga opet po starom...

isto tako je bitno starijoj djeci koja ipak malo vise "kontaju" (npr. 4 razred osnovne i stariji) pomoci da se adaptiraju na okruzenje jer upravo su oni ti koji ce za koju godinu izaci iz doma koji im je, svidjelo se to nekome ili ne, "i otac i majka"... to nisu vise "slatka djecica" i vise nisu tako zanimljivi ovim "mi bi ih tako rado pazili i mazili" tipu dobrocinitelja... a mozda su upravo oni ti kojima najvise podrske treba...

drago mi je da si pokupio nesto iz vlastitog iskustva. i ja sam isto, 10 godina sam se bavio ugrozenom djecom iz djecijih domova, izbjeglickih centara, bez jednog ili oba roditelja, ranjenom djecom, djecom koja su svjedocila ubistvu svojih roditelja i citavih familija, i to je razlog sto ne odustajem u pokusaju da vam objasnim moje stanoviste. od svih tih kategorija, kategorija djece koja odrastaju u domovima, bez obzira koliko ti domovi bili dobro vodjeni i organizovani, su u najgorem stanju i najgorem polozaju.

za djecu koja nisu zakonski eligible za usvajanje postoje rjesenja smjestanja u udomiteljske i hraniteljske familije. treba pojednostaviti zakone i povecat potporu familijama koje primaju takvu djecu. time bioloski roditelji ne gube prava nego postaju jedan vid "extended" familije.

zasto postoji starosni limit za usvajanje i je li on opravdan i moze li se izmijeniti, i to je interesantno pitanje za diskusiju, a ne nesto sto treba uzeti zdravo za gotovo.

pa je li to normalno tebi ili uvazenim citaocima ovog foruma da ti tvoji poznati i toliki drugi parovi pa i sama djeca prolaze torturu rigidnog i kompliciranog i sporog i zastarjelog zakonodavstva vezanog za usvajanje. umjesto da to bude postena, jednostavna procedura koje ce donijeti radost i toj djeci i familijama koje ih usvajaju. ovako komplicirana pogoduje svim ukljucenim u njen proces jer mogu raditi usluge "uglednim" parovima. je li to posteno za "neugledne" parove koji zele usvojiti dijete?

ja napisem da je posrijedi naslijedjen los sistem i ti mi kazes da je to stupidno i ispravljas me time da mi tvrdis da je u pitanju naslijedjen los sistem? ne kontam.

SOS Kinderdorf je sigurno dio rjesenja problema, i djeci i njima je dobro da oni postoje kao dio rjesenja problema, ali ja govorim o uzrocima problema, a problem je sto se djecu institucionalizira. Mislis da ce SOS raditi na uklanjanju uzroka problema zbog kojeg oni postoje? volio bi da je tako.

djeca sa posebnim potrebama su velika sramota ovog drustva i daleko bi nas odvela ta tema

Bjelave, pa èak i Pazariæ, su inace oduvijek i konstantno u fokusu javnosti, otidjite malo po bosni pa vidite i druge ustanove za brigu o djeci. ima jedna malo poznata uz cestu desno prije Pazarica. Blizu vam je, a i njima ce biti drago da ih neko obidje. Vidjet cete tamo katastrofe.

mozda to treba prezentirati strankama na vlasti kao nesto na cemu ce dobiti bodove i glasove? mozda bi tada mrdnuli guzice.

puno si dobrog napisao i sigurno da imamo razlicita iskustva ali bitno je da smo i na istoj strani, na strani djece a ne drzave i institucija i hajmo vidit kako ta nasa iskustva iskoristit. zato ja ovo pisem i nadam se da neko cita i razumije.
shuriken

PostPostao/la mIRCerka dana 26/04/2007 15:20

suriken, da bih voljela da su izbori svake godine, mnogo bi vise smradovi uradili.

