SAD
0

Obama pozvao kongresne čelnike da prihvate plan ekonomskih poticaja

FENA
Foto: AFP/File
Foto: AFP/File
Američki predsjednik Barack Obama u petak je pozvao demokratske i republikanske čelnike u Kongresu na konsenzus o planu za poticanje ekonomije vrijednu 825 milijardi dolara, upozorivši da se SAD može suočiti s ekonomskom krizom bez presedana.

Priznavši da njegova administracija i zastupnici donekle imaju različita stajališta o pojedinostima, Obama je ocijenio da je plan na dobru putu da bude pretvoren u zakon do sredine idućeg mjeseca.

"Možda se suočavamo s ekonomskom krizom bez presedana, s kojom se treba uhvatiti u koštac", rekao je Obama na početku sastanka s devet demokratskih i republikanskih čelnika u Bijeloj kući, na svom prvom takvom sastanku nakon preuzimanja dužnosti u utorak.

"Priznajem da još ima nekih razlika između administracije i članova Kongresa", rekao je Obama, dodavši kako su obje strane svjesne da su nužne odlučne mjere.

Čelnik senatske većine Harry Reid izjavio je poslije kako je direktor za proračun Bijele kuće Peter Orszag na skupu zajamčio da će 75 posto sredstava plana biti uloženo u gospodarstvo u prvih 18 mjeseci.

Republikanski čelnici oprječno su ocijenili plan i izglede da bude prihvaćen. Čelnik republikanaca u Senatu Mitch McConnell rekao je nakon sastanka da je Obama otvoren za prijedloge manjinske stranke. Očekujem da će Kongres ispuniti rok koji je dao Predsjednik i prihvatiti zakon do sredine veljače, dodao je.

Republikanski čelnik u Predstavničkom domu John Boehner izrazio je zabrinutost veličinom plana i predviđenim načinom potrošnje novca.

"U ovome trenutku vjerujem da je trošenje tri četvrtine bilijuna dolara više nego što trebamo natovariti na leđa naše djece i djece njihove djece", rekao je Boehner, dodavši da planu treba naći pravu mjeru.

Obama bi se idući tjedan trebao sastati sa svim republikancima iz Predstavničkog doma i Senata, kako bi osigurao njihovu što veću potporu za plan poticaja. U Kongresu je otpor republikanaca planu sve jači. Optužuju demokrate da su napustili Obamino obećanje o dvostranačkom pristupu i isključili ih postupka odlučivanja o izdvajanju 825 milijardi dolara.

Prvi nacrt plana rezultirao bi većim trošenjem za omiljene stvari iz demokratskog programa, kao što je savezno financiranje umjetnosti, a malo bi učinio za poticanje oslabjela gospodarstva, piše u petak The Washington Post.

"Da, mi smo napisali zakon. Da, mi smo dobili izbore", kazala je novinarima u četvrtak predsjednica Predstavničkog doma Nancy Peleosi, dodavši kako su republikanci imali nerealna očekivanja.

Republikanci traže veće porezne olakšice, posebno za građane, te izražavaju sumnju da 550 milijardi dolara ulaganja u infrastrukturu, u ceste i mostove, može dostatno brzo donijeti koristi gospodarstvu.

Pelosi je nakon današnjeg sastanka u Bijeloj kući najavila da će paket poticaja 28. januara staviti na glasovanje u Predstavničkom domu.

Nova administracija i novi saziv Kongresa suočeni su sa svakodnevnim pokazateljima o slabljenju američkog gospodarstva i smanjivanjem vrijednosti ulaganja.

Prosječna cijena kuća u novembru je pala za 8,7 posto u usporedbi s godinom prije, najviše u zadnjih 18 godina, objavilo je ministarstvo trgovine u četvrtak.

Izgradnja novih kuća pala je u decembru za 15,5 posto, na godišnji nivo od 550.000 stambenih jedinica, što je najmanje od 1959., otkako ministarstvo vodi te podatke.

Broj Amerikanaca koji prvi put podnose zahtjev za naknadu za nezaposlene popeo se na najveću razinu u 26 godina, a berzovni indeks Standard & Poor's 500, koji obuhvaća 500 vodećih američkih tvrtaka, izgubio je 8,4 posto vrijednosti od početka godine.