Nego, ima li jos dragovoljaca/dobrovoljaca za radionice?
mIRCerka

PostPostao/la zlatiborka dana 26/04/2007 15:44

Sta mislite o tome da se ponekad sa tom djecicom malo zabavimo i usput pravimo npr. palacinke ili neki lagan vocni kolac. Da ih zainteresujemo malo za kuhanje jednostavnih jela, sigurno ce im to trebati u zivotu.

Ja bih jednom ili eventualno dva puta sedmicno mogla odvojiti oko 2 sata i provela sa njima i da zajedno pravimo neka jela koje oni vole. Mogla bih i donijeti i namirnica prema dogovoru.

Osim toga na mene mozete racunati i za instrukcije matematike, engleskog, njemackog i programiranja (pravog programiranja, onog starinskog).

Mislim da bi bilo dobro da se djevojcice nauce da budu sto spretnije u sivanju, pletenju, heklanju i vezenju i da zavole rucni rad. Mogla bih i tu pripomoci, volim to raditi, ali na zalost nemam puno vremena za to. Osnove bar znam, a takodje i pokazati nekom ono sto znam.

Eto, toliko od mene za sada.

Pozdrav....
zlatiborka

PostPostao/la suncica24 dana 26/04/2007 23:13

Nešto mislim... možemo definitivno računati sa radionicama. S obzirom na broj zainteresovanih.
Pa... neka u svakoj radionici bude po troje ljudi koji će je voditi (da ne bude nakon mjesec... nigdje nikog). Mislim da možemo reći direktoru, ili već onom ko je zaužen za volontere, šta "nudimo", pa da se napravi neka anketa u domu koliko je zainteresovanih za šta.
Btw, ja se nudim za likovnu, tj. kreativnu radionicu (slikanje, modeliranje, pravljenje nakita, igračaka...) i litrerarnu, jezike (engleski i možda španjolski), te i plesnu.
Btw. Zlatiborka, sasvim podržavam tvoju ideju i prijavljujem se za pečenje palačinaka :-D
Shuriken: Ja stvarno više... ne mogu razgovarati o sistemu. I lupati šakom od zid. Ja jednostavno samo hoću da samo malo, makar malo ja lično pomognem. I zaista, mislim da je to najviše što možemo, jer vjeruj, po nekim drugim pitanjima sam udarala u sistem pokušavajući ga promjeniti, otkriti uzroke, ponuditi rješenja, ali... to samo umori. I na kraju... sve se svede na izbornu godinu, slikanje i dijeljenje para kad se već tragedija desila :x (btw. federalna i državna vlada su donirale 80000KM za pomoć djeci u Domu - kako se može kad se hoće).
Ja bih zaista samo da... im uljepšam makar jedan jedini dan mjesečno. Ja, lično.
Nego, mIrci, ti prati listu volontera, a ja ću se potruditi da do ponedjeljka napišem "okvirni" projekat koji bismo mogli dijeliti dalje, ali i ponuditi Zeliću na uvid.
Pozdrav svima
suncica24

PostPostao/la Bumbar dana 27/04/2007 02:41

suncica24 je napisao/la:Nešto mislim... možemo definitivno računati sa radionicama. S obzirom na broj zainteresovanih.
Pa... neka u svakoj radionici bude po troje ljudi koji će je voditi (da ne bude nakon mjesec... nigdje nikog). Mislim da možemo reći direktoru, ili već onom ko je zaužen za volontere, šta "nudimo", pa da se napravi neka anketa u domu koliko je zainteresovanih za šta.
Btw, ja se nudim za likovnu, tj. kreativnu radionicu (slikanje, modeliranje, pravljenje nakita, igračaka...) i litrerarnu, jezike (engleski i možda španjolski), te i plesnu.
Btw. Zlatiborka, sasvim podržavam tvoju ideju i prijavljujem se za pečenje palačinaka :-D
Shuriken: Ja stvarno više... ne mogu razgovarati o sistemu. I lupati šakom od zid. Ja jednostavno samo hoću da samo malo, makar malo ja lično pomognem. I zaista, mislim da je to najviše što možemo, jer vjeruj, po nekim drugim pitanjima sam udarala u sistem pokušavajući ga promjeniti, otkriti uzroke, ponuditi rješenja, ali... to samo umori. I na kraju... sve se svede na izbornu godinu, slikanje i dijeljenje para kad se već tragedija desila :x (btw. federalna i državna vlada su donirale 80000KM za pomoć djeci u Domu - kako se može kad se hoće).
Ja bih zaista samo da... im uljepšam makar jedan jedini dan mjesečno. Ja, lično.
Nego, mIrci, ti prati listu volontera, a ja ću se potruditi da do ponedjeljka napišem "okvirni" projekat koji bismo mogli dijeliti dalje, ali i ponuditi Zeliću na uvid.
Pozdrav svima

Samo da se ponovimmm...:)...tuspas mene za kreativnu radionicu :D...moze engleski :)...i @zlatiborka super ideja za kuhanje :)...mogu i tu...palacinke znam praviti :) :)...
Bumbar

PostPostao/la zlatiborka dana 27/04/2007 08:46

Bumbar je napisao/la:
suncica24 je napisao/la:Nešto mislim... možemo definitivno računati sa radionicama. S obzirom na broj zainteresovanih.
Pozdrav svima

Samo da se ponovimmm...:)...tuspas mene za kreativnu radionicu :D...moze engleski :)...i @zlatiborka super ideja za kuhanje :)...mogu i tu...palacinke znam praviti :) :)...

Predlazem jos da se posebno organizujemo i proslavimo neciji rodjendan, skupa sa svom djecom. To bi njima jako puno znacilo. A ovo za kuhanje sam navela zato sto je lijepo da djeca imaju interesa i za to. I nije to posao samo za djevojcice i zene. Nista mi gore nema nego kad musko, momak ili vec u godinama ne zna ni jaje ispeci, a kamo li sta drugo. Time bi se ta djeca osjetila mnogo korisnijom i nezavisnom kasnije u zivotu.

Imam jos ideju i da ih naucimo igranju saha, mozda vec neko od njih to i zna. I to je jedna vrlo kreativna igra, koristice im sigurno.

Inace, svi su dali odlicne prijedloge, nastavimo ovako, i ukljucimo i strucnjake koji bi nam htjeli pomoci.

Ja sam clan dva planinarska drustva, idem cesto na planine, pa bih mogla povesti i nekoliko djece sa sobom i ostalim planinarima.
zlatiborka

PostPostao/la mIRCerka dana 27/04/2007 11:34

zlatiborka je napisao/la:
Predlazem jos da se posebno organizujemo i proslavimo neciji rodjendan, skupa sa svom djecom.

jedno volontersko drustvo koje pomaze djeci s posebnim potrebama organizuje RODJENDAN MJESECNO, tj svakog mjeseca organizuju party za djecu a povodom rodjendana sve djece rodjene na taj mjesec.
Mogli bismo kopirati tu ideju, da ne bude 5 zabava jedan mjesec, a onda jedna drugi...
mIRCerka

PostPostao/la zlatiborka dana 27/04/2007 11:47

mIRCerka je napisao/la:
zlatiborka je napisao/la:
Predlazem jos da se posebno organizujemo i proslavimo neciji rodjendan, skupa sa svom djecom.

jedno volontersko drustvo koje pomaze djeci s posebnim potrebama organizuje RODJENDAN MJESECNO, tj svakog mjeseca organizuju party za djecu a povodom rodjendana sve djece rodjene na taj mjesec.
Mogli bismo kopirati tu ideju, da ne bude 5 zabava jedan mjesec, a onda jedna drugi...

Ovo je jos bolje, ja poznajem dobro jednu profesoricu koja radi sa djecom posebnih potreba (zavrsila je defektologiju i psihologiju u Zagrebu), mislim da radi u domu Mjedenica. Ona je takodje vodila mnoge volonterske akcije za takvu djecu, svojevremeno sam joj kucala neke materijale na comp-u.

Nazvacu je i razgovarati sa njom u vezi nasih namjera i da nam pomogne.
zlatiborka

PostPostao/la mIRCerka dana 27/04/2007 14:41

Dječiji dom Bjelave četiri dana nakon tragedije

Zelić: Vječno će me proganjati ta scena
Bog mi je svjedok da ih sve volim * Jednom od nastradalih mališana u subotu bio rođendan * Neosnovane optužbe pojedinih medija

Ostat će vječno da me proganja scena koju sam zatekao u nedjelju rano ujutro, kada je izbio požar... Teško mi je pričati o tome, jer ovu djecu osjećam kao svoju. Jučer smo ukopali pet mališana i još sam pod tim utiskom, kaže Amir Zelić, direktor Doma Bjelave.
Spasite djecu

- Vraćao sam se s ranog sabaha iz džamije, kada sam primio poziv iz Doma. Kada sam tamo došao, imao sam šta vidjeti... Ušao sam i počeo izvlačiti mališane. Svima nam je teško, jer istinski volimo ovu djecu. Dan prije požara proveo sam s grupom nastradalih mališana, jednom od njih bio je rođendan... Bog mi je svjedok da ih sve volim - priča direktor Zelić.
Iako još vidno potresen, na rubu plača, pokušava nastaviti razgovor s ekipom "Dnevnog avaza" jer, kako kaže, želi svima reći da su optužbe pojedinih medija na račun medicinske sestre Sabine Čengić, koja je također povrijeđena u požaru, apsolutno neosnovane.
- Sestra Sabina učinila je sve da spasi dječicu, u toj grupi bilo ih je 24. Ona nije željela da je spasimo, samo je ponavljala: "Pustite mene, izvlačite djecu!" Nažalost, nismo uspjeli sve spasiti... Nastavit ćemo brigu o djeci, to je naša dužnost - poručio je Zelić.
Opet kod kuće

U vrijeme naše posjete u Domu smo zatekli samo onih 11 mališana koji su vraćeni s liječenja na Pedijatrijskoj klinici. Još nisu svjesni šta se dešava, na njihovim licima prepoznaje se radost što su opet kod kuće. Direktoru Amiru, kojeg štićenici zovu babo, odmah pružaju ručice i šalju poljupce.
Uspjeli smo posjetiti i ostale mališane koji su, prema preporuci tima psihijatara i psihologa, izmješteni u odmaralište u blizini Sarajeva. Zatekli smo ih u vrijeme popodnevnog odmora... Nismo željeli pričati o onome što se desilo, jer to pokušavaju zaboraviti.
Tahir, Aldin, Edvin, Nijaz i Muhamed igrali su fudbal s odgajateljem Saudinom Đurđevićem. Oni su iz grupe čiji je odjel bio najbliži onom za bebe.

A. DEDAJIĆ

Odmor će im pomoći

Hajrija Kozarić, pedagog u Domu Bjelave, smatra da je odmor djeci bio neophodan.
- Djeca se odmaraju. Kroz igru i odmor pokušavamo sve ostaviti iza njih. Ovdje im je zaista lijepo i mislim da je ovo najbolji način da im se pomogne u oporavku - naglasila je Kozarić.
mIRCerka

PostPostao/la mIRCerka dana 27/04/2007 14:52

Nalazi vještaka: Uzrok požara u Dječijem domu "Bjelave" toplota grijalice

Prema nalazima vještaka požar u Dječijem domu "Bjelave" u kojem je u nedjelju smrtno stradalo pet beba prouzrokovan je isijavanjem toplote grijalice, smještene u predvorju tri prostorije u kojima su bile smještene bebe, potvrdio je danas u Sarajevu kantonalni tužilac Dubravko Čampara.

Čampara je na konferenciji za medije predočio i nalaze vještaka o uzrocima smrti svih pet beba, a to je gušenje ugljenmonoksidom koji su sve one u krvi imale u količini većoj od smrtonosne.

Kantonalno tužilaštvo danas će zvanično otvoriti i istragu u ovom slučaju jer postoje osnovi sumnje da je u Dječijem domu na Bjelavama iz nehata počinjeno teško krivično djelo protiv opće sigurnosti ljudi i imovine.

Čampara je potvrdio da će se istraga otvoriti prema odgovornoj osobi Doma, odnosno direktoru Amiru Zeliću te sestri koja je tog dana bila dežurna na Odjeljenju s bebama.

"Istraga će biti provedena na opširan i detaljan način i utvrdit će se svi segmenti koji se odnose na rad Doma na Bjelavama", kazao je on.

U okviru istrage bit će saslušani svi svjedoci i tuženi, a ukoliko se utvrdi odgovornost i drugih osoba u Domu, istraga će biti proširena i na njih. Istragom je obuhvaćena i šesta beba koja je još u kritičnom stanju smještena na Pedijatriji KCUS-a, dok bi identitet već ukopane pete bebe trebao biti saopćen danas na osnovu rezultata DNK analize.

Glavni kantonalni tužilac Branko Šljivar govorio je o slučaju beba u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu te potvrdio da se u konačnici radi o smrti 14 beba, a od toga je njih osam umrlo od 15. do 17. aprila.

Također, on je saopćio da je s Pedijatrijske klinike izuzeta medicinska dokumentacija koja se odnosi na sve bebe, a od Sanitarne inspekcije KS-a zaplijenjen je izvještaj za period 2006. i 2007. godine.

Naređena je i obdukcija bebe Malagić te je jučer kasno poslijepodne u Tužilaštvo stigao patohistološki nalaz za koji će mišljenje dati vještak za sudsku medicinu iz Tuzle. Za ekshumiranu bebu Mekić također je naređena obdukcija i očekuje se mišljenje sudskog vještaka. U toku je i uzimanje izjava od roditelja umrlih beba, a Tužilaštvo KS-a će na slučaju angažirati i stručnjake entologe van BiH koji će uraditi ekspertizu izuzete medicinske dokumentacije.

Rezultati svih istraga utvrdit će postojanje odgovornosti i čije, kazao je Šljivar.

(FENA)
mIRCerka

PostPostao/la Bumbar dana 28/04/2007 00:01

Imam jos jednu volonterku :D
Bumbar

PostPostao/la oggitomic dana 29/04/2007 13:58

Sto se desava sa Djecijim Domom, dali je itko otkrio sto je uzrok pozara? Pa ljudi danas je 7 dana otkako je umrlo 5 beba iz doma Bjelave,a ne Ljubica Ivezic.

O,x
oggitomic

PostPostao/la suncica24 dana 29/04/2007 21:43

Ogi, zvanicno je uzrok požara ostavljena upaljena grijalica. I, zvanično, na odgovornost će biti pozvani Zelić i sestra koja je i sama stradala. Naravno, čovjek se pita: A šta će se tim dobiti? I da li su odgovorni i Kantonalna skupština I Uprava Grada i svi koji dugi niz godina zaobilaze Bjelave?
Inače, ja pokušala stupiti u kontakt sa "Hope and Homes for Children",ali možda i zato što je već bilo 15h, nikog ne dobih. Međutim...ne odustajem.
Inače, pronašla sam djevoku kojoj je to sturka i koja je već volontirala u Domu, tako da... makar imamo nekakvu stručnu pomoć.
I da... I DALJE TRAJE PRIJAVA VOLONTERA! NE ZABORAVITE!
suncica24

PostPostao/la mIRCerka dana 02/05/2007 09:57

_BosanaC
Upisano: 30/04/2007 16:38 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
Član od: 16 aug 2005 Poruke: 5431 Mjesto: Sarajevo
Ne znam zasto je tema bila zakljucana, ali nejse...

@Bumbarka: mozes li napraviti neki plan i program, raspored recimo u tri ljetna mjeseca, preko raspusta, za te radionice? Sta bi se radilo, koliko ti mozes, koliko ti eventualno ljudi treba, sta ti treba od materijala, pa da skontamo koliko je to para i da skupimo i pokupujemo?

Sto se tice informatike - ko ce preuzeti na sebe koordinaciju svih koji su se javili za poduku iz informatike te takodje napraviti plan i program po kojem bi se radilo?

Gitara - napravio plan i program, do petka cu napraviti tacan troskovnik sto se tice potrebne opreme, na bazi pet sest do deset djece po grupi, znaci maksimalno deset gitara, iako mozda prepoloviti na pet. Mislim da sam i donacije za to sredio, ali da ne baksuziram, kada saznam 100% javim. Ako je ko voljan da uleti neka se javi na PP ili ovdje.

Pomoc pri ucenju - takodje potrebno neko da preuzme inicijativu te izorganizuje sve one koji bi se ovoj vrsti pomoci posvetili?
Na vrh Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site MSN Messenger
Ivy
Upisano: 30/04/2007 18:18 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
Član od: 08 feb 2004 Poruke: 1162 Mjesto: Rome, Italy
_BosanaC (citat):

@Bumbarka: mozes li napraviti neki plan i program, raspored recimo u tri ljetna mjeseca, preko raspusta, za te radionice? Sta bi se radilo, koliko ti mozes, koliko ti eventualno ljudi treba, sta ti treba od materijala, pa da skontamo koliko je to para i da skupimo i pokupujemo?

Sto se tice informatike - ko ce preuzeti na sebe koordinaciju svih koji su se javili za poduku iz informatike te takodje napraviti plan i program po kojem bi se radilo?

Gitara - napravio plan i program, do petka cu napraviti tacan troskovnik sto se tice potrebne opreme, na bazi pet sest do deset djece po grupi, znaci maksimalno deset gitara, iako mozda prepoloviti na pet. Mislim da sam i donacije za to sredio, ali da ne baksuziram, kada saznam 100% javim. Ako je ko voljan da uleti neka se javi na PP ili ovdje.

Pomoc pri ucenju - takodje potrebno neko da preuzme inicijativu te izorganizuje sve one koji bi se ovoj vrsti pomoci posvetili?

Ja cu se uhvatiti jezika, vjerovatno ima strucnijih od mene za kompjutere (mislim znam i ja ponesto al eto)....trebala bi mi samo po jedna knjiga za pocetni talijanski i pocetni spanski sa vjezbaricom a ostalo mogu kopije napraviti sama (za zadatke i zadacu i to)...imam ESL certifikat i praksala sam se sa djecom iz SOS-a tako otprilike znam kako je raditi sa djecom tog uzrasta sa jezicima Smile
Na vrh Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
Bumbar
Upisano: 30/04/2007 18:26 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
Član od: 06 apr 2005 Poruke: 2724 Mjesto: Sarajevo/Bisce :)
_BosanaC je napisao/la:

quote]

do kada treba???...znam da se netko jos prijavio za kreativu pa mozemo zajedno vidjeti a mogu i ja sama nije problem...
Na vrh Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
_BosanaC
Upisano: 30/04/2007 18:29 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
Ivy (citat):
_BosanaC (citat):

Ja cu se uhvatiti jezika, vjerovatno ima strucnijih od mene za kompjutere (mislim znam i ja ponesto al eto)....trebala bi mi samo po jedna knjiga za pocetni talijanski i pocetni spanski sa vjezbaricom a ostalo mogu kopije napraviti sama (za zadatke i zadacu i to)...imam ESL certifikat i praksala sam se sa djecom iz SOS-a tako otprilike znam kako je raditi sa djecom tog uzrasta sa jezicima Smile

Znas li gdje se mogu nabaviti ti udzbenici, mogu li se kupiti negdje u SA da to uradim?
Na vrh Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site MSN Messenger
_BosanaC
Upisano: 30/04/2007 18:30 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
Bumbar (citat):
_BosanaC (citat):

do kada treba???...znam da se netko jos prijavio za kreativu pa mozemo zajedno vidjeti a mogu i ja sama nije problem...

Pa recimo neka rok bude narednih petnaest dana, da imamo spremno do tog eventualnog novog sastanka, inace cemo ispasti neozbiljni...
Bumbar
Upisano: 30/04/2007 18:40 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
Član od: 06 apr 2005 Poruke: 2724 Mjesto: Sarajevo/Bisce :)
_BosanaC (citat):

Pa recimo neka rok bude narednih petnaest dana, da imamo spremno do tog eventualnog novog sastanka, inace cemo ispasti neozbiljni...

uh...ja kontala odmah sada Very Happy ok, no frks... Very Happy
Na vrh Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail MSN Messenger
Ivy
Upisano: 30/04/2007 18:42 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
E ovako, sto se tice udzbenika to mozemo skontat kad dodjem, obidjemo sve knjizare, naci cemo nesto, Interliber, Sahinpasic, Buybook, mora biti negdje nestooo...

Mene samo zanimaju dvije stvari...
1. Sastav grupa za pocetni spanski i italijanski, znaci jesu li to djeca od ne znam 6-10 godina ili kako cemo formirat grupe?
2. Za engleski primam sve grupe od 6-18, od slikovnica do engleske knjizevnosti...za to mi vec mala priprema treba, koliko ima zainteresovanih, treba li nekom pomoc za engleski u skoli, dopunska nastava itd.
Na vrh Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail Posjeti web-site
_BosanaC
Upisano: 30/04/2007 18:55 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
Ivy (citat):
E ovako, sto se tice udzbenika to mozemo skontat kad dodjem, obidjemo sve knjizare, naci cemo nesto, Interliber, Sahinpasic, Buybook, mora biti negdje nestooo...

1. Sastav grupa za pocetni spanski i italijanski, znaci jesu li to djeca od ne znam 6-10 godina ili kako cemo formirat grupe?
2. Za engleski primam sve grupe od 6-18, od slikovnica do engleske knjizevnosti...za to mi vec mala priprema treba, koliko ima zainteresovanih, treba li nekom pomoc za engleski u skoli, dopunska nastava itd.

Mislim da bi bilo dobro pripremiti sve slucajeve, a onda se nije problem prilagoditi njihovim potrebama... Cisto da budemo spremni.
Ivy
Upisano: 30/04/2007 19:13 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
_BosanaC (citat):
Ivy (citat):

Mislim da bi bilo dobro pripremiti sve slucajeve, a onda se nije problem prilagoditi njihovim potrebama... Cisto da budemo spremni.

Eto sefe ti sastavi pa cemo se dogovorat u letu za materijal i to...imas znaci opcije Espanol 1 i Italiano 1, English intro - advanced (literature)
_BosanaC
Upisano: 30/04/2007 19:15 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
Ivy (citat):
_BosanaC (citat):
Ivy (citat):

Eto sefe ti sastavi pa cemo se dogovorat u letu za materijal i to...imas znaci opcije Espanol 1 i Italiano 1, English intro - advanced (literature)

M'kay Smile
mIRCerka

PostPostao/la zelenooka blogerica dana 02/05/2007 22:52

Iako za koji dan odlazim iz BiH, mislim da cu vam moci pomoci u vezi sa pisanjem projekta( napisala sam desetine projekata kojima su djeca ciljna grupa) - suncice javi mi se da ti posaljem neke draftove
takodjer u petak cu imati sastanak sa ljudima iz moje organizacije, mi imamo oko 10-ak volontera koji i inace rade na radionicama sa djecom u nasem centru i nadam se da ce neko od njih biti spreman da vam pomogne.

Ono sto morate imati u vidu u vezi sa radionicama:
kreativne radionice mogu trajati do sat i po, morate detaljno isplanirati sta cete raditi i razraditi svaki korak, vi sami pokusajte to nesto napraviti prije radionice - da ne bude iznenadjenja...

takodjer tamo gdje idem (Slovenija) - idem na strucno usavrsavanje - rad sa problematicnom i socijalno iskljucenom djecom (Romi, djeca azilanata i djeca koja imaju probleme sa integracijom) elem, mogu "djoniti" pripreme za kreativne radionice koje budem radila i slati skenirane materijale ...

Suncice: javi mi se dok nisam otisla....
zelenooka blogerica

PostPostao/la *mima* dana 05/05/2007 09:39

Koja bruka ...............tv Pink je donirala 15000,00 km djecijem domu i organizovala humanitarnu vecer u Coloseumu................Odziv je bio katasrofalan.......Ne mogu da vjerujem....... :shock:
*mima*

PostPostao/la suncica24 dana 07/05/2007 12:10

Ja mogu pomoci oko knjiga za spanjolski (po knjigama iz kojih sama ucim) i engleski ( srednjoskolske knjige za gimnaziju), a i molim da racunate na materijale za likovnu-kreativnu radionicu koja je planirana. I da, moramo znati da svaku radionicu mora voditi makar po troje ljudi, da uvijek budemo spremni.
I, jos, ne zaboravite prijedlog o kuhanju, mislim da bi i to bilo zanimljivo.
Bumbarka, cekam na private tvoj dio projekta oko radionica, a ja cu onda dodati svoj oko opremanja skolaraca i "kumstva" grupama (tu samo nism mogla uvrstiti racun na koji bi se mogao uplatiti novac, i oko toga se moramo dogovoriti).
Ja sam jos uvijek tu. I da, zelenooka je vec radila takve projekte, pa imam i template od nje, ako moze pomoci, a javite se na private i zbog kontakta s djevojkom koja je vec volontirala u Domu, ako nam moze pomoci i usmjriti nas.
Eto

PS: Ja sam bila u "strasnoj" frci prethodnu sedmicu, pa se zato nisam javljala, ali... jos uvijek sam tu.
I jos, od Hope and Homes for children nikakve efikasne pomoci... cisto da se zna da je i to "pokusano".
suncica24

PostPostao/la Bumbar dana 08/05/2007 01:07

Ja upravo radim na tome :)...bila sam u frci cijelu sedmicu proslu a i vikend na radionici jednoj...:s...
Bumbar

PostPostao/la damirm dana 10/05/2007 16:31

Ekonomski fakultet će obezbjediti dvije pune školarine!
damirm

PostPostao/la MUNAFIK dana 18/05/2007 10:41

na koji ziro racun mogu uplatit sredstva za djeciji dom Bjelave???
MUNAFIK

PostPostao/la Bumbar dana 19/05/2007 23:21

samo sibni mail mircy :)...
Bumbar

PostPostao/la damirm dana 23/05/2007 15:53

SGSB ce obezbjediti besplatno mjesto za osoblje Doma na svim treninzima koje od jeseni bude organizovala.
damirm

PostPostao/la damirm dana 23/05/2007 15:54

SGSB ce obezbjediti mjesto za osoblje Doma na svim treninzima koje od jeseni bude organizovala. Za dz.
damirm

PostPostao/la valterbranisarajevo dana 29/05/2007 15:38

Nakon jednomjesečne borbe smrt je pobijedila život. Sedmomjesečni dječak A. Čustović, stradao u požaru u Dječijem domu Bjelave, preminuo je u KC Koševo. Tužnu vijest za Oslobođenje je potvrdila glasnogovornica KCUS Biljana Jandrić.

Dječak je umro u petak, 25. maja, u 13 i 45.....

U podnožju brdašceta na Vlakovu, gdje su ukopani mali kovčezi sa tijelima nesretnih beba, danas će biti iskopana još jedna raka. Tik uz ostale stradale mališane biće sahranjen i A. Čustović....

Oslobođenje

:(
valterbranisarajevo

PrethodnaSljedeća

Natrag na Humanitarne akcije

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.